LAATSTE BERICHTEN Op de wereldtentoonstelling te New-York LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 2 Augustus 1939 Stadsnieuivs j Auto met 13 militairen omgeslagen Het Futurama Binnenland Kranslegging bij hei monument van wijlen Koningin Emma De Kabinetscrisis Jaarvergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap Buitenland Instelling van een Engefsch departement voor de levensmiddelenverdediging De overstrooming in de Siegfried-linie SPORT BEURSOVERZICHT tiiltliii WIE WAS DIE VISSCHER? De Commissaris van Politie verzoekt den visscher. die de vorige week tijdens het noodlottig ongeval nabij de Vink, aan de Waddingerbrug zat te hengelen, zich tot het geven van enkele inlichtingen te wil len vervoegen aan het Politiebureau, afd recherche. De heer A. H. Kruit alhier ls met in gang van 1 September a.s. benoemd tot kweekeling met akte aan de Chr. School der Ned. Herv. Gemeente te Hazerswoude. Op verzoek van de politie te dezer stede is te Delft aangehouden en naar hier over ZEVEN GEWONDEN, VAN WIE TWEE ERNSTIG. Vanochtend omstreeks kwart over acht is op den Arnhemsche straatweg, tusschen de bekende uitspanning Woeste Hoeve en de buurtschap Teriet. een ongeluk geschied, waarbij zeven militairen werden gewond, van wie twee ernstig. De bestuurder van een militaire auto, waarachter een vuurmond gekoppeld was, moest plotseling remmen voor een voor hem rijdend voertuig. Vermoedelijk werden de remmen hierdoor geblokkeerd met het ge volg dat de auto slipte en omsloeg. Zeven gebracht de 21-jarige G. C. S., van beroep van de dertien inzittende militairen werden monteur, zonder vaste woon- of verblijf- gewond. Twee hunner waren er ernstig aan plaats, die ervan wordt verdacht ten nadeele van een mede-kostganger in een pension alhier een bedrag van f. 75 te hebben ont vreemd. Hedenochtend hebben eenige organisaties een krans gehecht aan het monument van wijlen Koningin Emma, nu vandaag de ge boortedag van deze vorstin wordt herdacht. Ook vele particulieren gaven uiting aan hun gevoelens voor de vorstin, door bloemen aan den voet van het monument te leggen. Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, heeft zich hedenochtend naar H.M. de Koningin op den Ruigenhoek begeven. toe cn zijn per militaire ambulance naar het hospitaal te Arnhem vervoerd. De overigen konden na verbonden te zijn hun weg per auto vervolgen. Vandaag ls in Engeland een wetsontwerp gepubliceerd, dat beoogt. In tijd van oorlog een der ministers te benoemen tot minister voor de levensmiddelenverdediging, op wien dan de bevoegdheden van het ministerie van handel zullen worden overgedragen met be trekking tot de plannen voor het opslaan en vervoer van levensmiddelen en fourage en de grondstoffen ervoor Naar uit Bazel aan de Excelsior gemeld wordt, bevestigt men eindelijk in Duitsche kringen, dat de overstroomingen van 'den Rijn Ln het laatse deel van Mei wel dege lijk in de Siegfried-linie aanzienlijke schade hebben aangericht wellicht aanzienlijker dan men gelooft. Vandaag wordt medege deeld, dat meer dan dertig personen, die aan den bouw der versterkingswerken heb- Hedenochtend zette het Nederlandsche ^n meegeholpen, door de Gestapo gearres- onderwijzers-genootschap (N.O.G.) zijn al-1 teerd zijn. De Gestapo is tot de slotsom ge- gemeene jaarlijksche vergadering te Den komen, dat gesproken kan worden van Haag voort. ..ongewilde sabotage" van den kant dezer Een voorstel van de afdeeling Amsterdam, I personen. Zij worden beschuldigd