Nieuws uit de Filmwereld „De Purperen Mantel" Nog eenige meeningen over het kabinet de Geer LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Augustus 1939 Derde Blad No. 24349 mn IN LETUREN, De V.V.V. Feestweek te Katwijk Zee 80ste Jaargang Enorme belangstelling voor den Volkszangavond LUCHTVAART Het sein op onveilig. Gelijk te verwachten was in de antl-rev. Standaard" weinig ingenomen met de for matie van het kabinet-De Geer. De samenstelling klopt niet op de feiten, welke het vijfde Kabinet-Colijn hebben ge noopt zijn ontslag te verzoeken. Die samenstelling is vooral raadselachtig, omdat zij onder de leiding van den heer De Geer plaats had, en deze dus in het bijzonder voor haar de verantwoordelijk heid draagt. De heer De Geer stond in de Kamer te genover de oppositie, welke het Kabinet ten val bracht. Hij heeft echter verleden week met die oppositie contact gezocht, en naar op grond van de gegevens moet wor den aangenomen, zich met haar vereenigd voor de vorming van een Kabinet. De heer De Geer stond inzake de alge- meene richtlijnen voor de financieel-eco- mische politiek aan de zijde van de Regee ring, en zeker niet aan die van de oppo sitie. Hij was het op de hoofdpunten met Dr. Colijn eens. Nu nam hij echter vijf per sonen precies de helft van het totale aantal in zijn Kabinet op, die van de oppositie tegen het Regeeringsbeleid deel uitmaakten, of geacht moeten worden het met haar eens te zijn geweest. Wie dit raadselachtig noemt, drukt zich sober en voorzichtig uit Alleen al de intrede, met goedvinden van het daarvoor aangewezen partijorgaan, van de beide sociaal-dem. leert ons, dat het regeeringsbeleid op bepaalde punten zal gaan in een richting, welke van onze zijde steeds op principieele en practische gronden is bestreden. Moet dan, zoo zal men vragen, aange nomen worden, dat de heer De Geer van zijn inzichten afstand heeft gedaan? Wij zouden op die vraag, gelet op het verleden van dien staatsman, niet gaarne een bevestigend antwoord geven. Maar wel meenen wij. hoezeer dit ons leed doet, dat het gerechtvaardigd is te zeggen, dat hij door de formatie van dit Kabinet zijn standpunt, meermalen met zooveel klem verdedigd, ernstig heeft verzwakt, en de gevaren voor een verkeerd beleid sterk in de hand heeft gewerkt. Reeds om deze reden kunnen wij met het optreden van dit Kabinet onze instem ming niet betuigen. De heer De Geer is er in geslaagd één man uit onze gelederen te winnen voor het zitting nemen in zijn Kabinet. Dit feit kan geen wijziging brengen in onze zienswijze. Zooals wij reeds schreven, achten wij de beslissing, door de heeren Van Dijk en Terpstra, en sindsdien ook door prof. Wolt- jer genomen, juist. Naar wij met zekerheid weten, heeft prof. Oei brandy, alvorens zijn besluit te nemen, geen contact gezocht met een van de daar voor in aanmerking komende mannen uit onze partij. Hij heeft zich dus, zonder met een van hen verbinding te zoeken of over leg te plegen, beschikbaar gesteld voor de portefeuille van Justitie. Van de motieven, welk' hem daartoe hebben bewogen, en waardoor hij mede de verantwoordelijk heid draagt voor een experiment dat vele risico's met zich brengt is ons tot heden niets bekend geworden. Het Kabinet is er. Wij wachten zijn daden af. Geheel in overeenstemming met het an- ti-revolutionnair gevoelen en de daarop gebouwde traditie zullen wij zijn beleid beoordeelen. Echter, het sein staat voor ons op on veilig. Het is aan het Kabinet, ons er van te overtuigen, dat dit onjuist is. Landsbelang zegevierde over partijpolitiek. ..Het landsbelang heeft gezegevierd over de partijpolitiek. In deze enkele woorden is de beteekenis van de thans tot een goed einde gekomen Kabinetsformatie gekarak teriseerd.'' aldus het oordeel van de Chr.