BUITENLAND Japan en de aansluiting bij de as Rome—Berlijn LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 8 Augustus 1939 Rond Danzig KERK- EN SCHOOLNIEUWS Algemeene Toestand Noodlottige verkeersfout De kwestie Zuid-Tirool De overval in een ijssalon te Amsterdam Dagbladreclame is niet te vervangen Militairen en regeering in Tokio Geruchten omtrent het nieuwe kabinet Algemeene synode der Ned. Herv. Kerk Steeds duidelijker wordt, dat de Senaat van Danzig voorloopig is teruggeweken voor de dreigende Poolsche nota, waarin een ter mijn van antwoord was gesteld. Gisteren is dit antwoord afgekomen. Havas meldt uit Warschau, dat volgens een bericht uit Poolsche bron te Danzig in de nota geaegd zou zijn. dat de senaat noch de douane-directie, instructies hebben ge geven, die ten doel zouden hebben gehad, den Poolschen beambten de uitoefening van hun functie onmogelijk te maken. Het antwoord kan niet worden uitgelegd als een afwijzing. Het geeft uitdrukking aan de verrassing, dat de jongste gebeurte nissen beschouwd zouden moeten worden als een recht vaardiging voor een „ultima tum, speciaal op een oogenblik, dat het zoo gemakkelijk tot een ontbranding zou kun nen komen." Het antwoord verklaart voorts, dat het wapenvertoon van Poolsche douaneambte naren een schending van het verdrag be- teekent. Het ontkent, dat zekere Poolsche douane-inspecteurs aan de grens van Zon dag af zouden worden geboycot. De Senaat protesteert tegen de bedreiging met niet nader genoemde tegenmaatregelen door Polen. De nota besluit met uiting te geven aan de bereidheid over de aange legenheden te beraadslagen. Van de zijde van Danzig wordt verklaard, dat men reeds mondeling was overeengeko men Poolsch-Danzigsche onderhandelingen te openen om het vraagstuk der Poolsche douaniers tot klaarheid te brengen. Het Poolsche standpunt te dien aanzien Is niet gewijzigd. Indien Danzig in bespreking wenscht te treden, zal dit verzoek worden ingewilligd, op voorwaarde, dat de juri dische positie der Poolsche douane-Inspec teurs niet zal worden betwist en de rechten dezer inspecteurs worden geëerbeidigd. Het is kenmerkend, aldus zegt men, dat de Danzigsche pers zich onthoudt van het verkondigen van een standpunt en het woord laat aan de officieele Duitsche agent schappen. Tegenover het argument van den senaat, waarbij de poging de Poolsche douane-inspecteurs te verhinderen hun functies uit te oefenen, geruchten worden genoemd, doet men van Poolsche zijde op merken, dat op 4 Aug. verschelden Poolsche douane-inspecteurs m de dorpen Pieklo Steegen. Sever en Kalthof van Danzigsche douaniers de mededeeling hebben gekregen, dat zij zich niet meer aan de grens moesten vertoonen, noch in de douaneposten en dat zij niet meer in uniform of gewapend moes ten wandelen Danzigsche douaniers zou den hieraan hebben toegevoegd, dat zij bij overtreding dezer instructies zouden kun nen worden gearresteerd. Later hebben eenige Danzigsche doua niers Zaterdagavond na de Indiening der Poolsche nota, d.w.z. om 11 uur Poolschen douane-inspecteurs laten weten, dat deze maatregelen voorloopig zouden worden op geschort Hoe het zij. aldus besluit Havas, de Poolsche douane-inspecteurs bevinden zich sinds gisteren opnieuw in uniform op de posten, welke zij tevoren bezet hielden. ARTS UIT „ENDEGEEST" GEDOOD. Op den rijksstraatweg LeidenUtrecht, nabij de woning van den aannemei V. te Nieuwerbrug. heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, dat een motorrijder het leven heeft gekost. Doordat een taxi-chauffeur uit Woerden geheel links van den weg kwam, moest een uit tegenovergestelde richting komende mo torrijder, om een aanrijding te voorkomen, zoo ver naar rechts uitwijken, dat hij tegen een deur van de werkplaats van den aanne mer V. opbotste en van den motor sloeg. In bewusteloozen toestand, met een zware her senschudding, werd de motorrijder naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij later, zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. Het slachtoffer is de 25-jarige ongehuwde arts A. N. uit het gesticht „Endegeest'' te Oegst- geest. alwaar hij inwonend assistent was. De verkeersbrigade der rijksveldwacht te Utrecht heeft een