De situatie in het Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 10 Augustus 1939 Ontmoeting Ribbentrop-Ciano in Salzburg Dagbladreclame is niet te vervangen Laatste Berichten Binnenland Nieuwe Hofmaarschalk van H. M. de Koningin De luchtoefeningen de reserve-vloot en Interview met Goering (DAGBLADRECLAME De plannen van dr. Colijn Frankrijk en aantoonen. dat de bevolkin in haar geheel tot het Duitsche rijk wenscht terug te keeren. Deze hypothese schijnt een zekere bevestiging te vinden in den goeden wil, dien de autoriteiten de laatste dagen jegens verscheidene politieke gevangenen hebben getoond. Zoo is de Poolsche douane-inspecteur Lipinski, die Maandag wegens beleediging van Hitier en Goebbels tot 18 maanden veroordeeld was. in vrijheid gesteld. Daartegenover hebben de Poolsche autoriteiten bepaald, dat Mul ler. een burger van Danzig, die tot acht maanden was veroordeeld wegens beleedi ging van het Poolsche volk. op vrije voeten gesteld moet worden. De eerste brieven van King Hall zijn te Danzig aangekomen. Het nationaal-socia- listische orgaan „Danziger Vorposten" maakt van de gelegenheid gebruik om de propaganda van den Britschen publicist belachelijk te maken door het reproducee- ren van het fascimile van een der brieven, die volgens het blad als adres had: ..Dan zig. Germany." Deze brief was gericht aan den leider der Hitlerjeugd te Danzig. Goez- pert. Het blad schrijft: „Met een naïveteit zonder weerga stuurt King Hall zijn brieven aan vooraanstaande personen der natio- naal-socialistische partij te Danzig en hij adresseert ze: .Danzig, Duitschland". Daar King Hall van meening is, dat Danzig reeds in Duitschland gezocht moet worden, moet men kunnen inzien, dat de genen. die dezen Britschen propagandist bevelen, er ook weldra van overtuigd zul len zijn. want men mag er niet aan twij felen. dat het talent van King Hall vol doende zal zijn om althans zijn eigen land- genooten te overtuigen". De ministers van buitenlandsche za ken van Duitschland en Italië, resp. von Ribbentrop en graaf Ciano, zullen dezer dagen elkander in Salzburg ont moeten, om te zamen de vraagstukken der gemeenschappelijke politiek der beide verbonden landen te onderzoeken. Von Ribbentrop had gisteren een ont moeting met den Hongaarschen minister Csaky, Ciano zal morgenochtend in Muenchen aankomen en terstond doorreizen naar Salzburg waar hij des middags verwacht wordt. Ciano zal zijn intrek nemen in het kasteel Oesterreicherhof. De besprekingen met v. Ribbentrop vinden plaats in kasteel Fuschl. Sinds gisteravond bevindt ook Hit- Ier zich in Salzburg, waar hij de „Fest- spiele" heeft bijgewoond. DE AANSLUITING BIJ DE AS. Volgens een Havas-telegram uit Tokio is daar het gerucht in omloop dat Itagaki, de minister van oorlog, wil aftreden in verband met de weigering van de meerderheid der ministers om de door het leger gewilde politiek van aansluiting bij de as-mogendheden te volgen. Dit bericht is in omloop gekomen nadat men gehoord had. dat Itagaki zich naar de zomerresidentie des keizers zal begeven. Volgens een telegram van Havas uit To kio is Itagaki in den kabinetsraad der vijf ministers ..min of meer" alleen geweest om de aansluiting bij de as-mogendheden te bepleiten. Araki meldt dat de minister van marine het standpunt van zijn collega bestreden heeft en dat Hiranoema een be middelende rol heeft gespeeld in de discus sie. DE JAPANSCn-ENGELSCHE BESPREKINGEN. Het Japansche agentschap Domei meldt, dat op de gemeenschappelijke conferentie van de ministeries van buitenlandsche za ken