Iets uit de geschiedenis van Kerkelij k Oegstgeest Uit de Rijnstreek IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 17 Augustus 1939 Stichting Tuinbouwschool goedgekeurd De Raadskwestie te Alphen. De heer J. Eggink overleden RECHTZAKEN ^Oc o I/UTAA S svcC/nS AA/yi/ <A<JtS\ A<Af w\Ac/ Ses a P- -cAAAxy. i. Een samenvattende historische inleiding moge vooratgaan ter herinnering aan enkele omstandigheden. In 372 trokken de Hunnen uit Azië Europa binnen en gaven daarmee den stoot tot de Groote Volksverhuizing. Weldra verd Italië bedreigd en de Romeinsche legioenen trokken zich uit Germanlë en ten deele uit Galllë terug. In 410 plunderde Aiarik, koning der Oostgoten de Eeuwige Stad. een ieit dat sinds 800 jaren niet had plaats gehad. Ongeveer vijftig jaren later verd Rome nogmaals geplunderd door de Vandalen en ons woord „vandalisme" is ie erfenis van de verwoesting die toen werd aangericht. Langs de kusten der Middel- landsche Zee worden rooftochten van allerlei aard vermeld. Het Christendom, lat sinds 323, sinds de dagen van Constan tly den Grooten, op vorstelijke bescherming mocht rekenen, scheen wel ten onder te allen gaan. In dien tijd verplaatste zich de hand having der Christelijke cultuur naar Ier land, dait in het midden der vijfde eeuw door St. Patrick werd gekerstend. Intus- Khen waren de Angelsaksen, vermeerderd met Juten en Friezen op verschillende tijdstippen naar Rrittannië overgestoken, ie grootste invasie in 410. Toen zij daar tot rast waren gekomen, kwamen weldra Ier- «che monniken en begonnen vooral de stre ken ten Noorden van de Theems te kerste nen. In het Zuiden kwamen Benedictijner monniken uit Rome en in 592 stichtte de H. Augusttnus het aartsbisdom Canter- 'oury. Iersche en Benedictijnsche missie wkten gedurende de zevende eeuw eerst op eigen gelegenheid, totdat tenslotte na de synode van Whttlby in 664 de Benedlctijn- Khe missie de overhand verkreeg. Zoo zien *e, èn door de werking van de Iersche monniken èn door de Benedictijnen een Seweldlgen opbloei der Christelijke cultuur op de Britsche eilanden, nog hierdoor ver sterkt. dat vele Romeinsche en Grieksche Seleerden de insulaire veiligheid verkozen ooven de onzekerheid in Zuid-Europa. Ieren en Angelsaksen, van nature onbedor ven en zeer begaafde volken van welker fijnen kunstzin men zich op de Utrechtsche tentoonstelling kan overtuigen werden in tlien tijd de dragers der Christelijke be schaving. hoen reeds aan het einde der zevende eeuw betaalden zij hun schatting aan het visteland van West-Europa, door hier hun missioneerlngsarbeld te beginnen. De eerste hie in grooten stijl slaagde en daardoor de grondlegger onzer Christelijke beschaving is geworden is Willlbrord. In 690 stak hij met elf gezellen over naar Friesland en voer den Rijn op. Zeker zal hij het terrein eerst hebben verkend. In dien 'ijd was practisch het oudere duingebied alleen bewoond, terwijl ook langs de dijken hoor de Romeinen aangelegd hier en daar tenige bewoning was. De rest was onher- hmgzaam moeras. Heeft Wiliibrord reeds onmiddellijk bij dia landing de hooge geestrug bezocht, *aarop thans Oegstgeest ligt? Wij weten het "kt. Doch wel weten wij, dat hij hier langs ""zeekust tijdens zijn werkzaamheid in mesland vooral na den dood van koning lahboud in 719 in het latere Holland vijf ®°ederkerken heeft gesticht: Flardinghe. jwrkwerve, Felserburch, Halogalo en Pet- ™ra. Kerkwerva is een andere naam voor "et oude Oegstgeest. De andere namen Inklaren zichzelf. Wanneer is de pa/rcohle rptgeest door hem gesticht? Wij weten !f' "'et. Doch er is een aardige en zinrijke agendo. Toen de heilige bisschop heel werd bezocht hij nog eens zijn missie- fh'ed. hem toegewezen door Pepijn van "erstal en Karei