onderzoek ingesteld en tegen den bestuurder van de taxi proces verbaal opgemaakt. Gouwleider Förster gaat blijkbaar bij Hitier nieuwe instructies halen, want hij is per vliegtuig op den Obersalzburg bij Berehtesgaden aangekomen. De Poolsche douane-inspecteur Lipuiskl, die twee maanden geleden door de autori teiten van Danzig werd gearresteerd, be schuldigd van spionnage en ontvoering, is thans, uitsluitend wegens beleediging van Hjtler en Goebbels. veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Biedt Danzig derhalve momenteel het beeld van eenige ontspanning, in de pers blijft men felle taal bezigen. De Duitsche bladen schrijven in felle bewoordingen over een gisteren door het Poolsche blad „Czas" gepubliceerd artikel naar aanleiding van de rede. welke Smigly-Rydz te Krakau heeft gehouden. Het artikel wordt een misdadige provocatie en een uitdaging der Duitsche wapens genoemd De ..Berliner Boersenzeitung" acht het duidelijk, dat de Polen een slinkschen over val op de Duitsche stad Danzig voorberei den en het blad voegt hieraan toe: De lieden, die het juist achtten, dezen waanzinnigen een blanco cheque te geven, moeten eindelijk inzien, tot welke vreese- lijke misdaden zij hun vazallen den weg hebben geëffend. Het eerste schot op Dan zig uit een Poolsch kanon zal in onze oogen een voldoende aanleiding zijn, om den Po len een antwoord te geven, waarvan de let ters den slotzin van de tegenwoordige Poolsche geschiedenis zullen vormen. De „Berliner Lokal Anzeiger" schrijft: Dc Polen moeten zeer voorzichtig zijn. Aan het Duitsohe geduld, dat thans lang ge noeg op de proef is gesteld, kan eens een einde komen. Ook de „Voelkische Beobaehter" waar schuwt voor een eenzijdigen represaille maatregel, die Polen kennis zou kunnen doen maken met een overweldigende gewa pende macht. Van diverse zijden komen wederom be richten over troepenverplaatsingen naar dc Poolsche grenzen, waartoe auto's met chauffeurs waren gerequireerd. ITALIË. Aan de Kamer van fasces en corporaties is een wetsontwerp weergelegd betreffende het verlies van het Italiaansche staatsbur gerschap voor Duitsch sprekende personen van Duitsche afkomst, wonende in de streek van de boven Adige, die naar Duitschland zullen verhuizen en het Duitsche ntaatsburgerschap zullen aanne men. De verklaring, dat zij het Italiaan sche staatsburgerschap zullen opgeven moet worden opgemaakt alvorens zl) naar Duitschland vertrekken. De wet is ook van toepassing op de kinderen der betrokken personen Verscheidene Londensche bladen melden dat de overplaatsing van de Duitsche be volking uit Itahaansch-Tirool op hardnek- klgen tegenstand stuit en aanleiding geeft tot gewelddaden, de onder de Tiroiers ver ontwaardiging wekken De News Chronicle meldt b v uit Weenen: diegenen onder de 7000 boeren, waarvan het vertrek op het oogenblik georganiseerd wordt, die weigeren in te zien, dat het hun plicht is, hun haardsteden te verlaten om het land welks taal zij spreken, te gaan dienen zijn het voorwerp van ruwheden. Ondanks de censuur der nati-autorite'ten, komt het Oostenrijksche publiek gedeelte lijk de feiten te weten, en te Weenen, zelfs bij personen, die tot dusver trouw waren aan het nazi-regime, is groote verontwaar diging rqerkbaar. De verontwaardiging is vooral groot bij de Noord-Tirolers, die krachtens het verdrag van St. Germa'n Oostenrijksche staatsburgers waren geble- Manoeuvres in Noord-Italië geëindigd. De manoeuvres in Noord-Italië zijn ge ëindigd met een volledige overwinning van het Po-leger, dat was opgebouwd op geheel nieuwe grondslagen op initiatief van Mus solini. De koning-keizer, de prins van Plemont en hooge militaire functionarissen woonden de slot-phase bij. Uitbreiding van de politieke politie. De staatscourant publiceert een decreet, waarbij een crediet van acht millioen lire beschikbaar wordt gesteld voor ontwikke ling van de „politieke politie". ENGELAND Rede van Benesj. Nachtvlucht boven Frankrijk. Voor de eerste maal sedert zijn aankomst in Engeland heeft de vroegere president van Tsjecho-Slowakije, dr. Benesj, in het open baar het woord gevoerd, n.l. voor de „Libe ral Summerschool" te Cambridge. Na eerst scherpe critiek te hebben uitge