Viering van den Nationalen Feestdag in de stadsgehoorzaal DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939 No. 24346 Oranjezon verhoogde de feestvreugde HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 8ös(e iaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN r. 1 tlt 1 i Avondfeest Kinderfeest in de Stadszaal Gecostumeerden voetbalwedstrijd V endelz waaien „Puzzle-rit" voor wielrijders DH nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ots. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zila: per 3 maanden f. 2.JS per week 1.0.1# Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndj Foto VAN VLIET Een der moeilijkheden, waarvoor de deelnemers aan den puzzle-rit met hindernissen zich geplaatst zagen, was het passeeren van een wipplank. De jongeman hierboven schijnt het er goed af te zullen brengen. De Contactcommissie van vereenigin- gen op nationalen grondslag kan met gerechtvaardigden trots op het verloop van den Nationalen Feestdag in onze stad terugzien. Al was dan ook vrijwel nergens de feestvreugde uitbundig, de stemming was toch overal uitstekend, hetgeen voor een niet onbelangrijk deel te dan ken was aan de medewerking van de natuur, welke het welslagen der diverse onderdeelen ten zeerste in de hand werkte. Te half twee heerschte vóór de Stadsge hoorzaal een groote drukte van honderden blijgestemde kinderen, die verlangend waren getuige te zijn van de drie voorstellingen, welke in deze zaal voor de schooljeugd van alle richtingen door de contact-commissie van Vereenigingen op Nationalen Grondslag georganiseerd werden. Wie van heerlijke, spontane kindervreugde kan genieten, heeft tijdens deze voorstelling zijn hart kunnen ophalen! Alles droeg ertoe bij, om een suc ces te waarborgen. Een prachtig programma bestaande uit een teeken- en humoristische film, voorts een poppenkastvertooning door den op dit gebied zoo bekende heer Dévilé werkte ertoe mede, om de feestvreugde tot een hoogtepunt op te voeren. Niet te vergeten de fraai versierde zaal. die de juiste Oranje sfeer sterk ten goede kwam. Het was de heer W. J. Kriek, vice-voor- zitter der Commissie die. bij ontstentenis van den voorzitter, mr. P. E Briët, telken male vóór iedere voorstelling een kort openingswoord sprak, waarin hij de ge boorte van prinses Irene memoreerde. Te vens heette hij welkom den loco-burgemees- ter. mr. A. F. L. M. Tepe, alsmede den ge meente-secretaris mr. dr. C. E. van Strijen, die beiden blijk van belangstelling gaven. Was de vroolijkheid tijdens de film reeds groot, deze werd tot een climax opgevoerd hij de poppenkastvertooning, getiteld: ..De vroolijke avonturen van Kees Deegman". In drie bedrijven n.l ..Er is een Prinsesje ge- horen". „In het kabouterbosch" en „In het Paleis" hebben de kinderen, die de Stads gehoorzaal volkomen vulden, van harte meegeleefd. Zij gierden en schaterden dat hooren en zien bijkans verging ten teeken, dat zij er geheel en al „in" warenHet ge sproken woord was duidelijk verstaanbaar door middel van een geluidsinstallatie, zoo dat dit mede een factor was, om het geheel afstekend Ie doen slagen. Dat meerdere.malen het „W'lhelmus" en Pst „Wien Neerland's Bloed" door de jeugd op dezen blijden middag gezongen zijn, spreekt wel vanzelf! De feestelijkheden werden gistermiddag voortgezet met een tusschen een Leidsch Geuzen- en een India- nenelftal. welke laatste evenwel ook heel wat Leidsch bloed in de a"deren had. Er bestond voor dezen wedstrijd, die ge speeld werd op het terrein aan den Zoeter- woudsche Singel, zeer groote belangstelling. Ongeveer 3000 betalende bezoekers passeer den de controle. De loco-burgemester, mr. Tepe, wethouder Wilbrink en de gemeente-secretaris, mr. van Strijen gaven ook hier door hun aanwezig heid blijk van belangstelling. De Postharmonie vroolijkte het geheel met haar melodieuze klanken op. Ongetwijfeld heeft het talrijke publiek zich bij dezen wedstrijd uitstekend ver maakt. want niet alleen vormde de intocht der beide elftallen een potsierlijke vertoo ning doch toen mr. Tepe den