en oorlog besloten is tot een krachtig vertoog bij de Britsche regeering tegen haar politiek van „welbewuste vertraging der be sprekingen te Tokio". Intusschen heeft Kato. de voornaamste Japansche onderhandelaar, den Britschen ambassadeur, Craigie. tot een onderhoud uitgenoodigd, en. naar verluidt, er tegen ge protesteerd. dat Craigie de besprekingen vertraagt met het motief, dat. hangende het overleg met derde mogendheden geen instructies uit Londen zijn aangekomen. Kato verzette zich verder krachtig tegen het Britsche voorstel tot het sluiten van een afzonderlijke overeenkomst betreffende het politie-vraagstuk in Tientsin, die geen regeling der economische vraagstukken zou inhouden. Kato betoogde, dat Engeland en Japan zoowel de politieke als de economi sche vraagstukken kunnen regelen en her haalde. dat de Japansche regeering tegen interventie van een derde mogendheid ge kant ls. De Fransche zaakgelastigde heeft, naar verluidt, gisteren bij het Japan sche ministerie van buitenlandsche zaken stappen gedaan om er op te wijzen, dat Frankrijk met Engeland ge meenschappelijke belangen heeft bij de financieele vraagstukken te Tient-sin, welke betrekking hebben op den Chi ne esclien dollar en de zilvervoorradcn in de Britsche concessie. Dc zaakgelastigde heeft, naar ver klaard wordt, de Japansche regeering verzocht, deze gemeenschap van belan gen te erkennen. Voorts meent men te weten, dat de Amerikaansche zaakgelastigde reeds Dinsdag soortgelijke stappen heeft ondernomen. Naar de ,,Asahi Sjimboen" meldt, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken deze Fransche en Amerikaansche vertoo- gen, als zijnde „onredelijk", van de hand gewezen en verklaard, vastbesloten te zijn, evenals tot dusver, alleen met Engeland te onderhandelen. TE TIENTSIN. De situatie te Tientsin is in den laatsten tijd weer verscherpt. De controle en het on derzoek aan de toegangen tot de concessie zijn weer strenger geworden. Een Engelschman, die in gezelschap van twee Engelsche dames de concessie wilde betreden, ontving van een Japanschen schildwacht het bevel zich te ontkleeden. Hij weigerde echter standvastig. Er ontstond een woordenwisseling, doch ten slotte kon hij binnengaan zonder aan het bevel te heb ben voldaan. In Noord-China duurt de anti-Britsche campagne voort. Het anti-Britsche comité heeft den Chineeschen winkeliers te Pei- taho, de bekende badplaats, opdracht gege ven de prijzen van alle aan Engelschen verkochte goederen met 100 procent te ver- hoogen. Ook in Tokio blijft de Japansch-Britsche verhouding onbevredigend. PROTESTEN OVER EN WEER. Ambassadeur Craigie heeft volgens een bericht van Reuter uit Londen instructie gekregen krachtig te protesteeren tegen het in beslag nemen van de Britsche maat schappijen in Honan en de Japansche re geering er op te wijzen dat zij bij het ac- coord tusschen Craigie en Arita op zich ge nomen heeft, orde en rust in de onder haar beheer staande gebieden te bewaren. De Japansche consul te Swatau heeft den Britschen consul aldaar vijf eischen gesteld naar aanleiding van incidenten, welke zich zouden hebben voorgedaan nadat de Brit sche torpedojager „Tenedos" mariniers had ontscheept. Beweerd wordt, dat op het eiland Tahao vijf Chineesche straatverkoopers zijn ge molesteerd. De Japansche consul verlangt: 1. Dat van Engelsche zijde wordt erkend, dat de aanvallers Britsche mariniers waren. 2. Betaling van schadeloosstelling aan de aangevallenen. 3. Bestraffing van hen, die verantwoor delijk zijn voor het verstoren van de orde en rust in het onder Japansche bewaking staande gebied. 