TRIUMPH BUITENLAND LOGISCH DAT ENORM STIJGT De opzegging van het Amerikaansch-Japansch handelsverdrag T IS DE BESTE \c SIGARET EN 'N TRIOMF IN SMAAK! Vrijdag 28 Juli 1939 UIT DE BONTE WAERELD Algemeene Toestand Rond Danzig De besprekingen te Moskou Diverse meeningen Goebbels contra King Hall Parlement 4 Augustus op reces De aanslagen ra li i Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 CONCERT IN „ENDEGEEST". De patiënten van ..Endegeest" genoten gisteravond op het Kasteelplein van een uitstekend concert, aangeboden door het R.-K. Harmoniegezelschap ..Triumph". Aan het einde van dezen avond heeft de geneesheer-directeur dr. F. J. Stuurman het gezelschap uit naam der patiënten dank gezegd voor het gebodene. R.K. NIJVERHEIDSONDERWIJSCURSUS VOOR MEISJES. Geslaagd voor het getuigschrift van de I-jarige cursus der school Geversstraat 21, Oegstgeest. afd. v. d. R.K. Vakschool voor Meisjes, te Leiden de dames: A. de Gelder, S. de Gelder en G. Maat Oegstgeest; L. Herreur, Sassenheim; B. Kralt, A. Krom hout. B. Mulder, A v. Noort, C. v. Star- kenburg, M. v. Tilburg en R. Tummers, Rijnsburg; W. v. Leeuwen, Katwijk Zee. De Poolsche commissaris-generaal te Dan zig heeft den Senaat van Danzig twee nota's overhandigd. In de eerste geeft de Poolsche regeering opnieuw 'n uiteenzetting van haar lezing over het Incident, waarbij de Poolsche douanebeambte Boedzlewlcz werd omgebracht. Zij verwerpt de lezing van Danzig, volgens welke de schuldigen in staat van wettige zelfverdediging zouden hebben gehandeld en verlangt strenge be straffing. Zij wenscht verder in kennis te worden gesteld van de Identiteit der daders cn van den loop van de gerechtelijke in structie tegen hen. De tweede nota is een antwoord op den 4191 (Ingez. Med.) DE WERKLOOSHEID. Bij deri gemeentelijken dienst voor sociale za ken afd. Arbeidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven: Aardewerk enz. Steenfabr. arb. 10. Totaal 10. Boekdrukkerij, enz.: Boekdrukker 5, fotogra fen 4. hulp-vakarbeiders 2. letterzetters 16, steen drukkers 2. Totaal 29. Bouwbedrijven, enz.: Behangers 7, baggerlie- den 1. betonvlechters 7. betonwerkers 13. glazen- wasschers 2. granietwerkers 2. grondwerkers 28. heiers 1. metselaars 58. opperlieden 26. schilders 34. sloopers 1, steenhouwers 2. straatmakers 3. hulp-straatmakers 1, stucadoors. witters 19. tim merlieden 85. uitvoerders 6. voegers 17. ong. bouwvakarb. 4. Totaal 317. Chem. Nijverheid: Lab. bedienden 2. vuur werkmakers 1. zeepfabr. arb. 3, Totaal 6. Houtbewerkers: Houtbewerkers 13. kistenma kers 2. lijstenmakers 3. Mandenmakers 1. meubel stoffeerders 7. Meubelmakers 12. politoerders 2. ong. fabr. arb. 13. Totaal 53. Kleeding, enz.: Beddenmakers 3. bleekers 7. kappers 3. kleermakers 56. Totaal 69. Leder, enz.: Schoenmakers 8. vellenblooters 3. Totaal 11. Metaalnijverheid: Bankwerkers 28. blikbewer- kers 8. burgesmeden 10. electriciens 13, gasfitters 2. instrumentmakers 2. kettingsmeden 3, klin kers 1, koperslagers 2. lasschers 6. loodgieters 8. machinisten 3. metaalboorders 2. metaaldraaiers 2. metaalzagers 1. monteurs 6. pianostemmers 2. ponsers 2. rijwielherstellers 5. scheepstimmer lieden 1. stokers 5. tegenhouders 5. hulp-verw. monteurs 1. voorslaanders 5. voorwarmers 2. vuurwerkers 1. wagenmakers 3, ijzerwerkers 8. zandvormers 3. zilversmeden 2. ong. arbeiders 13. Totaal 155. Papier, enz.: Boekbinders 14. Totaal 14. Textielnijverheid: Hekelaars 1. katoendruk kers 13. kluwers e.a. 3. luikers 2. plaatsnijders e.a. 5. spinners 10. staaldraaddraaiers 1. strijkers 2. wevers 30. wolbewerkers 14. ong. textielarb. 