Handelskennis L.O. J. A. JANSEN Jhr. De Geer kabinetsformateur BUITENLAND VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1939 No. 24343 OFFICIEELE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Nieuwe secretaris van de Synode der N. H. Kerk Algemeene Toestand Optimisme en pessimisme Drf iHHiimer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht De besprekingen te Moskou LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per riost e 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. o 80 per 3 mud.) DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Ontheffing der winkelsluitingswet. Naar wij vernemen hebben Burgemeester en Wethouders voor den dag der geboorte van een Koninklijken Prins of een Konink lijke prinses, mits deze niet op een Zondag valt, en voor den daaropvolgenden werkdag tot des avonds 11 uur ontheffing verleend van het normale sluitingsuur voor winkels en van het verbod om na het voorgeschre ven uur te venten. EXCURSIE VAN SCHOENMAKERS PATROONS. Gisteren maakten de leden van de schoen- makerspatroonsvereeniging „Nieuw Leven" alhier een excursie naar de „Robinson"- schoenfabrieken te Nijmegen. Onder deskundige leiding werd een hoogst interessante en leerzame rondgang gemaakt door de fabriek. Na afloop was men nog eenigen tijd gezellig bijeen in Berg en Dal. RIJWIELDIE VEN AANGEHOUDEN. Op aanwijzing van een tramconducteur. Gisteravond omstreeks halfelf zag een tramconducteur, dat een man op de Haar lemmerstraat een rijwiel, toebehoorende aan P. V. aldaar wegnam en er mee weg reed. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die den dief kort daarna arresteerde Deze bleek te zijn de 41-jarlge typograaf A. M. van W-, verblijf houdende in een logement te dezer stede. Als verdacht van medeplichtigheid ls aangehouden de 36- jarlge H de M wonende in hetzelfde loge ment, die op den uitkijk had gestaan, maar uit den aard der zaak meer aandacht had geschonken aan politle-agenten dan aan tramconducteurs. Belden zijn in ver zekerde bewaring gesteld. MILITARIA. Bij het 6e Regiment veldartillerie komen van 7—30 Augustus a.s. de volgende reserve officieren onder de wapenen voor het volgen van een opleidingscursus voor den rang van reserve-kapitein: de reserve-kapiteins J. Schreuders en G. van Zelm en de reserve luitenants G. Bogerd, dr. P. N. M. Kooien, J. T. L. Rozendaal, E. Engberts, J. M. W. Hioolen, B. den Breeijen, H. Hauer en P. Boersma. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Meelfabriek Koechlin NV, Oosterkerksbraat, Lelden. Procuratie verleend aan: A. Winkel, Den Haag; J L. V. d. Bos, Den Haag en H. J. de Koster, Wassenaar. (Beperkende Bepalin gen). H J. Grotenhuls, Hooge Rijndijk 12, Leiden, makelaar in machinerieën en me talen; expertise, taxatie, assurantiën. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Januari 1938 ondergebracht in de zaak A Klootwijk en Zoon. A. Klootwijk en Zoon, Utr. Jaagpad 44. Leiden, reparaties van machinerieën enz. Bovengenoemde zaak is met ingang van 1 Jan. 1938 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: fa. A. Klootwijk en Zoon (B P.) Vennooten: L. Klootwijk en H. J. Groten huis. Leiden. Soort van bedrijf: machinefabriek en techn. expertise-bureau. DS. K. H. E. GRAVEMEYER BENOEMD. Hedenmorgen is door de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk, ds. K. H. E. Gra- vemeyer, Ned. Herv. Predi kant te 's-Gra- venhage, in de vacature ds. den Breems benoemd tot secretaris dier Ds. K. H. E. Gravemeyer. Synode. Op 