Een kwart eeuw Panamakanaal De West wal in de Duitsche bioscopen 80ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 17 Augustus 1939 Derde Blad No. 24354 WEK UW LEVER-GALOP Een der belangrijkste wereldverkeerswegen Een film van den gigantischen arbeid aan de Westelijke grenzen Een millioen menschen zwoegde dag en nacht GEMENGD NIEUWS Doodelijke verkeersongelukken te Zeist. Het ls vijfentwintig Jaar geleden, dat één der grootste technische werken der wereld ln gebruik werd genomen. Den 15en Augustus 1914 voer het mailschip „Ancona" door het panamakanaal, de rij openende van de duizenden schepen, die in den loop der Jaren door het kanaal zouden varen. Steeds grooter en grooter wordt het aan tal schepen dat gebruik maakt van dit kanaal en bijna lederen dag groeit zijn be- teekenls in de wereldgeschiedenis. Een lange periode vol talrijke moeilijk heden ligt aan de ln gebruik stelling van dit kanaal ten grondslag. Doch het men- schelljk vernuft heeft gezegevierd over de natuur, die hier, meer dan waar ook ter wereld 'n groot waterbouwkundig werk werd uitgevoerd, ontzaglijke moeilijkheden heeft doen ontstaan. Duizenden menschenlevens zijn gevallen ln den strijd met de tegen werkende krachten, milliarden guldens zijn door het werk opgeslorpt, honderden een voudige werkers hebben hun spaargeld er door verloren en de bekroning van het levenswerk van een ouden man werd er totaal door vernietigd. Doch thans ls het kanaal reeds 25 Jaar dienstbaar geweest aan den wereldhandel, is het een belangrijke schakel geworden ln het wegennet van het wereldverkeer. DE GESCHIEDENIS. Columbus had nog slechts enkele tiental len Jaren de nieuwe wereld ontdekt, of reeds werden de eerste plannen gemaakt voor het graven van een kanaal door de Panamee- 6che landengte. De beroemde veroveraar van Mexico, de dooder der Inca's en veroveraar van de reusachtige goudvoorraden van dit oude volk, Fernando Cortez, opperde hiertoe reeds plannen aan het Bpaansche hof. Maar het ging Fernando als de velen voor hem, die plannen hadden gemaakt voor het door graven van de landengte tusschen Suez en Port-Said, de tijd, waarin hij leefde, was nog niet rijp voor het volvoeren van derge lijke grootsche werken. Na Fernando zijn er nog verschillende ingenieurs geweest, die een serieus plan hebben opgemaakt, maar het duurde tot de vorige eeuw, eer men ln regeerlngskrlngen de belangrijkheid van een dergelijk kanaal, dat den zeeweg tusschen Amerika's Oost- en Westkust aanmerkelijk zou verkorten, Inzag. Amerika begon zich er het eerst mee te bemoeien. Maar Engeland, dat bedacht was op het behouden van haar hegemonie op de vereldzeeën, begon dadelijk oók in die rich ting te werken en door listige diplomatieke zetten wist men het ln Londen zoover te krijgen, dat een verdrag werd gesloten tus schen Amerika en Engeland over een even tueel te graven kanaal door Middel-Amerlka, dat den Stille Oceaan met de Golf van Mexico zou verbinden. Amerika begon zich in dien tijd meer en meer te Interesseeren voor China, Japan en Indic. terwijl ook strategische belangen aan de belangen om een kanaal te graven niet vreemd waren. Het kostte de marineschepen Immers vele weken om van de Oostkust bij de Westkust te komen en welk een groote bekorting zou een kanaal niet geven! Engeland werd echter in hoofdzaak door economische belangen geleld. Doch tot uitvoering van de plannen kwam bet niet. Het bleef bil een verdrag, dat voor de toekomst zou gelden. Engeland zoowel als Amerika hadden hun handen vol met andere kwesties en zoo lieten ze hun kanaalplannen een beetje dommelen, tot ze plotseling wer den opgeschrikt door het bericht, dat een nieuwe