30 Totaal 111. Voedings- en genotmidd.: Bakkers 42. sigaren makers 6. Sig. strippers 2. slagers 21. suikerwer kers 10. wijnkoopersknechten 5. zuivelbereiders 2. ong. fabr. arb. 15. Totaal 103. Landbouwbedrijven: Bloemisten 5. landarbei ders 11. tuinlieden 11. warmoeziers 7. ong. land- arb. 1. Totaal 35. Handel: Etaleurs 3. lompensorteerders 6. ma- pazijnknechten 27. reizigers, colp. 25, winkelbe dienden 13. Totaal 74. Verkeerswezen: Emballeurs 1. chauffeurs 2r exp. knechten 6. koetsiers 4. kellners 24. koks 1 loopknechten 19. schippers 26. spoor- en tram- pers. 14. wakers 2. transportarb. 24. Totaal 144 VerzekeringswezenIncasseerders 12. Totaal 12. Vrije beroepen: Bedrijfsleiders 4. kantoorper soneel 47, musici 3. overheidspersoneel 1. teeke naars 3. werkmeesters 6. Totaal 64. Ongeschoolde handarb.: Losse arbeiders 140. Totaal 140. Huiselijke diensten: Huispersoneel 9, verple gers 1. Totaal 10. Pers. (geen handarb.) zonder voork. v. ber. 12 Totaal 12. A.V.O. 3. Totaal 3. Vrouwen: Analysten 1. kapsters 1. naaisters 5. winkeljuffrouwen 5. kantoorbedienden 17. ver pleegsters 1. bedrijfsleidsters 2. tandartsass. 1. onderwijzeressen 3, ass. en huishoudsters 7. dag meisjes 11, dienstboden 3. werksters 38. fabr. arbeidsters 4. A.V.O. 2. Totaal 101. Alg. Totaal 1473. 28 Juli 1938 3708. 29 Juli 1937 3928 Ben. 16 Ged. Werkloozen en 1820 in werkver schaffing. (Inset Med.) stap. dien de Senaat op 24 Juli heeft ge daan naar aanleiding van een incident aan de grens, waarbij schoten zouden zijn ge wisseld tusschen Polen en grenswachters van Danzig. De nota constateert, dat een dergelijk incident zich niet heeft voorge daan, maar dat de Poolsche autoriteiten niet kunnen weten, of er misschien een schietpartij is geweest tusschen groepen miliciens of grenswachters van Danzig. De Poolsche regeering spreekt er haar verwondering over uit, dat de Senaat het nuttig heeft geacht, stappen te doen ten aanzien van incidenten, die zich niet heb ben voorgedaan. Zij schrijft dit toe aan de zenuwachtigheid die. aldus de nota, te Danzig schijnt te heerschen. De Poolsche spoorwegbeambte Jankowski die op 23 Juli gearresteerd werd, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens het lezen en verspreiden van verbo den Poolsche kranten. De Poolsche pers meldt, dat de laatste dagen te Danzig 300 personen, onder wie talrijke leden van S S. en S.A., gearresteerd zijn en dat de gevangenissen overvol zijn met politieke gevangenen. De Senaat van Danzig heeft een veror dening gepubliceerd, waarbij aan de I>an- ziger autoriteiten het recht wordt gegeven, alle ondernemingen, die zich ten tijde van de van kracht verklaring van het decreet van 3 Maart inzake de aanmoediging der emigratie van de Joodsche bevolking van Danzig in JOodsche handen bevonden, ver beurd te verklaren. Deze verordening voorziet voorts in de confiscatie van alle onroerende goederen '-et gebied van Danzig, die geheel of ten - aan Joden toebehooren, zelfs indien elders dan te Danzig gedomicilieerd jorlooplge bewindvoerders zullen wor den benoemd, om den verkoop en toewij zing der op deze wijze verbeurd verklaarde goederen te regelen. Molotof heeft gisternamiddag wederom de ambassadeurs van Frankrijk en Engeland en den heer