LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 17 Augustus 193) De strijd in het Verre Oosten Csaky bij von Ribbentrop De strijd tegen de I.R.A. Opening van Zionistencongres Fransch douane-beambte door Duitschers mishandeld Korfanty overleden LAND- EN TUINBOUW Adres aan den Minister-President SPORT idealen te sterven, zooals de nationaal- socialisten en communisten bereid zijn voor hun ideaal te sterven. Baldwin verklaarde, dat fascisme en communisme gevaren zijn voor de de mocratie; de democratie ls op het oogenblik nfet veilig, doch men heeft getoond, dat de democraten geen min dere idealen hebben dan de leiders van de totalitaire staten. Deze idealen zijn moeilijker te verwezenlijken, omdat zij van hooger orde zijn: zij sluiten in de samenwerking der menschen uit eigen vrijen wil om te pogen met God zelf mee te werken aan de opheffing der mensch- heid. Voor den tweeden keer deze week heeft de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, Csaky. een bezoek gebracht aan kasteel Fuschl. waar hij een onderhoud heeft gehad met zijn Duitschen collega, von Ribbentrop. Wederom noemt men het een „particulier bezoek". Dit is evenwel in te genspraak met de inlichtingen, welke men in gewoonlijk goed ingelichte kringen te Berlijn heeft ontvangen. Hier aarzelt men niet groot gewicht te hechten aan dit be zoek. Volgens deze kringen is Csaky op zijn eerste .particulier bezoek*' op 9 Augustus begonnen met belangrijke onderhandelingen en is dit tweede „particuliere bezoek'' be stemd tot het voortzetten van de bespre kingen. De aanwezigheid van minister Frick, die in het vorig jaar met de regeering van Boedapest een statuut voor de Duitsche minderheid ln Hongarije heeft uitgewerkt, wijst, dat dit onderwerp een rol speelt in de besprekingen. Aangezien geen enkel officieel communi qué is gepubliceerd, heeft men als enkele aanduiding een Inlichting van het „Rhein- front" dat op de eerste pagina onder het opschrift „Spanning in het Zuid-Oosten, de beschermelingen van Engeland worden lastig" een bericht publiceert, waarin wordt gezegd, dat Bulgarije ongerust is door de militaire voorbereidingen van Turkije en vooral van Roemenie, dat 600.000 man on der de wapenen heeft, geconcentreerd langs de grenzen van Roemenië met Bulgarije en Hongarije. Het blad critiseert verder de opmerking van een Britsch blad over de mogelijkheid van een Britsche garantie voor Hongarije. Uit goede bron wordt medegedeeld, dat het niet uitgesloten ls. dat Csaky zich dezer dagen naar Rome zal begeven. Hij zou er dan met Ciano besprekingen hebben, die. naar men gelooft, betrekking zouden heb ben op het geheele samenstel van vraag stukken. dat door de Italiaansch-Duitsch- Hongaarsche relaties aan de orde wordt gesteld. Gala-diner in Moskou. Nagglar, de Fransche ambassadeur te Moskou, heeft een diner gegeven, waaraan aanzaten Molotof. Worosjllof, Potemkin, Seeds, de Britsche ambassadeur in Moskou, admiraal Plunkett, generaal Doumenc. be nevens de leden van de Fransche en Brit sche militaire missies en tal van vooraan staande Russische militaire persoonlijk heden. Geruchten over een Amerikaansch voorstel. Volgens een door „Associated Press" uit Washington ontvangen bericht, zou de re geering der Vereenigde Staten bereid zijn economische middelen aan te wenden o.m. uitbreiding van credieten aan Duitsch- land om, wanneer de tijd daarvoor gun stig wordt, een naar haar opvattingen hechten vrede te bevorderen. Het bericht vermeldt, dat van doorgaans goed ingelichte zijde wordt onthuld, dat, wanneer of indien Duitschland de neiging vertoont, of begint te vertoonen, tot een blijvende vredelievende houding. Roosevelt het voornemen heeft: 1. Credieten aan te bieden, die Duitschland in staat zouden stellen aankoopen in het buitenland te doen, ondanks zijn gebrek aan buitenlandsche valuta-reserves. 