BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 18 Augusfus 1939 Raad voor de luchtvaart 18391939 De ramp met de Ijsvogel De ramp van de Ekster De minister van Defensie inspecteert Hr. Ms. Tromp H.M. de Koningin dankt de Eerste Kamer GEMENGD NIEUWS TENT00MSTEUIN0 Schip te vroeg te water De raad voor de luchtvaart heeft uit spraak gedaan omtrent het ongeval met het vliegtuig P.H.-A.R.IJ., type Douglas Dc-3, welk vliegtuig op 14 November van het vorig jaar, komende van Berlijn, in den Riekerpolder te Amsterdam is veron gelukt. Het vliegtuig, eigendom van de K, L.M., vloog onder gezag van den gezagvoer der J. J. E. Duimelaar. Bij het ongeluk zijn vier leden van de bemanning en 2 vrouwelijke passagiers ge dood, 3 passagiers werden zwaar en 1 licht gewond. De raad voor de luchtvaart heeft de zaak in het openbaar onderzocht in de zittingen van 10 en 17 Juli jJ. Aan de heden gedane uitspraak wordt het volgende ontleend: De raad heeft de oorzaak van het onge val niet met zekerheid kunnen vaststellen. Wel spreekt hij als zijn meening uit, dat niet storingen van technischen aard het ongeval hebben veroorzaakt. De raad meent ook de weersomstandigheden, al thans als primaire oorzaak van het onge val, te kunnen uitschakelen. Zij kunnen echter wel secundair tot de ramp hebben bijgedragen. De raad is van meening, dat een vliegfout het ongeval moet hebben veroorzaakt, doch tast bepaaldelijk ook, indien mj let op de bekwaamheid der beide vliegers, in het duister omtrent de vraag, welke omstandig heden tot het maken daarvan aanleiding hebben gegeven. Dat de onderstelde vlieg fout zou zijn te wijten aan onvoldoende ob serveering van'de hoogtemeters door den gezagvoerder dan wel aan een plotselinge blokkeering van de hoogtebesturing door een kaartentiommel of een ander voorwerp, is niet volstrekt uitgesloten, doch anderzijds niet waarschijnlijk. Evenmin is het uitgeslo ten, dat een misverstond tussehen de beide bestuurders heeft plaats gehad. Ten slotte kan nog worden gedacht aan een plotseling onwel geworden zijn van den gezagvoerder. Zekerheid hieromtrent bestaat echter even min integendeel het moet zelfs zeer on waarschijnlijk worden geacht. De raad heeft getracht door het hooren ter openbare zitting van getuigen en des kundigen nadere inlichtingen te verkrijgen. Wie bestuurde het vliegtuig? Omtrent de vraag of vlak voor de botsing de heer Duimelaar, dan wel kapitein van Gemeren het vliegtuig heeft bestuurd, hoe wel zekerheid, ter zake niet is verkregen, acht de raad het het meest waarschijnlijk dat kapitein van Gemeren te dien tijde het vliegtuig bestuurde. In dit verband heeft de raad zich niet kunnen onttrekken aan de vraag, of het onder de bestaande om standigheden verantwoord te achten zou zijn geweest, dat kapitein van Gemeren het toestel landde. Hoe zeer deze ook een bekwaaim vlieger was, hij had nog onvol doende ervaring opgedaan in het besturen van vliegtuigen van het type Douglas DC-3 onder bijzondere weersomstandigheden en was ook nog niet in het bezit van het vlieg bewijs B. Al moge de raad ook omtrent de vraag wie tijdens het ongeluk stuurde, geen absolute zekerheid hebben, hij vindt in ieder geval aanleiding tot het uitspreken van de verwachting, dat door de be voegde instanties maatregelen zullen worden getroffen, welke in de toekomst verzekeren, dat op Ejnvliegtuigen de be- sturing bij start en landing, alsmede onder moeilijke omstandigheden, uit sluitend zal geschieden door bestuur ders, die de bevoegdheid daartoe ten aanzien van het betrokken type bezit ten. De raad meent er voorts nog op te moe ten wijzen, dat het naar zijn meening on toelaatbaar is, dat zoo belangrijke instru menten als de hoogtemeter m toestellen van het type Douglas DC-3 zoodanig zijn opgesteld, dat zij uitsluitend van de plaats van den linkszittenden bestuurder behoor lijk kunnen worden gecontroleerd. Als de tweede bestuurder den gezagvoerder bij de besturing behulpzaam is of hem geheel vervangt, moet hij