LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Zaterdag 29 Juli 1939 Gemeenteraad Alphen Gemeenteraad van Leidschendam VISSCHER IJ-BERICHTEN Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek INSTALLATIE VAN DEN HEER DEN UIJL VOORSTEL VAN B. EN W. TOT AANVULLING VAN HET TEKORT VOOR HET CARILLON AANGENOMEN INTERPELLA TIE OVER VERBOD ATHLETIEK-WEDSTRIJDEN DOOR B. EN W. NIET TOEGESTAAN HET AFSCHEID VAN DEN OUDEN RAAD. De raad van Alphen vergaderde. Afwezig met kennisgeving weth. Herngreen en de heer Bergshoeff. Na beëediging van den heer Den Uijl als raadslid werd deze door den burgemeester hartelijk toegesproken Een verdienstelijk raadslid is teruggekomen aldus spr. De heer Den Uyl hoopte alle belangen dei- gemeente te dienen al heeft men soms ver schillende inzichten. Hierop werden de no tulen vastgesteld. B. en W. hadden als wnd. gemeente-ont vanger aangewezen de commies 2e klasse Constandse. De heer Ruijzenaars meende, dat er reeds een wnd. ontvanger was. De voorzitter be vestigde zulks, n.L de heer Herbig, doch in verband met vacantle was zulks noodig om moeilijkheden te voorkomen. Daarna legde de heer Contandse de eeden af. Bij de ingekomen stukken werd behan deld het bedanken van den heer G. M. Hern green als lid van den raad, zittingsperiode 1939—1943 en het bericht dat diens opvol ger, den heer A. J. Dekker zijn benoeming als lid van den raad heeft aangenomen. De heer H. v. Kleef vroeg of B. en W. van oordeel zijn. dat de heer Herngreen reeds nu kan bedanken. Spr. vroeg dit in verband met het geval in de Eerste Kamer waarbij de voorzitter, baron De Vos van Steenwijk, een N.S.B.-lid eerst heeft toegelaten en la ten beëedigen, waarop deze kon bedanken. Hij vroeg zich dan ook af, of de heer Hern green eerst niet moet toegelaten en bece- ;d worden, alsvorens hij kan bedanken, om eerst dan de heer Dekker toe te laten. Hij wilde dan ook niet den geloofsbrief van ion heer Dekker, doch die van den heer Herngreen onderzoeken, daar Ged. Staten hierover wel eens anders konden denken. De voorzitter gaf een breedvoerige uit eenzetting over deze aangelegenheid op grond van de nieuwe gemeentewet. Het be sluit der Eerste Kamer was z.i. geen admi nistratief rechterlijke beslissing. De mee ningen loopen uiteen, doch ter voorkoming van lange onvoltalligheid van den raad ried hij aan den door B. en W. aangewezen weg te bewandelen. Bovendien had de loco- secretaris met de Prov. Griffie overleg ge pleegd, die ook aldus had geadviseerd. De heer Van Kleef behield zich het recht voor bij het onderzoek der geloofsbrieven op een en ander terug te komen. De heer Den Uijl informeerde of geen verzoek van de werkloozenvereeniging was Ingekomen om een erkenning. Weth. Spreij en de voorzitter gaven een bevestigend ant woord, doch deelden mede, dat dit aan B. en W. was gericht. Het voorstel van B. en W. inzake het ver- oek van J. M. Stellingwerf en H. Koers te Aarlanderveen om een tegemoetkoming in de vervoerkosten van hun kinderen naar een O.L, school werd na discussie en wijzi ging aangenomen. Zonder stemming werden aangenomen de voorstellen tot verkoop van bouwgrond. Tijdens de behandeling van het punt onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw- gekozen raadsleden werd de vergadering geschorst. Na opheffing der schorsing rapporteerde de heer Van Kleef namens de commissie, dat volgens de meerderheid een en ander in orde was. De minderheid hij zelf, ge let op de kwestie ontslag weth. Herngreen niet. Daar de meerderheid evenwel gel dig is, rapporteerde hij tot toelating. Aldus besloten. Zonder stemming volgde aanneming der voorstellen inzake wijziging gemeente- begrootingen 1938—1939; vaststelling der bedragen in art. 55 der L.O.