- Hist. .Nederlander" over het nieuwe ka binet. Veel tegenwerking tens pijt is jhr. mr. D. J de Geer geslaagd ln de vorming van een Kabinet, dat onder de gegeven om standigheden veruit het beste was, dat ge vormd kon worden. Hier is gevormd een sterk Kabinet, dat mannen bevat, die beschouwd mogen wor den als vertegenwoordigers van alle be langrijke stroomingen in ons vaderland. Daarin en dat is zijn groote kracht verschilt het fundamenteel van het laatste Kabinet-Colijn, dat twee anti-revolutionai ren en twee christelijk-historischen liet overschaduwen door zeven heele of halve liberalen, waardoor een kleine strooming in ons volksleven op zorgwekkend-eenzij- dige wijze naar voren werd geschoven. Het nieuwe Kabinet daarentegen doet aan alle stroomingen volledig recht, het geheel geeft een beeld van de breede sa menstelling, die de formateur heeft nage streefd en waarin hij ondanks teleurstel lingen ten volle ls geslaagd. Omtrent het optreden van sociaal-demo craten in het ministerie merkt het blad o.m nog op: Wij zijn van oordeel, dat de tijd voor opname van sociaal-democraten in het mi nisterie thans inderdaad rijp was. Het was tenslotte geen gezonde verhouding, dat een partij, die bijna een kwart van het Neder- landsche volk achter zich heeft, perma nent. in de oppositie bleef verkeeren. Ter wijl bovendien de geheele ontwikkeling èn op economisch èn op sociaal gebied naast de herziening van bepaalde opvat tingen binnen de S.D.A.P. welhaast tot de noodzakelijkheid leidde deze groep te betrekken in den strijd om ons volksbe staan. In breede kringen werd dit steeds meer ingezien. Wij herinneren aan dr. Colijn's poging om in een bespreking met zes frac tieleiders waaronder ook ir. Albarda te komen tot een, breede-basiskabinet waarin ook de sociaal-democraten zouden zijn vertegenwoordigd. Dat jhr. de Geer er thans in is geslaagd zich de medewerking te verschaffen van twee bekwame, onafhankelijk denkende NIEUWE UITGAVEN. „De Spelewei". Wij ontvingen het proefnummer van het nieuwe tijdschrift ..De Spelewei". maandblad voor de practijk van spel. muziek, zang en dans. uitgegeven door Tooneelfonds ..Ons Leekenspel" te Bussum. „De Spelewei". bedoelt in de eerste plaats een werkblad te zijn. een raadgever en een vraagbaak voor allen, die met de practijk van spel, muziek, zang cn dans te maken hebben. Deze strekking blijkt reeds overtuigend uit den inhoud van het proefnummer. Hierin wordt het program uiteengezet, dat door de verschillende medewerkers van de „Spelewei" onder de verantwoordelijke leiding van Gabriël Smit en Anton Sweers nader zal worden uitgewerkt. Foto Kruyt. M-VLIEGERS MOGEN AAN VLIEG WEDSTRIJDEN DEELNEMEN. Naar wij vernemen vertoonen de vorde ringen van de M-vliegers een dusdanig gunstig verloop, dat het bestuur van het Luchtverdedigingsfonds in overleg met de instructeurs van de Nat. Luchtvaart-school besloten heeft, dezen vliegers toe te staan aan vliegwedstrijden deel te nemen. Afhankelijk van de zwaarte van de wed strijden zullen de M-vliegers, die volgens den duur van hun vervolg-opleiding in 3 groepen zijn gesplitst, daaraan mogen deel nemen. Dit besluit toont aan, dat de practische bruikbaarheid van deze vlie-gers de semi- militaire vliegers dank zij een goedver zorgde opleiding steeds toeneemt. Er bestond een enorm groote belangstelling voor den volkszangavond, die gisteren tijdens de V.V.V.-feestweek op den Boulevard gehouden werd. Hierboven een beeld van de saam gestroomde menigte. My. Nederland TARAKAN, toeristenrels, 10 Aug. van Bergen; wordt 12 Aug. voorm. 