Strang ontvangen ter voort zetting van de onderhandelingen. De bijeenkomst op het Kremlin duurde anderhalf uur. Men gelooft, dat de onder handelingen bevredigenden voortgang ma ken. doch er is nog geen beslissing bereikt. Weldra zullen nieuwe besprekingen in het Kremlin plaats hebben Voor en na hun onderhoud met Molotof pleegden Seeds Naggiar en Strang overleg in de Brltsche ambassade. De Amerikaansche minister Morgenthau heeft verklaard, dat het ministerie van Fi nanciën de kwestie van verderen aankoop van goud en zilver uit Japan zou bestudee- ren in het licht van de opzegging van het handelsverdrag tusschen belde landen. Ook zal opnieuw bestudeerd worden of hoogere Invoerrechten zullen worden geheven van Japansche stoffen, als tegenmaatregel te gen de ultvoersubsidles, die de Japansche regeering zou verstrekken Beperking van den Amerikaanschen goud en zilveraankoop zou een ernstige slag voor Japan zijn. In de laatste twee jaar heeft Japan aan de Vereenigde Staten voor 45 millloen aan goud en voor 4.200.000 dollar aan zilver verkocht. In een persconferentie is gistermiddag den minister van buitenlandsche zaken Hull.g evraagd of hij met Japan onderhan delingen wilde openen om het handelsver drag te vervangen. Huil antwoordde hierop, dat de houding van het ministerie afwach tend blijft, zooals de laatste zes maanden. In politieke kringen te Washington heeft men het opzeggen van het handelsverdrag Imet voldoening ontvangen. Het schijnt, dat overeenstemming is ontstaan tusschen re- (Ingez. Med.) In antwoord op de brieven van King Hall zou Goebbels aan sommige Engelschen per soonlijke brieven hebben doen zenden. Schotsche persoonlijkheden, o.a. secreta rissen van golfclubs, vonden de laatste da gen tot hun verrassing bij hun post groote enveloppen, welke een brief bevatten met het opschrift: „Antwoord van rijksminister Goebbels aan de Brltsche propaganda." De brief luidt als volgt In het briefpamflet. dat gij Stephen King Hall. zoo goed waart, aan verschillende in gezetenen van dit land te zenden, zegt gij, „dat gij iets aan het Duitsche volk wilt zeg gen." Ongelukkig voor u en nog meer voor ons, geviel het, dat wij toevallig vernamen, dat gij in dienst stond van het Brltsche Foreign Office, en dat uw briefpamfletten geschreven, gedrukt en verzonden waren op last van en met den steun en de ge- inspireerde hulp van lord Halifax zelf. Dit beteekent niet, dat deze onzinnige en kinderachtige propaganda minder ern stig geacht moet worden. Integendeel, het feit. dat zij komt uit den winkel van Dow ning Street is voldoende, om haar nog stuitender en weerzinwekkender te maken. Gij kunt deze leugens vertellen aan andere oude zeerobben. Mej. J M. A Broerse en de heer G. Rietveld beiden alhier zijn geslaagd voor het examen hoofdakte. ENGELAND EEN GENERAAL WORDT EEN ROOS. Welke vrouw heeft niet eens verlangende blikken geworpen naar een bouquet .Maar schalk Niel-rozen"? Wie bleef niet eens in bewondering voor deze trotsche bioemen staan wanneer zij ergens bij den bloemist worden uitgestald? En nauwelijks iemand zal er ooit aan denken, dat Adolphe Niel eenmaal een der meest gevierde veldheeren van Frankrijk was. En het was een alles zins oorlogzuchtig man, naar when wij tegenwoordig een onzer heerlijkste rozen- soorten hebben genoemd. De belegeringen van Bomarsund en Sevastopol waren Niel's werk. Hij bezielde het leger in den Ita- liaansch-Fransohen