LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Dinsdag 15 Augustus 1939 Benzinetekort in Duitschland De strijd in het Verre Oosten Optreden tegen de LRJV. De TUn Op de „Tankstelle' op Ierland Sensatie in Garmisch- Partenkirchen Binnenland Het 40-jarig priesterfeest van mgr. J. P. Huibers Uit Ned. Oost-Indië Het ongeluk met het marine-toestel Buitenland De neutraliteifswetgeving ENGELAND HUISZOEKINGEN EN ARRESTATIES. De politie te Dublin heeft een reeks huLsioekingen verricht bij personen, die er van verdacht worden met het Iersche re- publikeinsche leger in verbinding te staan. Drie personen zijn gearresteerd. Dit is het eerste optreden tegen de I.R-A. sedert het van kracht zijn van de wet op de openbare veiligheid. Te Coventry is door een ontploffing een groote schuur vernield die, naar men denkt een hoofdkwartier en munitiebergplaats van het Iersche Republikeinsche leger ge weest is. BRITSCH MAJOOR TE ALGECIRAS TOT BOETE VEROORDEELD. De Britsche officier van gezondheid, ma joor Malley. die Gibraltar had verlaten, voor een bezoek aan Algeciras, heeft na zijn terugkeer verklaard, dat hij te Alge ciras gearresteerd en eerst in vrijheid ge steld was na het betajen van duizend pe seta's boete. Hij had met zijn vrouw een stierengevecht bijgewoond. Toen het fascis tische lied gespeeld werd, arresteerden eenige phalangisten hem met de bewering, dat zijn vrouw den fascistischen groet niet gebracht had. SLOWAKIJE. Betocgingen. In de steden van Oost-Slowakije is een reeks betoogingen gehouden, waarin werd aangedrongen op de wederaannechting van het gebied, dat /erleden jaar aan Honga rije en Polen is afgestaan en van de ste den. die in Mairtr door de Hongaren be zet zijn. Ministers en andere hooge ambténaren spraken de menigte toe. De minister van propaganda, Sano Mach, verklaarde onder meer: ,.Wij voeren geen anti-Poolsche of anti-Hongaarsche politiek, doch wij zullen onze broeders aan gene zijde van de grens nooit vergeten. Wij eischen hun terugkeer tot het vaderland en zijn bereid om. zoo noodig, te vechten". Tuka, de plaatsvervanger van den minis ter-president, kondigde maatregelen tegen de Joden en tegen de elementen, die het regime vijandig gezind zijn. aan. Hij deed ook heftige aanvallen op de Tsjechen, wien hij verweet. Slowakije twintig jaar lang ge ëxploiteerd te hebben. Tijdens een voetbalwedstrijd tusschen een Duitsch en een Slowaaksch elftal te Bratislava heeft zich een anti-Duitsche betooging voorgedaan. Toen de Duitsche rs het publiek met uitgestrekter arm groetten, begon het publiek te fluiten en te schreeu wen. De „Grenzbote" schrijft, dat Joden deze betooging hebben georganiseerd. Een onzer redacteuren schrijft ons uit Garmisch Er heerscht benzinegebrek in Duitsch land! Het kan zijn dat er voldoende aan wezig is om in alle behoeften te voorzien, maar regeeringsvoorschriften zorgden er voor dat de practijk wel héél anders (en héél ongewoon!» is geworden. Met het oog op mogelijke gebeurtenissen in de naaste toekomst, legde de overheid immers den tankhouders de verplichting op minstens 1000 liter in reserve te houden (bij groote tankstations noemde men mij zelfs getallen van 4000 liter) en zoo kon het geval zich voordoen dat in de afgeloopen week honder den. ja wellicht duizenden benzinestations gedwongen waren te sluiten. Enkele Hol- landsche couranten hadden reeds begin Augustus een berichtje gebracht dat men benzine tekort kwam in Duitschland. maar prompt kwam het Duitsche Verkeersbureau te Amsterdam met een pertinente tegen spraak. Donderdagmorgen j.l. in Koblenz ontdekte ik wat deze tegenspraak waard was toen een garagehouder op Ehrenbreitstein ver klaarde geen benzine meer te hebben. „Hoe wij dan rijden moesten?" vroeg ik. „Ja, das weisz ich auch nicht" ant woordde de Duitscher, die zich verder op alle vragen bepaalde tot een licht schou derophalen. maar tenslotte den aandrln- genden Hollander toch 5 liter Aral (een Duitsche soort benzine) verkoopen moest omdat zijn personeel inmiddel tal van an dere Duitsche automobilisten van deze brandstof (en telkens in grootere hoeveel heden) voorzag! Lang niet alle benzine pompen (hetzij Shell. Standard, Aral, Leuna Olex, of wat dan ook) bleken daarna ge sloten te zijn cp de reis via Heidelberg, Heil- bronn, Stuttgart. Ulm en Augsburg, maar op den weg van München naar Garmisch-Par- tenkirchen (waar dag en nacht honderden arbeiders zwoegen om nieuwe autobanen gereed te maken) werd het een zeldzaam heid als men ergens nog 5 of 10 L. kon krij gen. Vrijwel iedere automobilist op deze drukke route van bijna 100 K.M.. zag men den blik nieuwsgierig wende» naar een na derende pomp en direct werd er gestopt als het bekende bordje met „Ausverkauft" er op ontbrak Was dit alles op zichzelf reeds vreemd, ongewoon en sensationeel, dc klap op de vuurpijl volgde tenslotte in Garmisch zelf, waar alle tankstations gesloten bleken te zijn. Vrijdag reeds was daar geen benzine meer te krijgen en dien dag, maar vooral Zaterdag, zag men overal auto's rond rijden op zoek naar benzine. Vanuit mijn hotel had ik het uitzicht op een Leuna-pomp en zonder overdrijving mag worden gezegd dat daar op één middag 200 auto's zijn voorgereden om te trachten brandstof te krijgen, terwijl vele tientallen automobilisten te voet kwamen om even eens te zien of er inmiddels een tankwagen was gearriveerd In de Werdenfelser-garage vertelde de baas (die 4 jaar in Belgie aan het front heeft gestaan) den Hollandschen klant in een grappig Vlaamsch dat hij Zaterdagmid dag een nieuwen voorraad Aral ontvangen zou. Nog in den vooravond moest hij echter meedeelen dat de tankwagens halverwege München teruggeroepen waren en nu in geen geval vóór Dinsdag komen zouden! Dinsdag! Terwijl in het prachtige Gar misch met zijn enorm groot aantal gasten (zooveel dat straten, pleinen en grasvelden vol staan met parkeerende auto's, die er dag en nacht blijven staan omdat de ga rages bezet zijn!), tientallen auto's waren met een volkomen of bijna volkomen ledige benzinetank Als een schok ging het dien avond door Garmisch dat de „Leuna-Tankstelle" (die onder mijn raam) nieuwen voorraad ont vangen had. De krantenverkooper, die mij aan het diner een „B Z am Mittag" bezorgde, ant woordde op mijn lichtelijk spottende vraag, „of er ook in stond waar wij benzine kon den krijgen", onverwacht met: „Jawel, mijn heer, hier om den hoek is zoo juist de Leuna-tankwagen aangekomen" en dat nogal luid verkondigde nieuwtje was oor zaak dat het gansche diner in „Die drei Mohren" plotseling in het honderd liep. Niet in „Die drei Mohren" overigens al leen, want als een' loopend vuurtje ging deze tijding door Garmisch. waarop de auto's in lange rijen naar het genoemde tankstation reden: de meeste nog op eigen kracht, vele echter ook door twee of meer personen voortgeduwdEn in de avonduren ontstond daar de meest dwaze situatie, welke wij in het voor de rest zoo uitstekend gedisciplineerde Duitschland ooit hebben meegemaakt. Een chaos van wagens dromde van alle kanten te zamen rondom de pomp, men reed over de trottoirs, be kommerde zich niet om deuken of schram men in de carosserie, en haalde uit de hotels en de pensions: emmers, kannen, gieters, enz. om op die wijze eerder bij de pomp geholpen te kunnen worden en al dus zijn tank weer eenigermate te vullen Twintig liter verschafte men in den aan vang aan de automobilisten (40 L. aan vrachtauto's, hotelwagens, enz.), maar wel dra daalde dit maximum tot 15 en toen tot 10 liter. Om half zeven was de run op de Tank- stelle begonnen en zij bleef met onvermin derde hevigheid in de avonduren voortdu ren onder groote belangstelling van het publiek. Automobilisten, die geholpen wa ren. sloten achter weer ergens aan om zoo mogelijk nog een tweede beurt te krijgen, en van alle zijden reden maar weer nieuwe gegadigden voor! In \l2 uur was de voor raad