-wet '20 en vast stelling uitkeering aan andere gemeentel», ingevolge art. 104, eerste lid, der L.O.-wet 1920. De voorzitter deelde mede, buiten de sgenda nog een voorstel te hebben, waar over hij graag dezen raad nog een beslissing sou willen laten nemen, daar hij de geheele bouw van het nieuwe raadhuis heeft mede gemaakt. De voorzitter deelde mede, dat hem door het desbetreffende comité mede- deeling is gedaan omtrent het resultaat der gehouden inzameling voor aanbieding door de burgerij van een imitatie carillon voor bet nieuwe raadhuis. Het comité is niet geslaagd het geheele bedrag bijeen te bren gen, Er is f. 825. zoodat nog f. 600 ontbre ken. Hij stelde namens B. en W. den raad voor, onder dank het bedrag te aanvaar den en het ontbrekende bedrag ad f. 600 door de gemeente te doen bijpassen. Het ontbrekende is in hoofdzaak voor drie luidsprekers ln den toren, die daar inge bouwd moeten worden en eventueel ook dienst kunnen doen voor alarmeering voor den luchtbeschermingsdienst (gelach). Verschillende leden juichten dit voorstel toe en prezen de offervaardigheid van de Inwoners in deze tijdsomstandigheden, waarbij het niet gaat om de grootte der bij - iragen, doch om de eensgezindheid. De voorzitter merkte o.m. op, dat aan geschen ken ruim f. 5500 bijeen is gebracht. De heer Van Kleef wenschte dat men het carillon af en toe eens zal hooren en het niet zal gaan als met de fontein ln het Hazeveld, die toch nooit spuit! (hilariteit). De voorzitter zeide een gepast gebruik toe cn beloofde ook aandacht voor de fontein. Overeenkomstig het verzoek van den beer Lam werd besloten op 31 Augustus a.s. m verband met de as. blijde gebeurtenis ln bet Prinselijk Gezin voor tractatie der schoolkinderen f. 0.10 per kind beschikbaar te stellen. Met bepaling door B. en W. dat «t niet leder jaar op 31 Augustus zal gel- oen. Wederom hield de heer v. Kleef een uit voerig pleidooi teneinde de portretten van 0e vroegere burgemeesters Vissers en Dr. Oovink een plaats te geven in de raadszaal, ten voorstel hiertoe van den heer v. Kleef ondersteund door den heer Lam werd in stemming gebracht en met 105 st. aan- Senomen. De heer Lam betreurde het, dat loco- bwgemeester Weth. Spreij de athletiekwed- sthjden van Alphla op Zondag j.l. verbo ten bad. De voorzitter wees er op, dat B. m W. over deze zaak, die de Zondagswet iw!reït, niet geïnterpelleerd kunnen wor- "ij gaf gelegenheid tot spreken, doch jtoo dat B. en W. niet zouden antwoorden, j.boor Lam wees er op, hoe reeds ver- L. 'ende beslissingen zijn genomen o.a. je ."Wtsverbod, het filmverbod etc. die bij Jlt» i en en vrijzinnigen een eigenaar- sm indruk wekken, hoewel een groot deel andersdenkenden in een en ander toch geen gevaar ziet. Z.i. moet men naast el kaar en niet tegen elkaar leven. Hij achtte zich eveneens een christen, zij het met an der Inzicht. Bij zijn afscheid als raadslid verzocht hij nogmaals dat B. en W. meer open oog zullen hebben voor andersden kenden. De heer v. Kleef sprak in denzelfden geest en meende dat de loco-burgemeester weth. Spreij het als Jongste wethouder wel slecht had getroffen, om juist een derge lijke beslissing te moeten nemen. Het is z.i. niet juist, dat van het college van B. en W. slechts alleen de heer Sperij in onze gemeente aanwezig was, daar weth. Hern green ziek en de burgemeester met vacan tle was. Wat als er b.v. plotseling een be langrijke beslissing of