LAATSTE BERICHTEN De situatie in het Verre Oosten LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Dinsdag 1 Augustus 1939 Rond Danzig De conferentie te Tokio King Hall te Parijs Binnenland Taxi tegen boom gebotst De Kabinetscrisis Queipo de Llano wordt chef der militaire missie in Italië •eer voor de Britsche garantiepolitlek. die toch de kleine staten moet beschermen. ge geven zijn. Chamberlain, zoo vervolgt het blad, heeft gezegd, dat hij geen kwestie wist, die niet door vreedzame bespreking kon en zou worden opgelost. Wij zien alleen niet, welke bijdrage de rede van Chamberlain voor zulk een vreedzame regeling der hangende kwesties heeft geleverd. Want, hoewel deze rede spreekt van de overtuiging, dat deze kwesties vreedzaam geregeld kunnen wor den, is zij toch niet nader ingegaan op de veel belangrijker kwestie, dat deze vraag stukken opgelost moeten worden. De ..Berliner Boersenzeitung" keert zich in het bijzonder tegen de uitlatingen van Chamberlain over Danzig en de houding van Polen, die de Britsche premier flink en van wijs staatsmansbeleid getuigende noemde. Daardoor, en door de verwijzing naar Engeland's garantiebeloften, wordt Polen volgens het blad tot steeds nierrwe excessen aangemoedigd. Wy kunnen, aldus de „Boersenzeitung" hierin slechts een be vestiging zien. dat men te Londen ook de laatste moreele bezwaren over boord ge worpen heeft, om de omsingelingsmanoeu vre te redden, welker karakter Chamberlain zelf gisteren in het Lagerhuis onthulde, toen hij een vergelijking trok tusschen de besprekingen met Moskou en de tentente- besprekingen van voor den oorlog. De ..Popoio di roma" schrijft, dat de rede niets byzonders en niets nieuws bevat en dat zy door de liberalen en de labour is uitgelokt om verkiezingsredenen voor de binnenlandsche politiek. Voorts wordt het vreemd genoemd, dat de militaire missies van Frankryk en Engeland naar Moskou vertrekken, zonder dat een politiek accoord gesloten is. De Senaat van Danzig heeft voor den eer sten keer de verordening toegepast inzake de verbeurdverklaring van aan Joden toe- behoorende bezittingen. Het betreft acht Joden wier bezit in geconflskeerd. Vier hun ner zyn Poolsche Joden, die buiten het ge bied der vrye stad wonen, terwijl er ook een Fransche Joodsche dame by is, die aandee- len heeft in een groot warenhuis te Danzig. Forster, de leider der nationaal socialisten In Danzig, vertoeft voor een korte vacantie te Furth iln Beieren! zyn geboorteplaats. Hü is in gezelschap van Zarske, een anderen leider uit Danzig. Later zullen zy naar de feestspelen te Salsburg gaan. Het verluidt, dat zy opnieuw een bezoek aan Hitier zullen brengen om de plannen voor het najaar te bespreken. Tot dan verwacht men in welin gelichte kringen geen groote verwikkelingen in de vrye stad. Bij een recente razzia op communisten zijn tal van arbeiders gearresteerd, zy zijn met particuliere vliegtuigen naar Beriyn overgebracht, waar, naar men zegt, ver- scheidenen hunner wegens hoogverraad worden terechtgesteld. Van Poolsche zijde wordt er op gewezen, dat de veroordeeling van Danzlgers door een Berlijnsche rechtbank een flagrante schending is van het statuut der Vrye Stad. De Poolsche regeering heeft der regeering van Danzig medegedeeld, dat zy de door de Danziger douane-autoriteiten uitgereikte douaneverklaringen voor verzendingen der firma Amada-Unida te Danzig naar Polen met ingang van 1 Augustus niet meer zal erkennen. De Senaat van Danzig heeft tegen deze bedreiging ernstige bezwaren ingebracht, aldus het DO., daar de verwezenly king er van een „action directe" en een schending van de DanzigPoolsche overeenkomst van 22 Maart 1937 beteekent, welke niet is opge zegd er. tot 31 Juli 1940 loopt. De Senaat van Danzig heeft tegeiykertijd