van 1500 liter uitgeput, doch juist op -ijd arriveerde een a.idere volle tankwagen om nogmaals 1500 liter te brengen. Precies iy2 uur later was ook deze in de tanks van Duitsche, Italiaansche en ook meerdere Hollandsche wagens verdwenen en nog al tijd duurde de benzinedorst voort.... Voor de leege pomp heeft men tot mid dernacht in groote groepen staan praten over den Duitschen benzinevoorraad. Ik sprak Hollanders, die hun wagen tot voor het tankstation hadden geschoven en juist voldoende gekregen hadden om Inns bruck te kunnen bereiken. Langs die route wilden zij trachten (zij het dan langs een grooten omweg) door Duitschland naar Ne derland te komen In de hoop aan den Oos- tenrijkschen kant méér benzinevoorraad aan te treffen: ik sprak andere landgenoo- ten, di£ zich tevoren wijselijk een carnet in plaats van een triptiek hadden aangeschaft, en van plan waren zoo snel mogelijk naar Zwitserland te verdwijnen.... Ik hoorde ook van Amsterdammers, die met zeer veel moeite Garmisch bereikt had den en zich onderweg tot de politie hadden gewend met de vraag waar de vreemdelin gen benzine konden krijgen. Zij hadden als antwoord ontvangen: „Dat weten wij niet. Als u geen benzine meer hebt, laat u den wagen maar staan en reist u maar per trein verder Deze landgenooten waren zoo gelukkig zich nog te redden, maar er moet snel ver andering in komen of ongetwijfeld zullen vele automobilisten in Duitschland spoedig gedwongen worden bij gebrek aan benzine hun wagens ergens langs den weg te laten staan De Engelsch-Japansche besprekingen. Sir Robert Craigie, de gistermorgen uit de badplaats Hayama naar Tokio is terug gekeerd. heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan den ter beschikking staande minister Kato in de officieele residen tie van den vice-minister van bmtenland- sche zaken De Britsche ambassadeur, heeft, naar verluidt, verklaard, dat hü er van vertulgd is. dat binnen enkele dagen Instructies uit Londen zullen aankomen Hij gaf Kato de verzekering, dat uit de komende instruc ties een zoodanige oprechtheid van Enge land zal blijken, dat de besprekingen tot een vriendschappelijk besluit kunnen wor den gebracht, dat ook betrekking zsil heb ben op de economische situatie in Tientsin. Cra'gie vroeg Kato medewerking tot her vatting vaD de besprekin-en Kato van zijn kant zeide den ambassadeur toe, te zullen streven naar een hervatting der onder handelingen, wanneer hij de betrokken autoriteiten zou hebben geraadpleegd. Een verdere bespreking betreffende de procedure der conferentie tusschen Kato en Craigie leidde tot het besluit, dat de eco nomische kwesties besproken zullen worden tusschen Kato en Craigie in plaats van te worden verwezen naar de ronde tafel-con- ferente en dat zij eerst aan deze conferen tie zullen worden voorgelegd, wanneer een mogelijke regel.ng in zicht komt. De Japansche delegatie zal dan de ver tegenwoordigers der Japansche militaire autoriteiten in Tiensin uitnoodigen, weer naar Tokio te komen. Nu dit is overeengekomen tusschen Kato en Cra'gie is het waarschijnlijk, dat de Brisch-Japansche conferentie, die geduren de twee weken is verdaagd geweest, over een paar dagen zal worden hervat. De vier Chineezen. Het definitieve besluit betreffende uit levering der vier Chineezen berust thans bij den Britschen gemeenteraad van T ent sin. die instructies heeft gekregen tot u t- vcenng van het bevel van het Ch neesche hof tot uitlevering der mannen. Het beroep op de habeas corpus-act werpt moeilijke punten van het internat onale recht op en men moet derhalve het besluit afwachten van het hot te Sjanghai Voorts is bekend geworden, dat het meu bilair en de ru ten kapot geslagen zün en andere schade is aangericht, toen Zater dag een Ch'neesche bende een aanval ondernam op de tabr ek der Britsch- Amerikaansche tabaksmaatschappij in de door de Japanners bezette stad Itoe aan den spoorweg Ts'ng Tau-Tsinan Japan en Europa