spoedeischende ver gadering moet worden gehouden? De voorz. interrumpeerde en zeide, dat alle maatregelen getroffen waren en hij in enkele uren per vliegtuig in de gemeen te terug had kunnen zijn. Weth. Spreij zeide zich als jongste wet houder in het geheel niet gedupeerd te voelen, daar één lijn is gevolgd. Reeds het voltallige college heeft vroegere aanvragen van de betrokken vereeniging afgewezen, De fout der vereeniging is geweest, dat men zich niet vroeg genoeg heeft verge wist omtrent het verkrijgen van toestem ming. Nadat de heer Ruijzzenaars op een soepeler toepassing der politieverorde ning had aangedrongen, wees de voorz. er nog eens met klem op, dat de be trokken vereeniging in het geheel niet verrast behoefde te zijn. Het standpunt van B. en W. is voldoende bekend. Het college is zeer homogeen en weigert pertinent aan sportwedstrijden op Zon dag uitbreiding te geven. Nu de voet balterreinen uit het centrum zijn, is men hiervoor royaal genoeg. De heer Geerlof wees er op, dat juist de andersdenkenden, dus niet die welke de heer Lam bedoelde, géén ander standpunt van B. en W, verwachten. De voorzitter sprak hierop de scheidende raadsleden toe. Allereerst gewaagde hij van het heengaan van weth. Herngreen, die meer dan 32 jaar deel van den raad heeft uitgemaakt. Hij heeft steeds voor de be langen der gemeente op de bres gestaan en deze verdedigd op een wijze, zooals hij meende, dat voor haar welzijn bevorder lijk was. Op min of meer onverwachte wijze is aan zijn arbeid een einde gekomen en z.i. is het geen phrase te zeggen, dat wij hem zullen missen. De samenwerking in het college van B. en W. was zeer vrucht baar en persoonlijk had de voorzitter zijn inzichten in tal van vraagstukken hoogelijk leeren waardeeren. Hij was iemand die en in den raad en in het college va B. en W. zijn inzichten met klem en groote kennis van zaken wist te verdedigen en die „neen" durfde te zeggen, als het „neen" moest zijn. Hij keert in dezen kring niet meer terug; moge het hem gegeven worden, spoedig hersteld in dien der zijnen terug te keeren. Ook den heeren Bergshoeff, Lam en Veltinan bracht de voorzitter dank. Tenslotte richtte spr. zich tot den heer Ruting, nestor van den raad, in verband met diens afscheid, na een 12-jarige periode. Tenslotte wenschte de voorzitter den overigen leden die niet in den raad terug- keeren Gods ruime zegen toe. De heer Ruting dankte den voorzitter op ■bewogen wijze en wenschte dat spoedig een beteren tijd voor handel, landbouw en scheepvaart voor Alphen moge aanbreken en de gemeente in bloei steeds zal toene men. Nog voerden de voorzitter, de heer v. Kleef en verscheidene leden, die afscheid namen, het woord, waarbij goede wenschen werden geuit, in het bijzonder voor een spoedig en algeheel herstel van wethouder Herngreen. Hierna sluiting. In beroep bij de Kroon. - Vragen over de werkverschaffing te Valkenburg. De raad van Leidschendam vergaderde spoedeischend onder leiding van den waarn. burgemeester-weth. L. C. de Koning Aan de orde was slechts één punt n.l. het voorstel om in beroep te gaan bij den Kroon tegen de door Ged. Staten vastge stelde kostenbedragen voor het L. O. De heer Wlllemsen komt aan de hand van de gemeentebegrooting tot hoogere kosten dan B. en W. in hun prae-advies en wenschte dan ook de begrootingscijfers in het beroepschrift opgenomen te zien. De heer Vink dankte de leden van den raad. die het initiatief hebben genomen voor deze raadszitting, daar het niet juist is om, zooals B, en W. wilden, de zaak bij schriftelijke stemming af te doen. De