Onze Indische Luchtpostbrief LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 2 Augustus 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Het Nederlandsche Onderwijzers-Genootschap INGEZONKEN /TUKKEN LUCHTBESCHERMING De opleiding van onze stuurlieden De Volksraad spreekt over de Indische Begrooting Bevordering der Indische Nijverheid - Fok van Eenden in Noord-Java LUCHTVAART PREDIKBEURT. NoordwUk aan Zee Oer. Bond (Jullanaweg 27)Woensdagnam. 8 uur, ds. Lekkerkerker van Oldebroek. GEREF. KEREKEN. Tweetal te Harderwijk <2e pred. pl.>: F. E. Hoekstra te Zwartebroek en dr. J. L. Koole Van Scheps. Beroepen te Moerdijk <als hulppred R. W. Popma. cand. en hulppred. te Heenvliet. Bedankt voor Westbroek: Dr. J. L. Koole te Vreeland. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen te IrnsumPoppingawierA. H. v. Drooge Jr., prop. te Deventer. DE VERGADERING IN DEN HAAG. Het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap te Den Haag, in vergadering bijeen, besloot, dat de algemeene vergadering van 1940 in Assen zal worden gehouden. De voorzitter heette welkom den hoofdinspec teur der tweede hoofdinspectie, vertegen woordiger van den minister, den heer P. van Nes, den wethouder van Onderwijs, prof. ir. C. L. van der Bilt, den chef van de afdeeling Onderwijs ter gemeentesecretarie dr. mr A. Buriks, verscheidene inspecteurs van het onderwijs en de vertegenwoordi gers van bultenlandsche onderwijzersorga nisaties. Vertegenwoordigers van het Engelsche, het Belgische en het Luxemburgsehe onder wijs brachten de groeten der bultenland sche collega's met enkele woorden over. Vervolgens kwam aan de orde een voor stel van de afdeeling 's-Oravenhage, waar bij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat het hoofdbestuur er voor jjvere, dat diensttijd, als zelfstandig werkende kweekeling met acte doorgebracht, meetelt voor de berekening van het salaris en het pensioen. Er was een gunstig prae-advies door het hoofdbestuur uitgebracht. Namens de afdeeling Groningen werd een amende ment toegelicht, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat vast aangestelde leerkrachten, ouder dan 21 jaar, bij hun in functietreding het salaris ontvangen, dat zij zouden genoten hebben, indien zij op 21-jarigen leeftijd reeds in functie waren getreden. Men passé op, dat men den kwee keling met akte niet officieel door een ach terdeur binnenlaat. Het salaris moet be paald worden naar den leeftijd. Het amendement van Groningen werd overgenomen, waarna het voorstel van Den Haag door de vergadering werd aangeno men Een voorstel van Noord-Brabants Westhoek werd ingetrokken. Namens het hoofdbestuur werd vervol gens een motie toegelicht, waarbij er bij de regeermg op wordt aangedrongen, dat door wijziging van art. 191 der L.O.-Wet weder verkregen wordt, dat slechts zij, die den titel van onderwijzer dragen en dienvolgens alle rechten, aan het ambt verbonden, kun nen uitoefenen de bevoegheid hebben tot het zelfstandig geven van onderwijs in een klas. Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. Over de aansprakelijkheid van den onder wijzer krachtens art. 1403 B. W sprak ver volgens mr. J. B. de Hes, rechtskundig advi seur van het N. O. G. Het voorstel-Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen dat beoogde den onderwijzer van genoemde aansprakelijkheid te ontheffen, is met alge meene stemmen aangenomen. Namens de tuchtcommlssie werd vervol gens het rapport dier commissie aangebo den. De commissie komt tot de conclusie, dat het wenschelijk is, dat het tuchtrecht van den onderwijzer wordt geregeld. Het tuchtrecht bestaat en vloeit voort uit de natuurlijke taak van den onderwijzer. Over het rapport zal in de volgende alge meene vergadering