oefend op de methoden der Europeesche groote en kleine democratieën, gaf Benesj als zijn meening te kennen, dat de demo cratie desondanks zal zegevieren, omdat het I in de lijn der maatschappelijke ontwikke ling en der geschiedenisphilosophle ligt. De 1 zege der democratie, aldus Benesj, beteekent vrljhetd van Europa en vrijheid van mijn land Tsjecho-Slowakije Het oordeel der geschiedenis heeft reeds het dictatoriale regeeringssysteem gevon nist en eveneens heeft het de leiders ge vonnist. De gebeurtenissen der volgende1 jaren in Europa en in de wereld zullen aan- toonen. of dit oordeel der geschiedenis Juist was. Mijn wetenschappelijke overtuiging is, dat het juist was. Er heeft nooit een maat schappij bestaan, waar de ontwikkeling der vrije menschelijke persoonlijkheid gestuit kon worden In de duistere perioden der geschiedenis is de strijd voor de vrijheid nooit geluwd, aldus Benesj. Deze strijd gaat voort en zal voortgaan tot de overwinning der vrijheid behaald is. FRANKRIJK. Radio Andorra geopend. De minister voor openbare werken, de Monzie. heeft gisteren officieel een nieuw radiostation, radio Andorra, geopend, dat op de golflengten 410 en 25.35 meter ln drie talen, Fransch, Catalaanseh en Spaansch zal uitzenden. In zijn toespraak zeide de minister, dat men geduld moest hebben met de ontwikkeling der betrekkingen tusschen Frankrijk en Spanje, opdat een toestan? van goede nabuurschap bereikt worde. Radio Andorra moet ertoe bijdragen om misverstanden tusschen beide landen weg te nemen. Wij bouwen geen militaire wer ken in de Pyreneeën, aldus de Monzie, en onze houding moet Spanje vertrouwen geven in Frankrijk. VAN ZES VERDACHTEN ZIJN ER DRIE VEROORDEELD EN DRIE VRIJGESPROKEN. De Amsterdamsche rechtbank heeft van daag vonnis gewezen in de strafzaak tegen zes verdachten, die terecht stonden omdat zij in den avond van 24 Mei geweld zouden hebben gepleegd tegen personen en goede ren in een ijssalon aan de Rijnstraat te Amsterdam. De rechtbank heeft drie der verdachten: Van E L en C vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. De verdachte Van G die ook terecht stond omdat hij een vrouw een stoel tegen het hoofd zou hebben ge gooid, waardoor zij een lichte hersen schudding opliep, is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest Verdachte M is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, eveneens met aftrek van voorarrest, en den tweeden verdachte M is eveneens zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van de voorloo- pige hechtenis opgelegd De verdachten bev.nden zich ongeveer twee-en-een-halve maand ln voorloopige hechtenis. De eisch tegen Van G. was tien maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Tegen vier verdachten had de officier van Justitie acht maanden, met aftrek, geë scht terwijl hij tegen den zesden verdachte vrij spraak had gevorderd De rechtbank overwoog, dat het verweer van den verdediger, mr. de Rijke, dat het gebeurde zich niet in het openbaar zou hebben afgespeeld, niet opgaat, omdat het tumult van de straat af zeer goed waar neembaar was Het feit aldus overwoog de rechtbank verder moet streng wor den gestraft, daar een dergelijk optreden :n een geordende maatschappij niet kan ge duld worden. Van de drie vrijgesproken verdachten was er reeds één eenigen tijd geleden in vrijheid ge6teld De belde anderen wor den vandaag uit de voorloop'ge hechtenis ontslagen. SOLDATEN DRONGEN IN EEN LEEGSTAAND KASTEEL BINNEN. Vier soldaten, gewoon dienstplichtigen bij de eerste compagnie van het 18de grens- bataljon te Zutphen, zijn op een middag een leegstaand kasteel te Vorden binnengedron gen en na alles doorsnuffeld te hebben, kwamen ze in den wijnkelder terecht, waar ze zich te goed deden aan de wijn van den kasteelheer. Twee hunner gingen 's avonds in gezel schap van twee andere soldaten van hun compagnie terug om nogmaals een gratis dronk te genieten. De krijgsraad heeft vier hunner vero*, deeld tot drie weken gevangenisstraf, d» twee soldaten, die tweemaal In het kasteel zijn binnengedrongen tot tweemaal drie weken. „Het is daarom zoo ernstig wat Jullie heb ben gedaan", hield de waarnemend presi dent van het Hoog Militair Gerechtshof, mr. Fick, den