vraag zou dan zijn of een dergelijk beroep rechtskracht zou bezitten; men dient zoo zeker mogelijk te zijn. Het beroep van B. en W. inzake de kosten van een raadszit ting wees spr. af. Spr. heeft geen bewondering voor de door Ged. Staten gevolgde methode. De raad heeft de vergoedingen vastgesteld vol gens art. 55 L.O.wet 1920. Ged. Staten zeg gen wel, dat de wettige weg door den raad is bewandeld, doch dat deze niet de goed koopste is en hebben met het vooropgezette doel om de kosten te drukken hier een een zijdig onderzoek ingesteld. Dat de raad, welke voet bij stuk moet houden ten op zichte van de cijfers in beroep gaat juicht spr zeer toe. De cijfers van den heer Wll lemsen uit de begrooting 1939 kunnen geen dienst doen. daar het de vergoedng betreft over 1938, Verder wenschte spr. te weten of de bijz. scholen over 1938 toch de werke lijke uitgaven uitbetaald krijgen en of van de reeds betaalde bedragen er nog zullen terugvloeien in de gemeentekas. Teneinde het reohit te handhaven vereenigde spr. zich dan ook met het voorstel. De voorzitter merkte op dat B. en W. het zondegeld vonden om een raadszitting te beleggen voor dit ééne punt, vandaar de voorgestelde wijze van afdoening, Ged. Staten hebben een aantal posten zelfs hooger aangegeven, doch de hoofdzaak is de berekening van kosten van verwarming en schoonhouden. Deze kosten zijn echter reeds voldaan zoodat terugvorderen niet peer Wlllemsen handhaaft zijn stand punt, daar tooh na 5 jaren de kosten van het bijzonder onderwijs definitief worden verrekend. Ged. Staten spannen het paard achter den wagen en stellen de cijfers te Df.gvoorzitter verdedigt het standpunt van B. en W., met de door hen in het adres ge noemde bedragen kunnen de schoolbestu ren er komen; begrootingscijfers zijn maar ramingen. De heer Willemsen was het met dit laatste niet geheel eens; de raad weet alleen de begrootingscijfers. Die kan hij nagaan en heeft deze vastgesteld. Van de door B. en W. vastgestelde cijfers kan men niet zeg gen. dat zij door den raad zijn vastgesteld. De heer Vink moet constateeren, dat de heer Willemsen de kracht der begrooting niet begrijpt. Deze dient alleen als maat staf voor B. en W. Weliswaar is de reke ning 1938 nog niet door den raad afgeslo ten, doch boekhoudkundig is dit wel het geval, zoodat B. en W. over deze cijfers be schikken. Bij de verlaging der schoon maakkosten heeft spr. zich geëergerü aan de uitdrukking van Ged. Staten ln hun rapport, waar zij zeggen, dat bij het ver lagen van het loon toch dezelfde werK- zaamheden moeten worden verricht en dat de gemeente daarop een scherp toezicht moet uitoefenen. Tegen dergelijke uitdruk kingen, welke passen in den mond van den meest hardvochtigen werkgever, meent spr. zich te moeten verzetten. Bovendien is een dergelijke drang op de gemeente on gehoord en overbodig. Hierna volgde de stemming. Het voorstel-Willemsen om de cijfers uit de begrooting in het adres aan de Kroon te vermelden, werd niet ondersteund, waar na het voorstel van B. en W. z.h.st. werd aangenomen. Ingekomen was een verzoek van den heer Zuidwijk om eenige vragen te mogen stellen inzake de werkverschaffing aan het militaire vliegveld te Valkenburg. Spr. wees er op, dat de menschcn niet, meer kunnen halen dan f. 14 tot f. 15 per week inclusief fietsvergoeding. Verder zegt hij, dat voor een dag verzuim f. 3,12 werd afgetrokken, terwijl de betrokken arbeider lang geen 6 maal f. 3.12 verdiende. Ook wilde spr. weten of 15 Augustus a.s. (Maria Hemelvaart) aan de R.K. arbeiders zal worden uitbetaald. De voorzitter