4. Bestraffing van de aanvallers. 5. Waarborgen voor de toekomst. Wang Tsjing Wei voor de radio. Wang Tsjing Wel. de gewezen vice-presi dent van de Kwo Min Tang. heeft voor de radio een „vredesoproep" gericht tot de be volking van Kanton. Hij stelde Tsjang Kai Sjek verantwoor delijk voor de verschrikkingen van den oorlog, waaronder millioenen Chineezen ge bukt gaan. Hij beschuldigde den maarschalk in de felste bewoordingen de slaaf te zijn van het communisme en verklaarde, dat de eenlge manier om de millioenen Chineezen uit de hel te bevrijden is een vredesovereenkomst met Japan te sluiten volgens de richtlijnen van vriendschappelbke buurbetrekkingen. een gemeenschappelijk anti-communisme en industrieele samenwerking. Wang zeide, dat „Indien de autoriteiten der plaatselijke regeeringen en de leiders dei- troepen er in toestemmen zijn vredesvoor- stellen te aanvaarden, hij, Wang. belooft een plaatselijk bestand te zullen tot stand brengen. Indien deze middelen ook elders zouden worden aanvaard, zou China van zelf den vrede deelachtig worden. Hij beweerde voorts, dat bij een accoord. zooals hij het in den zin had. ook het pro bleem van de evacuatie der Japansche troe pen opgelost zou kunnen worden. In zyn peroratie betoogde hij ten slotte, dat de eenige verstoorder van den vrede Tsjang Kai Sjek is. die „niet Japan, maar China en het Chineesche volk als zijn vijand beschouwt". In het niet door Japanners bezette China worden voorbereidingen getroffen om Zon dag den verjaardag van den oorlog te her denken met groote demonstraties, vader landlievende programma's in de schouw burgen en redevoeringen in de open lucht. 5? DUITSCHLAND. ENGELAND Het Ministerie van Luchtvaart heeft medegedeeld, dat de manoeuvres van de luchtmacht hehben bewezen, dat een aan val van een vijandelijke macht op Londen ernstig wordt bemoeilijkt door de ballon versperring. Meer dan honderd ballons waren opgelaten tot een hoogte van 2000 voet. In verband met het slechte weer heeft men de ballons niet hooger laten stijgen. Later werd het weer zoo slecht, dat de bal lons omlaag werden gehaald tot de weers omstandigheden beter zouden worden. Dit werd gedaan om de burgerluchtvaart tus schen Londen en het vasteland geen ge vaar te doen loopen. In oorlogstijd zou een dergelijke maatregel niet worden genomen en zou de vijand derhalve des te meer hin der ondervinden. De aanvallende luchtmacht heeft gebruik gemaakt van het slechte weer. De invallers werden geholpen door den bewolkten hemel, doch in vele gevallen belette dit de jacht vliegtuigen van Westland en de verdedi ging op den grond niet successen te be halen. De tweede aanval op de zuidkust vond zijn hoogtepunt in een aanval op de barak ken van het leger te Newport (Eiland Wight). De meeste aanvallers werden op gevangen of hevig bestreden door lucht doelartillerie vóór zij ver uit de kust vluchtten. Gistermiddag was een formatie bommen werpers uit Oostland er in geslaagd de krachtige verdedigingen langs dc monding van de Theems te ontgaan. Zij probeerden een aanval te doen op het zuidelijk deel van Londen. De aldaar aangebrachte bal lonversperring noodzaakte de vliegers het bombardeeren van geringe hoogte te sta ken. Zij kwamen binnen het bereik van het zware luchtdoelgeschut. De Oostland- sche formatie vloog over Londen, hevig be stookt door luchtdoelgeschut. Eenige aanvallen op Londen werden on dervangen nog voor de vliegtuigen de hoofdstad te dicht waren genaderd. Het gebied ten Noorden van Birmingham werd eveneens