Oordeel der kabinet pers over het de Geer De viering van geboorte Prinses Irene's in België. Donderdag 10 Augustus 1939 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Ontzettend groot is he aantal Hollanders GEMENGD NIEUWS Gezonde voeten met LUCHTBESCHERMING De ,.N. R. Crt." (Vrijh. B.l zegt: Met deze oplossing van de kabinetscrisis heeft de R.-K. Staatspartij bereikt wat zij wenschte: Colijn weg, zoodra hij weigerde zich langer voor het r.k. karretje te laten spannen, doch geen bondgenootschap enkel niet de S.D.A.P. vanwege de spanningen, die dit in de r.k. partij zou oproepen. En zelfs geen r.-k. formateur en premier. Maar toch medezeggenschap in de regeering. 'De S.D.A.P. is slechts ten halve geslaagd. Het, bondgenootschap met de R.-K. Staats partij, en uitsluitend met deze, ten hoog ste vergezeld door den Vrijz. Dem. Bond als bijwagen, heeft zjj nog niet verkregen Maar al doende leert men. zullen de heer Albarda en de s.d. partijraad gedacht heb ben. De r.-k. worden in eik geval gewend aan samenwerking met het roode gevaar; de heer de Geer effent ons daartoe den weg. Al is er dan nog geen volledige poli tieke huwelijksverbintenis, wie over den hond komt, komt ook over den staart. Sum ma summarum, toch ook wel een succes voor de S.D.A.P.! Het kind van de rekening dreigt de Chr. Hist, Unie te worden. Zü heeft zich in de persoon van haar leider opgeofferd om met de uiterste noodzaak ook de uiterste conse quentie van het Kamervotum van 27 Juli ai te wenden. In hoever dit den Minister president gelukken zal? De heer Colijn heeft in een veel veiliger positie zoovele van zijn vroegere inzichten ter wille van die der r.-k. moeten prijsgeven! R.-k. en s.-d. staan gezamenlijk zoo sterk in het huidige Kabinet, omdat zij de meerderheid in de Staten-Generaal achter zich hebben. Het zullen diplomaten zijn met kanonnen ach ter zich. Wij vreezen, dat in de Chr. Hlst. ünie de spanningen zullen worden opge wekt, aan welke de R.-K. Staatspartij is ontkomen. Want het moge dan niet de uiterste consequentie worden van het Ka mervotum van 27 Juli de heer de Geer zal zooveel mogelijk trachten tegen te hou den elke consequentie van dat votum zal hij niet kunnen afweren. Het „Hbid." (Vrijh. B.l meent, dat er aanleiding is te verwachten, dat jhr. De Geer, nu hij zelf Financiën voor zijn reke ning neemt, zal trachten het solide beheer te voeren, waarvan hij zich den laatsten tijd herhaaldelijk een voorstander heeft getoond. De vraag is echter in hoeverre de aan drang van roomsch-roode zijde in het ka binet om tot een vlotter uitgavenpolitiek over te gaan, spanningen in de nieuwe ploeg te voorschijn zal roepen. Van ver schillende zijden vernamen wij overigens, dat de instemming met dit kabinet onder Christelijk-Hlstorischen niet onverdeeld zal zijn. Wat de politieke toekomst van dit mi nisterie betreft, in de Kamer zal het reeds door de combinatie van christelijk-hlstori- schen, roomsch-katholieken en sociaal-de mocraten op een flinke meerderheid kun nen rekenen. Maar nu sociaal-democraten voor de eerste maal in Nederland hun in trede doen ln het landsbestuur, mag men verwachten, dat zij hun volgelingen daden zullen willen toonen. De katholieken zullen veel te blij zijn, dat zij aan de strengste consequentie van een roomsch-rood kabinet zijn ontsnapt, om ditmaal al te veel moeilijkheden te maken. Want al heeft roomsch-rood nu meriek in het kabinet niet de meerderheid, de aandrang tot het voeren van een duur sociaal beleid zal niet licht zijn, gezien de samenstelling van het kabinet. Op ordenlngsgebied zal stellig worden gekoerst in de richting van een steeds ge- bondener bedrijfsleven. Want hier vinden wij juist een der punten waaromtrent men 'in dit kabinet gemakkelijk tot overeen stemming zal kunnen komen". Het „Vad." (Vrijh. B l zegt: Maken