Een wereldtentoonstelling op pluimvee-gebied LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag It Augustus 1939 UIT DE BONTE WAERELD Twee volken herdenken belangrijke historische gebeurtenissen RECHTZAKEN Prachtige Nederlandsche stand Dagbladreclame is niet te vervangen Postzegelnieuws Polen zijn onafhankelijkheid en Yoego-Slavië den ondergang van het Servische rijk Wat de overige landen weer brachten (Eigen correspondentie). CLEVELAND (Ohio). Augustus. Cleveland staat in het teeken van de kip Uit alle deelen van de wereld zijn hoenders en hoenderfokkers naar de stad aan het Erie-meer gekomen en de geweldige zalen complexen van het „Auditorium" en de ..Ex hibition Hall" zijn nu dagelijks vol van een oorverdoovend lawaai, waarbij de men- schelijke schepselen de dierlijke nog over treffen. De „Wereld-Associatie voor Pluimvee wetenschap" houdt dit jaar namelijk haar driejaarlijksch congres voor het eerst in Amerika; men zal zich in Nederland mis schien nog herinneren, dat het eerste con gres achttien jaar geleden in Den Haag plaats vond. Ohio, een der belangrijkste Amerikaansche staten op het gebied van de hoenderfokkerij, is uitverkoren om het con gres dezen keer te herbergen en het wel kom, dat Cleveland, Ohio's grootste stad, den congresbezoeker toeroept, is van een waarlijk verbluffende hartelijkheid. De straten zijn rijk versierd met vlaggen en alle hotels, alle café's. alle winkels bevatten affi ches en symbolen, die op de pluimveeteelt betrekking hebben. Ohio heeft zijn beste beentje voorgezet, niet alleen om deze zoo belangrijke bijeen komst te organiseeren, maar ook om haar tot een succes te maken. Precies in tegen stelling tot de wereldtentoonstelling in New- York. waar het bezoek ongeveer de helft is van dat. wat men heeft verwacht, is het bezoek aan de pluimvee-tentoonstelling het dubbele van dat, waarop men rekende. Men behoeft de duizenden en duizenden auto's in de straten maar even te bekijken, om te constateeren, dat er farmers uit alle hoe ken van Amerika zijn gekomen soms na een tocht van vele dagen, want een recht geaarde Amerikaansche boer maakt zijn reizen het liefst in zijn eigen auto en voor de andere nieuwsgierigen, want die zijn er ook nog, loopen er maar even twee honderd extra treinen per dag. In de verst- verwljderde uithoeken van Ohio, waar een spoorlijn eigenlijk alleen maar in theorie bestond, heeft men zoowaar treinen moeten laten loopen over rails, die al vele jaren bui ten gebruik waren gesteld. Zoo groot was de aandrang van het publiek, dat de pluim veetentoonstelling wilde zien en géén auto bezat En een bezoek is inderdaad de moeite waard. Er is geen onderdeel van de hoen derfokkerij, dat hier niet grandioos is ver tegenwoordigd. Geweldige broedmachines, waarin vijftigduizend eieren tegelijk kun nen worden uitgebreid, zijn er te zien. Dui zenden prachtexemplaren van alle soorten hoenders kakelen er, dat het een lieve lust is. Een der problemen van de tentoonstel ling is, dat deze dieren hoewel ze niet op de expositie zijn om te „werken", maar al leen om te worden bewonderd het eieren- leggen niet kunnen laten, zoodat er eiken dag een voorraad van een paar duizend eieren is, waarmede niemand raad weet Behalve de allernieuwste uitvindingen op het gebied van de