BINNENLAND Pijn lm Instantine LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Augustus 1939- Derde Blad No. 24341 Italië voor de vraagoorlog of vrede De naderende blijde gebeurtenis 80ste Jaargang Inspectietocht minister van Dijk (hrisfelijk-Gereformeerde Jongelingsvereenigingen «Het Moblisatiekruis' vergadert Uit Ned. Oost-Indië Dagbladreclame is niet te vervaugen 't is van ftay&i Zilveren jubileum te Zoeterwoude Op alles voorbereid Een detachement rijksveldwacht aangekomen HIJ BEZOCHT HET VLIEGVELD TE VALKENBURG. De Minister van Defensie, dr. J. J. C. van Dijk heeft gisteren een inspectietocht ge maakt in gezelschap van luitenant-kolonel Dyxhoorn, hoofd van de tweede afdeeling B. van het Departement van Defensie en van zijn adjudant kapitein mr. Kruis. Des ochtends bezichtigde Minister Van Dijk de in aanleg zijnde nieuwe vliegvelden te Valkenburg Zuid-Holland i en te Ber gen (N.-H.) en in den namiddag twee lucht doelbatterijen en een paar secties zoeklich ten in den luchtverdedigingskring Amster dam. DE BONDSDAG TE UTRECHT. Heden werd te Utrecht de 35e bondsver gadering gehouden van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigmgen in Neder land. Aangezien de opkomst zoo groot was dat het kerkgebouw van de Chr, Gei. Gemeente de schare niet bevatten kon, was de beschikking verkregen over de tGeref.) Oosterkerk waarin men nu bijeenkwam. Reeds lai»g voor den aanvang was het ruime bedehuis met een groote schare jongeren gevuld die zich den tijd kortte met het zingen van nationale en andere liederen. Onder de aanwezigen bevonden zich verschillende Chr. Gerei predikanten. Om half elf opende de voorzitter, prof L. H. v. d. Meiden van Apeldoorn, hedenmor gen de vergadering met gebed, het doen zingen van Ps. 136 1 en 3 en het lezen van Matth. 19 16—22. Nadat de voorzitter van de Utrechtsche regelingscommissie een woord van welkom tot de aanwezigen ge richt had, hield de bondsvoorzitter de ope ningsrede waarin «ij zich allereerst richtte tot den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G A W. ter Pelkwijk, die het gemeente bestuur vertegenwoordigde, voorts tot de algevaardigden van den kerkeraad der Chr. Ger. Gem. van Utrecht, de afgevaardigden van bevriende corporaties en van het Apeldoornsche studentencorps P. F S. A. R. Voorts hield hij een openingswoord geti teld: „Ruiken aan de kruik'', een uitdruk king ontleend aan de oude Rabbijnen. Hierna werd gemeenschappelijk gezongen Ps. 139 1 en 14 In verband met het zevende lustrum van den bond had de Utrechteche vereeni- ging het initiatief genomen voor een eigen vaandel dat door den heer C. A. Walhof van Utrecht werd overgedragen aan het bondsbestuur en door den voorzitter met een hartelijk woord werd aanvaard, In verband met het feit dat de heer K. v. Dongen te Utrecht 30 Jaar den bond als penningmeester had gediend, bood de voor zitter hem met een waardeerend woord een bondsinsigne in goud aan. Telegrammen van hulde en trouw wer den gezonden aan H M. de Koningin en aan het Prinselijk Gezin. De verslagen van secretaris en penning meester, de heeren A. L. de Bruijne van Amsterdam en K. v. Dongen van Utrecht, die bereids in Luctor et Emergo, het or gaan van den bond waren opgenomen, werden hierna behandeld en vastgesteld De penningmeester werd van zijn beheer gedechargeerd en de begrooting vastge steld. De aftredende leden van het bondsbe stuur, de heeren ds. P J de Bruin, Chr. Geref. predikant te Veenendaal en ds W. Kremer, idem te Leeuwarden werden her kozen evenals het aftredend lid van de controle, de heer K. Frugte te Amsterdam. Op voorstel van het bondsbestuur werd besloten den volgenden bondsdaz in 1940 te Haarlem te houden Nadat enkele afgevaardigden van be vriende organisaties een woord van ge- lukwensch gesproken hadden werd de mor genvergadering gesloten en vereenigde men zich aan een gemeenschappelijke koffie tafel. Om kwart voor 2 uur ving de middag vergadering aan. die door