we thans de balans op, dan blijkt de R.K. Staatspartij zoo niet voor honderd, dan toch voor zeker tachtig procent haar zin te hebben gekregen. Het zal dit Kabinet op zijn sociaal-economische inzichten meer „vertrouwen" dan het vijfde ministerle- Colijn en tevens is het niet al te rood ge tint. Ook de persoon van den premier is den roomsch-katholieken meer „grata" dan de zoozeer verguisde dr. Colijn. Minder voldaan zullen vermoedelijk de sociaal-democraten zijn, al zullen deze dit waarschijnlijk minder laten merken. De vorming van dit kabinet is in de geschie denis van de S.D.A.P. Immers een histo risch feit van de eerste orde. En niet al leen voor haar; voor het eerst in Nederland zullen sociaal-democraten met den minis- terssteek getooid, de opening van de Sta ten-Generaal bijwonen, welke plechtigheid nog niet zoo heel lang geleden door hen werd genegeerd. Het gewicht van dit historische feit zal iwaar gewogen hebben bij de beslissing, welke de sociaal-democraten hebben moe ten nemen. Zij zullen gedachtig zijn ge weest aan 1913, toen zij drie zetels kregen aangeboden, doch weigerden te aanvaard den; deze kans is meer dan 25 jaar lang niet weergekeerd. Voorzichtigheid ln het stellen van eischen zal daarom het parool zijn geweest. De sociaal-democratie moge 'hans nog niet krijgen waarop zjj in rede lijkheid aanspraak meent te kunnen ma ken, doch de „samenleving" van roomsch- katholieken en sociaal-democraten in een en hetzelfde 'kabinet zal het ijs tusschen deze twee groepen doen breken en de ge belgdheid van de R.K. Staatspartij om na derhand in minder gemengd gezelschap 'wet de sociaal-democraten samen te wer ken, kunnen stimuleeren. De positie van de S.D.A.P. tegenover haar kiezers wordt er zeker niet eenvoudiger op. •oor het eerste de oppositiehouding te la ten varen, zal nog heel wat oefening ver- eischen en, of de volgzaamheid van de mas- 0 wel altijd in de gewenschte mate zal be staan, is nog zeer de vraag, vooral wanneer de vakvereenigingen eenlge belooning voor haar trouw zullen gaan eischen. Doch men kan er zeker van zijn, dat de leiding van hD.AP. en N.V.V. zullen pogen de geesten °P het dragen van de regeerlngsverant- "oordelijkheid over te schakelen. Zulks te Jeer, omdat de parlementaire leider van de O.D.A.P. zelf in het Ministerie zitting heeft Swomen en aan dr. van den Tempel de "hngrijke post van Sociale Zaken is toe- De „Msbode" (R.K.) schrijft: Wie als wij, thans in een kabinet op de breedst mogelijke basis de beste oplossing zagen, moesten noodzakelijk wenschen, dat een eventueele opdracht daartoe werd ver strekt aan hem. die de beste kans van sla gen had. En dat was zonder eenlgen twijfel de heer De Geer. Een katholiek formateur zou zeker op onoverkomelijke moeilijkhe den zijn gestuit bij de antl-revolutlonnai- ren. nu zelfs bleek dat een christelijk-hts- torisch formateur van het formaat van een jhr. De Geer tegenover dezelfde moeilijk heden stond. Was jhr. De Geer niet de man. die op vertrouwen had kunnen rekenen bij beide stroomingen, die zich den laatsten tijd scherper hebben afgeteekend? Hij is de man van het soliede financieele beheer, dat ieder wenscht, maar hij wil daaraan een stevige werkloosheidsbestrijding niet opof feren. zooals hij evenmin 's rijks financiën voor de defensie in de waagschaal wil stel len. Op dit laatste punt heeft hij zich een paar maal zeer stellig uitgesproken. Defensie, werkloosheidsbestrijding, ge zond financieel beheer en dat in een onder linge verhouding waarbij de stemmers voor de befaamde motie-Deckers zich kunnen neerleggen en waartegen ook de anti- revolutlonnairen wel geen bezwaar behoe ven t? maken, zullen ongetwijfeld de pijlers gaan vormen van het toekomstig be leid. Het roomsche blad begroet prof. Ger- brandy. den eenigen antl-revolutlonnair. die. anders dan de