Ons Kort Verhaal Gunstige verschijnselen op financieel-economisch terrein Berlijn zit in het donker, maar herademt LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 29 Juli 1939 PARLEMENTAIR OVERZICHT Het lesje Ritmeester De goederenmarkten Een oefening VRAGENRUBRIEK Vermoedelijk hebben de vrij gunstige berichten uit ons binnenlandsoh econo misch leven steun aan de obligatiemarkt gegeven. Van speciaal belang in dit ver band is b v. het verslag der Rijkspostspaar bank in 1938. dat niet slechts een aanzien lijke toeneming der inlegging imet 44.6 millioen gulden' vertoont, doch. hetgeen van nog grooter belang ls. een overschot van stortingen over terugbetalingen ten bedrage van 19 millioen gulden Ondanks vele tegenwerkende factoren blijkt dus het h'ederlandsche spaarkapitaal verder te zijn toegenomen Het soaartcgoed bij de Rijkspostspaarbank alleen beliep eind 1938 678 millioen gulden. Een buitengewoon gunstig verschijnsel is ook de scherpe aan houdende daling in het aantal faillisse menten. Dit aantal bedroeg In het eerste halfjaar van 1939 slechts 1146 tegenover 1362. 1688, 2283 en 2419 in de overeenkom stige perioden van 138 terug tot 1935, Wel degelijk blijkt hieruit de flnandeele kracht van ons bedrijfsleven en de groote reserves waarover onze volkshuishouding beschikt. Het verloop der aandeelen bleef ook deze week onder den druk der politieke onzeker heid tamelijk onbelangrijk. De omzetten waren doorgaans miniem en fluctuaties zelden wijder dan een paar punten. Sterk de aandacht trokken de aandeelen der Amsterdamsche Bank-en der Rotterdam - sche Bankvereeniging na de verrassende aankondiging der belangengemeenschap. Deze aandeelen vertoonden natuurlijk uit hoofde van de komende terugbetaling een aanzienlijken sprong, gevolgd door een kleine reactie. In hoeverre in den huidigen koers de verwachte toenemende rentabi liteit reeds is verdtsconteeerd, valt nog niet te zeggen. Ten aanzien van de verdere uit werking der belangengemeenschap doen allerlei geruchten de ronde Zoo verluidt b.v. dat de Rotterdamsche Bankvereeni ging uit Amsteram, de Amsterdamsche Bank uit Rotterdam zou verdwijnen, hoe wel ten aanzien hiervan geen enkele be vestiging is te verkrijgen. In elk geval is zeker, dat een te groote reeks van muta ties. verschuivingen enz. binnen beide practisch gefusionneerde banken te wachten is. Dat onze banken trachten het gebrek aan zaken op allerlei wijzen te compen- seeren, blijkt wel uit de vorming van syn dicaten tot het overnemen van pakket ten buitenlandsche aandeelen. Deze week b.v. vond hier met goed succes de emissie plaats van certificaten van 10.000 nieuwe aandeelen Douglas Aircraft, zijnde het re sidu van een pakket van 29320 aandeelen door het Nederlandsch consortium over genomen. Een uitbreiding van het Neder landsch belang in deze groote Amerikaan- sche fabriek, die zooveel uitnemende toe stellen aan de KA.M. levert, ls op zichzelf geenszins te verwerpen. ..Tire Wall Street Journal" zwaait in een hoofdartikel den Hollanders zefs grooten of toe voor hun initiatief en ondernemingsgeest in dit op- zioht .hoewel het dit leidende New-York- sche financleele blad ook niet heeletnaal duidelijk ls, waarom Douglas Aircraft deze aandeelen wel ln Nederland en niet ln New-York aan den man kon brengen. Toch doet het vreemd en zelfs wat pijnlijk aan. dat onze groote banken zulk een bij zondere interesse aan den dag leggen voor een buitenlandsche vliegtuigenfabriek, te genover een slechts uiterst matige belang stelling voor de Nederlandsdhe vliegtuig nijverheid, die zonder eenlgcn twijfel groo- tere aandacht van het Nederlandsche ka pitaal ten volle waard zou zijn. Op de goederenmarkten is den laatsten tijd eenige beweging gaande geweest, 's Werelds belangrijkste voedingsmiddel ftevens bron van welvaart