Vernomen wordt, dat de Japansche mi ll ster-president Hiranuma. de minister van bu'tenlandsche zaken Arita en de minister van oor'og Itagaki het eens zijn geworden over een formule betreffende den n euwen to? tano in Europa, overeenkomst g het besluit van 8 Augustus der conferentie van vijf ministers. Na de gewone bijeenkomst van het kabinet op a.s. Vrijdag, wordt verwacht, PONTIFICALE HOOGMIS IN DEN H.AARLEMSCHEN KATHEDRAAL. Mgr. Huibers. Een innige hartelijifcheid van meeleven kenmerkte het feest van den bisschop van Haarlem, monseigneur dr. Joannes Petrus Huibers, die veertig jaar geleden de heilige priesterwijding ontving. Passende luister omgaf de kerkelijke vie ring welke vanmorgen in de smaakvol met bloemen versierde Sint Bavo te Haarlem, plaats greep. Onder dc aanwezigen, die de Pontificale Hoogmis bijwoonden merkten wij op: mi nister Welter, de oud-ministers Kooien, Kö- nig, Verschuur. Deckers en Goseling, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland mr. dr. A. baron Röell. den waarnemend burgemeester van Haarlem, den heer W. van Liemt, den garnizoens commandant luit.-kol. H. van Steensel ge zegd van der Aa. mr. J. B Bomans. lid van Ged Staten van Noord-Holland en pater J Dito O P. namens de K R O. Voorts deputaties van de meeste Katho lieke organisaties in het bisdom en van de cultureele en sociale vereenigingen, aange sloten bij .Katholiek Haarlem", alsmede dat de minister-president een spoedbijeen- komst zal beleggen der vijf mimsters, tw.: de premier, en de ministers van buiten- landsche zaken, financiën, oorlog en marine, om de formu'e van Arita formeel goed te keuren en de noodige diplomatieke maatregelen voor haar uitvoering te nemen. vele geestelijken en professoren van Semi naria. Om tien uur arriveerde de jubileerende bisschop aan den ingang der kathedraal, waar deputaties der jeugdvereenigingen stonden opgesteld. Mgr. Huibers schreed zegenend naar het bisschopsaltaar om het heilig misoffer op te dragen. Na het Evangelie zelde de bisschop dank voor al de gebeden en voor de vele offers, welke samen de feestgave vormden. Na de plechtigheid ip de Kathedraal begaf de Bisschop zich naar de plebanle, waar mgr. Th. M. P. Bekkers, bij ontstentenis van staatsraad prof. mr. P. J. M. Aalberse, de gelukwenschen van het eerecomité uitsprak. Vervolgens begaf mgr. Huibers zich in ge zelschap van de kanunniken en prelaten naar buiten om langs een haag van deputa ties van jeugdorganisaties de kathedraal binnen te gaan, ten einde de versiering te bezichtigen. Om een uur werd in de groote zaal van de plebanie het diocesane geschenk, het bisschopsfonds aangeboden. In aanwezig heid van het eerecomité en het kapittel werd de bisschop toegesproken door mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-generaal van het Bisdom. Deze bracht in herinnering, dat mgr. Huibers de eerste bisschop is, die feest viert in de kathedraal waar hij gewijd werd. Mgr. Ammerlaan schetste alsdan de groot heid en de hoogheid van het priesterschap en ging mgr. Huibers' leven als leeraar in de rhetorica op Hageveld, als bouwpastoor te Amsterdam, als aalmoezenier bij de bede vaarten naar Lourdes en tenslotte als opper priester van het Haarlemsche diocees na Namens allen dankte de vicaris voor al dit goeds. Voor zijn feestgave vroeg de bisschop niets voor zich zelve, maar de leniging van den financieelen nood van het bisdom en de bouw van nieuwe kerken was zijn wensch. Eendrachtig bracht men een aan zienlijk bedrag bijeen. Voor het aflossen van schuld werd bijeengebracht: f. 102.561.50; voor den bouw van nieuwe kerken werd bij eengebracht: f. 161.321.81. Tenslotte overhandigde de vicaris den bisschop een oorkonde waarin de aanbieding van dit geschenk is vastgelegd. Na een dankwoord van den bisschop vin gen de recepties aan. ALGEMEENE KUNSTZIJDE UNIE. Te Amsterdam is vandaag de algemeene jaarlijksche vergadering van aandeelhou ders der Algemeene Kunstzijde Unie A.K.U. I gehouden. Jaarverslagen, balans- en winst- en ver liesrekening werden onveranderd goedge keurd. het dividend vastgesteld op 2%. Bij acclamatie werd als commissaris herbe noemd de heer J. Kiehl. Eveneens bij accla matie werden in de vacatures dr. E. G. von Strauss, dr. ir. C. Herrman, dr. A. Wolff en Freiherr von Tinti als commissaris be noemd de heeren H. J. Abs, dr. E. H. Vits, Freiherr K. von Schroeder en J. W. van Bueningen. In de vacature W. Odrich werd als directeur benoemd de heer Schmekel. 