8 uur te Amsterdam verwacht. HollandAustralië Lyn ALGENIB, thuisr.. 10 Aug. van Cairns. Holland—Oost Azië Lyn GAASTERKERK. thuisr., 9 Aug. van Hongkong GROOTE- KERK, thuisr,, 10 Aug. van Shanghae. JavaNew-York Lyn SALAWATI, 9 Aug. van Batavia naar New-York. Silver-Java-Pacific Lyn BENGKALIS, 10 Aug. van Pacific Kust te Manilla. Kon. Ned. Stoomb. My. PERICLES. 9 Aug. van Madeira naar Barbados SATURNUS, 10 Aug. van Midd. Zee te R'dam TRITON. 10 Aug. van Barcelona te Sfax. Rott. Lloyd TAPANOELI, uitr., pass. 9 Aug Perim. Diverse Stoomvaartberichtcn BEVERWIJK, naar Afrua. pass. 9 Aug. Gibraltar KEL- BERGEN, 9 Aug. van Montreal n. Wabana THEANO, 8 Aug. van Belfast n. Fowev SCHIE, naar Holmsund. pass. 10 Aug. Brunsbuttel RIJN, 10 Aug. van Jacobstad te Wasa MOORDRECHT, 15 Aug. van Cu racao te R'dam verwacht. sociaal-democraten, verschaft niet alleen zijn Kabinet een te hechteren grondslag in ons volksleven, maar is ook voor een normale ontwikkeling en uitgroei van dat vloksleven van de grootste beteekenis. Op den vierden dag der V.V.V Feestweek te Katwijk Zee hadden des middags om 3 uur in de Binnenwatering kanowedstrijden plaats voor jongens en meisjes, die de zwemkunst machtig waren. Des avonds 7 uur had een zwemwedstrijd plaats, uitgeschreven door de KR.B. van de Zuider- naar de Nocrderpost. Een 25-tal dames en heeren had daarvoor ingeschre ven. Bij wijze van voorzorg werden de zwemsters en zwemmers per vlet begeleid door leden van de K.R.B.. die het diploma E.H B.O. hadden en die de zwemkunst goed verstonden. De tocht werd door den prijs winnaar in 17 min. afgelegd. De uitslag luidde; De eerste heer J. Benerthel; de eerste dame Jo van Duyn (K.R.B.i; 2 mej. A. Verdoes (KR/B) als tweede dame; 2. de heer Gesink als tweede heer; 3. mej. Olwensberger derde dame; 3. de heer L. van Rijn (KRB) derde heer; 4. de heer Vreeswijk. Als bijzondere prestatie zij vermeld het 13-jarige meisje Jo van Wijk. die als 4de der dames het geheele traject aflegde. Op het strand werd deze zwemwedstrijd door velen gadegeslagen. Na afloop had met een toepasselijk woord de prijsuitdeeling plaats door den voorzit ter van de K.RjB., den heer Parlevliet. De volkszangavond. Enorme belangstelling bestond er voor den Volkszangavond, die onder leiding van den heer J. van de Rovaart uit Utrecht, gehouden werd bij de mu ziektent op den Boulevard, met mede werking van de muziekvereen. „U.N.I." Het stond om 8 uur zwart van de men- schen. Er was ditmaal een geluidsverster ker aangebracht, zoodat de heer v. d. Rovaart goed verstaanbaar was. Deze hield een korte toespraak, eindigende met een ,,Leve de Koningin; Leve het Prinselijk Gezin", gevolgd door een driewerf „hoera" van alle aanwezigen. De zangavond werd ingezet met eenige coupletten van het Wilhelmus, gevolgd door .Bede vcor het Vaderland" van Valerius en „Zij zullen het niet hebben". De heer v. d. Rovaart is een uitstekend leider en heeft er den slag van om de saamgestroomde menigte bezig te houden. Telkens wist hij afwisseling in het pro gramma te brengen. Duidelijk wees hij aan hoe „Sarie Marais" gezongen moest worden Een viertal geboren Limburgsche dames kwam voor de microfoon en zong een couplet van het Limburgsche Volkslied. In de pauze speelde „U.N.I." eenige mar- schen. Door hartelijk applaus werd de mu ziek voor haar medewerking beloond. Ook werden een paar „canons" gezongen, die goed slaagden. Tot slot kwam „Blijf bij mij, Heer". De heer v. d. Rovaart dankte voor het goede zingen en riep een „tot weer zien" toe in het volgende jaar. De voor zitter van V.V.V. de