STADSNIEUWS Vreeselijk ongeluk te Etten en Leur 80ste Jaargang DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1939 No. 24342 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Nachtelijke moordaanslag Autobus met 18 meisjes door vrachtauto geramd Drie dooden en twee zwaargewonden De kabinetscrisis Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel veer advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zfjn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi) maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.» DE NATIONALE FEESTDAG. De gecostumeerde voetbalwedstrijd. Zooals reeds eerder ls vermeld, zal op den Nationalen Feestdag 's middags om half drie op het terrein aan den Zoeterwoudsche Singel een gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld worden tusschen een Leidsch Geu- zenelftal en een Indlanenploeg. Als merk waardigheid kan hierbij nog worden ver meld, dat de spelregels bij dezen rood- huldenstam geheel anders worden toege past dan hier te lande. Een zeer karakteris tieke afwijking is wel, dat zij den bal nooit vooruit, doch steeds achteruit spelen, zoodat ze gedwongen zijn steeds met het gezicht naar eigen doel te loopen. Een lid van het Internationale Hof van Permanente Justitie zal als scheidsrechter optreden, terwijl hij zal worden bijgestaan door twee neutrale grensrechters, t.w. een Arabischen sheik en een Chineeschen man darijn. Zoowel U.V.S. en A.S.C. eenerzijds, als Lugdunum en L.F.C. anderzijds verleenen aan dezen wedstrijd hun medewerking. CONCERT IN „RHLJNGEEST". Gisteravond vond in het park van het sanatorium „Rhijngeest" een concert plaats dat werd aangeboden door de Harmonie- vereeniging „Crescendo" uit Alphen a. d. Rijn, directeur de heer H. Boogers. Het pro gramma werd op keurige wijze ten gehoore gebracht. Dr. H. W. Borgerhoff Mulder, 1ste genees heer van bovengenoemd sanatorium heeft het gezelschap uit naam der patiënten dank gezegd. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID." Het jaarlijksche uitstapje. Bovengenoemde vereeniging heeft Dins dag j.l. haar jaarlijksche uitgaansdag naar Groenendaal gehouden. Des morgens omstreeks 8 uur werd met ongeveer 250 kinderen en leden, het vereenlgingsvaandel en de groepsvlaggen en voorafgegaan door een geluidswagen naar de tram der N.Z.H. T.M. gemarcheerd, waarna met twee extra trams naar Groenendaal werd gereden. Bij aankomst aldaar gingen de groepen dade lijk het bosch in om onder leiding van de geleiders en geleidsters verschillende spel letjes uit te voeren. Af en toe kwamen de groepen naar de consumptietent om zich te verkwikken; zij werden getracteerd op limonade, krentenbroodjes, koek, melk, chocolade, enz. Het was vooral een leuke aanblik, toen alle groepen in een grooten kring gezeten, broodjes met melk verorber den. Een attractie, welke ruim een uur vor derde, was het optreden van de kleine de butanten voor de microfoon. Er werd aar dig gezongen en dat allen genoten, bleek wel uit het herhaaldelijk applaus. Ieder debutantje kreeg een prijs, wat zeer in den smaak viel. De stemming was dank zij het heerlijke zomerweer den geheelen dag uitstekend. Toen het tijd was om huiswaarts te keeren, werd uit volle borst gezongen, „Wij gaan nog niet nam: huis." Bij aankomst te Lei den stond de Christelijke muziekvereeni- ging „Athalia" onder leiding van den heer H. v. d. Veld gereed om het opgewekte ge zelschap langs een omweg naar de „Eens gezindheid" te brengen. Veel publiek was op de beende politie zorgde voor een uit stekende regeling. Te ongeveer 8.45 uur werd de stoet ontbonden. Een woord van hartelijken dank moet ge bracht worden aan de geleiders