A.V.D.KWAST&CO. DRUKWERK DOE HET NU! Op de wereldtentoonstelling te New-York J 'tfrilïilLiQ we9ens blijde gebeur- lenis in het Prinselijk geiin, LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 5 Augustus 1939 YISSCHERIJ-BERICHTEN UIT DE BONTE WAERELD «y MAMDEL LEIDSCH DAGBLAD Voor School- en Gezelschapsreizen Autobus en Touringcarondern. „Trio" LAND- EN TUINBOUW Tegenstellingen De kabinetscrisis Zaden van twee-jarige planten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN JAK VOSSENSTEEG A3-A5 VOOR DEN DRUKKERIJ NOORDEINDSPLEIN - TEL. 25041 U was toch van plan Radio te nemen, doch U stelde het nog uit tot het najaarDOE HET NU en U behoort ook tot degenen bij wie de vreugde- e«i feestklanken S- Billijker en beteri huiskamer klinken Door eigen lijnverbinding met de Studio 1875 M.-golf geen luchtstoringen ■GELKAS „DE SCHAKEL" VOORSCHOTBANK H,H. Kooplieden en Tuinders! (Van een bij zonderen correspondent). Amerikanen houden nu eenmaal van superlatieven en van slagwoorden. Wie daar mede rekening houdt wanneer hij De wereld van morgen" zooals de wereldten toonstelling genoemd wordt betreedt, zal zich niet teleurgesteld voelen wanneer hij een wel een beetje fantastische wereld van vandaag en in sommige gevallen zelis een wereld van gisteren vindt. De wereld van morgendie vindt hij slechts in het schitterende, fantastische, diep-indruk- wekkende tafereel dat de General-Motors hebben gebouwd en waarvan ik U in mijn vorigen brief vertelde. De wereld van mor gen, die vindt hij ook binnen in den grooten bol. die met den hoogen obelisk, het symbool en het middelpunt van de tentoonstelling vormt. Daarbinnen staat ge alweer voor of liever boven een indrukwekkend sohouwspel. Hoe groot die bol precies is, weet ik niet, maar geweldig en reusachtig is hij. Met een roltrap gaat de bezoeker naar boven en dan staat hij plotseling op een l&ngaaam draaiende balustrade. Onder hem ii ook zoo'n draaiende, ronde balustrade. Bn beide staan vol met menschen, die beurtelings vol ontzag voor de geweldige rjUimte en vol bewondering voor wat zij te zien krijgen hun blikken naar boven en naar beneden richten. Boven welft een diep blauwe hemelkoepel zich over de hoofden, langzaam wordt het aan dit uitspansel schemering, avond, nacht en weer stralende morgen. De tinten van het zwerk wisselen met den tijd van het etmaal dat zich hier over twaalf minuten uitstrekt en de sterren doen er haar fantastischen plicht, evenals de vurige zon en de koele maan en de kleuren en tinten, die des hemels zijn. De avond is teeder, de nacht vredig, de ochtend jubelend van zang en zon en juichende muziek, de middag stralend van licht en warmte. Ter wijl de bezoeker bijna onmerkbaar rond- glijdt langs en boven het indrukwekkend tafereel treden groepen zingende menschen door een ingenieuze filmprojectie uit den hemel en loopen op hem toe. In dit zin gen en in dit krachtige loopen, in de figuren zelf 'van deze menschen wordt de eenheid en het geluk en de voorspoed en de blijheid der menschen in het stralende land van mor gen verzinnebeeld. Ge verlaat het in drukwekkende schouwspel met ontroering en met een diep en warm verlangen dat de wereld van morgen werkelijk deze stralende wereld zal zijn en dat het U beschoren zij haar nog te betreden en er vrede en wel vaart aan te treffen. Uit den reusachtigen bol komende, staat ge een oogenblik hoog boven de tentoon stelling. Een mooi, indrukwekkend gezicht. Onder U krioelen de menschen tusschen de fantastische gebouwen, hoog boven U streeft de witte tryloon naar den hemel, in de verte ziet U het torentje van het Neder- landsche paviljoen en het wapperend rood- wit-blauw aan zijn trans roept U iets toe, dat ge niet onder woorden brengen kunt. Maar het is iets heel goeds. De vijvers blin ken in rechte lijnen tusschen het groen van de boornen en de felle kleuren van de hon derdduizenden bloemen, de fonteinen en de watervallen lijken wollige speelgoedjes en nu ziet