aftrap had verricht en beide teams eenigszins gewend waren aan de handicap der costuums. werd er zeer behoorlijk voetbal vertoond, een eisch. welke men aan dergelijke wedstrijden eigenlijk niet mag stellen. Wel deden zich af en toe vermakelijke incidenten voor, doch over het algemeen werd er serieus gevoet bald en het spel bleef tot het einde het aankijken ten volle waard. De Indianen keerden met een 32 over winning naar hun wigwams terug. Bij de rust was de stand 11. Rechter v. d. Weert, bijgestaan door een Arabischen en een Chineeschen grensrech ter. was de juiste arbiter in dit internatio nale treffen. Het Costuumhuis „Erato" en kapper v. d. Pijl hadden alle eer van hun werk! Tegelijk met dezen wedstrijd gaven leden eener Leidsche padvindersgroep (V. d. Werffstraat) op verschillende plaatsen in de stad demonstraties die veel dankbare belangstelling trokken. Het was een bijzonder goede gedachte op den Nationalen Feestdag een uit te schrijven, met „Oud-Hortuszicht" als punt van aankomst en vertrek. Wij denken zoo, dat de „Prijsvragen naar buiten", die door de directie van ons blad georganiseerd zijn, tot het denkbeeld van dezen „puzzle-rit" geïnspireerd hebben. Immers: men ging hier van dezelfde grondslagen uit. Hier moest men met „aanduidingen" ais „links af", „rechts af" enz. volstaan, om de juiste route te bepalen. Een route, die langs mooie punten in onze stad leidde en geen onoverkomelijke moeilijkheden ople verde. hoewel zij toch in sommige gevallen den deelnemers of deelneemsters in de war vermocht te brengen. De rit was uitgeschreven voor twee groe pen en wel mèt of zónder hindernissen Zij, die er tegen op zagen capriolen op de fiets te maken, konden het dus wat rustiger aan doen. 72 personen hadden zich opgegeven voor den tocht mèt en 11 voor den tocht „zónder hindemissen". Deze hindernissen, die overi gens niet buitengewoon moeilijk waren, ble ken aangebracht bij het Gymnasium, de Sumatrastraat. den Maredijk en de Beesten markt. Men moest b.v. om eenige dicht bij elkaar geplaatste paaltjes fietsen, vervol gens over een wipplank en nog een plank heenrijden, waarop dan tenslotte wederom de moeilijkheid met de paaltjes de noodige eischen stelde. Kalm overleg en het juist bewaren van het evenwicht waren de voornaamste facto ren, die tot een goed resultaat konden voe ren. Velen gelukte het de bezwaren zonder moeite en dus zonder strafpunten te over winnen. maar ook waren er, voor wie de wipplank een onoverkomelijk obstakel op leverde. In groepjes, meestal van vier, werd van „Oud-Hortuszicht" vertrokken: elke paar minuten gingen nieuwe „puzzelaars" er op uit. Op afstanden van ongeveer een halfuur rijden waren bij de Kamerlingh Onneslaan, Sophiastraat, Morschsingel en het Rapen burg controleposten opgesteld en deze droe gen bij tot de nauwgezette regeling. Overal in de stad zag men al spoedig de deelne mers, ijverig speurend naar de juiste route en genietend van het touristische element, dat dezen tocht in hooge mate kenmerkte. Wij waren juist tegen kwart over drie weer eens een kijkje gaan nemen bij Oud- Hortuszicht. om te zien of er reeds iemand zou binnenkomen, toen, zoowaar, tegen veler verwachting in, de eerste deelnemer zich daar reeds presenteerde. Het duurde niet lang of in een regelmatig tempo kwa men ook de andere deelnemers binnen. Kort daarop was de tuin van „Oud Hortuszicht" gevuld met vele „peddelaars", die elkander hun ervaringen vertelden. De algemeene in druk was zeker, dat dit programma-punt tot de meest succesvolle behoorde! Fietsen is op zichzelf al een genot, doch wanneer daaraan nog het „verrassingselement" wordt toegevoegd, is het een dubbele vreugde Na afloop reikte overste Van Mens onder een hartelijk speechje de fraaie prijzen uit. Hij dankte allen die hadden medegewerkt tot het slagen van den tocht, in het bijzon der de controleurs, het Roode Kruis en de E.H.B.O.. waa.rna aan alle deelnemers(sters) het fraaie herinneringskruis kon worden overhandigd. De prijswinnaars. De prijzen vielen ten deel aan: 1. den heer J. E. v. Biezen met 39 punten 2. den heer L. Blom. 3. den heer W. Jung, 4. den heer J. de Leeuw, 38 punten, na loting o34, 5. den heer W. Pieëte, 6. den heer J. Hou- ben, 37 punten, na loting 56. 