Lord Halifax over Engeland's politiek De situatie in het Verre Oosten lEiDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Vrijdag 4 Augustus 1939 «HUIDEN Het Verre Oosten Moskou Polen en Danzig Debat in het Hoogerhuis VACANTIE-ADRES Lord Halifax antwoordt Aidoende De besprekingen te Tokio Zee en het Nabije Oosten aan de Engelsche regeering voor te leggen. Het volkscommissariaat voor bultenland- sche zaken heeft den ambassadeurs van Frankrijk en Engeland een lijst van de sovjet-officieren, die aan de militaire be sprekingen zullen deelnemen, doen toeko men. Hoewel de lijst niet openbaar is gemaakt, verneemt Havas toch. dat de volgende hooge Russisiche personaliteiten zullen deelnemen: maarschalk Worosjilof. de chef van den generalen staf van het leger, ge neraal Tsjapotsjnikof, de volkscommissaris van marine, admiraal Koeznetzof. de chef van de luchtmacht, generaal Loktlonof en de assistent van den chef van den genera len legerstaf, generaal Smorodinof. DUITSCHLAND. Uit het protectoraat De Duitsche autoriteiten hebben besloten, de Tsjechische gendarmerie In te krimpen van 12.000 tot 9.000 man. Zij zullen nog over slechts 6.000 karabijnen de beschikking hebben. Sirovy is benoemd aan het ministerie van onderwijs. De Duitsche autoriteiten leggen door Moravie twee parallel loopende wegen aan in de richting Oost-West. In Slowakije bui gen deze wegen zich naar de Poolsche grens. Aan deze wegen wordt uitsluitend door Rijksduitschers gewerkt. De door de Duitsche autoriteiten ge steunde anti-semietische campagne duurt voort. Zoo is thans den Joden te Praag de toegang tot de openbare baden verboden, terwijl een lijst wordt aangelegd van meisjes, die in gezelschap van Joden gezien zijn. Te Sesky Budejovbie heeft het plaatselijke comité van de nationale solidariteit een ver ordening gepubliceerd, waarbij den Joden verboden wordt lid te zijn van cultureele en sportvereenigingen, arische vrouwen be neden de 45 jaar in dienst te hebben en tenslotte met Tsjechen in relatie te treden. De nationale solidariteit heeft besloten een dagblad uit te geven, bestemd voor de Tsjechische arbeiders, die in Duitschland werken. ROEMENIE. Vervroegde manoeuvres De manoeuvres van het najaar zijn tot het huidige oogenblik vervroegd. In totaal zijn ongeveer 350.000 man onder de wapenen geroepen, dit maakt tezamen met de manschappen, die zich reeds onder dienst bevonden, omstreeks een half milli- oen man. De manoeuvres zullen in drie gebieden worden gehouden, aan de Westgrens, aan de Zuidgrens en in Bessarabië. VEREENIGDE STATEN. Nederlagen voor de regeering De regeering heeft een nieuwe nederlaag geleden. Het voorstel van wet van president Roosevelt om 800 millioen dollar beschikbaar te stellen voor het bouwen van huizen is door een coalitie van republikeinen en de mocraten ten val gebracht. Met 190 tegen 170 stemmen heeft het Huis van Afgevaar digden besloten het ontwerp niet meer in de huidige zitting te behandelen. De republikeinsche senator Vandenberg heeft de behandeling belet van het wets ontwerp waarbij de arsenalen van de Ver- eenigde Staten worden gemachtigd oorlogs schepen te bouwen en wapenen te leveren aan de staten van Zuid-Amerika. Dit is overeenkomstig de procedure van den Se naat, dat het verzet van een lid voldoende is om een bespreking te beletten. Het doel hiervan was den Senaat spoedig op reces te zenden. De Senaat heeft verder het door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurde ontwerp tot het bouwen van een derde serie sluizen in het Panama-kanaal, eenstemmig aange nomen. De kosten hiervan bedragen 276 mil lioen dollar. Het werk wordt noodzakelijk geacht voor de landsverdediging en voor de vergrooting van de koopvaardij door het kanaal. Ernstige stakingsonlusten in Colorado. Woensdagavond zijn ernstige stakings onlusten uitgebroken te Green Mountain in Colorado. Het kwam tot botsingen tusschen 400 stakers en 350 werkwilligen, die werk zaam zijn bij den bouw van een grooten stuwdam. Zes arbeiders werden gewond en een brug werd met behulp van dynamiet opgeblazen. Gisteren hebben 