40-JARIG PRIESTERJUBILEUM VAN PROF. P. G. GROENEN. Heden herdacht prof. P. G Groenen te den Haag den dag waarop hij voor 40 jaar tot priester werd gewijd. Na aanvankelijk werkzaam te zijn geweest als leeraar aan het Seminarie Hageveld en als hoogleeraar ln de H. Schrift aan het Seminarie te War mond werd prof. Groenen in 1916 modera tor van de Unie van.R.K. Studentenvereeni- gingen in Nederland. In 1931 werd prof. Groenen directeur van het Centraal Ka tholiek Koloniaal Bureau. Vele belangstellenden waren aanwezig bij de H. Mis, welke prof. Groenen hedenmor gen ln de kapel van het Kinderhuis aan de Koninginnegracht opdroeg. Den geheelen dag kwamen vele telegrammen en brieven binnen. Vele bloemen sierden de woning van mgr. Groenen. Vanmiddag werd ten huize van den jubilaris een drukbezochte receptie gehouden. WOUTER HUTSCHENRUYTER TACHTIG JAAR. De bekende componist en schrijver Wou- ter Hutschenruyter, oud-dirigent van het Utrechtsch Stedelijk Ork. en oud-directeur van de muziekschool van Toonkunst-Rot terdam, viert vandaag ln goede gezondheid zijn tachtigsten verjaardag. Hoewel de heer Hutschenruyter, die se dert een aantal jaren in 's-Gravenhage woont, eerst in September meer openlijk gehuldigd zal worden (waartoe zich een comité heeft gevormd) waren heden aan zijn woning aan de Emmastraat ontelbare bloemstukken, vele tientallen telegrammen uit binnen- en buitenland, manden met fruit en andere geschenken, tallooze brie ven en kaartjes toegezonden. Namens het Haagsche gemeentebestuur kwam de heer D. J. Balfoort. conservator aan het gemeente museum, den tachtig jarige hedenochtend den grooten museum penning met inscriptie aanbieden als blijk van waardeering zijner bijzondere verdiens ten voor de gemeentelijke kunstverzame lingen. KIND DOOR BOERENWAGEN OVER. REDEN EN GEDOOD. Vanmiddag omstreeks twaalf uur is het achtjarig zoontje van de familie Oosterhof uit Oldenzijl. gemeente Uithuizermeden, dat in Bedum gelogeerd was en bij een sla gersknecht achterop de fiets zat, door een boerenwagen gegrepen en op slag gedood. De jongen sprong van de fiets en lette niet op het verkeer. TWEE ARBEIDERS ONDER NEER STORTENDE BETONMOLEN Eén ernstig gewonde. Tijdens het betonstroolen voor een werk, dat te Zalk door de aannemersfirma Schrale en Co., te Zwolle, voor het Rijk wordt uit gevoerd, is hedenmorgen omstreeks twaalf uur een der pooten van een betonmolen uit gegleden. met het gevolg, dat twee arbei ders onder het neerstortende werktuig zijn terecht gekomen. Een der arbeiders, J. v. d. Berg uit Hattemerbroek, werd niet ernstig gewond. Hij kon, na ter plaatse te zijn ver bonden, naar huis worden vervoerd. De an dere arbeider J. Heideveld uit Hattemer broek. liep echter ernstige Inwendige kwet suren op. De man is in zorgwekkenden toe stand per boot naar het ziekenhuis te Kam pen overgebracht. Omtrent het ongeval, overkomen aan een marine-vllegboot, kan tot dusver nog slechts worden medegedeeld, dat een ge neesheer per vliegtuig naar de plaats van het ongeval is vervoerd, waar hij gister avond is aangekomen. De gewonden en het stoffelijk overschot van luitenant Geerlings zijn heden aan boord van het gouverne mentsvaartuig „Valk" overgebracht. De „Valk" ls thans op weg naar Manokwarl. JONGEN DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Gisitermiddag is te Prlncenhage de 14- jarige B. cp den Rijksstraatweg Princen- hage'Breda