Fransche maatschappij van de Vereenigde Staten van Columbia, waartoe Panama toen behoorde, een concessie had gekocht. Zoowel de Ame rlkaansche als de Engelsche regeering stonden op haar achterste pooten, doch al haar hevige protesten hielpen niets, ze waren voor een voldongen feit ge plaatst. Doch beide landen bleven waakzaam en I evenals het met de geschiedenis van het Suezkanaal is gegaan ls het ook met het Panamakanaal geschied, de eerst uitgescha- kelden zouden later de hoofdrollen spelen! De „Soclété Civile Internationale du Canal Interocéanique" zond dadelijk Ingenieurs baar Panama, om de teekeningen gereed te Baken. Eenlge Jaren na het oprichten der Baatschappij werd aan den graver van het Suezkanaal, den beroemden Ferdinand de lesseps, verzocht de leiding van de werk zaamheden op zich te nemen. HET PANAMASCHANDAAL. De Lesseps was wel een uitstekend inge nieur. doch een goed financier was hij niet. pat heeft, hem ook tot zijn ondergang ge bracht. Diep ellendig ls het einde geweest van dezen man. die een grootsch werk heeft Bt stand gebracht, door vorsten ls gehui fd, maar op 88-jarigen leeftijd ls gestor ven, vervloekt door duizenden, wier geld ln w onderneming was gestoken en met een veroordeeling van vijf jaar gevangenisstraf achter zich! Reeds dadelijk bij het begin van het werk begon het De Lesseps tegen te loopen. De brie-en-zeventige jarige was niet meer np- iewassen tegen de ontzettende moeilljk- TOden, die een dergelijk werk aan den leider voorlegt. De eerste zorg leverden de financiën. De tesseps schreef een leening uit. Doch hij ''eigerde er een bankinstelling voor te span- TOn, er reclame voor te maken. HIJ dacht. Jat zijn naam voldoende was, maar dat gaf Jvb reeds de eerste teleurstelling, want de 'eentng werd lang niet volteekend. Hij kreeg I wrtig millioen francs, terwijl hij later met TOrtienhonderd millioen aan uitgaven het fetk moest stopzetten! Doch ondanks dat TOgon de groote waterbouwkundige vol moed j™ werk. daarbij ter zijde gestaan door zijn wn. In de jaren, die volgden, wist hij steeds 'eer geid fe krijgen, zoodat het eerst leek ook dit plan door den grijsaard zou wor- TOb uitgevoerd. i (cff eers'e financleele moeilijkheden waren L"ter nog niet overwonnen, of de natuur zich als vijand van De Lesseps aandie nen. Rond de kanaalzone lagen uitgestrekte moerassen, waarin de larven van vele ge vaarlijke muskietensoorten by mlllloenen werden uitgebroed. Het leven van de eerste werklieden aan 't kanaal moet verschrlkkeiyk zyn geweest. De hospitalen, die werden gebouwd, waren reeds te klein voor ze geheel gereed waren, dikwijls moest men massagraven delven, omdat het aantal dooden zoo groot was, dat men handen te kort kwam om leder een graf te geven I Vooral de gele koorts en de malaria eisch- ten duizenden slachtoffers. Een Ingenieur der werken zag. terwyi hij met hooge koorts voor het raam van een ziekenhuis lag, de begrafenis van zyn vrouw, zün dochter en zyn beide zoons voorbygaan. Den volgenden dag volgde hy zelf. Zeventien Jonge ingenieurs kwamen uit Frankrijk over om de overledenen te vervan gen. Vol goeden moed begonnen zy, vast van plan zich niet door de koorts van hun werk te laten weerhouden. Maar twee maanden later leefde nog slechts één van hen, die als een wrak naar het vaderland terugkeerde Tot het einde der Fransche maatschappij zijn er ruim 20.000 dooden onder de Euro- peesche employé's gevallen. Door het bijna 100 kilometer lange kanaal en en de 18 kilometer breede kanaalzone, wordt de ataat Panama in tweeën verdeeld. Het kanaal doorsnydt het Oatun Meer. waar van het wateroppervlak 24 meter boven het Atlantische zeeniveau is