BINNENLAND Ons Kort Verhaal IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 1 Augustus 1939 Perpetuum Mobile D a g b I a d r e c 1 ante GEMENGD NIEUWS Visschersboot bij Marken gezonken Een schatgraver te Zevenhuizen Pleziervaartuig overvaren en gezonken Felle brand te Stadskanaal Prinses Armgard op Soestdijk Onthulling van een monument te Heumen De Kabinetscrisis is niet te vervangen WRAK LIGT GEVAARLIJK VOOR DE I SCHEEPVAART. Gistermorgen is een Harderwijker vis- schersvaartuig, de HK 33 door een bui overvallen en gezonken. De opvarenden werden na een half uur gered door een andere Harderwijker, die hen behouden aan wal bracht. Naar gissing ligt de botter op ongeveer 62 graden 31 minuten NB. en 0 graden 33 minuten Oi van Amsterdam. De mast steekt boven water uit. Gister avond zou een licht en heden een wrakboei geplaatst worden. Het wrak ligt gevaarlijk voor de scheepvaart. Schepen, die bij Mar ken varen, tusschen de visscherijpalen 8 en 9 zouden precies op het wrak loopen. Landbouwer kreeg achterdocht. BIS MET GOUD GEVONDEN. Op een Polderweg te Zevenhuizen, in Zuid-Holland, de eenzaamheid zelf, heeft zich een avontuur afgespeeld, dat geleid heeft tot de arrestatie van een brutalen Inbreker. De vorige week Donderdag zag een land bouwer een man per rijwiel op dezen weg naderen, die aan den kant van den weg ging zitten en geheimzinnig deed. De boer, die ijverig aan het maaien was geweest kon de gedachte niet van zich afzetten, dat er met dezen bezoeker van het polderland schap iets niet in den haak was. Waarom eigenlijk? Dit begreep hij misschien zelf niet. Doch de omgeving is zóó afgelegen, en op dezen Middelweg komt zóó zelden een fiets of een ander voertuig voorbij, dat de aanwezigheid van den vreemdeling hem boeide. Er kwam nog een paartje voorbij. De man had zich bij een bruggetje neerge zet. op den vijf meter breeden berm. Hij zat er quasi uit te rusten en eigenlijk: waar om zou hij niet? In het veld klonk het ge roep van een vogel, op de meest naburige hoeve, een kilometer ver. blafte de hond. In de verte slenterde het paartje verder en de landbouwer, klaar met zijn werk. ging het dorp in en belde bij den gemeenteveldwach ter aan. Nu, bij het bruggetje vond de politieman een loszittende graszode. De „natuur vriend" was reeds weg. Kijk, kijk zeide de politieman, hier is een bus begraven.... In zekeren zin doet dit verhaal denken aan de verhuizers en hun consorten uit de Nyenrode-affaire. Toen werd bij de Hol- landsche Rading een schat van miniaturen begraven. Hier lag in den schoot der aarde een bus begraven, het deksel naar beneden, gevuld met een schat aan juweelen.... De veldwachter heesch de bus er voor zichtig uit en staarde verbluft naar den in houd. De maaier kon ook zijn oogen niet gelooven. Hij zag goud en diamanten, prach tige ringen bezet met steenen, oorbellen met cameeèn, allerlei siersteenen, een kerk boek met gouden slot en wat niet al. In overleg met den rijksveldwachter nam de gemeenteveldwachter alle noodige maat regelen. Zij stelden zich met de politie in het geheele land in verbinding, bestudeer den de lijsten van gestolen voorwerpen en bleven uur na uur, dag na dag posten. Inmiddels kwam er een lichtpunt. Rot terdam deelde mede, dat deze juweelen af komstig moesten zijn van een inbraak, kort geleden in de omgeving van de Meerman straat te Rotterdam gepleegd. De dader was onbekend gebleven. Het was vermoede lijk een zekere S Wat lag meer voor de hand dan dat deze S. de begraver van den schat was? De land bouwer had slechts een vaag signalement opgegeven: donker costuum, een lang per soon. Zou hij nog naar het bruggetje in den polder terugkeeren? De