pluimveeteelt, de voeding, het broeden, de verpakking, het transport, de koeling, de berging en tenslotte zelfs het koken, bakken en braden van het product, zijn er velerlei nieuwe machines te zien. die niet direct verband houden met het onder werp van de tentoonstelling maar met an dere onderdeelen van het boerenbedrijf. En alsof door dat alles de tentoonstelling nog niet uitgebreid genoeg ware. zijn er ook nog talrijke stands, die nu werkelijk heelemaal niets met den landbouw of de pluimvee teelt te maken hebben, maar die alleen tot de feestvreugde en het geroezemoes bijdra gen: b.v. een stand, waar de bezoeker zijn leeftijd kan laten schatten, een andere waar hij een komische papieren muts kan koo- pen, een derde waar hü uit zijn handschrift zijn karakter kan laten verklaren, en zoo meer. Op de internationale afdeeling neemt de Inzending van Nederland een voorname, al gemeen de aandacht trekkende plaats in Die inzending is samengesteld door de hee- ren dr. te Hennepe, bacterioloog aan de Rijks-seruminrlchting te Rotterdam en secretaris van de „Wereld-associatie voor Pluimveewetenschap", Mantel, hoofdambte naar bij de Rijkscentrale voor Eieren en Pluimvee en Ubbels, Rijkspluimveeconsulent te Beekbergen. Deze drie heeren vormen de Nederlandsche delegatie op congres en ten toonstelling; de landbouw-attaché van het Nederlandsche gezantschap te Washington, ir. Peters, is bovendien aan de delegatie toe gevoegd. terwijl prof. Berger, het hoofd van den Nederlandschen veeartsenij kundigen dienst, ook naar Cleveland gekomen is voor het houden van een lezing. Bij een onder houd met de heeren bleek ons, dat zij zeer tevreden waren over datgene, wat Neder land met zijn inzending en zijn verdere deelneming heeft bereikt. Het resultaat be antwoordt volkomen aan het vooropgezette doel; een practische en wètenschappelijke demonstratie te geven van de plaats, die ons land op pluimveegebied inneemt en tegelijk belangstelling in den vreemde te wekken voor het Nederlandsch pluimveebedrijf en zijn producten en tevens voor Nederland in het algemeen. Deze opzet komt in de stand tot uiting door de zeer overzichtelijke grafische voor stellingen, die de groote wandkaart van ons land flankeeren. De (zeer geringe) schom melingen in de binnenlandsche consumptie, de stijgingen en dalingen van den export, de vergrooting van de totale eierproductie (door verbetering van de legcapaciteit) on danks eenige vermindering van het aantal legkippen, de beperking van 't broeden tot het broedseizoen en de invloed daarvan op de broedresultatendat alles wordt den buitenlandschen toeschouwers door middel van die grafische voorstellingen duidelijk gemaakt. Maar niet alleen de statistiek is op de Nederlandsche inzending aan het woord; met maquettes, wandplaten en een reeks houten kippen van verschillend for maat. waaruit de verhouding van de ver schillende rassen blijkt, is de stand verle vendigd, zoodat er een werkelijk intelligent geheel is ontstaan, waarmee onze pluimvee deskundigen bij die bezoekers, wien het niet om de pret en de papieren muts te doen is. alle eer inleggen. Noch de Duitsche inzending, die volgepropt is met nazi-pro- paganda. noch de Japansche, die geheel uit opgezette vogels bestaat, noch de Italiaan- sche met haar tallooze reproducties