kon den heer Zuidwijk ge rust stellen. Inzake de loonen is reeds een bespreking gehouden; doch er zijn ook groepen, welke aan de f. 19 per week ko men De tarieven zijn van voldoende hoog ten. Getracht zal worden om over het ge heel iets meer te krijgen: den dag van 15 Augustus zal men trachten uitbetaald te krijgen en bij weigering zal de gemeente den betrokkenen dezen dag uitbetalen. Hierna sluiting. in orde brengen van de Katwljksche Oud heidkamer, kon deze reeds gistermiddag geopend worden. Er was al spoedig een druk bezoek van badgasten om dit museum en o.a. het fraaie panorama van Katwijk door middel van 16 foto s 'te bezichtigen. Orgelconcert Feike Asma, De heer Feike Asma heeft gisteravond in de Oude Kerk voor een aandachtig gehoor een orgelbespeling gehouden. Men genoot van het spel door dezen bekenden organist uit Leiden. Op het programma kwamen Koraalbewerkingen van Jan Zwart voor en compositie's van Handel, Durand, Mailly en anderen Het laatste stuk was een finale over Psalm 42 3 en 5, in de bewerking van Asma. Voor muziekliefhebbers was het een schoone avond! Een inwoner onzer gemeente, die bij de Nieuwe Kerk keek naar de restauratie werkzaamheden van den toren, werd aan een zijner handen getroffen door een voor werp, dat van den toren afviel. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. LISSE. Gevonden: Blauwe gabardiene jas; Rozenkrans, zwarte rozenkrans, kerkboekje melkbus, bruine dameshandschoenen, krui deniersjasje, kruik. Inlichtingen op het Politiebureau. De Muziekver. V.O.O.A. geeft heden avond bil café „Faas" een concert. Voor het praktijk-diploma Boekhou den slaagde de heer P. v. d. Voort alhier. AALSMEER. Een familie -dubbelkwartet. Het Chr. Dubbel-Kwartet „Entre Nous" behaalde op het te Zeist gehouden con cours in de 2e afd. een len prijs met 360 punten. „Entre-Nous" wordt gevormd door twee zoons, twee schoonzoons en 6 dochters van den dirigent J C. Hulsbos. Met recht kan men dus spreken van „Entre-Nbus" bij dit dubbel kwartet. De heer Hulsbos die in zeer korten tijd zijn kinderen tot deze mooie prestatie op het gebied der vocale kunst wist op te lei den heeft evenals zijn broer, de heer P. Hulsbos, eveneens timmerman van beroep, menigmaal muziek- en zangvereenlgingen als dirigent met succes geleid. KATWIJK. De directie van het Nova-Theater brengt ter gelegeneid van het hoogseizoen der badplaats het zeer bijzondere filmwerk „Honderd mannen en één meisje" Dat on der groote aandacht werd gevolgd. Dit film werk, waarin de bekende Deanna Durbin de hoofdrol speelt, bezit een groote hoe veelheid uitnemende kwaliteiten. Naast een uitgebreid weekjournaal, draait vooraf de spannende film „De vliegende duivels" KATWIJK AAN DEN RIJN. In de plaats van den heer Hub. v Pardon di:- bedankt had, is tot collectant in de R.K. Kerk benoemd de heer C. J Boskamp. KATWIJK AAN"ZEE. De Katwijksche Oudheidskamer geopend. Dank zij de voortvarendhe'd van de hee ren Nic. van Beelen en W. Groen bij het NOORDWIJKERHOUT. De R.K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc" gaf een liefdadigheids-concert op,het ter rein van het Vrouwen-Krankzinnigen Ge sticht, waarvoor groote belangstelling be stond. SASSENHEIM. Met No. 145 der Stat. zijn verzonden afdrukken der akte betreffende de N.V. Vleeschwaren en Conservenfabriek „Sas- senheim" alhier. De a.s. feestelijkheden. Het Feestcomité heeft het voornemen zoo mogelijk op den dag van de a.s. Blijde Gebeurtenis in het Prinselijk gezin, een optocht van jeugdvereenigingen te organi- seeren. Tevens is het de bedoeling na af loop