De nieuwe ministers LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Woensdag 9 Augustus 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN VISSCHERIJ-BERICHTEN K BWicimN^! BEURSOVERZICHT Het nieuwe kabinet Radiorede van Churchill voor Amerika Buitenland pe Engelsche luchtmanoeuvres Poolsche militaire adviseur naar Moskou Hitler's bezoek aan Hongarije afgezegd Motortrain op stootblok gebotst FAILLISSEMENTEN TIN/T IN ItïIlRIN MARKÏ DE HEEK G. BOLKESTEIN. De heer Gerrit Bolkestein werd op 9 Oc tober 1871 te Amsterdam geboren, Hij be zocht de kweekschool voor onderwijzers „ue KJokkenberg" te Nijmegen. Hij haalde de akte Nederlandsche taai M.O. en heelt ook liet candidaatsexamen in de Nederlandsche letteren afgelegd. In 1890 werd de heer Bolkestein tot onder wijzer te Nijmegen benoemd. Daarna werd nlj hoofd van een U.L.O.- school te Rhenen. In 1901 ging hij als leeraar in de Nederlandsche taai en geschie denis naar Nijmegen terug, waar nij aan eenige Hoogere Burgerscholen werkzaam was. In 1907 werd hij leeraar ln dezelfde Takken aan de derde HBS. met 5-Jarlgen 1 cursus te Amsterdam. In 1912 werd hij directeur van de eerste 3-jarige HBS. te Amsterdam en ln 1916 directeur van de ïjjlde H.B.S. met 3-Jarigen cursus aldaar, doch vier maanden later werd hij inspecteur van het Middelbaar Onderwijs in de inspec tie van Noord-Holland en Utrecht. Van 1917 tot 1934 is de heer Bolkestein inspecteur van iret Middelbaar Onderwijs geweest, terwijl bij van 1934 tot 1937 de functie van inspec teur der Gymnasia en van het Middelbaar Onderwijs in de vierde inspectie heeft ver vuld. Van de hand van den heer Bolkestein verscheen in 1914 een werk getiteld „De voorgeschiedenis van het Middelbaar Onder wijs". In den loop der jaren publiceerde de heer Bolkestein, die thans ambtenoos in Amsterdam woont, vele artikelen, over on derwijs en buitenlandsche politiek, in „De Opbouw". „Gezin en School", „Volksontwik keling". enz. De heer Bolkestein is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer Bolkestein is vrijzinnig-demo craat. CH. J. I. M. WELTER. De heer Charles Joseph Ignace Marie Welter werd 6 April 1880 te Den Haag ge boren. Na de H.B.S.-jaren volgden de studies aan de Indische instelling te Delft en toen ook deze jaren met goed succes verloopen wa ren, begaf de heer Weiter zich naar Nederl. lndlë, waar hij spoedig in dienst van het Gouvernement trad. iDen 3en November 1924 volgde zijn be noeming tot lid van den raad van Neder- landsch-Indië, het hoogste bestuurscollege in Insulinde. Dezen post moest hij echter spoedig weer verlaten, doordat de heer Weiter op 26 Sep tember 1925 door H.M. de Koningin tot minister van Koloniën werd benoemd ln het ministerie-Colijn. Zijn ministerschap was echter van korten duur,, doordat het mlnis- lerie-Colijn 8 Maart 1926 aftrad in verband met de aanneming van het amendement- Kersten betreffende de opheffing van het sezantschap bij het Vaticaan. In 1926 werd lij opnieuw benoemd tot lid van den Raad ran Ned. Indië. In September 1929 werd de heer Weiter, als opvolger van den heer K. F, Creutzberg. benoemd tot vice-president van den Raad van Ned. Indië, welk ambt hij bekleedde tot 1931. Hierna repatrieerde hij naar Neder land. Hij bleef zich bewegen ln het open bare leven. Hij was voorzitter van de staatscommissie voor verlaging van de regeeringsuitgaven, de bezuinigingscommissie-Weiter. In 1933 »erd de heer Weiter benoemd tot voorzitter van den ondernemersraad