oorlog en reorgani seerde als minister van Oorlog het reeds totaal verzwakte Fransclhe leger. De positie, van Napoleon m was toen reeds danig ver zwakt en aangezien de leger-hervorming van Niel niet leidde tot den verwachten al- gemeenen dienstplicht, was Napoleon in hoofdzaak nog sleohits op politieke resul taten in het buitenland aangewezen. Aldus begon hij zijn agressieve politiek, die aan leiding zou worden tot den oorlog van 10. In het jaar 1361 kweekte men in Frank rijk voor het eerst een langstelige gele roos met teer rose-doorschijnende bloemknop pen. Ter herinnering aan den beroemden veldheer, die bovendien een groot liefheb ber van rozen was. gaf men deze bloem dsn naam „Maarschalk Niel" Zoo zijn er nog tal van voorbeelden te noemen, die aantoonen, dat de namen van eens beroemde mensdhen dikwijls in de zonderlingste vormen voor het nageslacht bewaard blijven en voor de merkwaardigste zaken als aanduiding gebruikt worden Chamberlain heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat het parlement op 4 Augustus op reces gaat. Greenwood en Sinclair herhaalden hun bezwaren, doch de minister-president ver klaarde: „Wij hebben geen reden, om aan te nemen, dat indien zich ernstige gebeur tenissen zouden voordoen, dat binnen veer tien dagen of drie weken of een bepaalden tijd het geval zou zijn." Greenwood drong er op aan, dat Cham berlain de verzekering zou geven, dat de regeering niet van de gevolgde politiek zou afwijken, zonder dat het huis bijeen zou ko men. Chamberlain antwoordde, dat naar zijn meening er gelegenheid voor bijeenroepen van het huis zou zijn, indien de regeering een belangrijke afwijking van de buiten landsche politiek zou overwegen. Churchill -vroeg, of de premier het niet ongerijmd achtte, aan te kondigen, dat het parlement tot 25 October op reces ging, in dien de mobilisatie van het Duitsche leger in de eerste dagen van Augustus steeds zou voortschrijden. Hierop antwoordde Chamberlain: „Dat is een hypothetische vraag." Op de vraag, of hij het initiatief zou ne men voor een onderzoek naar de mogelijk heid van een redelijke verdeeling der eco nomische hulpbronnen van de wereld onder alle landen, heeft Chamberlain geantwoord, dat een onderzoek naar een dergelijke kwestie zich zou moeten uitstrekken, zoo wel tot politieke als tot economische pro blemen. Naar de meening der Britsche regeering is de tijd niet gunstig voor het nemen van een initiatief voor eenlge algemeene confe rentie over deze vraagstukken. Greenwood heeft de Labourmotie inge diend. waarin het betreurd wordt, dat „de regeering geweigerd heeft de noodige mid delen te verschaffen voor verbetering en uitbreiding der ouderdomspensioenen." Greenwood zeide. dat de oppositie, den zwaren last der defensie ten spijt, niet be reid is het normale proces der sociale dien sten op te offeren en een ouderdomspen sioen van een pond sterling per week en van 35 shilling voor echtparen voorstelt, betaal baar. indien de betreffende personen hun betaalde betrekkingen verlaten. Chamberlain herinnerde er aan, dat de uitgaven voor defensie in het loopende jaar 150 millioen pond bedragen, waarvan slechts 250 millioen uit de loopende inkomsten zal worden bestreden Hij zeide er niet in het minst aan te twijfelen, dat de noodige lee ningen dit jaar en de volgende jaren moge lijk zullen zijn ter dekking van het defensie programma, doch het land kan thans het Labourplan, dat 