300 leden van de nationale garde, voorzien van twee tanks, zich in het dorp geïnstalleerd. De gouverneur van Colorado heeft den ..staat van oproer" afgekondigd. De com mandant van de nationale garde heeft ver klaard, dat hij wellicht artillerie zal moeten laten aanrukken, voor aan de onlusten een einde komt. De stakers eischen. dat de maatschappij, welke den stuwdam aanlegt met hen over een collectieve arbeidsovereenkomst zal on derhandelen. Uit Washington wordt gemeld, dat de directeur van den regeerings-bemiddelings- dienst wellicht zal aandringen op opschor ting van het werk voor het houden van een bemiddelingsconferentie. O Gisteren heeft in het Britsche Hooger huis een debat over de buitenlandsche po litiek plaats gehad. Namens Labour sprak lord Snell. Hij gaf Lord Halifax de verze kering dat hij niet de bedoeling heeft hem eenig ongemak te bezorgen of in verlegen heid te brengen bij de ernstige zaken, die hij dagelijks onder cogen moet zjen, doch dat een der essent'eele voorwaarden van de democratie is dat zoowel de natie als de regeering voldaan moeten zijn,over de open bare zaken. Sprekende over China gaf Lord Snell uit drukking aan de hoop. dat Lord Halifax in staat zou zijn de verzekering te geven, dat de politiek der regeering ten aanzien van China niet veranderd is en waarschijnlijk niet zal veranderd worden, en dat de re geering voort zal gaan met steun te bieden aan de Chineesche munt. Na gevraagd te hebben naar een uitlegging van de formule van Tokio, welke, naar hij beweerde, dich ter kwam tot een hulp bieden aan den in valler in China dan eenige Britsche regee ring diende te doen, verklaarde Snell. dat het geen zaak voor Groot Brittannië is den invaller van een bevriende natie te helpen, in het bijzonder niet van een natie, waar Groot-Brittannië uitgebreide belangen heeft. Ten aanzien van Rusland zeide Snell, dat de toestand voortdurend teleurstel lend schijnt en hoewel hij niet aannam, dat Groot-Brittannië alleen verant woordelijk is. kon hij niet nalaten op te merken, dat de snelheid, waarmede de formule te Tokio was tot stand ge bracht, verschilt van het ergerlijke dra len te Moskou. Na inlichtingen te hebben gevraagd over Danzig besloot Lord Snell met te zeggen, dat den Britschen burgers wordt gevraagd zich zeer groote opofferingen op te leggen en dat zij daarom het recht hebben door de re geering zooveel mogelijk te worden ingelicht, Burggraaf Cecil, die hierna aan het woord kwam, drong er ook bij de regeering op aan een duidelijker uitlegging te geven van haar politiek in het Verre Oosten. Cecil veroordeelde hevig de aan Japanners in China toegeschreven wreedheden en sprak van een merkwaardige gelijkenis tusschen de politiek van Japan en die van het hui dige regiem in Duitschland. Hij verklaarde, dat het voornaamste doel moest zijn de handhaving van den vrede. Cecil hoopte, met een verwijzing naar den commentaar van Chamberlain op de Britsche politiek, dat Lord Halifax In staat zou zijn te zeg gen welken stap de Britsche regeering op het oog heeft als parallel op dien van de regeering der Vereenigde Staten. China heeft ailes gedaan om onze hulp te verdie nen. Lord Davies protesteerde tegen het be sluit van den premier het parlement tot October te verdagen. Hij hoopte van Lord Halifax verdere inlichtingen te vernemen over de onderhandelingen met Rusland, welke in zekere kringen ernstige achter docht hadden gewekt ten aanzien van de ware bedoelingen der regeering. Lord Davies achtte een gevoel van weder - zijdsch vertrouwen van het grootste belang. Hij wenschte de regeering geluk met haar besluit een militaire missie naar Mcrkou te zenden, doch betoogde, dat de minister van buitenlandsche zaken oi een van diens collega's de missie moest vergezellen ter voorkoming van een verder uitstel. Ten aanzien van Danzig betoogde Davies, dat niet kan worden toegestaan, dat de za ken op haar beloop worden gelaten, doch dat stappen dienen te worden ondernomen ter verzekering van de heiligheid der inter nationale verdragen. Hij achtte het noo- dig, dat China zou worden