2. Toelating tot de Amerikaansche voorraden, zooals die van tarwe en ka toen, tegen gesubsidieerde exportprijzen en waarschijnlijk op crediet. In ruil daarvoor zou Duitschland moe ten toestemmen in een geleidelijke ont wapening in verhouding tot de ontwa pening, waartoe andere naties bereid zouden zijn. Verder zou het land stappen moeten doen tot het opheffen van zijn stelsel van autarkie en het handel drijven met gesloten beurzen. Als waarborg zouden de credieten aan Duitschland in termijnen worden verleend en dus ieder oogenblik kunnen worden in getrokken, wanneer Duitschland zijnerzijds de overeenkomst niet zou naleven In sommige kringen te Washington is men van meening, aldus het bericht, dat het noodzakelijk zou zijn voor Duitschland. de mark te devalueeren, alvorens het tot het normale stelsel van den wereldhandel zou kunnen terugkeeren. Onnoodig zeker te zeggen, dat deze proef ballon al als verloren mag worden be schouwd. voor en aleer zij is opgelaten, daar van Duitsche zijde hierop niet gereageerd zal worden ENGELAND In verband met de terroristische activiteit van de Ira heelt het ministerie van blnnen- iandsche zaken Scotland Yard gemachtigd den bijzonderen bewakingsdienst aanmerke lijk te versterken. In verscheidene havens van Wales en langs de geheele westkust van Engeland zijn de bewakingsposten versterkt, in het bijzonder te Holyhead, waar de Ier- sche deportés worden verscheept en Fish guard en Heysham. De politie heeft vernomen, dat de uitge wezenen naar Engeland pogen terug te kee- ren met personen, die de Britsche politie nog niet kent. Scotland Yard wijdt derhalve vooral aandacht aan de Ieren, die onlangs te Londen zijn aangekomen en die verdacht worden de gedeporteerde terroristen te wil len vervangen. ZWITSERLAND. Geen tusschenfiguur voor buitenlandsche propaganda. Uit officieele bron wordt vernomen, dat in verband met berichten, gepubliceerd door de ..National Zeitung" in Bazel, waarbij ge protesteerd werd tegen den invoer in Zwit serland van vlugschriften van den dienst van Goebbels. die in Zwitserland gepost moesten worden voor Frankrijk, de federale regeering te Bern maatregelen heeft doen nemen door de Zwitsersche posterijen, om de verspreiding van dergelijke brieven tegen te gaan. aangezien Zwitserland in geen ge val wil dienen als tusschenfiguur voor bui tenlandsche propaganda aan het adres van de burgers van een naburig land. In aanwezigheid van 560 gedelegeerden is het 21e Zionistencongres te Oenève gister avond met zijn werk2aamhden aangevan gen. Dr. Weizmann, voorzitter der wereld- Zionistenorganisatie. sprak een openings rede uit. Hij zeide o.a.. dat het Joodsche probleem er veel ernstiger voor is komen te staan. De krachten van het kwade zijn toègenomen in sterkte en omvang, de heerschappij van on recht en wreedheid is uitgebreid over steeds grooter wordende gebieden. Groote Joodsche centra van wetenschap en cultuur zijn weg gevaagd. het aantal slachtoffer is bijna ver dubbeld. de ellende is dieper geworden, de schaduw over Israel ls duisterder gewo»^ér De welsprekendheid van een Jeremlas is noodig om de ontzettingen te beschrijven van deze nieuwe vernietiging van groote aantallen van het Joodsche volk. Sprekende over de naties, die haar sym pathie op edele wijze getoond hebben, wees hij er op. dat kleine landen edelmoediglljk vele landverhuizers hebben opgenomen en dat Engeland prachtig, humaan werk heeft gedaan. Wat de conferentie van Evian betreft, zëide Weizmann. dat sommige groote mo gendheden het tragische probleem der Jo den gedurende vele eeuwen het probleem ..waarheen?" ter hand hebben genomen. De hoop op een onmiddellijke, althans tij delijke verlichting, is niet verwezenlijkt. Tenslotte was de wereld nog niet zoo be perkt. dat er geen levensruimte zou zijn voor bijv nog een millioen personen van aanzienlijke bekwaamheid en beschaving. De Zionisten hebben getracht behulpzaam te zyn met plannen om ongeveer 