en geleid sters, die zich den geheelen dag hebben in gespannen om het. den kinderen zoo pret tig mogelijk te maken. Ook een woord van dank aan de twee leden der E.H.B.O., mevr. v. Heel, en den heer Pielanen voor hun be- langlooze medewerking. Er is voor de kin deren nog een prettige dag in het vooruit zicht. n.l. de kinderspelen op Zaterdag 2 September a.s. Het bestuur kan op dezen dag terugzien, met het gevoel zoowel vol wassenen als kinderen een prettigen dag te hebben bezorgd. Hieronder volgen de uitslagen. Groep A, meisjes van 6 en 7 jaar (vlag- sleken), le prijs Bep de Neef, 2e Marytje v. d. Meer, 3e Berendina Sloot Groep B, meisjes van 8 en 9 jaar iDrie- bcen loopen i, le prijs Jansje v. Zoest en Geertruida Nagtegaal, 2e Catharina Bontje en Janny v. d. Leek. Groep C, meisjes van 10 en 11 Jaar (Stoe lendans), le pr. Lena Wassenburg, 2e Jeannette v. Dyke, 3e Willy v. d. Puyl. Groep D, meisjes van 12 en 13 jaar (Ton tollen), le pr. Maria Linschooten, 2e Pe- tronella de Neef, 3e Leni Wassenburg Groep 1. jongens van 6 en 7 Jaar iVlag- S'Ckenl i€ prijs Cornelis Linschooten. 2e Johannes Braxhoven, 3e Johannes de Ko- nmg. Groep 2, jongens van 8 en 9 jaar (Zak- Joopen), le pr Wim Neuteboom, 2e Cor zaal, 3e Bertus Welling. Groep 3 jongens van 10 en 11 jaar (Drie been loopen), le pr. Hubertus v Meurs en Hendrik Pielanen. 2e pr. Dirk de Neef en Willem Rijnsburger. Groep 4 jongens van 12 en 13 jaar (Stel ten loopen), le pr. Dirk Rijnsburger, 2e nouwe Broers, 3e Theodorus Pet. DADER HANDELDE VERMOEDELIJK IN EEN VLAAG VAN VERSTANDS VERBIJSTERING. Gisteravond tegen het middernachtelijk uur heeft op de Langegracht een moord aanslag plaats gevonden, waarbij de 30- jarige textielarbeider J. F. T.. wonende aan de Uiterstegracht alhieT dusdanig met een mes is toegetakeld, dat aanvankelijk voor zfjn leven werd gevreesd. Op genoemd tijdstip wandelde T. aldaar met de 33-jange mej. H van der L., die hij naar haar huis zou geleiden Toen zij ter hoogte van de Vincentius- poort waren gekomen, hoorden zij iemand hard achter hen aanloopen en het volgen de oogenblik had een man den niets ver moedenden T. met een zakmes een tweetal diepe steken in den rug tusschen de schouderbladen en in het hoofd toege bracht. Onmtddeliijk na het plegen van deze daad liep de man zoo hard hij kon weer weg en verdween in de Vincent.us- poort. Het slachtoffer, dat hevig bloedde, begaf zich te voet naar de portiersloge van de Stedelijke Lichtfabrieken, waar hij voor- loopig werd verbonden In alwacnuing van de komst van den Eerste Hulpdienst, die hem naar het Academisch Ziekenhuis overbracht. De man had zooveel bloed ver loren, dat aanvankelijk voor zijn leven werd gevreesd; hedenmorgen was zijn toe stand evenwel iets beter, zoodat onmiddel lijk levensgevaar niet aanwezig werd ge acht, al blijft de toestand zorgelijk De dader, de 36-jarige ongehuwde werk- looze M. Z. werd even later in zijn woning in de Vmcentiuspoort gearresteerd, het geen met eenig verzet gepaard ging Het mes, waarmede hij de daad beg.ng en nog verschillende andere voorwerpen zijn in beslag genomen. Over de motleven tast men volkomen in het duister Noch de verslag ene, noch diens metgezellin herinneren zich den dader ooit eerder te hebben gezoen, terwijl deze laatste verklaart ook het slachtoffer en de hem vergezellende luffrouw niet te kennen. Vermoed wordt dan ook, dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering heeft ge handeld: toen hij bijvoorbeeld gisteravond met den verslagene werd geconfronteerd toonde hfj een grooten angst en noemde het slachtoffer „zijn moordenaar". Hedenmorgen was hij veel rustiger, doch eenige