gelegen. Via drie sluizen, elk 300 meter lang en 34 meter breed kunnen de schepen uit zee ln het meer komen. Daarna dalen ze weer tot het niveau van den Stillen Oceaan door vier sluizen. Doch het was nog niet genoeg. De Les seps scheen dit kanaal niet te mogen gra ven. Want nauweiyks hadden de werklieden met inspanning van vele weken hard zwoe gen ln de tropische hitte een groot stuk rots opgeruimd, of een aardverschuiving legde nog grootere stukken ln den weg. Zoo volgde de eene tegenslag op de andere, tot in 1839 het einde kwam. De Lesseps had te veel vertrouwd op zyn medewerkers, hy was te goedgeloovlg geweest en zelf warmvoelend had hij niet kunnen begrypen, ondanks de vele waarschuwingen die hy had gekregen, dat hy door zyn beste vrienden werd bedrogen. Omkooperlj en corruptie hadden op groote schaal plaats ge vonden. Staatslieden hadden dikke portefeuilles gekregen om leveranties van duur en slecht materiaal aan bepaalde firma's te gunnen. Den vierden Februari van dat jaar was de zwarte dag voor De Lesseps. Het werk ln Amerika werd dien dag neergelegd en het faillissement aangevraagd. Het Panama-schandaal bracht de ge- heele wereld ln rep en roer, een gerechte- ïyke vervolging *werd tegen den 85-Jarlgen De Lesseps ingesteld en hy zag zich ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf Het vonnis werd gelukkig niet uitgevoerd. Ver bitterd door de tegenslagen gedurende de laatste Jaren van zyn leven en door het bedrog van de menschen waarop hij ver trouwd had, stierf hy drie jaar later. AMERIKA AAN DE BEURT. In al dien tyd had Amerika, de direct betrokkene, niets van zich laten hooren. Maar geen oogenbllk had Washington do vorderingen van het kanaal uit het oog verloren. Nog steeds had dit land groote Interesse voor een dergeiyk kanaal, hetgeen het bestuur van de Fransche maatschappij, die de geliquideerde maatschappy van De Lesseps had overgenomen, begreep. Daarom vertrokken ook geen nieuwe Fransche Inge nieurs naar Panama. Men wachtte kalm of Amerika soms ook de rechten en het reeds gegraven deel van het kanaal voor een zacht prysje wilde overnemen. En inderdaad bleek deze berekening niet verkeerd te zijn. Amerika begon de onderhandelingen te openen en voor veertig millioen dollar werden kooper en verkooper het eens. Doch het Amerlkaansche Congres moest den koop eerst nog goedkeuren. Daarover maakten de promotors van het plan zich echter niet bezorgd. Wel echter over het feit, dat Panama een jaariyksohe „huur" voor de af te stane grond vroeg van twee- honderd-vyftigduizend dollar en voor het recht dat voor Panameesche oorlogsschepen geen tol behoefde te worden betaald. Om die reden begonnen ook verschillende Congresleden meer en meer te voelen voor een kanaal door Nicaragua. De aandeel houders van de Fransche maatschappij zagen hun geld reeds vliegen, doch geluk kig kwam één hunner op een Ingenieus, doch eenvoudig idee, om de Congresleden gunstig te stemmen voor Panama. Hij reisde zoo spoedig mogeiyk naar Ni caragua en stuurde van hieruit prentbrief kaarten naar de Amerlkaansche Congres leder. Dat had reeds het gewenschte resul taat! Want wat had de Franschman ge daan? Hy had de prentbriefkaarten ge frankeerd met een postzegel, waarop de ln werking zynde vulkaan Momolombo was afgdbeeld en er naast geschreven: „Zoo vulkanisch ls geheel Nicaragua!" Met groote meerderheid van stemmen werd door het Amerlkaansche Congres besloten de rechten van de Fransche maatschappij over te nemen en geld te voteeren voor het volvoeren der plan nen. Men wreef zich ln Amerika ln de handen, want nog betrekkeiyk goedkoop had men het reeds gegraven deel van het kanaal ln handen