beide veldwachters bleven op hun post en losten elkaar op gezette tijden af. Zij gingen op flinken afstand liggen en hiel den de plaats goed in het oog waar de in breker de graszode had uitgesneden, de bus begraven en weer toegedekt. De man had er een paar kleine stokjes naast gepooteen kenteeken moest er toch zijn, nietwaar? Gistermiddag te vier uur, kort nadat de gemeenteveldwachter gekomen was ter af lossing van zijn collega, naderde een man op de fiets. Was het S? Het vage sig nalement klopte: lang. donker gekleed. De politieman had zijn kijker gericht. Hij zag den ander afstappen. De man wroette in den grond. Hij stamelde waarschijnlijk woorden van teleurstelling. Maar de veldwachter was al op zijn fiets gesprongen. Het werd een wedstrijd tus schen beide mannen in den stillen polder op het landelijke paadje. Het resultaat was, dat de veldwachter zijn prooi te pakken kreeg. Wie bent u? Ik? Wel, ik ben. S. Dan bent u de gezochte De man had denzelfden naam genoemd, dien de Rotterdamsche politie had opgegeven als die van den vermoedelijken dader. Niet temin ontkende hij iets van de zaak te we ten, doch de politie veronderstelt terecht, dat zij een goede vangst gedaan heeft. De aangehoudene is op transport naar Rotter dam gesteld. Tel. DRIE JONGENS DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. DE OPVARENDEN GERED. Gistermiddag omstreeks half een is op het Sneekermeer een motorboot, gehuurd van den heer Drijver te Leeuwarden, dooi de stoomboot „Watersport II". eveneens thuisbehoorende te Leeuwarden, overvaren. In de motorboot zaten een dame. haar echtgenoot en een vriend. De aanvaring ge schiedde met zulk een kracht, dat de boot in zeer korten tijd zonk. Met groote moeite werden de drie op varenden door personen op de stoomboot gered. Een deel van de boot steekt boven water uit. Van lichten was gisteren bij den krach- tigen wind en den sterken golfslag geen sprake. Daar de boot niet ver van het groote scheepvaartwater ligt, is er een roode vlag bij donker een rood licht bij geplaatst. Nadat de drie „schipbreukelingen" zich in het paviljoen aan het Sneekermeer van droge kleeren hadden voorzien, zijn zij naar Leeuwarden teruggekeerd. De gemeentepolitie van Wymbritseradeel en de rijksveldwacht leiden het onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring, welke nog niet tot klaarheid is gebracht. GEBOUWENCOMPLEX GEHEEL UITGEBRAND. In den afgeloopen nacht te omstreeks kwart voor vier uur is brand uitgebroken te Stadskanaal in een gebouwencomplex waarin in de benedenverdieping eenige za ken zijn gevestigd en waarvan de bovenver dieping door een drietal gezinnen wordt bewoond. Het vuur werd ontdekt door mevr. Tem pel, die door het knetteren van vuur ge wekt werd en toen zag dat het belendende perceel brandde. Zij maakte onmiddellijk alarm. Een van de bovenwoningen, in ge bruik door de fam. Augustin, brandde reeds. De heer A. wiens familie op reis is. kon zich nog juist in veiligheid stellen evenals het gezin van den heer A. Poppe- ma, die in de benedenverdieping een zaak in rijwielartikelen drijft. Zij moesten even wel in allerijl in nachtgewaad de woning verlaten. Inmiddels breidde de brand zich snel uit tot aan de groote werkplaats van de A.T.E.M. De eigenaar, de heer J. Alsema en diens familie, zagen eveneens kans zich bijtijds in veiligheid te stellen. De brandweer uit Stadskanaal rukte met volledig materiaal uit en bestreed het vuur met zeven stralen, maar zij kon tegen het vernielende vuur niet veel uitrichten en moest zich bepalen tot het nathouden van de belendende perceelen, waarin de koffie branderij van den heer J. B. Tempel is ge vestigd en voorts de