v, Nederlandsch- Indië. De heer Welter was minister van Koloniën In het vierde kabinet-Colljn van 19371939. Hli Is lid der R.K. Staatspartij. MR. M. P. L. STEENBERGHE. Mr Maximilien Paul Leon Steenberghe Is op 2 Mei 1899 te Leiden geboren. Hij stu deerde aan het Gymnasium en de Rijks universiteit te Utrecht in de rechten, aan «elke universiteit hij ln 1920 promoveerde. Op internationaal terrein is Mr. Steen berghe zeer dikwijls werkzaam geweest en tok hier werden hem de meest belangrijke opdrachten verleend. In 1923 vaardigde de Werkloosheidsraad hem af naar het Inter nationaal Congres ln Luxemburg; ln 1925 vertegenwoordigde hij de Nederlandsche werkgevers op het Internationaal Werk geverscongres te Stresa, in 1927 nam hij als vertegenwoordiger der Nederlandsche re geering deel aan de economische conferentie te Genève en ln 1928 trad hij op als gedele geerde der Unie van de Volkenbondsver- eenlging op het economisch congres te Praag. Ook heeft Mr. Steenberghe een zeer voorname rol gespeeld bij de onderhandelin gen over het handelsverdrag Nederland Duitschland. waaraan hij als regeerlngs- gedelegeerde heeft deelgenomen. In Juni 1934. toen minister Verschuur om gezondheidsredenen aftrad, werd mr. Steen berghe diens opvolger als minister van Eco nomische Zaken In September 1935 evenwel trad hij reeds af wegens verschil van mee ning Inzake het monetaire vraagstuk met Colijn. De heer Steenberghe had vervolgens zit ting in het vierde kabinet-Colijn van 1937 1939 als Minister van Economische Zaken. Hij is lid der R.K. Staatspartij. IR. J. W. AI.BARDA. Ir. Johan Willem Albarda werd op 5 Juni 1877 te Leeuwarden geboren. Na de 5-jarige H.B.S. in zijn geboortestad te hebben afge- loopen bezocht hij de toenmalige Polytech nische school te Delft, die hij in 1903 als werktuigkundig ingenieur verliet. In 1911 werd Ir. Albarda benoemd tot directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Amster dam, nadat hij van 1903 tot 1905 leeraar in de wis- en natuurkunde was geweest aan de H B S. te Almelo en van 1905 tot 1911 leeraar in de wis- en werktuigkunde te 's Gravenhage. In het Jaar 1913 werd Ir. Albarda voor de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij ge kozen als lid van de Tweede Kamer. Voor dezelfde partij had hij van 1915 tot 1927 zitting in den Haagschen gemeenteraad; van 1927 tot 1923 was hij wethouder van onderwijs van die gemeente. Bovendien bekleedde hij het lidmaatschap van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland van 1916 tot 1919. Sinds 1925 is de heer Albarda voorzitter van de Sociaal-Democratische fractie der Tweede Kamer als opvolger van mr. P. J. Troelstra. Tal van tijdschrift- en dagbladartikelen, brochures en prae-advlezen zijn van zijn hand verschenen. PROF. MR. P. S. GERBRANDY. Prof. mr. Pieter Sjoerd Gerbrandy werd 13 April 1885 te Goëngamieden geboren Hij doorliep de Christelijke Normaalschool te Sneek en het Geref. Gymnasium te Zet ten, waarna hij zich in 1904 als student aan de Vrije Universiteit liet inschrijven. Ir. 1911 promoveerde hij in de rechtswe tenschappen op een proefschrift, getiteld „Het Heimstattenreeht". Van 1911 tot 1914 was hij gevestigd als advocaat en procu reur te Leiden, van 1914 tot 1930 te Sneek. In dat jaar werd hij benoemd tot hoog leeraar in de rechtswetenschappen aan de Vrije Universiteit. Van 1920 tot 1930 maak te hij deel uit van de Ged. Staten van Friesland. Prof. Gerbrandy is voorzitter van den Radioraad. waarvan hij sinds 1937 deel uitmaakt. Hij is voorts sinds 1937 voorzitter van de Radio-Omroep-Controle- Commtssie, van de Algemeene Programma- Commissie, van de Indië-Programma-Com- missie, als opvolger van minister Van Boeyen. Ook van den Raad van Beheer van de „Nozema" en van de Bakkerijstlch- tlng, is prof. Gerbrandy voorzitter. Prof. Gerbrandy is aangesloten bij de A.