worden beslist. Nadat nog enkele kleinere voorstellen wa ren aangenomen, werd een motie in zake de spelling toegelicht. De vergadering van het N. O. G. spreekt daarbij als haar ern stige meening uit, dat van de koninklijke besluiten van 8 Juni 1939 voor het onderwijs in de moedertaal zeer nadeelige gevolgen zijn te verwachten, terwijl de beoogde spel ling-eenheid daardoor geenszins zal worden bereikt. Zij verzoekt de regeering dringend zoo danige maatregelen te nemen, dat de alge meene toepassing van de in 1934 vastge stelde spellingvoorschriften op elk terrein krachtig worde bevorderd. Er werd op gewezen, dat de Rijksinspectie Invloed kan uitoefenen op wijziging van het leerplan. Waarschijnlijk ontvangen de in specteurs van den minister een rondschrij ven, waardoor het leerplan in de lagere school in overeenstemming zal worden ge bracht met de nieuwe spellingbesluiten. In het taalonderwijs moet niet veel verande ring worden gebracht. Op de taal kan geen minister invloed uitoefenen. Met algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. De vergadering werd hierop verdaagd. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. zn. In de gisteren te 's-Gravenhage voort gezette zitting van de Algemeene Synode der Ned Herv. Kerk kwam bericht in van prof dr M v Rijn te Utrecht dat hij om redenen van tijdsgebrek de benoeming tot ouderling-lid van de Algemeene Synodale Commissie niet kon aanvaarden In zijn plaats werd nu benoemd prof. dr J de Zwaan te Leiden Dr G Oorthuys van Amsterdam rappor teerde oveT een schrijven van prof dr. S. F. H J. Berkelbach v d Sprenkel te Utrecht in betrekking tbt diens colleges tijdens zijn verblijf In Ned. Indië waar hij de Ned Herv Kerk zal vertegenwoordigen ter Sy node van de Prot. Kerk aldaar Besloten werd dat de hoogleeraren dr. M. J A. de Vrijer te Utrecht en dr F. W. A Korff te Le den hem zullen vervangen. Ds J Eoonstra van Gieten bracht rap port u t over een voorstel van de hcoglee- raren dr M J A de Vrijer en dr W F. A_ Korff om aan art 16 van het reglement op het Hooger Onderwijs een nieuwe alinea toe te voegen beoogend naar analogie van het beroepen van een predikant vergoe ding van huishuur te verstrakken aan een predikant die tot kerkelijk hoogleeraar wordt benoemd. In de commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen is een minderheid die deze vergelijk ne onjuist oordeelt en dus afw z ng van het voorstel voorstelt. De meerderheid wil echteT de kerk over dit voorstel hooren zulks op grond van de overweging dat wanneer de kerk een pre- di kant beroept tot eerilg kerkel k werk het bill k moet geacht worden te handelen zooals het voorstel dit aangeeft. Comform besloten De jjresldent, ds. J. W. J. Add nk van Heeze heette hierna ter Synode welkom ds. L. 8 Mulder, vertegenwoordigend de Ned. Herv. Kerk in Zull-Afrlka. Ds. Mulder het woord verkrijgend merkte allereerst op dat de kerk die hem afvaar digde groote belangstelling heeft voor de Ned. Herv. Kerk h'er te lande Tal van predikanten zijn In den loop der jaren uit Nederland naar Zuld-Afrika gekomen De unversitelt van Pretoria heeft sedert 1917 een theologische faculteit. De behoefte aan predikanten ls groot in de kerk ln Z.