7. den heer Sunonis, 8. den heer G. Ouds hoorn, 9. den heer G. Kromhout, 36 punten, na loting 789. 10. den heer J. C. Schouten, 11. den heer H. C. Pieëte, 12. den heer J. den Heeten, 13 den heer J. Ververs, 35 punten, na loting 10—11—12—13. 14. den heer A. M. de Groot. 15. den heer A. v. d. Kloes, 16. den heer H. Nieuwenburg. 34 punten, na loting 141516. 17. den heer P. Laman 33 punten. 18. Me]. Henny Steen, 19. den heer J. Kwestroo. 20. den heer H. Mentlng. 32 pun ten, na loting 1819—20. 21. den heer A. de Meij, 30 punten. De juiste route. Theetuin. Witte Singel, Rijn en Schie- kade. J. v. Goyenkade. Schelpenkade, Stad houderslaan, Heerenstraat. Kastanjekade, Lammenschansweg, Koninginnelaan, Hee renstraat, J. v. Houtkade, Plantsoen. Rus tieke brug, Cronesteinkade. Lorentzbrug. Lorentzkade. de Sitterlaan, Kamerlingh On neslaan. Lammenschansweg. Zoeterwoud- sche Singel, Wasstraat. Cobetstraat, Fruin- laan (hindernis). Roomburgerweg. Rijn- en Schiekanaal, Hooge Rijndijk, Rijnstroom straat, Utr. Jaagpad. Utr. brug, Rijnkade, Oosterstraat, Munnikenstraat. Zijlsingel. Hulpbrug L. Rijndijk. Sumatrastraat (hin dernis). Timorstraat, Heerensingel, Alexan- derstraat, Sophiastraat, Maresingel. Mau- ritsstraat (om Plantsoen), Zwarte Pad, Ma resingel, Pasteurstraat. Hansenstraat, Mus- schenbroekstraat, Haarl .straat, Maredijk (hindernis) tot Warmonderweg, Warmon- derweg. Vogelbuurt, Rijnsburgerweg, Sta tionsweg. Morschsingel, Pesthuislaan. Trans- vaalkade. Morschweg, Morschstraat, Turf markt, N. Beestenmarkt (hindernis), Lam mermarkt, Nieuwe Mare, Oude Singel. Pauw- brug, Oude Vest, Kouden Hoek. Haarl.straat, Schapensteeg. Apothekersdijk. Aalmarkt. Vischmarkt, Botermarkt. Nieuwe Rijn, Rijn straat. Hoogewoerd, Breestraat. Rapenburg, Stcenschuur, Garenmarkt. Hoefstraat, Gee- regracht, Levendaai. Zoeterwoudsche Sin gel, Witte Singel, Oud-Hortuszicht. Met groote opgewektheid hebben vele in gezetenen gisteravond in de Stadsgehoorzaal het feest van de geboorte van Prinses Irene gevierd. Vroolijke feestklanken van de Leid sche Orkest-vereemging o. 1. v. den neer Noordanus brachten al spoedig de nu een maal onmisbare feeststemming voor een dergelijken avond. Onder hen, die de fraaie met groen en Oranje versierde Stadszaal vulden, merkten wij o.a. op den loco-burgemeester, wethou der Tepe, wethouder Wilbrink, den ge meente-secretaris, mr. Van Strijen, het Eer ste Kamerlid, prof. dr. J. de Zwaan, prof. dr. P. C. Flu, rector-magnificus der Univer siteit, den garnizoenscommandant. Overste Buurman en voorts vele afgevaardigden van Nat. Vereenigingen. Namens de Contact-Commissie heette ir. P. C. Lindenbergh alle aanwezigen hartelijk welkom. Gezongen werd het Wilhelmus, ge volgd door een driewerf hoera voor Konin gin Wilhelmina en Prinses Juliana. Prof. dr. J. de Zwaan sprak hierop een feestrede uit. Wij zijn, aldus spr„ hier van avond bijeen als dankbare landgenooten en dat wel in de allereerste plaats omdat wij mogen zeggen, dat ons land van vreemde smetten vrij is. Daarnaast zijn wij hier ook bijeen als medeburgers. Ook dit stemt tot dankbaarheid. Want wonen wij niet in Lei den, een stad die om haar Universiteit en industrie werelaoekend is En tensioae zijn wij hier ook samen als dankbare feestge- nooten. Waarom? omdat het ook thans weer is: 'tls Oranje en het blijft Oranje. Daarom aldus spr., willen wij ook thans zingen: „Wij leven vrij, wij leven blij", aan welk verzoek men spontaan voldeed. Voortgaande zette prof. De Zwaan uiteen, dat door alle eeuwen Oranje voor ons volk vrijheid beteekende. In benauwde tijden greep men steeds terug naar Oranje. Het tijdperk van den Koning-stadhouder is daarvan een teekenend voorbeeld. En ook thans, onder de regeering van Koningin Wilhelmina leeft ons volk in groote vrijheid. Moge het licht, dat in de nieuwe loot thans is doorgedrongen, Haar regeering blijve