den stoet op het plein voor het nieuwe Raadhuis te ontbinden. Daarna zal het Raaduls met Bengaalsch vuur verlicht worden. De Buurtvereeniging Toussaintstraat zal op de eersten werkdag na de a.s. Blijde Gebeurtenis in het Prinselijk gezin op het Toussaintplein een Volkszangavond organi- seeren. Vooral is het de bedoeling gramo- foonmuziek via een geluidsversterkings- instailatie ten gehoore te brengen, een en ander onder leiding van den heer S. J. Koning alhier. HAZERSWOUDE. Uitstapje leerlingen der Hcrv. Chr, School. Begunstigd door schitterend zomerweer, maakten de leeTlmgen der hoogste klassen van de Herv. Chr. School een uitstapje met als hoofddoel Amsterdam. Langs den nieu wen weg door de Haarlemmermeer werd een interessant bezoek aan Schiphol ge bracht. Daarna werd de hoofdstad bereikt, waar het Koloniaal Museum en het Rijksmuseum bezocht werden. Op de rondvaart door de schilderachtige grachten en havens van Amsterdam kon worden uitgerust van het museumbezoek. De ,JPiet Hein" en de „Oranje" waar langs gevaren werd trokken bijzondere aandacht. Op den terugtocht via Haarlem werd ,.De Vink" aangedaan. Uit het vroolijk en zingend terugkeeren van het jeugdige gezelschap bleek overduidelijk, hoe zeer genoten was. Bij de administratie voor Arbeidsbe middeling stonden heden 77 personen ais werkloos ingeschreven, waarvan 15 steun trekkend. Het aantal geplaatste bij de werkverschaffing bedroeg 35 VALKENBURG. Het hedenavond door Valkenburg's Harmonie te geven concert in de muziek tent in het plantsoen naast de Ned. Herv. Kerk, is nog niet bedoeld als een uitvoe ring voor de officieele opening van deze tent. ALPHEN. HET CARILLON. Ingebruikneming op 31 Augustus. Naar Wij vernemen, is thans door de in gezetenen en plaatselijke vereenigingen een bedrag van f. 820,bijeenge bracht voor het electrisch carillon in die gemeente, dat de burgerij het gemeente bestuur als geschenk voor het nieuwe Raadhuis zal aanbieden. Het Comité hoopt, met medewerk 'ng van het gemeentebestuur binnenkort tot aanschaffing te kunnen overgaan, zoodat het op 31 Augustus voor het eerst in ge bruik kan worden gesteld. Men zie hiervoor tevens het Raadsyerslag. LEIMUIDEN. Voetbalwedstrijd voor autotocht Ouden van Dagen. Teneinde den Ouden van Dagen weder om een prettigen middag te bezorgen door een auttotocht, werd op het R.K. Voetbal terrein een wedstrijd gespeeld tusschen OD.I. en een elftal samengesteld uit het personeel van de N.V. Autobus-onderne ming „Maarse en Kroon". Voor de winnen de ploeg was door Maxlena Maarse een medaille en door Janna Stapensea een be ker beschikbaar gesteld. Na een fei len strijd werd de rust ingegaan met 10. Tenslotte bleek O.D.I. de sterkste ploeg te zijn en won zij den strijd met 31. Deze kwam in het bezit van de medaille, terwijl om de beker nog tweemaal moet worden gespeeld. Dr Stapensea dankte de elftal len voor hun spel. Vermoedelijk zal de tocht op 10 Augustus a s. plaats hebben. Aanbesteding ran de brug te Bilderdam. Voor het gemeentebestuur werd in het openbaar aanbesteed het bouwen van een brug over de Drecht te Bilderdam. Aantal inschrijvers 12. Fa, Kribbe, Bilthoven f. 12080: v. d. Hoek Nieuwer Amstel. f. 11176: J. Kuijper Zurich f. 10400: Fa de Bruin, Mijdrecht f 9960: Fa. Gortemulder Uithoorn f. 9680: Gebr. van Luüng. Woubrugze f. 9634: C G. Rijneveld i Uithoorn f 9274: C. Rijneveld id. f 8750: ;Fa. Godschalk. Leiden f. 8448- Fa van Eek 1 Zegveld f 8150: Fa. Mooten. Moordrecht jf 7737: W. v d Helm, Alphen a d. Rijn |f. 7550. DE HARINGVISSCHERIJ. De aanvoeren waren de afgeloopen