100.000 personen in betrekkelijk korten tijd in Pa lestina onder te brengen. De andere regee ringen zouden zeker deze plannen hebben goedgekeurd, maar de mandaatregeering, wier plicht het was de immigratie te verge makkelijken en de vestiging der Joden in Palestina, heeft zonder rekening te houden met den huldigen noodtoestand de plannen onmogelijk gemaakt. Het is een bittere iro nie der geschiedenis, dat een ,ran Enge- land's humaanste en grootste daden bijna tot een ommekeer wordt gebracht door den zoon van Joseph^Chamberlain, den voorloo- per van de Balfour verklaring. In dit plech tige uur was hij echter, zij het schoorvoe tend, gedwongen te zeggen, dat de trouw ge broken is. Een internationale verplichting jegens de Joden betreffende een heilig land. kan niet als een vodje papier worden be handeld door een natie als Engeland, die streeft naar eerbiediging van recht en ver dragen. Het is geen geringe zaak, vooral in deze tijden, woorden van bitterheid en verwijt te moeten uitspreken jegens een groote mogendheid, die zoo'n belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de oplos sing van het Joodsche probleem. De Jo den kunnen echter hun oude tehuis, hun mandaat uit den Bijbel, en hun hoop niet opgeven. Niets kan het eenvoudige feit verbergen, dat de niéuwe politiek een aanval is op de fundamcnteele rech ten der Joden in Palestina. Spr. protesteerde tegen de uitgevaardigde decreten, die wezenlijke Joodsche rechten öesnoeien voor het geheele probleem, dat van internationalen aard is, voor een ge paste rechtbank is gebracht. De strijd gaat niet tegen Engeland, maar tegen hen, die verantwoordelijk zijn voor de huidige Pa- lestijnsche politiek. De Zionistische politiek is niet in gebreke gebleven, andere zijn tegenover de Zionisten in gebreke gebleven. Zij vertrouwden Groot Brittannlë. geloofden in zijn gegeven en ge schreven woord en wenschteh dat nog te doen. Zij kwamen met reine handen en een zuiver hart naar Palestina en moeten dus voortgaan. In dit verband veroordeelde spr. alle vor men van geweld. Men moet zijn leven, zijn rechten, zijn werk met alle beschikbare kracht verdedigen, maar het moet een zui vere strijd zijn. Het is te betreuren, dat on verantwoordelijke individuen of groepen de nationale discipline verbreken en de ethi sche standaarden omlaag halen. De Jood sche methode is die van den opbouw. De Joden hebben gewerkt en gebouwd, terwijl anderen gedood en vernield hebben. Dr. Weizmann besloot met hulde te bren gen aan de Joden in Palestina, die de laat ste drie jaar te midden van onophoudelijk geweld het groote werk hebben voortgezet. Ongeveer 50 nieuwe kolonies zijn gesticht, sommige in gevaarlijke gebieden, een groo te haven is in korten tijd opgebouwd. Wat er in de naaste toekomst ook gebeuren zal, het werk der Joodsche pioniers zal leven en groeien en een blijvende bron van kracht en moed zijn voor deze en de komende ge neraties. MEXICO. De petroleumkwestie. Dc Mexicaansehe ambassadeur te Washington Najera heeft een geschreven verklaring doen overhandigen aan de pers, bevattende, dat de Mexicaansche regeering bereid is een „billlijke en behoorlijke com pensatie" te betalen aan de Amerikaansche petroleum ondernemingen. In antwoord op vragen in een persconfe rentie verklaarde Najera, dat indien de overeenstemming bereikt werd voor een ge meenschappelijke exploitatie der petro- leumbronnen, Mexico bereid zou zijn den maatschappijen een minderheidsvertegen woordiging te verleenen in den raad van bestuur, welke de eigendommen zou be- heeren. FRANKRIJK. Gistermiddag tusschen vier en vijf uur heeft zich aan de Fransoh-Duitsohe grens bij de gemeente Heining een incident voor gedaan. waarbij eeln Fransche douanebe ambte op Fransch gebied door Duitschers werd mishandeld. De douanier Richard van den douanepost Schreckling bevond zich op den weg van Heining naar Leiding. Hij zag een