-R. Partij Van zijn hand verschenen o.m. „De strijd voor nieuwe maatschappij- vormen". Voorts kleine geschriften over den schoolstrijd, de collectieve arbeids overeenkomst, het Religieus-Socialisme en het Radiorecht. Prof Gerbrandy was voorzitter van de bakkerij-centrale sinds de oprichting op 28 October 1935. Er verscheen nog een boek van zijn hand, getiteld „Het vraagstuk van den Radio-Omroep." MR. E. N. VAN KLEFFENS. Mr. E. N. van Kleffens werd geboren te Heerenveen op 17 November 1894. Hij be zocht de gymnasia te Groningen en Den Haag. waarna hij aan de Rijksuniversiteit te Leiden rechten studeerde. In 1918 pro moveerde hij op een proefschrift over de internationaal-rechterlijke betrekkingen tusschen Nederland en Japan van 1605 tot den huidigen tijd. Van 1919 tot 1920 was hij verbonden aan het Volkenbondssecretariaat, van 1921-1922 bij het secretariaat van de Directie van de Koninklijke Shell groep te Londen. Sinds 1922 Is hij werkzaam bij het Departement van Buitenl. Zaken, eerst als souschef van de afdeel. Juridische Zaken, daarna, sinds 1927, als souschef van de afdeeling Juri dische Zaken, daarna, sinds 1927, als sous chef van de afdeeling Diplomatieke Zaken. Sinds 1929 is hij administratief chef van de afdeeling Diplomatieke Zaken, welke func tie hij verwisselde voor die van Admini strateur bij het Departement. In dit jaar werd mr. Van Kleffens be noemd tot gezant te Bern. Hij was voorts griffier van het scheidsgerecht voor de in terpretatie van het Dawes- en Youngplan, er. was adjunct secretaris-generaal en later secretaris generaal van het curatorium van de Academie voor Inter nationaal recht ln het Vredespaleis te 's-Gravenhage. Mr. Van Kleffens is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, comman deur in de orde van burgerlijke en mili taire verdiensten van Adolf van Nassau van Luxemburg, drager van het kruis van verdienste eerste klasse van de orde van den Dultschen Adelaar, commandeur in de Kroonorde van Italië, commandeur ln het Legioen van Eer van Frankrijk, Grootoffi cier in de orde van St. Sa va van Zuid- Slavië, grootofficier in de orde van den Witten Leeuw van Tsjecho-Slowakije, rid der vierde klasse in de orde van den Wit ten Olifant van Siam. LUITENANT-KOLONEL DIJXHOORN. A. Q H. Dijxhoorn werd in 1889 geboren en trad na de Kon. Mil. Academie te heb ben doorloopen, op 29 Juli 1911 als tweede luitenant in dienst van het Nederlandsche leger. Hij werd in 1915 bevorderd tot eerste luitenant, in 1927 tot kapitein en in No vember 1936 tot majoor. Twee jaren later werd de heer Dijxhoorn, die inmiddels was toegevoegd aan den chef van den genera- len staf, tot den rang van luitenant-kolo nel bevorderd en belast met de leiding van het bureau Generale Staf aan het Departe ment van Defensie. Hij is ridder in de Orde van Oranje-Nassau en in het Legioen van Eer van Frankrijk. DR. J. VAN DEN TEMPEL. Dr. J. van den Tempel, geboren 1 Augus tus 1877 te Willemstad (N. Br.), ving zijn loopbaan aan als schildersgezel te Amster dam. In 1906 werd hij secretaris van het Neder- Iandsch Verbond van Vakvereenigingen, welke