voor tal van landen en voornaamste vrachtobject der Internationale scheepvaart), de tarwe, heeft een prijsdaling ondergaan, die het orijsneil tot het laasrste punt sinds het Jaar 1592 heeft doen zakken Deze daling is tce te schrijven aan bijzonder groote oog sten in Canada, de Ver. Staten. Frankrijk en Argentinië, alsmede aan de moeilijk heden'bij de liquidatie van het uitvoer- overschot In laatstgenoemd land. Men hoopt nu eerlang een internationale tarwe- conferentie bijeen te kunnen roepen, doch de politieke situatie maakt het niet zeer waarschijnlijk, dat hiervan groote resulta ten te verwachten zijn. Een aanzienlijk gunstiger beeld vertoont de rubbermarkt. Het Int. Rubber Comité heeft deze markt een verrassing bezorgd, door niet alleen het ultvoercontingent voor het vierde kwartaal met 5°/o tot 6°/» te ver- hoogen, doch ditzelfde ook met terugwer kende kracht te doen ten aanzien van het reeds vastgestelde quotum voor het derde kwartaal. Dit besluit vindt zijn grond in de werkelijk sterk verbeterde statistische positie van het product. In de eerste vijf maanden immers daalde de wereldexport van rubber met ca. 7000 ton tot 370.000 ton. terwijl in diezelfde periode het ver bruik met niet minder dan 65.000 ton tot 436.000 ton steeg De consumptie beweegt zich dus aanzienlijk boven het productie- peil en de voorraden zijn dientengevolge tot een laagterecord voor de laatste Jaren gedaald. De quota verhooging moet als een groet voordeel voor de rubberondernemin gen vorden beschouwd. Weliswaar ver toonde de rubberprijs een geringe reatie, doch het is waarschijnlijk dat deze spoedig voor een herstel plaats zal maken. De com binatie van grooteren uitvoer en hoogeren rubberprijs zal er ongewljfeld toe leiden, dat de nettowinst der ondernemingen over 1939 niet onbelangrijk die van 193S zal overtreffen. Java heeft het extra-quotum ad 20.000 ton suiker, dat deel uitmaakt van een to taal ad 100.000 ton, op 5 Juli aan ver schillende landen ten behoeve van het Britsch verbruik toebedeeld, aan den Int. Sutkerraad teruggegeven. Deze teruggave is niet zoo vreemd als zij lijkt, daar het extra-quotum slechts was geleend van het volgend restrictiejaar. Het beteekende op zichzelf dus in het geheel geen voordeel voor Java. Bovendien bleek, dat Engeland, vreemd genoeg, verre van happig was, de meerdere suiker op te nemen. Het is daar om volkomen verklaarbaar, dat Java de 20.000 ton voor het volgend jaar heeft ge- reverveerd en zich niet op eenigerlei wijze heeft willen binden, om deze hoeveelheid juist naar Engeland af te zetten, nu men in het Verre en Nabije Oosten waarschijnlijk een veel beter afzetgebied heeft, Twee gebeurtenissen, de eene op Interna tionaal terrein, de andere op blnnen- ïandsch politiek gebied, zetten haar stem pel op de financleel-economische ontwik keling van deze week. Beiden werden eerst Donderdag bekend en bijgevolg kan over invloed en draagwijdte nog weinig po sitiefs worden gezegd. De eerste is de vol komen onverwachte opzegging door de Ver. Staten van het handelsverdrag met Ja pan per 27 Januari a.s. Deze opzegging heeft een politieken zoowel als economi- schen kant. Zij ls natuurlijk bedoeld om politieken druk op Japan uit te oefenen ten aanzien van de activiteit van dit land in het Verre Oosten en de Ver. Staten ge bruiken te dien einde het commercieele wapen: een geducht wapen, aangezien het de mogelijkheid schept, om, de Neutrali- teitswet ten spijt, na zes maanden een vol komen embargo te heffen op leveranties oan Japan van Amerlkaansch katoen, staal, ijzer, petroleum enz. Wat hiervan het re sultaat zal zijn, of de Ver. Staten zich bijv. tevens niet in him eigen commercieele vingers zullen snijden, of niet de crisis ln liet Verre Oosten er door zal worden ver scherpt, dan wel of omgekeerd