van te Pompei opgegraven hoenderafbeeldingen, kunnen aan zakelijkheid en overtuigings kracht met de Nederlandsche inzending wedijveren. De toegezegde inzending van Denemarken is zelfs in 't geheel niet aan gekomen! En Cuba maakt meer reclame voor zijn klimaat dan voor zijn kippen, ter wijl de Pan-Amerikaansche Unie heelemaal niet scheen te weten, waarvoor ze eigenlijk reclame zou kunnen maken. Alleen Enge land en Canada behooren, met ons eigen land. tot de werkelijke sieraden van de in ternationale afdeeling. Een plaats van bijzondere beteekenis wordt op de tentoonstelling ingenomen door de zeer fraaie en zeer kostbare Inzending van de regeering te Washington, terwijl ook de afzonderlijke staten van Noord-Amerika zich geenszins onbetuigd hebben gelaten. De regeering der Vereenigde Staten geeft in haar inzending een schitterend overzicht van den vooruitgang van het land op pluim- veeteeltgebied en de cijfers, waarmee zij de in haar fotomateriaal en slogans uitgespro ken beweringen staaft, zijn waarlijk impo sant. De bezoeker ontkomt niet aan den Indruk, dat de tentoonstellingsleiding gelijk had, toen zij de expositie met de Ameri kaansche voorliefde voor groote getallen noemde: „A million Dollar Show for a Bil lion Dollar Industry". Want kippen-houden en eieren-uitbroeden is in de Vereenigde Staten geen privé-genoegen en geen klein winstgevend bedrijfje meer; het heeft zich daar ontwikkeld tot een enorme industrie, waarbij getallen beneden het millioen nau welijks nog meetellen! Des te meer kan Nederland het als een eer voor zich beschouwen, dat de Nederlandsche kip op de tentoonstelling te Cleveland blijkens de ervaringen van onze delegatie, blijkens de meening der bezoekers én blij kens de artikelen in de pers ondanks die millioenenconcurrentie haar representa tieve taak zoo voortreffelijk vervult. (Nadruk verboden). ERGERLIJKE KINDERMISHANDELING. Voor den politierechter, mr. A. H. van der Giesen te Zutphen, had zich vanmorgen een echtpaar uit Hoenderloo te verantwoor den wegens ergerlijke mishandeling van een achtjarig kind. In de dagvaarding stond, dat de ouders den jongen hadden geschopt en geslagen. De politierechter merkte op. dat de so bere voorlezing van de dagvaarding door den officier van justitie eigenlijk een resu mé is van een drama, zooals er meer in ons land voorkomen, doch welke over het al gemeen uit een doodelijken angst van de kinderen voor de ouders niet aan het licht worden gebracht Het geval, dat hier thans wordt behandeld zoo zeide spr. komt gelukkig maar zelden voor. Het onderzoek had aan het licht ge bracht, dat de stiefmoeder het kind had gepijnigd door de vingers van het knaapje tuschen een nijptang te knijpen. Ook de vader tuchtigde het kind. De blauwe plek ken op het lichaam van den knaap waren een gevolg van het slaan met een riem en een ploertendooder. Onder toezioht van de ouders werd een broertje eveneens tot mis handeling van het achterlijke knaapje aan gezet. De politierechter, die het onbemioeluk vond, dat deze dingen in 1939 nog kunnen voorkomen, merkte op, dat de ouders van geluk mogen spreken, dat er geen volks gerecht was. De offcier van justitie, mr. W. M. des Tombe, eisohte tegen den man drie maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Bonga uit