Zusier Boonstra naar Soesidijk vertrokken Nieuws uit de Filmwereld LEEDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 4 Augustus 1939 Voorkomt moeilijkheden bij de grens Het autobusongeluk te Etten en Leur Dr. De Groot nam zijn intrek in het Paleis GEMENGD NIEUWS Motorrijder en duopassagiere gewond Oververmoeidheid «van vrachtautobestuurder de oorzaak (Ld» AANGESPOELD LIJK HERKENT). Het lijk van een als visscherman feekleed zeeman, dat j.l. Dinsdagavond op het Noor- derstrand te IJmuiden aanspoelde, is in middels door familileden herkend als te zijn van één der opvarenden van het motor- kustvisschersvaartuig „Goeree 10", hetwelk op 20 Juli ter hoogte van Scheveningen door een Duitsch vrachtschip werd over varen en waarbij twee leden der bemanning het leven lieten. LIJK OPGEHAALD. Méneer mag ik Uw chassis- en motor nummer even eten?" Het de vraag die elke douanebeambte, eiken dag weer in allerlei variaties op dit nare thema pleegt te con- cipieercn. In zeker negentig procent van de gevallen beperkt het antwoord zich tot een mismoedig knikje en plooit het voorhoofd zich in diepe peinzende rimpels van groteske allure. De moeilijkheid schuilt in het feit, dat de aan gesprokene óf op geen stukken na meer weet waar de^abrikant die nummers verstopt heeft. of wel. dat een flauw vermoeden hem influistert dat een cocktail van stof en olie de cijfers aan zijn oog zullen onttrekken De K.N.A.C raadt U aan deze bezwaren te voorkomen door de nummers vóór het op reis gaan op te zoeken (de plaats is op het natio- naliteilsbewijs te vinden) en zoo noodig te reinigen. Deze voorzorgsmaatregel bespaart extra op- onthoud aan de grens en wellicht ook een filecht humeur! -o- Hoe het bericht der blijde gebeurtenis wordt verspreid. Naar wij vernemen is zuster Trijntje Boonstra. die als kraamverpleegster zal dienst doen in het palcis Socstdijk, gls- avond om tien uur uit Den Haag per auto vertrokken naar Soestdljk. Ook dr. de Groot verblijft thans in het paleis waar hij zijn intrek beeft ge nomen. H.M. de Koningin is gistermiddag om 3 uur per auto uit Den Haag op Socstdijk aan gekomen. Even te voren was Prins Bomhard in zijn gele Ford naar de rijschool te Amersfoort uitgereden. Ofschoon het druilerig was. was er toch een kleine menigte voor het hek van het paleis samengestroomd, die de belde vorstelijke personen bij het langs ko men toejulohte. Evenals dit ln Januari van het vorige jaar het geval ls geweest, zullen cr straks voor de verspreiding van het heugelijke bericht, dal op het palels Soestdljk een prinsje of prinsesje geboren is, slechts en kele seconden noodig zijn. De telexnetten die daarvoor dienst doen. zijn bhans door de zorgen van de P.T.T. gereed gemaakt, het A.N.P. heeft zijn post te Baarn betrok ken en alles is niu klaar om de blijde mare uit te dragen. BI) de distributie van hert geboorbebericht kunnen drie fasen worden onderscheiden. In de eerste plaats ls er ec-n directe tele fonische verbinding van het paleis Soest dljk naar het tijdelijke kantoortje van het A N.P. in het Badhotel te Baarn, in de be kende „terlexkamer". Zoodra daar het be richt ontvangen wordt behoeven slechts enkele handles te worden omgeschakeld en A.N.P.-Baarn staat tegelijkertijd ln telex verbinding met: al liet hoofdkantoor van het A.N.P. te Amsterdam en het bijkantoor te Den Haag. b) de 82 dagbladen, die op het A.N.P.