aangevallen. Bij de inspectie van de vloot heeft de Koning langs alle schepen gevaren Op ieder schip juichte de bemanning den Vorst toe. Na de inspectie heeft de Koning een bood schap gericht tot den vice-admiraal van de reserve-vloot waarin hij zeide. dat uit het feit, dat in zoo korten tijd zooveel schepen van de marine-reserve voor den dienst ge reed zijn gemaakt, blijkt hoe goed de orga nisatie werkt. Een dergelijk resultaat kan slechts worden bereikt, wanneer allen enthousiast en van ganscher harte mee werken en de Koning twijfelt er niet aan. of de vloot zal snel een groote gevechts kracht ontplooien. Tenslotte wenscht de Koning de geheele marine-reserve geluk. De vice-admiraal antwoordde hierep. dat het bezoek van den Koning de officieren en manschappen zou aanmoedigen hun best te doen om den schepen een grooter gevechtswaarde te geven. De „Nachtausgabe" publiceert een inter view met veldmaarschalk Goering over diens rondreis door Duitschland. waarin hij o.a. zegt, de reis ook gebruikt te hebben om zich van de veiligheid der belangrijkste Duitsche industriegebieden tegen vijande lijke luchtaanvallen te overtuigen. Vooral zegt hij er voor gezorgd te hebben, dat het Roergebied de grootste bescherming krijgt, welke volgens technische en militaire erva ringen mogelijk is. Aan de Westelijke versterking heeft hij de laatste aanwijzingen gegeven voor de uitbreiding der luchtbeschermingszónes. Voorts zeide Goering het te betreuren, dat de staatslieden, die zich met de om- singelingspolltiek bezig houden, bij deze rondreis niet aanwezig waren. De buitenlandsche journalisten moesten eens onder het volk gaan. Men zou hun alles laten zien en zij zouden vernemen, hoe en wat het Duitsche volk thans is. Zij zouden kunnen constateeren, dat in Duitschland niet de geringste zenuwachtig heid valt te bespeuren. Wij zijn, aldus Goering, volkomen kalm en gerust, in afwachting van den vrede, dien wij willen. Wij zijn echter ook besloten ons te verdedigen, wan neer de anderen ons dezen vrede niet gunnen, of wanneer iemand zoo dom zou zijn Europa in een oorlog te storten. Niemand heeft tot mij gedurende de ge heele reis van oorlog gesproken. Wanneer ik, zoo besloot Goering, de redevoeringen en artikelen lees. welke van de Poolsche politici uitgaan, dan kan ik daarvoor slechts één verklaring vinden, dat deze menschen zuiver uit zorg en angst niet meer weten wat zij zeggen. De steenkoolproductle. De nieuwe algemeene commissaris voor de steenkoolproductie. Walter, heeft ver klaard. dat in Duitschland wordt overwo gen de mijnwerkers vrij te stellen van mili tairen en arbeidsdienst. Deze diensten, wel ker duur 2'/, jaar is. doen ongeveer 30 000 arbeiders voor de mijnen verloren gaan. jaar van 1938 circa 921 mtlHoen ton be droeg. liep in 1939 slechts op tot 94 millioen en dat in weerwil van het feit. dat de werk tijd op 1 April met drie kwartier per dag was verlengd. Het verbruik overtreft de productie thans met 10 "A en men verwacht een nieuwe toe neming van de vraag tegen October, wan neer de eerste hoogovens der Hermann Göring-Werke in Salzgitter in bedrijf wor den gesteld. Het tekort aan zekere voedingsmiddelen. Thans is het kaartsysteem voor boter algemeen gemaakt en de restaurants be ginnen. om reclames te voorkomen, met op hun menu's strookjes te bevestigen, welke er voor waarschuwen, dat het onmogelijk is gevolg te geven aan bestellingen van be paalde gerechten. Deze praktijk wordt toe gepast in de meeste restaurants van Dres den. Een dezer inrichtingen waarschuwt haar clientèle