gekregen. Doch toen men de zaak ln Panama eens goed op ging nemen, bleek dat toch wat tegen te vallen. De reus achtige graafmachines, de baggermolens, waren één groote klomp roest geworden door het vochtige klimaat. De huizen der employé's waren Ingestort en groote stuk ken van het reeds gegraven deel waren weer ingestort. Doch voor men met het herstellen en verder werken kon beginnen moest eerst nog een andere moellykheld worden opge ruimd. Want tot hun groote verrassing kre gen de Amerikanen berioht van de Pana meesche regeering, dat er niets kon komen van een overeenkomst tusschen de belde landen. Het Panameesche parlement had het ontwerp-verdrag afgestemd. Geld noch goede woorden konden hier de behulpzame hand bieden en daarom zette men de diplomatie aan het werk. In Pana ma begon steeds feller verzet te komen tegen de regeering. Booze tongen beweer den dat dat kwam door het stoken van door Amerika betaalde krachten. Al gauw werd de toestand in Panama dreigend, zoo dreigend zelfs, dat Amerika zich genood zaakt zag eenlge oorlogsschepen te zenden, om de „Amerlkaansche belangen te be schermen". Een opstand brak uit, een bloedlooze revolutie, die alleen een nieuwe regeering en een nieuw parlement bracht. Natuuriyk werd het eerste wetsontwerp dat de nieuwe volksvertegenwoordiging kreeg te behandelen, een wet betreffende een verdrag met Amerika over een kanaal dwars door het land, goedgekeurd Zoo kon Amerika ln 1904 met de eerste werkzaamheden beginnen Ontzaglyke moeilijkheden moesten wor den overwonnen, reusachtige kapitalen vergde het werk. MllUoenen dollars werden eerst uitgegeven voor het dempen der ge vaarlijke moerassen. Duizenden tonnen olis werden over het water gegoten om de lar ven te dooden. rioleering en plaveisel wer den ln alle dorpen ln de omgeving van het kanaal aangelegd. Doch ondanks die voorzorgsmaatregelen zyn er nog vele slachtoffers aan de gele koorts gevallen. Men zette echter door en in 1914 kon het kanaal worden geopend. De wereld oorlog deed de feestelUkbeden die ter gelegenheid van de openstelling voor het zeeverkeer zouden worden georga niseerd in het water vallen en zoo voer vandaag voor 25 jaar het eerste schip zonder speeches, muziek en vlaggen- vertoon door het kanaal. DE BETEEKENIS VAN HET KANAAL. Vooral voor Amerika ls het kanaal van groot belang gebleken. Drch ook andere landen hebben er zeer veel voordeel van. Dat blijkt wel duldeiyk wanneer men de afstanden vergelykt die de schepen thans via het kanaal afleggen en die ze vroeger moesten afleggen, varende door Straat Magelaen. De afstand New YorkSan Francisco werd bekort van 13.135 myi tot 5262 myi. die van Engeland naar San Francisco werd met 5666 mijl bekort! Ook uit strategisch oogpunt bekeken is het kanaal van zeer veel belang voor Ame rika, daar het thans mogeüjk is in korten tyd de vloot ln den Atlantlschen Oceaan te versterken door schepen van de Pacific- vloot en omgekeerd. Vooral de positie van Amerika ln het Verre Oosten is hierdoor zeer versterkt. Ook voor ons land is het kanaal van groot belang. In 1915 voeren drie Ne- derlandsche schepen door het kanaal, in 1933 reeds 77, in 1834 109 en het vol gende jaar 120. De Westkust van Zuld-Amerika, zoo belangrijk door den export van kunst mest, huiden etc., ligt thans veel dich ter by ons land dan voorheen, evenals de Pacific-kust van Mexice en van Noord-AAierika. Byna onopgemerkt, buiten de sfeer van de Internationale wereldpolitiek ligt daar thans één der grootste technische werken. Ongetwijfeld zal zyn toekomst door het steeds sneller en sneller wordende zee- verkeer, waardoor de afstanden worden i verkleind, nog vele glorieuze momenten