13 Augustus 1939 treedt het Rijtijden besluit in werking. Krachtens art. 46 van dit besluit moeten in het algemeen chauffeurs in loondienst anders dan overheidsdienst en personen, die anders dan in dienstbe trekking een mbtorrijtuig besturen, waar mede personen of goederen tegen vergoeding worden vervoerd, in het bezit zijn van een werkboekje. Deze boekjes zijn verkrijgbaar tegen betaling van f. 1 en onder overlegging van het rijbewijs. Zij, die in het bezit zijn van een rustdagkaart-1939, ontvangen vóór 13 October a.s. het boekje gratis. Bij verlies van het eerste exemplaar wordt een volgend exemplaar a f. 2 uitgereikt. Belanghebbenden wordt aangeraden ten spoedigste een werkboekje aan te vragen op het Hoofdbureau van Politie. De burgemeester van Leiden, A. TEPE. Weth. loco-burgemeester. 4513 Geslaagd de Heer P. L. J. PRINS, Voorhout, leerling van KAMERLINGH ON NESLAAN 15 LEIDEN TELEFOON 22811. 4475 (Ingez. Med.) DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dinst voor Sociale Zaken stonden gisteren als werkzoekenden in geschreven: Aardewerk .enz.: 9 steenfabr.arbelders. Boekdrukkerij, enz. Boekdrukkers 5, foto grafen 2. hulp-vakarbeiders 2. letterzetters 19, steendrukkers 2. - Totaal 30. Bouwbe.drijven, enz.: Behangers 6, bagger- lieden 1 .betonvlechters 7, betonwerkers 12, gla- zenwasschers 2, grarüetwerkers 2, grondwer kers 28, heiers 1, metselaars 60, opperlieden 25, schilders 34, sloopers 1, steenhouwers 2, straat- makers 3. hulp-straatmakers 1, stucadoors, wit ters 19, timmerlieden 84, uitvoerders 6, voegers 16, ong. bouwvakarb. 4. - Totaal 314. Chem. Nijverheid: Lab.bedienden 2. vuur werkmakers 1, zeepfabr.arb. 4. - Totaal 7. Houtbewerkers: Houtbewerkers 13. kistenma kers 2. lijstenmakers 3. mandenmakers 1. meu belstoffeerders 7, meubelmakers 11. politoerders 2. ong. labr.arb. 12 - Totaal 51. Kleeding, enz.: Beddenmakers 2, bleekers 5, Kappers 3, kleermakers 65. - Totaal 75. ■weder, enz.: Schoenmakers 9, vellenblooters 4. Totaal 13. Metaalnijverheid: Bankwerkers 28, blikbe- werkers 8. burgersmeden 14, electriciens 14, gas fitters 4, instrumentmakers 3. kettingsmeden 4, klinkers 2. koperslagers 3, lasschers 7, lood gieters 11, machinisten 4, metaalboorders 2, me taaldraaiers 1. metaalzager6 1. monteurs 8. pia nostemmers 1, ponsers 2. rijwielherstellers 5, scheepstimmerlieden 2. stokers 5. tegenhouders 5. hulp-verw. Monteurs 1, voorslaanders 4, voor- warmers 1, vuurwerkmakers 1. wagenmakers 2, «zerwerkers 9, zandvormers 3, zilversmeden 1, ons. arbeiders 10. - Totaal 166. Papier, enz.: Boekbinders 13. Textielnijverheid: Hekelaars 1. katoendruk- Kers 13, kluwers e.a. 2. luikers 2, plaatsnijders ®-a« 3, spinners 9. strijkers 1, wevers 30, wolbe werkers 14. ong. texticlarb. 30. - Totaal 105. Voedings- en genotmidd.: Bakkers 40. siga renmakers 6. sigarenstrippers 2, slagers 20. sui kerbewerkers 10, wijnkoopersknechten o, zuivel- bereiders 1. ong. fabr.arb. 11. - Totaal 95. Landbouwbedrijven: Bloemisten 5, landarbei ders 12, tuinlieden 12, warmoeziers 7, ong. land arbeiders 1. - Totaal 37. Handel: Etaleurs 3, lompensorteerders 8, magazijnknechten 27, reizigers, colp. 28, win kelbedienden 15. - Totaal 81. Verkeerswezen: Emballeurs 1. chauffeurs 22, exp.-knechten 5, koetsiers 5, kellners 22, koks 1, loopknechten 18, schippers 27. spoor- en trampers. 13, wakers 2, transportarbeiders 18. - Totaal 134. Verz.