in de volgende bewoordin gen: ..Sommige klanten hebben onlangs geklaagd, dat wij niet in staat waren aan hun bijzondere wenschen te voldoen vooral die betreffende extra-porties boter of ingre diënten als olie, specerijen, mierik, uien, enz. en dat soms bepaalde vleeschschotels, welke vroeger met honderden porties wer den opgediend, tijdelijk ontbreken of van minder goede kwaliteit zijn. Wij verzoeken onzen klanten, die de nei ging hebben luid aan hun boosheid uiting te geven, in aanmerking te willen nemen, dat ons budget aan dezelfde beperkingen is onderworpen als de gezinsbudgetten en dat dit beperkingen zijn. welke de vaderlands lievende burgers gaarne als noodzakelijk en tijdelijk aanvaarden. Wij verzoeken hun vooral er zich rekenschap van te geven, dat de terugslag van de epidemieën onder het vee in de laatste jaren zich op de kwa liteit van ossen- en kalfsvleesch. boter melk meer doet gevoelen in de restaurar.es dan bij particulieren, die zich er gemak- keiijker in kunnen schikken." SPANJE. Benoemingen bij de phalanx. Generaal Franco heeft een decreet on derteekend, waarhij Serrano Suner wordt benoemd tot president van de politieke junta van de Spaansche phalanx. Gene raal Munoz Grande wordt benoemd tot se cretaris-generaal van de junta en leider van de phalanx en Gamero del Castillo tot tweede secretaris. Suner, die thans hoofd is van de phalanx, waaruit de leden van het kabinet zullen voortkomen, is de tweede man ln den staat. Munoz Grande is een 40-jarige generaal, die geheel achter Franco staat. Hij werd in 1936 te Madrid verrast, gevangen genomen en ter dood veroordeeld, doch daarna uitge wisseld tegen republlkeinsche gevangenen. Hij verzocht toen aan de zijde der nationa listen in de eerste linie te mogen strijden en werd tot generaal benoemd. Castillo is een jeugdig rechtsgeleerde van 28 jaar. Hij heeft dienst gedaan bij de ma rine en met vrienden heeft hij getracht, Alicante te naderen om Antonio José Primo de Rivera te bevrijden. Hij was later pro vinciaal leider van de phalanx en daarna gouverneur van Sevilla. Uit het protectoraat. Het militair gerecht voor Bohemen en Moravië heelt een Tsjech wegens beleedi ging van de Duitsche weermacht tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. ROEMENIE. Staatsburgerschap ontnomen aan leden der minderheid. Naar officieel wordt medegedeeld, wor den op grond van de kortgeleden tot stand gekomen wet, 2000 leden van de Hongaar- sche- en Bulgaarsche minderheden van het staatsburgerschap vervallen verklaard, om dat zij het land verlaten hebben in plaats van hun dienstplicht te vervullen. Velen hunner zijn tijdens de crisis in Maart ja. uit het land vertrokken. Voorts worden bijzonderheden medege deeld omtrent manoeuvres op groote schaal, die binnenkort zullen aanvangen en zes weken zullen duren en waaraan tus schen de 350.000 en 500,000 man zullen deelnemen. Er zijn teekenen, d e wijzen op verbete ring der betrekkingen tusschen Roemenië en Bulgarije. De ruggegraat vcrn elk goed reclame-plan Eerste concentratiekamp voor vrouwen. Duitschland's eerste concentratiekamp voor vrouwen is in gebruik genomen te Ravensbrueck. een voorstad van Fuersten- berg. in Mecklenburg. Hierin zullen alleen vrouwelijke staatsvijanden worden opgeslo ten. Naar vernomen wordt, zijn de voeding en behandeling goed. De vrouwen, die een speciale uniform dragen, moger. geen bezoekers ontvangen, doch kunnen eens per maand naar huis schrijven. Drastische maatregelen zijn getroffen tegen ontvluchting. Het geheele kamp is omringd door een