woning van notaris Poelman. Beide perceelen bleven dan ook gespaard, doch bekwamen veel waterschade. Het complex brandde geheel uit en van de zich daarin bevindende inboedels kon niets worden gered. Ook de brandweer uit Musselkanaal was ter assistentie uitgerukt, maar behoefde geen dienst te doen. Het nablusschingswerk vorderde verscheidene uren. De schade wordt door verzekering gedekt. Gisteren was men te Heer Hugowaard op de boerderij van den heer J. Lont in de Berkmeer bezig met het uithalen van den hooiberg, daar het hooi broeide. Tijdens dit werk vatte het hooi vlam en weldra sloeg het vuur aan alle kanten uit. Daar het hier een Noord-Hollandsche boerderij gold, waar woning en bedrijf onder één kap lig gen, werd ook het woonhuis spoedig aan getast door vlammen. De sterke wind wak kerde het vuur hevig aan, zoodat de brand weer, die met de motorspuit uitrukte, voor een hopelooze taak stond. De kapitale boerderij brandde tot den grond toe af. Gistermiddag heeft te Mierlo (N.Br.) een kortstondige maar felle brand gewoed. Door onbekende oorzaak ontstond bij den land bouwer V. brand in de groote schuur, welke gevuld was met stroo. In een oogwenk was de schuur een brandende fakkel gelijk. Van hier sloeg het vuur over naar de woning van den arbeider K een vroegere boerderij aan de Marktstraat. Het strooien dak van deze woning vatte eveneens vlam en in weinige oogenblikken was de woning met de er achter gelegen schuur een vuurzee. Aan redden viel niet te denken en de geheele inboedel werd eer. prooi der vlammen. Ternauwernood kon de vrouw van K. een driejarig kind uit de brandende woning redden. De intusschen gerequireerde brandweer moest zich tot nablussching beperken. Zij heeft een gedeelte van de muren der afge brande perceelen omvergehaald. JONGEN VIEL VOOR EEN RIJDENDE AUTOBUS. Gistermiddag om een uur is op den rijksweg te Geleen (L.) de elfjarige J. A. K met zijn rijwiel gevallen. Op hetzelfde oogenblik kwam een autobus van „de Valk" te Valkenburg voorbij, welke voor den knaap niet meer kon uitwijken en hem overreed. Met zware verwondingen aan hoofd en borst werd hij opgenoen en naar het hospitaal te Sittard vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Den chauffeur treft geen schuld. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks vier uur is de 16-jarige scholier P. L. M. Oudenaerd, wo nende aan de Lange Haven te Schiedam bij het zwemmen in de haven Rotterdam-West te Pernis verdronken. De rivierpolitie heeft gedurende den ge- heelen middag en avond gedregd, doch tot dusverre zonder resultaat. VAN DEN HOOIZOLDER GEVALLEN. Gisteren viel de 71-jarige landbouwer G Tempels te Dalervedn (Dr.i van den hooi zolder en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij bijna onmtddelHjk aan de gevolgen over leed. Gisteravond om half acht is de moeder van Prins Bernhard, Prinses Armgard op het paleis Soestdijk aangekomen. De Prins had Zijn moeder per auto te Amersfoort afgehaald. H. M. de Koningin heeft gistermiddag te vier uur op den Ruigenhock ontvan gen dr. L. N. Deckers, voorzitter van de R.K. fractie in de Tweede Kamer, om vijf uur ir. J. W. Albarda, voorzitter van de sociaal-democratische Tweede Ka mer-fractie en om zes'uur den voorzit ter van de A.R.