Duitsche auto aankomen, die bij hem stopte. De douanier maakte den automobilist er op op merkzaam. dat hij zich op Fransch grond gebied bevond. De drie inzittenden van de auto de automobilist was in gezelschap van twee militairen wierpen zich hierna op den douanier en lieten dezen versuft op den grond liggen, na hem zijn revolver, jas en kepi te hebben afgenomen. Ten de beambte weer tot zichzelf kwam, was de auto verdwenen. Het parket van Metz heeft een onderzoek ingesteld. Dit ge schiedt in samenwerking met de Duitsche gendarmerie, die tracht de automobiel en de inzittenden op te sporen. Minister Bonnet heeft bij de Duitsche re geering geprotesteerd. POLEN. Korfanty. de leider van de arbeiders partij, een der voornaamste medewerkers van president Paderewski, is 76 Jaar oud, overleden Korfanty ls de groote verdediger van Polen in Silezlë geweest. Hij Is te Katto- wltz geboren en was de eerste Poolsche af gevaardigde voor Opper-Sllezië in den Prulslschen Landdag. Na de Duitsche revolutie werd hij in het Poolsche parlement gekozen In 1923 werd hij vice-president van het kabinet Wltos en richtte hij te Kattowita het dagblad Polonia" op waarin hij steeds aandrong op strijd tegen Duitschland en aansluitmg bij de Westelijke mogenlheden Na den staats greep van Plksudski in 1926 werd Korfanty jeider van de oppositie in Silezië. In 1930 werd hll gearresteerd en beschuldigd van „misdaden tegen de veiligheid van den staat". Een proces is echter nocit gevoerd en in hetzelfde jaar werd hij tot Lid van den senaat gekozen. In 1932 week hij uit naar Tsjecho-Slo- waklje. vanwaar hij „Polonia" bleef leiden. In 1937 werd hij leider van de nieuwe ar beidersparty, ontstaan uit de fusie van Christendemocraten en nationale arbeiders. Bü zyn terugkeer in Polen werd hü gevan gen gezet, doch in Juli j.l. om gezond heidsredenen vrügelaten. VAN DEN NAT, BOND LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. Het Bestuur van den Nat Bond Landbouw en Maatschappy richt zich ln een uitvoerig adres tot den Minister-President en zet daarin zyn zienswijze over de door 's lands regeering te volgen economische richtlijnen uiteen De voornaamste oorzaak, aldus het adres van het stagneeren van het bedryfsleven en dientengevolge van het ontstaan der werk loosheid, voortgesproten uit de sedert den wereldoorlog gevoerde economische en so ciale politiek. Daardoor zyn loonverhoudin- gen geschapen en in stand gehouden, die beletten dat de verschillende bevolkings groepen hun producten en diensten kunnen ruilen en zoodoende elkaar onderhouden, in plaats van in grooten getale te moeten worden onderhouden door de Overheid. Velen verkeeren met hun gedachten ten aanzien van het verband tusschen loonen en kosten van het leven in een vicleuzen cirkel. De kosten van het leven zyn hoog door de hooge loonen en nu wil men. om de kosten van het leven te doen dalen, een verlaging van de kosten van het leven daar aan doen vooraf gaan Als men echter het spook der werkloosheid wil vercyijven, zal men ln de eerste plaats moeten zorgen uit dezen vicleuzen cirkel te geraken. En dat zal kunnen geschieden door het toepassen van juistere loon- en prysverhoudlngen en het mede daaruit voortvloeiende, handhaven van een stabiel binnenlandsch prijspeil. Deze juistere loon- en prysverhoudingen zullen er toe leiden, dat de bodembewerkers (landarbeiders en boereni als voorheen voor de schoenmakers, de textielarbeiders en de bouwvakarbeiders het voedsel verbouwen en laatstgenoemde arbeiders elkaar en de bo dembewerkers van een woning, kleeren en schoenen voorzien, zonder dat de gemeen schap er aan te pas behoeft te komen. Wat velen thans willen - en wat 't S D.A P.