Waar de Vrouw belang in stelt .Wie handwerkt er mee? de Groet Dames Flitsen uit het verleden der vrouw LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 Augustus 1939 Derde Blad No. 24348 voor Wol- en Handwerkarfikelen geheele modevak 80sie Jaargang Zomersche werkstukjes voor de theetafel Wonderwereld Goedkoop en toch smakelijk Naturel raffiastof en een rest jé rood met wit gespikkeld wasdoek voor de gezellige theemuts en naturel raffiastof en wat over geschoten losse draden handwerkraffia in vele kleuren ter opluistering van den looper, ziehier de aantrekkelijke materialen voor het programma'tje van deze week! Wanneer we de theemuts het eerst onder handen nemen, dan knippen we hiervoor van het wasdoek twee halve ellipsen van 40 cm. lengte en 25 cm. hoogte. Ook voor onzen koffiepot kunnen we. zoo'n gezelligen war mer maken en in dit geval nemen we een hoogte van 35 cm. Nu komt de raffiastof aan de beurt en hiervan knippen we voor den buitenomtrek een lange strook, die 10 cm. breed is. De muts wordt aan de onder zijde afgebiesd met een dubbelgevouwen reep raffiastof van ca. 6 cm. breedte, ter wijl als handvat bovenaan twee dubbelge- stikte reepjes van 4 x 12 cm. dienst doen. Vóór we nu op de machine of met de hand aan de verkeerde zijde de raffiastrook met het wasdoek samenstikken, leggen we er eerst op de juiste plaats het handvat tus- schen. Met het dichtstikken is dit dan met een aan de muts bevestigd. De muts kan hierna omgedraaid worden; de vulling komt nu aan de beurt. Van enkele vellen watten knippen we weer twee halve ellipsen en een lange strook, naaien deze met grove over- handsche steken in het model en schuiven het heele zaakje zóó in de theemuts. Met roode satinet geschiedt hetzelfde om een aardig voerinkje te krijgen. Inplaats echter van het nonchalant in elkaar te naaien stikken we het netjes aan de verkeerde zijde dicht. Ook dit stoppen we dan in de muts en door nu den onderkant van de muts te boren met het lange reepje raffiastof van 6 cm. breedte, behoeven we het voerinkje en de vulling niet verder vast te zetten. Dat was onze muts, nu het zeer artistieke loopertje, dat al heel weinig moeilijkheden op kan leveren. We meten de juiste breedte en lengte van de theetafel of het buffet, waarop hij dienst moet doen en knippen dit oppervlak netjes op den draad uit. De breedte verdeelen we daarna in vijf stukken en houden er rekening mede, dat aan de beide buitenzijden drie draden uitgetrokken moeten worden voor het franje-effect, ter wijl dit ook tusschen de stukken het geval is. We tellen hiervoor de draden in de breedte van ons lapje, trekken er 6 x 3 dra den is 18 draden van af en deelen het over geschoten aantal in vijven. Na het uittrek ken der draden, welke we in geen geval weggooien omdat zij altijd nog wel eens bij een ander handwerkje van pas kunnen ko men, steken we drie gekleurde draden hand werkraffia in een zeer grove maasnaald en rijgen deze tezamen één op één neer in de stof. Is de breedte klaar dan volgt de be werking over de lengte van den looper. Pre cies hetzelfde aantal draden nemen we voor de blokken en ook weer 3 draden worden uit de stof getrokken als begrenzing. Nu kan het wel eens uitkomen, dat er een paar dra den teveel zijn van de stof en we doen dan goed ze voor het juiste evenwicht maar weg te knippen. Hoe bonter de kleuren, die we in onze looper stoppen, hoe vroolijker het effect! Weer een prachtige gelegenheid voor onze handwerkrestjes bovendien! NORA HANA. Een kindje in het gras ziet vreemde en