-fractie, den heer J. Schouten. TEN GEVOLGE VAN EEN VAL OVERLEDEN. Twaalfjarig kind klom over een muurtje. De gewoonte om buurbezoeken af te leg gen door het overklimmen van een afschei ding tusschen de balcons, is gisternam.ddag een twaalfjarig meisje, wonende aan den Eemnesserweg te Hilversum, noodlottig ge worden. Terwijl de ouders zich te Brussel bevon den. wilde het dochtertje even een bezoek bij de buren brengen. Zij koos daartoe den weg. dien zij zoo vele malen was gevolgd, nl. door het klimmen over het muurtje, dat de balcons op de verdieping aan de achterzijde van de huizen scheidt. Ditmaal echter ver loor zij haar evenwicht; zij viel door een dak van draadgaas op een vier meter lager gelegen betonnen vloer. Zwaar gewond werd het meisje opgenomen. Gisteravond is zij in de R.K. Ziekenver pleging aan haar wonden overleden. Hbld. BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODWEER IN OOST-JAPAN. Een noodweer heeft twee uur lang boven Oost-Japan gewoed, na een langdurige periode van droogte. Het verkeer werd stilgelegd. Een bliksemstraal heeft een automatisch signaal van den electrischen spoorweg in de buurt van Sjimbasi getrof fen. Het verkeer tusschen Sjtbowya en Sjimbasi en tusschen Sjimboesi en Asa- koesa moest worden gestaakt, wegens het hooge water. Tot half twaalf 's avonds was in de benedenstad van Tokio op dertig plaatsen de bliksem ingeslagen. De schade is niettemin onbeteekenend. Wel zijn meer dan 600 huizen onder water geloopen Eén ernstig gewonde. Gisteravond omstreeks half elf is in de Dorpsstraat te Oldebroek een drietal jon gens. die rechts van den weg liepen, door een hen achterop rijdende vrachtauto, wel ke te veel naar rechts reed, aangereden. Een der jongens, de 19-jarige W. van Zalk uit Oldebroek, bleef, hevig aan het hoofd bloedend, liggen. De beide plaatselijke ge- neesheeren. verleenden de eerste hulp, waarna v. Z. naar het ziekenhuis te Zwolle is vervoerd. Hij bleek een ernstige hersen schudding en een schedelbasisfractuur te hebben opgeloopen. De toestand van het slachtoffer dat nog steeds buiten kennis is, was vanmorgen vrijwel hopeloos. De beide andere jongens bleven vrijwel ongedeerd. De bestuurder van de vracht auto, die de aanrijding verorzaakte, is door gereden. door BERT LOVEN Toen de oude kunsthandelaar. Thomas Riddle, met zijn taankleurig gelaat en zijn diepliggende, onrustig fonkelende oogen, door de ruiten van zijn winkel naar de gestadig neervallende regendruppels stond te kijken, kwam een jongeman binnen. Zijn geheele persoon wees erop, dat hij be hoorde tot de studenten, die zich in de soos beter op hun gemak voelden dan op hun studeerkamer. Hij keek Ridle even oplet tend aan en sprak toen met een ietwat stot terende stem: „Voelt u er iets voor. een paar mooie, echte Jozef Israels te koopen? Men heeft mij gezegd, dat u er wel interesse voor zoudt hebben." De kleine, altijd beweeglijke oogen van den kunsthandelaar begonnen te glinste ren. Hij had zijn klant allang getaxeerd en dat hij best wat contanten kon gebruiken, had de gewiekste Riddle dadelijk aan het nette, maar kaalgesleten confectiepakje ge zien. „Dat is wel mogelijk, mijnheer." ant woordde hij diplomatisch. „Als ze inder daad echt zijn en niet te duur De jongeman ging op den rand van de toonbank zitten en vervolgde: „De zaak zit zoo. Er zijn twee Israels bij ons in huis. Helaasmijn vader ligt op het oogenblik hoogstwaarschijnlijk op sterven, want het oordeel van den dokter is, dat hij den Zondag niet meer halen zal. Ik ben zijn eenige erfgenaam en daar ik in dringende geldverlegenheid zit, acht ik mij volkomen verantwoord, mijn toekom stig eigendom te gelde te maken. Wilt u de stukken eens komen zien?" Riddle knikte bevestigend. „Waar en wanneer zijn ze te bezichti gen?" „Als u vanavond om zeven uur wilt ko men. dan zal ik zorgen, dat ik thuis ben. Ik vind het onnoodlg een prijs te noemen, voor u de stukken zelf gezien hebt. Hier is mijn kaartje." De handelaar nam het kaartje aan en bekeek het adres: JACK GRANE Jr., Medisch student, Londen 98, Regentstreet. Dienzelfden avond