gesteund. Indien Groot-Brlttannië zou samenwer ken met de Vereenigde Staten zou het Ja- pansche militairlsme in China moeten in binden en zouden de Chineezen worden ge red van een ontzettende slavernij, welke anders hun lot zou kunnen worden. Lord Samuel sloot zich aan bij Lord Snell en Lord Cecil. Lord Elibank betoogde ook, dat het een verraderlijke daad jegens China zou zijn, wanneer impllclte zou worden erkend, dat de Chineesche nationale dollar niet langer de goede munteenheid is. Daarom drong hij er op aan. dat Lord Halifax uitdrukkelijk zou zeggen, dat het niet de bedoeling was het zilver van Tient sin uit te leveren of de nieuwe Japansche munt in China te erkennen. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onder q et eek end* week abonne kwartaal wonende (straat)A'o....... wenscht het ..LEIDSCH DAGBLAD" vanaf Cm.opqczonden te hebben aan onderstaand adres t tegen vergoeding van benoodigde portokosten. Eerst het Verre Oosten. In zijn antwoord heeft Lord Halifax in de eerste plaats het Verre Oosten behan deld. Hij zeide. dat in verscheiden rede voeringen was geopperd, dat de formule, welke onlangs met Japan was aangegaan, Groot-Brlttannië verplicht tot een funda- menteele wijziging in zijn politiek ..dat wij door de formule te onderteekenen. den oorlogstoestand in China erkennen, dat het in strijd is met den geest .onzer verplich tingen op grond van.de resoluties van den Volkenbond, dat het het gevaar mede brengt. het negendmogendhedenverdrag te schenden en in het algemeen, dat het een daad vergoelijkt, welke het vroeger heeft I afgekeurd. Ik wensch te verklaren, aldus Halifax, I dat naar mijn meening degenen, die een I dergelijken gedachtengang volgen, onbe- 1 kend zijn zoowel met de bewoordingen der I formule als met de interpretatie, welke de regeering er aan geeft. Ik weët bij ondervinding, in Indië hoe buitengewoon moeilijk het voor menschen in Londen is zich een nauwkeurig oordeel te vormen over de beteekenis van deze zorgvulde omlijnde formules in het Oos ten. Ook weet ik dat een vijand op geen vruchtbaarder bodem onkruid tusschen het koren kan zaaien. Daarom moeten wij naar mijn meening er op letten hun spel niet te spelen. De Japansche regeering heeft de Brit sche regeering nimmer gevraagd haar politiek om te gooien en de Britsche re geering zou dat ook nooit kunnen doen, indien haar dat zou worden gevraagd. Al wat wij met deze formule hebben ge daan is te trachten de feiten vast te stel len zooals zij, naar ons voorkomt, bestaan en te probeeren op practische manier den achtergrond vast te stellen van den toe stand. zooals deze te Tientsin is ontstaan. Wij moeten niet onnoodig de taak van on zen ambassadeur te Tokio verzwaren, die in moeilijke omstandigheden met vastbe radenheid en begrip van zaken optreedt bij zijn pogingen een oplossing te bereiken. Wij moeten er naar streven bij te dragen tot het vinden van een regeling welke voor alle belanghebbenden aanvaardbaar is en aan een oplossing van de huidige moeilijk heden werken, welké niet onze betrekkin gen met China schaadt. Ik ben mij er van bewust, dat vele leden van dit Huis van meening zijn, dat zulks een te optimistische verwachting is. De re geering ziet zich verplicht de blokkade van Tientsin en de toenemende agitatie tegen Britsche belangen in deze deelen van het bezette China zeer ernstig op te vatten. De Japansche regeering en het Japan sche volk moeten erkennen, dat indien deze agitatie voortduurt, indien zij deze niet kan voorkomen, de betrekkingen tusschen onze beide landen steeds moeilijker zullen wor den. Er dient in herinnering te worden ge bracht, dat de Japansche regeering in de bewoordingen der formule zichzelf verantwoordelijk stelde voor de hand having van de openbare orde in de door de Japanners bezette gebieden in China en daarom verwacht de regee ring, op grond van deze formule, dat zij de anti-Britsche propaganda in deze gebieden zal onderdrukken. Ik kan mij zeer goed de omstandigheden voorstellen, welke ook de Britsche regee ring er toe zouden kunnen brengen mel ding te maken van haar