50 jaar geleden brandde de Stadsgehoorzaal af 80ste Jaargang WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 No. 24341 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DH nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Rector-magnificus Leidsche Universiteit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN de eerste zomervacantiecursus VOOR amerikaanSC he studenten. Een zeer geslaagde opzet. Men schrijft ons met betrekking tot de tournee der Amerikaansche studenten door ons land o.m.: Te Leiden zijn voordrachten gehouden door prof. Geyl, dr. Brandt, prof. van Regteren Altena, prof. Tinbergen, prof. L. Polak, prof. Veraart, prof. C. W, de Vlies, prof. G. M. Verrijn Stuart, prof. Leven- tach, prof. Gerbrandy, alsmede de Ameri kaansche hoogleeraren Madden en de Haas. Voorts gaf prof. W, J. de Haas een demon stratie in het Kamerlingh Onnes-Labora- torium. Een voordracht van dr. Knuttel in het Gemeentelijk museum te Den Haag en voordrachten van de professoren Schriecke en Weyer in het Koloniaal Instituut te Amsterdam besloten den zomercursus De voordrachten, hoewel op zeer verschillend gebied, werden tot een geheel gemaakt ooor het gemeenschappelijk hoofdmotief: internationale interdependentie. De colle ges waren, ieder voor zich opnieuw, voor de deelnemers een openbaring. Levendige d.scussies, naar Amerikaanschen trant, ontwikkelden zich na menige voordracht Somtijds werd zelfs een geheele avond voor zulke discussies gereserveerd. Na een verblijf van enkele dagen ln Amsterdam,, ving onder leid.ng van prof. L van Vuuren uit Utrecht de excursie door Nederland aan, waarbij sightseeing van plaatsen, waar alle Amerikaansche toeristen plegen te komen, angstvallig vermeden werd. Het leidend motief van de excurs,e was: de strijd van de Nederlan ders tegen het water, door een vooraf gaande voordracht van prof. van Vuuien toegelicht. Nocrd-Holland met zijn oude en nieuwe droogmakerijen, de Zuiderzeewer ken en het Fnesche N.euwland. waar eens de Middelzee was, maakten diepen indruk. Onder leiding van Leeuwardens burge meester, jhr. van Beyma bezocht het ge zel. chap vervolgens een groote boerderij ,n het Noorden van Friesland, vanwaar het op boerenkarren een tocht maakte langs de landaanwinningen van de Waddenzee en de veerijke weiden van het reeds ingedijkte gewennen land. In Groningen werden de deelnemers ont vangen door den Senaat van de Universi teit. Een rondrit door de provincie, langs de veenkoloniën, de groote landbouwbe drijven op de kleigronden, de landaanwin ningen en het groote gemaal de Waterwolf werd gemaakt onder leiding van ir, L. H. Layer, directeur van de Noordelijke eco nomisch technologische organisatie. Van Groningen leidde de tocht via de Hunnebedden van Havelte, de ruilverkave lingen van de schilderachtige dorpen Giet hoorn en Staphorst en de kasteelen van den Achterhoek, naar Arnhem. De rivier beddingen met haar zomer en bande ken werden getoond gedurende een re.s van Arnhem via Nijmegen naar 's-Hertogen- bosch, vanwaar naar Rotterdam werd ge reden over de bruggen, die de riviermon dingen overspannen. Vanuit Rotterdam werden behalve de havens, ook het typi sche polderlandschap bij Kinderdijk en de aalscholverskolonie bij Lekkerkerk bezocht. Natuurlijk werd ook aan de verschillende takken van kunst de noodige aandacht ge schonken. De musea in de drie groote steden en de voornaarzste bouwwerken, die in de route liggen, werden onder deskun- rf.ge leiding bezocht. Het eerste .summer institute" mag als volkomen geslaagd beschouwd worden. De Amerikanen hebben in twee weken tijds Nederland leeTen kennen op een wijze, waaraan tallooze Nederlanders een voor beeld zouden kunnen nemen. Moge dit eerste instituut door zeer