-Afx,ka en de toeloop van studenten ls daaraan niet evenredig. De kerk telt 40,000 lidmaten en heeft 80 gemeenten en 40 predikanten, De grondslag wordt gevormd door de 3 for mulieren van eenigheid Bij de discussie over het gehoorde ant woordde ds Mulder naar aanle'ding van een hem gedane vraag dat het meest voor de hand liggend is dat zij, d e in Neder land kerkelijk voorbereidend examen ge daan hebben, nog een Jaar in Pretoria gaan studeeren teneinde ook het leven in Zuid-Afr.ka te leeren kennen, om daarna propomentsexamen te doen. Er zijn plan nen in voorbereiding om te komen tot een officieele correspondentie met de Ned. Herv. Kerk in Nederland. Er zit uitbrei ding in de kerk in Zuld-Afrika en ter jongste synode waren zoowel Z -Afrika als O. en W Afrlkakijijij ijijfijtfij ajw Ha fij O en W Afr ka en Centraal-Afrika verte genwoordigd De president dankte ds Mulder voor zijn mededeelingen cn verdaagde, aangezien een synodua-contracta gehouden worden moest, de zitting tot hedenmorgen. THERÈSE NEUMANN. De „Msbde" schrijft: Wederom doet ln de pers het bericht de ronde, dat de gestigmatiseerde van Kon- nersreuth, Therese Neumann, ls overleden. Op grond van inlichtingen te bevoegder plaatse kunnen wij voor de zooveelste maal. dit bericht, hetwelk steeds opnieuw opduikt, absoluut tegenspreken. ls een belangrijke zaak voor iedereen, maar voor U en Uwe hulsgenooten ls zij van bet allergrootste gewicht. Inlichtingen verstrekt de secretaris van de afdeeling Lelden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. KOK, Rapenburg 9, Tel. 24807, waar men zich tevens kan opgeven als lid. Buiten verumwouraehjaneiu aei Redactie» Cople van de al ol niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven In dit Blad ls een tweetal artikelen versche- nen. waarin de theoretische en practlsche op- lelding van de stuurlieden besproken worden. Daar onze vereeniging zich vooral interesseert voor de theoretische opleiding, zouden we over het eerste artikel gaarne eenlge opmerkingen maken, hoewel die wat laat komen, daar be- doelde artikelen ons pas later werden toege- I zonden. De inzender is over het resultaat van die op- 1 leiding slecht te spieken en grondt zijn oordeel in de eerste plaats op uitspraken van ..een der bekendste Nederlandsche Koopvaardij Kapi teins", van „andere Kapiteins en oudere stuur lieden'. van den „Voorzitter van de Examen commissie voor Stuurlieden" en den Inspecteur Generaal voor de Scheepvaart We zouden daartegenover kunnen stellen uit spraken van zeer veel kapiteins en oudere stuur lieden. die het hiermee niet eens zijn, maar het lijkt ons moeilijk, vóór die uitspraken officieel en gemotiveerd ter algemeene kennis gekomen zijn. daarover te discussieeren. In de tweede plaats komt de schrijver tot zijn afkeurend oordeel door de slechte resultaten*van het eindexamen in 1938. dat vooral voor de a.s. examens veel te wenschten overliet. Het lijkt ons op zijn minst genomen eenigszins onvoor zichtig een oordeel uit te spreken op grond van de resultaten van één examen. Hij komt daar door tot gevaarlijke conclusies. Twee scholen, die de beste resultaten behaald hadden, worden met name genoemd, evenals andere scholen die mindere resultaten boekten, Het noemen van deze scholen kan geen ander doel hebben dan om den lezers te toonen, dat de twee genoemde scholen beter zijn dan de andere. Als de schrijver echter de moeite ge nomen had niet de uitslagen van het examen in 1938 alleen, maar die van meerdere Jaren te raadplegen, dan zou hij gemerkt hebben, dat de genoemde scholen in andere jaren heel an ders voor den dag kwamen; van superioriteit kan dus geen sprake zijn. Misschien zou hem dan ook iets anders getroffen hebben, n.l. dat in het bijzonder de resultaten van het examen voor het A.S. getuigschrift dalende zijn en dat die daling met sprongen gegaan is; n.l. in de jaren 1930. 