TRIUMPH BUITENLAND DE BESTE 1 CENT VIRGINIA LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 11 Augustus 1939 De rede van gouwleider Forster DAGELIJKS GROEIT DE POPULARITEIT VAN Algemeene Toestand Danzig en de ontmoeting Ciano-von Ribbentrop Geen sensatie, doch onwrikbaar is de eisch: terug naar Duitschland Het recht van Danzig op zelfbeschikking Donzigs antwoord op de Poolsehe dreiging deft Bijenkorf, den Haag wordt Franco's kabinet Rede van minister Pirow De met zooveel spanning tegemoet ge ziene rede van Danzig's gouwleider Forster heeft niet gebracht, wat er van verwacht werd. Blijkbaar oordeelt Hitler den tijd nog niet rijp voor een „daad" en heeft hij het parool uitgegeven van: intensieve voortzet ting der propoganda, doch voorzichtigheid voor alles, zoodat er ruimte blijft voor mogelijke onderhandelingen! In dit licht dient men de rede te zien. In Duitsche kringen wordt de gematigde toon van de rede van Forster verwelkomd. Men is van meening; dat de rede des te meer indruk Zal maken, aangezien het een sterk contrast is met de heftige uitlatingen van de Poolsehe pers. Forster heeft zijn 6tandpunt duidelijk en helder uiteengezet en Polen en de rest van de wereld weten thans waar zij aan toe zijn. hetzij te Neurenberg in de eerste dagen van September. De Britsche pers legt de rede van Forster uit als een verergering van de spanning in Europa. De „Times" schrijft: De gouw leider heeft, naar uit alles blijkt, van den Fuehrer dezelfde instructies gekregen als enkele weken geleden. Hij moet voor het oogenblik streven naai' een ontspanning met de Poolsehe autoriteiten en intusschen over de aanhechting van de vrije stad bij het rijk spreken als over een rechtvaardige cn zekere zaak De „Daily Tclegrpah" schrijft: De rede zal de spanning in Europa doen toenemen. Zoolang de Fuehrer niet gesproken heeft, zullen wij niet de beteekenis weten van de zinsnede, waarin de gouwleider verkondig- de „dat het uur der bevrijding nabij was". Hetgeen gisteravond gezegd is. is belang rijk, niet omdat Forster zelf tot de belang rijke persoonlijkheden in Europa gerekend kan worden, doch omdat hij, na zijn terugkeer uit Berchtesgaden, naar men ge looft, de getrouwe echo is van de stem van Hitier. 33% (Ingez. Med.) De redevoering ran Forster. welke in Frankrijk met belangstelling werd tege moet gezien, omdat de bewoordingen er van waren voorbereid onder directe inspiratie van Hitier. wordt niet beschouwd als een internationale daad van buitengewone be langrijkheid. Men stelt slechts vast, dat de bekrachtiging van den Duitschen eisch er niet toe bijdraagt de Europeesche atmos feer te ontspannen. Het voornaamste deel van de rede schijnt te zijn de verantwoor delijkheid van den tegenwoordigen toe stand en de gevaren, welke hij in zich bergt op Polen te schuiven. Men is van meening. dat de rede en de poging het standpunt van Danzig te schra gen met oude citaten, ontleend aan Engei- sche en Franse he schrijvers, niet geschikt is de ingenomen standpunten, die de di recte consequenties zijn van de jongste ontwikkeling der Duitsche politiek, hoe dan ook te wijzigen. De „Figaro" schrijft: „Het gaat erom, op Europa en de geheele wereld Indruk te maken, het zenuwgestel der volken tc schokken, en eiken dag zóó hard op den zelfden spijker te slaan, tot hij tenslotte wegzinkt. Het ongeluk is, dat deze kunst grepen het niet meer doen. Wij kennen het procédé te goed." De ..Excelsior" meent, dat de rede