door een vrachtauto uit Rot terdam aangereden en ernstig gewond. In het ziekenhuis te Breda is de jongen van ochtend overleden. HET DRAMA VAN DEN HUTKOFFER. Te Deventer wordt eveneens gedregd. Te Deventer wordt vandaag gedregd in een kolk naar den vermisten koffer van K. of naar eenige andere voorwerpen, waarvan men gezien heeft, dat deze te water zijn ge worpen Men brengt dit te water werpen om streeks den tijd, dat K. in Deventer was, in verband met het drama te Amsterdam. LANDBOUWER DOOR KOE GETRAPT Toen gisteravond de landbouwersknecht M. C. Obdam te Zoeterwoude het vee wilde opdrijven vóór het melken, kreeg hij van een der koeien een trap tegen zijn oog, jg^aardoor dit zeer ernstig gewond werd. Op advies van dr. Kortmann is hij over gebracht naar het St. Elizabeth-Ziekenhuis te Leiden. Het oog zal hij vermoedelijk moe ten missen. HUISKNECHT TE VALKENBURG VERBRAND. In den nacht van Zondag op Maandag is de 19-jarige J. Sehmit, huisknecht in een der hotels te Valkenburg, door het rooken van een sigaret in bed in brand geraakt. Tegen half twee ging S. slapen, de eige naar van het tegenovergelegen hotel ont dekte tegen half drie brand op een der bovenkamers van het hotel. Hij alarmeerde direct zijn collega, die toesnelde en den huisknecht in een brandend bed vond. De jongen was reeds zeer ernstig met brand wonden overdekt. De ijlings ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzake lijk. Vanochtend is Schmit aan zijn verwon dingen bezweken. Het slachtoffer woonde te Maastricht en was het oudste kind uit een groot gezin. ZIJN DOCHTERTJE MISHANDELD. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een 25-Jarlgen arbeider wegens mishande ling van zijn dochtertje van acht maanden, tengevolge waarvan het kind een dij beentje brak, tot vier maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopdge hechtenis. De Officier had tien maanden gerequi- xeerd. Senator Barkley, die beschouwd wordt als leider van de Senaatsmeerderheid, heeft verklaard, dat men in Congreskrin gen het er over eens is, dat de wetgeving over de neutraliteit behandeld zal worden in den aanvang van de Congreszitting in Januari a.s. De senator voegde hieraan toe. dat hij het standpunt van Roosevelt steunde en dat alle verkoopen van wapens en munitie door de Vereenigde Staten al leen zouden moeten worden gebaseerd op (het beginsel van contante betaling en ver voer door schepen van het koopende land, waardoor de gevaren voor de Vereenigde Staten om betrokken te raken ln een oor log worden verminderd, aangezien op die wijze geen bescherming ter zee behoeft te worden verleend aan de verschepingen. DE I R A. WEER AAN HET WERK? Gisteravond hebben zich in hotels in Southport en Fleetwood in Lancashire ont ploffingen voorgedaan. Er zijn deelen van een bom gevonden. Men verdenkt het Ier sche republikeinsche leger. INCIDENT AAN SLOWAAKSCH-POOLSCHE GRENS. Te Bratislava verschijnende dagbladen beweren, dat Poolsche grenswachten ge vuurd hebben op een groep van 150 Duit sche, Slowaaksche en Oekrainsche vluchte lingen, die Zaterdag heimelijk Slowakije binnenkwamen. Vijf en twintig hunner wer den gewond. Verklaard wordt, dat het in cident geschiedde, toen de vluchtelingen zich op Slowaaksch gebied bevonden na dr grens bij Cadca te zijn gepasseerd. De autoriteiten stellen een onderzoek in. CHILI EN HET ASÏLRECHT. De Chileensche regeering heeft adhaesie- betuigingen ontvangen van Peru, Panama, Salvador. Paraguay en Uruguay ten aan zien van haar standpunt inzake het asyl- recht. De adhaesie van Brazilië en Argen tinië was reeds eenige dagen geleden ont vangen. HAMILTON FISH BIJ VON RIBBENTROF. Hamilton Fish, de leider der republikei nen in het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden, heeft gisteren te Fuschl "U Salzburg met von Ribbentrop het noenmaal gebruikt. Zij hebben den middag te zamen doorgebracht. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2