vele gevolgd worden, met een grooter aantal, ook niet-Ameri- kaaasche deelnemers. De ervaringen van de afgeloopen weken vormen daartoe een buitengewone aanbeveling. inbraak bij de n.z.h.t.m. De buit was de moeite nauwelijks waard. In den afgeloopen nacht hebben onbe voegden zich door verbreking van een ruit aan de achterzijde toegang verschaft tot het kantoor van den haltechef der N.Z.H.T.M. aan het Stationsplein. Hoewel alle laden en kasten werden door snuffeld, slaagden de inbrekers er niet in peer dan een bedrag van f. 1.55 bijeen te krijgen, zoodat zij hun moeite al heel slecht beloond zagen. De politie stelt een onderzoek in. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Leidsch Schildersbedrijf (firma van der Voort i, Waardgracht 5b, Leiden, schilders bedrijf. Vennooten: C. L. van der Voort en C. van der Voort, Leiden. Wijziging. ..In den Vergulden Turk", fa. W. Couwen- berg, Breestraat 84, Leiden, café, restaurant. Uittredend Vennoot: W. J. J. A. Couwenberg, Qd- 1 Maart 1939. Het bedrijf wordt voort zet door W. Couwenberg Sr.. als eenig ejgenaar. onder den naamCafé Restaurant «.In den Vergulden Turk". Voor het Mercurius-diploma Engelsche Handelscorrespondentie slaagde de heer J. Kwaadgras alhier. A.s. Zaterdagavond om half acht zal het precies vijftig jaar geleden zijn, dat in de toenmalige Stadszaal aan de Bree straat een brand werd ontdekt, welke een zoodanigen omvang aannam, dat weinige uren later „van het flinke ge bouw niet meer dan een puinhoop met brokstukken" was overgebleven. Wij hebben er eens op na geslagen, wat ons Blad een halve eeuw geleden over deze gebeurtenis heeft geschreven. Het resultaat van onze onderzoekingen achten wij merk waardig genoeg om aan dit artikel hier nog eens het een en ander te ontleenen, daar het een typisch beeld geeft van de gebrek kige hulpmiddelen, welke onzen voorvaderen bij het blusschen van branden ter beschik king stonden. Het verslag begint met te vermelden, dat de vlammen tot op de Katwijksche duinen duidelijk zichtbaar waren, zoodat „de aldaar zich bevindende Leidenaars zich in aller- haast per stoomtram, welke juist gereed stond, naar Leiden spoedden". „Kort na het uitbreken van den brand, aldus lezen wij verder, snelden de spuiten naar het gebouw, dat met ondergang werd bedreigd. Spoedig werd dan ook een waterstraal op de vlammen gericht, een flinke straal, uit eene slang, aan eene der brandkranen op de Aalmarkt bevestigd en daaraan geschroefd door de heeren J. J. Dool Jr., A. van Enge lenburg en den huzaar van Beek. Maar één straal vermocht niets.... Nadat achtereenvolgens alle hand spuiten waren „aangesneld" kwam ten slotte ook de spuit der spuiten in Leiden, de eenige stoomspuit, welke thans inder daad diensten zou bewijzen, maar, vrij laat, doordien de ééne sleutel van het spuitenhuis, berustende bij den machi nist, die uit wandelen was, niet spoedig was te bekomen, waardoor bemanning en paarden der spuit zich gedwongen zagen voor dat huis te wachten, wilde l de eerste (en dit was zekerlijk hare bedoeling) op fatsoenlijke manier, zon der intrappen der deuren, zich van de spuit meester maken". Er blijken vóórdat de brand plaats vond, reeds plannen te hebben bestaan tot geheele of gedeeltelijke verbouwing van de Stads zaal, althans de verslaggever getuigt, dat velen, niet wetende welk een offer de vlam men reeds hadden geëischt, zich uitputten in het debiteeren van misplaatste aardig heden en gezegden op deze plannen. Dit offer bestond uit het leven van het 7-jarig zoontje van den pachter, den heer Duyser, dat in de vlammen omkwam. Van het gebouw werd het grootste ge deelte totaal vernield. De pachterswoning aan de achterzijde was bijna geheel ver woest, maar ook het overige had