van het dat tot strekking had bij de regeering aan leveren van materialen van slechte kwali- te dringen op het spoedig tot stand komen teit. o.a. cement en van het maken van van een wettelijke regeling van het voorbe- groote winsten op deze leveranties. Voorts reidend lager onderwijs, waarover het j zou een aantal generaals, naar men zegt hoofdbestuur een gunstig prae-advies had vier of vijf. voor deze malvereaties verant- (Van een bijzenderen correspondent) Het grootste „individueele" succes van de Wereldtentoonstelling heeft de ge weldige stand der General Motors, die onder ons gezegd nogal wat gekost heeft: een bedrag dat ergens tusschen de vijf en de zeven millioen dollars zweeft. Het re sultaat is verbazingwekkend en er komen millioenen menschen naar kijken. Wie het zien wil, moet er mee rekening houden een uur of twee in de rij te staan. Wan neer uw geduld beloond wordt en ge hebt toegang gekregen tot het groote gebouw, bevindt ge u in het Futurama. Wat dit is? Het is de conceptie van den wenschdroom van een grooten autofabrikant: boe de Amerikaanscbe verkeerstoestand in 1960 zal zijn. Hoe de groote en de kleinere auto wegen dan het verkeer zullen leiden en verzwelgen van de 38.000.000 personenauto's die. naar deskundige berekening, in 1960 in de Vereenigde Staten in het verkeer zullen zijn (nu zijn het er 27.000.0001. Autowegen zijn op zich zelf reeds een fascineerend onderwerp en dit Futurama laat den toe schouwers, op een wijze zooals zi.i die nooit tevoren gezien en bewonderd hebben, hun enorme belangrijkheid zijn en gevoelen. U ziet het tafereel terwijl ge gezeten zijt op een twee-persoons armstoel, die rond- j den: 250 millioen dollar voor vermaak, 200 millioen voor logies, 250 millioen voor eten en drinken, 100 millioen voor vervoer, 140 millioen aan inkoopen van allerlei artike len. Er zijn ruim 1000 politiemannen op het terrein van de tentoonstelling gestationeerd Is er iemand die twijfelt aan de grootsch- en grootheid van deze gebeurtenis? Het Fransche paviljoen. „Smaken verschillen", zei de man en hij at ontbijtkoek met leverworst. Maar: o la laZou er iemand zijn die zich niet op staanden voet overgeeft aan de charme van het Fransche paviljoen? Zoo iets moois, sierlijks, betooverends heeft Uw correspon dent op deze heele tentoonstelling niet kun nen vinden. Alle rijkdom van Frankrijk is er samengevloeid en uitgestald op een wijze, die ge „vertroetelen" zoudt kunnen noemen. Wie alles zou willen noemen wat hier te zien is zou een lijvig boek moeten schrijven. Het is een heele tentoonstelling op zich zelve en uren kunt ge er ronddwalen, dagen kunt ge er zoek brengen, leerend en genie tend aan de harte klop van Frankrijk. Er zijn nog enkele van zulke groote paviljoens, die kleine steden op zich zelf zijn. Maar Engeland is stijf, een beetje onbelangrijk en vooral onfantastisch en vervelend. Italië is groot en mooi, maar bijzonder conven tioneel. En Sovjet-Rusland, van buiten zeker het indrukwekkendst met zijn gewel dig. torenhoog voetstuk, waarop een strijd bare mannenfiguur een roode ster naar de rijdt door een duister gemaakte reusachtige wolken heft, valt net als op de wereld- zaal op een loopenden band zonder einde, tentoonstelling te Parijs van binnen ge- Deze band die stijgt en daalt komt langs j weldig tegen: een groot stuk communisti- glazen wanden waarachter zich het hel- j sche propaganda, allemaal innig-gelukkige uitgebracht, werd zonder debat en met al gemeene stemmen aangenomen. Een ander voorstel van Amsterdam, strekkende om uit de L.O.