omstreeks zeven uur hield de luxe two-sitter van Riddle stil voor het heerenhuis in Regentstreet 98. De Jongeman opende zelf de deur. nog voordat de bezoeker gelegenheid had aan te bellen. „Wilt u mij maar volgen, mijnheer?" vroeg Grane Jr. „Ze hangen in den salon. Laten we voorzichtig zijn, want als vader 'ons hoorde, zou er van den verkoop voor- loopig niets kunnen komen." Deze waarschuwing sloeg in, want Riddle had er zijn zinnen op gezet, eindelijk zijn slag te slaan. Dat de jongeman de kostbare stukken zou gauw en op zoo'n ongeschikt oogenblik, terwijl zijn vader stervende was, vilde verkoopen, kon niet anders dan voor- deelig voor Riddle zijn. Op zijn teencn volgde hij Grane totdat deze stilhield voor een deur en fluisterde: „Hier is het." Onmiddellijk bij hun binnentreden, viel de blik van den koopman op twee schilde rijen aan den muur en zijn vakkundig oog had dadelijk gezien, dat ze inderdaad echt waren en van groote waarde Hij had moeite zijn zelfbeheerschlng te bewaren, terwijl hij nauwkeurig de lijnen en pers pectieven bekeek. Deze stukken vertegen woordigden op zijn minst een waarde van twintigduizend pond sterling per stuk. On verschillig naar het uiterlijk wendde hij zich tot Grane: „Hoeveel vraagt u voor beide stukken?" De ander dacht geruimen tijd na, alvo rens hij aarzelend antwoordde: „Ik heb al gezegd, dat ik dringend geld noodig heb. Wat denkt u van tienduizend pond per stuk? Dat is ongeveer de helft van de waarde." Riddle greep zijn hoed en wilde opstaan. „Vindt U het teveel?" vroeg de Jonge man haastig. „Maar natuurlijk is het teveel," zei Riddle laconiek „Denkt u. dat het geld op mijn rug groeit? Ik zal het kort maken. Voor tienduizend pond neem ik ze allebei mee. Dan zijn ze dubbel en dwars betaald." Tenslotte werden ze het eens voor den prijs van zesduizend pond sterling per stuk en Riddle grinnikte: „Goed, ik koop ze. Wil u ze bij mij thuis laten bezorgen, of wil ik ze in mijn auto meenemen?" ,Jk hoop, dat u het mij niet kwalijk neemt", zei Grane verlegen, „maar het liefst heb ik, dat u ze zelf meeneemt. U hebt er een verschrikkelijk koopje aan en als ik niet zoo dringend mijn schuld moest betalen, dan zou ik er voor dien prijs geen afstand van hebben gedaan. Het ls een speelschuld, begrijpt u? Wanneer ik dien vanavond niet betaald heb, ben ik verloren. Over een uur komt de verpleegster en dan moet ik onmiddellijk met den trein naar Oxford. Als u mij dus nu dadelijk in con tanten kunt betalen...." Riddle haalde de schouders op. Hij had erop gerekend en tevoren een bedrag van twintigduizend pond van de bank gehaald. In leder g:eval leverde dit zaakje hem een schoon winstje van circa twintigduizend pond sterling op. „Allright!zei hij schouderophalend. Vijf minuten later liet Jack Grane Jr. twaalf biljetten van duizend pond in zijn zak glijden. De gelukkige kunsthandelaar nam de schilderijen van den muur en wilde ze naar zijn auto brengen, maar toen hü de deur wilde openen, ging deze reeds vanzelf open en een zwaargebouwde politie-agent kwam binnen. „Hallo.... wat gebeurt hier in het huis van mijnheer Granville?" zei hij barsch. „Waar moet u met die schilderijen heen?" Een oogenblik stond Riddle verbluft. Geen oogenblik kwam het bij hem op. dat hij iets deed, wat in strijd was met recht en wet en daarom antwoordde hij vastberaden en volkomen naar waarheid: „Zooeven gekocht van mijnheer Grane. Dat is toch zeker niet verboden? Ze zijn eerlijk betaald." De agent keek de twee mannen om beur ten aan en toe sprak hij met een ironischen glimlach: „Zoo, zoo, mijn beste Tom Burnsley. ben je weer op de vlakte? Nog geen twee weken uit de gevangenis en nu alweer een