heeren Van Dijk en Terpstra, wel wilde medewerken, als over tuigd voorstander van gezonde ordening. „De Tijd" (R.K.) bespreekt nog eens jhr. De Geer's opvatting over de „consequen ties" van het votum van 27 Juli: Jhr. de Geer vond het niet noodig, dat uit dit votum de consequentie getrokken werd, dat de motie-partij en als zegevieren de oppositie een nieuwe regeering zouden formeeren. Er was Immers géén slag gesla gen tusschen vóór- en tegenstanders van een bepaald regeeringsprogram; de tegen stemmers van de motie-Deckers stonden daarom nog allerminst vol vertrouwen ach ter de politiek van het vijfde kabinet- Colijn! Formeele en materieele bezwaren t. a. v. de formatie en het program der regee ring aan den eenen kant, t. a. v. de me thode en de strekking van de oppositie te gen deze regeering aan den anderen kant, waren hier dooreengemengd, en de schei dingslijn. die de Kamer bij deze stemming verdeelde, behoefde dus geenszins als het eenlg bruikbare criterium voor het vinden van een nieuwen grondslag van samenwer king te worden opgevat. Het blad besluit: De heer De Geer is erin geslaagd, een kabinet samen te stellen, dat aan persoonlijke bekwaamheid der func tionarissen zeker ln geene deele voor het demlssionnaire onderdoet en het op be paalde punten zeker overtreft. Daarbij laat het zich aanzien, dat voor hun politiek pro gram in de Kamer een breede meerderheid verzekerd, en een nog breedere waarschijn lijk is. Al met al een regeering, wier daden men met belangstelling en goede verwach tingen mag tegemoet zien. ,Onze Brusselsdhe correspondent schrijft: Brussel in Augustus. Op de deftige, twin- tlgste-eeuwsche Natiënlaan bloeit een weelde van bloemen voor de dichte luiken der villa's. Ook de Loulselaan, waar de ne gentiende eeuw nog haar laatste triom fen viert, is uitgestorven. De elegante da mes met haar hondjes zijn thans naar haar vacantle-oorden verdwenen, de enkele hier gevestigde winkelier kan ongestoord zijn middagdutje achter de toonbank doen. Maar ln de binnenstad, rondom het Noord- Station, is het nu één en al vertier. Daar ontladen de touring-cars vrachten van Hol landers. welgedane HollandsChe juffrouwen in bont-gebloemde japonnen wandelen er achter elegante in lichte relsjassen gesto ken Haagsche meisjes. Nu en dan trekt er een in vroolijke sportkleeding gesto ken Hollandseh reisgezelschap naar de Bou levard Max. Een enkele heer in plusfour, klettert met de punt van zijn bergstok op het asphalt. Gaat hij de Mont Blanc op het de Brouckèreplein ontdekken? Het groote café Metropole, midden op dat plein, is thans geheel door de Hollanders veroverd, die er vanaf de terrassen naar.de andere er voorbij komende landgenooten zitten te kijken en daaraan plotseling veel bulten- nissigs ontdekken. In deze sfeer valt daar nu plotseling Za terdagmorgen het blijde nieuws uit Holland. De geboorte van de Prinses! Men is vlak bij huls en toch niet tehuis. Men heeft zin om feest te vieren, maar men is in een vreemd land. Ook al voelt men dat niet zoo ln liet bevriende België. Een ondernemende Brusselsche verkoopt voor één franc per stuk Oranje goudsbloemen. Plotseling ont dekken de Hollanders.... de Hollanders. Waren het er zooveel? In een minimum van tijd is iedereen getooid met die groote Oranjebloem. Men wenscht elkaar geluk. Bij Metropole. bij andere groote hotels die tjokvol met Hollanders zitten, gaan de Ne- derlandsche vlaggen uit. In de Rue Neuve bij de groote warenhuizen eveneens. Is men nog in de vreemde stad? Die feeststemming blijft ons den heelen dag bij. Het is alsof we iets venvachten, 's Middags haal ik een paar Hollandsche meisjes van den trein. Ze komen van de Belgische kust. Ze hebben reeds groote oranjestrikken in het haar en vertellen opgetogen van auto-corso's die reeds georganiseerd werden. De onderne mers van