Martell. Ziende dat zijn erk vrucht had gedragen wees hij den bë- "ners van oegstgeest een priester toe. on- er voorwaarde, dat men op den heuvel, "is een bastion vooruitstak, een kerkje q "ouwen. Door den waterstaatkundigen ""stand van den bodem daartoe in staat gesteld en als het ware uitgenoodigd, had Drusus hier volgens de overlevering één zijner vijftig burchten gesticht en was hier de plaats van een heidensch heiligdom. Het is bekend dat de eerste Christen- priesters Juist bij voorkeur hun kerkjes stichtten op de plaatsen der heldensche goden vereering. Toen dan de bewoners van deze plek de opdracht ontvingen een kerk te bouwen, verzochten zij den bisschop zelf deze kerk te komen wijden. Willlbrord geloofde dit en zou het volgende jaar voor dit doel terug komen. Bezig met den kerkbouw bereikt in den winter van 739 hun het bericht dat St. Willlbrord op 7 November in zijn klooster te Echternach was overleden. Niettemin ging men door en den volgen den zomer was het gebouw gereed. De wij dingsdag was gekomen en op een fraaien zomermorgen vereenigden priester en geloo- vigen zich rondom de kerk in de hoop dat St Willlbrord, hoe dan ook. zijn woord ge stand zou doen. Plotseling daalde uit den stralend blauwen hemel een fijne, geurige regen en besproeide het kerkje. Tegelijkertijd wer'd van uit de kerk een gezang als van engelenstemmen vernomen. Men opende de deur en zag tot zijn verwondering, dat een onzichtbare hand over den bodem kruislings het Latijnsche en Grieksche alphabet schreef en verder alles deed, wat de Bisschop bU een kerkwijding pleegt te doen. Zoo had dus de heilige bis schop van uit den hemel zelf zijn kerk gewijd. Men zegt thans nog wel eens, dat de muren van het Groene Kerkje op een be paalden tijd vochtig uitslaan ter herinne ring aan de kerkwijding van voor 1200 Jaar. waarom sommige menschen dan ook spreken van het ..zweetkerkje". Natuurlijk was het oerkerkje van Oegst geest of Kerkwerve, zboals het in tal van oude stukken heet, betrekkelijk primitief. Waarschijnlijk was het, misschien op stee- nen grondslag, een houten kerkje. Dit zou dan gebouwd zijn volgens de Benedictijnsche traditie, n.l. in basiliekvorm: een midden- beuk met twee smallere zijbeuken en recht- gesloten koor. Het was dan opgetrokken in vakwerkbouw met heel kleine lichtopenin gen, zonder toren en met rieten dak. In de nabijheid der kerk stond dan. naar Anglo- Keltische traditie, een groot kruis, eveneens van hout. In Ierland en Engeland was men in dien tijd reeds begonnen de kruisen van steen te vervaardigen en kunstig te be werken. In het Oosten van ons land werden de eerste kerkjes waarschijnlijk op de grond slagen der heidensche heiligdommen groo- tendeels van veldsteen gebouwd. Doch dit kunnen we laten rusten. Over het kerkelijk leven van Oegstgeest zijn tot 1200 bitter weinig berichten tot ons gekomen. We weten dat er verwikkelingen ontstonden tusschen de graven van Holland eenerzijds en de bisschoppen van Utrecht met de abten van Echternach anderzijds over het bezit der Moederkerken en haar kapellen, doch kunnen dat hier laten rusten. Hoofdzakelijk voor ons van belang is, dat van uit de Moederkerk te Kerkwerve een aantal kapellen werd gesticht: te Rijns burg. Katwijk, Valkenburg, Warmond, Lei- muiden en Esselijkerwoude of Jacobswoude. Deze kapellen, aanvankelijk door den pastoor van Oegstgeest of door kapelaans bediend, werden in de lie of 12e eeuw tot zelfstandige parochies verheven. In ieder preval mogen we wel constateeren, dat de kerk van Oegstgeest vooral in de eerste eeuwen van haar bestaan een zeer vrucht bare cultureele taak heeft vervuld voor de omgeving. Tijdens de Noormannen-tochten in 856, hetzelfde jaar toen St. Jeroen te Noordwijk werd