beweegreden voor zijn daad kon hij ook thans niet opgeven. De man blijft voorloopig in verzekerde bewaring. MET GROOT VERLOF. De minister van Defensie heeft machti ging verleend om de tweede ploeg onbe- redenen van het 6e R.V.A. van de lichting 1938 op 29 September as. in het genot van groot verlof te stellen. VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Een zeer ernstig autobus-ongeluk heeft zich vanochtend in de vroegte voorgedaan onder de gemeente Etten en Leur (N.Br.», waarbij drie meisjes op slag werden gedood en twee andere inzittenden levensgevaarlijk werden gewond. Omstreeks vijf uur reed op den rijks weg Breda-Etten een autobus van de B.B.A. met achttien meisjes, die werk zaam zijn op de Hero-fabrieken te Breda. De autobus kwam uit de rich ting Etten. Van den tegenovergestelden kant naderde een vrachtauto. Door nog niet bekende oorzaak reed laatstge noemde wagen op de bus in. De bus chauffeur trachtte nog uit te wijken, doch dit gelukte niet. De gevolgen waren verschrikkelijk. De autobus werd aan den linkerkant geheel opengescheurd, waardoor de linkerhelft van den wagen totaal werd vernield. Drie der meisjes werden onmiddellijk gedood. Het zijn de 17-jarige Antonia Rijsdijk, de 17-jarige Cornelia van Toorn en de 20-jarige Anna Vught, allen uit Oudenbosch. De 18-jarige Anna de Rooy cn de 20- jarige Cornelia Timmermans, beiden eveneens uit Oudenbosch, werden zeer ernstig gewond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en de geneesheeren Mol en Hoek uit Etten waren spoedig ter plaatse. Zij konden bij eerstgenoemde meisjes slechts den dood constateeren. Aan de twee zwaargewonde meisjes werd geneeskundige hulp verleend, waarna zij per ziekenauto naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda zijn over gebracht. Haar toestand is levens gevaarlijk. Zij hebben o.m. een been breuk, een armbreuk en ernstige hoofd wonden opgeloopen. Het stoffelijk over schot der drie slachtoffers werd naar het gasthuis te Etten vervoerd. De eve- rige dertien meisjes kwamen met den schrik vrij. Zij waren echter geheel van steek en zijn met taxi's naar haar wo ningen in Oud-Gastel en Oudenbosch overgebracht. De marechaussee en de gemeente-politie uit Etten, evenals de burgemeester, de heer H. A. Hamilton, waren op het terrein van het ongeluk aanwezig. Een onderzoek naar de schuldvraag wordt ingesteld. De bestuurder van de bus werd niet gewond. Hij was zoo overstuur dat hij nog niet gehoord kon worden. De chauffeur van de vrachtauto bleef eveneens onge deerd. De vrachtwagen werd licht bescha digd. Zomerexcursie naar den Achterhoek. Het was Maandagmorgen j.l. voor een 25- tal Mathesianen reeds zeer vroeg dag; om circa vijf uur werd n.l. onder leiding van den heer M. van Zwieten de Blom per tou ringcar vanaf de school van het Kon Gen. M.S.G. vertrokken voor de tweedaagsche zomerexcursie naar den Achterhoek. Na een voorspoedige reis arriveerde het gezelschap omstreeks negen uur aan de Kon. Ned. Zout industrie te Boekelo. Voordat onder deskundige leiding een rondwandeling door dit interessante bedrijf werd gemaakt, werd in de ontvangzaal van de fabriek een toelichting op het ontstaan en het winnen van het zout gegeven. Aan het slot ontvingen alle deelnemers een interessante brochure over de zoutbe- reiding. Inmiddels was de tijd aangebroken voor de lunch. Inwendig versterkt werd de tocht voortgezet naar Ulft voor het bezoek aan de D.R.U. emaille en -haardenfabrlek. In de toonkamer werden de verschillende emaille- producten bewonderd, terwijl ook de haar den geen gebrek aan belangstelling hadden. In twee groepen werd daarna de fabriek bezichtigd, waarbij de