auto-cars kunnen het vandaag zonder hun beroepspsychologie doen. Dank zij de oranjestrik weten zij precies wie zij „Het Volk" 'S.D.A.P.» ziet in de opneming van twee sociaal-democraten in het minis terie de erkenning van de beteekenis der s. d. arbeidersbeweging. „Beteekent dit dan, dat van nu af de ge braden duifjes ons in den mond zullen vlie gen? Wij weten wel beter. Voldoende heb ben wij doen uitkomen, dat wij aanvanke lijk vrij sceptisch stonden tegenover de for matie van den heer De Geer, omdat wij aan een stellige erkenning van de Kamer uitspraak van 27 Juli de voorkeur hadden gegeven. Maar een politieke situatie kan men nu eenmaal niet zelf knippen volgens patroon: wij stonden voor de feiten. Wij hebben van het begin af betoogd, dat het wenschelijk ware. de meerderheid van 27 Juli te verbreeden, met name in Christe- lijk-Historische richting. Dat niet aan een vertegenwoordiger van die meerderheid, maar aan den heer De Geer de opdracht is gegeven, vindt ongetwijfeld zijn grond in de adviezen, die aan de Koningin zijn uitge bracht. Wij hadden dus te rekenen met een groote kans. dat de meest gewenschte op lossing niet te verwezenlijken zou zijn". „De verantwoordelijke leiding van de S. D. A. P. heeft zich uiteraard zorgvuldig ver gewist van de mogelijkheden, die de nieuwe combinatie biedt. De arbeid van den heer De Geer is juist door den liberaal-anti-revo- lutionnairen tegenstand beïnvloed in een richting, die ons vertrouwen slechts kan versterken. Toen bovendien vaststond, dat Albarda, de politieke leider van de sociaal democratie. een ministerzetel zou krijgen, kon het antwoord op het aanbod van den kabinets-formateur niet twijfelachtig zijn: „aanpakken". Voor het „Nationale Dagblad" (N.S.B.) is het nieuwe Kabinet een overgang naar roomsch-rood zonder meer. Wat er nu is, heet „roomsch-rood onder chr. hist. vlag". De „Tel." (neutraal» acht het wegsturen van dr. Colijn en het binnenhalen der so cialisten „nu andere landen men denke slechts aan hetgeen in Frankrijk is gebeurd hen met moeite hebben uitgeschakeld" volkomen misplaatst in de huidige om standigheden. Zal de nieuwe regeering de groote sterk roode gemeenten in toom kun nen houden in haar financieel beleid? Zul len de socialisten die steeds louter werkne- mersbelang hebben voorgestaan, ook het werkgeversbelang billijk behandelen? Zal de socialist Van den Tempel de man zijn om misstanden bij de steunverleening uit te roeien? En het blad eindigt met te herin neren aan een vroeger gezegde van Jhr. de Geer: „Wij rijden in den mist". Het blad zegt voorts nog: Wat ten slotte te zeggen van de positie, die de Christelijk-historische partij gaat innemen? Jhr. De Geer is een algemeen ge acht man en een handig parlementariër, maar een Hercules is hij niet. Hoewel slechts geruggesteund door een kleine par lementaire groep, wil hij twee machtige bondgenooten dwingen binnen de perken te blijven. Daarin zal hij niet slagen. Hij zal slechts aan het hoofd van dit kabinet kunnen blijven door de teugels te laten slepen. Van huls uit huldigt hij opvattin gen. die evenmin overeenkomen met die der socialistische partij ais die der roomsch- katholieke Kamerfractie. Hij zal zelf niet de illusie hebben, dat nij zijn denkbeelden aan zijn bondgenooten kan opdringen. Ten opzichte van zijn kie zers zoowel als tegenover het geheele land, heeft hij een zware verantwoordelijkheid op zich genomen. Wij betwijfelen of hij die kan dragen. Dit zal des te minder het ge val zijn daar hij met een kabinet te voor schijn is gekomen, dart den stempel der middelmatigheid draagt. voor een tochtje naar Waterloo of Luik moet animeeren, wie Hollander ls en wie niet. Want de Hollander levert hier ook dit jaar weer het leeuwenaandeel van het vreem delingenverkeer In het Hollandseh pavil joen. op de internationale