bekende dingen. Betty ligt op haar buikje in het gras en kijkt door vaders loupe. Heel aandachtig buigt zich het blonde kopje met het dunne nekje en de twee sprietige vlechtjes over die wondere wereld daar vóór haar. Gewone grashalmen zijn groote palmen. Trilgrasjes dragen machtige maïskolven. Twee mieren, die opgewonden ieder aan het eind van een dennenaald trekken, zijn als honden, die vechten om een been. Betty zegt oh! en o ach! en giechelt van verrukking. Ze loopt nu in een fan tastisch bosch, een bosch van groene hal men. Heerlijk is het, daarin te wandelen en tóch te weten, dat je met één greep van je kleine hand het heele bosch uit elkaar kunt rukken! Betty droomt van een wondere wereld, net als wij, groote menschen.... alleen maar omgekeerd. Ze brengt haar verbeel dingskracht in verband met een wereld, die ze beheerschen kan. Gelukkige, kleine Betty! Maar opeens gilt ze het uit! In het gezichtsveld van het loupe-glas, aan het uiterste randje, duikt iets vreeselijks op: een ontzettend monster met griezelig hap pende bek. Boven op zijn kop zit ook nog een soort hertengewei. De kwaadaardige verschijning komt na derbij en onthult steeds meer verschrik kingen. Met harde metalen vleugels slaat ze om zich heen, snort en rekt zich uit, beweegt het gewei en klappert met de kaken. Betty trekt angstig haar hoofdje terug. En dan sluit het griezelige dier, net of het verstand van kleine bange meisjes heeft, z'n voeten aaneen, buigt voorover en achterover en vliegt luid brommend weg. Betty is gerustgesteld en buigt haar kopje weer vol intense belangstelling over de palmenbosschen en maïskolven. Daar daalt zilverglanzend een libelle op een trilgrasje, wipt een paar keer op en neer en blijft dan rustig, als droomend, zitten. En kijk. nu begrijpt Betty er opeens alles van! ,.Een tweedekker!" fluistert ze, ademloos van angst, dat ze het beeldige ding zou kunnen verjagen. En met de loupe voor het oog, wijzend met haar dikke vin gertje, noemt ze één voor één alle onder- deelen van den tweedekker op. Alleen de wieltjes achteraan bij den staart ontbrekenverder is alles tech nisch af. Betty is hoogst tevreden over de natuur SMAKELIJKE RECEPTEN MET KOSTEN BEREKENING. ZONDAG: Baklappen, stoofsla, aardappelen, rijst met abrikozen. MAANDAG: Gebakken lever, aardappel kropsla. DINSDAG: Rijst met gekookte eierer. tomatensaus, meloen. WOENSDAG: Varkenscarbonaden, postelein, aardappelen, broodschotel. DONDERDAG: Komkommersla met witte boonen, aardappelen, botersaus. VRIJDAG: Gebakken visch. gebakken aard appelen, kropsla, grutjes in karnemelk. ZATERDAG: Groentesoep met rijst, ge bakken grutjes. 600 gr. witte boonen f. 0.24 2 komkommers f. 0.14 2 Kg. aardappalen f. 0.16 1 ui, 1 d.L, azijn f. 0.02 100 gr. margarine f. 0.12 V* d.L. slaolie f. 0.04 peper, zout f. 0.01 f. 0.73 Bereiding: De boonen 24 uur in ruim water weeken, gaar koken in het week- water met zout <pl.m. 11/4 uur) en af laten koelen in het water. De aardappelen in weinig water met zout koken. De komkommers schillen en aanmaken met zout, peper. olie en azijn. Even voor het gebruik de uitgelekte boonen er door roe ren. Van het boonenwater met boter en bloem botersaus maken en deze warm bij de aardappelen opdienen. Berekende maaltijd voor vier personen istaande uit: rijst met eieren en tomaten- aus, meloen. RECEPTEN. Berekende maaltijd voor vier personen bestaande uit: Komkommersla met witte boonen, aardappelen en botersaus. 