functie hij tot 1918 bleef vervullen. Inmiddels had hij in 1911 de akte M O Staathuishoudkunde en Statistiek en in 1913 de akte M.O. Staatsinrichting weten te be halen. Tot lid van de Tweede Kamer werd hij als medevertegenwoordiger der S D.A.P. in November 1915 gekozen en hij is dit tot nu toe onafgebroken gebleven. In 1921 ging de heer van den Tempel de colleges aan de Nederlandsche Handels- hoogeschool te Rotterdam volgen, waaraan hij in 1927 cum laude promoveerde tot doctor in de handelswetenschap, op proef schrift: „Macht en economische wet". Dr. van den Tempel was van 19101919 en van 19271932 lid van den Amsterdam- schen gemeenteraad en had tevens een aan tal jaren zitting in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Voorts is hij lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Behalve de genoemde dissertatie versche nen van zijn hand de volgende publicaties: „De Nederlandsche vakbeweging en haar toekomst" (1919). „Kapitaal en volksinko men" (1920), „Problemen der socialisatie" (1925), een roman ..Jacqueline Vrijlieff" (1931) en „De wereld in stormtij, onderzoek naar oorzaken, zin en verloop van de econo mische en maatschappelijke spanningen" (1939). De Regeeringspersdienst meldt, dat de samenstelling van het kabinet de Geer is, als wij op de voorpagina vermeldden. De heer de Geer is minister van financiën en algemeene zaken ad in terim. Het kabinet bestaat dus uit 2 Chr.-Hist., 2 R.-K 2 S D.A.P.1 Vrijz.-Dem., 1 A.-R., 1 Vrijzinnige (mr Van Kleffens) en 1 kleurlooze (overste Dyxhoorn). Voor het eerst heeft ons land dus 2 S.D. A.P.'ers als minister. ALLES HANGT AF VAN ÉÉN MAN: HITLER. Tijdens de gisteravond in Engeland ge houden luchtoefenlngen zijn op verschillen de plaatsen enkele „aanvallers" erin ge slaagd, onopgemerkt de verdediging te pas- seeren. waartoe het slechte weer de gele genheid bood. Op de meeste punten hebben het luchtafweergeschut en de gevechts vliegtuigen hen echter teruggedreven. Een groep van twaalf bommenwerpers, die van de kust kwam, heeft boven de Lpndensche City witte licht/kogels uitge worpen, die bommen moesten voorstellen Spoedig voegden zich bij deze machines nog drie bom men wem er.?, doch vlak daar achter kwamen verscheidene jagers en vijf minuten later verwijderden de aange vallen bommenwerpers zich, klaarblijkel'ijk overwonnen. In een radiorede, die hij voor Amerika heeft gehouden, zeide Churchill o.a., dat de stilte, die over Europa hangt, er een was van afwachting en in vele landen van vrees. De nazi's zeggen, dat zij omsingeld worden. Zij hebben zichzelf omringd met buurlanden, die voortdurend moeten raden, we het eerst neergeslagen zal worden. Dit soort raadsels is een zeer vermoeiend spel letje en de andere landen, in het bijzonder be kleine, vinden het reeds lang niet meer amusant. In Duitschland zit op een bergtop één man, die in een enkelen dag de wereld kan bevrijden van de vrees, die op haar drukt, of alles en allen in een vulkaan van rook en vlammen kan storten. Als Hitier geen oorlog ontketent, zal er ook geen oorlog komen, aldus Churchill, I Niemand anders zal oorlog gaan voeren. Niemand heeft er ooit van gedroomd Duitschland aan te vallen. Als Duitsch land zou willen worden gerustgesteld over een aanval door zijn buren, heeft het slechts één woord te spreken en zullen wij het de volledigste waarbor gen geven in overeenstemming met de beginselen van het Volkenbondspact. Wij moeten er naar streven om voor de J^komst