hoogspanningsleiding en een detachement stormtroepen houdt dag en nacht de wacht. ZUID-AMERIKA. Chili heeft moeilijkeden met Spanje. De Chtleesche minister van buitenland sche zaken Ortega, heeft g steravond alle directeuren van dagbladen en nieuws- bureaux ontvangen om hun mededeelmg te doen van alle stukken in liet dossier, betrekking hebbende op de onderhandelin gen met Spanje over de vluchtel ngen in de ambassade te Madrid. Dc impasse, waarin de onderhandelingen zich thans bevinden, aldus verklaarde Ortega, le dt ons langzaam naar een d plomatleke breuk, hoewel wil deze n;et wenschen. Wij vragen thans aan alle regeerinsen van Latljnsch Amerika, met Ch li een gemeenschappelij- ken stan hit de regeer ng tc Burgos te on dernemen. welke stap de volgende week zal plaatsvinden. Als deze demarche vruchte loos blijft, aldus Ortega, is een diploma- ilieke breuk waarschijnlijk. ZUID-AFRIKA. Geheime documenten van voormalige republieken gevonden. Na een speurtocht van drie jaar zijn de lang vermiste geheime documenten van de Vrijstaatsche en Zuld-Afrikaansche repu blieken opgespoord. Ingevolge de bemoeiin gen van den heer A. Kieser, archivaris van den Vrijstaat, is eerst een onderzoek in Zuid-Afrika op touw gezet, daarna is ln Engeland gezocht en eindelijk zijn de stuk ken gevonden tusschen de papleren van iemand, die voor het uitbreken van den tweeden vrijheidsoorlog een belangrijke be trekking in Zuid-Afrika bekleedde. Men verwacht, dat de stukken binnenkort weer in het bezit van het archief zullen zijn Onder de documenten bevindt zich o a. het verdedigingsplan van de republiek Oranje- Vrijstaat vlak voor den oorlog, alsmede correspondentie met president Steyn en correspondentie tusschen de regeeringen van de Kaap en den Vrijstaat. Aan de documenten wordt zeer groote waarde toè- gekend. Ruim 700 naturalisaties in zes maanden. De minister van binnenlandsche zaken heeft in het eerste half jaar van 1939 aan ruim 700 vreemdelingen het staatsburger schap der unie verleend, dus afgezien van Britsche onderdanen van elders, die zich hier gevestigd hebben, en na twee jaar ver blijf in de unie automatisch unieburger vorden. Dit bijzonder groote aantal naturalisa- ies, aldus schrijft ,,Dle Transvaler", is vaarschljnlijk meerendeels een gevolg van ien dreigenden toestand in Europa. Voor mgeveer de helft waren de nieuwe Zuid- ifrikaners voorheen van Duitsche nationa- itelt. Sterk vertegenwoordigd zijn ook ge vezen Lithauers, Letlanders en Polen. Voorts bevinden zich onder hen eenige lor en Nederlanders. Amerikanen, Italia nen en Grieken. Te oordeelen naar de na men zijn de genaturallseerden in over- groote meerderheid Joden, en van beroep meerendeels winkeliers, handelaren, kler ken, handelsreizigers, juweliers, hotelhou ders, enz. JHR. A. D. LAMAN TRIP BENOEMD. Het heeft H.M. de Koningin behaagd den luitenant-kolonel, commandant der 3de divisie der Koninklijke Marechaus see te Arnhem, jhr. A. D. Laman Trip met ingang van 1 September 1939 te benoemen tot Hoogstderzclver Kamer heer in Buitengewonen Dienst en tot Hofmaarschalk. Jhr. A. D. Laman Trip is 9 December 1881 te Arnhem geboren. Na de kadettenschool te Alkmaar te hebben doorloopen, ging jhr. Trip naar de Koninklijke Militaire Acade mie te Breda. Benoemd tot 2den luitenant der Infanterie op 22 Juli 1904 werd hij ge plaatst bij het 10de regiment te Haarlem. In 1908 tot eersten luitenant benoemd, werd hij voor 5 jaar naar Nederlandsch-Indië gedetacheerd. In 1909 kwam hij in Atjeh aan, waar hij een Jaar later bij het Korps Marechaussee te