gemarteld, werd ook de Oegstgeester kerk verwoest. Vermoedelijk is zij eenige jaren later weer in hout opgetrokken, om nr. 1000, toen de Noormannen-tochten af- ccloopen waren, te worden herbouwd in tufsteen, dat in de 11e en 12e eeuw in groote hoeveelheden den Rijn werd afgevoerd. De cultureele beteekenis van Oegstgeest ging in tusschen reeds in de 12e eeuw aanmerkelijk achteruit. In 1133 werd de tien jaren vroe- ALPHEN. Geslaagd uitstapje. Begunstigd door mooi zomerweer maakten de leden der Ned. Herv. Jongelingsvereeni- ging op Geref. Grondslag ,,De Heere is onze Banier" een uitstapje naar Marken. Volen- dam en Monnikendam. De reis werd ge maakt per N.Z.H.T.M. via Leiden, Heem stede, Haarlem naar Amsterdam, waar per salonboot gevaren werd naar Marken en Vo- lendam. Na daar geruimen tijd te hebben doorgebracht, werd een bezoek gebracht aan de oude kerk te Monnikendam, vanwaar men welgemoed de reis naar huis begon. Auto in brand. Vermoedelijk tengevolge van oververhit ting geraakte gisteren in de Julianastraat een vrachtauto van E. in brand. Een be stuurder van een juist passeerende autobus wist met een schuimbluschapparaat den brand te blusschen. waardoor erger werd voorkomen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats; alleen de bestuurder verwondde zich eenigszlns aan zijn arm. Aan 't diamanten echtpaar Oudshoorn Inthorn is door de Chr. muziekver. ..Arti et Religioni" een serenade gebracht; zulks is door het bruidspaar zeer gewaardeerd. Het bestuur der Martha-Stichting. in richting voor onverzorgde kinderen alhier, ontving van W. B. uit Rotterdam een gift van f50. ALKEMADE. Bij het bestuur van den kring „De Venen" van den Land- en Tuinbouw- bond is hedenmorgen bericht binnenge komen, dat de Minister van Economi sche Zaken zijn goedkeuring heeft ge hecht aan de Stichting van een Tuin bouwschool te Roelofarendsveen. BEROEP ONGEGROND VERKLAARD. Ged. Staten hebhen het beroep van den heer H. van Kleef, lid van den raad van Alphen, tegen de niet-toelating van den heer Herngreen als raadslid niet ont vankelijk verklaard en het beroep tegen toelating van den heer Dekker als raadslid eveneens afgewezen. De gemeente Alphen is dus in het ge lijk gesteld. Blijkens mededeeling door burgemeester Colijn in de laatste raads vergadering, kan door den heer van Kleef geen beroep bij de Kroon tegen de beslissing van Ged. St. worden aange- teekend. OUD-GEMEENTESECRETARIS VAN WASSENAAR. BOSKOOP. Gevonden: twee armbandhorloges, handschoen, boodschappentasch, kinder manteltje, jongensriem en broodmes. In lichtingen politiebureau. Voor Zondag 20 Aug.. zal de Zondag- dienst worden waargenomen door dr. A. S. Kater, Telef. 38. Voor het politiediploma van den Bond van Chr. Politieambtenaren in Nederland, slaagde de heer Kelderhuis alhier. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Raadsagenda. De Raad komt morgenavond des avonds te kwart voor acht ten Raadhulze bijeen. Onderwerpen ter behandeling: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Goedkeuring rekeningen Burgerlijk Armbe stuur en Burgerlijk Armhuis over 1938. 4. Voorloopige vaststelling bedrag der uitgaven voor het Openbaar Lager Onderwijs over 1938; 5. Voorloopige vaststelling rekening over 1938 van het waterleidingbedrijf; 6. Als voren gemeente-rekening over 1938; 7. Wijziging gemeente-begrooting dienst 1939. NIEUWKOOP. Geslaagd Nationaal concours. Op een terrein langs den Stationsweg is hier een groot nationaal concours gehou den voor harmonie- en fanfare corpsen en zangvereenigingen. in verband met het 25-jarig bestaan der zangvereeniging „Ami- cltla", directeur de heer M. J. Marx uit Alphen aan den Rijn. Na een officieele ont vangst in de zaal van het gemeentehuis, waarbij tegenwoordig