-te- lcxnet zijn aangesloten, benevens den re- ceeringspersdlenst en het departement van defensie. IVIELRIJDSTER STAK ONVOORZICHTIG DEN WEG OVER. Op den rijksweg nabij hotel „De Witte Eergen" te Laren (N.H.i is gisteravond om streeks acht uur een ernstig verkeersonge luk gebeurd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Een vijftiental fietsende jongedames uit Utrecht, die op weg waren naar het thee huls „Het Bluk" wilden den rijksweg over steken. Op dat oogenbllk naderde een rechercheur van de Amsterdamsche politie, de heer T. van Zwam met zijn motorrijwiel, uit de richting Baarn. Een 13-jarlg meisje, dat vooraan het groepje wlelrijdsters reed, had het rijwielpad reeds verlaten om den weg over te steken, terwijl de overige Jonge dames op het rijwielpad van haar fietsen waren gestapt. De meisjes riepen haar vriendinnetje toe, hard door te rijden, doch in plaats hiervan reed het meisje terug, met het noodlottig gevolg, dat de motorrijder, die op het laatste oogenblik het meisje trachtte te ontwijken, de macht over c) de 5 kazernes, die tijdelijk op dat net mede aangesloten zijn. opdat de comman danten van de saluutbatterijen weten, wan neer zij het eerste saluutschot kunnen lo6- sen. d) dc werkkamer der Journalisten ln het hotel Trier te Baarn en c) de Nederlandsche omroepvereenigin- gen. Want ook voor de Journalisten, die in Baarn op het gelboortebericht wachten, en voor de omroepvereenigingen zijn tijdelijke telexlljnen aangelegd. Al deze Instanties krijgen dus op heteelfde oogenblik het bericht door De derde fase van de distributie van het bericht sluit daarbij aan: 1. Het hoofdkantoor van het A N.P geeft aan het rij kstegraafkantoor te Amsterdam het tceken.dat de gereedliggende telegram men, bestemd voor de bladen, die niet op het telexnet zijn aangesloten 'de kleinere nieuwsbladen* en voor de buitenlandsche persbureaux verzonden kunnen worden. 2. De vuurmonden der saluut-batterijen branden los. 3. Hot departement van buitenlandsche zaken (geïnformeerd door den regeerlngs- persdienst) verzendt de gereed liggende te legrammen waarin aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Nederland in het buitenland de heugelijke tijding wordt me degedeeld. Een enkel woond nog over de uitzending van het bericht naar de Nederlandsche overzeesche gewesten. Tusschen het hoofd kantoor van het A.N.P. en de radio-seinpaal van het telegraafkantoor te Amsterdam is een extra telefoonlijn gelegd. Zoodra A.N P. Amsterdam het bericht op de telex ziot ver schijnen, wordt dit over die lijn doorgege ven aan een redacteur van het A.N.P. op het telegraafkantoor die dan onmiddellijk een code-telegram afgeeft, om naar Aneta te Batavia te seinen. De code dient om aan dat telegram een authentiek karakter te geven, als „sein" voor het afvuren der sa luutschoten ln Nederlandadh-Indië en het begin der feestelijkheden aldaar. Bij de geboorte van Prinses Beatrix, toen eenzelfde werkwijze is gevolgd, was het be richt in Indië zoo snel bekend, dat het ge- lukwensch-telegram van den Gouverneur- Generaal het eerste was, dat op het palels Socstdijk binnenkwam. Tegelijkertijd geeft dc A.N.P.