meemaker, en de kans dat het kanaal eens in het middelpunt der wereldbelangstelling zal staan is lang niet uitgesloten! De militaire opvoeding der Duitsche jeugd. Onze Beriynsche correspondent schrijft ons: Tusschen het oppercommando van de weermacht en de ryksjeugdleldlng is een overeenkomst van ingrijpende beteekenis tot stand gekomen. Door nauwe samenwer king tusschen den chef van het oppercom mando der weermacht, generaal Keitel, en den Jeugdleider van het Duitsche Rijk, Bal- dur von Schirach, zal de Hitler-Jeugd voort aan ln staat worden gesteld, om het werk der weermacht van dlchtby te leeren ken nen. Men noemt dat officieel de „vormillta- rische opvoeding der Hitler-Jeugd" tydens welken voorbereidenden dienst de knapen van een Jaar of twaalf „onder het bevel van militaire onderwijzers" staan. Militaire opvoeding. Ziedaar dan weer eens een nieuw bewys van het feit, dat de staat al meer en meer beslag gaat leggen op de opvoeding der Jeugd en tevens: dat deze opvoeding een streng militair karakter zal dragen. Deze militaire opleiding van kinderen wordt over wegend toevertrouwd aan officieren en on derofficieren, die zelf eertyds tot de Hitler- Jeugd hebben behoord. Dat dit kinderspel een bitter ernstig karakter draagt, valt af te leiden uit de officieele mededeeling. dat er by de schietoefeningen der H. J. in het gfge- loopen jaar reeds 60 millioen schoten zyn afgegeven! Maandelijks worden er thans 7 millioen patronen verschoten en voor het volgend jaar heeft men beslo ten, dat 550.000 knapen aan deze schiet oefeningen zullen deelnemen, onver schillig, of ze tot de H. J. behooren of niet! Men zal zich waarschyniyk in ons vrede lievend vaderland kunnen voorstellen, dat wy, dit vernomen hebbend, met meer dan gewone belangstelling zyn gaan kijken naar de met veel ophef aangekondigde film „Der Westwall". Immers, wy hadden van abso luut betrouwbare zyde ervaren, dat deze militaire film ln de eerste plaats bestemd is voor de Duitsche jeugd en daar men klaar- biykeiyk niet verwacht, dat alle Duitsche uders hun kinderen naar een bioscoop meenemen, waar het begrip „oorlog" tot in de kleinste byzonderheden aanschouweUJk wordt gemaakt, heeft de leiding der H. J. reeds bekend gemaakt, dat er in alle deelen van Groot-Duitschland speciale Jeugdvoor stellingen van deze film georganiseerd zul-' len worden. De jeugd naar schouwburg en bioscoop Trouwens, men is de meening toegedaan, dat de kinderen veel meer naar schouwburg en bioscqop moeten gaan dan zulks tot nu toe het geval schijnt te zyn. Onder de leuze: „goede kunst voor weinig geld" heeft men Vrydag IJ. te BerUjn een „Veranstaltungs- ring" opgericht en wel in het gebouw, waar de officieele leiding der H. J. zetelt. Deze onderafdeeling voor kunst zal er voor moe ten zorgen, dat de jongens en meisjes van 10 tot 18 jaar voortaan de Jongeren 's middags en de ouderen 's avonds gere geld opera's, operettes, concerten en films te zien en te hooren krijgen. En om aan te too- nen, dat men voor geen kleintje vervaard is, noemde men ons de volgende schouwburgen, waar zulke jeugdvoorstellingen gegeven zul len worden: Staatsschouwburg, Schiller- theater. Volksbühne. Theater des Volkes, dat wil zeggen schouwburgen, waar het beste van het beste geboden wordt! Onze zegsman formuleerde het aldus: .Zooals u ziet, hebben wy voor matigen prys het cul- tureele leven te Beriyn voor de Jeugd ont sloten Onder den Indruk van deze gegevens be gaven we ons met gemengd gevoelens naar de bioscoop, om de film te aanschouwen, die speciaal voor de jeugd bestemd is en waar van men hoort beweren, dat zij ln bekor ten vorm ook in het buitenland zal worden