heer B. G. Lammens dankte den heer v. d. Rovaart voor zijn eminente leiding, waarna „U.N.I" nog eenigen tijd vroolijke muziek liet hooren. HET ONBEKENDE AFRIKA. De wonderen zijn de wereld nog niet uit! Er bestaat in filmkringen een grap, die altijd weer gedebiteerd wordt, wanneer spreekt over cultuurfilms, welke in Afrika werden, of zullen worden gedraaid. Men zegt dan, dat de situatie daar ter plaatse zóó is, dat de operateurs elkander vragen: .Pardon, mijnheer, is deze leeuw misschien vrij? Evenals iedere goede mop. bestaat ook deze uit 99% overdrijving en uit 1% zui vere waarheid. En dat ééne procent be wijst, dat er teveel operateurs naar dezelfde hoeken en gaten van het Donkere Wereld deel zijn gegaan, om er teveel dezelfde mo tieven te filmen. Er zouden inderdaad eenige films zijn op te sommen, die maar al teveel op elkaar gelijken, wanneer zij pogen ons een eerlijk beeld te geven van de Afrikaansche motieven: „negers, roofdie ren en kudden". Dat komt doordat de meeste menschen elkanders onbewuste navolgers zijn, om dat zij naar Afrika tijgen met een voor opgezette meening van hetgeen zij daar zullen zien, omdat zij niet eerlijk en on bevangen gaan zoeken, doch zich door gidsen de plekken laten aanwijzen, welke zij vooraf thuis op hun atlassen hebberf opgezocht. Dót is de reden, dat zooveel eultuurfilms, welke Afrika tot onderwerp hebben, beelden vertoonen, die overeen komst met elkander hebben. Maar Afrika is een werelddeel, het is een eomplex van onmetelijke en grootendeels ondoorvorschte gebieden, waaronder einde- looze landstreken, waar nog nimmer een olanke den voet gezet heeft. Afrika is een Aaneenschakeling van weergaiooze won deren, van zaken, waarvan wij Europeanen uimmer hebben gedroomd en die wij met al onze aangewaaide wetenschap van leeuwen en giraffen en negers en aapjes dimmer zullen vermoeden. Tenslotte is daar in Afrika eindelijk een Wan verschenen, die daar zónder voorop gezette meening aankwam en die bereid ®as, te reizen naar de afgelegenste, on- vindbaarste, klimatologisch slechtste "eel van de Zwarte Wereld, Armand Denis, vergezeld door zijn echtgenoote Leila Roo- sevelt (die een volle nicht, is van den President der Vereenigde Staten), maakte ain reis van Europa uit, door Noord-Afrika eï> zóó naar het Zuiden toe. Zij begaven ®eh naar den Belgische Congo, naar be haalde landstreken van dat zoo uitgestrekt gebied: Ruanda, Urundi en andere, nog veel onbekender oorden. Wat zij daar gefilmd hebben, gaat eiken droom te boven De mensohelijke fantasie moet het steeds weer verliezen tegen de wereld der wondere werkelijkheid', het rijk der dwergen Pygmeeëngrenst er aan dat der reuzen, die allen, mannen zoowel als vrouwen, meer dan 2 M. groot zijn. Dat zóóiets kon bestaan, dat daar een reuzen koning meer dan vierhonderd vrouwen be zit (allen van dezelfde enorme lengte), klinkt als een sprookje, waarbij wij met on geloof de schouders ophalen Maar deze film zou waardeloos zijn, in dien zij niet van A tot Z, van het eerste beeld tot het allerlaatste waar was, volko men waar en volstrekt betrouwbaar. Dus moeten wij dit en al het andere en even ongelooflijke gelooven. Daar woont in het hart van het negerdom het volk der lang schedels, wier hoofden een onbegrijpelijke en gruwelijke vervorming vertoonen. Hoe dat mogelijk is? Bij de zuigelingen, wier schedels nog week zijn, worden snoeren om het hoofd gewikkeld, die alleen den kruin vrij laten Wijl de schedel toch minstens één richting uit moet kunnen groeien, ontstaat deze vreeselijke misvorming, waarop zij trotsch zijn. wijl het naar hun begrippen de hoogste schoonheid beteekent. Deze