Apeldoorn, die in zijn pleidooi in het licht stelde, dat de ouders hun achterlijk kind niet begre pen en niet beseft hebben, dat hun opvoe dingssysteem orrmenschelijk was. deelde mede, dat zij thans ontzetting uit de ouder lijke macht hadden gevraagd. Hij bepleitte een voorwaardelijke gevan genisstraf. De politierechter veroordeelde de vrouw tot zes weken en den man tot twee maanden gevangenifehraf DE VERZEKERINGSAUTOMAAT. In Amerika kan men thans automatisch verzekeringen afsluiten en de sinds kort overal opgestelde apparaten verheugen zich in een groote populariteit. Zij onder scheiden zich in niets van andere autoriia- ten en verstrekken voor een dollarmunt een „ticket", dat een formeele verzekerings polis is. Natuurlijk is de duur van deze ver zekering zeer kort; zij geldt slechts voor 24 uur De tijd wordt automatisch op een ticket afgestempeld. 'Bovendien gaat het hier alleen om een ongevallenverzekering, hoewel tegen alle mogelijke ongevallen De verzekeringspremie bedraagt 1500 dollar. De kooper van deze verzekering krijgt op zijn bewijsje zelfs zijn naam en tevens den naam van diengene aan wien de premie eventueel uitgekeerd zou moeten worden. De automatische verzekering heeft dus zelfs het voordeel om zoo te zeggen anoniem te blijven, want de maatschappij, die deze automaten geplaatst heeft, behoeft niets van de familie van den verzekerde af te weten. „Hoe vind je mijn nieuwe badpak? Dat heb ik zelf gebreid". „Heb Je niet een paar steken laten val len?" Polen, het land, dat den laatsten tijd ge weldig in de publieke belangstelling staat door de kwestie-Danzig. heeft de gelegen heid niet voorbij laten gaan om ook door middel van den postzegel zijn onafhanke lijkheid te vieren. 6 Augustus was het vijf en twintig jaren geleden, dat de legionnai res van maarschalk Pilsudski vertrokken voor de vrijheid van Polen, dat toen door Rusland en Duitschland geknecht en mis kend werd met al de ellendige gevolgen van dien. Het Poolsche volk is het inder daad gelukt zich het vreemde juk af te werpen en thans zien wij een machtig volk voor ons, dat wederom een moeilijken tijd tegemoet gaat. Aan dit gedenkwaardig feit is een goed suggestief zegel gewijd, dat de beeltenis bevat van den grooten maar schalk, terwijl legionnaires en soldaten van het huidige leger voorbij trekken. Onder het zegel staat het groote feit van den 6den Augustus 1914 vermeld. De waarde Is 25 groschen. Tevens zag een blok het licht, dat be halve dit zegel nog twee zegels bevat: het eene met een afbeelding van den vermaar den vrijheidsheld, het andere met het por tret van zijn opvolger Smigly Rydz. De waarde bedraagt 75 gr., doch het wordt voor 1 zloty verkrijgbaar gesteld. De toeslag komt ten goede aan het fonds voor de na tionale verdediging. De slag bij Kossovo. Een merkwaardig feit herdacht Yoego- Slavië, nJ. dat het 550 jaar geleden is, dat de Serviërs in 1389 in den slag bij Kossovo hun rijk verloren door de nederlaag tegen de Turken. Ook dit volk heeft ontzettend geleden en veel verguizing ondervonden, totdat het in 1918 vereenigd werd met de Slovenen en Slowaken. Nadat dit feit met groote plechtigheden en feesten is gevierd herinnert thans nog een tweetal nieuwe zegels ons aan deze smartelijke nederlaag: de 1 d. 1 d. en de 1 d. 50 1 d. 