CHIEF WHIP Ést! LAATSTE BERICHTEN De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Zaterdag 29 Juli 1939 Het vraagstuk van het Verre Oosten De Engelsch-Japansche besprekingen Het Japansch Duitsch handelsverdrag in de vrije natuur gezonde buitenluchtals toppunt van genot de beste sigaret voor Uw gezondheid. Binnenland De Kabinetscrisis BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Buitenland De Engelsch-Japansche conferentie werkt geregeld voort, al schijnen er inderdaad moeilijkheden te zijn over het zilver der Chineesche banken te Tienttsin. De bladen melden, dat de Britsche dele gatie aarzelt om het zilver in specie over te geven, onder het motief, dat het hier een economische kwestie betreft, welke geheel los staat van de kwestie van hand having van orde en rust te Tientsin, doch de Japanneezen voeren aan. dat de kwestie van handhaving van orde en rust niet ge regeld kan worden zonder oplossing van de economische kwestie, die er een essentieele factor van vormt. Vernomen wordt, dat bij de Chineesche banken In de Britsche con cessie te Tients n 14' millioen yoean aan zilverspecie ligt en bij die in de Fransche concessie 33'., millioen. De anti-Britsche campagne schijnt niet al te zwaar te moeten worden genomen en zou niet populair zijn. Italiaansche critiek op Amerika's houd>ng. De Giornale d Italia levert commentaar op het door Roosevelt genomen besluit tot opzegging van het Amerikaansch-Japansch handelsverdrag en onderzoekt de oorzaken en eventueele gevolgen daarvan. Roosevelt, zoo schrijft het Italiaansche blad, heeft een daad van agressie gepleegd tegen een totalitaire mogendheid en daarmede een bijdrage geleverd voor een oorlog van de democratieën tegen Japan. De Giornale d'Italia denkt zelfs, dat het besluit van Roosevelt genomen werd in overleg met Engeland, hetgeen het ver moeden bevestigt, dat de Britsche capitula- t e voor Japan een manoeuvre zou kunnen zijn. welke ten doel heeft tijd te winnen, zonder de Britsche politiek in China in gevaar te brengen. Dit schijnt des te waar schijnlijker nu Chamberla n in het Lager huis verklaard heeft, dat Groot-Brittannië zijn politiek in het Verre Oosten niet ge wijzigd heeft. Japan zet van zijn kant zijn politiek voort. Ondanks hetgeen een zekere pers hieromtrent schrijft, heeft Japan geenszins zijn houding ten opzichte van de as ge wijzigd Het bewijs daarvan is. dat den 25sten Augustus te Napels een Japansche missie zal arr,veeren, bestaande uit gene raals. hooge officieren van luchtvaart en marine, financiers en industrieelen, die een bezoek zullen brengen aan Italië, waar zij de viering van den Opmarsch naar Rome zullen bijwonen, en aan Duitsch- land, waar zij het congres van Neuren berg zullen bijwonen. Tijdens haar langdu- r i verblijf in de landen van de as zal de missie op polit'ek. economisch en militair terrein in contact treden met vertegen woordigers van de regeeringen te Rome en Berlijn China verheugd. Volgens een officieel bericht, uit Tsjoeng- king ontvangen, heeft de Chineesche mi nister van buitenlandsche zaen, Wang- Tsjoeng-Hoei, tegenover buitenlandsche journalisten verklaard: „Het Chineesche volk juicht de opzegging van het handels verdrag door de Vereenigde Staten toe als een bewijs, dat Amerika zijn positie en zijn prestige in de Stille Zuidzee wenscht te be houden. Wij hopen, dat dit een aanwijzing is. op grond waarvan men mag verwachten, dat de Vereenigde Staten er met meer be slistheid naar zullen streven, te doen wat