-redacteur op het telegraafkantoor telegrammen af, bestemd voor Suriname en Curacao. Het spreekt vanzelf, dat ook de Piiohi onmiddellijk door het A.N.P. te Amsterdam met het bericht in kennis wordt gesteld, om dit uit te roepen in haar radio-uitzen dingen voor Oost- en West-Indië. het stuur verloor en met zijn 20-jarige op de duo gezeten dochter tegen den weg sloeg. Hevig bloedend bleven zij liggen. In zorgwekkenden toestand moes ten de beide gewonden naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren worden over gebracht. Het 13-jarig meisje, dat slechts even door de motorfiets was geraakt, liep lichte ontvellingen op. Zij werd naar de ouder lijke woning gebracht. HET ONGELUK BIJ DE CONSERVEN- FABRIEK „ZUID BEVELAND" TE KRABBENDIJKE. Een der slachtoffers overleden. Een der meisjes, die gisteren op het ter rein van de conservenfabriek Zuid-Beveland te Krabbendijke onder vallende balken be dolven werd, de 20-jarige A. Korstanje, is hedenmorgen ln het ziekenhuis te Bergen op Zoom overleden. MEISJE AANGEREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag te ruim half een ls onder de gemeente Mierlo, nabij de brug over het Elndhovensch kanaal een I5-jarig meisje, dat aan den kant van den provincialen weg Helmond—Eindhoven met nog enkele andere meisjes liep, door een mili taire vrachtauto uit Eindhoven aangereden Het meisje was op slag dood. Vanochtend omstreeks zes uur ontdekten visschers op 150 M. uit de kust dat een lichaam op het water dreef. Het bleek te zijn het stoffelijk overschot van den Zater dag J.l. te Den Helder bij het baden ver dronken 16-jarigen G. Burger uit Den Haag. BUITENLANDSCH GEMENGD. D-TREIN RIJDT OP LOCAAL-TREIN IN. Even voor het station Spandau-West is een naar Berlijn rijdende D-trein op een stilstaanden locaaltrein gereden. Van den locaaltrein werd de achterste wagen zwaar beschadigd. Eenige personen werden ten deele zwaar gewond. Dnoden zijn niet te betreuren. INSTORTING IN STEENGROEVE TE WUPPERTAL. Te Wuppertal (Westfalen) ls een stelling, die gebruikt werd bij den bouw van een be tonnen brug in een kalksteengroeve, inge stort, waardoor een aantal arbeiders mee gesleurd werd. Vijf hunner konden levend geborgen worden, van wie er echter vier zwaar gewond zijn. Bovendien heeft men drie lijken uit de puinhoopen kunnen ber gen. Men vermoedt, dat nog twee arbeiders onder het gesteente bedolven liggen. Was- en Magnesiumfakkels - Illumineer- glazen en vulling - ERATO - Oude Singel 14, Tel. 20889 - Costuums voor Herauten - Op tochten - Voetbal - Ruiterfeesten - Zwarte kleren en hoge hoeden. 4509 (tngvz. Med.) Harde noodzaak dwingt kleine onder nemers dag en nacht te rijden. Omtrent het autobus-ongeluk bij Etten en Leur, waarbij drie meisjes het leven ver loren, schrijft de „Tel." dat dit drama een schril licht werpt op de toestanden, waar onder sommige kleine expediteurs (eigen ondernemerstegenwoordig werken en waardoor ernstige ongevallen nauwelijks kunnen uitblijven. Evenals zoovele anderen had de chauf feur H. van E., toen hij als chauffeur ln dienstbetrekking geen boterham voor zich en de zijnen meer kon verdienen, pogingen aangewend een vrachtauto te koopen. om als kleine, zelfstandige ondernemer in zijn dagelijksch onderhoud te voorzien. Contan ten waren echter niet aanwezig, zoodat de aankoop van een tweede handsch auto niet mogelijk was. Wel echter en dat is het steeds erger wordende euvel de aankoop van een nieuw vracntauto-chussis met een cataloguswaarde van 1500 gulden, op wel ken prijs de importeurs, die een bepaald aantal chassis per jaar hebben gecontrac teerd. in de meeste gevallen wel 7 of 8% la ten vallen. Het aanbrengen van cabine en laadbak op een dergelijk chassis vergt een bedrag van ongeveer 600 gulden zoodat de vrachtauto dus in totaal ongeveer 2000 gld. kost De financieringsmaatschappijen fi nancieren echter als regel alleen de afbe taling, wanneer op de op afbetaling gekoch te auto's ten minste 20% contant wordt be taald en het restant in twaalf