50, voor stellende den held en heilige vorst Lazarus, die. nadat hij door de Turken gevangen genomen was met nog vele andere Serviërs onthoofd werd. Zoo verging de glorie van een volk, dat steeds op velerlei wijze de herinnering heeft levendig gehouden aan zijn doodstrijd. Sportzegeis. Een vrediger motief voor het uitgeven van een vijftal zegels vond de Bulgaarsche post, nu daar te lande het negende con gres van gymnastiekvereenigingen wordt gehouden. Het is een aantrekkelijke serie welke bestaat in de waarden 1, 2, 4. 7 en 14 1. Zij zijn verkrijgbaar met 100%> toe slag. In Hongarije kwamen de vier zegels voor de padvindsters-jamboree, welke wij des tijds reeds aankondigden, in omloop; een keurige serie, zooals men dat van de Hon garen gewend is! Dan is hier nog versche nen een aantal portzegels. De Orval-serie verschenen. De Orval-serie is eindelijk tóch gekomen. De waarden zijn 75 c. 75 c„ 1 fr. 1 fr„ 1 fr. 50 4- 1 fr. 50, 1 fr. 75 1 fr. 75, 2 fr. 50 2 fr. 50, 5 fr. 5 fr. Verder ver melden wij hier nog een Memlingzegel, ter gelegenheid van de tentoonstelling, welke ter eere van den grooten Vlaamschen schil der te Brugge wordt gehouden, uitgegeven in de waarde 75 c. 75 c. Wat Duitschland ons zal brengen. In Duitschland heeft te Muenchen de z.g. „dag der Duitsche Kunst" plaats gehad, waarvoor een speciaal zegel in roulatie werd gebracht, voorstellende een vrouwen figuur van Albrecht Diirer, in de waarde 6 pfg. 19 pfg., waarvan de extra op brengst ten goede komt aan het cultuur fonds van den Fuehrer. Van onze Oosterburen vermelden wij dan nog een zegel naar aanleiding van de groote paardenrennen om 't „Bruine Lint", de 42 pfg. 108 pfg. De helft van de over waarde is voor meergenoemd fonds, de an dere voor de organisatie, die dezen kamp jaarlijks uitschrijft. Verder verschijnen hier nog in den loop van de volgende maanden een serie van twaalf waarden, bestemd voor het fonds van P.T.T.-personeel; een serie van vijf in verband met de uitvinding van de boekdrukkunst, het jaarlijksche ze gel van het partijcongres te Neurenberg, een herdenkingsserie van de mislukte putch van Hitler in 1923 te Muenchen met de data 9.11 19231939, de winterhulpzegels en twee speciale zegels, welke zullen ver schijnen ter gelegenheid van de Oostprul- slsche Jaarbeurs te Koningsbergen. De voorstellingen zijn het paard op de 15 5 pfg. en de eland op de 6 4 pfg. Het zijn de symbolen van Oost-Pruisen. Te. gelege- nertljd komen wij hierop nog nader terug. In het protectoraat Bohemen en Moravié zijn thans postzegels verkrijgbaar, zoowel van het oorspronkelijke Tsjecho-Slowakije met opdruk in twee talen als geheel nieuwe met den naam van het protectoraat boven de afbeeldingen. In Slowakije werd aan de nieuwe serie toegevoegd de 60 h. (Mgr Hlinka)1 K. 20 en 1 K. 50 nationale klee derdracht en 2 K. voorstellende een bad plaats. Frankrijk en zijn koloniën. Men weet, dat Marianne aan de bestor ming van de Bastille een frankeerzegel wijdde Men heeft het daar echter niet bij gelaten, want niet minder dan 128(1) Bastille zegels hebben de Fransche kolo niën in omloop gebracht. De waarde? Meer dan 300 francs of om precies te zijn 310 frs. 70. Wie er lust in heeft ze aan te schaffen krijgt daarvoor 120 gewone en 8 luchtpost^ zegels. Vermoedelijk