voet van Atjeh en onder- hoorigheden werd geplaatst. Zomer 1913 keerde Jhr. Trip naar Nederland terug om aan de Koninklijke Militaire Academie te werk te worden gesteld. Tijdens de eerste mobilisatiejaren diende hij bij de Grena diers in Den Haag. Kapitein werd hij ln 1918. Een jaar eerder was hij bij het wapen der Koninklijke Marechaussee gekomen. Na eenige jaren bij dat wapen te Assen te hebben gediend was Jhr. Trip vele Jaren bij de marechaussee te Breda. In Augustus 1920 volgde zijn benoeming tot Majoor en in 1935 die tot Luitenant-Kolonel. Sinds 7 jaar is Jhr. Trip te Arnhem gevestigd, waar hjj Commandant is van de 3e Devisie der Koninklijke Marechaussee. Jhr. Laman Trip is officier in de Orde van Oranje Nassau, drager van het eere- teeken voor belangrijke krijgsbedrijven met de gesp van de expedities Atjeh 1906 1910 en Atjeh 1911—1914. van de Gouden Olympische medaille, hij is Ridder van de, „Most excellent order of the British Em pire", Ridder van de eerste klasse van de Orde der Rijzende Zon, rechtsridder der Johanniter Orde en Ridder le klasse dc* Orde van het "Zwaard van Zweden. REIS NAAR VER. STATEN. JAPAN. CHINA EN NED. INDIK. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van dr. Colijn om tegen het eind van September een reis te ondernemen naar de Vereenigde Sta ten, Japan. China en Ned. Indië. Mevrouw Colijn zal haar echtgenoot op deze reis vergezellen. Tijdig voor den aanvang der verkie zingscampagne voor 1941 hoopt dr. Co lijn weer in Nederland terug te zijn. MILITAIRE VRACHTAUTO BOTST TEGEN BOOM. Een sergeant zwaar- en een soldaat licht gewond. Gisteravond te zeven uur is onder Zuid laren een militaire vrachtauto van het garnizoen aldaar geslipt en tegen een boom gebotst. Op de auto bevonden zich 14 militairen, van wie de 30-jarige gehuwde sergeant J. Steen, beambte bij de Ned. Spoorwegen in Winschoten, ernstig werd gewond. HIJ liep een ernstige kneuzing aan de ruggegraat op en is naar het Acad. Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. Een soldaat werd licht gewond. Hij brak o.m. het neusbeentje en is ln het militair hospitaal te Zuidlaren ter verpleging op genomen. De overige twaalf militairen kwa men met den schrik vrij. De auto ls zwaar beschadigd. ONVOORZICHTIG WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. Op den weg Uden-Volkel is vanochtend omstreeks elf uur nabij het café Jachtlust een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een reeds bejaarden Ingezetene van het plaatsje Vorstenbosch, den heer Hinthum. het leven heeft gekost. Deze reed met zijn rijwiel op het fietspad en zwenkte op een gegeven oogenblik den weg op met de bedoeling linksaf te slaan. Juist op dat moment naderde een bestelauto. De bestuurder daarvan, die op de onverwachte manoeuvre van den wielrijder niet verdacht kon zijn, probeerde den man nog te ontwij ken. hetgeen echter niet gelukte. Van Hinthum werd tegen den grond geslingerd. De bestelauto kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. De zwaargewonde wielrijder werd naar het St. Jansgasthuis te Uden overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De bestuurder van de bestelauto kreeg geen letsel. ONVEILIG STRAND AAN HET WASSENAARSCHE SLAG. Het strand aan het Wassenaarsche slag Ls morgen onveilig tusschen de strandpalen 91 en 94. van 9.30 tot 19 uur, wegens schiet proeven met geschut. Dc aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de 1-oode vlaggen, welke de onveilig» strook aanduiden, zijn ingehaald. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2