in hun vermogen is Om een einde te maken aan de internationale wetteloosheid en vrede en vertrouwen te herstellen. Amerika is thans in staat hier en elders een beslis ten invloed ten gunste van den vrede aan te wenden. De kracht en het aanzien van de openbare meening in de groote repu bliek aan de andere zijde van den Stillen Oceaan is voldoende om de weegschaal te doen overslaan naar rechtvaardigheid, recht en orde onder de volken". Gisteren is tussohen Duitsdhland en Japan een uitgebreide overeenkomst geparafeerd over het goederen- en betalingsverkeer. Deze overeenkomst voorziet in de hand having van het huidige handelsverkeer en bovendien in een aanzienlijkke uitbreiding van het wederzijdsch handelsverkeer voor de toekomst. De overeenkomst treedt per 1 October a s. in werking. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat de onderhandelingen reeds in het najaar van 1937 te Berlijn geopend zijn. De besprekingen hebben tegen de ver wachting in lang geduurd, als gevolg van verscheidene onvoorziene technische moei lijkheden. Ofschoon de inhoud van het verdrag, in afwachting van de formeele onderteekendng, niet gepubliceerd kan wor den. kan reeds medegedeeld worden, dat de levering door Duitschland van artikelen, die Japan in tijd van vrede zoowel als van oorlog noodig heeft, zal worden uitgebreid, terwijl Japan aan Duitschland overvloedig visscherij- en landbouwproducten zal leveren. Russisch crediet aan China. Welingelichte kringen te Sjanghai beves tigen, dat de Chineesche regeering van de regeering der Sovjet-Unie een goederen- credlet heeft verkregen ten bedrage van 750 millioen goud-roebels, d.i. 150 millioen goud-dollars. De onderhandelingen over de verleening der credleten zouden przctlsch reeds in Maart beëindigd zijn. Wat een landgenoot vertelde. Onze landgenoot, lr. M. L. v. d Heuvel, die vijf jaren als waterbouwkundige op de meest prettige wijze heeft samengewerkt, ls met verlof te Rotterdam aangekomen en vertelde o.m. aan een medewerker van het A.N.P.: In Nanking was men inzake den oorlog met Japan te optimistisch en dacht men, dat het wel zou lukken de Japanners te ver drijven. Tsjang-Kal-Tsjek had echter een beter oog voor de situatie en wist heel goed, dat het Chineesche leger daartoe niet in staat zou zijn. Zijn taktiek was cr veel meer op gericht om in de noodzakelijke gevallen terug te trekken, doch daarbij den militai ren en economischen weerstand van het volk te handhaven. De Chinees is van nature vreedzaam en vecht niet graag. Wat de oorlog in China echter wel bereikt heeft, is de eenheid van het Chineesche volk. Vroeger sprak men over „een man uit Nanking" of een „man J uit Hangkau", tegenwoordig spreekt men over „een man uit China". Toen ir. v. d. Heuvel Nanking verlaten had, vertrok hij met de Chineesche regee ring via Hangkau naar Tsjoeng-Klng. De regeering heeft Tsjoeng-King tot haar residentie uitgekozen, omdat deze stad een goede verbinding met het achterland heeft en bovendien het klimaat ongunstig is voor luchtaanvallen Het is er n.f dikwijls zeer mistig en bewolkt. Toen de regeering haar zetel naar Tsjoeng King verplaatste was het een ouderwetsche Chineesche stad, eigenlijk zonder één be hoorlijke straat, alleen steegjes, sloppen en trappen. Sedert 1938 is er een geweldige verandering in gekomen. De stad is gemo derniseerd en voor de bevolking is een groot aantal schuilkelders ingericht. Die bevolking is, sinds de regeering haar zetel in Tsjoeng-King heeft genomen, geweldig 