gedraaid. We krijgen hier te doen met een historisch commando van Adolf Hitler: op 28 Mei 1938 gaf hy het bevel, met grooten spoed de militaire verdediging in het Wes ten te versterken. En thans, ruim een Jaar later zyn deze enorme versterkingen in zoo verre gereed, dat men het oogenbllk geko men achtte, er onder de deskundige leiding van dr. Fritz Hippler een film van te draaien, die ongeveer drie kwartier in beslag neemt, dus heel wat langer uitvalt dan een gewone cultjjurfilm. Verdedigingslinie van 800 K.M. Het gaat hierby om een terrein, dat zich uitstrekt van de Zwitsersche tot de Neder- landsche grens, een gebied van ongeveer 800 K.M. lengte. We beginnen den tocht in de buurt van Freiburg in Breisgau, bewegen ons door Beieren, het Zwarte Woud, krijgen het Saargebied te zien en belanden vla Ba den in het Rynland. Hoe het plan van den Westwal gesmeed werd, hoe yzer en beton worden aangevoerd, hoe de weermacht, het arbeidsfront en de arbeidsdienst met de tienduizenden vakarbeiders samenwerken, om het voor oogen gestelde doel te verwe- zenhjken toont het eerste deel der film. Dan krijgt men den bouw te aanschouwen en daar yzer en beton slechts een technisch begrip zyn, laat men de soldaten langs ons heen marcheeren, zingende: Wlr slnd Heut' und Morgen, alles was die Zeit erschafft liegt in uns verborgen, bildet unsre Kraft! Men kan natuuriyk niet verwachten, dat tot in de kleinste byzonderheden getoond wordt, hoe deze ln recordtempo gebouwde onderaardsche grensversterklngen er uit zien, maar niettemin zouden wat meer tech nische byzonderheden de attractie vooral voor het buitenland hebben bevorderd. Want er moge aan herinnerd worden, dat Duitschland tot dusver weinig mededeel zaamheid heeft getoond als het om zy'n mi litaire bewapening en verdediging te doen was. Waarschyniyk ls men inmiddels ge waar geworden, dat de Fransche weergeving van de Maglnotlinie een geweldige propa ganda voor Frankrijk's militaire verdediging bleek te zyn en men kan wel veronderstel len. dat dit feit ook Duitschland wat cou- lanter heeft gemaakt tegenover den bulten- landschen bioscoopbezoeker, die weldra ln staat zal zyn om ook eens een kykje te ne men ln een deel van de 22.000 fortificaties langs den Westwal. Dag en n-cht zwoegen. Heel even worden we aan het rampzalige jaar 1914 herinnerd. Men laat ons Duitsch land zien met onvoldoende beschermde grenzen. Dat mag natuurlijk geen tweeden keer voorkomen en daarom hebben tiendui zenden dag en nacht moeten zwoegen, om den wil van den Führer ten uitvoer te brengen. Men schynt er vooral op uit te zyn, om ons een beeld te geven van de wyze, waarop men dit product van menschelijke energie tot stand heeft gebracht: 650.000 arbeiders komen met extra-treinen uit alle deelen van het Ryk naar het Westen, waar ze onderge bracht worden ln speciale barakken. Met ongeveer 8000 goederenwagens worden ze de groote en vooral kleine stations binnenge reden, om met het werk te beginnen. Men heeft 15.000 vrachtauto's gerequireerd om het bouwmateriaal van den spoorweg naar het terrein der bestemming te transportee ren. Bussen rijden af en aan om de arbei ders naar het vaak ver-af gelegen bouwter rein te brengen en dat alles geschiedt met de spreekwoordeiyke Pruisische nauwkeu righeid. Meer dan een millioen arbeiders Intusschen werken de staalgieteryen dag en nacht, heele wouden worden geveld om het noodige hout te verschaffen, bergen worden opgeblazen om de behoefte aan al lerlei gesteente te dekken, 3 tot 400.000 man uit den arbeidsdienst brachten het aantal arbeiders aan den Westwal tot boven een millioen Ziedaar slechts enkele getallen om ons duidelyk te maken, dat