-wet te schrappen, dat afwijking van het rooster plaats kan hebben met toestemming van een inspecteur was door de afdeeling Haarlem geamendeerd in dien zin, dat afwijking mogelijk is met toestemming van het hoofd der school. Het hoofdbestuur had een gunstig prae- advies op het voorstel uitgebracht. Met het amendement-Haarlem kon het hoofdbestuur niet medegaan. Na cenig debat werd het amendement ver worpen en het voorstel aangenomn. Een voorstel van het hoofdbestuur had tot woordelijk gesteld en van hun functie ont heven zijn. RECHTERHAND VAN DEN FAKIR VAN IPI GEDOOD. Moeski Alam Khan, een der leiders van de anti-Britsche beweging in Waziristan en rechterhand van den fakir van Ipi, is gis teravond. toen zijn bende een aanval deed op Nizam Bazar nabij Bannoe door een dorpswacht doodgeschoten. DE LEGERMANOEUVRES IN ITALIË. In een commentaar op de groote manoeu- vres van het Italiaansche leger in de Po strekking art. 22 bis van de L.O.-wet zoo-1 vlakte wijst de Gazetta del Popoio er o a. op, oanig te wijzigen, dat de gemeentebesturen ..dat het plan der groote democratieën tegen niet gedwongen kunnen worden vóór een de as gebaseerd is op de zekerheid, dat in- bepaalden datum dispensatie van dé ophef-1 geval van een oorlog de eerste, ergste en [ingsverplichting van een openbare school hardste slag aan Italië zou worden toege to vragen Deze dispensatie kan n.l. slechts eenmaal gevraagd worden. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Op een voorstel van de afdeeling Amster dam, dat tot strekking heeft een commissie te benoemen, die onderzoekt, of de verhou dingen tusschen openbaar en bijzonder on derwijs aanleiding geven, om de wensche- lykheid te bepleiten van een herziening der L.O.-wet had het hoofdbestuur een afwij zend prae-advies uitgebracht. Reeds ver scheidene malen is deze materie door N.O.G.-commissies onderzocht. De oorzaak, dat de pacificatie, in de L.O.-wet 1920 neer gelegd. bij de voorstanders van de openbare school geen bevrediging heeft gebracht, is een gevolg daarvan, dat de toepassing van de wetsartikelen in de practijk het openbaar onderwijs achterstelt. Daarom moet een actie gevoerd worden onder de leuze: gelijk stelling tusschen ooenbaar en bijzonder on derwijs in de practijk. De overheid dient het oestuur te hebben over het geheele onder is. dit is een programpunt van het N O G. ^udgetaire rechten moeten niet in handen mn van particulieren de schoolbesturen doch van de overheid. Een minderheid I?",)- ^°°fdbestuur kon zich met de be- s njding van het voorstel niet vereenigen *5Lwas van oordeel. dat het N.O.G. hier «listandig moet werken en niet in samen- •erking met andere organisaties. Het ge- ootschap moet voortbouwen od eigen werk. a eenig debat, waarin voor- en tegen^t^n- vnFS in standoimt toelichtten, werd het oorgtel door de vergadering verwornen W™°lRens hield de hem- I Weilinc hoofd; van den „leidraad" van J^e hoofdinspectie. rjila?at.SDr- enkele vragen uit de vergadc- ttieS c beantwoord, deelde de voorzitter dat tot lid van verdienste zijn be- v«Ü herren H. J. Bon. oud-voorzitter nSS hoofdbestuur en S. de Vries Jzn.. oud-secretaris. dinspectie een rede over het tweede ge- de Noorde- «rpTrJ^ Kon Eesluit zijn benoemd en aan- dm het waoen der infanterie, bij KpveiuJ, van het wapen, tot territorialc- kaïo f in Zuid-Limburg, de luitenant- I3J A Gevers, commandant van het v.,-, re?hyent. infanterie zulks onder Cf.r- tr^-1-0n uit zijn te?