ge plotseling heel duidelijk dat langs de geheele lengte-zijde van de wereld-van- morgen, juist als grens van de ordinaire kermis, die voor het vermaak heet te zor gen. een groene heuvelachtige strook met allemaal witte stippeltjes ligt, een kerkhof, bezaaid met grafzerken. Een schrille tegen stelling, een stille waarschuwing, een eigen aardig contrast: „Gij die in onze wereld van morgen rond gaat gedenkt de betrekke lijkheid aller dingen, gedenkt onze wereld van heden, die voor U de wereld van giste ren is". Doch langzaam afdalend langs de gaanderijen, die bol en aarde verbinden, komt ge weer opden beganen grond en zij t ge zelf een deel van de massa in een verbeelde wereld van morgen. Verbeeld want al is uw correspondent geen deskun dige in de architectuur hij durft te zeg gen, dat de architectuur, zooals die hier zich openbaart, veeleer van eergisteren dan van heden is laat staan van morgen Aan conventioneele on-conventionaliteit zijn de bouwers grootendeels niet ontkomen. Deze paviljoens mogen bizar en ongewoon zijn, in deze bizarrerie en ongewoonheid zijn ze te onecht en te geforceerd om mooi en indruk wekkend te zijn. Men behoeft het zooge naamde „nieuw bouwen" geenszins in alle opzichten toe te juichen om niet er van overtuigd te zijn. dat er toch in het kader van het slagwoord „de wereld van morgen" iets anders, iets beters en iets respecta- belers te maken ware geweest. Wij, uit Ne derland, zijn daarin verwend. Wat Dudok met het Hilversumsche stadhuis tot stand gebracht heeft staat, naar lichaam en ziel, oneindig ver boven de geraffineerde en handige, doch in wezen ziellooze poging tot moderniteit, die hier is gedaan. Dat het in zijn geheel en in zijn veelheid toch indruk wekkend is. is te danken aan de proporties dezer geweldige, fantastische stad en des avonds aan het prachtige licht, dat in glanzende en streelende kleuren een in drukwekkend sprookje maakt van wat over dag tot nuchtere beschouwing dwingt. Het is dit sprookje, dat zich in het vallende duister ook mededeelt aan het Nederland- sche paviljoen dat, verlicht, tot de aller mooiste gebouwen van de tentoonstelling wordt, doch dat overdag, indrukwekkend door zijn grootte en zijn nuchteren eenvoud en zeker niet het minst van al het omrin gende, toch de wensch doet opkomen, dat een onzer bouwende grootmeesters, die de Nederlandsche architectuur tot een der meest-bewonderde architecturen ter wereld hebben gemaakt, er zijn krachten en idea len aan had mogen geven. Zooals deze ge heele. grootsche. indrukwekkende, briljante wereldtentoonstelling, tóch de gedachte wekt. dat een toppunt van schoonheid zou kunnen zijn bereikt, wanneer niet deze „ar chitectuur van morgen", doeh die van van daag die niet van gisteren is zich er aan had mogen uitleven. Er is hier in de techniek en in alle tech nieken ontzaglijk veel te zien, dat doet ver moeden hoeveel het heden aan „morgen" zal mededeelen. Radio en televisie worden er in hun tot op heden bereikte uiterste ge demonstreerd. Nieuwe grondstoffen en hun toepassing krijgt men te zien. Wat Edison Bell. Dupont, de Radio Corporation of Ame rica, Ford, Chrysler hier doen zien ontsluit in vele opzichten nieuwe verten. Ge ziet er leer, dat uit hout en zijde, die uit melk ge maakt is: televisie-uitzendingen vinden vele malen per dag plaats. Eenige tientallen spoorwegmaatschappijen, die in de Veree- nigde Staten immers niet geconcentreerd en in particulier eigendom zijn. doen zien wat in één eeuw op haar gebied aan vooruit gang te boeken viel. Zij doen dit op werke lijk machtige en dramatische wijze, onder andere door middel van een revue op „het grootste tooneel der wereld", waaraan vijf honderd menschen en veertig locomotieven medewerken: een onvergetelijk tafereel. Men gevoelt trouwens telkens weer diepe bewon dering voor de wijze waarop men origineele vondsten heeft gedaan om zijn product menschelijk boeiend te maken en te drama- tiseeren. Zoo worden bijvoorbeeld