den voorzitter op gebruikelijke wijze geopend werd Als spreker trad op ds, W. Kremer van Leeuwarden, vice-voorzitter van den bond, met het onderwerp: „De beteekenis van de jomgelingsvereeniging voor het geestelijk leven der jongeren'', waarin hij een plei dooi hield voor de jongelingsvereeniging als van groote beteekenis voor de ontwik keling van het geestelijk leven van den jongen mensch en verschillende bezwaren die men daartegen pleegt aan te voeren weerlegde. Enkele aanwezigen hebben met ds Kremer over diens referaat van ge dachten gewisseld. Nadat twee coupletten van het bonds lied gezongen waren sprak ds. D. Henstra Chr Geref predikant te Haarlem-N., de opwekkende slotrede, die tot titel droeg: ,.Om de kroon", waarvoor hij als uitgangs punt koos het woord van Paulus tot de ge meente te Smyrna: „Zijt getrouw tot den dood en ik zal U geven de kroon des levens". Nadat de voorzitter een woord van dank had gesproken tot de regelingscommissie zoor haar goede zorgen en tot de sprekers voor hun bezielende woorden werd de uit nemend geslaagde bondsvergadering op gebruikelijke wijze gesloten. Na afloop van de bondsvergadering ver enigden velen zich aan het traditioneele oondsdiner EEN ONDERSCHEIDINGSTEEKEN VAN VERDIENSTE INGESTELD. Gistermorgen is in „Parkzicht" te Rotter dam de algemeene vergadering gehouden van den Nationalen Bond het Mobilisatie- kruis onder voorzitterschap van luitenant- generaal H. A. Cramer. Deze deelde mede, dat het aantal bondsleden in stijgende lijn is en dat is niet het minst te danken aan de veranderde mentaliteit van een groot deel van het volk. Financieel staat de bond er eveneens rooskleurig voor en de taak, om op het oogenblik gemobiliseerden ontspan ning te bezorgen, wordt met kracht uitge voerd. In talrijke deelen van het land zijn daartoe commissies gevormd en zoo konden aan de verschillende commandanten 1500 boeken en tijdschriften verzonden worden en aan de contact-officieren 100 kisten met 5000 boeken. Het verslag van den secretaris werd goed gekeurd evenals dat van den penningmees ter waaruit o.a. bleek, dat het bezit van den bond aan het einde van het verslagjaar bedroeg f. 6523.75, terwijl f. 868.82 aan steun werd uitbetaald, verdeeld over 37 gevallen, terwijl in enkele gevallen hulp werd ver leend bij sollicitatie. Hierna werd in stemming gebracht een voorstel van het hoofdbestuur tot het instel len van een onderscheidingsteeken, uit te reiken aan hen, die zich ten opzichte van den bond gedurende geruimen tijd bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt. De firma Begeer en Van Kempen, heeft een fraai kruis van verdienste ontworpen, dat staan de de vergadering reeds werd uitgereikt aan de eere-leden, minister van Dijk en aan generaal Terwisga en aan de eereleden. Er is reeds een voordracht om den secretaris van de afdeeling Amsterdam, den heer H. Eysten. overste H. L. de Wijs en den ad ministrateur van het hoofdbestuur den heer Berg. deze onderscheiding deelachtig te doen worden. Een postume uitreiking zal plaats hebben aan den overleden burgemeester van Bun schoten, wijlen den heer De Vries, die zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt voor den bond. Het kruis zal aan zijn weduwe worden toegezonden. Verder werd nog de vraag geopperd of het mogelijk is, de gemobiliseerden van thans in den bond te doen opnemen. Het hoofdbestuur zal hieraan de noodige aan dacht besteden. Hierna volgde de benoeming van eenige hoofdbestuursleden. Aftredend waren ds. P Bootsma. D. ten Cate Brouwer en E. J. H. J. Schut. De heeren Bootsma en Schut zijn herbenoemd. De heer ten Cate Brouwer is afgetreden en in die vacature is niet voor zien. EERSTE KAMER. Zij komt op 8 Augustus weer bijeen. De Eerste Kamer komt op 8 Augustus weer bijeen ter behandeling van een aantal kleine wetsontwerpen. In de afdeelingen zal dien dag een groot aantal wetsontwerpen worden onderzocht waaronder de supple- toire begrooting voor defensie van f. 33 millioen en het ontwerp afwijking van den in artikel 1 van de tariefmachtigingswet opgenomen termijn. Op 9 Augustus zullen o.m. in behandeling komen de wetsontwerpen wijziging van de dienstplichtwet, het onder de wapenen blij ven van dienstplichtigen en in werkelijken diensthouden van dienstplichtigen, bene vens die wetsontwerpen van eenvoudigen spoed-eischenden aard, waarover het eind verslag zal zijn vastgesteld. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. Een nieuw dagelijksch bestuur. Naar aanleiding van de wijzigingen in de samenstelling van het hoofdbestuur van den Koninkl. Ned. Middenstandsbond, ten gevolge van bedanken en overlijden van eenige leden, is in de hoofdbestuursverga dering een nieuw dagelijksch bestuur ge kozen. Het bestaat uit de heeren: L. de Groot, Rotterdam (voorzitter), H. J. Pele- tier, Leeuwarden, (onder-voorzitter), D. Swagerman, 's-Gravenhage (secretaris) en H. Harmeijer Jr., Rotterdam (penning meester). Verder bestaat het hoofdbestuur uit de heeren: H. F. van Baaren, Enschedé; J. F. A. M. ten Berg, Utrecht; J. J. Korff, Am sterdam; G. R. Nap, 's-Gravenhage en J. Zon, Woerden. 10e REGIMENT MOTOR ARTILLERIE TE ROTTERDAM. Een niet alledaagsch schouwspel kon men gisteren op den Coolsingel te Rotter dam genieten, toen om half één het 10de regiment motor-artillerie uit Utrecht, dat een tocht naar Rotterdam maakte, en daarbij een ruiterfeest van den nationalen bond Het Mobilisatiekruis, dat op Wou- denstein gehouden werd, opluisterde voor den commandant van het eerste legercorps generaal jhr. J. Th. Altingh van Gousau, die met een aantal officieren op het bor des van het raadhuis had plaats genomen, defileerde. J. H. PARIS OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 66 jaar is in het ziekenhuis Calvariënberg te Maas tricht overleden de heer J. H. Paris, oud voorzitter van het gewest Limburg der S. D. A. P., oud-lid van de socialistische be weging te Maastricht, oud-raadslid en oud lid van Prov. Staten. De heer Paris was gedurende 22 .jaar dc Limburgsche socialistenleider. Hij was lid van den landelijken partijraad en moest het vorige jaar wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd uit de diverse partij- functies ontslag nemen. Hij bewoog zich in het bijzonder op het gebied van woning bouw, volkshygiène en armenzorg, waar voor hij als lid van het burgerlijk armbe stuur te Maastricht tot aan zijn dood met groote toewijding heeft gewerkt. VERSPREIDE BERICHTEN. De Rott. Lloyd-Rapide wordt morgenoch tend te 7.33 uur verwacht van het Holland- sche spoorstation te Den Haag. In verband met de zware bezetting zal de post in twee treinen kort na elkaar, aankomen. DE VLOOT TE PRIOK. Batavia. 26 Aug. (Aneta/A.N.P.) Van 25 Augustus tot 4 September zal, ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, practisch de geheele vloot te Tandjong Priok vertoeven. Zoo zullen daar aanwezig zijn de kruisers „Java" en „De Ruyterde torpedojagers „Kortenaer", „Piet Hein", „Witte de Witt", „Van Galen", „Van Gent" en „Banckert", de „Soerabaja", de „Soem- ba", de „Zuiderkruis", zeven onderzeeboo ten en vier mijnenvegers. Het staat nog niet vast of ook marine vliegtuigen naar Priok zullen komen. Waarschijnlijk zullen landingsdivisies van de vloot op 31 Augustus deelnemen aan de groote parade ter eere van den verjaar dag van H. M. de Koningin. O Het moderne pijnstillende middel 4397 (Ingez. Med.) Van den kantoorhouder den heer J. H. in 't Veld. De heer J. H. in 't Veld. Gisteren herdacht de heer J. H. in 't Veld, kantoonhouder der posterijen, te Zoeter woude, den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de P.T.T. Deze dag is 4406 (Ingez. Med.) voor den heer In 't Veld en zijn familie tot een onvergetelijken gemaakt. Van alle kanten werden hem gelukwenschen, bloe men en cadeaux aangeboden. Persoonlijk kwamen o.a. hun gelukwenschen aanbieden burgemeester Smeets, deken Jonckbloedt, pastoor