Foxfilm draagt een welgekozen naam. Zij heet: „De Zwarte Extase" („Dark Rapture"), want zij toont ons ook de hef tige opwinding, het onbegrijpelijke rhythme en de cadans, waartoe Afrika's zonen zich weten op te zweepen. DE FILM LOKT GROOTE SCHRIJVERS. Na Shaw, ook Hilton. De dagen zijn voorbij, dat rijke en wereld beroemde schrijvers met verachting op de film neerkeken en er voor weigerden te werken. Het beste voorbeeld is wel het eenige jaren geleden verfilmde werk van Theodore Drei ser, „Een Amerikaansche Tragedie". De schrijver protesteerde bitter tegen de wijze, waarop het verhaal verfilmd was maar hij bleef niet in gebreke de chèque, welke hem ten bedrage van 90.000 dollar voor het verfilmingsrecht van zijn uit twee deelen bestaanden roman deed toekomen, te ver zilveren. Dergelijke klachten van hedendaagsche schrijvers behooren tot het verleden. Zelfs de beroemdste schrijver ter wereld mr. G. Bernard Shaw, geeft van lieverlede toestem ming tot het verfilmen van zijn boeken en tooneelstukken dank zij het wereldsucces van „Pygmalion". De tijden zijn inderdaad veranderd. Mogelijk of „misschien" is ongetwijfeld het juiste woord ls de film de kinder schoenen ontwassen. Een van de beste en beroemdste heden daagsche schrijvers is thans werkzaam aan het scenario van het boek van dit jaar, n.l. „We Are Not Alone". Wij bedoelen mr Ja mes Hilton, wiens „Goodbye, Mr. Chips" en „Lost Horizon" als film enorm succes boek ten. „We Are Not Alone" „Wij zijn niet alleen" is de geschiedenis van een Engelschen plattelandsdokter, uitgebeeld door den eml- nenten Paul Muni. Het is een buitengewoon interessant gegeven, dat zich tijdens de da gen in het begin van den wereld-oorlog af speelt, hoewel het niets met den oorlog heeft uit te staan en er geen enkele oorlogs scène in voorkomt. „Ik ben blij en trotsch. dat mijn romans verfilmd worden", verklaart Hilton, een Brit van middelbaren leeftijd. „Als een man een verhaal te vertellen heeft, kan hij dit dank zij de film verscheidenen millioenen menschen meer brengen, dan door middel van een boek. En wanneer je het publiek van beide hebt....". Hilton's beide vroeger verfilmde romans hebben hem een groot fortuin opgebracht. De keerzijde van de medaille is volgens hem. dat, toen hij vroeger nog een onbekend schrijver was. hij voldoenden tijd om te rei zen had, doch er geen geld voor bezat. Nu is hij rijk en ontbreekt hét hem aan tijd. Zoo ziet men. dat er nog altijd iets te wenschen over blijft. Hilton is geen beginneling op het gebied van het bewerken van stukken. Hij schreef in Engeland een aantal hoorspelen, be werkte vervolgens „Goodbye. Mr. Chips" voor het tooneel, hetwelk zulk een succes oogstte, dat het ruim een half jaar in Lon den avond aan avond voor uitverkochte zalen opgevoerd werd. Experts, die „We Are Not Alone" doorgelezen hebben, verklaren dat dit al zijn vroegere werken overtreft. SWEET SEVENTEEN". Een nieuw, jong talent: Hannelore Schroth. De inleiding schreef het leven zelf in een vroolijk verlicht kunstenaars café zat op zekeren avond een jong meisje, frisch, met vroolijk twinkelende oogen, want het was voor haar een gebeurtenis eens op stap te zijn met haar broer, die connecties in kunstenaarskringen had. In het gezel schap bevond zich ook een regisseur, Roger von Norman, die juist voor zijn eerste film een vlot, fleurig, jong type zocht om de hoofdrol te spelen en hij stelde haar voor: „kom maar eens een paar proefopnamen maken". „Ja ja" lachte het meiske en dacht: daar komt toch nooit wat van! Tot haar groote verwondering hield von Norman echter woord. Zij kreeg een offi- cieele uitnoodiging