Japan wer kelijk de duimschroeven zullen worden aangelegd, wat de gevolgen zullen zijn voor de goud- en zilvermarkt, het zijn alles vra gen, die op het oogenblik zelfs niet bij benadering zijn te beantwoorden. De tweede gebeurtenis is het in de wieg smoren van het tweedaagsche kabinet- Colijn Ook hiervan zijn de gevolgen op het oogenblik dat dit wordt geschreven nog niet te peilen. Sleohts lijkt het waarschijn lijk, dat het met de orthodox-financleele politiek thans is gedaan en dat, hoe de nieuwe regeering er ook mocht uitzien, zij de verwezenlijking van haar program ten aanzien van werkverschaffing en defensie zal stellen boven het beginsel van de te ring naar de nering te zetten. Uit dezen waarschijnlijken gang van zaken mag dan ook, mede in verband met het door dr. Colijn opgehangen sombere beeld onzer staatsfinanciën, wellicht reeds thans de conclusie worden getrokken, dat begroo- tingsevenwicsht vermoedelijk op het tweede plan zal worden geschoven en dat in ster ker mate dan tot dusver zal worden ge leend. Waaruit wederom als onvermijdelijk consequenties zullen voortvloeien een druk op den gulden, die reeds Donderdagmiddag wederom is ingezet, een nieuwe daling op de obligatiemarkt, welke juist bezig was zich op krachtige wijze te herstellen, als mede een vlucht ln aandeelen, teneinde Tweede Kamer. AANVULLINGS-BEGROOTING VAN DEFENSIE. (Van onzen parlementairen medewerker). Het kan vreemd gaan in het politieke leven. Een paar dagen geleden werd er over ge redekaveld, of Minister van Dijk, als hij hef militaire crediet zou moeten verdedi gen, nog demissionair zou zijn. Gisteren verdedigde hij het crediet en hij was.... weer demissionair. In die paar dagen was hij ook nog even „echt" minister geweest. In de bestaande omstandigheden vond de Kamer, terecht, geen aanleiding tot lange redevoeringen over het wetsontwerp, dat 33 millioen gulden aanvraagt als extra-crediet over het loopende jaar, een gevolg van allerlei buitengewone voorzieningen. En wij vinden evenmin aanleiding voor een lang overzicht. De Minister van Defensie, die een zeven tal sprekers te beantwoorden had. heeft verzekerd, dat het noodige materiaal steeds zooveel mogelijk in het eigen land wordt gekocht, zoodat de vaderlandsche in dustrie wordt begunstigd: maar natuurlijk moeten de eischen hoog zijn. Wat de vlieg velden betreft kan op Waalhaven niet worden gerekend, zoolang er geen beslis sing omtrent het centrale vliegveld geno men ls. Thans wordt, over een derde vlieg veld, gedacht aan een terrein in Brabant (bij Verhoven). Inzake de vergoeding aan kostwinners en de verlofregelingen heeft de Minister verschillende nadere inlichtin gen gegeven, evenals ten aanzien van ver schillende andere punten en voorzieningen. Ook verdedigde hij het oproepen der grens troepen en deelde hij mede, dat in onder zoek is de vraag in hoever werkgevers ge dwongen kunnen worden dienstplichtigen, die bij hen in betrekking waren, daarna weer in dienst te nemen. Wat de Indische vlootversterking betreft, c'eelde de Minister mede. dat de ingestelde technische commissie bijna met haar ar beid gereed is. De Minister erkende de eigenaardigheid van het feit, dat 25'Vo van den voor militai ren dienst aangewezen werkloozen plotse ling werk bleek te hebben, toen ze moes ten opkomen. Hij zou zien, of Sociale Zaken naar dat feit een onderzoek wilde instellen. De Kamer heeft het wetsontwerp aan genomen; zij ging daarna uit elkaar. gewaarborgd te zijn tegen eventueeele ver liezen uit hoofde van inflationistisöhe In vloeden. Het perspectief lijkt dan ook voorshands weinig gunstig, vooal wanneer men zioh gaat verdiepen In de door dr. Colijn gepubliceerde cijfers van het te ver wachten begrootingstekort en van den om vang onzer vlottende schuld op het eind van 1939. Met bijzonder