immers eveneens in staat zijn de hoogtemeters nauwlettend gade te slaan Tenslotte zij opgemerkt, dat, naar aan leiding van bij de sectie op het lijk van één der leden van de bemanning aan den dag ge komen. afwijkingen, de vraag is gerezen of deze afwijkingen bij de van rijkswege voor geschreven periodieke keuring geconsta teerd hadden kunnen worden. Uit de hem ter beschikking staande gegevens meent de raad te moeten besluiten, dat deze afwij kingen niet met zekerheid te constateeren waren geweest, ook al zou gebruik ge maakt zijn van de hulpmiddelen, welke sedert het ongeluk bij de keuring worden toegepast. De raad voor del uchtvaart heeft gister middag in het departement van waterstaat een openbare zitting gehouden ter onder zoeking van het ongeluk dat op 9 Decem ber j.l. nabij het vliegveld Schiphol is overkomen aan het K.L.M.-vliegtuig van het type Lockheed super electra, gemerkt PH-APE (Ekster), waarmede een lesvlucht werd gemaakt. Bij dit ongeluk vonden den dood de vier inzittenden: de gezagvoerder A. van der Syde, de vlieger C. M. Schrey, de radio telegrafist A. Becking en de boordwerktuig kundige H. L. H. Jaedicke. Verklaringen van deskundigen. Dr. ir. H. J. van der Maas, hoofingenieur- vheger bij het nat. luchtvaartlaboratorium, wordt als getuige-deskundige gehoord. De voorzitter: In hoeverre voldeed dit vliegtuig aan de hier te lande gestelde eischen van luchtwaardigheid en zijn er ook bij enkele punten ontheffingen ver leend? Getuige kon hierop niet met zekerheid antwoorden. Hij meent, dat de Lockheed aan de hier te lande geldende eischen vol deed. Was dit vliegtuig voorzien van voldoende nooduitgangen zoowel voor passagiers als voor de bemanning?, luidt een andere vraag. Getuige kan daarop geen antwoord ge ven. Achtte u dit vliegtuig, dat een lijntoestel was, geschikt als lesvliegtulg? vraagt de voorzitter. In het algemeen niet, antwoordt getuige. Worden er van rijkswege voorschriften aan lesvliegtulgen gesteld? Aan primaire lesvliegtulgen, waarin de allereerste lessen worden gegeven zeker wel. Maar aan secondaire lestoestellen zoo als het onderhavige niet. Misschien door de K.L.M.dat weet get. echter niet. In antwoord op een hem gestelde vraag, zegt get., dat oefeningen als het afzetten van een der motoren niet op geringe hoog te, zooals dikwijls geschiedt, maar op wat grootere hoogte moeten plaats vinden. Get. acht het beslist een fout een dergelijke oefening direct de eerste maal te maken. Get. vindt de Lockheed onder normale omstandigheden niet moeilijk bestuurbaar. Een oefening als het afzetten van een mo tor op geringe hoogte zou get. zelf nimmer willen uitvoeren. Hoe groot is de snelheid waarmede men aan den grond komt? Get. meent 160 a 170 kilometer. De volgende getuige-deskundige. die de raad hoort, is G. J. Geyssendorffer .vlieg tuigbestuurder bij de K.L.M. Deze verklaart, verscheidene malen met de Lockheed te hebben gevlogen. De Lockheed is volgens hem moeilijker te vliegen dan een DC 2 of DC 3, althans fn het begin. Als men het toestel eenmaal kende ging het heel goed. „Het is een renpaardje". Vooral bij de lan ding moet Je heel goed uitkijken. Met Van der Syde heeft get. nimmer veel contact gehad. Af én toe heeft hij zelf wat „ge lest'' op deze toestellen. Vindt u het noodig, dat reeds bij de eer ste vlucht bij voortgezetten start een mo tor zou worden afgezet? vraagt de voorzit ter. Ik vindt dat zeer gevaarlijk. Ik zelf heb bij lesgeven nimmer deze oefening vlak bij den grond gedaan. Zelfs den derden keer zou ik het niet doen. Na hem hoort de raad den heer H. Vi- ruiy, vliegtuigbestuurder bij de K.L.M., even eens als getuige-deskundige. De heer Viruly verklaart nooit met een Lockheed te heb ben gevlogen. Meent u, dat het een juiste bepaling is, dat men den eenen motor bij voortzetting van den start moet afzetten of acht u het beter dat zulks hooger in de lucht moet gebeuren? Getuige meent, dat men een leerling wel degelijk moet oefenen dicht bij den grond. Bij de