■^nwc^*■di'r", bc- ioor'ir* lutt-nant-kolonel. d" ma- V R- Lankenau. van dien staf om! is fcen°ercid tot luitenant-kolonel UtilnaPdailt van het 13de regiment infan- «taf jde maJ"oor G. Greidanus, van den 5laf der 6e divisie. bracht". Het is. zoo schrijft het blad, deze tendentie van de anti-totalitaire actie der democratische rijken, die bijzondere betee- kenis verleent aan deze manoeuvres, waarin het fascistische Italië zijn krachtigste strijd middelen gebruikt. DE CHINEESCHE ZILVERKWESTIE. Volgens de Japansche bladen is de Ja- pansche eisch voor overdracht van de Chineesohe zilvervoorraden aan de regee ring van Peking op de volgende feiten ge baseerd 1. China heeft het zilver in 1935 genatio naliseerd doch de zilvervoorraden van Noord-China zijn niet overgebracht naar Nanking, doch bleven onder beheer van den politieken raad van Noord-China. Toen deze raad vervangen werd door de voorloo- pige regeering der republiek China, werden de zilvervoorraden uit Noord-Ohina over gebracht naar het door laatstgenoemde in gestelde zilvercomité. 2. De betre'ffende zilvervoorraden behoo- ren derhalve aan Noord-China, t.w. aan de voorlooplge regeering van Peking en niet aan de regeeering van Tsjoengking. 3. Deze historische achtergrond toont aan. dat de betreffende Chineesche zilvervoor raden onder hoede staan van het zilver comité in Peking en Tientsin, en dat er geen reden aanwezig is waarom de auto riteiten der Britsche concessie in Tientsin bezwaren maken tegen de overdracht van dit zilver aan genoemd comité. OPNIEUW BESPREKING TE MOSKOU. Verwacht werdt, dat Seeds, Strang en Naggiar vanmiddag opnieuw Molotof zullen ontmoeten. Waarschijnlijk zal dan gespro ken worden over de definitie van indirecte agressie en de plannen betreffende de militaire besprekingen te Moskou. AMERIKAANSCHE BEUL NAAR KRANKZINNIGENGESTICHT. vellichte landschap-van-de-toekomst uit strekt. In Uw oor legt een zachte stem, die komt uit een soundbox. welke op de ruggeleuning van uw stoel bevestigd is, U uit wat ge ziet. Op Iedere vijf stoelen is de stem in de explicatie „eenige meters" gevorderd. Dit geluidswonder is op zich zelf al een verovering der techniek. Het pikt de op een gramofoonplaat vastgelegde stem op van één enkele filmstrook dooh verdeelt de uitlegging van de stem en zendt die in verschillende op elkaar aan sluitende episoden naar elk van de 300 armstoelen op hun tocht, die ruim een kwartier duurt. Maar het Ls natuurlijk het landschap zelf, dat de toeschouwers en luisteraars tot stomme verbazing en be wondering brengt. Dit landschap is ont worpen en gebouwd door Norman Bel Ged- des, een bekend kunstenaar en ontwer per, teekenaar van gestroomlijnde droom auto's en stoomschepen, die wellicht eens in de toekomst tot werkelijkheid zullen v/orden. Het geheele Futurama is gebouwd in acht maanden. Geddes had al dien tijd tegelijkertijd acht honderd artisten aan het werk, bouwende model-huizen en luchtvaarthavens, boomen autowegen en futuristische auto-modellen, die de futuristische modelwegen moesten berijden. Ter illustratie van den om vang van dit werken-in-miniatuur in het Futurama moge ik vermelden dat niet min der danéén millioen miniatuurboo- men van 18 boomsoorten natuurgetrouw langs de wegen van deze toekomststad staan. De autowegen-der-toekomst hebben veer tien banen naast elkaar! Ze hebben breeds bochten, die op die van de spoorwegen lij ken, zoodat geen vaart verminderd behoeft te worden. Zij kruisen en snijden elkaar boven en