ten duidelykste geprotesteerd tegen een samenkoppeling van deze zuiver economi sche aangelegenheid aan de kwestie der werkzaamheid van de Poolsche douane inspecteurs. In zyn protest heeft de Senaat van Danzig ook de kwestie van den invoer van haring, die Danzigers vangen, in Polen ter sprake gebracht. Van Poolsche zijde was ook daartegen een invoerverbod uitgevaardigd. Ook dit verbod is volgens het D.N.B. niet in overeenstem ming met het beginsel van een gemeen- schappeiyk economisch gebied en beteekent eveneens een „action directe" van Polen. De regeering van Danzig zou er op op merkzaam hebben gemaakt, dat zy ingeval de bedreigingen tegen de fabrikaten van de firma Amada-Unida zouden worden ver- wezenlykt en het invoerverbod op haringen uit Danzig niet zou worden ingetrokken, zy zich genoodzaakt zou zien direct met econo mische tegenmaatregelen te antwoorden. In Poolsche politieke kringen verwerpt men de Danzigsche bewering als zynde on juist en wyst men op artikel 14 van het Poolsch-Danzigsche accoord van Parijs van 9 November 1920, waarin woordeUjk gezegd wordt: „Het gebied der Vrije Stad vormt uit douane-oogpunt slechts een administratieve eenheid, welke toevertrouwd is aan de Dan zigsche beambten, die werken onder de al gemeene controle van de centrale admini stratie der Poolsche douane. De Poolsche regeering zal den Danzigschen douanedienst controleeren door middel van Poolsche in specteurs, die aan het Danzigsche personeel zyn toegevoegd". Het Poolsche staatsblad publiceert op grond van de den president der republiek op het gebied der landsverdediging ver leende volmachten, twee decreten inzake de organisatie des lands in „crislstyd". Het eerste decreet maakt het mogelyk, in het geheele land alle transportmiddelen op te eischen. Het tweede decreet machtigt, in vredes- tyd byeenkomsten van den krijgsraad te doen houden. Het laatste decreet moet den stryd tegen de spionnage vergemakkelyken. Voor het eerst spreekt de officieuze „Ga- zeta Polska" in een correspondentie uit Danzig over militaire voorbereidingen in de vrije stad, waarover het de volgende by- zonderheden geeft: Voor de crisis van Maart ji. bevonden zich hi Danzig duizend manschappen van di Landesnolizei. die thans gereorganiseerd z a tot drie regimenten van 1500 man schappen elk. Twee van deze regimenten zyn reeds gevormd en met het derde is men bezig. De S. S. c.i de Heimwehr van Danzig tellen ongeveer duizend man en de drie De conferentie te Tokio gaat voort, ge ruchten over een mislukking ten spyt. Voor de gistermiddag gehouden voltal lige zitting der Engelsch-Japansche confe rentie heeft generaal-majoor Moeto de eer ste gedelegeerde der Japansche militaire autoriteiten te Tientsin, vergezeld door ko lonel Tatsoemi van den generalen staf van het leger, den Britschen ambassadeur Crai- gie en generaal-majoor Piggott. den Brit schen militairen attaché, ontmoet fn de ambtswoning van den onder-minister van buitenlandsche zaken. Zy hadden particuliere besprekingen over economische kwesties met betrekking tot Tientsin, zoomede over kwesties nopens de politie van de concessie te Tientsin. Van gezaghebbende zyde wordt verno men. dat de sub-commissie, welke de kwes ties der handhaving van de orde en rust te Tientsin heeft besproken, direct na de ver daging der voltallige zitting der Engelsch- Japansche conferentie de voornaamste punten heeft geregeld, hoewel eenige min der belangrijke punten nog open zyn. Hoewel de voorgestelde regeling defini tieven vorm aanneemt, zal de aangelegen heid. waarover de Britsche ambassadeur met zyn regeering overleg heeft gepleegd, verder worden behandeld in de andere sub commissie, welke hedenochtend de beraad slaging over economische kwesties zal voort zetten. Bij wijze van