ontzaglijk geleden: de groote concertzaal, waaraan juist in den laatsten tijd zooveel zorg was besteed, was in een puinhoop, in een ruïne herschapen. Sommige brokstukken der galerij waren behouden gebleven, ander ge deelten losgerukt en naar beneden gewor pen door neerstortende stukken en balken van de met de drie groote gaskronen met donderend geraas neervallende kap. Te ongeveer tien uur kon men zeggen, dat men de vlammen meester was, doch voort durend, tot ver na middernacht, moest nog op de ruïne worden gespoten, want telkens kwamen de vlammen daaruit weer op stijgen. Het verslag eindigt met de voor die dagen blijkbaar welhaast sensationeele mededee- ling: „Van de ruïne, waar men onder den blooten hemel staat, zijn reeds photo- graphieën gemaakt!" Wij prijzen ons gelukkig een dezer „photographieën" thans in ons Blad te kun nen afdrukken! Een halve eeuw geleden maakte de techniek in het courantenbedrijf dat nog niet mogelijk! BINNENLAND. De naderende blijde gebeurtenis (3e Blad). Vergadering van den Nationalen Bond het Mobilisatiekruis (Binnenland 3e Blad). Het tournooi om den Horthy-beker (Sport 3e Blad). Noodlottige aanrijding te Wassenaar, een dame gedood (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Ongeanimeerde stemming Kleine omzetten Geringe koersverschillen Amerika iets lager Beleggings- markt prijshoudend. BUITENLAND. Stemmingsbeelden van den dag (Buiten- - land le Blad). Wegens grensincidenten Roemeensch-Hon- gaarsche besprekingen te Sinaia opge schort (Buitenland le Blad). Engeland en de aanvoer van benzine en pe troleum (Buitenland le Blad). Nieuwe nederlaag voor president Roose velt (Buitenland le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Regenbuien met kans op onweer. Tijdelijk opklarend. Weinig ver andering in temperatuur. Meest matige Westelijke tot Zuidweste lijke wind. PROF. DR. F. MULLER BENOEMD. BEGRAFENIS VAN DEN HEER G. LEKKERKERKER. Gistermiddag had op de Prot. Begraaf plaats te Sassenheim de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wij len den heer G. Lekkerkerker, ouderling der Ned. Herv. Gemeente en oud-lid van den gemeenteraad alhier. Onder de aanwezigen waren ook oud-vrienden van den overledene uit Sassenheim. waar hij vele jaren woon achtig was, en in het kerkelijke en open bare leven een vooraanstaande plaats in nam. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, trad ds. J. de Wit naar voren en las enkele verzen van 1 Corinthe 15. Hij her innerde er aan, wat de overledene is ge weest in de gemeente. Namens den Kerke- raad van Leiden bracht hij dank voor alles wat hij voor de Leidsche gemeente is ge weest. Namens de Commissie voor de Kooi- kapel sprak de secretaris, de heer J. de Groot. Deze schetste zijn leven met deze drie woorden: „Trouw, eenvoud, rechtvaar digheid". Hij heeft de Kooiwijk jarenlang gediend als penningmeester, en verdient daarvoor onzen dank. Namens de Kerkvoogdij en Gemeentecom missie sprak de heer Jac. Wilbrink terwijl de heer C. Bloot (ouderling» een persoon lijk woord van afscheid sprak. Als laatste spreker trad naar voren de heer G. Dan- nijs te Sassenheim. die zijn oud-vriend dankte voor hetgeen deze voor hem en an deren geweest is. Hij herinnerde aan den strijd, welke hier gestreden is. tegen het on geloof en waarbij Lekkerkerker in de eerste gelederen stond. Namens de familie dankte een broeder van den overledene voor de be toonde deelneming. centraal israelietisch wees- en doorgangshuis. De jaarlijksche ledenvergadering. Onder voorzitterschap van dr. J. Teixeira de Mattos uit 's-Gravenhage, vice-voorzit- ter der vereeniging, had dezer dagen de jaarlijksche algemeene ledenvergadering plaats van het Centraal Israelietisch Wees- en Doorgangshuis