te geraken tot een stelsel van be dringen tusschen de menschen, dat. een J'nde zal maken aan deze afschuwelijke1 "ankzinnigheid, dat de werkende en schep- i TIJDBOM ONTPLOFT IN PATROUILLE- Psnde krachten haar taak zal laten voort- j VAARTUIG. «wen en niet langer het geheele leven der 1 vanochtend vroeg is in de Palestijnsche yenschheid afhankelijk doet zijn van de wateren in een nieuwe patouillebarkas der Jogden, grillen o-f boosaardigheid van een j marine een tijdbom ontploft, tengevolge e&kelen man. I waarvan het vaartuig is gezonken. De bar kas kruiste op het oogenblik van de ont ploffing voor Nathanya. Een Britsch politie- sergeant werd gedood en twee Britsche agenten werden gewond. De overige leden I der bemanning kwamen er ongedeerd af. FORSTER IN DANZIG TERUG. Gouwleider Forster is vanochtend uit Berchtesgaden, waar hij enkele dagen de gast van Hitler is geweest, per vliegtuig te Danzig teruggekeerd. Officieel wordt medegedeeld, dat morgen avond op den Langenmark te Danzig een groote openbare betooging zal worden ge houden, „om te protesteeren tegen de Poolsche bedreigingen". Bij deze gelegenheid zal Forster het woord voeren. Naar de Daily Sketch schrijft, zou de Poolsche regeering gisteravond heljben laten weten, dat zij bereid is, een militai ren adviseur naar Moskou te zenden, die de verbinding zou onderhouden tusschen de Britsche en Fransche militaire missies eenerzijds en den Poolschen minister van bu'tenlandsche zaken anderzijds. Dit zoo voegt het blad eraan toe zou een be langrijke concessie van Polen zijn, welks regeering nog onlangs verklaarde, dat zij om politieke redenen geen deel wilde nemen aan de besprekingen te Moskou. (Bevestiging dient te worden afgewacht. red. L.DJ. NIET VOLDOENDE BESCHERMING Naar de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, is het voor genomen bezoek van Hitler aan Hongarije, in antwoord op het bezoek van admiraal Horthy aan Duitschland, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het schijnt dat Himmler, de chef der politie, er op heeft aangedrongen dat eenige duizenden leden der Gestapo naar Boedapest zouden gezonden worden voor de veiligheid van den rijkskanselier, en dat bovendien een politiemacht van ge lijke sterkte het geheele dorp zou bezetten nabij het landhuis van Horthy. waar Hitier zou logeereri. De Hongaarsclie rijksregent zou er op hebben gewezen, dat dergelijke speciale voorzorgsmaatregelen niet noodig waren. Toen hij Duitschland bezocht, werd hij slechts door twee rechercheurs vergezeld. De Hongaarsche politiemacht zou best in staat zijn Hitler's veiligheid te waarbor gen. Niettemin handhaafde Himmler zijn eisch, dat ca 10.000 man Hitier moesten beschermen; in die omstandigheden, zoo zou Horthy hebben laten weten, kon het bezoek beter niet plaats vinden. ACHT GEWONDEN, DRIE ERNSTIG. Bij het binnenrijden van het stati ons-emplacement te Gouda is heden morgen een motortrcin uit Leiden tegen een stootblok gebotst. Hierbij zijn van de veertien reizigers acht gewond, waarvan drie min of meer ernstig. Bij het afremmen van de snelheid van den molortrein no, 3810. die om 10.32 uur in Gouda aankomt, werkten de remmen nor maal. maar door nog niet bekende oozaak gleed de trein door, met het gevolg, dat hij met een vaart van ca. 25 km. tegen het stootblok aan het einde van het kopspoor, waar de lijn uit Leiden eindigt, reed. De passagiers hadden allen hun zitplaats reeds verlaten en stonden klaar om uit te stappen. Dit