heel Duitschland. heel het Duitsche volk ruim een jaar lang dag en nacht heeft gezwoegd om aan de Westelijke grens een ondoordringbaren wal van beton en staal op te werpen. Men gunt ons een blik in de hypermoder ne keuken onder den grond, men tracht ons ervan te overtuigen, dat de lichamelyke ver zorging der soldaten ook in oorlogstyd niets te wenschen overlaat, men laat ons een zie kenhuis zlèn geiyk de toeschouwer stellig niet ln een onderaardsch fort zou verwach ten en naast de recreatiezalen liggen de badkamers, die eerder aan een gezellige Jeugdherberg dan aan een fort doen den ken. Toen Remarque zyn thans in Duitsch land reeds lang verboden roman „lm Wes ten nichts Neues" de wereld Inzond, zal hy niet gedroomd hebben, dat er enkele jaren later uit het Westen van Duitschland zulke sensationeele verrassingen zouden komen! De Duitsche frontsoldaten uit den oorlog van 1914 tot 1918 staren met toenemende verbazing naar deze architectonische en mi litaire prestaties, want zy beseffen, dat het thans epnlgszins anders uitziet dan een kwart eeuw geleden. De Duitsche vrouwen zien haar mannen, de kinderen hun vaders meewerken aan de verdediging van het Derde Ryk. Nadruk verboden) en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende Is. ver teert uw voedsel niet, net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander ensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75. 1221 (Ingez. Med.) Schedel van jongen verbrijzeld. ECHTPAAR DOOR AUTO GEGREPEN. Gistermorgen om ongeveer halftwaalf heeft zich op den Driebergschenweg te Zeist een doodeiyk ongeval voorgedaan. De vyftienjarige P. W. van Lint, wonende te Utrecht, kwam op zyn flets den Heideweg af en reed, zonder op het verkeer acht te slaan, den Driebergschenweg dwars over. De jongen werd door een uit Zeist komen de auto gegrepen en ingevolge een verbry- zelden schedel gedood. Het stoffeiyk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis te Zeist. Er is vastgesteld, dat den chauffeur geen schuld treft. Gisteravond reed onder Zeist op den Utrechtschenweg, in de richting Utrecht, een echtpaar op een tandem by vergissing op het wandelpad, rechts van den weg. Toen de berijders hun fout bemerkten, sta ken zy, vermoedeiyk zonder voldoende acht te geven op het verkeer, den drukken ver keersweg over, waarby zij werden gegrepen door een hen achterop rydende auto. Man en vrouw, belden omstreeks zestig jaar, werden zeer ernstig gewond. De vrouw be zweek spoedig aan haar kwetsuren. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd. De tandem is vernield, terwyi de auto beschadigd werd. VIER NEDERLANDSCHE TOURISTEN IN BERGEN VERDWAALD EN GERED. Vier Nederlandsche touristea waren by het beklimmen van de Piz Lumbreda in Graubünden (Zwitserland) verdwaald ge raakt. Aan een van hen gelukte het met veel moeite het dorp San Bernardino te bereiken. Vandaar vertrok een reddingsco lonne, die vanmorgen de touristen onge deerd naar beneden heeft kunnen brengen. Zy hadden den nacht in de open lucht moe ten doorbrengen. MEISJE BIJ HET B.ADEN VERDRONKEN. In draaikolk terecht gekomen. Gistermiddag is de 11-j. Martha Huizinga by het baden in de rivier de Reest te De wyk verdronken. Met eenlge schoolvrien dinnetjes had het meisje zich in het water van de Reest, dat tengevolge van den re genval van enkele dagen geleden vry hoog staat, begeven. Zy geraakte in een draai kolk en verdween in de diepte. De vrien dinnetjes waarschuwden yiings eenige om wonenden. Men ging aan het dreggen, doch omstreeks zes uur gisteravond, had men het lichaam van het meisje nog niet ge vonden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9