ir het gebouw van de telefoon iederen dag eenige tientallen prijzen uitgeloot, die bestaan uit gratis lange-afstand-gesprekken. Wie niet het gelukje hadden zulk een prijs te trek ken, mogen zich schadeloos stellen door aan koptelefoons mee te luisteren naar wat de winnaars over duizenden kilometers te ver tellen hebben en naar wat de opgeroepenen antwoorden. Amerika is nu eenmaal niet zoo heel bescheiden in zijn wenschen en zoo geschiedt het strijk en zet, dat de Ame- rikaansche juffrouw gebruik makend van deze ongekende gelegenheid, haar geideali- seerden „hemel" opbelt: Hollywood. Bij Clark Gable en soortgelijke halfgoden moet de telefoon niet stilstaan. En welk een geluk, wanneer het gelukt. Welk een zaligheid, wanneer de schoone Clark inderdaad den gratis-groet uit de wereld van morgen per soonlijk komt beantwoorden. Ge leest dan de hemelsche verrukking van het gelaat der winnares en van die harer gratis-medeluis- teraarsters. En ge bedenkt met eenige zor gelijkheid hoe dwaas die jongejuffers in de wereld van vandaag nog zijn en dat deze IN DEN BLOEMENTUIN. Op het eerste gezicht doet het wel even vreemd aan, wanneer we begin Augustus de aandacht vestigen op gewilde voorjaars- planten. Maar wie langer tuiniert en ge wend is zooveel mogelijk in eigen planten- materiaal te voorzien, weet zeer goed, dat er reeds weken en maanden vooraf dient ge zorgd om op bepaalde tijden van het jaar goede resultaten te kunnen hebben. Vóór men met vacantie gaat, dienen we, liefst begin Augustus violen te zaaien. Een goede soort is Viola tricolor, welke in eiken bloemenzaadhandel is te bestellen en wel in verschillende heldere kleuren. Vooral de V. T. maxima, de z.g. grootbloemlge zijn zeer gewild. Dit éénjarige gewas wordt nu ge zaaid, b.v. op een leeg plekje in den moes tuin, goed in de zon en bij voorkeur iets voor den wind beschut. Een pakje zaad zaaien we op één vierk. meter, nadat de grond goed is losgespit en met wat kompost is gemest. We zaaien in geultjes, een paar centimeter diep en tien centimeter uiteen en bij dit warme vochtige weer komt het zaad spoedig op. Meestal kan begin of half September worden verspeend, d.i. de plant jes worden afzonderlijk gezet, op rijen vijf tien centimeter uit elkaar en op de rij op tien centimeter. Vóóraf wordt een weinig gemest en als regen uitblijft, geregeld ge goten, tot alles weer flink aan den groei is. Den geheelen winter blijven de violen hier staan en bij sterke vorst steken we er wat dennetakjes tusschen om iets te beschutten of wel we maken van stroo aan den wind kant een weinig beschutting. Zoodra April in het land is worden de plantjes op de bloemperken of in de boordbedden geplant, waar ze in Mei en Juni met hun heldere kleuren prijken. De grond wordt voor het planten weer gemest. Violen houden van een voedzamen grond. Vooral in het Noorden van ons land is het aan te bevelen deze planten niet vóór den winter op de bedden te plaatsen; vooral bij vriezend weer gaat dan veel dood. Op dezelfde manier komen we aan de bekende Vergeet-me-nieten, welke onder den naam van Myosotis alpestris hl de prijs- toch de moeders van de wereld van morgen zullen worden Er is een groote troost inde wereld van gisteren: de schitterende schilderijen tentoonstelling, waar. tusschen driehonderd genieën van alle tijden en alle landen en volken, ónze Rembrandt en ónze Vermeer en ónze Teniers en Hals en Steen doen zien, dat het genie niet aan het heden is gebon den en om gisteren en morgen mag glim lachen. Hier zijn de schoonheid en de macht over de schoonheid die van alle tijden zijn. Een verbijsterende collectie, die hier ver zameld is en die onder andere den naam, de cultuur en de macht-naar-den-geest van Nederland in aller gedachten brengt. Zoo dwaal ik, dag na dag. door deze vreemde wereld, die zoo vol van dwaze te genstellingen is. Na de tijdelooze verrukking om Rembrandt, zijg ik. warm en moe, neer op een bank tusschen pa's, ma's en bleeke