4228 UllgUZ 'U'-Q uitgebreid. Van 300.000 zielen tot 7 a 800.000. Dat ging niet zonder moeilijkheden, daar de stad weinig uitbreidingsmogelijk heden heeft, omdat zij op de delta van de Yang-Tse en de Kia Ling is gebouwd. Het is er in de stad thans dus boordevol. De werkzaamheden van ir. v. d. Heuvel in deze stad waren gericht op het bevaarbaar maken van beide genoemde rivieren, irriga tieplannen werden ontworpen en uitgevoerd om den rijstoogst te vergrooten en hiermee zijn we bij de kern van de Chineesche kwestie. Ondanks den oorlog met Japan blijft China aan zijn opbouw werken, wel niet in het tempo, waarin het gaarne zou willen, doch men werkt gestadig door De Chinee- zen zelf spreken niet van opbouw, zij be schouwen het als een reconstructie. Reconstructie, omdat China eertijds een land van groote beschaving en ontwikke ling was. eeuwen heeft geslapen en zich niet verder heeft ontwikkeld Thans ech ter wenscht het zioh met behulp van de Weetersohe wetenschap verder te ontwik kelen en het is verbazingwekkend, hoe snel deze gedachte In het Chineesche volk door dringt De Japanners bereiken met hun aanval len, aldus lr. Van den Heuvel, dus niet de beoogde demoralisatie van het Chineesche volk Integendeel, een groot deel van het volk trekt zich van den oorlog weinig aan, n.l. dat deel, dat nog weinig of geen last van de bombardementen heeft gehad. Maar ook de geteisterde bevolking gaat na de bom bardementen gewoon met het dagelijksch leven door De Chinees heeft een bewon derenswaardig aanpassingsvermogen. Zelf heeft ir. Van den Heuvel meermalen bombardementen meegemaakt en eenmaal is hij ternauwernood aan den dood ont snapt. Een escadrille van 54 vliegtuigen kwam boven Tsjoeng-King en liet stelsel matig bommen vallen. Is Van den Heuvr;. bevond zich op de vierde verdieping van zijn flat. De escadrille kwam vlak boven het huis. enkele tientallen meters voor hem hoorde hij een bom vallen, een seconde later precies hetzelfde achter zich: de esca drille was voorbij en ir. Van den Heuvel was juist tusschen twee bommen doorge slipt Het huis naast het zijne stond in brand; het huis. waar hij woonde, werd ge deeltelijk verwoest. Evenals ir. Van den Heuvel werken er nog vele buitenlandsche technici, doktoren e.d. als adviseurs van de Chineesche regee ring. Doktoren vooral, «m hulp te bieden bij en ter voorkoming van epidemieën. H. M de Koningin heeft de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer op den Ruigenhoek ontvangen. ERNSTIG ONGELUK TE Let DSC HE VD AM. Retonpaal 09 het lichaam gekregen. Hedenochtend omstreeks kwart over ne gen heeft bij den aanleg van den Rijksweg 4 A SchipholYpentourg, in uitvoering bij de Amsterdamsohc Ballast-Maatschappij. onder de gemeente Leidschendam, een ern stig ongeluk plaatsgehad. Een vijftal arbeiders was op dat oogen- blik bezig met het verplaatsen van beton- palen. Bij het afgooien kon de 50-Jange arbeider P G. M Meeuwisse, wonende Stompwijkscheweg No. 5, niet tijdig genoeg uit den weg komen, met het gevolg, dat hij den zware paal op het lichaam kreeg. De man. die bij het werk woont, Is daar op naar zijn huis gedragen, waar dr. Van Zeeland de eerste hulp verleende. Het. slachtoffer kreeg inwendige kneuzingen en gebroken ribben. INVOER PRIJSVERSCHIL ROGGE EN ROGGEMEEL. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsversohll op rogge en roggemeel voor het tijdvak van 30 Juli tot en met 5 Augustus, behoudens tusschentijdsohe wij ziging, is vastgesteld op f. 4.35 per 100 kg. GEBOREN: Hans Dirk, zn. van C. Nagtcgaal cn M, C v. Peijpe Robert Jacobus Picter, zn. van J. Star re en E. v. cl. Kamp Tjerk, 231. van F. P. Burg- meijer en E. Schaafstra Elisabeth Johanna Maria, d. van W. J. Koster en A. Röttger Agnes, dr. van P. J. D. Vlietstra en D. v. d. Henst Johanna, dr. van P. C. v. d. Visch en M. v. Leeuwen Gustlnus. zn. van W. MeUer en J. E. Kriek Grietje Teunisje, dr. van G. Meijvogel en J. Koelewijn Anthonie Wilhel- M. v. d. Linden Evert Frederik, zn. van W. mus Hendricus, zn. van H. v. Vclzen en R. J. M. v. d. Linden Evert Frederik, zn. van W. SPOORWEGPOSTZEGELS. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de spoorwegen in Nederland zullen van 1 September t/m. 31 October a-s. naast de andere postzegels bijzondere postzegels met afbeeldingen, welke betrek king hebben op de spoorwegenzonder toe slag worden uitgegeven in de frankeer- waarden van 5 en 12.5 cent. Wieringa en E. C. Mulder Krüna. dr. van B. Lecnsvaart en M. v. Beek Susanna Wilhel- mina, dr. van A. Kershof en C. Prins. ONDERTROUWD: B. Groeneveld. Jm. 31 J. en S. C. v d Hoorn, jd. 26 j H. F. Michielsen, jm. en E. de Bink. jd. A. C. J. Mulder. Jm. 28 J. en J. Jansen jd. 28 jaar. GEHUWD: H. B. Vorschel. jm. en C. Paauw, jd. OVERLEDEN: S. Jongerius. zn. 12 j. W. M. Jongerius, zn. 11 j. a. v. d. Slik, m. 40 j. J. H. de Jonge ongeh. vr. 48 j. M. G. v. Ewijk, m. 74 J. A. Roubos, zn. 5 mnd. HULDIGING GENERAAL R£ YNDER-S Vanmorgen heeft in het gebouw van den generalen staf aan het Lange Voorhout te Den Haag een intieme huldiging plaats gehad van den chef van dien stal. luite nant-generaal I. H. Reyriders, die den dag herdenkt, dat hij vóór veertig Jaar als of ficier werd beëedigd. De sous-chef van den generalen staf, generaal-majoor N. T. Carstens, heeft den jubileerenden generaal gehuldigd. Hem werd namens de officieren van den generalen staf en de officieren, werkzaam ten bureele van den chef van den staf een aandenken aangeboden. Majoor H. J. Phaff, adjudant van H-M. de Koningin, is de gelukwensohen van Hare Majesteit komen aanbieden. JONGEN PLEEGT AANSLAG OP ZIJN MOEDER. -Door de politie te Delft is gisteren een 17-jarige jongen gearresteerd, die. na een woordenwisseling, gepoogd had zijn moeder met een aardappelschilmesje in den rug te steken. Door het afstuiten, vermoedelijk op een knoop van de kleeding, werd het krom gebogen, en werd geen ernstige ver wonding toegebracht. De vrouw kon ter plaatse worden verbonden. KLEINE TORPEDOBOOT VAN NIEUW TYPE. Uit Londen wordt aan de Figaro gemeld, dat te Southampton met succes proeven zijn genomen met in Frankrijk gebouwde torpedobooten van een nieuw type. welke 20 meter lang zijn en een snelheid hebben van 50 knoopen. Dit vaartuig waarvan de bemanning uit twee officieren en vier ma- troeen beslaat, zou schepen van iedere tonnage kunnen aanvallen en bijzonder doeltrefffend zijn tegen onderzeebooten. MUSSOLINI VERJAART. Gelukwensch van den Fuehrer. Hitler heeft aan Mussolini, die vandaag jarig is. een gehïkwensohtelegram gezon den. Ik denk, zoo zegt de Fuehrer in het telegram o.m., vandaag met dankbaarheid aan het in Mei van dit jaar gesloten Duitsch-Italiaansohe vriendschaps- en bondgenootschapspact, waardoor onze beide volken tot een onverbreekbare lotsverbon denheid zijn aaneengesloten, die haar kracht in de waarborging van de levens rechten onzer volken, alsmede in de hand- having van den vrede, zal bewijzen. Rex-Theatcr zet de succesvolle reeks ver tooningen