voornemen het handelsverdrag op t« zeggen, doch. zooals de premier Zaterdag in het Lagerhuis heeft gezegd, is dat een aangelegenheid, welke een zeer nauwkeurige overweging vereischt en waarvoor een intense gedachtenwisse- ling met de Britsche Dominions in ieder geval noodig zou zijn. Er zijn verschillende oplossingen voorge steld met betrekking tot de Chineesche valuta en de zilvervoorraden van Tientsin, doch geen enkele schijnt bevredigend. De kwestie van een verdere steunverleening aan de Chineesche munt zal beschouwd worden in het licht van zeer vele andere financieele overwegingen en verplichtingen van Groot-Brittannië. Het doel moet niet ?ijn een koers te gaan volgen, welke verder gaande en gevaarlij ker gevolgen zal hebben, doch te trachten een rechtvaardige en aanvaardbare rege ling van het huidige geschil tot stand te brengen. De regeering is bereid haar goede dien sten aan te bieden, indien en wanneer zij nuttig zouden kunnen zijn. Ik ge loof niet, dat het boven de kracht van mannen van goeden wil is, een oplos sing te vinden, welke recht doet we dervaren aan China en rekening houdt met de belangen van andere bij het Verre Oosten betrokken mogendheden. De besprekingen met Moskou. Overgaande tot een bespreking van den Europeeschen toestand en meer ln het bij- I zonder tot de kwestie der onderhandelingen met Sovjet Rusland zeide Lord Halifax, dat de Britsche regeering de leiding had geno men bij de pogingen een combinatie te or- ganiseeren om tegenstand te bieden aan agressie en het feit, dat een bijzonder deel van de blaam voor iedere moeilijkheid en ieder uitstel haar ten deel valt. bewijst dat haar leidende rol algemeen wordt erkend De basis der Britsche politiek is .eweest een nauwe samenwerking met Frank^>jk bij de behartiging der gemeenschappelijke be langen, zooals uiteengezet in de begin Fe bruari door den premier in het Lagerhuis afgelegde verklaring. Van dat punt uit gaande heeft de regeering haar waarborg aangeboden aan Polen en Roemenië. Ongetwijfeld heeft zij door dat te doen een belangrijke bijdrage geleverd voor de veiligheid van Rusland. Wij weten, dat het probleem ingewikkeld is door de noodzake lijkheid te trachten te voorzien in het geval van een nieuwe techniek van indirecte agressie. De drie regeeringen zijn het er volkomen over eens. dat het noodig is te trachten in dat geval te voorzien, doch de geschillen, die gerezen zijn, houden verband met den nauwkeurigen vorm. waarin het begrip in directe agressie moet worden omlijnd. Ons gemeenschappelijk doel is een formule te vinden, welke waarschijnlijk het begrip indirecte agressie zal dekken zonder in eenig opzicht inbreuk te ma ken op de onafhankelijkheid of neutra liteit van andere staten. De overeenkomst, waaraan wij met Polen werken, sluit niet het geval van indirecte agressie in en om goede redenen. Onze waarborg aan Polen berust op een volko men eenvoudige, nauwkeurige en tamelijk verschillende basis. Zij werkt ingeval de Poolsche onaf hankelijkheid duidelijk wordt bedreigd en de Poolsche regeering het noodig acht weerstand te bicden. De Sovjet-regeering daarentegen heeft er de voorkeur aan geven zonder tuscchen- stadium over te gaan tot de opstelling van de formule van een overeenkomst en de be woordingen van die formule eischen een nauwkeurige overweging. Halifax betwistte, dat indien een lid van het kabinet naar Moskou zou zijn gegaan een snelle overeenkomst zou zijn verzekerd. Het feit, dat de regeeringen van Groot Brittannië en Frankrijk besloten hebben militaire missies uit te zenden naar Moskou (zij vertrekken Zaterdag) voor een overeen komst op politieke punten is gesloten, moge als beste bewijs gelden voor het goede ver trouwen en de vastberadenheid der Britsche regeering. Polen en Danzig. Over Danzig wilde Halifax niet veel zeg gen. Hij verwees in dit verband naar de op 10 Juli door Chamberlain afgelegde verkla ring. Hij achtte het niet practisch en nuttig een internationale strijdmacht naar Dan zig te detacheeren. Dit wil echter niet zeg gen, dat de regeering den toestand niet met de grootst