waren de leden van het eere-comité het bestuur van „Amlcitia" en de directeuren en voorzitters van de deelnemende vereenigingen. wenschte dc burgemeester, de heer P. M M. v. d. Weij- den het bestuur van „Amlcitia" geluk met het zilveren jubileum. Spr. noemde het vrij eenvoudig een vereeniging op te richten, doch moeilijk om zulk een vereeniging een kwarteeuw in stand te houden en in ver hoogde mate geldt dit voor een zangvereen. Het bestaan van een dergelijke vereeni ging alsdus spr. acht ik voor een ge meente van groote waarde. Het bevordert den kunstzin, het brengt den mensch en speciaal de leden op een hooger plan, ter wijl liet ook den band van vriendschap be vordert. Om al deze redenen hoopte spr:, dat „Amlcitia" nog tal van jaren moge be staan en dat de burgerij van Nieuwkoop nog vele malen van de Jaarlijksche uit voeringen zal mogen genieten. De burgemeester heette hierop de direc teuren en voorzitters der deelnemende ver eenigingen hartelijk welkom. Spr. hoopte, dat de gratis-boottocht over de plassen welke „Amlcitia" hun aanbiedt meer be kend zal maken met de mooie plassen van Nieuwkoop en dat zij mede zullen ervaren het gevleugelde woord, dat deze plassen haar weerga in Nederland niet vinden. Met de beste wenschen voor het welsla gen van het concours verklaarde spr. hier mede het feest voor geopend. Hierop spraken de heeren J. de Jong en P. de Graaf, resp. voorzitter en oud-voer-' zitter van „Amlcitia" en de heer J. G. Zwart directeur der fanfare „Eensgezind". Daarna werd de eerewijn aangeboden en ging men „Eensgezind" voorop, in marsch- tempo naar het terrein. Het aantal deelnemende vereenigingen bedroeg 29. De jury bestond uit de heeren H. van Rheenen Toonkunstenaar te Utrecht H. Altink, idem en M. J. Markx, Toonk. te Alphen aan den Rijn. De uitslagen van den eersten dag luiden: Sup. afd.: Ie pr. Chr. Gem. Zangvereeni ging Sursus Corda uit Halfweg, 317 pnt. Eere-afd.: Ie pr.: Gem. Zangvereeniging T.A.VE.NU. Dinteloord 334 pnt. Ie prijs: Mannenkoor Appollo Soest, 352 pnt. (hoog ste aantal i. ie afd. Ie pr.: Gem. 2iangvereeniging „Door Vriendschap Vereenigd" Ermelo, 331 pnt. 2e afd. 2e prijs: Chr. Kinderkoor „Soli Deo Gloria" Durgerdam, 267 pnt. 3e afd. Ie prijs: Vreeslands Gemend Koor, 302 pnt. Ie prijs: „Hallelujah" Giessendam. 333 pnt. 2e prils: Gem. Zangvereeniging „Nieuw Leven" St. Fhilipsland, 291 pnt. 4e afd. Ie prijs; Vreeslands Kinderkoor. 307 pnt. ie prijs: Gem. Zangvereeniging „Sursum Corda" Garderen, 328 pnt. Fanfare: Sup. afd. 2e prijs: Muziekver- eeniging „Crescendo" Baambrugge 284 pnt. Eere-afd le prijs: Fanfarecorps ..Juliana" Stompwijk. Harmonie: Eere-afd. le prijs: Harmonie ..St. Caecilla" Leldschendam 345 pnt. 2e afd. le prijs' R K Muziekvereenlging St. Adrianus Naaldwijk, 332 pnt. Marschwedstrijd: le prijs: Crescendo, Baambrugge, 93 pnt.; le prijs: St Caecilla, Leidscher.dam, 96 pntle prijs: Eensge zindheid, Nieuwkoop, 93 pnt. Eere-wedstrijd1. Crescendo, Naaldwijk; 2. St Caecilla, Leidschendam3. Appollo, Soest Wijlen den heer Eggink. Hedenmorgen is in het Roode Kruis Zie kenhuis te Den Haag overleden de heer J. Eggink, die tot 1933 aan de gemeentesecre tarie te Wassenaar was verbonden. Van 1890 1911 was de heer Eggink eerste ambtenaar ter secretarie en van 19111933 gemeente secretaris van Wassenaar. In laatstgenoemd Jaar verliet hij den gemeentedienst met pensioen. Tevens was hij te Wassenaar kas sier-boekhouder van het Gasbedrijf, hulp ontvanger der belastingen, secretaris van het Burgerlijk Armbestuur en directeur van de Spijskokerij. De heer Eggink bereikte den leeftijd van 72 Jaar. Hij was geboren op 19 Juni 1867 te Haarlemmermeer. De heer Eggink genoot de algemeene ach ting, hetgeen bij zijn afscheid, alsmede