beklaagden, die vanochtend voor dit college terecht stonden, voor, „omdat jullie de sympathie, welke de burgerbevol king in deze tijden voor de weermacht heeft, naar beneden halen. Jullie bederft het voor jullie kameraden." Hoewel de auditeur-mlltiair in alle geval len hooger beroep heeft aangeteekend, vroeg de advocaat-fiscaal bevestiging van de opgelegde straffen. De verdediger bepleitte voor deze be klaagden, die ln de burgermaatschappij nooit een veroordeeling hebben gehad, een voorwaardelijke straf. De beslissing van het hof volgt later. HAAGSCHE RECHTBANK. Logementhouder bestal ouden ma% De rechtbank veroordeelde den 35-jarl, gen F H uit Leiden, die een bij hem ln» wonenden ouden man van 84 jaar een bedrag van f. 975.had ontstolen, tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den. Mislukte poging om valsche bank biljetten van f. 10.te maken. De 25-Jarige brandstoffenhandelaar M. J. van der G. heeft zich op 24 Mei van dit Jaar bij den directeur van een cliché-fa briek vervoegd en prijsopgave van cliches gevraagd Hierbij trachtte hll den directeur over te halen cliche's van de voor- en ach terzijde van een bankbiljet van tien gulden te maken, doch de directeur ging hierop n'et in en waarschuwde de politie. Wegens pog'tig tot uitlokking van een m sdrijf heeft de rechtbank den jongeman tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. Het o M had een beduidend zwaardere straf, n.l. een jaar en twee maanden ge heel onvoorwaardelijke gevangenisstraf ge- etscht. LUXEMBURG. Prins-gemaal en kroonprins naar de Vereenigde Staten. President en mevrouw Roosevelt hebben prins Felix van Luxemburg en zijn 18-jari- gen zoon. kroonprins Jan, uitgenoodigd hen op het Witte Huis te bezoeken, wanneer zij zich ter bezichtiging van de wereldtentoon stelling in de Vereenigde Staten bevinden. De prinsen hebben de uitnoodiging aan vaard en zullen binnenkort hun reis aan vangen, SPERWERUITSTAPJES. Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Britsche escadrilles heden nachtvluch ten boven Franseh eeb'ed zullen maken De vluchten beginnen te 20 uur Bombarde mentsvliegtuigen. behoorende tot de lucht macht van „Oostland", zullen tot Beauvais vl'egen en vandaar terugkeeren naar En geland om een aanval op de verdedig'ngs- werken van „Westland" te ondernemen. De zesde autotocht. Gisteren vertrok wederom een gezelschap Sperwercliënten, ditmaal naar Brabant. Om 7 uur werd van de Papengracht ver trokken en vla Zaltbommel werd Den Bosch bereikt, waar de St. Jans Kathedraai onder i deskundige leiding werd bezichtigd. De tocht werd voortgezet met een bezoek aan Breda en een wandeling door de Oisterwijk- sche vennen, het natuurreservaat van Bra bant. Een autotocht Den BoschBreda— MastboschLiesbosch is overigens op zich zelf reeds een genot. In Breda werd gedi neerd, waarna via den Moerdijk werd terug gereden. Om 11 uur arriveerde het gezel schap weer op de plaats van vertrek. Dat de stemming den ganschen dag uit stekend was geweest, bleek op de terugreis, waar het „Wij gaan nog niet naar huis" niet van de lucht was. Morgenochtend gaan weer 200 volwasse nen en 400 kinderen naar Groenendaai. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 40-jarige rangeerder H. Z., wien gister morgen tijdens de uitoefening van zijn werk een ernstig ongeval overkwam, is in het Dlaconessenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. De heer Jan Gijsman alhier slaagde voor het examen Engelsche Handelscor respondentie Mercurius en Ver. v. Leeraren. Een dertigtal leden van de Leidsche Doofstommenver. ,De Sleutelstad" heeft een csleagden 'eiTiaagschen autotocht ge maakt door Zuid-Holland, Utrecht, Gelder land en Noord-Brabant. SPANJE. Het gerucht gaat, dat Serrano Suner, die bekend is om zijn sympathie voor de „as", door Franco zal worden benoemd tot minis ter-president van de nieuwe Spaansche re geering Als tegenwicht zou dan generaal Yague, die naar verluidt tegen een nauwer aansluiten bij de as-mogendheden is, wor den benoemd tot minister van binnenland- sche zaken of tot secretaris-generaal van de phalanx. In welingelichte kringen is men van oor deel, dat de herziening van de phalanx een matigenden invloed