voorzorgsmaatregel zyn extra politieposten geplaatst voor het gebouw van de Amerikaansche ambassade. De eerste anti-Amerikaansche affiches zijn Inmiddels in de straten van Tokio versche nen. De opschriften luiden: „Engeland. Amerika en Rusland zyn onze gezameniyke vyanden". De biljetten worden verspreid door een geheime organisatie. De Japansche gezant te Washington had een kort onderhoud met Huil. De anti-Britsche betoogingen. De anti-Britsche betoogingen houden overigens onverminderd aan. Volgende mo tie werd aangenomen: „Aangezien de overeenkomst tusschen Arita en Cralgie over de algemeene vraag stukken, welke den achtergrond vormen van den toestand te Tientsin, Engeland den plicht, oplegt af te zien van alle daden of maatregelen ten nadeele van Japan en tot het erkennen van den nieuwen toestand in China, aangezien Engeland met onthulling van zyn gebruikelyke. arglistige diplomatie dreigt te weigeren het zilver, dat opgeslagen is bij Chineesche bonken in de Britsche concessie te Tientsin, uit te leveren en den omloop van de fapi te verbieden, aangezien het doel van Japans mili taire actie niet bereikt kan worden, tenzy de Britsche steun van het regime van Tsjang Kai-Sjek volkomen ophoudt. aangezien de besprekingen te Tokio die nen te worden afgebroken om het sein te geven voor het herstel van Oost-Azle. als Engeland de internationale goede trouw schendt en weigert blijk te geven van den ernst zijner bedoelingen, zy by deze te kennen gegeven, dat En geland zyn kwade trouw heeft getoond by de besprekingen te Tokio en dat de geheele bevolking van Tokio zich by deze vereenigt om opnieuw uiting te geven aan het krach tige besluit het vastgestelde doel te berei ken, zelfs al zou dat met bloedvergieten ge paard moeten gaan". Chineesche telegrammen. Leidende Chineesche openbare licha men hebben telegrammen aan Cham berlain gezonden, waarin aangedrongen wordt op onmlddeliyke opschorting van de conferentie te Tokio en opzegging van het Britsch-Japansche handelsverdrag. Ook is een telegram gezonden aan Roosevelt, waar in deze gelukgewenscht wordt met de op zegging van het verdrag met Japan en dit besluit geprezen wordt als een doeltreffende maatregel tot waarborging van den vrede en belemmering van de Japansche agressie. Tot de organisaties, die deze boodschap pen onderschrijven, behooren de Chinee sche Volkenbondsunie, de afdeeling China van de internationale vredescampagne en de vereeniging voor buitenlandsche betrek kingen. poli tieregimen ten kunnen beschouwd wor den als een divisie infanterie. De S.S. vor men de technische troepen van Danzig. Al die troepen worden byna geheel door Duit- schens gevormd, die als „toeristen" in Mei en Juni over zee naar Danzag gekomen zyn. Ben aantal is ook over land gekomen Op het oogenblik wordt een militair centrum ingericht te Matzkau. Zoolang dit nog niet gereed is, zyn de troepen gelegerd in ver schillende lokalen en gebouwen. Het in Danzig aangekomen zware geschut is inge scheept in Hamburg en 6tettin en 's nachts gelost in de dokken van Schinau. Op de zelfde wijze zijn naar Danzig vervoerd drie batterijen veldartillerie en tien batterijen luchtdoelgeschut. 36 stukken anti-tarvk-ge- schut, 36 stukken ander geschut en eenige stukken van 15 c.M. zyn thans geplaatst te Heubube aan de kust. Een deel van deze bewapening bevindt zich natuuriyk op den grensweg tusschen Oost-Pruisen en het gebied der vrye stad. Een groot deel der wapenen Is van Tsje- chischen oorsprong. Alle wegen op het ge- bie'd der vrije stad, welke naar Polen leiden, zyn versterkt en van antitank-geschut voorzien. De correspondent besluit met op te mer ken, dat deze voorbereidingen niet be schouwd kunnen worden als te dienen tot de verdediging van Danzig tegen een Pool- schen