groote spanning zullen derhalve niet slechts financleele kringen ln Nederland, doch ook die in het buitenland, het verloop der nieuwe crisis volgen. Zij is te meer betreurenswaardig, nu de berichten uit ons binnenlandsoh econo misch leven vrij gunstig blijven luiden. (Nadruk verboden). Door J. F. BALJE. De fabelachtig rijke winkelier De Bruin (en hieruit kunt U al constateeren, dat dit verhaal in het grijze verleden plaats vond, want tegenwoordig zijn er geen fabelach tig rijke winkeliers meer) werd wakker, doordat een ruwe hand hem bij den schou der schudde. Verbaasd wreef hij zich de oogen uit. en keek toen knipperend in een gemaskerd gezicht, enden loop van een revolver! Hij maakte een beweging van schrik, maar onmiddellijk kwam de revol ver dreigend nader, terwijl een stem hem zacht toebeet: „Geen beweging maken! En niets zeggen, voor ik er toestemming voor geef, begre pen?" De Bruin knikte bevestigend, waarop de gemaskerde kalm een cigaret opstak, ln- tusschen De Bruin scherp ln het oog hou dend. Op zijn gemakje schoof de inbreker een stoel bij het bed en nam daarop plaats. Nonchalant knipte hij de asch van zijn ciga ret, deed een paar diepe halen en vestigde toen zijn oogen met doordringenden blik op De Bruin's gezicht. „Je bent een schurk, een uitzuiger, een beul voor je personeel, een onaangenaam mensch voor je omgeving!" zei hij eindelijk op een toon, alsof hij naar De Bruin's ge zondheid informeerde. „En daarom heb ik besloten, je een lesje te geven". Angstig hield De Bruin de revolver in het oog, die dreigend op hem gericht bleef. Dit was dus een situatie, zooals hij zoo vaak in detective-verhalen gelezen had Met belang stelling had hij altijd dergelijke verhalen verslonden, genoten van de brutaliteit der misdadigers, of van een schitterenden inval, waardoor het slachtoffer zich uit zoo'n im- passee wist te redden. Eigenlijk diende hij zich nu met bravour op den schurk te wer pen, hem diens revolver te ontwringen en de politie opbellen. Maarhij was geen held, hij besefte integendeel, dat hij geen greintje moed bezat. Het angstzweet prikte hem op het hoofd en hij durfde dit zelfs niet afwisschen uit vrees, dat de ander dit voor een aanval zijnerzijds zou aanzien en hem een kogel door het hoofd jagen. Steeds hield De Bruin zijn schichtige oogen op de revolver gevestigd, waarmee zijn belager toch al zoo gevaarlijk speelde. Verbeeld je, dat het ding eens plotseling buiten diens wil afging hij mocht er niet aan den ken! En waarom bleef de kerel zoo lang zwijgen? Was dat misschien om zijn zenu wen tot het uiterste te prikkelen? De Brum voelde het als een soort verlichting, toen de inbreker tenslotte weer begon te spre ken met een verbeten trek om den mond. I „Ik ben geen beroeps-inbreker", hoorde De Bruin hem zeggen, „en ik zal zelfs mijn incognito opheffen. Ik bende reizi ger, dien je vanmiddag op een hondsche wijze uit je kantoor hebt doen smijten. Zoo als je alles op een hondsche wijze doet. Vanmiddag wilde je me zelfs niet aanhoo- ren, gaf je mij geen gelegenheid het artikel, waarmee ik toch mijn brood moet verdie nen, aan te prijzen. Toén was je heer en meesternü zijn de rollen omge keerd. Thans wensch ik mijn goede woor den niet meer aan je te verspillen". Bedachtzaam doofde de inbreker zijn ci garet uit, en haalde toen langzaam een pa pier uit zijn zak. Hij reikte dit De Bruin toe, gaf hem daarna een vulpenhouder. „Teeken dit papier!" zei hij op een drei genden toon. „Je hoef het niet te lezen, want of je ermee accoord gaat of niet, aan het teekenen ervan zal je toch niet ontkomen!" De vulpenhouder trilde in De Bruin's hand en even nog wierp hij een hulpeloo- zen blik in het rond. Maar opnieuw nader de het zwarte gaatje van den revolverloop, die dood en verderft kon braken, zijn be zweet voorhoofd, en