zal hebben op de heet hoofden. Het aantal leden is aanmerkelijk uitgebreid, zoodat de invloed van het leger is toegenomen. Men meent dat Franco aan de eene zijde het leger tevreden wil stellen door zijn bui- tenlandsche politiek en aan de andere zijde de phalanx ter will» wil zijn door zijn bin- nenlandsche politiek. Nog acht executies te Madrid. Bij het aanbreken van den dag zijn gis teren de laatste personen, die voor den moord op den politiechef Gabaldon ver antwoordelijk gesteld worden, zeven man nen en een vrouw, terechtgesteld. Een vrouw die medeplichtig wordt geacht, ls tot 30 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. Nu de Engelsch-Japansche besprekingen nog traineeren, treedt ln Japan de kwestie van een militair verbond weer meer op den voorgrond. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron zou de z.g. groep der jonge kolonels Berlijn haar eerewoord gegeven hebben, dat een Duitsch-Italiaansch-Japansch militair ver drag in den ruimsten zin zou worden toe gepast ondanks beperkende voorwaarden van het gematigde kabinet Hiranoema. On der deze omstandigheden kwamen de voor standers van een bondgenootschap er toe snel te handelen, teneinde de uitwerking van een mogelijk compromis tusschen En geland en de gematigde elementen te To kio te verhinderen. Daarom kwamen de mi litaire leiders den 2en Augustus JX bijeen en noodzaakten zij den premier het ontwerp van een militair verdrag voor te leggen aan een conferentie van de vijf voornaamste ministers, terwijl de Japansche ambassa deurs te Berlijn en Rome de Europeesche reacties peilden Het is van belang er aan te herinneren, dat de betrekkingen van Tokio met de as doorloopend onder den invloed stonden van den blnnenlandschen politieken toestand In Japan, met name van de krachtsverhouding tusschen de gematigden en de militairen. De vraag is thans, of Hiranoema in de laat ste phase van het onderhavige vraagstuk zijn rol van gematigd scheidsrechter, staan de boven de beide partijen, zal kunnen be houden of dat hij het kabinet zich meer rechtstreeks zal moeten laten richten naar het leger Zooals bekend, zouden de jongste Japan sche voorstellen, welke begin Juni door Ja pan gedaan werden doch door Berlijn en Rome werden afgewezen de volgende ge weest zijn: le. Een automatisch in werking tredend, onvoorwaardelijk militair bondgenootschap tegen Sovjet-Rusland. 2e. Japan is ln beginsel bereid ook bij stand te verleenen in geval van een con flict met de andere vijanden van den drie hoek, doch de modaliteiten daarvan zouden voor elk speciaal geval moeten worden vastgesteld. 3e Het verdrag zou geheim gehouden moeten worden, teneinde de publieke opinie in Engeland en Amerika niet in beroering te brengen. Tengevolge van de verwerping van deze voorstellen door Duitschland en Italië had Japan zich bereid verklaard, het sluiten van het verdrag toch maar bekend te ma ken. Intusschen bleef de vraag open, ln welke mate Tokio zich zou aanpassen aan een Europeesche politiek, welke het niet alleen tegenover Sovjet-Rusland doch ook tegenover de democratieën, vooral Enge land, zou kunnen plaatsen. De ontwikkeling van den internationalen toestand in den loop van de laatste twee maanden heeft er toe bijgedragen, de Duit sche eischen te matigen en het rijk er van te overtuigen, dat het beter is. de Japan sche voorstellen in groote lijnen te accep teeren. Baron Koemao Harada, de particuliere secretaris van prins Saionji, den eenigen genro, die nog in leven is, heeft gistermid dag een bezoek aan Saionji gebracht en hem op de hoogte gebracht van den loop der Japansch-Britsche besprekingen en van den internationalen toestand, met name ten opzichte van Japans houding tegenover den nieuwen toestand ln Europa Overeenkomstig den wensch van Itagaki, Japans minister van oorlog, zal deze kwestie van Japans houding inzake Europa van daag besproken worden op een bijeenkomst der vijf voornaamste ministers, te houden na den ministerraad van heden. Itagaki was voornemens op deze vergadering een uiteen zetting te geven van de opvattingen, geble ken op de jongste bijeenkomst van „de drie groote mannen van het leger",n.l de mi nister, den chef van den generalen staf