aanval, want Polen wenscht geen aanval op de vrije stad te ondernemen. Het zyn voorbereidingen op den gevaariyken weg naar den Anschluss met het Duitsche Ryk. DUITSCHLAND. Uit het protectoraat De autonome regeering van het protec toraat Bohemen en Moravle heeft een civiele mobilisatie afgekondigd voor het binnenhalen van den oogst. Zij, die in de arbeidskampen vertoeven, werkloozen, ge- pensionneerden en leden van het Tsje- ohische leger tusschen 16 en 80 jaar moe ten hierbij dienst doen. De duur van de zen dienst kan niet langer zyn dan drie maanden. De verduitsing van het Sudetenland wordt krachtig voortgezet. In het district Hultschin, dat een oppervlakte heeft van 330 vierk. km. is een gebied van 14.800 ha. toebehoorende aan Tsjechische eigenaren, „geliquideerd" en ter beschikking gesteld van nieuwe Duitsche eigenaren De Tjechisehe regeering mag thans voor handhaving van orde en veiligheid een legertje vormen van 7000 man met 280 of ficieren. Hacha is hoofd daarvan. Officieel wordt medegedeeld, dat een aan tal Tjechen door een Duitsche militaire rechtbank veroordeeld is tot gevangenis straffen, varieerende van vier tot zes maanden, wegens belastering van het Duitsche leger. Eenige weken geleden was een Tjecho- Slowaaksch officier wegens dezelfde over treding veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Naar aanleiding van het feit, dat de Duitsche pers de Tsjechen reeds herhaal delijk heeft beschuldigd van „traagheid en lydeiykheid", publiceert de „Poledni List" een artikel, als „bewijs van den goeden wil der Tsjechen, om met de Dultschers samen te werken." Het blad stelt voor, dat als grondslag voor de betrekkingen tuschen belde natio naliteiten de ontwerpen en eischen der Sudeten-Duitsche party worden genomen. „Wat toen wit was aldus het blad kan thans niet zwart zijn geworden. De Duit- schers hebben indertijd geprotesteerd te gen de „vertsjechlng", wy protesteeren thans tegen de „verduitsching". Wij kun nen slechts de waarheid vaststellen, dat dingen, die op geweld berusten, niet duur zaam kunnen zyn." Zondag is een bedevaart naar de graven van de koningen van Bohemen gehouden. Meer dan 30.000 menschen hebben daaraan deelgenomen. De plechtigheid werd besloten met het zingen van het lied van koning Wenceslaus. ENGELAND Groote manoeuvres Gedurende Augustus zal de Britsche ver dedigingsmacht te land. ter zee en In de lucht worden beproefd als nog nooit ln vredestijd is geschied Heden zullen 12,000 reservisten, waaron der gepensionneerde marine-officieren, in Portsmouth, Devonport, Gosport en te Chatham byeengekomen De koning zal in de Weymouth-basls op 9 dezer 133 schepen inspecteeren, waaronder drie slagschepen, vier kruiser-eskaders, vyf flotilles torpedo jagers, vliegkampschepen, onderzeeërs, flo- tillelelders, patrouilleschepen, treilers en sleepbooten. Van deze vaartuigen behoo ren zestig tot de marine-reserve. Dit Is de eerst® keer In vyft'ien jaar dat de marine-reserve onder commando van vice-admiraal Sir Max Horton, die zich aan boord van het vlaggeschip „Effing ham" zal bevinden, in volle sterkte uit vaart. In de afgeloopen drie jaar zijn de schepen van de marine-reserve aanmerke- iyk gemoderniseerd en by de inspectie door den koning zullen de schepen hun oorlogs-voorraden brandstof, levensmidde len en munitie aan boord hebben. De manoeuvres zullen de maanden Augustus en September duren. In de Noordelyke Britsche wateren zijn meer oorlogsbodems byeengetrokken, dan in de laatste twintig jaar het geval is ge weest. Tegelykertyd zullen 135.000 man van het territoriale leger op groote schaal manoeuvres houden op verscheidene plaat sen in Engeland en binnenkort zal de luchtmacht opnieuw een groote vlucht maken De civiele verdediging, het vierde leger, zal