100 tot 200 millioen extra zou vragen, niet bekostigen. De regeering wil echter een onderzoek toezeggen. De conservatief Rowland stelde een amendement op de Labourmotie voor. in houdende, dat het huis de mededeeling be groet. dat de regeering voornemens is on verwijld een grondig onderzoek in te stel len naar de ouderdomspensioenen met het doel een spoedige beslissing te bereiken en de hoop uitspreekt dat zonder overmatige lasten te leggen op de schatkist eenige ver beteringen zullen kunnen worden aange bracht. De motie der Labourpartij werd met 356 tegen 163 stemmen verworpen. Het amendement van Rowland werd aan genomen met 357 tegen 164 stemmen. Behalve de drie aanslagen te Liverpool, die men reeds in ons blad van gisteren ver meld vindt, hadden de Iersche terroristen nog een vierden aanslag beraamd, die niet tot uitvoering gekomen is. 's Avonds te elf uur ontdekte een waker te Ormskirk (Lan cashire), dat aan een transformatorhuisje ontplofbare stof was aangebracht met een lont en een uurwerk, dat op 's nachts één uur gesteld was. Een groot deel van de 6tad zou in donker gekomen zijn als deze aanslag gelukt ware, behalve de groote stoffelijke schade. De politie is den geheelen nacht bezig met het opsporen van verdachten, zoowel te Londen, Liverpool als in de Mid lands, maar gisteravond zeven uur waren wel vele verdachten verhoord, maar slechts twee tot nader order vastgehouden. Chamberlain heeft gezegd, dat de wet tot beteugeling van de wandaden der terroris ten hedenavond In de staatscourant moest staan. Het Hoogcrhuis zal alle drie lezingen achtereen houden en het Lagerhuis zal niet als gewoonlijk te vier uur uiterlijk met weekend gaan, maar in zitting blijven om mogelijke amendementen der Lords onmid dellijk te behandelen., Eén man, die verdacht wordt medeplich tig te zijn aan de bomaanslagen in het Kingscross-station, is te Londen gearres teerd. Hij is te zamen met vier anderen gehoord. Tc Londen en elders, vooral te Liverpool, waar zich ontploffingen hebben voorge daan. zijn talrijke huiszoekingen verricht. Op de stations worden strenge voorzorgs maatregelen genomen. Ieder pak en iedere koffer, welke wordt aangeboden, wordt onderzocht. Op het historische Hampton Court is een brief ontvangen, waarin stond: „Ontruim het gebouw, wij willen geen vrouwen doo- den". Deze brief was onderteekend „Ira". De brief was niet gefrankeerd en de poli tie moest strafport betalen. Men veronderstelt, dat deze brief niet ernstig bedoeld ls. (Ingez. Med.) publlkeinen en democraten, die een diplo matieke actie verlangen, eerst in het Verre Oosten en vervolgens misschien in Europa. (Het is Havas die dit meldt.) In diplomatieke kringen is men van mee ning, dat de maatregelen, welke tegen Ja pan genomen kunnen worden, de volgende zijn: verhooging der havenrechten voor Ja pansche schepen, beperking van toelaten van Japansche handelsrelzgers en een em bargo op Amerikaansche wapens en oor- logsmaterieel voor Japan. Het besluit het handelsverdrag met Ja pan op te zeggen, sluit voor Engeland een boodschap In. die niet minder veelbeteeke- nend ls dan de boodschap, die het Inhoudt voor de Chineesche regeering. aldus ver klaart de New York Times. Het blad noemt dezen maatregel de belangrijkste diploma tieke stap der Vereenigde Staten sedert het uitbreken van den oorlog in China en ver. volgt dan: Het besluit zal niet nalaten, in een donker uur bemoedigend