onder elkaar. De wegen voor het langzame verkeer loopen weer op een ander peil. Op iedere tien kilometer staan hooge radiotorens, die hun raadgevingen en aan wijzingen uitzenden aan de auto's op de snelwegen. De steden van dit Futurama zijn heel anders dan de huidige Amerikaansche en Europeesche steden. Ik kan ze het best omschriften al., wolkenkrabber-tuinrteden ^hTei^an d? Place' dëïa'Conèörle en De géweldlge hooge huizen staan ver van champs Elysé€s, VOOT de stille schoonheid elxaar, ieder :n zijn eigen paik als het van ^usée du Luxembourg en zijn tui- ware Bij zulke uit elkaar gebouwde ste- nen voor luchtigheid van de Boul' Miche oen ls het cn..et r.ic..njk er c.e o.e.d- en de sierlijkheid van de Place Vendöme. auto-wegen door te leiden. Het langzame verzadigd van alles op alle gebied van men- iijverkttr en de voetgangers zijn veilig op scheliik leven, streven en kunnen, kunt ge de wegen, die uitsluitend voor hen be- er uitblazen op het breede openluchtterras stemd en gebouwd zijn. en er achter een amer-picon of dubonnet Het is ik kan het niet anders zeggen gaan zitten, zooals ge in Pariis voor de een macht'g en dlep-:ndrukwekkend Döme zat. Vóór u, in de diepte, is de groote schouwspel, een van de meest bijzondere en vijver met het ruischende ritselende spel tot nadenken-stemmende dingen die hier der fonteinen, waar 's avonds licht in alle te zien zijn, geheel en al op zijn plaats Ln kleurnuances uit gaat opbloeien, wat zich immers „De wereld van morgen" En op de hoogste verdieping is het groote noemt, zonder dat de beloften van dezen restaurant. Het culinaire hoogtepunt van naam over het algemeen zoo consequent deze enorme volkenschouw, waar de Fran menschen in een aardsch paradijs. Maar Frankrijk.Wel. dat is Frankrijk, zooals zij die het kennen het lief hebben. Met een smaak en een verfijning, een rijkdom naar de materie en naar den geestoch, alles op zoo'n tentoonstelling beziet de din gen van den onverdeeld optimistischen kant. Armoede en krotwoningen zijn ner gens geëxposeerd en van politieke binnen- landsche moeilijkheden bemerkt ge in geen enkel nationaal paviljoen ook maar het schijntje van een schaduw Het Fransche paviljoen is één reusachtige hoorn van overvloed. Alles komt daar uitgestroomd: van een heel kostbaar en heel verfijnd fleschje reukwater af tot een prachtig af gietsel van Rodln; een profusie van mos terdsoorten in geestige potjes naast een rij van zalen vol hedendaagsche schilderkunst: een prachtige, origineel-gedachte patio met nissen half Romaansch-klassiek en half surrealistisch waarin de vrouwenmode bekoort. Binnenhuiskunst in de verfijndste en charmantste uitvoeringen en ontwerpen en een toeristische afdeeling, waar alles in Uw herinnering opleeft: de Auvergne en de Midi, de kasteelen van de Loire en het zon nige land van Bourgondië, de ultra-moderne badplaatsen, het altijd-geweldige Parijs.. het geheele land strekt er zich voor U uit. Het land van de mooie dingen in het da- gelijksche leven, van de heerlijkheden van de tafel, van de onsterfelijke uitingen van het genie: van damestaschjes, koffers en handschoenen in alle kleuren van een on- wezenlijk-fellen regenboog tot Gauguin, Mo net en Toulouse Lautrec. Van bonbons, hon derd kaassoorten en terrines met ganzen leverpastel tot een prachtig-georganiseerde en volledige expositie der letterkunde. Wie Frankrijk liefheeft en in New York woont gaat er veel dwalen om in een geheel andere dan de dagelijksche sfeer te komen. Het nuchtere geweld van New York verstilt er tot de grijs-en-gouden stemming van Parijs. De efficiency, de zakelijkheid, de uitgekiende service, de snelheid, het lawaai en de vaart VOETBAL. L.D.W.S.