bij de viering van zijn 40-jarig jubileum wel duidelijk tot uitdrukking is gekomen. ger door Petronella van Saksen gestichte Abdij van Rijnsburg door de eerste adellijke nonnen betrokken en weldra begon de glorieuze opbloei dezer stichting. Volgens Maria Huffer reeds in 1140, volgens anderen 100 Jaar later, doch het eerste Jaartal komt mij het aannemelijkst voor, werd het pa- tronaatsrecht van de kerk van Oegstgeest aan de Abdlsse van Rijnsburg geschonken, waarmede de zelfstandigheid ten deele ver loren ging. Toch hebben we tal van bewijzen van kerkelijk leven gedurende de Middeleeuwen in Oegstgeest. Kortheidshalve zwijg ik van de stichting van eenige kloosters, die later ten deele onder het snelgroeiende Leiden ressorteerden, behalve het beroemde in 1428 gestichte klooster Marlënpoel. Ik heb met veel moeite het lijstje van 9 pastoors van Oegstgeest vóór de Hervor ming. opgenoemd in de „Gestigten en Oud heden van Rhijnland". nog met een 8-tal namen uit kunnen breiden. Doch. ook dit laatste laat ik achterwege. Belangrijker is, dat te Oegstgeest in 1450 gesticht werd een „Broederschap van Onze Lieve Vrouwe en St. Wiliibrord" welke in hoofdzaak opgericht was voor onderlinge geloofsversterking en den luister van den eere-d'enst. In 1394 was evenwel reeds bekend de Broederschap van den H Geest, die zich vooral bemoeide met nractische armenzorg en die ook een H. Geesthuis stichtte, waarop wii nog terug komen. In den loop van de 15e eeuw was acht"'- den ouden Romaanschen toren, die in 145" be- laneriike herstellingen onderging, nog een kerk in Onthiec.ben t**ant <*e>*nuwd omdat men nu eenmaal niet achter kor» huiven, doch het. dorn was eveneens in de Middel- aanwen sterk teruggegaan. We komen daarop teru*- N. J. S. (Nadruk verboden). NIEUWVEEN. Demonstratie met brandbommen. Alhier vond een demonstratie plaats met brandbommen, uitgaande van den Plaatse lijken Luchtbeschermingsdienst. Als tërrein was gekozen een stuk grond in den polder; de belangstelling was bijzonder groot. De burgemeester J. A. Bakhuizen opende, en dankte de vele vrijwilligers voor hun tegen woordigheid Het hoofd van den dienst, de heer J. J. Roovers gaf een toelichting, waar op de wgrklng der bommen gedemonstreerd werd. Raadsagenda. Morgen vergadert de raad des avonds te half negen (n.t.) 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding Ge meente-rekening dienstjaar 1938. 3. Voor loopige vaststelling der bedragen uitgege ven in 1938 voor het openbaar onderwijs. 4. Rondvraag en sluiting. De Knapenvereeniging „Samuël" maak te onder leiding van den heer P. Spreij, een reisje. Met de autobus reden de jongens naar Amsterdam, en vandaar voeren zij met de Alkmaar Packetboot naar IJmuiden, waar de groote zeesluizen bezichtigd wer den. Vervolgens hebben de jongen- zich kostelijk vermaakt aan het .strand: het mooie weer werkte schitterend mede voor een heerlijken dag! WADDINXVEEN. Onze plaatsgenoot, de heer J. Moole- naar. is benoemd tot maréchaussée met standplaats Apeldoorn. ZOETERMEER. De Paardenmarkt. Op de gisteren alhier gehouden paarden markt werden aangevoerd 63 paarden en hitten en 68 veulens. De prijzen der werk paarden varieerden van f. 225.tot f. 400 der hitten van f.45tot f.120.en der veulens van f40.tot f120.De handel wr.s stil. Er was minder belangstelling dan vorige jaren Burgerlijke Stamt Geboren: Picter Adrianus. z. van M. Noor- dermeer en C. Gorissen Eelco Dirk, z. van H. Fokkomn en D. de Jonc Hendrikus Wil helmus. 7.. van W. G. Wlpdmetier en P. J. de Bl-uin. Getrouwd: A. El Ier broek. 34 j. en M. Goris sen 20 j. Overleden: B. Tilburg. 