te werken. Het laat Engeland weten, dat het. als het te genover den Japanschen druk tot een krachtiger politiek overgaat, niet alleen zal staan. Het versterkt de positie van Enge land in het eerste stadium van de onder handelingen Inzake Tientsin Het kan de Britsche regeering of particuliere Britsche belangen allicht aanmoedigen, aan China nieuwe credleten te verleenen voor den aan koop van materialen om zich te verdedigen. Want de Engelschen weten maar al te goed, dat de eerste verdedigingslinie hunner eigen rijksbelangen in Azië en China ligt. Ten slotte zegt de maatregel van ons staatsde- partement feitelijk tot de Japansche regee ring: „Wij vatten onze beloften nog steeds ernstig op en achten onszelf en Japan nog steeds gebonden door de bepalingen van het negen-mogendhedenverdrag. De „Nevl York Herald Tribune" schrijft: Afgezien van een ultimatum aan Japan, dat de diplomatieke betrekkingen zouden worden afgebroken als het niet terstond blijk gaf van eerbied voor de verdragen, die het had onderteekend, was dit het eenlge juiste dat gedaan kon worden. In China is men natuurlijk zeer Ingeno men met 't besluit van Washington. Japan houdt zich nog op de vlakte I Naar van gezaghebbende zijde verluidt, slaat de regeering de ontwikkeling van den toestand kalm gade. Er wordt op gewezen, dat de regeering reeds een plan heeft uit gewerkt om aan den toestand, voortvloei ende uit zulke maatregelen, niet slechts van de Vereenigde Staten, doch ook van andere landen, het hoofd te bieden. De regeering zou niet het initiatief ne men voor het sluiten van een nieuw ver drag met de Vereenigde Staten, dooh In tegendeel een politiek van afwachten vol gen. De „Jour" schrijft: Uit een commercieel oogpunt was het verdrag voordeelig voor Amerika. Tokio heeft het zwaard van Damocles boven het hoofd hangen. Zoo het de Amerikaansche voorwaarden af wijst, zal het de grondstoffen verliezen, die niemand anders, en vooral niet de vrien den van de as, het kan leveren. Als het niet accepteert, zijn het ware economische sancties, die het bedreigen, totale sancties, met Inbegrip van petroleum. Tenslotte een ander resultaat, dat de vermelding waard is: Amerika gaat eenigs- zins den weg op van herziening der neu traliteit. De „Epoque" verklaart: De onderteeko- ning van het aocoord tusschen Cralgle en Arita heeft in de Vereenigde Staten een zeer diepen Indruk gemaakt. De Amerika nen vreesden op hun beurt in de Stille Zuidzee ajleen te blijven. Roosevelt heeft willen toonen, dat het uitstellen van de herziening der neutrallteitswet niet be- (Ingez. Med.) wees, dat zijn land er van af heeft gezien in de wereld een rol te spelen en dat het de dictaturen en democratieën op gelijken voet heeft geplaatst. De „Figaro" spreekt van een waardevol- len steun aan hen. die den vrede willen. Volgens de „Oeuvre" wilde Roosevelt vooral Engeland steunen, op het oogenbllk waarop het met Japan in onderhandeling trad, en het in staat stellen zich te ver zetten tegen de Japansche eischen, die op instigatie van de as zeker steeds grooter zullen worden. De conferentie te Tokio. Inmiddels gaat de conferentie te Tokio geregeld voort. Van gezaghebbende zijde verluidt, naar Domei meldt, dat de bespreking van de kwestie der handhaving van vrede en orde in Tientsin afgehandeld ls, met uit zondering van eenlge punten van minder belang, die naar Tientsin werden verwezen. Wanneer uit Tientsin rapport