Klaverweijden, ds. Eijkman, de dok toren Kortmann Sr. en Jr. Waar van alle zijden zoo spontaan belangstelling voor dit jubileum werd getoond, moge zulks voor den heer In 't Veld een bewijs zijn van de groote achting, die men hem toedraagt. De heer In 't Veld was 10 jaren werk zaam te Moercapelle en vervolgens 15 jaren in de gemeente Zoeterwoude. Dat de heer In 't Veld daar nog vele jaren moge werk zaam zijn, is de wensch der ingezetenen van die gemeente. Onze Romeinsche correspondent schrijft: Mussolini heeft onlangs gezegd, dat hij nu niet meer zou praten en later aan deze voor verschillenden uitleg vatbare woorden nog aan toegevoegd, dat nu in zijn land slechts nog zou worden gehandeld. In derdaad lijkt het of het fascistische Italië thans deze woorden meer dan ooit tot zijn devies zou willen kiezen, want het is voor den op het schiereiland der Appenijnen le venden vreemdeling wel treffend, met welk een élan, in welk verbijsterend tempo en met welke opmerkelijke resultaten een wed strijd werd begonnen, waarvan op het oogenblik nog niemand kan zeggen, of hij straks in vrede zal eindigen of het begin zal zijn van een algemeen bloedbad. Er zijn aanwijzingen voor beide mogelijkheden. Dat hier zeer ernstig met de tweede mogelijk heid wordt gerekend, blijkt onder meer uit den grooten ernst waarmede het door den Duce uitgegeven parool tot stilzwijgen aan alle Italiaansche staatsburgers wordt inge prent en eveneens uit de recente maatrege len der Italiaansche autoriteiten, om de ge heel provincie Zuid-Tirool van alle vreem delingen zonder onderscheid te zuiveren. Gelijk niet anders te verwachten was, heeft de Italiaansche pers ten opzichte van één van de nijpende vraagstukken, die volgens menschelijke berekening tot het uitbarsten van het dreigende conflict zou den kunnen leiden, inmiddels haar houding bepaald" de traditioneele vriendschap tus- schen „Welschland" (Wlochy) zooals de Po len Italië graag plegen te noemen, en het land van Smigly Rydz is voorloopig opge borgen, en het Italiaansche volk wordt schier dagelijks onderhouden over de fou ten en zwakheden der nakomelingen van Pilsoedski. De militaire voorbereiding van Italië vor dert vlug, ofschoon men de kunst verstaat, deze zooveel mogelijk verborgen te houden. In dit verband behoeven wij slechts aan de mobilisatie in de critieke herfstdagen van verleden jaar te herinneren, die op waar-| lijk geniale wijze onzichtbaar bleef. Maar zoo nu en dan wordt toch even een tipje van den geheimzinnigen sluier opgelicht. Zoo werden bijv. in de laatste dagen van Juli, van 25 tot 28 Juli. in de Middelland- sche Zee zeer uitgebreide luchtmanoeuvres gehouden, waaraan door meer dan vierhon derd vliegtuigen werd deelgenomen, die vanuit alle windstreken van het Italiaan sche imperium op elkaar stootten; uit Sar dinië en uit Sicilië, uit Apulië en vanuit den Dodekanesos en zelfs vanuit de Afrikaan- sche bases kwamen de vliegtuigen, waarvan enkele met volle bommenuitrusting meer dan 1500 KJVf. hebben afgelegd, terwijl ge- VREDESBETOOGES'G TE ROTTERDAM. Een aantal Ingezetenen van Rotterdam toonde gisteren zijn waarachtigen vredes ki' door bloemstukken en palmtakken ne<?r te leggen bij het standbeeld van den °nslerfelijken humanist Erasmus op de Etoote markt. Deze demonstratie was geor ganiseerd door een daartoe speciaal in het leven geroepen comité ter herdenking van Qen eersten Augustus 1914. Stukken geschut opgesteld in Oranjepark te Baarn. Rond het paleis Soestdijk begint nu toch langzamerhand eenige spanning te komen, nadat het lang stil is gebleven. De vele pensiongasten en kampeerders, die thans Baarn en Soest bevolken, houden zich ge regeld in de nabijheid van het paleis Soestdijk op. in de hoop iets nieuws te zien, oen hoop, waarin zij nochtans voorloopig i beschaamd worden. Li het ïxileis heerscht dezelfde kalme rust van altijd en niets wijst er nog op de naderende blijde gebeurtenis of het moest zijn, dat de behandelende