1934 cn 1938. Het is natuurlijk mogelijk, dat het onderwijs minder wordt, maar dan zou er een geleidelijke daling te zien zijn. Er kan ook een andere oor zaak zijn: de eischen kunnen verzwaard zijn. Het is opmerkelijk, dat aan de genoemde da lingen telkens een verandering van het program ma is voorafgegaan; een andere groepeering van vakken bijvoorbeeld, waarvan die van 1938 nogal ingrijpend was. veranderingen, die in de kringen van het zeevaartonderwijs als verzwaring van het examen beschouwd worden. De schrijver vindt de resultaten nog te bedroe- vender. daar „het gemiddelde cijfer, dat men moet behalen (5%) nog betrekkelijk laag is". Hier blijkt weer hoe weinig hij van deze examens af weet. Er is geen sprake van een gemiddeld cijfer 5M>. Voor het A.S. examen zijn de vakken verdeeld in 7 groepen en 4 afzonderlijke vakken. Om een diploma te krijgen moet de candidaat voor elk der afzonderlijke vakken minstens halen, en van de 7 groepen moeten er 6 vol doende zijn. Het is mogelijk, dat geen diploma wordt uitgereikt, wanneer er in een vak een 5 wordt gehaald, al heeft hij voor de overige 19 vakken schitterende cijfers. Het is ons ook niet duidelijk waarom 5 *5 een betrekkelijk laag cijfer is; het lijkt ons een zeer natuurlijke scheiding tusschen voldoende en onvoldoende. En waarom moet er een willekeurig zestal van het aantal geslaagden worden afgetrokken, als zijnde met de hakken over de sloot gekomen? We kunnen er dan evengoed zes bilt ellen, die een fractie onder het verelschte cijfer gebleven zijn. wat. zooals de practijk leert, nog zoo verwerpelijk niet zou zijn; we denken hier aan een candidaat met 5.4 voor cüferen en verder een lijst met zevens, achten en negens; maar er moet nu een maal een grens zijn. vandaar die 5li. De inzender schrijft deze ongunstige resultaten vnn de A.S. opleiding in hoofdzaak toe aan on voldoende vooropleiding cn acht het een stap in de goede richting, dat 2 Jaar H.B.S. geëischt wordt voor toelating, 3 Jaar zou hij nog beter vinden om dan een B-opleiding te volgen. Schrij ver vergeet, dat jongens, die om de een of an dere reden die opleiding niet kunnen volgen en dat behoeft nog lang niet altijd uit gebrek aan vermogens- of doorzettingsvermogen te zijn, dan van een opleiding op een cursus verstoken zou- den blijven. De practijk heeft geleerd, dat de j A-opleiding flinke stuurlui heeft afgeleverd. I De schrijver zegt zelf, dat „de jongens, die naar zee willen in het algemeen geen studie- I koppen zfjn. Die heeft de Koopvaardij trouwens ook niet noodlg". Jongelui, die het onderwijs op de H.B.S. of U.L.O. school met weinig animo volgden blijken dikwijls op de Zeevaartschool, als het met de beroepsopleiding ernst wordt, flinke leerlingen te zijn. Dit pleit ook voor de voorbereidende klassen, die de schrijver zoo funest acht. Daar deze klassen al sedert eenlge Jaren helaas niet meer gesubsideerd worden, behoeft hij zich daar niet meer zoo ongerust over te maken. Namens het bestuur van de Ver. ter bevordering van het Zeevaart-onderwijs W. VAN DER STRAATEN. Onze bijzondere medewerker teekent hierbij het volgende aan: Bovenstaand ingezonden stuk over het ar tikel „De opleiding van onze stuurlieden", zou de aanleiding kunnen zijn tot een nieuw artikel, doch daar de kwestie dan voor onze lezers te specialistisch zou worden, zullen we ons bepa len tot enkele korte opmerkingen. Allereerst zij opgemerkt, dat het niet noemen van de namen der zegslieden een gevolg is van het veelvuldig voorkomend feit. dat deskundi gen dikwijls wel hun meening willen geven, doch niet wenschen dat htm naam ln de krant daar bij wordt genoemd. Bij het schrijven van het gewraakte artikel bleek het reeds dadelijk, dat dit veelomvattende onderwerp niet in alle finesses behandeld kon worden. Daarom was het ook niet mogelijk de resultaten van verscheidene jaren aan een be schouwing te onderwerpen. Wel ls dit gedaan bij de bestudeering van het onderwerp. Toen kwamen we tot heezelfde resultaat als in zendster van bovenstaand stuk, nl 1. dat de resultaten van de eindexamens reeds langen tijd naar beneden gaan. Hoe dat komt? Dooi de steeds