snel plaatste hij zijn handteekening op het hem toegereikte pa pier. Met een vlugge beweging griste zijn tegenstander het papier weg, bekeek nauw keurig de handteekening en lachte toen grimmig. „Dat's voldoende!" bromde hij voldaan Toen trok hij zich langzaam terug, den ze- nuwachtigen De Bruin toebijtend, dat hij zich minstens een kwartier „koest" moest houden, en verdween door het open raam.. Twee dagen verliepen, dagen, waarin De Bruin in een nerveuze spanning verkeerde. Toen werd een buitengewoon groote kist bezorgd, die door drie mannen naar zijn magazijn gedragen werd. De Bruin verwijderde eigenhandig de emballage. Boven op de kist lag een brief, dien hij wild openscheurde. Zijn gezicht werd vuurrood van woede, toen hij den in houd las: „Weledele Heer, ..Het deed ons genoegen Uw prachtige order te mogen ontvangen. Bijgaand zenden wij de door U bestelde 2000 speelgoedrevolvers, de hoop uitspre kend. dat U ons binnenkort weer met een dergelijke order zult willen vereeren. Ter vergelijking voegen wij hierbij tevens het exemplaar, waarvan onze vertegen woordiger tijdens zijn bezoek ten Uwent de eer had, U de werking te verklaren, en waar voor U zoo'n vriendelijke belangstelling aan den dag legde. Ons aanbevelend voor Uw gewaardeerde verdere orders, teekenen wij, „met verschuldigde hoogachting. „N.V. Engroshandel Kinderspeelgoed". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: Begin September 1938. De Duitsche kran ten verkondigen op de gebruikelijke sug gestieve wijze, dat er te Berlijn een gene rale repetitie plaats zal hebben van de luchtbescherming. De radio organiseert voordrachten over dit onderwerp. Op de aanplakzuilen verschijnen de kille wette lijke gegevens betreffende de oefening. Ook in winkels, waar men zulks wel allerminst verwachten zou, verschijnen etalages vol zwart papier, dat men met punaises aan zijn venster kan bevestigen, opdat geen lichtstraal naar buiten doordringe. Massa's menschen besluiten er eindelijk toe, om een volksgasmasker te bestellen. Degenen, die dit reeds vroeger gedaan hebben, staan in lange rijen om hun gasmasker af te halen. Zij, die bij de luchtbescherming een baantje hebben, zoeken hun spullen bij elkander en houden zich gereed. En dan komt plotse ling de tijding, dat de generale repetitie van het luchtbeschermingswezen „om tech nische redenen" is uitgesteld. Doch eenige uren voor de publicatie van Een woord van aanbeveling .is niet meer noo- dig. De Ritmees ter Ideaal ls alom bekend als de Ideale 8 cis. sigaar. sigaren 3634 f Inge 2. Med.i dit besluit had zich een feit van historische beteekenis afgespeeld. Te München waren de Führer en de Duce samengekomen met Chamberlain en Daladier om over het lor der Sudeten te beslissen. En plotseling wist men. wat vrijwel niemand verwacht had: Er was alarm geslagen voor een geval van ernst en niet voor een repetitie. Het Duit sche volk had zich gewapend tegen even- tueele luchtaanvallen in geval van oorlog. Het was geen spel geweest, doch bittere ernst. Half Juli 1939. De Duitsche kranten ver kondigen op de gebruikelijke suggestieve wijze, dat er te Berlijn een generale repeti tie plaats zal hebben van de luchtbescher ming. De radio organiseert voordrachten over dit onderwerp. Op de aanplakzuilen verschijnen de kille wettelijke gegevens be treffende de oefening. En intusschen woedt de campagne tegen Engeland, wordt de toon der officieele redenaars, der kranten en van de radio tegen Polen bij den dag scherper. De propaganda heeft zich op bevredigende wijze van haar taak gekweten. Het Duit sche volk is niet bang voor een oorlog, want het staat immers vast, dat Engeland van de landkaart zal verdwijnen, dat Polen een protectoraat wordt, dat Frankrijk voorgoed zijn positie van groote mogendheid verliest en dat Rusland