verklaart, dat bij betrekkelijk geringe materieele schade zooveel personen letsel kregen. De reizigers werden allen om ver geworpen en kwamen op den grond of tegen den houten opstand in den wagon te recht. Het bleek, dat van de veertien reizi gers er acht gewond waren, vier dames, drie heeren en een jongen. Dr. J. G. W. F. Bik, heeft op het stationsbureau waarheen zij waren gebracht, medische hulp verleend en hen voor zoover noodig verbonden. Drie ge wonden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Per auto van den G. G. D. zijn zij naar het van Iterson-ziekenhuis gebracht. Het zijn de 59-jarige mevrouw B. RoelfsVermij te Goude, die een zware hoofdwonde heeft, de 40-jarige mevrouw C. Slingerlandde Pater, te Waddinxveen. die gewond is aan hoofd en knie en de 45-jarige meubel fabrikant J. P. van Steyn. eveneens uit Waddinxveen, die een hersenschudding heeft gekregen. Hun toestand is gelukkig niet levensgevaarlijk. De andere gewonden hadden lichte kneu zingen of hoofdwonden. Nadat de dokter hen behandeld had en zij den schrik te boven waren, konden zij naar huis gaan. De wagenbestuurder J. Toonen te Gouda, had geen letsel en kon normaal zijn dienst voortzetten. De trein is in de rails gebleven en heeft slechts verbogen buffers Het stootblok is gedeeltelijk vernield. De treinenloop onder vond geen enkele vertraging. De politie heeft voor het onderzoek den motorwagen in beslag genomen. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 9 Augustus. Tarbot 85—60 ct. per KG.; Tong 160—95 ct. per KG.; Heilbot 125 ct. per K.G.; Griet f.34— —16 per 50 KG.; Zetschol f.26.50—14 idem: Kleinschol f.158 idem; Bot f. 16—6.60 idem; Schar f.83.40 idem; Tongschar f.2415 idem: Poontjes f. 2.201.50 idem; Middel schelvisch f. 9.5013.50 idem; Kleinmiddel schelvisch f 13.50 8.60 idem: Kleine schelvisch f. 7.304.90 id.: Groote gul f. 145 idem; Kleine gul f. 82.70 id.: Wijting f.31.90 idem; Makreel f.10 50—5.40 idem; Versche haring f8.306 idem; Middel heek f.3832 per 125 KG.; Kleinmiddel heek f. 13.50—12.50 per 56 KG.; Kleine heek f.7.50— 6.50 per 50 KG.; Kabeljauw f. 70—38 per 125 K.G.; Vleet f.2 45—2.20 per stuk; Leng f.0.60; Koolvisch f0.450.35 per stuk. Steurharing f. 1412 per kantje. Aanvoer: Afslag 1027 kisten versche haring. 45 kantjes steurharing. Besommingen trawlers IJmuiden: Rotterdam, IJm. 112. 380 manden, f.1690; Antje. R.O. 15. 315 manden, f.2310; Protinus.IJm. 85. 450 man den. f.2390; Hollandia, IJm. 78. 300 manden. f.1920; Witte Zee. IJm. 167, 350 manden, f 1870; Llmburgia. IJm. 54. 285 manden, f. 1690; Fla mingo. IJm. 25. 655 manden, f.3900; Willy, Sch. 61. 175 manden, f.1580; IJm. 112, 1600 manden. f.7420. Kotters: Z. 65 f.160. Loggers; Sch. 107 f.1150; KW. 16 f.520; KW. 31 f.710; KW. 65 f. 450. Volgens radiografische berichten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen heden ochtend als volgt: K.W. 151 14 kantjes: KW. 97 10 k KW. 127 2 k.; KW 158 7 k.; KW. 42 10 k.; KW. 2 8 k.; KW 124 17 k KW. 135 10 k.; KW. 43 14 k.; KW. 44 1 k.; KW. 176 1 k.; KW 26 3 k.; KW. 32 4 k.; KW. 20 12 k.; KW. 40 17 k. RECTIFICATIE. Door een vergissing van de Griffie der Haag- sche Rechtbank is èn ijl een advertentie èn in de rubriek ..Faillissementen'' van ons Blad mel ding gemaakt van een faillissement van onzen stadgenoot J. J. van Bostelen en zijn echtge- noote K. H. Kanaar. Dit faillissement heeft evenwel uitsluitend betrekking op eerstge noemde. AMSTERDAM, 9 Aug. De middagbeurs. De