eerste vlucht moet men een derge lijke oefening niet maken. Trouwens de K.L.M. heeft haar voorschriften gewijzigd en bepaald, dat dergelijke oefeningen niet tijdens de eerste vlucht mogen worden ge maakt. Op een desbetreffende vraag geeft ge tuige toe, dat het afzetten van een der mo toren op 30 meter hoogte, zooals in het on derhavige geval is geschied, in het alge meen riskant is te noemen. Majoor A. K. Steup, majoor-vlieger bij de luchtvaartbrigade, deelt als deskundige mede, dat hij nooit met een leerling bij een voortgezetten start een motor heeft la ten afzetten. Wanneer een dergelijke oefening goed is voorbereid, dan zou. tenslotte op geringe hoogte in den voortgezetten start wel eens een der motoren mogen worden afgezet. Deze meening geeft get. echter onder voor behoud, want hij kent de Lockheed niet. Getuige P. Noomen, vliegtuigbestuurder bij de K.LM., heeft een keer met Van der Syde op een Lockheed gelest en wel op 8 December, den dag voor het ongeluk. Get. verklaart, dat het afzetten van den motor op 8 December welke oefening hij moest maken, geschiedde door middel van de hoogtegasstopinrichting. Op de vraag op welke hoogte een van de motoren uiteindelijk dus na de voor bereidende oefeningen werd stopgezet antwoordt getuige: op 20 a 25 meter hoog te. Bij de voorbereidende oefeningen was die hoogte 1500 M. De heer C. Spaans, boordwerktuigkun dige bij de K.L.M., die als getuige gehoord wordt, heeft verschillende lesvluchten met de Lockheed meegemaakt. Hij deelt mede, dat het zetten van de schroefbladen van kleinen op grooten spoed ten hoogste 15 seconden duurt. Het oordeel van den chef van den vliegdienst der K.L.M. Getuige I. A. Aler, chef van den vlieg dienst der K.L.M. zegt, dat de oefening van het afzetten van een der motoren gehouden moet worden. Uiteindelijk behoort deze oefening ook op geringe hoogte te geschie den, omdat de vlieger haar geheel dient te kennen. Op den noodlottlgen dag (9 De cember j.l.) maakten de heeren van der Syde en Schrey hun tweede serie lesvluch ten. Het lesschema ls na dit ongeluk gewij zigd in dezen zin, dat de leerling nu nim mer zijn les mag beginnen met de oefening van het afzetten van een motor op geringe hoogte. Tegen het afzetten van de hoogtegasstop inrichting bestond bezwaar. De heer Van der Syde heeft get. bij een bespreking op 28 Maart 1938 beloofd nimmer meer van dit middel gebruik te maken. „U weet, dat dit op 8 December toch is geschied?'' vraagt de voorzitter. „Ja, dat weet ik," antwoordt getuige. Getuige voegt hieraan toe, dat de heer van der Syde iemand van groote plichtsbetrach ting was. Hij moge in dit geval ondiscipli nair hebben gehandeld, toch meent get. dat Van der Syde alleen zoo gehandeld heeft, omdat hij vast overtuigd was dit risico te kunnen en te mogen nemen, dat het zelfs gewenscht was dit risico te nemen bij het onderricht. Nimmer heeft get. gehoord, dat de vlie gers deze toestellen ongeschikt zouden heb ben gevonden. Klachten waren er natuur lijk wel, zooals de stuurhut is wat nauw, het uitzicht bij regen is niet goed. de ven tilatie is niet voldoende. Principieele klach ten waren er niet en de andere klachten TOESPRAAK TOT DE BEMANNING. De Minister van Defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn, heeft heden een be zoek gebracht aan Nieuwediep, verge zeld van den chef van den marine staf, vice-admiraal J. Th. Fiirstner, en zijn adjudant, luitenant ter zee le kl. J. E. A. Post Uiterwcer. De minister inspecteerde Hr. Ms. „Tromp" en nam afscheid van den commandant en de opvarenden van dezen flotilleleider, wel ke as. Zaterdag naar Nederlandsch-Indië vertrekt. De minister heeft de bemanning als volgt toegesproken: .Officieren, onderofficieren en man schappen, Ik stel er prijs op om persoonlijk blijk te geven van mijn belangstelling op het oogenblik, dat gij op het punt staat voor eenige jaren het vaderland te verlaten. De dienst bij de Koninklijke Marine is zonder twijfel een zeer bijzondere. Overal ter