-COIVIB.LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN. Gisteren wonnen de Leidsche Bakkersgezel len met 4—3 van een L.D.W.S.-combinatie. Met rust hadden zb met 30 de leiding. AMSTERDAM. 2 Augustus. In de situatie op de Amsterdamsche effecten beurs was heden geen verandering gekomen. Bij gebrek aan nieuwe gezichtspunten waren er wederom geen orders en de affaire, die reeds tijden achtereen een sleepend bestaan lijdt, gaf hoegenaamd geen teekenen van opleving. De stemming was ongedecideerd, maar wegens af wezigheid van handel waren de koersen hier en daar geneigd tot afbrokkelen, waardoor de markt een ongeanimeerd voorkomen had. De Amerikaansche fondsen gaven een geringe af faire te zien, waarbij de koersen conform Wall- street meerendeels iets lager kwamen te liggen. Onder beurstijd echter kon een kleine verbete ring worden opgeteekend. daar zich voor lokale rekening op schuchtere wijze eenige vraag open baarde. De belangstelling ging voornamelijk uit naar de Staalaandeelen en Anaconda's. Op de lokale markt ontwikkelde zich kort na de opening wederom eenige handel in A.K.U.'s, die zich voornamelijk bewogen op het peil van de vorige slotkoersen. Vraag en aanbod waren echter vrij goed met elkander in overeenstem ming. zoodat er geen ruimte was voor groote schommelingen. Unilevers waren zoo goed als onveranderd. De Philipsaandeelen werden ge middeld iets lager genoteerd. Meestentijds was de hoek waarin dit fonds verhandeld wordt, ge heel verlaten. De Petroleummarkt was stil. Koninklijken werden een paar punten lager ingezet, maar ontmoetten op het verlaagde peil eenige vraag. Vervolgens kwam eenig materiaal aan de markt dat. voor zoover te beoordeelen was. afkomstig was van Franschen kant. waardoor wederom een kleine reactie intrad. Alles te zamen waren de schommelingen echter klein. De Tabaksmarlct was veronachtzaamd. De stemming was prijshoudend. Van de Rubberfondsen liepen Amsterdam Rub bers. na lager te zijn ingezet, eenige punten omhoog. De verbetering was echter niet van duurzamen aard, want later op den middag zakte de koers weer in tot ongeveer den ope- ningsprijs. Aan de incourante soorten werd bijna geen aandacht geschonken. Suikerfondsen waren veronachtzaamd. H.V.A.'s v/erden een paar procenten lager afgedaan. Scheepvaartpapieren lagen buiten de be langstelling. Voor Nederlandsche beleggingsfondsen kon dc stemming prijshoudend worden genoemd. In eenige gevallen kon een kleine stijging worden geregistreerd. De buitenlandsche beleggingspa pieren trokken geen attentie. WISSELKOERSEN. Londen 8.80 1/2 <8.81 5/8 Berlijn 75.45 (75.57%); Parijs 4.98 1/8 (4.98 7/8); Brussel 31.97% <32.Zwitserland 42.42% <42.49 Kopenhagen 39.32'(39.37'/.); Stockholm 45.37% (45.45); Oslo 44.25 <44.32%); New York "1.88 1/16 (1.88 3/8); Lire Bankpapier 6.65 (6.00K Prolongatie 3/4: Part. disc. 1/2; Daggeld 1/2; Registermarken 25 7/8; Handels Sperr- marken 7 11/16; Reismarken 49%; Bank papier 27 Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 2 Aug. 1939. Aangevoerd: 276 veite kalveren: le kwal. 54—60, 2e kwal. 44—52, 3e kwal. 3642 per K.G. lev. gew.; 91 nuchtere kalveren 6—10 per stuk; 178 varkens: vleesch- varkens. wegende van 90110 K.G. 6162. zwa re varkens 5960. vette varkens 5758 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Naaar „Tlntransigeant" meldt, is de Ame rikaansche „beul" Robert G. Elliot, die den ontvoerder van den kleinen Lindberg Hauptmann op den electrischen stoel execu teerde, evenals Sacco en Vanzettl en nog een 300 anderen, als ongeneeslijk opgesloten in een krankzinnigengesticht lederen dag vreesde hij voor een aanslag! Eens, toen zijn identiteit was ontdekt, doordat het masker, dat hij droeg, door een De eetgelegenheden zijner helpers afviel, werd al een aanslag op zijn huis gedaan, dat grootendeels werd vernield. Sindsdien veranderde hij telkens van hotel tot hotel. worden ingelost, als dat in dit Futurama van General Motors geschiedt. Dit is het meest grootsche tafereel van een tentoonstelling die zóó grootsch is als nog nooit een tentoonstelling ter wereld is geweest. Mag ik U om deze grootschheid te lllustreeren eens wat getallen en feiten noemen, die ik her en der verzameld heb en zorgvuldig opgeteekend? Hier is een greep: Om het terrein waar oorspronkelijk een reusachtige vuilnis-stortplaats was geweest gereed te maken voor bouw en aanleg heb ben 30.000 mannen 90 dagen gewerkt Dit werk alleen reeds kostte 2.200.000 dollar. Er is op gerekend, dat gedurende de tentoon stelling de bezoekers zullen oppeuzelen 30.000.000 knakworstjes. Wanneer een sta- tistisch-aangelegde dwaas de gelegenheid zou krijgen deze worstjes in een rij te leg gen. dan zou hij, in New-York beginnende, zich met zijn laatste worstje op Trafalgar Square in Londen bevinden. De driehonderd gebouwen kostten ongeveer 50.000.000 dol lar. De arbeid aan den geheelen opbouw stond gelijk met het bouwen op een tot nu toe onbewoonde plaats van een stad voor 800.000 inwoners. Er staat op de hooge try- loon in het midden een lichtende steiwelks uitstraling ln kracht gelijk is aan die van een millioen 100-watt-lampen. De 10.000 boomen zijn één voor één ingeplant. De meeste wegen tusschen de 20 en 30 ton. Aan ondergrondsche werken voor licht, tracht en watervoorziening is 12.000.000 dollar ten koste gelegd. Er is 200 ton verf gebruikt. Er zijn veertig artsen bijgestaan door zeventig verpleegsters werkzaam Op de parkeerter reinen is plaats voor 43 000 automobielen bieden plaats aan van Fifth Avenue, Broadway en WallstreetllnBg°|^°PpiA,^s: wijkt er terug voor de bekormg van de kleine Poiyantharozen 45^-60 ct., Rosa Mundi 35—45 ct., straatjes boven op Montmartre, voor de Butterfly 15—20 ct.. August Noach 12—18 ct, i—Dorus jokers 42—56 ct., Pechtold 1834 ct., Vierlanden 15—24 ct.. Else Poulsen 2648 ct., Briarclif 12—19 ct., Edith Helen 23—41 ct.. Ro- salandia 1016 ct., Hadley 16—30 ct„ Ellen Poulsen 2430 ct., Steward 15—20 ct,, Mevr. van Straaten v. Nes 1018 ct.. Ingar Olsson 2436 ct. Queen Mary 1318 ct, Florex 1519 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 45 ct, idem Prins Hendrik 50—70 ct, idem Mevr. le Coultre 70 ct. Perziken per stuk 56 ct. KATWIJK A. D. RIJN. 1 Aug. - Eigenhei mers, groote f. 2.403.40; Drielingen f. 1.202, per 100 K.G. Kroten 4055 ct, Bospeen f. 2.50 4.30 per 100 bos; Uien f. 1.20—1.35; Peen per kist 25—40 ct. KOUDEKERK. Rijndijk, 1 Aug. Eierveiling. - Aanvoer 3220 stuks en 47 pond boter. Prijzen: kipeieren f. 3.40—3.80; eendeieren f. 2.80—3.00 p. 100 stuks; boter f.0.620.68; kaas 2028 ct. per pond; Kippen 1565 ct.; Hanen 4050 ct.; Ko nijnen 75 ct.; alles per stuk. LEIDSCHENDAM. 1 Aug. Engelsche komkom mers le soort. f. 2-3.50, 2de soort f. 1.60-2.10, 3ed- soort f.11.40. wankleurige f 1; Gele komkom mers, 1ste soort f. 23.10, 2de soort f. 1.50 1.80. 