om proef te draaien en aangezien de resultaten daarvan uitstekend uitvielen, kwam het meiske bij de film. Zij Hierboven een scène uit de film „De Purperen Mantel" met Sophie Stewart en Anna- bella, die hier deze week vertoond wordt. Men kan in een der hoofdrollen ook Conrad Veidt bewonderen. heette Hannelore Schroth, zeventien jaar oud, dochter van het bekende kunstenaars paar Heinrich Schroth/Kathe Haack. Toen zij, twee jaar geleden, nog als leer linge van een Engelsche kostschool, te St. Wolfgang haar vacantie doorbracht, placht zij in den tuin van Emil Jannings' villa to schommelen. Tot zij op een goeden dag zóó in de weer was, dat het den ouden schommel te veel werd en deze het begaf. Jannings, die het ongelukje zag gebeuren, nam het van den humoristischen kant op. hij bewonderde Hannelore's temperament en zei: „uit haar kan nog iets worden!" En er is iets uit haar geworden. Binnen een jaar kreeg Hannelore Schroth de hoofd rol in de zomersche film „Spiel im Sommer- wind", die de Ufa binnenkort onder den titel „Liefdes kronkelpaden" hier te lande zal uitbrengen zij speelt naast Willy Bir- gel en Brigitte Horney ook een belangryke rol in de Terra-film der Ufa „Der Gouver neur", die als ,Het Geheim van Luitenant Runeberg", in Nederland draait. Op één ding is Hannelore Schroth het meeste trotsch; dat zij alles alleen heeft bereikt, zonder hulp of voorspraak van haar ouders. Het was de bedoeling, dat Hannelore aan het tooneel zou gaan: zij had spraakles bij een voortreffelijke leerares en haar moe der bracht haar persoonlijk de kunst van tooneelspelen bij. Maar deze ontwikkeling was eigenlijk veel langzamer opgezet. Eerst moest zij in de provincie spelen -- het toe val heeft het anders gewild: Hannelore Schroth is filmactrice geworden en zij heeft behalve de filmenthousiasten in de provin cie ook die in de groote Europeesche hoofd steden al voor zich gewonnen. Een merkwaardige overeenkomst is. dat ook Ka the Haack al op zeventien jarigen leeftijd op de planken stond. Ook zij wilde eerst haar rollen in de provincie doorspelen. Ook zij is daar nooit toe gekomen. Op één punt verschilt de loopbaan van de moeder echter van die van de dochter. Had Hannelore Schroth de volledige medewer king bij al haar plannen. Kathe Haack had het te dien aanzien moeilijker. Toen Kathe Haack's talent bij een schooluitvoering op viel en een bekend operazanger bij haar ouders een goed woordje voor haar deed, omdat zij zoo graag tooneel wilde spelen, stemden haar ouders, zij het ook eigenlijk tegen hun wil in, toe, dat zij spraakles nam, echter onder de voorwaarde, dat zii alleen in huiselijken kring gedichten zou zeggen. Bij een van die spraaklessen van een theaterdirecteur aanwezig. Hij engageerde haar, omdat hij juist een rol in Kathe Haack's stijl had te bezetten en zij accep teerde. zonder haar ouders er in te kennen. Als zeventienjarige begon Kathe Haack in het Berlijnsche Dessingtheater en haar partner was WTalter Steinbeck. Walter Stein beck is toevallig ook een der belangrijkste medespelenden in de eerste film van Hanne lore Schroth! Hannelore's liefste wensch is, eens met haar moeder in een film te spelen en deze wenscht kan vervuld worden: zij heeft reeds de noodige ervaring opgedaan naast groote spelers als Brigitte Horney en Willy Birgel. Een van haar eerste nieuwe filmrollen zal er een zijn van een moeder natuurlijk, een nog heel jong moedertje. K?°r wenschen gaan echter nog verder: zij wil naast vroo lijke ook ernstige rollen spelen zij wil naar het tooneel En waarom zou zij geen luchtkasteelen bouwen?.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9