-Plan van den Arbeid ook voorstaat. zal. naar wy vreezen. lelden tot het bestendigen van loon- en prijsverhoudingen, die beletten dat deze menschen voor elkaar kunnen werken, zy zullen als werkloozen worden gezet aan de uitvoering van openbare werken, die voor de behoeftebevrediging de massa niet drin gend noodig heeft. De burgers zullen deze werken moeten betalen zonder dat zy er iets voor in de plaats krijgen, waaraan zy behoefte hebben. Het handhaven van een stabiel binnen landsch pryspeil voorkomt, dat de een zich onverdiend kan verrijken en de ander al werkende arm wordt, gelyk met groote schommelingen van het prijsniveau het ge val is. Dit kwaad komt nergens duidelyker tot uiting dan in de wanverhouding, die is ontstaan tusschen de belooning van land- bouwarbeid en stedehjken- en lndustrieelen arbeid, welke wanverhouding bovendien oor zaak is van de werkloosheid van meer dan 200.000 personen ln landbouw, industrie en middenstand. Zeer tot leedwezen van ondergeteekenden en tot schade van het landsbelang hebben zy moeten constateeren dat de tot nog toe gevolgde politiek hjnrecht tegen hun in zichten ls ingegaan Nu uit de cijfers der Landbouwboekhoud- oureaux ovci het boekjaar 1 Mei 19381 Mei 1939 blijkt dat de belooning van den boer en zyn gezin ln de meeste gevallen niet hooger komt dan 011 cent per uur, be hoeft niet nader te worden aangetoond dat DUITSCHLAND. 25 jaar geleden trad Hitier als vrijwilliger in dienst. Het was gisteren 25 jaar geleden dat de Führer als oorlogs-vrijwilliger opgenomen werd in het 16e Beiersche reserve-in fan te- rieregiment „Liest", waartoe hij tot het eind van den oorlog behoorde Deze dag werd herdacht met een militaire plechtig heid in de Adolf Hitlerkazerne van het in- fanterie-regiment 19. dat de traditie van het regiment ..Liest" voortzet. Van de ka zerne op het Vimy-plein woei de rljksoor- logsvlag. De gedenkplaat voor de kazerne was met eikenloof omkranst. Voor de plaat stond een dubbelpost opgesteld. Tijdens een appèl las de regimentscommandant kolonel Zorn een dagorder aan de troepen voor, waarin de gedenkdag werd herdacht. Anti-scmietlsme in het protectoraat. Te Brno in Moravië zijn ernstige anti- semietische betoogingen gehouden. TJechi- sche studenten en anderen, behoorende tot de extreem-nationalistische beweging, trok ken onder het uiten van anti-Joodsche leu zen door de straten en verdreven Joden uit restaurants en koffiehuizen Verscheidene Joden werden mishandeld. De betoogingen culmineerden in een be storming van het voornaamste koffiehuis te Brno „Esplanade". Hier werd de inventaris vernield. De Joodsche bezoekers werden verwijderd. Een der verdrevenen overleed tengevolge van een hartaandoening. SPANJE. Een groot aantal arrestaties. De president en ongeveer zestig leden van den centralen raad der Spaansche commu nistischs party zyn gisteren te Madrid ge arresteerd. VEREENIGDE STATEN. Het onderzoek naar anti-Amerikaansch optreden. De commissie tot onderzoek naar anti- Amerikaansch optreden heeft haar werk hervat en den leider van de „German Ame rican Bund" Fritz Kuhn gehoord. Deze deelde mede. dat de Bund in 1936 te Brooklyn is opgericht en dat alleen Amerikaansche burgers lid konden worden. Hij ontkende, dat de Bund in politieke betrekking tot DuUschland stond Het doel was slechts de Duitsch-Amerikanen te ver- eenigen In een nieuwe partij. Hij voegde heraan toe. dat de vereenlging 20.000 leden telde doch de ledenlijsten zijn op zijn bevel verbrand, toen de autoriteiten van New York besloten hadden een onderzoek in te stellen. er nog steeds een groote wanverhouding ligt tusschen de belooning van landbouwar- beid en anderen arbeid. Verhooging van de belooning van landbouwarbeid zal de mo gelijkheid scheppen tot het verkrijgen van juiste loon- en prijsverhoudingen, gelijk hiervoren bepleit. Alleen reeds op economi sche motieven is dit pleiten voor verhooging van de belooning van den landbouwarbeid derhalve gerechtvaardigd. Hoeveel te meer is dat het geval, wanneer men de achter stelling in belooning van den agrarischen arbeid bekijkt vanuit het oogpunt van