8 eieren f. 0.32 V/t pond ryst f. 0.18 IV2 pond tomaten f. 0.09 60 gr. margarine f. 0.07 1 ui, zout, sago, peper f. 0.04 3 bouillonblokjes f. 0.04 1 kleine meloen f. 0.20 f. 0.94 Bereiding: De rijst wasschen, opzetten met 2V* maal zooveel kokend water en zout en gaar koken. De eieren acht minuten koken. De to maten wasschen, in stukken snijden en gaar koken met 3/4 L. water, de gesnip perde ui en de bouillonblokjes (10 min.). De massa zeven en binden met aange mengde bloem of aardappelsago en de boter er doorroeren. De saus op smaak afmaken met peper en zout. Een praatje over de verteerbaarheid van ons voedsel. Slechts dat gedeelte van het voedsel, dat geheel verteert, dat zoo omgezet wordt in het spijsverteringskanaal, dat het opge nomen kan worden door het bloed, komt het lichaam ten goede! Hoe kunnen we nu zorgen, dat we ook werkelijk profiteeren van het voedsel, dat we geDrulken? In de eerste plaats door het voedsel goed te kauwen. Bij het kauwen wordt het voedsel door de kiezen vermalen en vermengd met het speeksel. Het wordt fijngemaakt, de celwandjes, die de voedingsstoffen insluiten, worden ver broken. Het speeksel en de verdere spijs verteringssappen van maag en ingewanden kunnen er nu beter op inwerken en alles wat omgezet moet worden, kan nu aan getast worden. Bij het bereiden van onze spijzen komen we ons gebit te hulp. Verschillende gerech ten, b.v. rauwe groente, vleesch, zouden moeilijk door kauwen alleen geschikt ge maakt kunnen worden. Daarom snijden of malen we vleesch, verwijderen harde deelen van groente, raspen of schaven we kaas, schillen we aardappelen, zeven we boonen soep en dergelijke. Door heh koken van levensmiddelen als fijst. macaroni en aardappelen maken we het zetmeel gaar, zoodat dit ook verteren kan. Door het stoven van vleesch wordt liet zacht, het bindweefsel lost op, zoodat het niet meer taai is, beter gekauwd kan wor den en beter verteren zal. In de keuken kunnen door verkeerd be reiden de voedingsmiddelen ook minder goed verteerbaar worden. Te hard gebak ken vleesch, visch of aardappelen zullen heel slecht verteren. Gebakken eieren, waar het wit hoornachtig van geworden is. even eens. Verder maakt men nog onderscheid tus schen licht verteerbaar voedsel, d.i. voedsel dat vlug verteerd, en goed verteerbaar voedsel, d.i. voedsel, dat bijna geheel opge nomen kan worden. Dikwijls gaat dit sa men, b.v. eieren, melk, mager vleesch, visch, baar Wit brood zbn en soed verteer- Zwaar verteerbaar voedsel blijft lang in oe maag, slecht verteerbaar voedsel zal :ee onverteerde resten achterlaten, b.v. Koolsoorten, noten, peulvruchten e.d. Of het voedsel licht of wat moeilijker verteerbaar is komt over het algemeen bij gezonde menschen er minder op aan. Kin- oeren en oude menschen hebben echter 'el licht verteerbaar voedsel noodig. ter- JJn zij, die zwaar werk te verrichten heb- Wat een knipselboek vertelt over de Nationale Tentoonstelling voor Vrouwenarbeid in 1898. ü.ii 00k wel moeilijk verteerbare spijzen mien kunnen venverken. Ruim veertig jaren vrouwenleven en vrouwencntwlkkeling scheiden ons van de periode om de eeuwwisseling, toen er in de Nederlandsche vrouwen een zoo groote, ernstige drang tot ontplooiing harer krach ten zich baanbrak dat die tot uiting kwam in de Nationale tentoonstelling voor Vrou wenarbeid, gehouden van 9 Juli tot 25 September 1898. Ruim veertig jarenen wat is er in dien tijd veel gegroeid, veel veranderd, óók gelukkig veel verbeterd! In het dankbaTe herdenken van de vele voorrechten, die wij thans in tegenstelling met onze zusteren van 1898 genieten, maar ook in het