in den nacht van 9 op 10 Augustus een groote oefening houden. Londen en een groot deel van het land zullen ver duisterd worden en uit vliegtuigen van de luchtmacht zal het effect gecontroleerd worden. Tegen het terrorisme. Te Londen ls op grond van de anti terreurwet een meisje van 19 jaar gear resteerd. Tal van veiligheidsmaatregelen zyn voorts nog getroffen. Uit Indlë. De Britsche onder-koning van Indie heeft den zittingsduur van de tegen woordige wetgevende vergadering ver lengd tot 1 October 1040. In het district Bombay is hedennacht de nieuwe drankwet Ingevoerd, waardoor de Inheemsche bevolking geheel wordt droog gelegd, Europeanen gerantsoeneerd. FRANKRIJK. De Engelschman Stephen King Hall, die in korten tijd wereldvermaard is geworden als de schrijver van de brieven, die beoogen den gemiddelden Dultscher in te lichten, is te Parijs en heeft daar de pers te woord ge staan. Hetgeen hy tot de Fransche pers te zeg gen had, wilde hy ln drie punten samen vatten „Op de eerste plaats wil ik. aldus King Hall. het misverstand wegnemen, dat ont staan ls door een der vier brieven, welke ik cestuurd heb aan talrijke Duitschers, ambtenaren, zakenlieden, leden der natlo- ïiaal-socialistlsche party, waarin ik de meening uitte, dat. Ingeval van een oorlog, Italië geen doeltreffende steun cvoor Duttschland zou beteekenen wegens zyn moeilyke strategische positie. In Italië dacht men, dat ik hiermede den persoonlijken moed en waarde van den Ita- llaanschen soldaat ln twijfel trok. Het geeft biyk van een slecht begrip van de mentali- teti van een Britsch marine-officier, te ver onderstellen, dat hy zulk een oordeel zou vellen. Ik denk alleen, dat het Italië aan hulpbronnen ontbreekt en dat de beste sol daat het zonder voedselvoorziening niet vol houdt. Ik geloof overigens, dat Mussolini meer denkt aan de internationale tentoon stelling te Rome van 1942 dan aan een toe- komstigen oorlog". Vervolgens zette King Hall het doel uit een van zyn brievenzendingen naar Duitschland. In mijn briefwisseling, aldus de Engelsch man, streef lk er niet naar, feiten te ver melden. welke de Duitscher niet kent, want de beschaafde Duitscher kent de feiten wel. Doch ik ben van meening, dat de onafhan- keiykheid van den geest gunstig is voor den vrede en dat mijn initiatief een uitwisseling van politieke denkbeelden tusschen de Duit schers kan dnen ontstaan. Tenslotte moge lk hieraan toevoegen, dat ik een particulier journalist ben. Uiteraard heb ik vrienden ln de regeering, doch ik ben een volkomen onafhankeiyk man". De persvertegenwoordigers vernamen ver volgens uit gestelde vragen, dat King Hall randidaat zal zijn voor het Britsche parle ment by de komende tusschentydsche ver kiezingen in Lancashire en wel voor de nationale labourparty. King Hall ls ook voornemens, binnenkort een zending brieven te richten aan Frank ryk en wellicht ook aan Italië. Gevraagd naar de antwoorden, welke hij op zyn brieven ontvangt, zeide King Hall. dat deze anoniem en meerendeels fel zyn. Tegen spionnage. De .Matin" schryft, dat de politie sedert het begin van het jaar in haar actie tegen de spionnage 25.000 huiszoekingen heelt ver richt. welke leidden tot 236 arrestaties. Het feit. dat de „Süretë nationale" zich voortaan met geheel Noord-Afrlka zal bezig houden, en dat een polltle-radlopost zal worden opgericht in Algiers, teneinde recht- streeks in verbinding te staan met het Parysche hoofdbureau, vormt een waarborg, dat de controle nog aanzleniyk versterkt wordt. VEREENIGDE STATEN. Senaat contra regeering De Senaat heeft het voorstel van de re geering besproken om de bank voor in- en uitvoer een credlet van honderd mlliioen dollar toe te staan. De republikeinsche oppositie weigerde nieuwe credieten toe te staan aan