- en Bankwezen: Incasseerders 12. Vrije beroepen: Bedrijfsleiders 4. kantoor personeel 49. musici 2, teekenaars 2, werkmees ters 6. - Totaal 63. Ongeschoolde handarb.: Losse arbeiders 151. Huiselijke diensten: Huispersoneel 8, verple gers 1. Totaal 9. Pers. (geen handarb. zonder voork. v. be roep) 13. A.V.O. 4. Vrouwen: Analysten 1, biologen 1, kapsters 2, naaisters 5, winkeljuffrouwen 6, kantoorbedien den 16, verpleegsters 1, bedrijf leidsters 2, tand- arts-ass. 1. onderwijzeressen 3. ass. en huis houdsters 8, dagmeisjes 13, dienstboden 3. werk sters 37. fabr.arbeidsters 5, A.V.O. 2. - Totaal 106 Algemeen totaal 1488 4 Augustus 1938 3685 5 Augustus 1937 3933 Benevens 16 ged. werkloozen en 1810 in werk verschaffing. Voor het Mercurius-examen Engelsche Handelscorrespondentie zijn geslaagd Betty Clements A. N v. Adnichem, P. v. Gorkum, J. Schrama, C. C Sierag, E. A. Th. Ver mond, en mej. Willy Woudenberg, allen alhier. Mej. J. M. Faas alhier is geslaagd voor het examen Engelsch L.O. Mej. H. M. van der Gaag alhier is ge slaagd voor het examen handenarbeid. Met ingang van 1 September a.s. wordt de schrijver le klasse der dir. belastingen, enz. van 'sGravenhage controle Grond belasting overgeplaatst naar Leiden inspec tie der dir. bel. 1ste afdeeling. Hoe bescherm ik mijn gezin tegen LUCHTAANVALLEN Leden vcm de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming vinden op die vraag het afdoend antwoord in tal van lezenswaardige geschriften, welke deze vereeniging uitgeeft. Vraagt inlichtingen of geeft U nog heden als lid op hij den heer D. C. KOK. Rapen burg 9. Tel. 24807 Ieder bepaalt het be drag van ziin eigen contributie (minimum 25 cents 's jaars). De Regeeringspersdienst meldt H. M. de Koningin heeft hedenochtend ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen den Minister van Staat jhr. mr. D. J. de Geer, en hem de opdracht gegeven tot vorming van een Kabinet (gelijk wij reeds per bulletin bekend hebben gemaakt. Red. L.D.). Jhr. De Geer heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. Jhr. Mr. D. J. de Geer werd 14 Dec. 1870 te Groningen geboren. Hij bezocht de gym nasia te Rotterdam en te Arnhem en stu deerde aan de Utrechtsche Universiteit rechtswetenschappen. In 1895 promoveerde hij aan deze universiteit. In 1907 bracht de Christ. Unie hem in de 2e Kamer. Voor haar nam hij ook zitting in de Prov. Staten van Zuid-Holland, die hem in het college van Ged. Staten kozen. Zijn eerste 2e Kamer-periode duurde tot 1921 toen hij, als opvolger van minister S. de Vries Czn.. werd benoemd tot minister van Financiën in het Kabinet Ruys de Bee- renbrouck. Dit ministerie trad af op 18 September 1922. doch jhx. De Geer kreeg eveneens de portefeuille van financiën in het hierop volgende kabinet-Ruys de Bee- renbrouck: Op 11 Augustus 1923 legde hij echter zijn functie neer in verband met zijn afwijkende meening ten aanzien van de vlootpolitiek. Op verzoek van dr. Colijn werd hij minister van Binnenlandsche Zaken in het kabinet-Colijn. dat op 4 Aug. 1925 optrad en tort) dit ministerie in 1926 zijn ontslag aanbood tengevolge van de aanneming van het amendement-Kersten, betreffende opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan, vormde jhr. De Geer een extra-parlementair kabinet, waarin hij zelf „Financiën" beheerde. Voor de perio dieke Kamerverkiezing in 1933 trad dit kabinet af. De verkiezingen brachten jhr. De Geer in de Tweede Kamer terug, waar hij voorzitter is van de Chr. Historische fractie. De heer De Geer was ook nog korten tijd burgemeester van Arnhem. Op 31 Augustus 