of achttien maandeUjksche termijnen wordt afgedaan Deze contante betaling van 20% van de totale koopsom geschiedt echter ln tal van gevallen niet en zoo werd ook bij den expe- -O diteur Van E. de koopsom in het huurkoop- contract ongeveer 500 gulden hooger opge geven dan de werkelijke koopsom bedroeg. Dit hoogere bedrag van 500 gulden wordt dan opgegeven als eerste betaling, terwijl deze eerste betaling ln werkelijkheid niet meer bedroeg dan een belooning van f. 66. voor den tusschenpersoon, die de transactie tusschen kooper en financieringsmaat schappij tot stand bracht. De kooper echter verbond zich tegenover de financieringsmaatschappij tot een maan deUjksche afbetaling van 140 gulden, waar voor hij accepten moest afgeven en toen ging Van E. met zijn nieuwe vrachtauto rijden. 35 gulden per week was voor de finan cieringsmaatschappij. Daarbij kwam de we genbelasting, de premie der verzekering enz. Wanneer deze kleine onderneming per week, buiten de kosten van benzine, olie en nood zakelijke reparaties, 45 gulden bijeen wist te rijden, bleef er nog geen cent voor hem en zijn gezin over. Het valt dus geenszins te verwonderen, dat menschen als deze expe diteur dag en nacht probeeren te rijden, om aan hun verplichtingen te voldoen en een schamel weekloon te verdienen. Zoo reed Van E„ die door oververmoeid heid en slaap overmand het vreeselljk on geluk met drie dooden en twee zwaargewon den veroorzaakte overdag zand tegen een tarief en dit werpt een beeld op de moor dende concurrentie van 27 cent per ku- bleken meter, terwijl hij 's nachts groenten van de diverse veilingen ln Noord-Brabant naar de conservenfabrleken vervoerde, welk vervoer althans iets beter betaald werd. Op deze wijze kon hij zijn verplichtingen tegenover den Staat en de financierings maatschappij nakomen en kon hij met be hulp van zijn vrouw een knecht kon er niet op overschieten nog een klein week loon voor zijn gezin overhouden, hoewel hij de zorg voor zijn kinderen daarbij aan vreemden moest overlaten. Wat het zandvervoer tegen een tarief van 27 ct. per kubieken meter opbrengt, kan men nagaan, wanneer men weet. dat in een open laadbak als in de vrachtauto van Van E. in één vracht niet meer dan drie kubieken meter zand kunnen worden ver voerd, zoodat een dergelijke vracht in totaal de brutosom van 81 cent opbrengt, waarvan dan nog alle kosten in mindering moeten worden gebracht. De harde noodzaak dwingt echter alle be dragen, hoe gering ook, bijeen te rijden, wil de financieringsmaatschappij de auto niet aan zich trekken, waardoor de kleine eigen ondernemer geheel broodeloos komt te staan. Hoever het kwaad, als hiervoren geschetst reeds is doorgevreten, deelde een der met het onderzoek belaste autoriteiten ons mede. Deze trof nog slechts zeer kort geleden langs den rijksweg Moerdijk—Breda een vrachtauto aan. waarin de chauffeur in de cabine lag te slapen. Na gewekt te zijn het was op een Vrijdagmorgen deelde de chauffeur mede. sinds den vorigen Zondag avond 12 uur niet uit de kleeren te zijn ge weest, gedurende 414 dag had hij heen en weer gereden tusschen een plaats in Noord Brabant. Amsterdam en Leeuwarden, waar bij hij zijn maaltijden nuttigde in de ca bine van zijn auto, zoo nu en dan eenige oogenblikken sliep in deze cabine en naast zijn weekloon van tien gulden een vergoe ding van 50 cent per dag kreeg voor koffie geld. Den morgen, waarop de man met zijn auto langs den weg werd aangetroffen, had hij meer dan zes uur noodig gehad om van Amsterdam