beschamend besef, dat er nog veel méér moet worden gedaan wil de vrouw allerwege op onzen aardbodem de haar toekomende, waardige plaats gaan innemen, bladerden wü deeer dagen in het interessante knipselboek, dat door mevr. M. Hud g-Lohnis uit Rotterdam aan het S.V.A. werd geschonken. Dit boek geeft door mid del van knipsels uit de N. Rott. Crt. een volledig overzicht van alles wat er op de tentoonstelling te zien en te beleven was en bovendien hetgeen stellig nog belang wekkender is van dat gene. wat er werd gezegd, gelanceerd, gedebatteerd, gerepli ceerd. Een duidelijk beeld ran dit voor de Ne- derlandsche vrouw zoo bij uitstek belang rijk tijdsgewricht rijst voor ons op, we leven weer rn.ee in haar strtjd en worste ling en brengen in stilte hulde aan de pioniersters uit dien tijd en tevens aan de tallooze ongenoemde, onbekende vrouwen, die door haar bezieling en geloof in het goed recht van vrouwenarbeid een dergelij ke groote daad mogelijk maakten Het or- ganiseeren van een tentoonstelling van Vrouwenarbeid was géén kleinigheid in 1898, toen de publieke opinie ten opzichte van deze dingen nog zéér afwijzend of hoogstens lauw-nieuwsgierig was. Maar er wérd doorgezet. De tentoonstel ling werd een doorslaand succes en vele, vele jaren later de pioniersters hebben dit waarschijnlijk toen niet eens durven voorspellen! wordt nog steeds het jaar 1898 gevoeld als een keerpunt in het N"- derlandsche vrouwen'even. Daarom is het bladeren n dit knipselboek ook voor ons nog zoo buitengewoon interes sant. Bladert u mee, vrouw van 1939? Heel veel voorbereiding is aan de ten toonstelling vooraf gegaan. Het plan kwam op in de hoofden van Groningsche vrou wen. Door mevr. C. G. Pekelharing-Doijer, mevr. C. A. Worp-Roland Holst en mej. H. Dull is het sein gegeven, dat de Nederland- sche vrouwen tot samenweiking opriep om te bewijzen, dat de vrouw werken kan en recht op arbeid had. In het begin van '97 trok Marie Jungius het land door, propa- t>ooï pebjeöfe gahdetioSe knaAe-uf! DONKERSTEEG 1 - TELEF. 20706 4720 (Ingez. Med.) Wat er te zien was. Enkele fcrepen uit de „kijkjes op de ten- ganda makend met een redevoerng, rijk toonstelling van vrouwenarbeid", zéér aan inhoud en mooi van vorm. Haar ge- consciëntieus door den reporter van de dachtengang, die de gedachten van duizen- N.R-Crt. verslagen. den vrouwen weergaf, was: Wij eischen De „clou* van de afdeeling West-Indië is arbeid, want het recht op arbeid is voor Sasa, de Surmaamsche Mulattin, die met ons in stoffelijke of moreelen zin een haar schitterend witte tanden, bruine ge recht op leven. In onze maatschappij wordt laatskleur en goedige zwarte oogen zich echter geen recht gegeven of wie het bewonderen laat van den avond tot den eischt, moet bewezen hebben het te mogen morgen. Sasa heeft daar reden toe. want vragen. Recht op arbeid?, het is aan de niet alleen heeft zü altijd in dezelfde fa- vrouwen gegeven in het gezin en zijn om- milie gediend maar zij bezit 100 japonnen geving. Maar wij vragen het nu voor an- en 5C0 hoofddoeken, zoodat zij zich de dere levensuitingen, omdat door allerhand weelde veroorlooft, eiken dag in een ander oorzaken alle vrouwen zich met dien arbeid costuum te verschijnen Zoó mooi als Zon- niet meer geheel kunnen vereenigen. Laat dag vertoont zij zich echter zelden. Toen mij werken, zooals ik wil. volgens eigen had zij een witte geborduurde japon aan. opvatting, volgens den eisch van mijn in- het bruidstoilet in Suriname. Bruin en wit en bovendien voor het is er voor U géén