tentoonstelling te Luik. komt men Zaterdag op het aardige idee iederen bezoeker beschuit met oranje- muisjes te presenteeren. En het is reeds op gewone dagen zoo vol, dat men er een soort van éénrichting-verkeer heeft moeten in voeren. In de schemering wandel ik over de Brusselsche Groote Markt! Waarom zou ik me ook niet eens Hollandseh toerist in Brussel mogen voelen. Het Vlaamsche Huis is gesierd met het „oranje, blanje, bleu". We wandelen terug naar den Boulevard en ik denk aan Holland waar het nu feest is en het „Oranje Boven" en het „We gaan nog niet naar huis" door de Amsterdamsche Kalverstraat zullen klinken. Daar plotseling schalt het achter me, nog eens en nog eens! Stoeten van jongens en meisjes trekken voorbij me: ze zingen het heele Hollandsche repertoire. Op de Brouckèreplaats dansen en springen die Hollandsche jongens en meisjes van pleizier omdat er in Soestdijk een prinses is ge boren. En zoo blijft het den heelen avond. Steeds weer trekken nieuwe groepjes voor bij. Niet tehuis en toch feest vieren.bij de buren. Die er glimlachend naar kijken. Vanmiddag is er officieele ontvangst ge weest, o.a. voor de besturen van Holland sche vereenigingen in België, voor het con sulaire corps. Onze gezant en Baronesse van Harinxma thoe Slooten zijn met vacantie. De receptie vindt plaats in een zaaltje van Taverne Royale, waar de zaakgelastigde der Nederlanden en Mevrouw Snouck Hurgronje ons ontvangen. We missen ln deze vacan- tietljd veel bekende gezichten. Maar de staf van het gezantschap, het consulair corps is aanwezig en de overgebleven getrouwen van de Hollandsche kolonie zingen met veel geestdrift het Wilhelmus, nadat de Heer Snouck Hurgrnoje enkele woorden heeft gesproken. De Nederlandsche zaak gelastigde herdenkt met hoeveel vreugde de Nederlandsche kolonie achttien maan den geleden de geboorte van Prinses Bea trix heeft gevierd, zij die inderdaad de ge- lukbrengster was nu wij hier samenkomen om de geboorte van een tweede Oranjetelg te vieren. Het is voor ons weer een gele genheid, zegt de Heer Snouck Hurgronje, HONDJE VAN PRINSES BEATRIX AANGEREDEN. Dierenvrienden beloond. Naar de Tijd verneemt, heeft het hondje Trix, het speelkameraadje van Prinses Bea trix velen bekend van de film „Ons Prin sesje loopt" een ongeluk gehad Vacantie- gangers uit Amsterdam, fietsende in de om geving van het Paleis Soestdijk. hoorden eensklaps een klagend gejank. Aan den kant van den weg zagen zij een lief hondje, dat blijkbaar aangereden was en waarmee zij zich direct naar den dierenarts begaven. Den volgenden dag plaatsten de dieren vrienden een advertentie met oproep, om dat de dierenarts gezegd had, dat het een kostbaar beestje was. In den middag van den daarop volgenden dag hield een auto voor de woning van de dierenvrienden aan de Ruysdaelkade te Amsterdam stil en een Chauffeur in keurig livrei vroeg, of hij even het hondje aan mevrouw in den wagen mocht laten zien. Weldra kwam hij terug en vertelde den bewoners, dat het het hondje van Prinses Beatrix was. Hij vroeg of er nog iets te vergoeden was. Hiervan wilden de bewoners niets weten, te blij, dat zij het waren geweest, die het speelkameraadje van de kleine Beatrix hadden verzorgd. Als belooning voor de verzorging heeft de heer des huizes een gouden sigarettenkoker en mevrouw een gouden vulpenhouder van het Prinselijk gezin gekregen. Een geste, die door de bewoners ten zeerste o»p prijs werd gesteld. VERKEERSONGELUK BIJ OVERSCHIE. Twee ernstig gewonden. Gisteravond om kwart voor elf reed een 35-jarige caféhouder met een auto op den Rijksweg DelftRotterdam. Bij de licht- paal voor het viaduct bij Overschie kreeg de wagen een lekken band. De autorijder zette den wagen op de parkeerbaan en poogde door met zijn zakdoek te zwaaien de aandacht van een voorbijkomende auto mobilist