de regeeringen der Zuid-Ame- rlkaansdhe republieken en de republikein- sche senator Taft uit Oihio diende namens de oppositie een amendement in, waarbij werd voorgesteld een crediet van 25 mlliioen toe te staan. De democratische senator Barkley stelde een compromis voor Hij wilde de bank een crediet van 75 mlliioen verleenen, waarbij werd bepaald, dat dit niet zou worden gebruikt voor leeningen aan buitenlandsche regeeringen. Dit voorstel werd met 44 tegen 34 stem men aangenomen In diplomatieke kringen is men van oordeel, dat dit besluit van den Senaat een ernstlgen slag toebrengt aan de bank voor in- en uitvoer. De regeering zal pogen een einde te maken aan de opge iegde beperkingen, wanneer de kwestie in het Huls van Afgevaardigden in behande ling zal komen. De Senaat heeft voorts met 42 tegen 28 stemmen een crediet toegestaan van 1.615 millioen dollar voor federale uitgaven tot stimuleering van den Amerikaanschen handel De regeering had 3 milliard ge vraagd. Ongeregeldheden te Cleveland. Gisteren 1 lebben te Cleveland 75 politie agenten een geregelden veldslag geleverd tegen 3.000 stakers, leden van de „United Automobile Workers", die de carrosserie- fabrieken van Fisher trachtten te kluiten en de werkwilligen wilden beletten aan den arbeid te gaan Tien arbeiders dezer fa briek werden, voor het meerendeel ernstig, gewond. De politie maakte gebruik van traan- gasbommen, doch de stakers raapten de niet ontplofte projectielen op om ze naar de po litie terug te werpen. ZIJ wierpen ook met steenen en sloegen met knuppels. De stalkers wierpen verscheidene auto's, waarmede werkwilligen de fabriek wilden binnenkomen, om en -slaken ze in brand. Honderden vrouwen namen aan de be- tooginfien deel. Er zUn talrijke arrestaties verridht. Vier-en-dertig personen werden ln to taal gewond. Het conflict tuschen de arbeiders en de directie van de Fisher-fabrieken loopt over het collectieve contract. De politie vreest, dat zich nog meer ongeregeldheden zulen voordoen. H.M. de Koningin heeft hedenochtend op den Ruigenhoek ontvangen om half elf jhr. mr. D, J. de Geer, voorzitter van de Chr. Hist, Tweede Kamerfractie, en om half twaalf mr. A. M. Joekes, voor zitter van de Vrijz. Dem. fractie en hedenmiddag dr. S. E. Bierema, voor zitter van de liberale Tweede Kamer fractie. PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE. Prins Bernhard heeft hedenmiddag de vergadering van den raad van state byge- woond. GEEN AUDIËNTIES VAN MINISTERS. De regeeringspersdienst meldt: In verband met de omstandigheid dat de leden van het kabinet demlsslonnair zyn, zullen de ministers geen algemeene audiën tie kunnen verleenen. SPANJE. Vernomen wordt, dat generaal Queipo de Llano benoemd is tot chef van de Spaan- sche militaire missie in Italië, een functie overeenkomende met die, welke de Itali- aansche generaal Gambare in Spanje be kleedt. Queipo de Llano zal in den loop dezer week naar Rome vertrekken. BELGIË. Een 25-jarige. Te Brussel ls de Internationale parlemen taire handelsconferentie byeengekomen ter herdenking van den 25sten verjaardag der stichting. Aanwezig waren delegaties uit Groot-Brittannië, Frankryk, Polen, Neder land. imi', W. M, van Lanschot), Zuid-Sla- vië, Egypte, Roemenië en Turkije. In de vele toespraken kwam wel zeer duideiyk tot uiting, hoezeer de overtuiging overheerscht, dat een oorlog geen uitweg kan bieden uit de moeilykheden. WEDEROM EEN INVAL IN EEN SPEELHOL. Wederom heeft de Haagsche politie een geslaagden Inval gedaan in een perceel, waar gelegenheid werd gegeven tot het be oefenen van het roulettespel. Tegen midder nacht gisteravond verscheen de recherche met enkele auto's voor het perceel Van Blankenburgstraat 23. Na aangebeld te heb ben, waarop de deur werd geopend, rende