Rennen en draven aan het stranc Oplossingen Een paar gezellige spelletjes om in de vacantie te spelen Goede oplossingen Napoleon en Cherubim Hij kreeg een lesje! Poppenmoedertje der raadsels uit het vorige nummer. 1. Rotterdam; Edam, meter, rood, roer, marter, 2. Oor, vijg; oorvijg. 3. In Romeinsche cijfers: -XI. 4. Hond; kip; ezel; eend; mier; bok. 5. De zwemkunst. 6. 1. Kruidenier; 2. straatveger; 3 piano stemmer; 4. automonteur. 7. Een schaar. 8. Augustus; aar, uur, gek, uit, sla, tor, Urk, sok. ontvangen van: Niek Bakker, Marti Bakker, Wim de Wolf, Mien Verstraaten, Jo Kooien, Janny Kooien, Nellie Meinema, Ella Meinema, Kora Key, Rietje Brandt, Anny Bekooy, Jan Brons geest, Joop Schouten, Mientje Uitdenboo- gaard, Antje Uitdenboogaard, Ali Stikkelo- rum, Koosje Stikkelorum, Corrie van Weizen, Marietje de Mooy, Aukje van der Walle, Ma- rietje Zaalberg. Elsje Boterenbrood, Ineke Boterenbrood, Hannie Boterenbrood, Ansje Eichhorn. Rika de Graaf, Leni de Graaf, Hanny Ykema, Henk Ykema, Ton Tegelaar, Henk van Egmond, Teuny Zekveld, Truusje Sluymer (je briefje wordt later beantwoord), Annie Hansen, Janny de Neef, Nelly de Neef, Jetje de Neef, Jannie van Biezen, Wim Rien- stra, Paul Rienstra, Atze van der Kooi, Bea van der Kooi, Adri Boelee, Dick Boelee, Jannie Hartevelt, Co Hartevelt, Leny Moraal, Willy van Rijn, Ida de Graaf, Elsje de Bruyn, Cobie Kleer (hartelijk welkom), Henk Stou ten, Flip Stouten, Nellie Stouten, Sjaantje Stouten, Gerard Stouten (hartelijk welkom jongste raadselneef!), Annie van der Vos, Annie van Winkel, Truus van Weizen, Pim van Weizen, Annie Schipper, Adri Schipper, Herman Verwoerd, (nog geen nieuwe raad sels), Hendrik Hanno. Vorige keer te laat ontvangen van: Ma rianne Hoogstraten. Herman Hoogstraten (ook van raadsels daarvoor), Toos de Vos, Rie de Vos, Joke de Vos. Napoleon had vele „grote eigenschappen", maar op één punt was hij klein: hij kon een hem aangedane belediging nooit vergeven. Een voorbeeld hiervan is zijn ontmoeting met den groten componist Cherubim. Toen Napoleon nog gewoon brigade-gene raal was, bevond hij zich eens in een gezel schap, waar ook Cheribum was uitgeno digd. Het gesprek kwam op muziek en Na poleon velde een vernietigend oordeel over de composities van den meester. Ze waren volgens hem veel te schoolmeesterachtig en er zat geen melodie in. De musicus, diep gekrenkt, stond op en zei: „Mijnheer de generaal, doet U maar uw best om veldslagen te winnen, dat is uw vak. Maar v muziek hebt U geen greintje verstand, laat U het dus aan mij over, te componeeren wat ik wil." Napoleon had hier niets op te zeggen, maar hij vergat de belediging nooit. Toen Napoleon nu keizer van Frankrijk geworden was, stond Cherubim op het hoogtepunt van zijn roem. Toen de keizer eens een nieuwen hof kapelmeester moest heben, stelde men Napoleon voor, Cherubim te benoemen, maar de keizer riep: „nooit!", terwijl hij toornig op de grond stampte. Er werd een onbeduidend componist tot kapelmeester benoemd. Hij heette Lesneux, doch thans kent bijna niemand zijn naam meer, terwijl de werken van Cherubim nog over de hele wereld gespeeld worden. Zo zat Napoleon zichzelf dwars door zijn haatdragendheid. Of je nu in de vacantie naar zee gaat of ergens anders verblijf houdt, er is stellig altijd wel een vlak stukje grond, waar je deze prettige loopspelletjes kunt beoefe nen De boze wolf heet het eerste. Vorm twee „hokken" aan de uiteinden van het terrein. Je kunt dit aan het strand gemakkelijk doen door lijnen in het zand te trekken en heb je een weiland, dan plaats je een paar stok ken met vlaggetjes of bonte zakdoeken. Het ene „hok" stelt voor het hol van den wolf, het