van Forster de kenmerken droeg van aarzeling en van de onbehaaglijkheid van Duitsch land. naar aanleiding van zijn zware ver antwoordelijkheid. Hitier heeft zichtbaar een slag om den arm gehouden. De .Populaire" gelooft, dat deze rede van Forster wellicht het begin is van een grootscheepsche campagne en van een periode van spanning, die zonder twijfel zal culmineeren in een rede van den Fuehrer, hetzij te Tannenberg op 27 Aug., DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentlijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven Aardewerk, enz.: Steenfabr.Arb. 9. Boekdrukker^ enz.: Boekdrukkers 4. fotogra fen 2, hulp-vakarbeiders 2. letterzetters 19, steendrukkers 2. - Totaal 29. Bouwbedrijven, enz.: Behangers 13. bagger - lieden 1. betonvlechters 14. betonwerkers 14. glazenwasschers 2. granietwerkers 3, grond werkers 37. heiers 1. metselaars 51. opperlieden 33. schilders 49. sloopers 2. steenhouwers 3. straatmakers 5. hulp-straatmakers 1. stuca- doors. witters 20. timmerlieden 76, uitvoerders 5. voegers 21. ong. bouwvakarb. 3. - Totaal 354. Chem. nijverheid: Lab.bedienden 2. vuurwerk makers 1. zeepfabr.arb. 4. - Totaal 7. Houtbewerkers: Houtbewerkers 15. kistenma kers 2. lijstenmakers 1. mandenmakers 1. meu belstoffeerders 6, meubelmakers 14, politoerders 2. ong. fabr.arb. 5. - Totaal 46. Kleeding. enz.: Beddenmakers 2. bleekers 5, kappers 3. kleermakers 63. - Totaal 73. Leder, enz.: Schoenmakers 9. vellenblooters 2. Totaal 11. Metaalnijverheid: Bankwerkers 29. blikbe- werkers 8. burgersmeden 13. electriciens 16. gasfitters 4. instrumentmakers 4. kettingsme den 3. klinkers 2. koperslagers 3. lasschers 5. loodgieters 12, machinisten 5. metaalboorders 2, metaalzagers 1. monteurs 9. pianostemmers 1. ponsers 2. rijwielherstellers 4. scheepstimmer lieden 3. stokers 5, tegenhouders 5. hulp-verw.- monteurs 1. voorslaanders 5. voorwarmers 1. vuurwerkmakers 1. wagenmakers 2. ijzerwerkers 9. zandvormers 3. zilversmeden 1. ongesch. ar beiders 12. - Totaal 171. Papier, enz.: Boekbinders 15. Textielnijverheid: Hekelaars 1. katoendruk kers 10, kluwers e.a. 2. luikers 2. DlaatsniJders e.a. 2. spinners 12. staaldraaddraaiers 4. strij kers 1, wevers 38. wolbewerkers 14. ong. tex- tielarb. 21. - Totaal 107. Voedings- en Genotm.: Bakkers 41. sigaren makers 6. sigarenstrippers 2. slagers 20. suiker werkers 9. wijnkoooersknechten 6. zuivelberei- ders 2. ong. fabr.arb. 11. - Totaal 97. Landbouwbedrijven- Bloemisten 5. landar beiders 13. tuinlieden 11. warmoezlers 8. ong. landarb. 1. - Totaal 38. Handel: Etaleurs 3. lompensorteerders 9. ma- gazijnknechten 27. reizigers, colp. 23. winkelbe dienden 15. - Totaal 82. Verkeerswezen: Emballeurs 1. chauffeurs 23. exp.knechten 5 koetsiers 5. kellners 23. koks 1. loopknechten 18. schippers 28. spoor- en tram pers. 12. wakers 2. transportarbeiders 18. Totaal 136. v"f7- en bankwezen: Incasseerders 12. vrüe beroepen: Bedrijfsleider? 4. kantoorper soneel 50. musici 2. teekenaars 2. werkm°esters 6. - Totaal 64. Ongeschoolde handarbeiders: Losse arbei ders 153. Huiselijke diensten: Huispersoneel 8. verple gers 1. - Totaal 9 Pers (geen handarb. zonder voork. v. beroep) 14 - Totaal l-i. A. V O.: Totaal 5. Vrouwen \nalysten 1. biologen 1 naaisters 5 serveersters i. winkeljuffrouwen 7 kantonr- b^ienden 15 verpleegsters 1. bedrijfsleidster* 2 tandart-ass 1 onderwijzeressen 3. ass. en huls- houdsters 11. kinderiuffromven 1. dagmeisjes 6 dienstboden 