so ciale rechtvaardigheid. Waar d sleutel tot het op gang brengen van het normale bedrijfsleven gezocht moet worden in verhooging van het agrarisch inkomen, zullen de prijzen van de agrari sche producten dienen te worden verhoogd. Voor het brengen en houden van deze productenprijzen op het gewenschte peil, acht de Nationale Bond Landbouw en Maat schappij noodig het scheppen van een sta biel nationaal prijspeil, dat zoo ver boven het prijspeil der wereldmarkt ligt, als noo dig is om te komen tot de juiste verhouding tusschen de prijzen der landbouwproducten en het binnenlandsch loonpeil. Dit natio nale agrarisch prijspeil wenschen onderge teekenden te verkrijgen en te behouden door een stelsel van heffingen en toeslagen aan de grens. Aangezien de oppervlakte van den vaderlandschen bodem te klein is en zal blijven om ons volk van de noodige land bouwproducten te kunnen voorzien, zullen de invoerheffingen meer opbrengen dan voor de toeslagen bij uitvoer noodig is. Mocht blijken dat ondanks hoogere pro ductenprijzen toch te weinig arbeiders op de boerenbedrijven worden ingeschakeld, dan zouden daarvoor, evenals voor een goe de pachtwetgeving, maatregelen zijn te tref fen. Wanneer de vaderlandsche bodem loo- nend kan worden bewerkt, zal onder stimu leering van de Overheid voorts zonder groo te offers van 's Lands financiën, verdere uitbreiding van cultuurgrond, herontgin ning. ruilverkaveling, etc. kunnen worden verkregen, gelijk ln het rapport Westhoff is aangegev?n. Ook hierdoor zal het bedrijfs leven langs normale wegen worden gesti muleerd. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe kan ik de witte vliegjes ver drijven welke op mijn Fuchsia's voorkomen? Wed. B. Antw.: Deze vliegjes worden door de kwee kers bestreden met behulp van een gevaarlijk gifgas. Dit is voor liefhebbers en dan voor en kele planten moeilijk toe te passen. Dit gedierte schijnt vnoral de Fuchsia graag aan te lasten. Andere middelen zijn ons niet bekend. U kunt het probeeren door de planten buiten in den tuin te zetten met de potten in den grond en dagelijks de bladeren flink met water te be sproeien. Indien dit niet helpt de plant oprui men. Vraag: Mijn Azalea indica krijgt bruine punten aan de bladeren. Wat is daar tegen te doen? W. A. v. B. Antw.: De plant moet goed in de zon staan en bij droog weer geregeld vochtig worden ge houden. Giet gedurende de eerste week de bla deren niet nat en bestuif deze met een weinig bloem van zwavel. Dit zwavelen moet zeer dun gebeuren en aan den boven en onderkant van de bladeren. Het best kunt U dat doen 's morgens als de bladeren nog vochtig zijn van den dauw. Geef ééns per maand wloelmest. Vraag: De knoppen van mijn Ster van Bethlehem openen zich niet maar verdorren. Wat kan daarvan de oorzaak zijn? H. P. v. V. te L. Antw.: Gebrek aan warmte zal de oorzaak zijn. Kunt U de plant plaatsen in een vertrek waar dc zon komt? De pot niet direct in dc zon zetten. Houd den pot en aarde goed nat door de plant ééns per week een poosje in het water te zetten. Geef om do veertien dagen hulpmest. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw", De kwestie der yier Chincezen. Grant Jones, assistent-rechter by het Britsche hooggerechtshof ln China, heeft het verzoek om een „bevelschrift om een gevangene tot onderzoek voor te lelden", dat was ingediend ln verband met de vier Chlneesche verdachten te Tientsin, van de hand gewezen. Beroep is aangeteekend. In brieven welke aan den gouverneur van Hongkong en aan den Brltschen gezant in Sjanghai gericht zijn, beschul digen zich twee Chlneezen van moord op den douane-Inspecteur Tsjen te Tientsin. Zij verklaren zich bereid, zich ter beschikking te stellen van de auto* riteiten te Hongkong, indien men hun belooft onpartijdig over hen te oordee- len en hen niet aan de Japanneezcn uit te leveren. Deze zelfbeschuldigingen hebben alge meen opzien