de politie naar boven, waar ln een voorkamer van de tweede etage een gezelschap rond een roulette werd aangetroffen. Alle tafels en verder toebehooren, waaronder ongeveer 450 fiches en een bedrag aan geld van ruim tweehonderd gulden, werden in beslag ge nomen. Het geheele gezelschap, bestaande uit dertien persnnen, waaronder drie vrou wen, werd gearresteerd en met den arres tantenwagen naar het hoofdbureau ge bracht. De hobfdbewoonster van het perceel mevr. Th., wist niet, dat In haar huls rou lette werd gespeeld, zy had de kamer n.l, verhuurd aan den dertig-jarigen musicus T. H. M. K., die de gelegenheid gaf en de spelers liet werven in een bar ln de binnen stad. Door den 44-jarigen koopman C. W. v. D. uit Rotterdam, die eveneens werd aange troffen. werden zij naar het speelhuis ver voerd. De bankhouder, de 41-jarige J. L. B., is een oude bekende van de politie. Voor- loopig zyn allen na verhoor tegen den ochtend op vrye voeten gesteld. VIER GEWONDEN. Vanochtend omstreeks halfelf is op den ryksweg Den BoschTilburg, ter hoogte van huize Assisië, een ernstig auto-onge luk gebeurd, waanby vier personen gewond werden, waarvan twee ernstig. De chauffeur Stravers uit Tilburg, vervoerde met zyn wa gen, waarvan de beide voorbanden tot op het linnen versleten waren, drie personen: den heer Ketelaars, diens dochter en mej. van Houten. Uit de richting Den Bosch naderde dr van der Laar, inspecteur van de rykswerkverschalfing, aldaar, ln zijn wagen. Hoe het gebeurde kon dr. van der Laar niet vertellen, doch plotseling zwenkte de taxi, die een flinke vaart had, naar links en greep den wagen ter hoogte van het linkerachterwiel. De taxi vloog vervolgens tegen een boom aan de linkerzyde van den weg, kaatste als een bal terug den weg op en kwam toen met een slag tegen een vol genden boom tot stilstand. Van de drie pas sagiers waren de belde dames ernstig ge wond, de chauffeur en de heer Ketelaars licht. De slachtoffers werden per zieken auto van Tilburg naar het ziekenhuis al daar vervoerd. Dr. van der Laar werd slechts aan een vinger gewond. Door de aanrijding had zyn wagen een halven slag om gemaakt en stond zoodoende weer met den kop ln de richting Den Bosch. De toestand van de dames is ernstig. Het ongeluk is waarechynlijk te wyten aan het springen van een voorband van de taxi. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 6 uur is de „Uil" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord van dit vliegtuig bevindt zich 364 720 KG briefpost. 4.030 KG pakket- post en 211 KG. vracht, terwyi 13 passa giers geboekt hebben. EEN VIERLING GEBOREN TE HENGELO. In het gezin van den heer H Pylman. wonende in de Frans Halsstraat, nummer 7 te Hengelo (O.), is hedenmorgen een vier ling geboren, namelyk een jongen en drie meisjes Moerjer en kinderen maken het uitstekend. VOORLOOPIG OVERZICHT VAN HET WEER IN JULI. Het Kon Meteorologisch Instituut te De Bilt meldt: Gemiddeld over de 5 hoofdstations was in Juli de ochtendtemperatuur een halve graad beneden normaal, in de le en 2e dekade slechts weinig beneden normaal, In de 3e dekade een halve graad beneden normaal De grootste afwijkingen kwamen voor op den 5en en den 25en Juli respectleveiyk 5 gra den boven en 4 graden beneden normaal. De gemiddelde dagehjksche temperatuur en het gemiddelde dageiyksche minimum waren ongeveer normaal. De neerslag was ln Zuld-Llmburg 10-20 procent beneden normaal, in Noord- en Zuid-Holland, Noordbrabant 0-20 procent en Noord-Limburg boven normaal, w Zee land. Utrecht, Gelderland en Overijsel '10-40 procent boven normaal, In Friesland, Groningen en Drente 40-70 procent boven normaal, Te De Bilt werden 172 uren zonneaohijn waargenomen tegen 186 normaal. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2