van „Fra Diavolo". de bekende opera-comique var. Auber, welke vorige week reeds in het theater aan de Bree- straat aangevangen Ls, voort. In deze amu sante film ziet men Stan Laurel en Oliver Hardy op hun best. Behalve de vermake lijke sketches van deze komieken, bevat „Fra Diavolo" een uitstekende doseering van liefdesgeschiedenissen, beroovingen en vooral van zang het is immers een opéra comique in vroolijke scènes. Dennis King is de zanger in het verhaal, die in den persoon van Fra Diavolo, een berucht heer schap. het hart van een elegante vrouw weet te veroveren, én daarmede haar geld cn juweelen, want om het laatste blijkt het hem eigenlijk te doen geweest Eveneens in het teeken der vroolijkheid staat de film vóór de pauze: „Een held op sokken", waarin een nieuwe komiek, Joe Penner, zijn debuut gemaakt heeft. Het verhaal is een aaneenschakeling van on zin, waarom hartelijk gelachen is. Joe Pen ner is een kassier, die ten onrechte ver dacht wordt van een bankoverval. En wan neer hij dan nog op een wat ongewone wijze in het gezelschap van de eigenlijke bandieten is geraakt, blijkt de nonsens geen grenzen meer te hebben. De dwaas heid stijgt ten top. wanneer het gezelschap achteruit een steile helling afrijdt. Deze climax is heel verdienstelijk in scène ge zet en heeft een uitbundige vreugde bij het publiek te weeg gebracht. Beide films vor men een uitgelezen vacantieprogramma! Lido-Theater. Vlot spel. vroolijke mu ziek en zang. prachtige ijsballetten met Sonja Henie in de hoofdrol, dit alles is ver- ccnigd in de film „My lucky star", een der nieuwste films van deze ex-wereldkam- pioene kunstrijden Men geniet als mende bewegingen van dit lieftallige meiske volgt, dat als een vlinder over het ijs danst en springt, en dat alles met een ongeloofeiijke vlugheid en gratie, die den toeschouwer in bewondering brengen. Sonja is in deze film een eenvoudig pak- stertje in een groot modemagazijn, dat door den zoon van den directeur verrast wordt als zij oefent op een ijsbaan, die aan het huis verbonden is. Hij is zoo verrukt over haar prestaties, dat hij zijn vader voor stelt, haar in staat te stellen haar afge broken studie aan de universiteit voort te zetten op voorwaarde, dat zij daar alle wln- tercostuums zal dragen, die de zaak ver koopt. Kris Nieiston (Sonja Henie) neemt dit aanbod met beide handen aan en ver trekt naar de Plymouth Universiteit. Daar aangekomen wint zij aller hart, maar ook veler jalouzie door haar uitgebreide garde robe. Tenslotte wordt zij het slachtoffer van een plagerijtje en zij besluit weg te gaan. Het is Larry Taylor (Richard Greene) die haar doet inzien dat zij nu juist blijven moet en door haar prachtig kunstrijden, wordt zij onmisbaar voor het groote ijs- carnaval. dat door de studenten opgevoerd za! worden. Dan komt de zoon van haar werkgever mr. Cabot Jr. weer in het spel en diens vrouw, een cabaret-artiste, ver wekt een schandaal als zij Kris' naam noemt in verband met dien van haar echt genoot. Het gevolg is, dat Kris aan de uni versiteit geschorst wordt. Zij vertrekt naar New-York met Larry en het gelukt hun mr. Cabot te overtuigen dat Kris' naam van alle schuld gezuiverd moet worden. De film vindt haar hoogtepunt in een prach tige ijs-revue, die tevens als modeshow dient voor de firma Cabot, Een film, die door haar fantastische effecten en goed spel een ieder zal boeien. Voor de pauze wordt de Hollandsche film „Op stap" vertoond, die al weer eenige Jaren oud ls en niet tot de