poging tot diefstal?" Hij wendde zich tot Riddle. „Ik geloof, dat ik juist op tijd gekomen ben. om een grooten schilderijendiefstal te verhinderen. Noemt deze man zich Grane? Laat ik u dan zeggen, dat hij niemand minder is dan de schilderijen-dief, Tom Burnsley. Hoe- vee!' hebt u ervoor betaald?" „Twaalfduizend pond sterling," zei Riddle ibenepen, omdat hij wel wist, dat dit onmo gelijk lage bedrag hem in moeilijkheden kon brengen." De agent glimlachte sarcastisoh „Dus onder den prijs gekocht, hè? Bruns- leyje bent mijn arrestant en u, mijn heereh „Riddle." zei de kunsthandelaar. „Tho mas Riddle van het Strand nummer 23." ..Mooi, mijnheer Riddle," vervolgde de agent. „Als de auto, die voor de deur staat, uw eigendom ls, dan mag ik daar zeker wel even gebruik van maken, om mijn ar restant en de schilderijen, die ik mee neem. als bewijsstukken, naar het bureau te brengen?" De ander knikte bevestigend, maar toch vond hij den moed, te vragen: „Kan ik het geld, dat ik aan dien schurk betaald heb terugkrijgen?" „Ik verzoek u. morgenmiddag om twee uur op het hoofdbureau te komen, om ver klaringen af te leggen, mijnheer Riddle. Dan kunt u aan den commissaris alles duidelijk maken en uw geld terugkrijgen. Vooruit, Burnsley." „Wat een dag, wat een dag." zuohtte de bedrogen koopman, terwijl hij langzaam den weg naar zijn huis insloeg. Gelukkig, dat de agent juist op tijd kwam, anders had ik nog een berg last kunnen krijgen met die schilderijen." Maar als hij het gesprek had kunnen hooren, dat op datzelfde oogenblik in de auto gevoerd werd, dan zou hij tot andere gedachten gekomen zijn. „Ziezoo, Peggy," zei Jack Grane Jr. alias Tom Burnsley tot den agent. „Laten we den buit maar dadelijk verdeelen. Hier. ieder zesduizend pond. Op deze manier kunnen we de Jozef Israels' nog wel hon derd keer verkoopen." „Als ze er allemaal zoo gemakkelijk in vliegen als die idioot van een Riddle, dan kan het een eeuwigdurende beweging wor den,'" grinnikte Peggy Morrlsson. terwijl hij voor alle zekerheid zijn gehuurden helm afzette. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) SLAG OP DE MOOKERHEIDE HERDACHT. Onder groote belangstelling heeft heden ochtend de onthulling plaats gehad van het monument, aangeboden door het aldaar ge legerde bataljon der grenstroepen, welk mo nument is gewijd aan de nagedachtenis van de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, die op 14 April 1574 zijn gesneuveld in den slag op de Mookerheide. Na een militairen marsch door 't dorp en een inspectie der troepen heeft de comman dant van het bataljon het monument ont huld met een rede, waarin hij er op wees, dat de slag op de Mookerheide ons het Huis van Nassau doet zien in zijn schoonste uiting van opoffering. Wij zien daar twee graven van Nassau strijden en vallen voor de vrijheid van het volk der Nederlanden. Lodewijk en Hendrik van Nassau zijn voor onze grenstroepen het lichtende voorbeeld van heilige verontwaardiging over onder drukking, van strijdlust voor de vrijheid en van opoffering van het leven voor het ver heven doe! Liever dood dan overwonnen zal ook de strijdleuze zijn van ons bataljon, wanneer van het de wacht houden zal moe ten worden overgegaan tot den strijd. Met het verheven voorbeeld van deze beide Nassauers voor oogen zal ons bataljon wijsheid en moed betrachten, om met beleid en kracht het zijne bij te dragen tot behoud van de onafhankelijkheid van ons land en de geestelijke vrijheid van ons volk. Nadat spreker namens het bataljon aan het bestuur der Heumensche kerk een vlag van Nassau had aangeboden, ging hij over tot de onthulling van het monument, da! daarbij aan het gemeentebestuur werd