wereld en met name in de overzeesche gebieden van het Koninkrijk kunt gij worden geroepen ter verdediging van de Nederlandsche belangen en tot de handhaving van onze rechten. Gij behoort tot een orgaan van den staat, waarin wel zéér nadrukkelijk de eenheid van het Rijk, hier zoowel als overzee ls belichaamd. Dit leidt er toe, dat gij afwisselend uw dienst verricht in het moederland en in de over zeesche gebieden. Gij allen staat op het oogenblik aan het begin van een periode, waarin Indlë u noo dig heeft. Voor sommigen, wellicht velen van u, ls het de eerste maal, dat gij daarheen gaat. Het is goed dat gij u daarbij duidelijk voor oogen stelt dat er aldaar in den loop van eenige eeuwen door Nederlanders iets grootsch is verricht naar het woord van Jan Pietersz Coen, den grondlegger van ons overzeesche rijk. Dit te beschermen en voor de komende geslachten de gelegenheid voor verdere ontwikkeling te behouden is mede uw taak. Bij de vervulling van die taak zal het u ongetwijfeld tot steun zijn te weten dat versterking van de maritieme de fensie in Indië in het voornemen der regeering Ugt. Ten slotte wil ik er aan herinneren, dat gij, overal waar gij in het buitenland komt, Nederland vertegenwoordigt. De achting die men ons land toedraagt, wordt mede door uw houding en uw daden beïnvloed. Mogen en ik richt mij in het bijzonder tot de jongeren onder u het verblijf in Indië en de dienst in de Marine aldaar u de voldoening geven, die gij er van ver wacht. Keert terug als flinke mannen, waarop ons land trotsch kan zijn. Ik wensch u allen een voorspoedige reis. Het ga u allen goed." VOOR DEN GELUKWENSCH TER GELE GENHEID VAN DE GEBOORTE VAN PRINSES IRENE. De directeur van het Kabinet der Konin gin heeft naar aanleiding van het adres van gelukwensch van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene, den volgenden brief aan den voorzitter der Eerste Kamer gezonden: „Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer Uhoog- welgeboren te verzoeken de betuiging van Harer Majesteits bijzonderen dank te wil len overbrengen aan de Eerste Kamer der Staten Generaal voor haar adres van ge- iukwensching, Harer Majesteit aangeboden bij uw schrijven van 12 Augustus 1939, waarvoor Hare Majesteit zeer gevoelig is geweest. De directeur van het Kabinet der Koningin, (w.g.) VAN TE7TS VAN GOUDRIAAN. EEN BELANGRIJKE GIFT VOOR DE VIERLING. Uit het Prinses Beatrixfonds. Het Prinses Beatrixfonds heeft een be langrijk bedrag beschikbaar gesteld ten behoeve van de vierling der familie Pijlman te Hengelo. MR. J. A. VAN SONSBEECK. t Oud-secretaris van de Vereeniging voor den Effectenhandel en voorzitter van den bond Heemschut. In den ouderdom van 68 jaar is gister nacht overleden mr. J. A. van Sonsbeeck. De ontslapene was van 1 Januari 1902 tot 31 Juli 1930 secretaris van de Vereeniging voor den Effectenhandel en genoot als zoo danig in financieele en handelskringen groote bekendheid en waardeering. Tijdens zijn ambtsperiode werd het Beurs gebouw van de Vereeniging voor den Effec tenhandel gebouwd, waarvan de opening geschiedde in 1914. De heer van Sonsbeeck was oprichter van de Holland Texas Hypotheekbank en van de N V. Llps' Brandkastenfabriek. Voorts was hij commissaris van de Rot- terdamsche Verzekeringssociëteit R.V.S. en nog tal van andere vennootschappen. Hij bewoog zich tevens veel op maatschappe lijk gebied en was o.a. penningmeester van de vereeniging „Hulp voor Onbehulsden en sedert 1929 voorzitter van den Bond Heem schut. FRANSCH VLOOTBEZOEK AAN AMSTERDAM. Voor een bezoek aan de hoofdstad is gistermiddag in de Amsterdamsche haven aangekomen de Fransche aviso „Chamois". Het oorlogsschip heeft ligplaats genomen aan steiger P. bij de de Ruyterkade. DE BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 70 cent per K.G, DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steunult- keering op boter, is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 17 tot 24 Augustus vastgesteld op 55 cent