te trekken, ten einde hulp te ver krijgen. Hierop stopte de 27-jarige bestuur der J. P. M. van der K. uit Rotterdam. Na den toestand te hebben bekeken, stapte hij in zijn auto om deze voor den defecten wa gen op de parkeerbaan te zetten. Blijkbaar heeft de 46-jarige motorrijder J. R. P. die met zijn 40-jarige echtgenoote mevr. F. M. P.D. op de duo eveneens uit de richting Delft kwam. de op een verbo den plaats den rijweg stilstaande auto niet gezien, zoodat hij op de achterzijde van de auto van Van der K. botste. De be stuurder en zijn echtgenoote werden over den weg geslingerd. Dr. H. Donkersloot, die spoedig ter plaat se was, constateerde bij beiden een gecom pliceerde rechterbeenbreuk, terwijl de mo torrijder bovendien een bloedende hoofd wonde en een hersenschudding had be komen. Per Roode Kruis-auto zijn beide slacht offers naar het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam vervoerd. Hun toe stand baart zorg. Motor en auto werden slechts licht be schadigd. AUTO TEGEN BOOM GEBOTST. Gisteravond omstreeks kwart over acht is op den straatweg tusschen Beekbergen en Klarenbeek een personenauto uit Arnhem, waarin drie personen, afkomstig uit Arn hem, Doesburg en Nijmegen waren gezeten, door tot dusverre onbekende oorzaak tegen een boom gereden. Spoedig was geneeskun dige hulp aanwezig. De chauffeur liep zeer ernstige verwondingen op en werd met den Nijmegenaar, die eveneens gewond werd, oer ziekenauto uit Apeldoorn naar een zle- cenhuls aldaar overgebracht. De Doesburger kon, na te zijn verbonden, per auto naar huis terogkeeren. DOOR AMAZONE OMVERGEREDEN. Gistermorgen liep een 64-jarige vrouw in gedachten op den Zuidelijken wandelweg te Amsterdam en stak het ruiterpad over zonder uit te kijken. Zij werd door een amazone, die in galop naderde en de vrouw die plotseling haar weg kruiste, niet meer kon ontwijken, omvergereden. De vrouw bleef gewond liggen en is naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Zij heeft vermoedelijk een hersenschudding en een schouderfractuur opgeloopen. BENZINE GEDRONKEN. Kindje om het leven gekomen. Het anderhalf jarig dochtertje van den heer J. van I. te Waalwijk heeft in een on bewaakt oogenbllk uit een flesoh benzine gedronken. Hoewel spoedig geneeskundige hulp bij de hand was, is het kind kort daar op onder hevige pijnen bezweken. „Vad." TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag te ongeveer drie uur Is het 9-jarig dochtertje van de familie De Jong te Barwoutswaarder bij het spelen nabij de ouderlijke woning in den Ouden Rijn ge- geraakt en verdronken. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE VESUVIUS WERKT. De Vesuvius vertoont een groote activi teit. Aan den onderkant van den eruptiekegei heeft zich een nieuwe krateropening ge vormd. waaruit onder zwaar gerommel de lava stroomt. Er schijnt geen onmiddellijk gevaar te bestaan, doch niettemin is de bevolking weinig gerust. onzen eed van trouw aan ons Oranjehuis te herhalen. Het groote feest van de Nederlandsche kolonie in België moet echter nog komen. Dat zal op 19 Augustus te Ostende plaats vinden. Er is een uitgeberid programma op gesteld: een souper, een bai, een tocht op zee. enz. Op het avondfeest hebben ook tij delijk in hotels vertoevende Nederlanders toegang. De Bond van Nederlandsche veree nigingen en lichamen in België heeft zich met de organisatie belast. Badzo voetbaden openen de poriCn en verbeteren de bloedcirculatie. Pak tan 1 KG. a 20 ant, loldomdt poer 3 a 4 totlbadtn. N V. KON NED ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. 