1933 benoemde H.M. de Koningin hem tot Minister van Staat als een erkenning van zijn groote verdiensten jegens het vader land. Als financieele specialiteit heeft de heer De Geer vooral naam gemaakt. Meermalen bracht hij op financieel gebied praeadvie- zen uit die zich altijd kenmerkten door een glasheldere uiteenzetting. We mogen er in Jhr. Mr. D. J. de Geer. dit verband ook aan herinneren dat hij ais minister van Financiën het ontwerp rege lend de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente in de Kamer bracht, waarmede hij ongeveinsde hulde oogstte van vriend en tegenstander. Reeds met Lobman trad hij in de hoofd redactie van het dagblad de Nederlander, in welke kwaliteit hij tal van jaren de Chr. Hist. Unie heeft gediend. In de staatscommissie voor de jongste Grondwetsherziening had de heer De Geer eveneens zitting. Ook was hij vice-voorzit- ter van de Tweede Kamer. Tegenover ernstige waarschuwingen van officieele Engelsche zijde, men zie o.a. de rede van lord Halifax in het Britsche Hoo- gerhuis, staan op het huidige oogenblik meer optimistische klanken. In een rede te Oban in Schotland heeft lord Inskip gezegd, dat oorlog onwaar schijnlijk is. Hij voegde hieraan toe, dat de Britsche regeering goede redenen voor die meening heeft. Naar aanleiding van het feit, dat Enge land 25 jaar geleden in den oorlog ging, wordt in de hoofdartikelen der Engelsche bladen gewezen op het verschil In de toen malige en de huidige positie van Engeland. Algemeen geven de bladen uiting aan een voorzichtig optimisme, dat een oorlog zal worden voorkomen. De „Times" betoogt, dat het eenige punt, waarop Engeland het niet op een accoordje wil en ook niet kan gooien, is het geweten- looze gebruik van geweld bij de regeling van internationale geschillen. De „Daily Mail" schrijft: wij staan thans tegenover denzelfden mogelijken vijand, en het is goed te wijzen op het verschil in den stand onzer voorbereidingen van toen en nu. Zulk een vergelijking wettigt het ver trouwen, dat ditmaal een oorlog zal wor den voorkomen. Dc „News Chronicle'' verklaart: de ver schillen tusschen den toestand van nu en van 1914 zijn grooter dan de punten van overeenkomst en uit deze verschillen kun nen wij hoop putten. De „Daily Express" oordeelt: vernietiging wacht allen, die den oorlog in gaan. Hitier weet dit ook. Het blad geeft dan uiting aan de meening, had er dit jaar geen Europee- sche oorlog zal komen. Minder optimistisch is de Fransche pers. De Temps" zegt o.a.: De Duitsche bere keningen dreigen tegenover de feiten on juist te blijken en daarom is de vraag óf de totalitaire mogendheden, na vergeefs alle pogingen tot intimidatie te hebben uit- BINNENLAND. De naderende blijde gebeurtenis (3e Blad). Het autobusongeluk te Etten en Leur (3ds Blad). AMSTERDAMSC HE BEURS. Zeer stille markt - Prijshoudende stemming - Onbeteekenende koersver- verschillen - Amerika gedrukt - Beleg- gingsmarkt weinig veranderd. BUITENLAND. Lord Halifax in het Britsche Hoogerhuis over alle hangende kwesties (le Blad). Optimisme en pessimisme over Danzig (Bui tenland le Blad). De Japansche ambassadeurs te Berlijn en Rome confereeren aan het Como-meer (Buitenland le Blad). Nieuwe tegenslagen voor president Roose velt (Buitenland le Blad). Maatregelen in Bohemen en Moravië (Bui tenland le Blad. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. geput, nog in staat zijn den noodzakelijken stap terug te doen om een catastrofe te vermijden, óf dat zij, door het gewicht van hun eigen fouten, naar een oorlog zouden worden gedreven, hoewel zij weten dien niet te kunnen winnen. In dit laatste opzicht blijft Danzig de toetssteen. De laatste zet daar is de weige ring van de Danzigers om levensmiddelen te verkoopen aan de Poolsche douane ambtenaren. Een vertegenwoordiger van het Poolsche ministerie van handel heeft zich naar Dan zig begeven om de aangelegenheid te be spreken. Heden verwacht men een Poolsche nota waarin wordt geatnwoord op de nota van den senaat van Danzig van 30 Juli. In deze nota zal het standpunt van de Poolsche regeering inzake de voornaamste punten van het geschil tusschen Polen en de vrije stad uiteen gezet worden. Op de eerste plaats het vraagstuk van de margarine- fabriek Amada, waar de Poolsche regeering sancties heeft toegepast, omdat door het afschaffen van de douane-inspecteurs, het niet mogelijk is de goederen van de firma in Polen toe te laten. De maatregel is een antwoord op de moeilijkheden, welke den Poolschen douane-inspecteurs in den weg worden gelegd. Vervolgens het vraagstuk van het aan- I tal der douane-inspecteurs, waarvan de senaat beperking heeft gevraagd. Volgens mededeelingen van welingelichte zijde zal de Poolsche regeering deze eischen van den senaat van de hand wijzen, hierbij wijzend op de overeenkomst van 9 November 1920. waarbij de inspectie van de douane wordt geregeld en waarbij wordt bepaald, dat alleen Polen het aantal inspecteurs kan vaststellen. De nota eindigt met een waarschu wing geen ondoordachte stappen te doen en geen wijziging te brengen in Verder stijgende temperatuur. Plaatselijk regen met kans op on weer. Later opklarend. Zwakke tut matige wind uit Oostelijke rich tingen. den status quo van de douanegren9 tusschen Danzig en Pruisen, zooals door de Danziger pers werd voorgesteld. Het opheffen van deze grens zal wor den beschouwd als een onmiddellijken aanval op de levensbelangen van Polen in de vrije stad, welke Polen tot eiken prijs wil verdedigen. De leden der militaire formaties in de vrije stad hebben een verklaring moeten teekenen, waarbij zij zich verbinden, ter be schikking van de autoriteiten te blijven tot Danzig bij Duitschland zal zijn gevoegd. Er wordt energiek gewerkt aan de ver sterking van de verschillende strategische punten, in het bijzonder bij de heuvels van Bischofsberg en Hagelsberg. Hedennacht zullen op het vliegveld te Langfur vlieg- en landingsoefeningen wor den gehouden door vliegtuigen van de nationaal-socialistische formaties. Gouwleider Forster heeft gisteren een inspectietocht gemaakt, om zich van den stand der versterkingswerken op de hoogte te stellen. Na een energiek vertoog van den Pool schen commissaris-generaal bij den senaat hebben de autoriteiten van de vrije stad vier Polen, die tot langdurige gevangenis straffen waren veroordeeld, in vrijheid ge steld vóór zij hun straffen hadden uitgebe ten. De Fransche militaire missie'onder lei ding van generaal Doumenc zal Zaterdag middag met het speciaal daartoe gechar terde s.s. „City of Exeter" van Londen naar de sovjet-unie vertrekken. Zij komt van middag om half vier in Londen aan en zal dan de gast zijn van de Britsche regeering. die haar Vrijdagavond een groot .iiner zal aanbieden. Generaal Charle- Funtziger, die aan het hoofd stond van de Fransche missie to Ankara, is in Londen om het Anglo- Fransch-Turksch plan tot samenwerking in het Oostelijke deel van de Middellandsche

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1