beste Holland sche films gerekend kan worden. Maar het is wijlen Louis Davids die hierin op mees terlijke wijze de creatie van den kleinen man weergeeft, die omdat hij „voor een dubbeltje geboren is. toch nooit een kwartje kan bereiken." Trianon-Theater open 't programma op de gebruikelijke wijze met het geïllustreer de Wereldnieuws, gevolgd door een teeken filmpje van Betty Boop. waarin zij op treedt als leerares aan een zangschool voor dieren. Voor de pauze draait als nieuwe episode in de vervolgfilm „Rechter Hardy's kinde ren" „Andy Hardy in het wilde Westen", waarin Mickey Rooney, de held van „Jon gensstad" de hoofdrol vervult. Het Is een aaneenschakeling van grappige avonturen van een stadsjongen in de onmetelijke prairién van West-Amerika, waar zijn han den absoluut verkeerd aan het lijf staan, al ls hij dan ook duizendmaal aanvoerder van een kampioens-korfbalteam! Lewis Stone vertolkt op de hem eigen sympathieke wijze de rol van den beza- digden rechter Hardy, terwijl de geestige dialoog het kijken en luisteren naar deze film tot een onverdeeld genoegen maakt. Zij heeft gisteravond bij herhaling tot uit bundige vroolijkheid aanleiding gegeven, zoodat wij ervan overtuigd zijn, dat velen met belangstelling de volgende serie bele venissen van den jeugdigen filmheld te gemoet zien. Het buitengewoon goed geslaagde filmpje van Prinses Beatrix, opgenomen door Haar Vader, is ook deze week in het programma gehandhaafd en stellig zal dit door allen, ale in de komende week dit theater bezoe ken. op hoogen prijs worden gesteld. Ten laatste wordt onze aandacht ge vraagd voor „Love Affaire" (Liefdesgeschie denis), waarin de voornaamste rollen wor den gespeeld door Irene Dunne en Charles Boyer, welke laatste de lieveling van dui zenden Amerikaansche vrouwen wordt ge- heeten. In deze rolprent gaan de liefdes zaken hem minder voor den wind, want de vrouw, waarvan hij werkelijk houdt en die ook zijn liefde beantwoordt, wordt hem door een gril van het noodlot onthouden, juist wanneer zij op het punt staan elkan der voor het leven te vinden. De oorzaak van deze scheiding is een aanrijding ten gevolge waarvan Terry (Irene Dunnei een been breekt en voor haar verdere leven kreupel blijft. Een lieve oude grootmoeder, die niets liever zag dan de verbintenis tus schen haar kleinzoon en Terry tot stand gekomen, speelt ook na haar dood de rol van bemiddelaarster door aan laatstge noemde bij wijze van erfstuk een antieke shawl te schenken, welk cadeau uiteinde lijk bewerkstelligt, dat alle bestaande mis verstanden worden opgeheven en de wereld een gelukkig menschenpaar rijker wordt. Hoewel het verhaal naar onzen smaak af en toe een tekort aan handeling ver toont, bezit het spel van de beide hoofd personen zóóveel goede kwaliteiten, dat wij ook deze film tot het einde toe met be langstelling blijven volgen. Luxor-Tlieater. Men kan aan de film van Heinz Ruhmann, getiteld „Bruidegom in angst" de verdienste der originaliteit zeker niet ontzeggen! Zelfs de inleiding, waarin regisseur, filmoperateurs, acteurs en actrices aan het publiek worden voor gesteld, is ongewoon en als men dan Heinz Ruhmann op het doek ziet verschijnen om tof in finesses uiteen te zetten hoe hij aan zijn bruid is gekomen, buldert de zaal van het lachen om zijn dwaze gebaren, zijn ko mische manier van spreken, zijn geestige voordracht.... Wij zullen niet trachten verder den inhoud dezer klucht weer te geven, want die trouwdag van Ruhmann (hier den naam Farina