beurshandel gaf vandaag nog geen tce- kenen van opleving. De omzetten waren klein en van een bepaalde stemming kon geen mel ding worden gemaakt. Onder beurstijd werd be kend, dat minister De Geer er in geslaagd is een kabinet samen te stellen, doch hiervan ging weinig invloed uit. aangezien de meeningen omtrent de wijze waarop de samenstelling van de nieuwe regeering, waarvan tijdens den of- ficieelen beurstijd nog niets bekend was. moest worden geïnterpreteerd, uiteenliepen. In Amerikaansche Waarden ontwikkelde zich eenige affaire, en daarbij kon de stemming voor deze fondsen prijshoudend worden genoemd in zooverre de koersen onder beurstijd een kleinig heid aantrokken. Voor locale rekening was eenig materiaal aan de markt, doch daartegen over werd door de Londensche arbitrage het aanbod gemakkelijk opgenomen. De belangstelling ging voornamelijk uit naar de Staatsaandeelen en enkele Koperwaarden, terwijl ook vooral in de ochtenduren in General Motors flink zaken waren gedaan. De locale markt had een onzeker verloop. Koninklijken bewogen zich aanhoudend in de onmiddellijke nabijheid van de 300 pct.-grens daarbij tipten zij er nu eens boven en dan even onder, waarbij onder beurstijd per saldo slechts kleine schom melingen werden meegemaakt. Op de Suiker- afdeeling openden H.V.A.'s iets lager, doch daar na kon een klein herstel worden waargenomen tot ongeveer den slotkoers van gisteren. De han del in Tabakken stond vrijwel stil. De koersen waren niet of niet noemenswaardig veranderd. Voor Rubberwaarden bestond slechts matige belangstelling. Amsterdam Rubbers werden hoofdzakelijk af gedaan op het peil van de vorige slotkoersen. De affaire in de incourante soorten was onbeteeke- nend. De Scheepvaartmarkt lag verlaten. Van de Industrieelen draaiden de Philipsaandeelen aanhoudend om de 200^-koers. Unilvers waren onveranderd. Aku's trokken nauwelijks attentie. De beleggingsmarkt was stil. De Nederlandsche staatsobligatiën waren bijna onveranderd, maar tegen de vorige koersen toch eerder aangeboden. Voor buitenlandsche beleggingen bestond nau welijks belangstelling. WISSELKOERSEN. Londen 8.77 7/8 (8.79 5/8); Berlijn 75.30 (75.40»; Parijs 4.97 (4.97 7/8 Brussel 31.871/2 (31.92V2); Zwitserland 42.34 (42.53»; Kopenhagen 39.20 39.27V2)Stockholm 45.25 (45.35); Oslo 44.12yz (44.20); New York 1.87 5/8 (1.87 15/16); Lire Bankpapier 6.60 (6.65). Prolongatie 3/4; Part. disc. y2; Daggeld y2\ Registermarken 25 5/8; Handels Sperr- marken 6 3/4; Reismarken 49Vfe; Bankpa pier 26 5/8. JAC. VAN KEMPEN, t In het Diakonessenhuis te Haarlem is heden in den ouderdom van 63 jaar over leden de bekende tenorzanger Jac. van Kempen. •Van Kempen is vrijwel in alle oratoria opgetreden. Voorts was hij lid van het Zalsman-kwartet en ook was hij verbonden 1 aan de Madrlgaalvereeniging onder leiding i van Sem Dresden. LEIDSC HEND AM7 Aug. Engelsche kom kommers le soort f.11.50, 2de soort f.1; Gele komkommers le soort f.11.40; Kropsla. 1ste soort f.0.602.10, 2de soort 5060; Peen f. 2.90 4.10; Bloemkool le soort f. 7.9012.80, 2e soort f. 4.606.10, uitschot f. 2.503.40; Tomaten, midd. f. 22.30, groote ronde f.22.50, 2e soort f.2—2.10, bonken f.2; Andijvie per 100 50—120; Spinazie per 4 Ko. 1429 ct.; Postelein f. 2.90 4.60; Postelein f. 2.904.60; Rabarber per 100 bos f.23; Snijboonen f.912; Sperciebooncn f.6—9; Prei f. 2.50—3; Selderie 70—90; Peulen f.17—19; Tuinboonen f. 1.503; Doperwten f.14 18; Pruimen per 100 f. 1.502.40; Meloenen 9—21; Druiven f.1718; Roode en Witte Bessen f. 7—8. AMSTERDAM, 9 Augustus. - Ter veemarkt aangevoerd 245 vette kalveren: 1ste kwal. 5660 ct.. een enkele hooger. 