BETER en VOOR- DEELIGER adres dan Haarl.straat - hoek Donkersteeg 2-4-6 Opgericht 1875. Denkt U er aan Bij ONS ontvangt U de WAARDEVOLLE RC I D Z A-BONS I 4721 (Ingez. Med.) dividualiteit smeekt de vrouw. Bewijs, dat ge werken Sunt, antwoordt de maatschappij. Van ons werk, dat ons leven is, wenschen wij te vertellen in deze tentoonstelling. Zaterdag 9 Juli had onder enorme be was Sasa toen, maar ook breed, want on der haar geborduurden onderrok, geschenk van haar overgrootmoeder, had zij de noo- dige rokken om haar heupen opgenomen. Met een van vreugde stralend gezicht zag Sasa hoe zü met haar rokkenglorie en haar langstelling de officieele opening plaats, witte galamuts fureur maakte onder de Verschillende ministers o.w. ook Pierson I Europeesche vrouwen, die alles even mooi en Goeman Bongesius waren aanwez.g vonden: kettingen, armbanden en natio- De presidente, mevr. C. Goekoop-De Jong nale lintjes niet te vergeten, van Beek en Donk hield de openingsrede, Aan de afdeeling ..confectie" was een waarin zü er o-a. op wees, dat het werk tot prijsvraag verbonden voor een gezonde, stand gekomen is „ondanks spot, verdacht- j practische en smaakvolle kleeding making en pessimistische voorspellingen, De reporter teekent hierbij aan: Op zónder dat de meewerkers er als uitge- poppen en tafels zün hier al de boven- en teerde schimmen uitzien of dat één we- onderkleederen te kijk. Met groote nieuws- gens overwerken ontvreekt. Al de gierigheid worden ze bekeken en door ver praatjes over „de dames" zün dan ook ge logenstraft; maar wie dit werk hielpen voor bereiden zün geen dames maar eenvoudig Nederlandsche vrouwen van alle rangen en standen, van alle godsdienstige gezindten, politieke opvattingen en levensbeschouwin gen, die haar arbeid neerleggen aan de voeten van het Nederlandsche volk". Een ontroerend oogenblik moet het zün geweest, toen mevr. Goekoop het woord gaf aan een klein meisje, dat de tentoonstel!'ng schillende vrouwen wordt overwogen of het tentoongestelde werkelük storm loopt op den muur vn conventie en traditie in zake vrouwenkleeding. Voorloopig lykt het inge- zondene nog meer gezond in den zin van wüd, nog meer practisch in den zin van niet-omslachtig. dan smaakvol. Sommige inzendsters schünen bepaald gedacht te hebben, dat scheefheid het kenmerk is van het ware schoone. Van iets moois geen sprake. Een inzendster heeft getracht iets voor geopend verklaarde Hiermee wilde artistieks te leveren, maar inspireerde zich men uitdrukken, dat ook en vooral voor de te veel op een monnikspij en drapeerde een vrouw van de toekomst was gewerkt. Met zware stof over een zeer soepele. De geheele een hooggestemde cantate van mej Corné- nzending maakt den indruk van verdien- lie van Oosterzee werd de openingsplech- |9telük te zün alleen in den zin van pogen, tigheid besloten. probeeren. En een dame, die wonderen gehoord had, informeerde naar de japon zonder naad, die ook ten congreszale moest zün. De re porter zocht mee, maar vond niet. Zóó ver schijnt de reformkleeding het nog niet ge bracht te hebben! Hard werken en niets doen. In het zaaltje van het maatschappelyk werk trof vooral een uitstekend gedocu menteerde inzending van de rubrleescom missie, waaruit felle verontwaardiging sprak over misstanden, waardeering van stille arbeidskracht. Met groot geduld zy'n de namen van 1600 vrouwelijke dienstboden verzameld, cue tien jaar of langer in dezelfde familie ge diend hebben. Zoo een zekere Helen Spape uit Delft die het 53 jaar bii dezelfde fam i:e