voerende) is een bonte serie van nonsens, waarom ge beur telings zit te grinniken en te schaterlachen De film krijgt soms even de allures van een ouderwetsche gooi- en smijtfilm, maar nauwelijks denkt men daaraan of het aspect is al weer veranderd en de bekla genswaardige hoofdpersoon dezer avontu ren begeeft zich reeds in nieuwe gevaren, Waarom dat ailes, zult ge misschien vra gen"?, en wij antwoorden: „Om een Flo- rentiner stroohoed met klaprozen!". En als dat antwoord den lezer geen algeheele vol doening geven zou, wat volkomen begrij pelijk is. dan zij er slechts één oplossing: hij ga zelf naar Luxor om de moeilijkheden van Heinz Ruhmann, den grooten Duit- schen komiek, te verstaan en om er eenige uren van amusement door te brengen! Er staat verder een zeer goede detective film op het programma. Drie mannen wachten op een avond op de komst van hun vriend Svanborg, die nooit over tijd Is, doch thans om onverklaarbare redenen weg blijft. Er komt onrust over hen en als zij per saldo een onderzoek gaan instellen, blijkt Svanborg dood op zijn kamer te zit ten. „Zelfmoord" ls de eerste conclusie; „moord" wordt daarna geleidelijk de over tuiging van degenen, die er van nabij bij betrokken zijn. Geen politiemannen voeren dan het onderzoek, doch de drie vrienden nemen zelf de leiding, gesteund door den privé-secretarls van den bankdirecteur, bij wien Svanborg in betrekking was, en er ontwikkelt zich een boelende geschiedenis, waarin op talentvolle wijze voor ieder der betrokkenen in het licht wordt gesteld waarom hij onder de verdachten moet wor den gerangschikt. Vier mannen conferee- ren telkens over den moord en geen van de vier mogen zij bij het onderzoek, dat de toeschouwer in stilte voor zichzelf mee voert, worden uitgeschakeld. Vrij plotseling komt dan de oplossing en de film krijgt een hoogst aannemelijk slot, gelijk feitelijk het geheele verhaal aannemelijk wordt ge maakt door het eenvoudige scenario, en het uitstekende spel der hoofdpersonen, dat vrij is van alle overdrijving. Casino-Theater. De nationale rolprent „Het meisje met de blauwe hoed", één van „onze" eerstelingen, begint al aardig het vertoonlngsrecord, dat thans nog „de Jan tjes" heeft, te naderen. Telken jare ver schijnt deze soldatenschets weer op het programma. Blijkbaar zijn er nog altijd menschen, die dit stukje soldatenleven niet gezien hebben. Vooral aan diegenen wordt thans een laatste gelegenheid gegeven, om zich te vermaken met de avonturen van Truus van Aalten, Lou Bandy, er. Roland Varno. Vóór de pauze houdt een Amerikaansche rolprent, „Zigeunerbende" onze aandacht gespannen, vooral door de amusante me dewerking van Borah Minnevitsch en zijn band. Deze Borah Minnevitsch ls een ge weldige komiek, wiens veelzijdigheid niet alleen op muzikaal terrein ligt. Naar onze meening kan hij met de besten op het moeilijke gebied van den humor wedijveren. En zijn uitzonderlijke humor, verzorgd in een geheel eigen stijl, komt hem uitste kend van pas als leider van zijn mondhar monica-band. De geschiedenis zelf is die van een chic meisje, dat op een zeker oogenblik een zigeunerkamp komt „binnen rollen". Zij heeft haar geheugen verloren en slechts door een moeilijke operatie wordt oil euvel verholpen. Verder is er nog een baron, die op de bruidschat van het meis je loert, doch achter het net vischt. omdat zij haar hart schenkt aan één der zigeu ners Een film, afwisselend met muziek; ernst en luim. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2