kinderen, die dikke boterhammen eten en er, luidruchtig, koffie en Jjmonade bij slur pen. Overal treft ge ha den vreemden droom in den bol lieden met zeer wezen lijke voetbezwaren. Zij hebben hun schoenen uitgetrokken en kousenvoeten zijn 'n vreemd en dwaas accent in een geïdealiseerde wereld. Ik kom uit de betoovering van Gene ral Motors' toekomstbeeld en bevindt me tegenover een heer, die de warmte met in wendig alcoholgebruik heeft trachten te overwinnen: eenigszins wankelend ontdoet hij zich van boord, das en schoeisel en strekt zich behagelijk uit op een bank, om straks, in een zeer koele wereld van vandaag te ontwaken. En ik zie er den mensch in al zijn gril ligheid. Straks stond hij bewonderend voor Vermeer van Delft, thans tracht hij in het amusementsgedeelte met ijzeren ballen zoo veel mogelijk keukengerei kapot te smijten; vanmiddag liep hij verheerlijkt langs de fonteinen, de vijvers, de beelden en de bloe men. Nu richt zijn verheerlijktheid zich op den draaimolen, waarin hij een bont-be schilderd en steigerend paard berijdt. Wanneer de werkelijke wereld van morgen zoo zou zijn als deze wereld van morgen, dan zullen de psychiaters en de pedicures er de rijkaards in zijn. Om van de knakworst fabrikanten nog maar niet te spreken. (Nadruk verboden). De kabinetsformateur jhr. mr. D. J. de Geer, heeft gistermiddag om half vier mr. J. Terpstra, oud-minister van onderwijs, te zijnen huize bezocht. Gisteravond had hij een on derhoud met het sociaal-demo cratische Tweede Kamerlid dr. J. van der Tempel. zooais Violen, Vergeetmeniet, Dubbele Made lieven, Muurbloemen en Duizendschoonen. W. SEGAAR Czn. - Zaadhandel DIEFSTEEG 8 - TELEF. 21195. (Ingez. Med.) couranten worden aangeboden. In tegen stelling met de violen vraagt dit gewas niet veel mest; een vette grond geeft niet zeldc aanleiding tot het vormen van een hoog bladrijk gewas, dat weinig bloeit en spoedig plat gaat liggen bij regen en wind. Begin Augustus wordt een aanvang ge maakt met het stekken van verschillende perkplanten. Een van de meest voorkomen de soorten is de Geranium (Pelargonium). Deze planten hebben meestal stevige zij - scheuten, welke ter lengte van 8 a 10 c.M. worden afgesneden, vlak onder een blad. Dit laatste wordt met steel en al verwijderd en ook de meestal bijzittende vliesblaadjes worden afgenomen, zoo ook de mogelijk in zittende bloem of knop. Aldus klaar gesne den laat men de stek een paar uur liggen op een beschaduwde plaats en stekt ze daar na in een broeibakje. Bij gebrek hieraan zet men drie stuks in een gewonen bloempot. Onderin wordt een potscherf gelegd en voor grondmengstel neemt men gewone tuin aarde, vermengd met turfmolm en wat scherpzand. De potten plaatst men daarna in den grond, op een zonnig beschut plekje, terwijl de grond geregeld nat moet gehou den. Aldus gehandeld zullen weinig stekken dood gaan en eind September kan elke stek in 'n afzonderlijken pot geplaatst of 'el dit doet men in het voorjaar in Maart. Begin October gaat alles, ook de planten van de perken, welke men Wil overhouden, naar binnen op een lichte, koele, dus liefst onge stookte, maar vorstvrije plaats. Er wordt matig gegoten en in December en Januari wordt geheel geen water gegeven. Een goede methode is de potten in platte bakken te plaatsen en er turfmolm tusschen te doen, zóó dat de potten geheel met molm zijn in gesloten. Zooals boven opgemerkt verdraagt dit gewas geen vorst; menige liefhebber is dezen winter overvallen en heeft zijn plan ten verloren zien gaan. Evenals de Geraniums kunnen ook Fuch sia's gestekt en verder behandeld. Een gewas, dat in de laatste jaren van zich doet spreken en met de vuurroode bloemen op de perken staat is de Salvia Splendens. Dit gewas wordt in Augustus niet gestekt, dit doet men in het voorjaar. Daar voor is het noodig de planten te overwinte ren, welke in de voorjaarsmaanden, vooral in een verwarmde kas of bak jonge scheu ten vormen, welke laatste worden