per K.G. (onveranderd). zijn door allerlei verbeteringen weggeno men. De K.L.M. gebruikt deze toestellen thans met groot succes in de West. Get. hand haaft op een hem gestelde vraag zijn mee ning, dat de oefening van het afzetten van een motor bij voortgezetten start noodza kelijk is De heer H, Fuchs, vliegtuigbestuurder bij de K.L.M., is de laatste getuige, dien de raad hoort. Hij is de plaatsvervanger van den heer Aler. De methode van het afzet ten van een motor door den heer Van der Syde toegepast achtte get. gevaarlijk. Het is hem toen door den heer Aler verboden de hoogtegasstopinrichting te gebruiken en het is get. bekend, dat Van der Syde be loofd heeft zich hieraan te houden, maar op 8 December in strijd met deze belofte 'heeft gehandeld. Evenals de heer Aler is deze get. door drongen van de noodzakelijkheid, dat de oefening van het afzetten van een motor gehouden moet worden, al beseft get. dat het risico bij een Lockheed grooter is dan bij een Douglas. De raad zal later uitspraak doen. DE „VIACHESLAV MOLOTOF" TE WATER GELATEN. Gistermiddag werd van een der hellingen der N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam met gunstig gevolg te water gelaten het tweede der beide al daar voor Russische rekening In aanbouw zijnde turbo-electrische passagiers- en vrachtschepen. genaamd „Viacheslav Molotof". DE HEER J. C. A. M. VAN DE MORTEL LID DER EERSTE KAMER. Het Centraal Stembureau heeft tot lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal als opvolger van jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt benoemd verklaard de heer J. G. A. M. van de Mortel te Tilburg. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 33-jarlge ongehuwde sergeant van het 36e regt. infanterie J. D. M. wonende te Groningen, in garnizoen te Stadskanaal, die daar Maandag in het zwembad een duiksprong maakte en daarbij met het hoofd op den bodem stiet, waarbij hij een halswervel brak, is gisteren aan de gevol gen daarvan in het Academisch Ziekenhuis te Groningen overleden. De 35-jarige ongehuwde mej. V., wonen de te Veendam, die in die gemeente Zater dag J.l, door een auto werd aangereden, toen zij de straat wilde oversteken en met zware verwondingen in het R.-K. zieken huis te Groningen is opgenomen, is even eens aan de gevolgen overleden. HET DRAMA VAN DEN HUTKOFFER. Men meldt ons uit Amersfoort: De verdachte K., die kort voor zijn ver trek naar Ind het lijk van zijn vrouw in een koffer nabij Terschuur zou hebben ver stopt, heeft op Zaterdag 24 Juni, toen hij op weg was van Amsterdam naar Deventer een bezoek gebracht aan een groot hotel te Amersfoort Hij parkeerde de auto voor het hotel en ging zelf op het terras aan den straatweg zitten Hij deed zeer zenuw achtig en bestelde een glas bier en een bor rel tegelijk. Hij vertelde, dat hij bij Baarn bijna een aanrijding had gehad met een zwaren zesw.eler. daarvan was hij ontdaan. Toen K. wat kalmer was geworden, knoopte hij ook nog een gesprek aan met den hotelhouder zelf. Hij vertelde van de op handen zijnde proefvaart van de Oranje. Hij beloofde daarna nog eens terug te komen en inderdaad deed hij dat. Hij bracht een boekje mede voor den hotelhou der, waarin o.m. de namen stonden van de genood gden voor den proeftocht Het boekje is door de Amersfoortsche politie :n beslag genomen en ter beschikking gesteld van de justit e te Amsterdam. Op denzelfden Zaterdag heeft K. een hotel in de Langestraat bezocht. Hij wilde vandaar naar het telegraafkantoor gaan om een telegram naar Deventer te verzen den, doch het kantoor was gestoten, waaru t volgt, dat het na negenen was K. is in Amersfoort geen onbekende, want hij begon zijn kellnersloopbaan in een hotel nabij het station. „Vad." BRAND IN KISTENFABRIEK TE DELFT. Gisteravond om kwart over acht brak brand uit in de kistenfabriek der oebrs. Huisman aan den Rotterdamseheweg te Delft. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door broeiing in een hoeveelheid zaagsel, welke in het ketelhuis was opgeslagen. Omwonenden zagen vlammen uit het dak slaan en waarschuwden de politic-brand weer, die spoedig met de motorspuit ter plaatse verscheen. Ook de spuit van de nabijgelegen Lijm- en Gelatinefabriek werd gerequireerd en met vereende krachten werd het vuur bestreden. Het kon beperkt blijven tot het ketelhuis, dat geheel uit brandde. VALSCHE RIJKSDAALDERS TE UTRECHT. Uitstekend nagemaakt. Een oud mannetje, dat óp het kantoor van het Gem, Electriciteitsbedrijf te Utrecht zijn rekening kwam voldoen, stond gisteren vreemd te kijken, toen hij van den ambtenaar vernam, dat de rijksdaalder dien hij presenteerde, valsch was, Een pol litieagent nam den rijksdaalder mee. De valschheid werd ontdekt doordat de twee munthelften een wijkenden stand ver toonden. Bij een normalen rijksdaalder staan de beeldenaar en het wapen In te gengestelde richting Onlangs werd er op het postkantoor in Oldenzaal een vaLche rijksdaalder ontdekt, thans blijkt ook in Utrecht valsch geld in omloop te zijn. De rijksdaalder is voortreffelijk nage maakt en verschilt uiterlijk weinig van de echte munten. De Utrechtsche recherche 7al .een uitgebreid onderzoek Instellen. Voor den ouden man die den rijksdaalder aan bood, was het echter een minder prettige affaire, omdat de man die het nogal arm heeft nu zijn rijksdaalder moest ai- staan (Tel.) AMSTHIOAM, fflEDEWKSPlEIH, 8 StPT. (.100. Voor de as. Spoorwegrcnnonstelling J9e Trein 1839- 1939" le Amsterdam, ontwierp de leekenaar Jan Wijga bovenstaande ajjiche. ONVEILIG STRAND. Het strand aan het Wassenaarsche is onveilig tussehen de strandpalen 91 eaH 94, op Vrijdag 25 Augustus a.s. van 9.30 totH 17 uur, wegens schieten met geschut. De aandacht word erop gevestigd, dat het strand eei'st weder toegankelijk nadat de roode vlaggen, welke de onvëlige strook aanduiden, weder zijn ingehaald, BUITENLANDSCH GEMENGD. 1 DOODE, 20 GEWONDEN. Onder ontzaglijke opwinding, die in een paniek ontaardde, is gisteren het nieuwe 23.000 metende Britsche vliegkampschip „Formidable" te Belfast van stapel geloo- pen. Twintig minuten voor den vastgestelden tijd kwam het schip uit zichzelf in bewe ging. Dit geschiedde juist toen minister Kingsley Wood en zijn echtgenoote, die het schip zou doopen, op den steiger arri veerden. Groote stukken hout van de stel lage, waarop het schip rustte, braken on der hevig gekraak af en kwamen terecht lop de arbeiders, die beneden stonden en in de ruimte, die voor de toeschouwers ge reserveerd was. Een ontzettend angstgeroep steeg op. want men vreesde, dat het schip, dat nu geheel los lag, tijdens zijn haastige glij vlucht om zou kantelen. De ramp zou dan ontzettend geweest zijn. De arbeiders, die voor het schip aan net werk waren, zochten in allerijl een heenkomen. Bij het gedrang van de menigte, die de instortende stellage trachtte te ont wijken, ls een vrouw zoo ernstig ge wond, dat zij kort daarop overleed. E' werden twintig menschen gewond. Toen de Formidable begon te glijden, maakten de sleepbooten, die lagen tewacn- ten, in allerijl plaats voor het schip. Temidden van tooneelen van groote op winding gaf men op de officieele tribune mevr. Kingsley Wood haastig aanwijzingen, hoe zij de flesch champagne op den boe? I moest breken en zoo kon het schip toe 'nog gedoopt worden. r Het gevaarte kwam in het wat ""ASCH MET GEHEIME STUKKEN VERLOREN. Roemeensch kapitein pleegt zelfmoord. Paulitsu, een kapitein van den Rocm^ schen generalen staf, vertrok uit de R°c' meensche legatie in Sofia om zich na' Eelgrado te begeven, toen hij in de tas bemerkte, dat een van zijn tasschen me geheime stukken verdwenen was. Te zamen met den Roemeenschen ,e* zant begaf hij zich naar het hoofdburea van politie, doch terwijl de gezant o prefect van politie bezocht, pleegde de Ka pitein in de taxi zelfmoord. De Bulgaarsche politie doet thans n sporingen naar de tasch en heeft baar1, een belooning van 50.000 levas uitgelee 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10