en den inspecteur-generaal van het militair onderwijs, zoowel als van de resultaten van de jongste besprekingen van de voornaam ste legerofficieren. De ministers van marine, buitenlandsche zaken en financiën zouden vervolgens hun oordeel over deze opvattingen uitspreken Officieel weigerde de regeering zich nog uit te laten. Boycot van Britsche waren te Peking. In de plaatselijke pers te Peking ls een lijst van Britsche goederen afgedrukt, welke niet gekocht mogen worden. Hiernaast was een lijst van Japansche, Duitsche en Chi- neesche waren opgenomen, welke hiervoor in de plaats genomen kunnen worden. De antl-Brltsche demonstraties duren ge regeld voort. XVII. In de gisteren te 's-Gravenhage voortge zette zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft de heer E. H. baron Brlssc van Ulfenhout gerapporteerd over een schrijven van een comité tot bevorde ring van de stichting van zelfstandige ge meenten in den Z.O.O hoek van Drenthe. Overeenkomstig de conclusie besloot de Sy node deze zaak in de bijzondere aandacht van de Algemeene Synodale Commissie aan te bevelen en het comité te berichten dat zij terzake diligent is. Dr. J. Fetlaar van Assen rapporteerde over een schrijven van prof. dr. S. F. H. J Berkel- bach v. d. Sprenkel van Utrecht inzake zijn afvaardiging naar de Synode van de Indi sche Kerk. Ingevolge den wensch van den schrijver besloot de synode aan prof. Ber- kelbach opdracht te geven rapport uit te brengen over de verbinding tusschen de Ned. Herv Kerk en de Prot. Kerk in Indië en de opleiding tot predikant in laatstgenoemde kerk. Dr. Fetlaar rapporteerde ook over een ver zoek van het ministerie van predikanten van de gemeenten van Den Haag. Leiden en Utrecht om een collecte uit te schrijven voor den arbeid onder de studenten. De con clusie van het rapport werd aangehouden. Mr. C. de Roon Swaan van Velp bracht rapport uit over een schrijven van de classi cale vergadering van Nijmegen Inzake een betere regeling van de door den quaestor- generaal ten vorlgen jare ingevoerde con trole op de administratie van de classicale quaestoren. Aangezien de commissie zich refereerde aan de gunstige ervaring die de quaestor-generaal reeds mocht opdoen be sloot de synode het schrijven voor kennis geving aan te nemen. Mr. de Roon Swaan rapporteerde ook over een motie van de classicale vergadering van Emmen inzake dekking van het tekort ont staan door de malversaties van den vorlgen quaestor-generaal. De Synode vereenigde zich met de conclusie van het rapport waar in voorgesteld werd aan Emmen te berich ten, dat de Synode in deze zaak na rijp be raad gebruik heeft gemaakt van haar recht. Tenslotte rapporteerde Mr. de Roon Swaan over een motie van de classicale vergadering van Dokkum inzake het gebrekkig toezicht op de administratie van den vorlgen quaestor-generaal. Ook dit schrijven werd overeenkomstig de conclusie voor kennisge ving aangenomen. Ds. F. W. J. v. d. Kieboom van Bergen bracht rapport uit over een schrijven van kerkvlsitatoren in de prov. Utrecht inzake het terugloopend aantal doopelingen in de Ned. Herv Kerk, waarmee natuurlijk ook het vraagstuk der geboortebeperking samen hangt. De Synode besloot overeenkomstig de conclusie aan kerkvlsitatoren mede te dee- len dat zij genoemd vraagstuk met de uiter ste zorg ln haar overwegingen heeft opge nomen en hun te adviseeren dit onderwerp den kerkeraden als een belangrijk onderdeel der zielszorg op het hart te binden. Laatste rapporteur in deze zitting was ds. J. J. C. Karres van Apeldoorn over een ver zoek van het classicaal bestuur van Dokkum om herziening van een besluit van een Sy- nodus contracta in 1938. De zaak werd aan gehouden. In verband met den nationalen teestdag werd de zitting vroeger geschorst dar. an ders. Hedenmorgen heeft de Synode haar zittingen weer voortgezet. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Noordwtfk aan Zee Geref. Bond «Julianaweg 27): Woensdagnam. 8 uur ds. Steenbeek van Oudewater. NED. HERV. KERK Bedankt voor Otterlo: W. L. Mulder te Vee- nendaal. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Franeker D. Blesma Jr., cand. t« Groningen. I 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2