en de Vereenigde Staten er wel heilig voor op zullen passen, om zich aan een gevecht op leven en dood met Duitschland en Italië te wagen. Maar toch... Oorlog ls eigenlijk een heel aardig ding om er uren over te praten. Wanneer men er een glaasje bier bij drinkt, dan is het een ge zellige afwisseling op het gebruikelijke „proost!" om op de toekomstige overwin ningen te klinken. Maar de zaak krijgt plot seling een heel ander aspect, wanneer 't er op aankomt, een oorlog uit te vechten! Dan heeft men plotseling een gezin, dat men slechts zeer ongaarne verlaat. Dan heeft men een positie, die men niet gaarne ver liezen zou. Dan heeft men mannen, vaders, zoons, kinderen, familieleden en vrienden, die men slechts noode zou missen. En ook de goede patriot, die bereid is, alles te ge ven, alles op te offeren, beseft plotseling, dat hij maar één leven heeft te verliezen.. Woensdag 26 Juli, 3 uur 's middags. Grauwe wolken liggen als natte watten opgestapeld boven Berlijn. Het plenst Nu en dan flikkert het even. Dof rommelt de donder. En dan huilen plotseling de sirenen. Een oogenblik twijfelt men. want juist rolt er een zware slag over de Duitsche hoofd stad. Doch het gerommel versterft en dan hoort men 't heel duidelijk, de sirenen van de luchtbescherming heffen haar klagend gehuil aan. Alarm? Ja, maar niet voor een geval van ernst, doch slechts voor een oefe ning. Want de radio brengt nog muziek, doodgewone muziek, en zelfs geen marsch. zonder dewelke in Duitschland geen dingen van beteekenis denkbaar zijn. In de hulzen klinkt geroezemoes. Er zijn vrouwen, die gichelen, er zijn mannen, die zeer ernstig met elkaar praten. Op de trap pen klinken snelle schreden. Auto's stop pen en voorbijgangers stappen rustig de huizen binnen, waarvoor ze zich toevallig bevinden. De portier, de man, die alles weet en trouwens van alles weten moet, want dat is nu eenmaal zijn vak ontvangt met Berlijnsche gulheid van gebaar zijn schaap jes, die naar den schuilkelder willen en stuurt ze weer terug. Want het signaal, dat de sirenen gaven, beteekende niet, dat de bevolking zich in veiligheid moest stellen voor bommen, die bij dergelijke gelegenhe den verondersteld worden te vallen, doch het botrof slechts een oproep van hen, die de leiding bij de luchtbescherming in han den hebben. De portier maakte van de ge legenheid gebruik, om een beetje theorie te geven. Driemaal een twee minuten volge houden, gelijkblijvende toon bedoelt alleen maar de mobilisatie van de eigenlijke lucht beschermingsorganisatie. Aanzwellend en verstervend sirenengehull gedurende twee minuten beteekent vliegeralarm en alleen bij dit signaal is men verplicht, een onder komen te zoeken in de schuilkelders, of al thans ln hetgeen daarvoor doorgaat, want de bom- en gaszekere schullruimten zijn in de mlllioenenstad Berlijn nog zeer dun ge- Zou men in gewone omstandigheden niet zonder meer bereid zijn om zich de les te laten lezen door den man, dien men eigen lijk niet anders kent dan als iemand, dio tegen een kleine fooi gaarne bereid is om allerlei nuttige dingen te doen, bij deze ge legenheid liet men zijn theorie gaarne over zich heengaan. Immers, de ban was gebro ken, het wis een oefening! En om 7 uur 's avonds begon het toen voorgoed. 