ontvangen wordt, zullen deze punten opnieuw door de delegaties worden besproken. De punten zijn echter van te ondergeschikt belang om van Invloed te zijn op de besprekingen In haar geheel. Britsch schip op Japansche versperring geioopen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat het Brit sche stoomschip „Haitan", dat op weg was van Amoy naar Hinghwa, Dinsdag op een door de Japansche marine gelegde versper ring is geioopen en daarbij lek geraakt ts. Het bericht herinnert er aan, dat de Ja pansche marine geen verantwoordelijkheid voor dergelijke voorvallen op zich kan ne men, aangezien de schepen van derde mogendheden herhaaldelijk gewaarschuwd zijn. J O G E ^^^tNtRAL MOTORS SPECIALISTEN 4157 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. NIEUWE SCHOOLATLASSEN. De Duitsche schoolatlassen, die in het vervolg getedkend worden, zullen volgens een door den rijksminister van opvoeding gepubliceerde verordening „levensruimte" veeleer dan de gebruikelijke geograpdiische bijzonderheden moeten toonen. De nieuwe kaarten zullen duidelijk bodemeigenaar digheden, grondstof fenbljzonderheden en hun Invloed op de bevolking moeten aan geven. De kaart van Duitschland moet de Duitsche „cultureele zones" in Oost- en Zuidoost-Europa toonen op hetzelfde blad als het Duitsche rijk. De afzonderlijke Duitsche provincies mo gen niet meer als afzonderlijke onderdeeien worden aangeduid, aangezien dit in strijd ls met de Dultaohe eenheidsgedachte. „Taalkaarten van Europa moeten met bij zondere zorg bestudeerd worden", aldus de verordening, „aangezien volgens de huidige opvatting het niet de taal, maai' het na tionale bewustzijn ls, dat beslist over de nationaliteit van het ras" .Groote rassen- groepen zooals de Slaven, moeten niet aangegeven worden aJs afzonderlijke dee- len, aangezien „ondanks de taalverwant schap, zij vele contrasteerende typen om vatten". „Ethnografische sferen" zooals de Mlddellandsche Zee of de Baltisehc Zee moeten op één kaart worden afgedrukt. De Joden. Naar Havas uit Weenen verneemt, moeten alle Joden in Stiermarken voor 1 Augustus deze provincie verlaten. De twee a driehon derd Joden, welke door dezen maatregel ge troffen worden, zullen voorloopig door Al Joodsche gemeente te Weenen opgenomen worden, die zal trachten hen naar het bui tenland te laten emigreeren. Reuter meldt uit Weenen, dat te Milaan een bedrag van 8 millioen dollar is gedepo neerd om Joodsche emigranten bij te staan. Naar verluidt is Charley Chaplin een def prominente Joden, die bijgedragen hebben tot het vormen van dit fonds, dat ter be schikking is gesteld van het Joodsche hulp comité. Een stroom Joodsche vluchtelingen be geeft zich op het oogenbllk naar Italië, aan gezien aan de grens slechts enkele formali teiten te vervullen zijn. Bij geruchte wordt te Weenen vernomen, dat onderhandelingen voor een dergelijke regeling gevoerd worden met Zuld-61avlë. (2 lijnen) SPANJEL Twee oorlogsherinneringen voor Hitier. Asturie heeft Hitler twee oorlogs-souve- nirs geschonken, een steen van de verminkte kathedraal van Oviedo en een Orleksch standbeeldje van brons, gegoten door ar beiders van de wapenfabriek te Trubla. De ze belde stukken zijn voorzien van opdrach ten, waarin uiting wordt gegeven aan de erkentelijkheid van Asturie jegens „het machtige Germanla, vertegenwoordigd door het politieke genie Hitler. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2