naar Breda te rijden, omdat hij telkens had moeten stoppen, wanneer hij dreigde in slaap te vallen. Hij stak dan een sigaret aan, welke hij tusschen wijs- en middelvinger nam, het geen volgens hem een afdoend middel was om niet uren te blijven slapen, daar hij on herroepelijk wakker werd, wanneer de door gebrande sigaret hem de huid schroeide. De expediteur Van E. had daarvoor weer een ander middel en zoowel hij als zijn vrouw verklaarde bij een nader verhoor aan den bij het onderzoek belasten wachtmees ter der Koninklijke marechaussee, dat zij een groot deel van den nacht, terugkeeren- de van Diepenveen in Overljsel naar Bos- schehoofd in Noord-Brabant, hadden zitten zingen om te voorkomen, dat een van bei den ln slaap zou vallen. De dood was echter hun medepassagier en de slaap kwam toch. zoodat de vermoeide handen van Van E. het stuur niet konden houden. misdaad in engeland en elders Vlijmscherp op avontuur. De menstóhheid is een samenstel van goed fh kwaad en de misdaad is nu eenmaal °'eral mogelijk. Zij is niet gebonden aan ten bepaalde landstreek, geen enkel volk Wst haar ooit uit te bannen, zij is onher- (oepelijk een algemeen menschelijk ver schijnsel, dit in tegenstelling tot het dte- JriirUk, waar wél de genadelooze strijd om #et bestaan gevoerd wordt, maar waar niet enkele Individuen „den slechten weg op- Msn", zooals bij ons menschen het geval is. De misdaad noodzaakt ons, uit te zien Jasr een beschermend stelsel, een systeem 'an beveiliging voor alle anderen, die als riéelijke burgers genieten willen van rust beschutting. In het begin, toen de men selijke samenleving nog Jong was. waren °le ..politiediensten" ongeorganiseerd en Mmltief, Eenige burgers spraken onderling dat zij beurtelings waken zouden en toc- jkn op de veiligheid van allen. Later kwam jten ertoe, een aparte groep mannen aan «tellen, nachtwachten, rakkers van den '«hout, koddebeiers, of hoe men al dezulken in der tijden loop maar heeft betiteld, be taalde krachten ln elk geval, in georgani seerd verband, lieden, die de misdaad be streden. Daaruit is de politie voortgekomen, die zich steeds meer heeft uitgebreid en ge specialiseerd tot allerlei bijzondere dien sten: recherche, karabijnbrigade, verkeers politie, enz., enz., enz. Zoo is thans de poli tie a. li. w. een gansche wereld op zichzelf, een continubedrijf, dat buitengewoon veel omvat en mede door het zoo groot aan tal politieverordeningen waarmee elke burger te maken heeft. Wél een verschil met die eenvoudige groep mannen, die in oude tijden op zich namen, een nacht te zullen doorwaken, met een dikken knuippel ln de hand en het luisterend oor gespan nen. De strijd tegen de misdaad is voortdu rend wetenschappelijker geworden. Mannen als Bertillon. als Castelnuovo en nog zoo vele anderen, hebben het politiewezen op een wetenschappelijke basis gesteld, terwijl de technische ontwikkeling der tijden het noodzakelijk heeft gemaakt, dat ook de politie zich technisch perfectlonneerde. En zoo is deze strijd tegen de mlsdaLgere een strijd geworden, die voor een allerbe langrijkst deel op technisch en wetenschap pelijk gebied gevoerd wordt. Waar nu in den aanhef van dit opstel de nadruk werd gelegd op het internationale karakter van misdaad en politie, is het te frappanter, dat de detective zulk een typisch Engelsche figuur ls. Zou de misdaad in Engeland anders, of veelvuidiger zijn, dan bijv. in Duitschland. of in Finland? Maar als dit niet het geval ls, waarom kunnen wij ons onmiddellijk