zullen er maar weinig verzamelaars zijn, die dit offer daarvoor willen brengen. Het is ook wel wat al te bar! Voor het te Boulogne sur Mer op te rich ten Zeeliedenmonument is een toeslagzege! uitgegeven van 70 c, 50 c., terwijl voor het te openen postmuseum te Parijs een fraaie 40 c. ct 60 c. het licht zag. Koningin Maud herdacht. Noorwegen herdacht zijn overleden vor stin door vier toeslagzegels: 10 5 groen, 15 5 bruin, 30 5 rood en 30 5 blauw. Verwacht wordt een drie tal zegels in verband met de Pooltentoon- stellln, welke het volgend jaar te Bergen wordt gehouden. Zij bevatten de waarden 15 20 30 De overige landen. Finland zal binnenkort een 2 m zegel uitgeven ter gelegenheid van het feit, dat driehonderd jaren geleden zijn universiteit werd gesticht, terwijl voor de Olympische Spelen, vermoedelijk aan het einde van het jaar, een zestal zal verschijnen, welke behalve de bekende vijf ringen, sportafbeel- dlngen te zien zullen geven. In Estland bestond de badplaats Parnu een eeuw, waaraan vier zegels, ook in blok verkrijgbaar, gewijd zijn: 5, 10, 18 en 30 s. De Sovjet Unie legde den 125sten jaar dag van de geboorte van den Oekraïnschen dichter-schilder Schevtsjenko vast door de uitgifte van drie zegels: de 15 k„ de 30 k. en de 60 k. Voor de landbouwtentoonstel ling, die deze maand wordt gehouden, zal een emissie plaats vinden van 10 waarden IJsland breidde zijn laatste serie uit met een 2 kr. waarop voorkomt een voorstelling van het standbeeld van Eiricsson te Reyk javik. Turkije herdacht de Amerikaansche constitutie met zes zegels in drie verschil lende types: 2'it en 6 k„ 3 en 8 k. en 7'/i en 12>/j k. De Balkan-entente hield een postcongres, waaraan deelnamen Roemenie Yoego-Slavië, Griekenland en Turkije. De waarden zijn resp. 7 1. 50 en 10 1., 3 d. en 4 d., 6 dr. en 8 dr.. 8 k. en 12'/» k.; zij zijn alle van hetzelfde type doch naar alle waar schijnlijkheid zullen zij eerst het volgend jaar in omloop worden gebracht. Tot slot vermelden wij dan nog van Spanje een 25 c. zegel rood als aanvulling van de reeks met het portret van Isabella, een 10 c. als hulde aan het leger en een 1 p. met den kop van generaal Franco. POSTILJON. NAGEKOMEN. Kon. Holl. Lloyd SALLAND. 11 Aug. v. Amst n. Z. Amerika CERES, uitr., 10 Aug. te Rio Janeiro. Mij. Nederland ORANJE, toeristenrels, 10 Aue van Ponta del Gada POELAU ROEBIAH 11 Aug. van Java te Amst. HollandAmerika Lyn DINTELDIJK. 8 Aue van Vancouver n. R'dam STATENDAM thuisr.. 10 Aug. n.m. van Plymouth ZAAN-' DAM, 14 Aug. vjn. 2 u. van New York te Rot", terdam verwacht BILDERDIJK. 10 Aug v R'dam te New York BLOMMERSDIJK io Aug. van Albany te New York BEEMSTER. DIJK, 11 Aug van R'dam te Antwerpen - VEENDAM. toeristenrels, 10 Aug. te New York BINNENDIJK, thuisr.. 11 Aug. tc Londen. Holland—Afrika Lyn BOSCHFONTEIN, 10 Aug. n.m. van R'dam n. Hamburg. Halcyon LUn STAD ARNHEM, naar R'dam pass. 10 Aug. Kaap Guardefui KOTA BA- ROE, thuisr., 11 Aug. van Singapore. Ned. Ind. Tanksloomboot MtJ. GADILA. 8 Aue van Pauillac te Rouaan MALVINA. 9 Aug van Houston te Quebec PERN A. n. Rouaan! pass. 9 Aug. Cuxhaven. Rotterdam—Z. Amerika Lün ALKAID. thuisr pass. 10 Aug. Madeira. Mü- Oceaan POLYPHEMUS. 