mogelijke aandacht gade slaat en dat zij niet ontvankelijk zou zijn voor mogelijke terugslagen van ontwikke lingen in dat deel voor de toekomst van den Europeeschen vrede. Ten aanzien van Polen betreurde Halifax dat het niet mogelijk was overeenstemming p reparaties I 4483 OOOE Q'JND'JK «6 TEL 226IO GENERAL MOTORS SPECIALISTEN (Ingez. Med.) te bereiken over de voorwaarden, waarop een leening zou worden gesloten, zoo dat het parlement de noodige wetten zou kunnen afhandelen voor het op reces gaat. Het zou niet ln het openbaar belang zijn de moei lijkheden te bespreken, doch deze hielden geen verband met het koopen van wapenen door Polen in andere landen dan Engeland. Halifax zeide nog, dat de taak der staats lieden thans zeer vaak eens zoo moeilijk wordt gemaakt door offlcieele propagandis ten en niet-officieele journalisten en schrij. vers. die opzettelijk gebeurtenissen verzin nen, overdrijven of verdraaien (toejuichin gen iHalifax wees erop, dat op die wijze da gelijks schade wordt aangebracht. Ik heb onlangs de meest aanstootgevende belasteringen van het gedrag van Britsche troepen ln Palestina opgemerkt ln de Duit sche en de Italiaansche pers. Al degenen, die in den wereldoorlog aan Britsche zijde heb ben gestreden, zien met gevoelens van eer bied terug op den moed, in den oorlog ten toon gespreid door hun Duitsche vijanden of hun toenmalige Italiaansche bondgenoo- ten. Ik ben er zeker van, dat gelijke gevoe lens worden gekoesterd Jegens de, Britsche troepen door hen, die met of tegen hen hebben gestreden. Het moet stuitend zijn voor de gevoelens der beste elementen in ieder land, wanneer pogingen worden ge daan om wederzijdsche gevoelens van eer bied uit te wisschcn door Insinuaties, die volkomen onwaardig zijn bi) deze eervolle herinneringen. Ik kan niemand aanmoedigen zich voldaan te gevoelen over den toestand op de wereld. De bezorgdheid is niet beperkt tot de bevolking van dit land, doch wordt gevoeld door de bevolking van alle landen. Het zou kunnen zijn, dat de volgende paar weken of maanden kritiek zullen blijken te zijn. De politiek der Britsche regeering ls, naar lk hoop, voldoende duidelijk en het ls niet noodig deze te herhalen. Wij hebben ge tracht de positie van dit land kritalhelder te maken, wij hebben geen agressieve be doelingen. Onze bondgenootschappen zijn zonder agressieve bedoelingen aangegaan. Wij hebben geprobeerd het dubbele doel der Britsche politiek te definieeren, eenerzijds onze houding tegenover een agressie, anderzijds onze bereidheid, in dien men geweld of dreigingen van ge weld Iaat varen, ons aan te sluiten bij het opbouwend werk van de vestiging van een vreedzame orde. Er kan geen vergissing over bestaan, waar dit land zal staan. Wij hebben onze eigen voorzorgsmaat regelen genomen. Wij hebben al het moge lijke gedaan om de krachten van den vrede te organiseeren, de afschrikwekkende mid delen van den oorlog te versterken en ons blijft slechts over dit is mijn speciaal verzoek kalm te blijven. Ik veronderstel, dat een vereenigde natie, welke weet, waar 'zij staat en weet, dat zij sterk is, de toekomst wat zij ook ln zich moge dragen, met ver trouwen onder oogen kan zien. De Japansche pers wordt ongeduldig over de langzame vorderingen der besprekingen te Tokio. Dit ln tegenstelling tot de offict- eele instanties te Tokio, die geenszins pes simistisch zijn en niet gelooven aan opzet telijk uitstel. Na betoogd te hebben dat de Britsche regeering sedert het uitbreken van den oorlog in China passief is gebleven tegenover de anti-Japansche propaganda, verklaart de Nitsjl Nitsji, dat Engeland reeds ieder recht om de Japansche regee ring te verzoeken, de anti-Britsche agitatie ln Japan en Noord-China te onderdrukken, heeft verspeeld Het blad gelooft dat Enge land slechts gebruik maakt van zijn be proefde truc tijd te Winnen, en waarschuwt de regeering en het volk op het ergste voor bereid te zijn. De Yomioeri Sjimboen beschuldigt Enge land er van. gebruik te maken van het psy chologisch effect van de opzegging door Amerika van het handelsverdrag met Ja