3de soort f.11.10; Kropsla. 1ste soort f.0 80—1.90. 2de soort f 0.50—0 80; Stoofsla f.2— 2.80; Peen f. 2.504.10; Bloemkool. 1ste soort f 4 507.50. 2de soort f.24. uitschot f.10.50; Tomaten, midd. f 22.20, groote ronde f. 2—2.50, 2de soort f.2; 3de soort f.2, bonken f.22.20; Andijvie per 100 f. 0.501.40. idem per 100 Ko. f.2; Spinazie per 4 Ko. 819; Postelein f.2— 5.10; Rabarber per 100 bos f.24.50; Snijboo- neh f.8—14; Spercieboonen f.618; Tuinboonen f. 1.503.20: Meloenen f.6—38; Druiven f.16— 18Roode en Witte Bessen f6—9. NOORDWIJKERHOUT. 1 Aug Veiling ..De Eendracht". Aanvoer 4100 zakken Blauwe schok ken f 1.401.75; Bruine capucijners f. 1.10 1.20Krombekken f. 1.251.30; Pronkboonen 43 50 ct,: enkele heerenb. z. dr. f. 1.101.45; en kele heerenb. m. dr. f. 1.10—1.20; Snijboonen f. 0.601.30; dubb. heerenb. 6880 ct.; Tuin boonen 15—75 ct: Alles per zak van 10 K.G. ROELOFARENDSVEEN. 1 Aug. Aardbeien 13 17 ct. per doosje. Meloenen 11—16 ct. per stuk, Peen 1.00 per 100 K.G. Sla 0.90—1.00 per 100 krop. Snijboonen 0.71—0.84. Princessebconen 1.00—1.35. Stamboonen 0.801.20 per 10 K.C-. Augurken: D 0.85—0.90, E 0.23—0.27. stippel CD 0.13—0.47 per 25 K.G. TER AAR. 1 Aug. Snijboonen 0.601.24, Prin ce.' -ebeonen 1.20—1.75. Dubb. Stampr. 0.70—''.''O. Witte Pronkb 0.30—0.40. Spekboonen 0.6P—C.<9 oer 10 K.G. Augurken fijn 2.'10 fiin b°st°rd 1.30, basterd 1.10. grof 0 85—110. "tunnel 0 470 52. sche keuken op schitterende wijze een over tuigend-diplomatieke taak vervult. De riike Amerikanen, die zich gezond en zakelijk thuis plegen te goed te doen aan rauwkost met melk of aan een magere steak met sinaasappelsap komen er hun Europeesche herinneringen aan spijs en wijn ophalen. De maaltijd alléén kost er op zijn minst ?even-en-een-halve dollar. Het restaurant, dat het hoogst van de tentoonstelling is, zoowel in ligging als in kookkunst en prijs, Ls terrasvormig opgebouwd, een aantal podia boven elkaar. Wie er zich wil te goed doen moet anderhalve maand te voren zijn tafel reserveeren De New Yorksche „Wereld van morgen" bestaat uit vele werelden. Ge raakt er niet uitgekeken. Alle gebieden van menschelijk leven, streven en kunnen liggen er opgevou wen. IJsland en Irak bevinden zich nog geen tien meter van elkaar en ge stapt zóó van Nieuw-Zeeland over de ceders van den Libanon. U kunt er afdalen in mijnschach ten en opstijgen ten parachute-sprong, U vergasten aan Rembrandt, Rubens en Tin toretto. of met steenen ballen naar uw be lieven keukengerei aan scherven smijten. De fijnste en uitzonderlijkste spijzen staar, voor u gereed, maar wanneer dit u niet uit komt. koopt ge voor tien cent een walmende hot-dog op een stok-oud broodje, besmeert het dik met mosterd cn maakt het met twee banden en een mond soldaat. Een geiaealiseerde wereld in een notedop Maar die notedop is nog altijd zóó groot 34.000 bezoekers tegelijkertijd Een statis ticus heeft uitgerekend dat jedurende de tentoonstelling in New-York en omgeving door bezoekers van buiten zal besteed wor- dat uw voeten er pijnlijk van gaan zwell-n komkonurers 0 17 -0 73 nr 9", KG en dat uw geest er zich vergeefs aan uitput En die geidealiseerde wereld.... wel. zij is immers die van morgen (Nadruk verboden). VEUR. 1 Aug. EierenveOing Café Het Wapen van Veur" Aangevoerd: 20958 kippende-en 3.70 4.10: 214 eendeneieren 2.90—3.00; 231 kinpen 0.300.70; 22 eenden 0.20—0.45; 327 konijnen 0.15—2.00; 10 duiven 0.10—0.20.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3