77 J. wedn. van Chr v. Kampen te Piinaeker. Loop der bevolking. Vertrokken: J. M. Windmeijer n. Wateringen MAG EEN AUTO KLEREN OP EEN WEG MET GESCHEIDEN BANEN? Mag een auto op een autosnelweg met gescheiden rijbanen keeren? Deze uit verkeersoogpunt belangrijke vraag al dus de „Tel." is gerezen in een voor den kantonrechter te Gouda behandelde zaak tegen een automobilist uit Den Haag. welke behandeling nog een twee de vraag van beteekenis opleverde; is het oversteken van het linkerwegge deelte hetzelfde als links rijden? De automobilist stond terecht wegens het berijden van het Imker weggedeelte van de autosnelweg Den HaagUtrecht op het ge deelte tusschen Waddmxveen en Bodegra ven. De weg is momenteel tot Bodegraven in georuik en tot het volgende gedeelte tot bij Utrecht gereed zal zijn, gaat het ver keer via Gouda naar de Domstad, waartoe het te Waddinxveen den autosnelweg ver laat. De betrokken bestuurder moest naar Utrecht, maar omdat hij Juist een ander voertuig inhaalde, reed hij te Wauu de aftakking naar Gouda voorbij. Direct daarop bemerkte hij zijn vergissing ln ver band waarmede hij omkeerde Het was deze manoeuvre, die er toe geleid had, dat hij terechtstond. De autosnelweg bestaat uit twee rijba nen een Zuidelijke en een Noordelijke, on derling door een berm gescheiden, die >n de toekomst beplant wordt, maar op het be wuste tijdstip nog kaal was. De Zuidelijke rijbaan Is voor het verkeer uit Den Haag, de Noordelijke voor het verkeer naar Den Haag. Elke rijbaan heeft twee gedeelten om inhalen en voorbijrijden mógelijk te maken Bij het draaien was de automobilist van de rechterhelft van de Zuidelijke rijbaan gegaan, stak achtereenvolgens de linker helft van de Zuidelijke rijbaan, den berm en het Unkergedeeltë van de Noordelijke rijbaan over en kwam toen gedraald op de rechterhelft van de Noordelijke rijbaan in de richting Den Haag. Dit oversteken had hij herhaald om de nu links van hem ge legen aftakking naar Gouda in te slaan. De ambtenaar van het O.M. noemde dit rijden een groet e verkeersfout. Hij achtte het op een autosnelweg onge oorloofd den weg over te steken, het verkeer dient in de richting van de rijbanen te blijven. Het gezond en nor maal gebruik van een snelweg brengt mede, dat men geen manoeuvres uit haalt, die een ander niet behoeft te verwachten en niet kan verwachten. Het standpunt van den ambtenaar brengt mee, dat de automobilist op dezen auto snelweg die geen kruisingen op gelijk niveau kent had moeten doorrijden tot de volgende aftakking, door den tunnel onder den weg had moeten gaan en over den op rit aan den anderen kant op de rijbaan in tegenovergestelde richting had moeten komen. Het O M. vervolgde, dat er maar één om standigheid is, die het veroorlooft, do linkerhelft van de rijbaan te berijden. Dit is bij het Inhalen en voorbijgaan van voor rijdend verkeer. In alle andere gevallen en dus ook om te keeren. is het berijden van het llnkerweggedeelte niet toegestaan. Het O.M. eischte f. 10.subs, vier dagen De bestuurder was het niet met de con clusie van den ambtenaar eena In de eerste plaats meende hij. da de wet niet verbiedt op een rijksweg te keeren. Wat de tenlastelegging betreft achtte de automo- bil rt geen veroordeeling mogelijk, want als het berilden var het l'nkerwezgedeelte be schouwt hij het rijden op de linkerhelft, in lengterichting van den weg Hij stak over en oversteken van het 1 nkej we gedeelte a~ht hij wat anders dan nks rijden. De kantonrechter wa* het met het O M. eens dat het karakter van een autosnel weg geen kee en veroorlco't. Hij meende, dst hie so" ak» van het 'n -evsar bren gen in de re" hr n -a-> het ve keer, maar dat Is niet tpp ia-te e'egrt D» kan tom-echter besloot de zaak nog eens te zul len overdenken en over veertien dagen schriftelijk vonnis te wijzen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7