geneesheer zioh van tijd tot tijd op Soestdijk laat zien. Verschillende journalisten hebben reeds hun intrek in het Badhotel of in hotel Trier genomen en ook de buitenlandsche pers is sedert Zondag vertegenwoordigd. In hotel Trier is thans een tijdelijk tele foonkantoor gevestigd, waar twee telefo nisten de 9 lijnen bedienen, waarmede dit bijkantoor met de centrale te Amsterdam is verbonden. Gisteren is het eerste ge deelte van het detachement rijksveldwacht, bestaande uit 50 man te Soestdijk aan gekomen en zij zijn gistermiddag te 3 uur officieel geïnstalleerd. Deze installatie ge schiedde op het terrein achter het ge meentehuis te Baarn in tegenwoordigheid van den waarnemend fungeerend directeur der politie, mr. Reijlingh, advocaat-gene raal bij het gerechtshof te Amsterdam, den districts-commandant van de rijksveld wacht in het 7de district, den heer P. H. J. A. Herten te Utrecht, de beide burge meesters van Baarn en Soest, resp. jhr. mr. G. C. J. van Reenen en mr. W. A. J. Visser, den commissaris van politie te Baarn, den heer F. B. Kipp en den inspecteur van po litie te Soest, den heer A. F. Schreuder. Nadat de brigadecommandant van Lingen de troepen aan den districtcom mandant had gepresenteerd, verzocht laatstgenoemde aan den fun geer end en directeur de manschappen te inspecteeren, waaraan deze voldeed. Vervolgens hield de districts-comman dant voor de manschappen een toespraak, waarbij hij hen op hun moeilijke taak wees en het voor de troep een eer noemde voor deze functie te zijn aangewezen. Commissaris Kipp uit Baarn heeft daarna nog gesproken en bracht daarbij in herin nering de goede samenwerking, welke tus- schen rijks- en gemeentepolitie steeds is geweest. Gistermorgen zijn te Baarn vier stukken geschut aangekomen van de veldartillerie, welke zijn opgesteld in het Oranjepark en die te zamen de batterij vormen, welke bij de geboorte van een prins of een prinsesje saluutschoten zullen lossen. De batterij staat onder commando van kapitein Nij- natten van de veldartillerie te Harderwijk. Verder wordt gemeld dat dr. Colijn met zijn echtgenooote in het Badhotel te Baarn is aangekomen. De heer en mevrouw Colijn zullen daar een paai' dagen verblijf houden. Drukte voor het Paleis. Gelijk gezegd komen voor het paleis steeds vele belangstellenden bijeen; onder hen zijn de ingezetenen uit Baani en Soest, voor wie het paleis Soestdijk zoowel des zomers als des winters een trekpleister is en altijd het doel van de wandeling uitmaakt. Het grootste deel van de vele toeschouwers daar voor het paleishek wordt echter gevormd door de reizigers van de autobussen, die bij honderden in deze vacantiedagen Soestdijk passeeren en nimmer nalaten een poos te parkeeren op dat de inzittenden gelegenheid hebben de woning van de geliefde Prinses te bezich tigen. Gistermiddag troffen de vele toe schouwers het wel bijzonder goed, want op een gegeven oogenblik liep het prinsesje Beatrix aan de hand van haar grootmoeder, Prinses Arm gard, door den zijveugel van het paleis. Het wachtende publiek wa6 enthou siast en drong van de overzijde van den weg naar het paleishek, zoodat de op post staande veldwachters moeite had den het publiek op de gewone plaats te houden. heele eskaders nachtelijke bombardemen ten op een afstand van vele honderden ki lometers van hun resp. basis hebben uit gevoerd. Zooals wij vernamen, waren de militaire autoriteiten vooral tevreden over den geest van hun manschappen, waarvan zij zich in vereeniging met de door het technische centrum van de „vliegerstad" Guidonia ontwikkelde verbeteringen zeer veel voorstellen. Zulk een verbetering is. om ons tot één voorbeeld te beperken, de zoo genaamde „levende bom", die voortgekomen is uit het troepje van waaghalzen, die met den geest van een van Speyk bezield tij dens den Abessynischen oorlog een spe ciale afdeeling hadden gevormd van kleine tot de laatste ruimte met een hoog brisant springstof gevulde vliegtuigjes, die