7 uur ls het officieele sluitings uur der winkels ln Duitschland en om een of andere reden, die ook voor de meest offi cieele instanties blijkens ontelbare kranten artikelen een volledig raadsel is, geeft de Duitsche huisvrouw er de voorkeur aan, om juist een paar minuten voor zevenen de in- koopen te gaan doen, die ze overdag ver geten heeft. Stampvol waren de zaken, toen precies zooals de portier het verteld had twee minuten lang de aanzwellende en verstervende huiltoon der sirenen weer klonk. Daar hielp geen lieve moeder meer aan. men moest de straat op en den meest nabijen kelder in! De trams bleven staan, waar ze stonden, de autobussen posteerden zich midden op straat, de taxi's stopten, de auto's reden precies volgens voorschrift, een stille zij straat in. Alles, wat zich op straat bevond, stapte het eerste het beste huls binnen en richtte zijn schreden naar den schuilkelder, tenminste, voor zoover er de bekende gele pijlen aanwezig waren, die de richting aan wijzen, wanneer er werkelijk een schuilkel der aanwezig is. Was dit niet het geval, dan maakte men het zich gemakkelijk op de trap en wachtte op de dingen, die gingen komen. De oefening verliep geheel in de stem ming van: „Er ls toch niets aan de hand!" De Berlijner, die van nature een cavalier is, zag in den regel met bewonderenswaar dige tegenwoordigheid van geest nog juist kans om een onderkomen te vinden in den schuilkelder, of op de trap. waar met het gebruikelijke gilletje een paar aardige meisjes op afgestevend waren. Het verblijf in de echte en geïmproviseerde schullruim ten was werkelijk niet vervelend, want er was overal tenminste één gangmaker, die een paar goede moppen vertelde en het ge zelschap aan het lachen bracht. Natuurlijk waren er ook massa's pechvogels, want die vindt men nu eenmaal overal. Sommige menschen hadden er urenlang wachten voor over gehad om terecht te komen in de mo del-schuilkelders. waarover de meeste oifi- cleele gebouwen, voor zoover ze nieuw zijn, beschikken. In deze model-schuilkelders ging het Pruisisch model toe. Men zat er heel nauw op elkaar, er mocNt niet gerookt worden, er werden proeven genomen met de beschikbare hoeveelheid lucht, om kort te gaan. het was erg Interessant, maar hoe genaamd niet gezellig. Vanavond ligt Berlijn in duisternis ge huld. We hebben onze vensters dicht gepu- naisd met groote vellen zwart papier, maar om de een of andere reden schijnt er toch iets aan te mankeeren, want een barsche stem heeft opgebeld en ons gelast, het elee- trische licht uit te draaien. Weshalve deze regelen bij een flakkerend kaarsenvlam metje ontstonden! (Nadruk verboden). L. M. te L. - Amerfoort. Nijkerk, Putten, Harderwijk. Nunspeet, Elburg. Oldebroek, Zwolle, Oud-Leusen, Ommen, Ommerschans. Totaal 103 K.M. Enkele reis 3de klasse Leiden—Amersfoort kost f. 1.70. AmsterdamZwolle: vertrek lederen werkdag van 9 u. 15 en 21 uur (De Ruyterkade steiger 5).. Enkele reis 1ste kajuit f. 1.50; 2de kajuit f.1; retour f. 2.25 en f. 1.50; rijwielen f. 0.30. Adam—Harderwijk (Dc Ruyterkade steiger B): vertrek dagelijks to 8 u. 35; 9 u. 30 'Za terdag 14 u. 30) en 18 uur ('s Zondags 20 uur; 's Zaterdags niet). Enkele reis 1ste kajuit f. 0.50; 2de f. 0.40. re tour f. 0.75 en f.0.60; rijwielen f0.30. Een vacantiekaart 3de klasse kost. ongeacht den afstand f. 4; retour vacantiekaarten (2 dagen geldig) f.6. U moogt echter hierbij niet onbeperkt ge bruik maken van den trein; dan moet u een 8-daagsch abonnement f. 15 koopen. Een flets- abonnement kost f. 5. Mej. B. te L. - Leiden, Utrecht, Ede, Arn hem. Duiven. Zevenaar. Didam, Montferland. Totaal 138 K.M. A. B. C. D. te K. Als een broer erft an een zuster moet in het door U gestelde geval 15"p aan successierechten worden betaald met een verhooging van 20 opcenten. J. J. W. C. te L. U ls niet verplicht afstand te doen van de goederen. Hoe bescherm ik mijn gezin tegen LUCHTAANVALLEN? Leden van de aideeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming vinden op die vraag het afdoend antwoord in tal van lezenswaardig© geschriften, welke deze vereeniging uitgeeft. Vraagt inlichtingen of geeft U nog heden tIs lid op bij den heer D. C. KOK. Rapen burg 9. Tel. 24807 - Ieder bepaalt het be drag van zijn eigen contributie (minimum 25 cents 's jaars). '23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10