4 werksters 35. fabr.arbeldsters fi A V.O 4. - Totaal 104. Gisteravond heeft Forster, de gouwleider van Danzig, zijn rede gehouden. „In een ernstigen tijd zijn wij", aldus ving hij aan, „samengekomen, om voor de geheele wereld met de grootst mogelijke vastbeslotenheid te protesteeren tegen de sedert weken door Poolsehe redenaars en Poolsehe bladen geuite bedreigingen met oorlog tegen Darizig. Het zou onjuist zijn, wanneer buiten- landsclic journalisen zouden veronder stellen, dat de protestbetooging van vandaag wordt gehouden, om van Dan zig uit een nieuwe sensati de wereld in te sturen. Ons is de toestand veel te ernstig, dan dat wij sensaties zouden willen maken. Het zou ons in Danzig aangenamer zijn geweest, dergelijke protestbetoogingen niet behoeven te houden, doch de dagelijksche bedreigin gen van de zijde der Polen dwingen ons er toe. Lang genoeg reeds heeft de bevolking van Danzig deze Poolsehe ophitsende rde- voeringen en ophitsende geschriften geslikt, zonder daartegen in het bijzonder op te komen. De bevolking van Danzig heeft inderdaad bewezen, dat zij den vrede liefheeft. Indien de oorlogsdreigingen van Poolsehe zijde ge heel op zichzelf staande feiten zouden zijn geweest, dan zouden wij het in het geheel Warschau kent aan de rede geen enkel belang toe en vreest, dat deze een aflei ding beoogt voor actie elders in Oost- Europa! Met des te meer aandacht volgt men de a.s. ontmoeting tusschen Ciano en Von Ribbentrop te Salzburg. Ook de Duitsche gezant te Rome en de Italiaansche te Ber lijn zullen van de partij zijn. Vóór zijn vertrek heeft Ciano nog een langdurig onderhoud gehad met den Ja- panschen ambassadeur Sjiratori en een kort onderhoud met den Britschen ambas sadeur, lord Perth. Virginio Gayda. de directeur van de „Giornale d'Italia" schrijft, dat de aan staande ontmoeting tusschen Von Ribben trop en Ciano beantwoordt aan de natuur lijke ontwikkeling van het bondgenootschap van Italië en Duitschland en ook overeen komt met het gewicht van het oogenblik in verband met den toestand in Europa, die geladen is met gebeurtenissen en vraag stukken. Het oogenblik aldus de „Gior nale" is zeer moeilijk want de omsinge- lingspolitiek, door Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten toegepast tegen Duitsch land Italië en Japan maakt een voort durende verdediging noodig, te meer. waar deze politiek zfch in Oost-Europa heeft ge openbaard door een onrust zaaien en een oorlogszuchtigen geest. Het blad voegt hieraan toe. dat de beide ministers van buitenlandsche zaken na tuurlijk den toestand van Europa en dien in de rest van de wereld, daarbij inbegre pen het Verre Oosten, zullen bestudeeren. De ontmoeting te Salzburg zal dus bevesti gen, dat de solidariteit tusschen Duitsch land en Italië steeds tegenwoordig en actief is en bereid zich door positieve daden te manifesteeren. Hoewel geruimen tijd de mogelijkheid van een oorlog om Danzig te Rome uitgesloten werd geacht, gelooft men dat men in regee- ringskringen thans geneigd is dit ais een mogelijke ontwikkeling te beschouwen met het oog op de tusschen de beide blokken bestaande spanning. In sommige kringen te Rome gelooft men, dat de solidariteitsbetooging te Salzburg beoogt den democratieën den indruk te geven van de wensohelijkheid een confe rentie bijeen te roepen, hetgeen te verkiezen is boven het door onverzettelijkheid onver mijdelijk maken van een oorlog. Uit Berlijn wordt aan het „Journal" ge meld: „De meening dringt zich op, dat de Italianen, ondanks hun trouw aan de as, zich bezorgd toonen over de gevolgen van een politiek, die kan leiden tot een oorlog, waarvan het Italiaansche volk het nut zon der twijfel niet zal inzien. De correspondent verklaart, ervan overtuigd te zijn, dat Von Ribbentrop tot taak heeft, de aarzeling van Italië te overwinnen Dezelfde meening wordt ooK geuit door den Berlijnschen correspondent van de „Ordre". Intusschen heeft aan de Poolsehe grens weer een incident plaats gehad. Volgens de Poolsehe lezing zijn drie ge wapende Duitschers de grens overgestoken. De Poolsehe grenswacht heeft hen aange vallen toen zij zich op Poolsch gebied be vonden, na hen te hebben aangeroepen. Een schermutseling ontstond, waarin een der Duitschers werd gedood. Toen de Pool sehe grenswacht versterking kreeg vlucht ten de belde anderen. Na de schermutseling werden ter plaatse twaalf revolvers en dui zend patronen gevonden. niet noodig hebben geacht, daarop in te gaan Indien men te Danzig den Indruk had kunnen krijgen, dat aan de Poolsehe ophitsing geen bijzondere beteekenis moet worden toegekend, dan zou het ons evenmin zijn Ingevallen, daartegenover stelling te nemen. Doch op grond van de zich dagelijks opnieuw herhalende oorlogsbedreigingen en het feit, dat ook officieele kringen in Polen aan deze ophitsing deelnemen en haar in- spireeren. zijn wij gedwongen, ten slotte eens zeer ondubbelzinnig en duidelijk onze meening tot uitdrukking te brengen. Men denkt er, naar het schijnt, in Polen heelemaal niet aan tot het gezonde ver stand terug te keeren. Integendeel, men probeert alles te doen, om den haat tegen Gouwleider Forster las vervolgens een aantal uitlatingen voor van vooraanstaande buitenlanders en vervolgde dan: „Het is op het oogenblik. wanneer men de wereldpers leest, zoo, dat alle volken, in het bijzonder Engelschen en Franschen en vooral niet te vergeten de Polen, zich bezig houden met de toekomst van Danzig. Wan neer iemand het recht heeft zich gedachten te vormen over de toekomst van Danzig, dan zijn wij. Danzigers, dat zelf. Het is in de eerste plaats onze oereigen aangelegenheid de vorming van ons leven en van onze toe komst te bepalen. Wij stellen dienaangaande het volgende vast: 1. Danzig is sedert haar stichting, dat is ongeveer acht eeuwen, steeds een oer-Duit sche stad geweest. 2. In Danzig heeft gedurende haar ge heele geschiedenis tot 1919 slechts Duitsch land te beslissen gehad. 3. De Danzigers hebben zelfs in 1576 den Poolschen koning Stefan Batory met ge weld van wapenen teruggeslagen en tot ca pitulatie gedwongen, toen hij probeerde de rechten, ln het bijzonder de zeerechten, der oude Duitsche Hanzestad te beknotten. De hedendaagsche Danzigers vreezen de kanonnen van Ryds-Smigly evenmin als hun voorouders de kanonnen van den Poolc:hen koning hebben gevreesd. Danzig werd in 1919, ondanks de veelvul dige. eensgezinde protesten van haar be volking, van het moederland afgescheiden Het door den Amerikaanschen president Wilson in zijn veertien punten aangekon- (Ingez. Med.) HOOGE D JN0'JK«6 TEL 276IO GENERAL MOTORS-SPECIALISTEN (Ingez. Med.) A'"emeen lofaal 11 Augu-ïfus 193R 12 Augustus 1937 IS? 3680 3928 Benevens 15 ged. werkloozen en 1799 in werk verschaffing. ENGELAND Half Engeland in duisternis. In verband met de luchtverdedigings- oefeningen, was vannacht half Engeland ln volslagen duisternis gedompeld. Terwijl de Oostlandsche bommenwerpers