week niet onbevredigend, niettegenstaande zij beneden normaal blijven. De prijzen liepen tegen het einde van de week iets terug. Er bestond echter een levendige vraag, zoowel voor de lichtege- zouten soorten voor binnenlandsche consumptie, als voor de harder gezouten soorten voor export- De binnenlandsche handel heeft een aanvang gemaakt met den opslag van Maatjes in de koel huizen. De kwaliteit en de zouting van de Maat jes leenden zich hieruit uitstekend voor. De laatste aanvoeren toonden echter reeds een achteruitgang in kwaliteit. De overeenkomstige week van het vorig jaar was de laatste week. waarin de stakingsgevol gen duidelijk merkbaar waren in de aanvoeren. De totaal aanvoeren hier te lande wijken tot nu toe weinig af van die van het vorig jaar. Hierin zal binnenkort wel een ongunstige wen ding komen, daar de vangsten thans zeer slecht blijven en het vorig Jaar bevredigend waren. De Duitsche vloot voerde dit jaar 41.000 vaten tegen 108.000 in 1938 aan. Schotland ving 260.000 crans tegen 420.000 crans in de overeenkom stige periode van het vorig jaar; de zouting daar tc lande vertoont een nog ongunstiger beeld met 170.000 vaten tegen 330.000 in 1938. Tengevolge van de geringe aanvoeren gaat het met den export langzaam. Wat aan export haring aangebracht wordt, wordt vlot uit de markt genomen en direct verzonden. Het derde kwartaalscontingent naar Duitschland mag thans uitgevoerd worden. Daar er van Duitsche zijde nog al belangstelling bestaat voor oude Volleharing, daar deze goedkooper is dan de nieuwe, werd er de afgeloopen week nog al wat oude haring verhandeld. Nu de voorraad van de Recdersvereeniging voor goed uit de markt ge nomen is. mag verwacht worden, dat de oude voorraad spoedig geheel geruimd zal zijn. De treilharingvisschery is thans in vollen gang. De vangsten blijven tot nu toe nv maar zeer matig. De afgeloopen week kwamen er verschillende treilers aan de markt en het vet was er al direct af. Verschillende partijen kon den den minimumprijs van f. 1.75 niet halen en werden door de Visscherijcentrale uit de markt genomen. De exportvooruitzichten voor versche haring zijn voor de eerste maanden zeer on gunstig. De Duitsche treilervloot werkt op volle capaciteit. Tengevolge van het tegenloopen van de Duitsche drijfnetvisscherij werd zelfs beslo ten nog meer treilers ter haringvangst te zen den. dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Het contingent versche haring, dat dit jaar naar het oude Tsjecho-Slowakije mag worden uitge voerd is vastgesteld op 1.500.000 kg. tegen vier millloen kg. in 1938. Te verwachten is echter, dat zoolang de Duitsche vloot voldoende vangt, de Tsjechische markt wel door dat land be diend zal worden. Wanneer de haringtreilvisschertf het alleen van de binnenlandsche markt moet hebben, ziet het er voor deze visscherij bedroevend uit. De drijfnetvisschery zal hiervan ongetwijfeld den terugslag ondervinden, zoolang het niet ver boden zal zijn versche haring aan den wal in te zouten. De afgeloopen week werden reeds partijen haring ingezouten. Door de bevoegde instanties zal nauwkeurig moeten worden na gegaan voor welke doeleinden deze haring ge bruikt wordt en in hoeverre deze haring direct in concurrentie komt met dc drijfnetharing. In ieder geval zal voorkomen moeten worden, dat de ingezouten treilharing, die van belang rijk mindere kwaliteit is dan de op zee gezouten drijfnetharing, afbreuk zou doen aan den goe den naam van de Hollandsche harb1" in het buitenland. VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht voor de Maandagmarkt „Haarlem". IJm. 9: vangst 700 kistjes haring, 500 manden haring, 220 manden diversen, be nevens 75 stuks stijve kabeljauw. ..Witte Zee", IJm. 167: vangst 40 manden zet- schol, 30 m. kleine schol. 