bewerkingen, zooals ponsen, smeden, gieten en emailleeren met belangstelling werden gevolgd. Welk een be werkingen moeten de fluitketels en pannen ondergaan, voor zij voor het gebruik ge schikt zijn! Ook de vervaardiging der haar den werd tot in de finesses gedemonstreerd. Het zou te ver voeren alles nader te om schrijven, doch vermeld zij nog, dat de deel nemers met waren heldenmoed de enorme hitte trotseerden om toch vooral niets van het emailleeren te missen. Vermoeid, doch opgetogen werd om half vijf de tocht aan vaard naar het hotel te Arnhem, waarbij het natuurschoon aller bewondering wekte. Het diner in Ai. nem üel zien uivs.«,eKend smaken en na een wandeling door en om de stad werden de legersteden opgezoch om weer voldoende energie op te doen voor den volgenden dag. Dat dit noodig was, bleek wel uit het feit, dat nauwelijks nadat het ontbijt was genut tigd, alweer werd ingestapt voor een bezoek aan de Gazelle-rijwielfabriek te Dieren. In de beste stemming werd daar aangeland en na een hartelijke ontvangst werd meteen met den tocht door de verschillende afdee- lingen aangevangen. Bezocht werden o.a. de draaierij, smederij en de lak- en montage afdelingen. Wie had gedacht, dat zooveel De regeeringspersdienst meldt: H. M. de Koningin heeft he denmorgen den minister van Staat jhr. mr. D. J. de Geer ontvangen. bewerkingen noodig waren alvorens ons „karretje" in elkaar zat? Met welk een nauwkeurigheid wordt zelfs het kleinste onderdeeltje behandeld. Het bedrijf dwong aller bewondering af. De excurslsten ontvingen als herinnering een rijwielvlag en hiermede en met een nieuwe ervaring verrijkt, werd de auto weer „bezet" voor de terugreis naar Arnhem, waar werd geluncht. Na een korte rustpooze ging het verder naar Apeldoorn, waar onder leiding van een deskundige van de Ned. Heide-Mij. een be zoek gebracht werd aan het prachtige ge meentepark „Berg en Bosch" Een macht van natuurschoon valt hier te bewonderen, de vijvers met de groote karpers en goud- visschen, de fraai aangelegde watervalletjes en boschpaden, het is allemaal een lust voor het oog. Het gezelschap was vol ent housiasme over zooveel schoonheid. Vandaar ging het naar Vaassen. waar de forellen- en karperkweekvijvers van de Ned. Heide-Mij. werden bezocht. Het meerendeel der visschen wordt gekweekt voor de con sumptie. Ook aquariumvisschen worden hier gekweekt. Na al deze excursies betuigden de leider, de heer Van Zwieten de Blom. en de voor zitter van de V.V.M., de heer J. Freeke, na mens deelnemers en bestuur hun dank voor het gebodene. In Amersfoort werd gedineerd, waarna de terugtocht naar Leiden werd aanvaard. Deze tocht werd nog eenmaal onderbroken voor het „officieel" afscheid te Utrecht, waar de voorzitter namens deelnemers en bestuur den heer Van Zwieten de Blom dankte voor zijn goede zorgen. Op de verdere reis werd vrijwel het geheele repertoire van den Hollandschen liederen- scnat ten gein 're geb:a> i. „-n si omstreeks half >lf - -t i - ~,c bereikt, waarna de deelnemers met een her innering aan deze excursie, die met spoedig zal vervagen, hun eigen bed weer op zochten. JUBILEUM A. LATERVEER. Bij den Gem. Reinigingsdienst. Gisteren herdacht de heer A. Laterveer het feit voor 25 jaar in dienst te zijn getre den bij den Gem. Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst. De jubilaris werd 's morgens net zijn echtgenoote per auto van huis afgehaald en te pl.m. elf uur op het bureau ontvangen. Namens burgemeester en wethouders werd de Jubilaris toegesproken door den wethou der van fabricage, den heer Jac. Wilbrink, en met eenige hartelijke en waardeerende woorden met dit zilveren jubileum gefelici teerd, waarbij hem tevens de gebruikelijke gratificatie werd overhandigd. Ook namens de directie en ambtenaren werden den jubileerenden werkman en zijn vrouw hartelijke gelukwenschen aange boden. Hierna had nog een intieme huldiging plaats in het schaftlokaal. Hierbij werd door een der collega's de jubilaris met dezen feestdag gecomplimenteerd en tevens een fraaie salonlamp overhandigd. Nadat aan de vrouw van den jubilaris bloemen waren aangeboden, bleef men nog eenigen tijd bijeen. Na afloop vertrok de jubilaris weer naar zijn woning om den verderen dag in huise- Ujken kring door te brengen, waar het hem niet aan belangstelling heeft ontbroken. Onze stadgenoote mej. M A. M. van Helvert slaagde te Utrecht voor het examen Engelsch M O. akte A. Gisteren hebben cliënten van de Win- keliersvereeniging „Lage Rijndijk" per auto bus een geslaagd uitstapje gemaakt naar Apeldoorn en omgeving. BINNENLAND. Nieuwe bepalingen betreffende de roodo rijwielachterlichtjes. (Binnenl., 3e BI.) De bouw van het nationale luchtvaart laboratorium op Schiphol. (Binnenland, 3de Blad). Het tournooi om den Horthy-beker. (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkte handel - Onzekere markt - Nauwelijks gewijzigde koersen - Zeer kleine fluctuaties - Amerikanen iets hooger en oploopend - Beleggingen kalm. BUITENLAND. Trots verzet der oppositie gaat het Engel- sche parlement tot 3 October op reces (Buitenland, le Blad). Nieuw Engelsch protest te Tokio tegen do anti-Engelsche agitatie. (Buitenland, le Blad). Hongaansch-Roemeensche besprekingen her. vat. (Buitenland, le Blad). Overeenstemming met de Kroaten in Zuid- Slavië? (Buitenland, le Blad). Danzig blijft aansluiting bij Duitschland wenschen. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Plaatselijk regen met kans op on weer. Betrokken tot zwaar- of halfbewolkt. Eenige stijging van temperatuur. Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidoostelijke wind. De reeds vele jaren bestaande zaak van de firma B. L. van der Klugt en Zonen, Haarlemmerstraat 258 heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan, doordat het tegen overgelegen filiaal Haarlemmerstraat 293 is verplaatst naar het aangrenzende pand no. 256, waarna beide perceelen tot een harmo nisch geheel zijn verbouwd. O.a. werd de voorpui geheel afgebroken en in overeen stemming met het bestaande geveldeel in modernen stijl opgebouwd. Ook inwendig is er veel veranderd, terwijl ook de ruimte van den voormaligen speel goedwinkel aanzienlijk werd uitgebreid. In de aldus verkregen royale verkoopruim te heeft men een uitstekend overzicht van de diverse sorteeringen tapijten, loopers, gordijnstoffen, behangsels, vloerzeilen, bed den en dekens, waarvan men een deel ook reeds in de flinke etalagekasten kan bezich tigen. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Voor het Mercurius-examen Duitsche Handelscorrespondentie slaagde mej. P. Koch alhier: voor het Mercurius-examen Engelsche Handelscorrespondentie de heer J. Ditmar eveneens alhier. Morgen hoopt mej. E. Dool den dag te herdenken, dat zij voor 40 jaar als brei ster in dienst trad bij de Leiösche Textiel fabrieken v.h. Gebr. van Wijk en Co. N.V. Voor het examen Engelsche nandels correspondentie, afgenomen door de Fede ratie van Handels- en Kantoorbedienden, slaagden de heeren P. van Gorkum en C. C Sierag, alhier. Ondergeteekendr week kwartaal abonnt No.. wonende (straat) wenscht het „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf hm.opgezonden te hebben aan onderstaand adres: tegen vergoeding van benoodigde portokosten.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1