uit de richting Frankrijk aan kwamen ronken om de krachtstations, spoorwegwerken. vlieg velden en munitiefabrieken op te sporen en te ..bombardeeren", zochten de zoeklichten van Westland de lucht af. Duizenden ter ritorials stonden bij het luchtafweergeschut, klaar om te vuren, en waarnemers noteer den de bewegingen van de naderende vijan delijke vliegtuigen. Op het eerste sein stegen snelle jachtvliegtuigen op om de aanvallers, die door den buitensten verdedigingsring hadden weten te slippen, tegen te houden Nog nooit was Londen zóó grondig be schermd. O.a. bestonden de veiligheids maatregelen uit 500 kabelballons. De ver- I duisteringsoefeningen kostten 150.000 p,st. al wat Duitsch is, nog verder aan te wak keren. Ik zou daarom reeds dadelijk met nadruk willen verklaren, dat, wanneer wij nu eens met duidelijke, niet verkeerd te be grijpen woorden onze meening tot uitdruk king brengen, niet wij. Danzigers, onrust en opwinding in de wereld brengen, doch die genen, die thans reeds sedert maanden on ophoudelijk op de meest onverantwoorde lijke wijze ophitsen tot oorlog. Dat wij gelijk hebben, wanneer wij eindelijk een dergelijke protestbetooging houden, bewijzen uitlatin gen van Poolsehe bladen gedurende de laat ste maanden. In bijzonderheden daarop in te gaan, is onmogelijk. Het antwoord, dat wij er op te geven hebben, kan in weinig woorden wor den samengevat. Polen kan van het volgen de kennis nemen: 1. Bedreigingen met oorlog, al zijn deze nog zoo uitdagend, schrikken ons geenszins af en zullen in Danzig geen teekenen van angst te voorschijn roepen. 2. Wij. natlonaal-socialisten, hebben er voor gezorgd, dat de bevolking van Danzig ln dezen tijd van zoo hevige spanning haar zenuwen niet verliest, omdat zij op grond van de tot nu toe opgedane ondervinding het vertrouwen heeft in de nationaal-socia- listische leiding, dat deze op het juiste oogenblik het juiste doet. 3. Wij hebben in de laatste weken in Dan zig alles gedaan, om iederen overval, of aanslag, om het even van welken aard, op Danzig af te weren en op overeenkomstige wijze te beantwoorden. 4. Polen kan er zeker van zijn, dat Danzig niet alleen en verlaten op deze wereld staat, doch dat het groot-Duit- sche rijk, ons moederland, en onze lei der, Adolf Hitler, op ieder oogenblik vastbesloten zijn, in geval van een aan val van Poolsehe zijde, bij de afweer daarvan ons ter zijde staan. Allen, in het bijzonder het geheele Duit sche volk en ook den verstandlgen buiten landers, moge het duidelijk geworden zijn, dat het, gezien dergelijke, zich steeds op nieuw herhalende uitlatingen door Polen zoo niet verder kan gaan. Het moet allen, den vrede liefhebbenden menschen langzamerhand duidelijk worden, welk een misdaad door het dictaat van Ver sailles met betrekking tot Danzig en de grensafbakening in het Oosten Is begaan. Ik zou er evenwel in het bijzonder den nadruk op willen leggen, dat niet alleen wij, Duitschers, met inbegrip van de Danzigers, van de meening zijn. doch dat er in het buitenland, ir. het bijzonder in En_ eland en Frankrijk, zeer veel den toon aangevende en bekende mannen zijn, die de onhoud baarheid van de tegenwoordige situatie in het Oosten van Europa, in het bij zonder die van Danzig, sedert twintig jaren steeds weer tot uitdrukking hebben gebracht". digde zelfbeschikkingsrecht der volken werd door deze willekeurige handeling op de meest meedoogenlooze wijze met voeten ge treden. 