zegenen. Irene, Emma, Elisabeth, drie groote na men, aldus spr., voor een heel klein kindje, voor een nieuwe loot aan ouden stam. Irene vrede, Emma een onvergetelijke naam, die gedachten aan wijsheid bij ons wakker roept en Elisabeth een naam, die uit de geschiedenis aan macht doet denken. Vrede, wijsheid en macht, drie principes, die in onze vaderlandsche geschiedenis steeds samengewerkt hebben. Vooral ook de eerste spreekt van een taak Oranje waardig. Laat ons daarom juist trouw zweren aan Oranje, ODdat het niet aan ons ligt zoo, wanneer deze taak niet volbracht zou kun nen worden. Wij leven in een bevoorrechte natie en dit vooral dient niet vergeten te worden. Daarom wenscht spr. te zingen „O schitterende kleuren" waaraan door de aan wezigen weer gaarne gehoor werd gegeven. Nadat spr. dan herinnerd had aan de be kendmaking van de geboorte van Prinses Irene in den vroegen Zaterdagochtend, wekte spr. op om altijd, maar vooral in dezen tijd. te zijn een offervaardig, nijver en geestelijk volk. Onder instemming der aanwezigen deed spr. tenslotte mededeeling van den inhoud van een te verzenden telegram, dat als volgt luidde: „De Leidsche burgerij in feest- vergadering bijeen, biedt Uwen Knninkliiken Hoogheden hare eerbiedige gelukwenschen aan". Een driewerf hoera voor de geheele Ko ninklijke fómilie en twee coupletten van het Wilhelmus besloten deze vele malen door applaus onderbroken redevoering. Zoowel voor als na de pauze waren het ,.de Princevlag" en de „Oranje Garde", die enkele aantrekkelijke nummers uitvoerden. Van de Princevlag noemen wij hier vooral de vlaggenhulde en de rhythmische knotsen en hoepelreien. o. 1. v. mej. Kellenaers. Groot was het enthousiasme waarmede bei de nummers beloond werden. Alleraardigst was vooral de vondst van de wieg met de drie kleine kleuters. Wat het optreden van de Oranje Garde betreft, mag hier niet onvermeld blijven de correct uitgevoerde roffel met bazuinge schal. De heer Devilé toonde zich een kun dig conferencier. BINNENLAND. Moeilijkheden bij de Kabinetsformatie, (Binnenland, 3e Blad). De viering van den nationalen feestdag. (3e Blad). De geboorte-aangifte ten paleize Soestdijk (3e Blad). Te Interlaken is overleden, 87 jaar oud, jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, nester der Eerste Kamer (Binnenland, 3e Blad). Windhoos boven Nieuw Weerdinge. (Ge mengd, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille handel Gedrukte markt Achteruitloopende koersen Ameri kanen lager Nederlandsche beleggin gen prijshoudend. BUITENLAND. De kwestie Danzig (Buitenland, le Blad). Japan en de aansluiting bij de as. (Buiten land, le Blad). De ontruiming van Zuid-Tirool. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET TWEEDE BLAD. Meest zwaar bewolkt. Nu en dan eenige regen. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Een slotwoord van ir. Lindenbergh en het Wilhelmus besloten deze feestsamenkomst op waardige wijze. Nog eenmaal liet de L. O. V. zich in een pittigen marsch hooren en daarmede behoorde ook deze alleszins geslaagde avond tot het verleden. OPENLUCHTCONCERT. Rondom de muziektent op de Beesten markt heerschte wederom den geheelen avond een gezellige drukte. Helaas trad omstreeks 10 uur de regen hier als spel breker op. Men zou dit de eenige wanklank van den geheelen dag kunnen noemen: in alle andere opzichten is de Nationale Feest dag in onze stad uitnemend geslaagd. Nog werd onderstand telegram verzonden: Het Ned. Werkliedenverbond „Patrimo nium" afd. Leiden, dankt God voor den zegen U en Uw Huis geschonken, door de geboorte van Uw doorluchtige Dochter, feliciteert U hartelijk en draagt Uwe K.K. H.H. in Gods heilige bescherming op. w.g. F. Eikerbout. voorzitter. G. v. d. Vos, secretaris. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onder geteekende week kwartaal No. abonné wonen-le (straat) wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf- tlm.opgezonden te hebben aan onderstaand adres: tegen vergoeding van benoodiqde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1