zwaardere eischen van het examen kunnen steeds minder leerlingen daaraan vol doen. De examen-eischen zijn noodzakelijk ver zwaard moeten worden, dat heeft de practijk geleerd. Wanneer het percentage gezakten dus stijgt, ligt dit vooral aan de vooropleiding van de leerlingen. Het was terwille van de plaatsruimte onmo gelijk uitvoerig uiteen te zetten welke cijfers de leerlingen moeten behalen om voor het examen te kunnen slagen. Vandaar dat is geschreven „gemiddeld 514'. Inderdaad heeft de A-opleiding vele goede stuurlieden gekweekt, evenals de B-opleiding wel slechte stuurlieden heeft voortgebracht. Doch wanneer in de kringen van zeevaartkun dig onderwijs wordt gevoeld dat 1-Jarlge H.B.S vooropleiding niet voldoende is en men overgaat tot 2-jarige H.B.S. dan is dat o.i. wel een vol doende bewijs voor de redeneering dat de toe stand. zooals die thans is, niet voldoet. Boven dien kan een flinke Jongen tegenwoordig overal steun krijgen, wanneer hfj verder wil studeeren. Op de Middelbaar Technsche Scholen, die ook 3-jarige H. B. S. als vooropleiding eischen, zijn steeds verschllende leerlingen die steun ont vangen. Wanneer voorbereidende klassen een goede vooropleiding zouden vormen, zou er o.i. geen sprake van zijn geweest, dat de subsidieering hiervan is stopgezet. Wij moeten dan ook op ons standpunt blijven staan, dat betere vooropleiding noodzakelijk ls. Niet alleen, opdat de a.s. stuurlieden de betrek- kelijk Zware studie beter zullen kunnen beëin digen, maar ook terwille van een betere alge meene ontwikkeling van hen. Onze Indische correspondent schrijft ons d.d. 24 dezer j.l. uit Batavia: Reeds is de Volksraad twee weken bezig om over de begrooting voor 1940 uitvoerig te praten, en het zal nog wel eind Augustus worden, alvorens hij alle opmerkingen en wenschen daaromtrent zal hebben beëin digd. In groote stroomen komen de vragen en wenschjes op allerlei gebied naar voren, en slechts hier en daar is het groote ver band te ontdekken. De zoogenaamde algemeene beschouwin gen treden in den Volksraad steeds teveel in allerlei detailpunten. Misschien geschiedt dit wel. omdat ons vertegenwoordigend li chaam hier in Indië geen voldoende capa citeiten heeft om de voorname Indische aangelegenheden in zoo'n groot algemeen verband te zien, dat men gepakt zou wor den door een eenigszins grootscheren kijk op Indische zaken dan gewoonlijk. Van daar dat men er wel toe moet komen om de klachten over de wanbegrippen over Indië en zijn nooden van Holland ten deele toe te schrijven aan onkunde van Indische zijde om op de juiste manier haar aange legenheden naar voren te brengen. Niet dat wij onszelf behoeven voor te houden klachten en wenschen op een min der dringende manier te uiten, want zachte heelmeesters maken stinkende wonden, en J. P. Coen zei het nog wel op andere wijze tegen de betweters in Holland, die hem te veel aan banden wilden leggen. Wel echter is het een feit, dat zij die lang achtereen in Indië zitten, de Indische belangen en be langetjes wel eens te sterk naar voren stu wen, en de verhoudingen uit het oog ver liezen. Toch hopen wij ook langs den weg van kleine gebeurtenissen en feiten, met zoo nu en dan een punt van algemeen be lang ertusschen door de belangstelling in Nederland vast te houden, en door die be langstelling te komen tot een werkelijke betere kennis over Indië. Samenwerking en positieve politiek. Punten uit het tot nu toe gevoerde debat waren, na een teleurstellend begin, de naar voren gebrachte noodzakelijkheid van sa menwerking, zoowel van Inlandsche als Europeesche zijde beklemtoond, met daar aan verbonden de wenschelijkheid van een net meer élan gr de positieve politiek d~ regeering. De Int'ische Regeerir-; is tot nu toe