10 Aug van Belawan n. Batavia. Kon. Paketv. My. STRAAT MALAKKA 10 Aug. van Batavia n. Mauritius TEGEL BERG. 10 Aug. van Saigon n. Bangkok - NIEUW HOLLAND, 10 Aug. van Melbourne t» Adelaide R ANT AUP AND JANG. 10 Aug van Durban te Singapore TASMAN, 9 Aug. van Soerabaya te Batavia. JavaChina—Japan Lijn TJISALAK, 9 Aug van Shanghae te Batavia TJINEGARA 10 Aug. van Shanghae te Manilla TJILEBOET 9 Aug. van Batavia te Yokohama. Silver—Java—Pacific Lyn MADOERA. 9 Aug van Port Arthur n. Kaapstad KEDOE, 9 Aug. van R'dam te Panama City. Holland—West-Afrika Lyn MAASKERK. 10 Aug. van Dakar n. Havre REGGESTROOM 5 Aug. van Monrovia n. Marchal. Java—New York Lyn MAPIA, Java n. New York. 10 Aug. van Colombo. Kon. Ned. Stoomb. MU. ACHILLES.. 10 Aug van Venetië to Triest ARIADNE. 10 Aug! van Thessaloniki n. Istanboul AURORA 11 Aug. van Amst. te R'dam BACCHUS. 9 Aug. van New York n. La Guaira CRYNS- SEN, 11 Aug. v.m. 7 uur van Plymouth naar Havre DEUCALION. 11 Aug. v. Amst, te R'dam EUTERPE. II Aug. van Amst, te Hamburg HERMES, 11 Aug. van Amst. te R'dam IRENE. 10 Aug. van Cadix t.c Se- tubal MANTON. uitr.. pass. 10 Aug. n.m. 10 u. 30 Vlissingen van Antwerpen MIDAS, 9 Aug. van San Juan n. Ponta del Gada - NOTOS. 11 Aug. van Genua te Livorno - HELDER. 9 Aug. v. Corral te San Antonio - ASTREA, 11 Aug. v. Ney York n. W. Indie - PLUTO, 10 Aug. van Musel naar Oporto PYGMALION. 10 Aug. v. Bourgas te Varna SOCRATES. 10 Aug. van Curacao n. Puerto Cabello TITUS, 10 Aug. v. Algiers n. Amst. HEBE. 11 Aug. van Hamburg te Amst. - ORION, 11 Aug. v. W. Indie te Amst. Diverse Stoomvaartberichten GROENLO. 9 Aug. van Rufisque te Lissabon ARY. 10 Aug. Aug. van R'dam te Leith HOOGLAND. 9 van Gibraltar n. Marseile WESTLAND, 10 Aug. van Shields n. Hamburg ST. ANNA- LAND. 9 Aug. van Shields n. Stockholm - SCHOKLAND. 10 Aug. van Shields n. R'dam MLDSLAND, 9 Aug. van Bremen te Sunder land VEENENBURGH, 10 Aug. van R'dam te Middlesbro ZAAN, 8 Aug. van Hudiksvall te Sundsvall AALSUM. naar R'dam. pass. 10 Aug. Spurn Head VLIESTROOM, 10 Aug. van Amst. te Hull EEM. pass. 10 Aug. Elseneur OOSTZEE, sleepboot, pass. 9 Aug. Dungeness DRIESSRGEN. naar Wabar.a pass. 9 Aug. Dungeness ARUNDO. pass. 10 naar Amst.. pass. 10 Aug. de Mumbles - Aug. Bevezier. naar Wabana RIJNSTROOM, THEANO. 9 Aug. van Belfast n. Fowey LOPPERSUM. naar Hull. pass. 11 Aug. Finis- terre ROSSUM. 10 Aug. van R'dam te Halosenlahti MAAS. 10 Aug. van R'dam te Hamburg BATAVIER II. 11 Aug. van R'dam te Gravesend PRINS MAURITS. 9 Aug. van Quebec n. Londen JONGE WILLEM, naar van Lands End SPAR, naar Glasgow, was Havre, was 10 Aug. 9 u. 40 v.m. 240 mijlen Z. 10 Aug. 8 u. 40 v.m. 50 mijlen Z. van Lands End TARA, naar Hamburg, pass. 11 Aug. Fernando Noronha WESTPLEINnaar R'dam, pass. 10 Aug. Udsire BEURSPLEIN, n. R'dam. pass. 11 Aug. Holtenau OOST- PLEIN, naar Narvik, pa6s. 11 Aug. Udsire BEVERWIJK, 10 Aug. van R'dam te Afrau OTTOLAND. 11 Aug. te Delfzijl PRINS WILLEM VAN ORANJE. 11 Aug. van Londen te Antwerpen. Boven: Jocgo-Slavië (slag bij Kossovo); Duitschland (Dag van de Duitsche kunst): Hongarije (padvindsters-jamboree); België (Memling-tentoonstelling). - Onder: Tur kije (150 jaar Amerikaansche constitutie); Estland 100 jarig bestaan van de stad Parnu); Frankrijk (postmuseum te Parijs). -In het'midden: Een der Orval-zeff®15' 43

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12