gevestigd alhier. Dr. Teixeira de Mattos hield een uitvoerige rede, waarin hij uiteenzette met welke moei lijkheden de vereeniging te kampen heeft. Daar van verder gaande bezuinigingen geen sprake kan zijn, zou er slechts één op lossing over blijven en wel: in beduidende mate inkrimping van het werk der ver eeniging. De taak, die de vereeniging ver vult en welke grootendeels niet door andere weeshuizen kan worden overgenomen, kan zij op den duur op deze wijze niet langer vervullen. Het bestuur had er tot heden op vertrouwd, dat het Nederlandsche Joden dom. de moeilijkheden van het Leidsche Weeshuis kennende, de helpende hand zou hebben toegestoken, doch de hulp wordt minder in plaats van grooter. Spr. deed een beroep op alle weeshuisvrienden om te voor komen, d^t het weeshuis niet langer meer zijn taak zou kunnen vervullen. Behalve de vaste inkomsten heeft de vereeniging nog een jaarlijksche bijdrage van f 20.000 noodig De secretaris der vereeniging mr. W. G. Belinfante uit den Haag, bracht hierna het jaarverslag uit, dat nog door zijn voorgan ger, den heer L. Levisson is opgemaakt. Zoo wel aan het begin als aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal verpleegden 44. Op 31 Dec. 1938 waren er 8 Duitsche vluchtelingetjes aanwezig. In den loop van het jaar werd ernstig de mogelijkheid en de wenschelijkheid onderzocht van uitbreiding van het aantal beschikbare jongensplaat sen, daar deze af deeling bij voortduring overbezet is. Uit het verslag van de penningmeeste- resse, mevr. R. CosmanMendes da Costa. bleek, dat de uitgaven hebben bedragen f. 28.450, en de inkomsten f24.597, zoodat het tekort f. 3850.heeft bedragen. Het no minaal effectenbezit steeg tot f 97.600. met een aankoopwaarde van f. 84.610.Het saldo-vermogen bedroeg op 31 December '38 f86.736. Gebouw, terreinen en inventaris staan voor één gulden geboekt. Gelet op een nijpend gebrek aan kasmiddelen zal een gedeelte van het effectenbezit te gelde moe ten worden gemaakt. Ook de penningmees- teresse deed een beroep tot verleening van daadwerkelijke hulp. Haar gironummer is 60583. Beide verslagen werden onder dankzeg ging aan de samenstellers goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, dr. F. Mann- heimer te Amsterdam. S. E. Duits te Dor drecht en mevr. M. StibbeBloch te Vught. werden herkozen, terwijl tot bestuurslid werd benoemd mevr. J. RozendaalHaldin- stein te Enschedé. Bij de rondvraag deed de heer E. Loeb alhier het voorstel uit propagandistische overwegingen de jaarlijksche ledenvergade ringen in verschillende groote steden van ons land te houden. Het bestuur zal dit denkbeeld in overweging nemen. Prof. dr. F. Muller Jzn. Prof. dr. F. Muller Jzn., die bij Kon. besluit van 31 Juli j.l. voor het studiejaar 1939 1940 benoemd is tot rector-magnificus der Leidsche Universiteit. De heer H. J. Laagland alhier is ge slaagd voor het examen Handelskennis L.O. 200 KINDEREN GINGEN EEN DAG UIT. Gisteren hebben 200 kinderen van leden van den Centralen Bond van Transportar beiders een uitstapje gemaakt naar „Groe- nendaal" bij Haarlem. Het was een heer lijke dag voor de kinderen, en zij hebben volop genoten van de mooie bosschen en omgeving. Tusschen de spelen door werden de kinde ren onthaald op versnaperingen en voor het vertrek naar huis zat men eerst aan voor het nuttigen van heerlijke broodjes en melk Zaterdag a.s. gaan de oudere kinderen voor een week naar Vierhouten. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bfj maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque* en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnï per 3 maanden f. 2.33 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.>

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1