andere de schaapskooi. De scha pen komen nu allemaal tegelijk naar buiten, elkaar om het middel of bij de schouders vasthoudend. De wolf wacht een gunstig ogenblik af en.als men er ndet op verdacht is komt hij opeens uit zijn hol. Als ze hem zien, mogen de schapen elkaar loslaten en ieder op eigen houtje naar de kooi teruglopen. De wolf probeert én van hen te grijpen. Dit schaap brengt hij In zi]n hol en daarna gaat hij opnieuw op jacht. Heb spelletje is uit, als alle 9ohapen ge vangen zijn. Het schaap, dat het eerst ge vangen is, moet dan wolf zijn. Behendigheidsoefening. Ga in een rechte lijn op het veld staan met de rechterarm naar voren gestrekt en De bekende ontdekkingsreiziger Leo Fro- benius zat eens in Afrika in de trein met een zeer onbeleefd heer. Tussen beide man nen in stond een klein tafeltje, waarop Fro- benius zijn notitieboekje had gelegd, bene vens zijn sigaren en een paar verse vruch ten, die hij tijdens de reis wilde opeten. Nau welijks had hij dit echter gedaan of de man tegenover hem plantte met een zwaai zijn modderige schoenen op hetzelfde tafeltje, leunde geeuwend in een hoek en deed net of hij sliep. Wat moest Frobenius nu doen? De man zag er zo nors en onbeleefd uit, dat een vriendelijk verzoek om zijn voeten weg te nemen zeker niet zou helpen. Geweld wilde hij niet gebruiken en hij had ook wei nig zin, de vuile schoenen met zijn schone handen aan te raken. Maar na eenig denken vond hij toch een middel om de modderschoenen zo snel moge lijk weg te krijgen. Daar hij veel opgravin gen deed. had hij steeds een paar waskaar sen in zijn zak. Deze haalde hij te voor schijn, stak ze aan en plaatste er een voor de linker-, de andere voor de rechterzool van den slapenden man. Toen wachtte hij kalmpjes af, wat er gebeuren zou. Het duurde drie minuten en toen trok de man bliksemsnel zijn voeten terug, de reis bereikt was, nam de onbeleefde heer de reis bereiktwas. nam de onbeleefde heer keurig zijn hoed af. Hij had een lesje in manieren gehad zon der dat er een woord was gewisseld! ieder een balletje op de hand. Loop nu o het hardst naar de overkant van het vel waarbij het balletje niet mag vallen. W het toch verliest, is af. Wie het eerst aan aankomt, heeft het apel gewonnen. Estafetteloo Als je met veel kinderen bent, is het vo gende spelletje bizonder aardig: Je verctee de deelnemende personen ln groepjes va vier. Ieder der lopers gaat staan op ee bepaald punt van een in het zand ge trol ken lijn van 100 m. b.v., dus op afstande van 25 m. De eerste loopt weg met ee vlaggetje in de hand, dat hij zoo vlug rao gelijk aan de volgende overreikt, deze loop weer naar de volgende, enz. Tenslotte mo< de vierde speler van iedere groep het vlag getje op 25 m. afstands van de lijnen i de grond steken. Wie dit het snelste doe heeft gewonnen en met hem of haar hele groep. Wedloop met verrassingel Ga in een rechte lij«n op het veld staai Eén doet dienst als leider. Hij heeft ee fluitje bij zich. Je spreekt van tevoren spelregels af. b.v.: als de leider één keel fluit, sta je stil; tweemaal, dan begin weer te rennen; driemaal, dan ga rechtsom, viermaal: linksom. Let goed o want wie zich vergist krijgt een strafpun Ga nu slapen. Popjelief. Och, wat ben je moe 't Was een drukke dag vandaag, Al die aanloop, wat een plaag Doe je oogjes toe. Ga nu slapen, poppekind. Moeder houdt de wacht Morgen gaan we met z"n twee Dan een fijne dag naar zee Popje, goede natfit Zo, nu slaapt mijn lieve pop, Geeuwt de kleine Toos. „Toosje toch. waar zit je, kind?" En als Moes haar meisje vindt, Slaapt ze als een roos J. v. d. E.-& Estafetteloop. W*; V

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 22