35 m schelvlsch, i5 m. braadschelvisch, 95 m. radio. 95 m. gul. 10 m. hake. Totaal 370 manden, benevens 170 stuks stijve kabeljauw. „De Hoop". IJm. 46. vangst 320 manden di versen. benevens 20 stuks stijve kabeljauw. „Betje", R.O. 16, vangst 310 m. diversen. IN DUITSCHLAND VERDRONKEN. In IJmuiden is bericht ontvangen dat de aldaar wonende vlsscher C. Bijl, die korten tijd geleden naar Duitschland was vertrokken, om daar op een trawler te gaan varen, bij het aan boord gaan verdronken is. Bijl was 47 jaar oud en ongehuwd. NIEUWS UIT IJMUIDEN. (Van onzen correspondent) Weekoverzicht. Er kwamen deze week 24 trawlers, 39 loggers en niet minder dan 11 kotters. De gewone Noordbooten zagen geen kans om boven de f. 2500 uit te komen en van de drie kustbooten varieerden de besommingen van f. 1300 tot f. 1600. Het was dus weer een slechte week voor de trawlers. Enkele groote loggers maak ten weer mooie reizen, van f. 1200 tot f. 1400 en de Denen zijn ook niet voor niets naar IJmui den gekomen. Haast alle kotters maakten rei zen. die meer dan bevredigend waren en die gunstig bij die onzer kustbooten afstaken. Het Deensche contingent voor Juli en Augustus zal nu wel gauw opgesnoept zijn. De Erin kwam binnen met ruim 1800 manden visch, voor het grootste gedeelte haring, voor de rest andere visch. De trawler besomde circa f.4300. Bijna op den dag af een jaar geleden, of om nauwkeurig te zyn 27 Juli 1938, was de Erin binnen met ruim 1700 manden visch. voor het grootste deel haring, voor de rest andere visch. Toen bedroeg de besomming f.4130. De vangst was verleden jaar Iets kleiner, de be somming was, dienovereenkomstig. Waarmee wij maar willen aantoonen, dat wy nog niet behoeven te wanhopen over de haringteelt der trawlers. Deze staat, of valt echter met export of géén export en tot nu toe is er omtrent de vooruitzichten niet veel te vertellen. Tot nu toe gaat er alleen nog maar wat naar België en zijn Duitschland en de voormalige republiek Tsjecho-Slowakije. thans „Protektorat Böhmen und Mahren", nog niet als koopers opgetreden. Of het dit jaar nog wat worden zal? Dat moet nog worden afgewacht. Zullen Duitschland, de Ostmark en het pro tectoraat nog haring uit IJmuiden noodig heb ben? Zullen de honderd Duitsche trawlers, die thans op de haringvisscherij zijn, genoeg aan voeren voor het volk van 80 millioen? Voor IJmuiden zou het wat waard zijn als de laatste vraag ontkennend beantwoord moest worden, want als de versche haring alleen ln ons land en België afgezet moest worden, zou het er voor de visscherij slecht uitzien De Erin heeft voor haar haring nog een be hoorlijken prijs gekregen. Het was gelukkig voor de reederij en voor schipper Plug en zijn mannetjes, dat de trawler geen concurrentie had. want. dan zou de haring misschien wel gedeeltelijk in de pufschuit. terecht zijn geko- mpn. zooals deze week al éénmaal is gebeurd. De aanvoer van versche haring bedroeg deze week ^300 kisten en de nriis varieerde van f. 1.75 tot fA ner k^t. Dei- "af natuurlijk zeer matige resuïtaten Ook de gewone Noordzee- '•eizen waren nog ''eer mager Er is in het binnenland zeer weinig "raag n^"^ «'««b «m ^les is derhalve spotgn"',1r'x"*> VLAARDINGEN. 29 Jult. VISCHPRIJZEN. Binnen van de haringvisscherij: KW 50, P. v. d. Oever, met 13 last van 11 schepen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7