teveel geremd door de Nederlandsche Reg--ring, die ln deze periode an bedrei ging en noodzakelijken opbouw nog tijd j heeft voor onderlinge twisten. Daarover waren het tot nu toe alle Indi sche fractieleiders eens dat een botte af wijzing van de petitie-Soetardjo de Indi sche staatkundige ontwikkeling niet kan te genhouden, ondanks dat Nederland zich te veel met echt Indische aangelegenheden wenscht te bemoeien, of het negativisme hoogtij laat vieren Een der Inlandsche spre kers bij onderwijs, verweet het der Re geering dan ook. dat men eenerzijds meer ontwikkeling eischt voor meer zelfstandig heid, maar van den anderen kant niet vol doende scholen opricht om die ontwikkeling volledig te stlmuleeren. Daardoor komt het. dat het percentage van het analfabetisme in zeven jaren zelfs met een half procent is toegenomen! Afgescheiden natuurlijk daar van dat het geld er niet voor ls, verdient deze opmerking wel groote aandacht.... Dc nijverheid in Indië. Groote belangstelling heeft een schrifte lijke uiteenzetting van de Regeering ge trokken over de noodzakelijkheid van be vordering van de nijverheid in Indië om aldus tegenover de bevolkingstoeneming ook het bevolkingsinkomen te vergrooten of althans op peil te houden. Dit klemt te meer door het wegvallen van een groot deel der suikerindustrie, de daling van de prij zen der exportproducten en de als gevolg daarvan Ingetreden verslechting van den Indischen handels- en betalingsbalans. Verhooging van welvaart zal daarom ge stimuleerd moeten worden door een eigen Indische Industrie, die Importgoederen ten deele zal kur.nen vervangen. Hetzij men dit doet door kapitaalarme bedrijfjes als de desa- of huisindustrie, hetzij door ontwik keling van de vaak coöperatief georgani seerde kleine nijverheid, dan wel door be vordering van middelgroote of groote be drijven. Mede zal daardoor voor het Indi sche werkloosheidsvraagstuk onder de ge schoolde jeugd een oplossing nader komen. Daarnaast eischt de Indische maatschap pij voor haar straatarme millioenenmassa een laag prijspeil, waaraan geen handels politieke belangen tot bevordering der moe- derlandsche industrie mogen opgeofferd worden. In elk geval zal de Indische in dustrie vrij moeten kunnen concurreeren met den Euroneeschen lmpor! -;n bovendien moeten beschermd worden tegen de ver ontwikkelde Aziatische industrielanden als Japan met zijn lage prijzen. Dat hierbij voor de Indische Regeering een zeer delicate laak is weggelegd, om door contingenteeringen, bedrijfsreglementeerlngen, preferente en beschermende rechten den juisten weg te bewandelen, ls begrijpelijk. Wel blijven wij van meening, dat de opvoering van de productiecapaciteit van den Indischen bo dem daarnaast een allereerste rol moet blij ven spelen, omdat dit van nature agrari sche land uit zijn eigen bodem tenslotte voldoende voedsel moet kunnen halen om althans zoo noodig van eiken import van rijst e. d. onafhankelijk te kunnen zijn. Alle beetjes tellen mee. Bij een geldarme bevolking als in Indië tellen voor welvaartsbevordering alle beetjes Een aardig voorbeeld zien wij terzake bij de eendenhouderij in Tegal en omgeving. Elke reiziger, die per auto van Batavia naar Semarang over den breeden weg langs de Noordkust rijdt, heeft de groote koppels t an vijftig tot honderd eenden wel ontmoet, welke netjes aan den linkerkant van den weg voortmarcheeren onder de hoede van een enkelen waker, die gewapend is met een langen dunnen bamboe, met een pluimpje aan het eind. Ze trekken van sawah naar sawah, zoo dra deze afgeoogst zijn, om daar te grazen en overnachten op een erf van iemand langs den weg tegen vergoeding van een paar eieren. Van bamboe wordt dan een omras tering gemaakt, met wat stroo op den grond en wat drinkwater, en de bewaker maakt zich er een afdakje bij van droog gras. 