4. De sedert de afscheiding verloopen ja- rer hebben het onweerlegbare bewijs ge leverd. dat Danzig en haar bevolking econo mische en cultureele schade van iedere soort hebben geleden. Alleen het feit, dat aan de haven van Danzig, welke de eenige toegang naar zee van Polen zou zijn, weshalve men Danzig van het rijk had afgescheiden, steeds meer. met een gruwzame stelselmatigheid de le vensrechten zijn ontnomen, zoodat de ha ven van Danzig reeds thans tegenover Gdynia op de tweede plaats komt, bewijst, dat Danzig van Polen slechts economische nadeelen en geen voordeelen heeft. De eer schendingen. welke in de laatste twintig Jaren den Duitschers in Danzig door bij zondere Poolsehe maatregelen zijn toege bracht, staan op een afzonderlijk blad. 5. Deze voortdurende chicanes, op ieder gebied van het openbare leven tegenover de Danzigers door Polen gepleegd en de om standigheid, dat Danzlg, zonder dat de be volking werd geraadpleegd, van het rijk werd algescheiden, zijn sedert twintig jaren voor alle Danzigers aanleiding tot de leuze: Wij willen tot het rijk terug. 6. De bevolking van Danzig is het thans volkomen duidelijk en zij gelooft rotsvast, dat het uur der bevrijding komt, d. w. z. dat Danzlg weer tot het Duitsche rijk terug keert. 7. De Danzigers zien ln zeldzame aan eengeslotenheid en met bijzondere liefde en vereering op naar hun leider, Adolf Hitler, van wlen zij overtuigd zijn, dat hij hun wensch, in het rijk terug te keeren. ver vult en daarmede weer aan het zelfbeschik kingsrecht der Danzigers de geldigheid ver schaft, welke men hun in 1919 heeft ge weigerd. In dit plechtige oogenblik geloof ik, aldus besloot gouwleider Forster zijn rede, dat wij niets beters kunnen doen dan de gelofte afleggen, dat wij elkander trouw zullen blijven, wat ook moge ge beuren, dat wij iederen aanval op dezen heiligen Duitschen bodem met de ons ter beschikking staande krachten vast besloten zullen afweren en ieder bevel van onzen leider. Adolf Hitler, dat hij ons geeft, tot uitvoering brengen. Moge de dag niet meer veraf zijn, waarop wij hier weer samenkomen, niet voor een protestbetooging, doch voor de viering van de hereeniging van Danzig met het groot-Duitsche rijk". Telegram aan Hitier Onder de enthousiaste instemming der bevolking heeft gouwleider Forster na af loop van zijn rede het volgende telegram aan Hitier gezonden „Mijn leider. Tienduizenden Duitsche Danzigers, die op de protestbetooginc tegen de Poolsehe bedreiging, Danzig met kanon nen plat te schieten, op de pleinen der eeuwig-Duitsche stad Danzig vergaderd zijn, zien met het grootste vertrouwen tot u op en groeten u met eerbied en onschokbare trouw als hun leider". ZATERDAG. 12 Augustui ZATERDAG, 19 Augustus 6.30 uur gesloten! 4770 (Ingez. Med.) SPANJE. Franco heeft medegedeeld, dat leger en Phalanx te zamen een kabinet hebben ge- vormd. Franco zelf wordt president met de macht decreten uit te vaardigen zonder iemand te raadplegen. De minister-zetels zijn als volgt verdeeld: Kolonel Belgbeder: buitenlandsche zaken; Serrano Suner: binnenlandsche zaken: Ge neraal Varela: leger; admiraal Moreno: marine: generaal Yague: luchtvaart. In het nieuwe ministerie hebben voorts twee ministers zonder portefeuille zitting, Sanchez Mazas en Pedro Gamero. De mi nister van buitenlandsche zaken, Belgbeder, is tot nu toe hooge commissaris in Spaansch Marokko geweest en was voordien militair attaché van Spanje In Duitschland. DUITSCHLAND. Wapens ln