over gedragen. Bij de onthulling speelde de muziek het oude Wilhelmus. Hierop legde een vertegenwoordiger van H M, de Koningin een krans voor het monu ment. waarna de reserve-veldprediker ds. Boss een herdenkingsrede hield, waarin hij uitvoerig den gang van zaken in April 1574 schetste. Aan het slot van zijn rede noemde spr. het een goede gedachte om aandacht te vragen voor hetgeen hier in deze omgeving ls geschied. Het kan zijn nut hebben, dal ons volk juist in tijden als waarin wij leven, eens herinnerd wordt aan de offers, welke gebracht zijn voor de rechten en vrijheden van ons duurgekochte land, de erfenis der vaderen. De spontane instemming en mede werking van het geheele bataljon, toen een der soldaten het voorstel tot een huldiging deed, heeft ons hier bijeengebracht om ge tuige te zijn van de onthulling van een zinrijk monument, vervaardigd door den in Heumen wonenden beeldhouwer Maris, op welk monument de kloeke gestalten prijken van de beide helden Lodewijk en Hendrik van Nassau, die hier het vaderland getrouw gebleven zijn tot in den dood. Dit huldeblijk zal voortaan de voorbij gangers noodigen tot een nadere beschou wing, opdat zij nooit vergeten, dat onze nationale privileges duur gekocht zijr., en tevens een offer waard blijven. De burgemeester van Heumen, de heer W. G. Th. G. van 't Hullenaar heeft vervol gens het monument aanvaard, terwijl ds. Jonker namens het hervormd kerkbestuur de Nassauvlag in ontvangst heeft genomen. De plechtigheid werd besloten met een défilé van de troepen. MR. L. M. DE JONG SCHOUWENBURG. Gisteren is in den ouderdom van 71 jaar te Amsterdam overleden mr. L. A. de Jong Schouwenburg. oud-Statenlid der CH. Unie en oud-voorzitter der Prot. Chr Sta- tenclub in Noord-Holland De heer De Jong Schouwenburg was oudste directeur van de Onderlinge Brand waarborg Maatschappij te Amsterdam RAADSMEERDERHEID GEWEIGERD. Geloofsbrieven waren niet in orde. In St. Janssteen Zeeland i hebben de ver- keizingen van den gemeenteraad een staartje gehad, dat een zonderlinge kwestie in het leven heeft geroepen. Toen n.l. de ge meenteraad in openbare zitting bijeen kwam en een raadscommissie benoemd werd voor het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden rappor teerde deze commissie den raad. dat van zes van de elf gekozen raadsleden de geloofs brieven niet in orde waren bevonden. Zij stelde voor deze leden niet toe te laten. Al dus werd door den gemeenteraad, die niet voltallig was, besloten. Naar wij vernemen was de commissie be last met het onderzoek der geloofsbrieven van opvatting dat de niet geschikt bevon den raadsleden voor hun verkiezing den kiezers zekere toezeggingen hebben gedaan en dat zij door het schenken van bier in groote hoeveelheden de kiezers hebben be ïnvloed. Voorloopig zal de gemeenteraad in zijn oude samenstelling gehandhaafd blij ven. Daarmede is deze kwestie echter niet opgelost, want de niet toegelaten raadsleden hebben tegen de uitspraak van den raad reeds beroep aangeteekend. Als bijzonder heid zij gemeld, dat alle raadsleden in St. Janssteen, ook de geweigerden.- Roomsen- Katholiek zijn. Hbld. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 1 November a.s, :s aan dr. D. J. Hissink te Groningen op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als directeur van het bodemkundig instituut aidaa- onder dankbetuiging voor de bewezen be langrijke diensten. Gisteren is op het departement van Justitie de eerste gewone ministerraad ge houden van het demissionnaire kabinet. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Vrijdag 4 Augustus as. niet plaats hebben. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10