pan en verklaart, dat de anti-Britsche campagne in Japan en Noord-China onge twijfeld een natuurlijken dood zal sterven, als Engeland slechts zijn pro-Tsjang- Kaï SJek-polltlek laat varen en medewerkt aan het opbouwen van een nieuwe orde in Oost- Azië. De Hotsji Sjimboen dringt er op aan. dat Japan zoo spoedig mogelijk een militair verbond met Duitschland en Italië sluit en geen aandacht schenkt aan de Vereenigde Staten, die Japan nooit in Siberië of China zullen bevechten. De Kokoemin Sjimboen verklaart, dat het noodzakelijk zou kunnen worden, dat Ja pan de besprekingen te Tokio afbreekt, als Engeland weigert, de nieuwe situatie in dit deel van de wereld te erkennen, terwijl ook dit blad aandringt op het sluiten van een militair verbond met Duitschland en Italië. Dit laatste vindt weerklank ln het vol gende Dc ambassadeurs van Japan te Ber lijn en Rome, Hirashi Osjima en Tosjio Sjiratori zijn te Villa Este aan het Co- mo-meer bijeen gekomen om te spre ken over het nauwer aantrekken van dc politieke banden, welke Japan verbin den aan de „as" mogendheden. De beide Japansche diplomaten hebben aan de pers verklaard, dat zij Villa Este hebben gekozen als plaats voor hun bespre kingen omdat graaf Clano en Von Ribben- trop, de ministers van buitenlandsche zaken van Italië en Duitschland, hier de bespre kingen hebben gehouden over het sluiten van de verdragen, welke zoo vruchtbaar zijn voor de welvaart en macht van de beide be vriende mogendheden, die te zamen met Japan het antl-komintern-verdrag hebben gesloten. Dit is een goed voorteeken voor de Japansche diplomaten, die een eventueele nauwere aansluiting van Japan aan de „As" hebben besproken. Zij zullen tot het einde dezer week op Villa Este blijven. Het is echter moeilijk te zeggen, of deze gezanten, die steeds op nauwe samenwer king hebben gestaan, uit eigen Initiatief handelen dan wel in opdracht van Tokio. Voorloopig lijkt het eerste nog het waar schijnlijkst. Verhooging belasting ln Japan, De Japansche regeering heeft het parle ment gevraagd, de inkomsten-belasting sterk te verhoogen, opdat de Inkomsten van den staat met 500 millioen yen per jaar zul len stijgen. Weer een anti-Britsche bctooging te Tokio. Vandaag hebben 25.000 menschen deelge nomen aan een anti-Britsche betooging te Tokio. In optocht trokken de betoogers naar de Britsche ambassade, voorzien van bor den met anti-Britsche leuzen, zooals „weg met Engeland". Vijf personen uit hun midden overhan digden een raadsheer der ambassade de aangenomen resoluties. Ook ln andere Japansche steden zijn weer anti-Britsche betoogingen gehouden Tsjoengking opnieuw gebombardeerd Japansche vliegtuigen hebben vannacht Tsjoengking gebombardeerd. Een bom kwam terecht in den tuin van dr. Vleron, den dokter van de Fransche ambassade, wiens huis gedeeltelijk verwoest werd. Twee Chineesche kruiers van de Fransche am bassade werden gedood, terwijl een instor tende tuinmuur een tiental Ch'neezen be groef dat zich naar de schuilplaasen be gaf Ook aan het Fransche consulaat werd groote schade aangericht. De aanval, waar aan 27 vliegtu gen deelnamen, heeft tal rijke slachtoffers geëlscht Gearresteerde Chineezen vrijgelaten. De 26 Chineezen, die door de Italiaansche marmers walen gearresteerd, zijn later vrijgelaten, nadat Japansche officieren op het Ital aansche hoofdkwartier hadden me degedeeld dat de Chineezen deel uitmaak ten van het Chineesche hulpcorps van de Japansche politie De wapenen werden eveneens aan de Japanneezen overtiand'gd. Overstroomingen. Tusschen Tientsin cn Pelplng zijn 150 dorpen met een bevolking van 50 000 z elen overstroomd, als gevolg van het doorbreken der dijken van de zijrivieren van de Halbo. Op verscheidene plaatsen ondervindt het treinverkeer vertraging. Tientsin is voor verkeer gesloten en wordt in ernstige mate bedre'gd. Het water 's reeds gerezen tot op 2 voet van de kade. De koelies werken dag en nacht ln koortsachtige haast om een dam van zandzaikiken op te werpen langs de door de Japanners gebruikte kaden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2