protectoraat moeten worden ingeleverd. De rijksprotector ln Bohemen en Moravlë heeft een verordening uitgevaardigd, krach- tens welke in het protectoraat alle wapens, deelen van wapens, ontplofbare stoffen en munitie binnen twee weken na de afkondi- (Ingez. Med.) ging der verordening moeten worden inge leverd. Voor het produceeren, in bezit hebben en dragen van waipens en ontplofbare stoffen is vergunning noodig en de bestaande ver gunningen loopen einde van dit Jaar af. Overtreding van de bepalingen wordt ln lichte gevallen gestraft met gevangenis, ln ernstige gevallen met tuchthuis tot vijf jaar In zeèr ernstige gevallen kan zelfs de doodstraf worden uitgesproken. Zesduizend vereenlgingen te Weenen ontbonden. Van de 10.000 vereenlgingen die Weenen telt, zijn er 6000 ontbonden door een reeks verordeningen. Tot de getroffen vereenl gingen behooren de Fransch-Weensche Kring, de Vereeniging van Engelsch-Oos- tenrijksche Vrienden, talrijke christelijke sportvereenigingen en vele Roomsch-Katho- lieke organisaties. De bezittingen der ont bonden vereenlgingen gaan voor de helft naar den commissaris voor de sequestratie, voor de rest naar het nationaal-socialls- tisehe district Weenen. ITALIË. Correspondent uit Italië gezet. Ekins, de correspondent van het Ameri- kaansche persagentschap „United Press" te Rome, heeft, op persoonlijken order van Mussolini, bevel gekregen, Italië te verla ten. Hij kreeg een respijt van slechts enkele uren. De reden voor dit besluit zou zijn, dat Eklns in zekere berichten heeft gemeld, dat Mussolini ernstig ziek was. De bureaux van „United Press" zijn gesloten. ZUID-AFRIKA. De minister van defensie. Pirow, heeft een rede .gehouden, waarin hij zelde: „On verschillig of er oorlog komt of niet, het aanzien der blanken is reeds tot het nul punt gedaald, en, tenzij het in den Stillen Oceaan wordt hersteld, zal het in de lan den van den Indischen Oceaan tot hetzelfde peil dalen". Ten aanzien van den Internationalen toe stand zelde Pirow, dat hij oorlog in Europa niet onvermijdelijk achtte. „In ieder geval, aldus zeide hij. is er niets gebeurd, dat direct of indirect nadeelig is voor de levens belangen van Zuid-Afrika". Sprekende over het Verre Oosten, zeide de minister: „De gebeurtenissen daar kun nen niet met dezelfde betrekkelijke gelijk moedigheid bezien worden, omdat zij in Zuid-Afrika tot ongelukkige reacties zou den kunnen leiden, als het prestige der blanken in het Verre Oosten niet hersteld wordt". Pirow zeide het te betreuren, dat de Euro peesche naitiqf in haar blinden haat Jegens elkander vergeten, dat het aanzien der blanken niet dat van een bepaald volk, maar dat van alle blanken is. VEREENIGDE STATEN. Een boodschap van Roosevelt In een boodschap aan de conventie van jeugdige democraten verklaart Roosevelt, dat de democratische partij dreigt ten on der te gaan, als zij zich naar het conser vatisme keert en als haar leiders niets anders aan te bieden hebben dan mooie woorden. De president zegt voorts, dat, als voor de presidentsverkiezingen een conservatief als democratisch candi- daat zou worden aangewezen, met een „dubbelzinnig" programma, het hem onmogelijk zou zijn, op eenigerlei wiize deel te nemen aan een zoo betreurens- waardigen zelfmoord der partij. In dezelfde conventie wees de senator Pepper op de noodzaak van „een derde verkiezing ten gunstie van de denkbeelden van Roosevelt". 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2