's Ochtends worden eerst de eieren geraapt, de omrastering wordt opgerold en men is weer klaar voor den nieuwen tocht naar nieuwe sawahs, die nog niet afgegraasd zijn. Als zich binnen een afstand van 30 a 40 kilometer van de naaste omgeving geen ge schikte terreinen voordoen, zoeken ze nog wel verder zelfs nieuwe weidegronden per trein of autobus! Dit alles gebeurt om zoo lang mogelijk te vermijden, dat bijgevoerd moet worden, zoodat men kan zeggen, dat de eenden den padl-oogst volgen. Wel gaat door vér ver voer de eierenproductie achteruit, welke ongeveer 120 stuks per jaar beloopt. Dit zijn dan dezelfde eenden, die onder den ook in Nederland bekenden naam van Indische loopeenden, aldaar worden gefokt en het tot 200 eieren per jaar brengen. Dat ook in Tegal een goed soort aanwezig ls bewijst het feit, dat een van de uit deze plaats naar het wereldpluimveecongres te Londen gezonden dieren als standaard-exmplaar werd verkozen. De selectie ls een natuurlijke: de zwak ken kunnen niet mee en vallen af; de ster ken blijven over! De gezouten eieren, die vooral een delicatesse zijn bij de Indische rijsttafel, worden overal heen gezonden, en vormen voor de eendenhouders rondom Te gal een inkomst van circa één ton per jaar. Technisch en economisch valt bij deze fok kerij niet veel te verbeteren. Overheidsbe moeienis Is niet noodlg en de menschen zelf hebben de meest gemakkelijke manier ge vonden om zoo goedkoop mogelijk een be staan te vinden. ^Nadruk verboden) NOG EENS DE L.D.M. Geachte Redactie! Kort geleden werd door de Leidsche Duin water-Maatschappij een folder verspreid, waar door het den gebruikers gemakkelijk wordt ge maakt om zelf hun verbruik af te lezen. (Dit voor hen, voor wie het aflezen der meters mis schien bezwaren mocht opleveren). Maar aankondiging van eenigerlei tegemoet koming bleef achterwege. Hoe nu te oordeelen over het feit. dat wan neer iemand b.v, B of 10 kubieke meier water gebruikt, hij tóch voor 23 kubieke meter betalen moet? De eenvoudigste en eerlijkste oplossing zou toch zijn, dat men betaalt volgens het werkelijk verbruik Anders heeft men dan toch ook geen meter noodig en kan men zich de huur daarvan van zelfsprekend besparen. Men behoeft zich dan ook niet te verdiepen in het meter-aflezen. Ik hoop. dat de Directie der L.D.M. dit stukje in welwillende overweging zal nemen en wel licht de goedheid wil hebben in Uw blad dit stukje dat zeer zeker de meening weergeeft van duizenden anderen te beantwoorden U, geachte Redactie, beleefd dankend voor de toegestane plaatsruimte, Hoogachtend, EEN DUINWATERVERBRUIKER. YVERELD-DUURRECORD VERBETERD. Uit Springfield (Illinois) wordt gemeld: De gebroeders Mo odyhebben het wereldduurrecord voor lichte vliegtuigen verbeterd, aangezien zij 219 uur en 43 minuten achtereen ln de lucht, hebben vertoefd. Het oude record stond op 218 uur en 43 minuten. De broers, die gebruik maken van een ééndekker met een motor van 55 p.k,, hebben besloten nog door te vliegen. DE POSTVLUCHTEN. De „Gier" is gisteren van Indië komend om 3 uur op Schiphol geland. VOOR DONDERDAG 3 AUGUSTUS. Hilversum I, 1875 en 414,4 M. - AVRO-Uit- zendlng 8.00 Grammuzlek (ca. 8.15 Berich ten) 8.45 Orgelspel 9.00 Gram.muzlek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muzlek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Omroeporkest 11.10 Declamatie 11.30 Omroeporkest (ca. 1215 Berichten) 12.30 AVRO-Vaudeville- orkest en solisten (opn.) 1.00 Interview 1.05 De Romancers en soliste 2.00 Het Sylvestre- trio 2.45 AVRO-Aeolian-orkest en gram.