zich bij den destijds dreigenden oorlog met Enge land op de Britsche slagschepen hadden willen laten vallen, om aldus met bijna honderd procent trefzekerheid het leven van de bemanning en ook het eigen leven te offeren. Bij de nieuwe „levende bom" is echter de mogelijkheid gegeven, dat de be stuurder zich redt, terwijl de trefzekerheid zoo mogelijk nog grooter zou zijn dan vroe ger. De dreadnought wordt op veilige hoogte door een grooten bommenwerper overvlo gen, en deze laat op het gegeven moment een bom vallen, die men beter „Luchttor- pedo" zou kunnen noemen. Want in deze bom zit of beter ligteen bestuurder, die met behulp van zij- en hoogteroer in staat is, het gevaarte precies op het gewenschte doel te doen vallen. Op een hoogte van nog slechts enkele honderden meters boven het vijandelijke doel gekomen, stelt de in dit miniatuurvliegtuig opgesloten piloot een hefboom in werking, waarop de neus, die de springstoflading bevat, loodrecht naar be-, neden schiet, terwijl hijzelf zich eveneens uit de torpedo bevrijdt en hangende aan een parachute achterblijft. Bovendien draagt hij om zijn middel een gemakkelijk op te blazen rubberboot met een voorraad levensmiddelen voor enkele dagen, binnen welken tijd hij dan zou moeten worden op gepikt. Op dit nieuwe wapen stelt men in de kringen van de Italiaansche legerleiding nog grootere verwachtingen dan op de even eens door Italië het eerst ingevoerde „M. A. S.", een soort van open racebooten, die met twee torpedo's gewapend in uiterst snelle vaart de vijandelijke schepen naderen en van heel dichtbij hun verderf brengende lading kunnen lanceeren. Vreedzamer dan dit vernuftige oorlogs tuig is een ander voortbrengsel van moder ne Italiaansche ingenieurskunst, waarmede wij enkele dagen geleden kennis maakten, toen wij op uitnoodiging van den verkeers minister Benni een reis medemaakten met een van de nieuwste Italiaansche treinstel len met electrische tractie, die evenals onze Nederlandsche Diesel- en nieuwste electri sche treinen geheel in stroomlijn is ge bouwd. Maar het nieuwe is. dat met dezen nieuwsten trein een fantastisch hooge snel heid kan worden bereikt Wij legden den afstand van Flonrence naar Miliaan. die ruim 320 kilometer bedraagt, waarbij te be denken is, dat de lijn vele en moeilijke bochten heeft en vooral tusschen Florence en Bologna zeer moeilijk is, omdat hier de meer dan 2000 m. hooge Appenijnen moe ten worden gepasseerd, in precies één uur en vijfenvijftig minuten af! Dat is dus een gemiddelde snelheid van 165 K.M. per uur; van Florence naar Bologna hadden wij 38 minuten noodig, terwijl het tweede deel van die reis zelfs met een gemiddelde snel heid van 176 K.M. kon worden afgelegd. Op enkele gedeelten bereikte onze trein de on- geloofelijke snelheid van 203 kilometer per uur, zooals wij ons persoonlijk in de cabine van den bestuurder konden overtuigen. Tij dens dit tot dusver slechts voor vliegtuigen gereserveerde tempo lag de trein opvallend vast op de rails, alleen in de bochten wil den onze borden en glazen met constante boosheid van de tafel schuiven. Deze aller modernste trein, waarvan een tweede exem plaar thans op de wereldtentoonstelling van New York prijkt, is zeker een prachtig staal tje van hetgeen de Italiaansche techniek heden ten dage weet te presteeren. Het spreekt van zelf. dat ook het interieur uiterst verzorgd was. Ondanks de buiten temperatuur van 40 graden in de schaduw was het er binnen heerlijk koel. slechts 13 graden Celsius gelijk 65 graden Fahrenheit. Voor landslieden die naar Rome willen rei zen, dus wel een geweldige verbetering, om dat vroeger juist het traject van Milaan naar de Eeuwige Stad om zijn lengte en de vreeselijke hitte in den zomer erg afschrikte Alleen is te hopen, dat het ook mogelijk zal blijven, van deze technische verbeteringen een vreedzaam en „rustig" gebruik te maken (Nadruk verboden)

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9