uithield, Elisabeth Oudshoorn uit Schie dam, die 54 jaar haar „volk" diende. Schrijnend onrecht wordt in het licht ge steld: op een tafel liggen verschillen de voorwerpen, waarvoor de arbeidster slechts een hongerloon beurde. Er is het portret van een meisje, door de politie tweemaal bewusteloos gevonden wegens overmatigen arbeid; er is een afbeelding van een kiosk, waarin vrouwen en meisjes onafgebroken dienst doen van 8 uur des morgens tot 10 uur 's avonds. Bittere spot en fijne ironie spreken uit een andere in zending. Twee schilden hangen hier onder elkander. Op het eene staat een lange op somming van vereenigingen, die dringend behoefte aan vrouwelijke arbeidskraent hebben; op het andere is tentoongesteld: het arbeidsmateriaal der volleerde jonge dame. Het bestaat uit een tennisracket, sta len voor mooie japonnetjes, sp egeitjes, een muziekstukje, een Engelsch romannetje. Door een lid der commissie werden enkele „afschuwelijke" advertenties geplaatst, waarop véél antwoorden kwamen. Een hu- welüksarvertentie van een heer in de zestig kreeg 42 antwoorden. Op een advertentie, waarin een beschaafd meisje gevraagd werrt tot assistentie der husvrouw. en dat goed met kinderen en met de wasch kon om gaan, zonder dat salaris gegeven kon wor den. kwamen nog negen brieven in.... Hoogtepunt! Als waardig besluit van dezen terugblik moge worden vermeld, wat de reporter schrijXt oyer het kounkliik bezoek van 30 Augustus: -Dat was heden een heele drukte op de tentoonstelling, toen het bericht kwam, dat H.H.M.M. de Koninginnen haar met een be zoek zouden vereeren. Want niemand was er op voorbereid en iedereen haast, die bij de ontvangst tegenwoordig moest zijn, moest worden gewaarschuwd. H.H.M.Mvergezeld van de heeren Ds Ranitz, Taets van Amerongen, Grovestins^ Van Suchtelen en de dames Van de Poii Van Limburg Stirum, werden door het hoofdbestuur ontvangen en dadelük begon de rondgang. De Koningin was gekleed in een züden kleed met korte sleep van rose fané in een schakeering naar f raise met wit züden kraag, voorzien van revers, met borduursel in de kleur van het kleed en goud; een wit hoedje met kleine veeren. De Regentes was in het zwart satün met zwart-witten hoed. Eerst onderweg boden mevrouw Goedkoop en mevrouw Pekel haring-Doijer onderscheidenlük aan H.M. de Koningin en aan H.M. de Regentes rui kers aan. De wandelpaden werden uitste- i kend vrij gehouden door de dames van elke 1 afdeeling in het bijzonder versterkt door de politie. In de kunstzaal werden ververschingen gebruikt. In het gamelanhuis was een koninklijke tribune geïmproviseerd met tapüten en fraaie zetels. De muziek klonk, de Indische VTouwen en mannen waren neergehurkt en H.H.M.M. namen plaat-s om een korte be groeting te ontvangen en een kort gevecht by te wonen. Bü het heengaan merkte de Koningin den prins van Solo op onder het publiek. H.M. vertelde het Hare moeder, die den heer Grovestins verzocht den prins uit te noodigen, zich bij het gezelschap te voegen. Weinige oogenblikken later, tijdens een wandeling door Insulinde, wendde de Ko ningin zich tot den prins met de woorden: „Ik vind het erg aardig, dat ik ook de af deeling Indië bezoek", waarop de Regentes informeerde naar de gezondheid des prin sen. Met de handen tegen elkaar voor het ge laat en een hoofdbuiging beantwoordde de prins de hem ten deel gevallen onderschei- scheiding. Te 5.15 uur reden H.H.M.M. onder de hoezee's der menigte paleiswaarts. R. DE RUYTER-v, d. FEER,

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9