2de kwal. 4854 ct.: 3de kwal. 3846 ct. per K.G. levend gewicht; 102 nuchtere kalveren f. 5.509 per stuk; 168 var kens: vleeschvarkens, wegende 90110 K.G. 62 63 ct.. zware varkens 6061 ct.; vette var kens 5859 ct. per K.G. slachtgewicht. Aan gevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Dene marken. BOSKOOP. 8 Aug. - Coöp. vereen. De Bosk. Veiling. Rozen per bos: Pechtold 2245 ct,; Wendland 29 ct.; Hadley 1126 ct.; Briarclif 1215 ct.; Butterfly 1517 ct.; Steward 12 ct.; Rosalandia 15—20 ct.; Wilh. Kordes 11—14 ct.: Florex 2528 ct.; Vierlanden 2632 ct.; Edith Helen 1631 ct.; August Noach 12 ct.; Else Poulsen 2836 ct.; Gloria Mundi 2030 ct.; Ellen Poulsen 1020 ct.; Rosa Mundi 1026 ct.; Paul Grampel 3250 ct.; Ingar Olsson 26—32 ct.; Queen Mary 17 ct.; Duisburg 1429 ct.; Orange Triumph 2234 ct. Diversen per bos: Asters 46 ct.: Clematis Durandi 41 ct.; idem Prins Hendrik 5080 ct.; idem Mevr. le Coultre 55—62 ct.; Lelies 8—12 ct. KOUDEKERK. 8 Aug. E.VJC.R. - Aanvoer kipeieren 3562 stuks. Aanvoer boter 69 pond. - Kipeieren f. 3.804.00; eendeieren f. 3.10; boter 6068: kaas 2228; kippen 3855; hanen 40 1.25; eenden 38; konijnen f. 0.241.20. Volgende week Maandag geen veiling. ROELOFARENDSVEEN, 8 Aug. Aardbeien 19 ct, per doosje: meloenen 514 ct. per st.; sla f. 0.805.20 per 100 krop: tomaten 5065 ct, per bak: bloemkool 56 ct. per st,; snijboonen 60— 1.20; Prinseboonen f.0.701.20; stamboonen 65 75 ct; pronkboonen 30 per 10 KG. Augurken: D f. 0.70—0.80: E 0.150.16: Stlpp. CD 29—39 ct. per 25 KG. LEIDSCHENDAM, 8 Aug. Engelsche komkom mers 1ste soort f. 11.50, 2de soort f. 1; 3e soort f.1: Gele komkommers le soort f.11.40. 2de soort f. 1. 3de soort f. 1: kropsla le soort f. 0.50 1.40; 2de soort 50; bloemkool le soort, f.48.50, 2de soort f.23.50. uitschot f. 1.50; tomaten, midd. f. 22.40; tomaten, groote ronde f. 2 2.50; 2de soort f. 2. 3de sooort f.2. bon ken f.2: andijvie per 100 f.0.501.10: spinazie per 4 KG. f.1026; postelein f. 2.504.80; snij boonen f.712; spercieboonen f.615: meloe nen f. 526. HONSELERSDIJK. 8 Aug. Export. Alicante 3541 ct.; Golden champion 4261 ct.; Muscaat 7078 ct.: Maroc 47 ct. per KG.; netmeloenen 1114 ct.. 2e soort 910 ct. per stuk; tomaten 5051 ct.: B 50 ct., C 50 ct, per bak; groene komkommers f. 1.80 per 100. NAALDWIJK. 8 Aug. Alicante 36—44 ct.; Golden champion 4058 ct.; Muscaatdruiven 76 ct.; Maroc 4450 ct. per K.G.; tomaten A 50 52 ct,; C 50 ct.. CC onverkocht, bonken onver kocht; meloenen (net) 1116 ct. per stuk. Westl. snijbloemenveiling. 8 Aug. - Agra- tum 46 ct.: Asplenium 4143 ct.; Gloxinia 15 —32 ct.; Cyclamen 28 ct.: Bolbegonia 46 ct.; Baardses wonder 4253 ct,: Ster van Bethelhem 10—11 ct.; Hangers 67 ct.; Fiscus 7080 ct.; Fuchsia 1315 ct,; Ixora 2940 ct. per pot; Plumosa 1322 ct.; Phoenix 7 ct. per bos. TER-AAR, 8 Aug. Snijboonen 60—1.25: Prin- sesseb f.0.701.25; dubb. stampr. f.0.600.80: witte pronkb. f. 0.300.36; spekboonen f.0.60 0.62 per 10 KG. Augurken fijn f. 2 40; f. bast. f. 1.30 bast f. 0.95 grof f. 0.80—0 95 stipp. f.0 40 —0.42, komk. f0.16—0.18 alles per 25 KG. KATWIJK AAN DEN RIJN. 8 Aug. Eigenhei mers, groote. f.23.20; Drielingen f. 1.202.80; Sla f. 2.903.50: Kroten 40—60 ct.; Bospee* f. 2.50—4.80; Peen per kist 30—50 ct.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3