- muziek 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Gram.muzlek 5.00 Jeugdhalfuur 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist 6.28 Be richten 6.30 Reportage 7.00 Cabaretpro gramma 7.40 Reportage 8.00 Berichten ANP., radiojournaal, mededeelingen 8.20 Verkorte opera ..Das Dreimaderlhaus" (opn.) 9.20 Gram.muzlek 9.25 Uit Luzern: Sympho- nieconcert. o.l.v. Arturo Toscanlni 10.20 Gra- mofoonmuziek 10.30 Gram.platen met toe lichting 11.00 Berichten ANP., hierna tot 12.00 AVRO-Dance-Band. Hilversum II. 301,5 M. 8.00 KRO.. 10.00- 12.00 NCRV. 8.00 Gram.muziek (ca. 8.15 Be richten) 10.00 Schriftlezing, meditatie, gra- mofoonmuziek 10.20 Reportage 10.30 Ver sterkt NCRV-Harmonie-orkest 2.45 Reportage van het Generaal Appèl 5.00 Marcando-En semble en gram.muziek (ca. 6.30 Berichten) 7.00 Berichten 7.15 Boekbespreking 7.45 7.55 Gram.muziek 8.00 Berichten ANP., her haling SOS-berlchten 8.15 Reportage van het Generaal Appèl, afgewisseld door het Am- sterdamsch salon-orkest 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur 10.30 Het Amsterdamsch sa lon-orkest. 11.15 Gram.muziek Ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. Droilwich, 1500 M. 11.20 Gram.muziek 12.05 Het BBC-Wels-orkest cn solist 105 Gram.muziek 1.20 Vroolijke voordracht I.35 Orgelspel 2.05 Dansmuziek (gr.pl.) 2.35 Politie-muziekcorps 3.35 Het Stedelijk orkest van Bournemouth en solist 5.05 Gram.muzlek 5.20 Het J. Lewis-orkest 6.20 Berichten 6.50 Het BBC-Harmonie-orkest en solist 7.40 Het Menges strijkkwartet 8.20 Gevarieerd programma 9.05 Het Lucky Dip-orkest en solisten 9.20 Berichten 9.50 Radiotooneel 10.30 Intermezzo 10.35 Zie Radio-Paris om 9.20 11.20 Joe Loss en zijn Band en solisten 11.50 Gram.muziek 12.15—12.20 Berichten. Radio-Paris. 1648 M. 9 00 en 9.30 Gram- muziek 12.35 Zang 1.10 en 1.45 Eddie Foy's orkest 2.10 en 2.35 Gram.muziek 3.35 Zang 3.50 Pianovoordracht 4.05 Gram. muziek 5.25 Piano, viool en zang 6.05 Radiotooneel 7.25 en 8.25 Gram.muziek 8.50 Maurice Marèchal (cello) 9.20—12.05 Uit Luzern: Symphonieconcert o.l.v. Arturo Tosco- nini. Keulen, 456 M. 6.50 Gram.muziek 7.35 Otto Fricke's orkest 8.509.50 Het Omroep orkest 12.20 Trompetterskorps en een orkest van de Luchtmach t2.303.20 Populair con cert 4.20 NSKK-orkest, Coniy Ostermann'3 orkest, Georg Freundorfer's Schrammclkwin- tet en reportages 7.30 Populair concert 8.35 Hoorberichten 11.00—12.20 Het Omroep- kleinorkest, de „Stuttgarter Volksmusik" en solisten. Brussel, 422 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. muziek 12.50 en 1.30 Het Germaine Ego-or kest 1.50—2.20, 5.20—7.02, 7.20 en 8.20 Gram. muziek 9.20 Symphonie-concert en soliste II.0011.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 Om- roepdansorkest 1.10 Gram.muziek 1.30 Om* roepdansorkest 1.50—2.20 Gram.muziek 5.20 Omroepdansorkest 6.35 en 7.35 Gram. muziek 8.20 Gram.muziek en Zang 9.20 en 10.30 Omroepsymphonie-orkest en solist 10.50 11.20: Gram.muziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35 Radiotoo neel 9.05 Omroeporkest 10.20 Berichten 10.40 Het Berlijnsch-viola-kwartet en solist 11.05 Berichten 11.20—12.20 Zie Keulen om 11.00. R.O.V. RADIO-CENTRALE. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DB Donderdag 3 Augustus. Ie Programma: lederen dag van 8—24 uur Avro, Vara enz. 2e Programma: lederen dag van 8—24 uur Kro. Ncrv enz. 3de Programma: 8.00 Keulen 9.50 diversen 10.05 Keulen 10.20 Radio PTT N. 12.20 Brussel VI. 2.20 Keulen 3.20 Diversen -~ 4.20 Keulen 6.35 Brussel Fr 7.20 Brussel. VI. 7.50 London Reg. 8.20 Keulen 8.35 London Reg. 9.20 Brussel Fr. 11.20 Keulen- 4de Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 Radio PTT. N. 10.05 Diversen 10.35 London ReS* 12.05 Droitwich 9.50 Motala of div. 10.20 Boedapest of div. 10.30 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10