3335 (Ingra. Med.) EEN BRUTALE OVERVAL. Houders van een wisselkantoor van een millioen francs beroofd. Te Parijs heeft in het beurskwartler een brutale overval plaats gehad: twee houders van een wisselkantoor zijn daarbij op den drempel van hun bureau door drie bandie ten neergeslagen met knuppels en van hun tasschen beroofd met een gezamenlijken inhoud van een millioen francs in bank papier en binnenlandsche en buitenlandsche geldstukken. Na een achtervolging in de straat, waar ook verscheidene voorbijgan gers aan de vervolging deelnamen zijn de gangsters erin geslaagd te ontkomen in een gesloten auto, die hen in de nabijheid op wachtte. Bij hun vlucht wisten zij de achter volgers met revolverschoten op een afstand te houden. TRAMBOTSING TE BRUSSEL. In de laan der Kunsten te Brussel zijn gisteren twee. uit tegenovergestelde richting komende tramtreinen, met elkaar in bot sing gekomen. Drie passagiers werden ern stig gewond naar een ziekenhuis vervoerd, onder wie een Nederlander Evert Hekker. Een vierde passagier kreeg lichte verwon dingen. SPOORWEGONGELUK IN MORAVIE. Op het station te Meseritsch in Moravië zijn twee personentreinen met elkander in botsing gekomen. Er zijn 24 gewonden, van wie drie in emstigen toestand verkeeren. OVERSTROOMING IN HET DONAUGEBIED. Enkele deelen van het stroomgebied van den Boven-Donau zijn door hevige onwe- ders geteisterd. In het dal van de Aurach en Wesenaurach zijn veertien bruggen weggeslagen; één vrouw Is verdronken. TSJECHEN UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Nabij Tzew ln Polen zijn dertig Tsjechen, die op weg waren naar Oost Pruisen om aan de versterkingen te werken, uit den trein gesprongen. Zij verklaarden, de Pool- sche gevangenis te verkiezen boven de Duitsche arbeidskampen. VIER ALPINISTEN VERONGELUKT. Vier alpinisten een professor en drie studenten hebben bij een bergbestijging in Italië den dood gevonden. VLUCHTELINGENSTATISTIEK. In een rapport aan de Volkenbondsver gadering verklaart sir Herbert Emerson, de hooge commissaris voor de vluchtelingen, dat het juiste aantal der vluchtelingen niet bekend is, doch niet lager is dan 120.000 en zelfs 140.000 zou bedragen. Alleen in Europa zijn 80.000 vluchtelin gen geheel afhankelijk van particuliere personen of organisaties. De Vereenigde Staten, Palestina. Austra lië en de Zuid-Amerikaansche staten zijn de voornaamste landen, die vluchtelingen opnemen. Men bestudeert thans de mogelijkheden van emigratie, oa. naar Britsch Guyana, San Domingo, Noord Rhodesia en de Phi- lippijnen. DE NOBELPRIJZEN. De stichting Nobel heeft haar jaarboek 1939 gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat aan het einde van 1938 het hoofdfonds 32.946 542 kr. bedroeg. De Nobelprijzen 1939 zullen elk 148.822 kr. groot zijn. In het a.s. najaar zul len 2 prijzen voor scheikunde en 2 prij zen voor geneeskunde uitgereikt kunnen worden, aangezien het vorige jaar geen prijswinnaars zijn aangewezen. Indien ook dit jaar geen waardige winnaars gevonden worden, zullen de bedragen gestort worden in het speciale Nobelfonds voor weten schappelijke onderzoekingen, enz. De No belprijzen voor den vrede worden niet in Stockholm toegekend, doch door een spe ciale commissie uit het Noorsche parlement BEDUCHTHEID VOOR AANSLAG OP DE „MAURITANIA". Verscheidene bladen melden, dat als boot werkers vermomde detectives vannacht speciaal toezicht hebben uitgeoefend bij het George V-dok. waarin de nieuwe mail boot „Mauretania" ligt. Men zou namelijk kort voor het vertrek van het schip op zijn eerste reis twee man nen hebben hooren spreken over een plan om de boot in de lucht te laten vliegen. De toegang tot het schip wordt streng ge controleerd. De „Mauretania" moet morgen weder vertrekken. is een algemeen belang en dus ook het Uwe Meldt U aan als lid der Ned. Ver. voor Luchtbescherming bij den secretaris der afdeeling Leiden, den heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 24807 - Contributie naar draagkracht (minimum 25 cents 's jaars). 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11