gestekt in zand, daarin spoedig wortelen en. in potjes voortgekweekt, in Juni op de perken worden geplaatst. Zooals bekend worden oovenge- noemde gewassen door stek en niet door zaad vermeerderd, omdat men, op de laatst genoemde manier van voortkweek zeer verschillende planten krijgt, niet alleen in groeiwijze, maar ook wat betreft de kleur van de bloemen. En vooral voor het beplan ten van perken of boordbedden wordt meestal een gelijkbloelend en groeiend ge was gevraagd. De regen heeft de Dahlia's ook in gróci doen toenemen. Om groote bloemen te krij gen op stevige stelen doet men goed de bij - knoppen, welke bij de hoofdknoppen zitten, te verwijderen. Elke plant vraagt een ste- vigen stok om het afrukken door den wind van de zware bloemtakken te voorkomen. Ook bij de grootbloemige Chrysanthen worden de bij knoppen en zijscheuten gere geld weggebroken. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". VLAARDINGEN, 5 Augustus. Binnengekomen van de haringvisschery de KW 45, Jacob van Duyn, met 30 last van U schepen. VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht voor de Maandagmarkt: „Zwarte Zee" IJM 94. Vangst: 245 m. diversen benevens 190 st. stijve kabeljauw. „Utrecht" IJM 73. Vangst 300 zeekisten haring, 600 m. haring, 40 kantjes steurharing, 10 m. ma kreel, 80 m. diversen. „Amsterdam" IJM 58. 360 m. diversen. „Jacqueline Clasina" IJM 10. 365 m. diversen. „En Avant" IJM 8. 405 m. diversen benevens 60 stuks stijve kabelpauw. „Maria van Hattem" IJM 1. 380 m. diversen benevens 20 stuks stijve kabeljauw. „Walrus" IJM 24. 65 m. schelvisch, 100 m. braadschelvisch, 100 m. radio, 50 m. wijting, 60 m. gul, 15 m. hake, 170 m. makreel, 10 m. piat- visch, 60 kistjes makreel, 130 stuks stijve kabel jauw, 170 stuks ijskabeljauw. GEBOREN: Willem Frederik, z, van C. van Weizen en W. van Veen; Anneke, d. van H. Link en J. Gordijn; Jan Gerrit, z. van J. M. Wakka en S. A. de Graaf; Theodorus Cornells Leonardus, z van P. M. Heijman en J. G. Beijk; Cornelia Johanna Helena, d. van A. Bernard en J. H. H. v. d. Beek; Joanna Maria Anna. d. van G. C. Heemskerk en M. B. v. d. Hulst; Petronella Maria, d. van L. J. Steenvoorden en W. M. Wassenaar; Willy, z van D. Oor cn A. Tas; Jacob, z. van L. Koenekoop en E. Bek. OVERLEDEN: J. den Dulk, man, 42 Jaar; H. B. Roobol, doch ter 1 jaar K. Nederpelt, Wede. van A. Ver meulen 67 j. H. Barendse. Wed. 84 J. ONDERTROUWD. J. J. Junker jm. 29 J. en A. S. Gottmer Jd. 35 jaar. „Als moeder waschdag heeft. DE HOLEN EN GROTTEN VAN DE OERAL Volgens een bericht in de „Wetsjernaia Moskwa' is het na jarenlangen arbeid ge lukt onder de leiding van Woronisjin een zeer nauwkeurige topographic te vervaar digen van alle bekende holen en grotten van het Oeralgebergte. Men heeft net minder dan 118 holen of grotten gevonden, waarvan een deel een bijzondere aanwinst beteekent voor de grotbestudeering, daar zij ongetwijfeld to den praehstonschen tijd door menschen bewoond zijn. Sommige holen vormen wonderlijke on deraard che grotten, waarin de beroemde bonte halfedelsteen van het Oeralgebergte open en bloot ligt Deze grotten zullen zoo spoedig mogelijk voor het touristenverkeer toegankelijk worden gesteld, hetgeen ech ter toch nog jaren duren kan daar zij zich meestal in nog nauwelijks voor verkeer be reikbare gebieden bevinden. Weer andere zijn verbonden aan een legende; zoo meent men in Tsjoessawai een hol gevonden te hebben, waarin de Siberi sche nationale held Jermak zich verborgen zou hebben gehouden. 4771 Tel. 20995 PED KILO ZU IDS TRA AT J - BO'SKOOP - TELEF. 265. 2136 Ondernemer: C. F. MIDDELKOOF. •t Beste Uit den «ether via de Luidspreker, in de 4080 VDAAGT PROSPECTUS EN WINKELLIJST DID. STATI0NSWEGK7.DEN HAAG.TEL.II3930 (70 „TEDMINUS") 6EGINPUNTBUIJMEN 8E.9 1346 A.s. Maandagmorgen 10^ uur veiling in verband met den Nationalen Feestdag. 4579 Coöp. Groentenveiling JÖEÏDEN EN OMSTREKEN". 42

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8