accoord voelen met het begrip: „de beroemde Engelsche detective" en, niet met: de beroemde Duitsche, de be roemde Spaansche, de beroemde Finsche of de beroemde Hongaarsche detective? Engeland is niet alleen het vaderland van Sherlock Holmes. Het ir het óók van Scotland Yard, ook van Lord Lister. bijge naamd Raffles, ook van Tiger Brown, ook van ontelbare andere namen en begrippen, die zoo typeerend zijn voor den strijd tegen de misdaad en voor de romantiek, die daarin kan gelegen zijn. Zoo is ook Enge land en zoo is bepaaldelijk Londen de stad van Inspector Hornleigh, een naam die mis schien den lezer niets te zeggen heeft. Maar zijn bijnaam zal men dan ook te beter ken nen: Inspecteur Vlijmscherp, wiens faits et gestes men reeds door zoo menig hoorspel heeft leeren kennen. Radio en flim, zij zijn beide de bronnen van de moderne romantiek. ZIJ wisselen elkander af. zij vullen elkaar aan, zij be lichten dezelfde dingen en figuren, elk op eigen wijze. Daardoor komt men nu met de film „Vlijmscherp op Avontuur" (..Iispector Hornleigh"), denzelfden Vlijmscherp, den zelfden Hornleigh van den omroeo. zooals de radio de film gevolgd ls met de avon turen van Charlie Chan. De acteur Gordon Hacker vertolkt de rol van Inspecteur Vlijmscherp. W.AAROM KONINGIN VICTORIA 7 In den laatsten tijd ziet men telkens weer Koningin Victoria van Engeland op het bioscoopdoek verschijnen. Na twee of méér films, die geheel aan deze vorstin waren gewijd, komt thans de geheel In Technicolor uitgevoerde Shirley Temple film „The Little Princess" eveneens aandacht vragen voor i Victoria Regina. Is dit een onnoozele zucht tot navolging, of kan men dit verschijnsel op dieper gaande wijze verklaren? Het Vlctoriaansche tijdperk is voor Enge land en voor geheel West Europa zeer bij zonder geweest. En het ligt oneindig ver van ons af in opvatting en ln uiterlijk, ofschoon er nog millioenen menschen in leven zijn, die de laatste periode ervan hebben mee gemaakt. Het ls een tijdvak, dat steeds en steeds meer ln het brandpunt der belang stelling komt te staan. Een tweede reden is. dat er een verbod bestaat, nog in leven zijnde vorsten en vor- sten. wier sterfdatum nog geen kwart eeuw oud is. in speelfilms uit te beelden. Dit ver- bod is voor de prsoon der Engelsche Ko ningin kort geleden opgeheven en dus kon men voldoen aan een wensoh, die reeds lang werd gekoesterd, haar zoo karakteris tieke verschijning in filmbeeld vast te leg gen. Dit verklaart de veelvuldigheid, waar mee wij thans Koningin Victoria op het doek zien komen. Deze nieuwe film „The little Princess", waarin naast de kleine hoofdrolvertoikster nog Anita L ouise en Richard Green1 be- j langrijke rollen vervullen, geeft ons een bijzonder juist beeld van liet laatste d:el van het Vlctoriaansche tijdperk, dat zij weer ln volle fleur doet herleven. Heel de romantiek van dten tijd (en de schrijfster van het gelijknamige boek, dat hier ver filmd werd. Frances Hodgson Burnett, wist er weg mee!) herleeft en stalt haar vollen rijkdom voor ons uit. En dairom ook kon die ééne, de alles bekronende gestalte, niet gemist worden, moest ook de oude Koningin zelf in deze film een rol vervullen. „PENNY BRENGT UITKOMST" Shirley Temple, bij velen geliefd, speelt deze week de hoofdrol in de film „P-nny brengt uitkomst", waarin zij o.a. te zamen speelt met Charles Farrell, die in deze film de rol van haar vader speelt. Men ziet hen hier te zamen in een der scènes. S—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11