verwekt. Zooals bekend, heeft dc eisen der Japanneezen vier van den- zelfden moord beschuldigden Chlneezen ln de Britsche concessie te Tientsin uit te leveren, tot het incident van Tientsin aan leiding gegeven. In Japansche kringen staat men sceptisch tegenover deze zelf beschuldigingen en gelooft men, dat met deze brieven de in Tientsin gearresteerde vier Chlneezen behoed moeten worden voor uitlevering aan de Japanneezen. De Japansche bladen te Sjanghai hebben een campagne ingezet om te bewerken dat de Chineesche gerechtshoven die zitting houden ln de concessies en onder beheer van Tsjoegklng zijn gebleven, overgedragen worden aan de voorlooplge regeering te Nanking of aan den Pro-Japan«chen Ge meenteraad van Sjanghai. Zy elschen tevens de sluiting van de Chi neesche banken ln de concessies. De Ja pansche autoriteiten zyn, aldus deze bla den, vastbesloten, desnoods met geweld, de overdracht van de gerechtshoven door te zetten, indien de onderhandelingen, ln het byzonder die met de autoriteiten van de Fransche concessie op niets mochten ult- loopen. Aan de Russische grens. Het ls thans rustig ln Nomonhan als ge volg van het krachtige tegenoffensief, dat ls ingezet door de gecombineerde Japan sche en Mansjoerysche strydkrachten, die de sovjet- en buiten-Mongoolsche Invallers thans over den westelyken oever van de Khalka, de grensrivier, hebben terugge dreven. Volgens den correspondent van „Nltsji Nitsjl Sjlmboen" te Hslngklng ls de toe stand tusschen Japan en de sovjet-unie thans dermate gespannen, dat er geen plaats meer is voor vreedzetme onderhan delingen. Nog geen hervatting der Brttsch- Japansche besprekingen. De Britsche gezant te Tokio, Crailge, heeft heden het Japansohe departement van bui tenlandsche zaken meegedeeld, dat de be sprekingen voorlooplg niet kunnen plaats vinden daar de beraadslagingen in Londen nog niet zijn afgeloopen. Wegens de eco nomische kwesties, verband houdende met de Chineesche dollar en het in Tientsin aanwezige zilver, is Londen genoodzaakt nog te onderhandelen met de domlnlonsen derde mogendheden. Bespreking der vijf ministers uitgesteld. Semi-officieel wordt meegedeeld, dat de voor morgen vastgestelde conferentie der vyf ministers betreffende de Japansche politiek ten aanzien van Europa, voorloo plg ls uitgesteld Geen blokkade van Hongkong beoogd. De woordvoerder der Japansche admira liteit heeft verklaard, dat de Japansdhe marine niet het voornemen heeft Hong kong te blokkeeren. Er bestaat geen reden voor een dergeiyk optreden, zoo voegde hij hieraan toe, en Japan heeft niet de be doeling nieuwe complicaties uit te lokken met een buitenlandsche mogendheid waar mede het op vrlendschappeiyken voet staat. ZEILEN. Regenboogwedstrijd F riesland-Holland DE FRIEZEN VERGROOTEN DEN VOORSPRONG. (Van een eigen verslaggever!. Hedenmorgen was er opnieuw in Sneek byna geen wind, zoodat alle starts ee' half uur werden uitgesteld. In den wedstryd der regenboogklasse Friesland—Holland werd opnieuw één ronde gevaren. De uitslag was: 1. H. v. d. Wey (Fricsand! 2. Tj. Maas (Holland), 3 W. Bergsma (Hl, 4. D. Oppenhulzen (F.), 5. R. Moedtt F 6 H. Zuiderbaan (H l, 7. P. v oyk <FJ. F. Theunlssen (H.l, 9. K. Vroiyk (F.). W. v. d. Mey opgegeven na een aanvaring met Oppenhulzen bakboord-stuurboor' Friesland 29.1 pnt., Holland 25 - pnt. Totaal uitslag: Friesland 57.2 pnt., Hol land 52.- pnt. ATHLETIEK. WERELDRECORDPOGING VAN FANNY KOEN. Wedstrijden om den Prinses Jullana-beker. Zondagmiddag a.s. wordt op de Sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam de be langrijkste dames-athletiekwedstrfjd van bet seizoen gehouden. Het is de wedstrijd om den Prinses Juliabj^ beker, welke tevens geldt voor het dames ciuo* kampioenschap van Nederland. Tijdens dezen wedstrijd zal Fanny Koen eei poging doen het wereldrecord verspringen w verbeteren. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2