Het debat over de regeeringsverklaring flEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 27 Juli 1939 Jhr. De Geer heeft de komst van het kabinet niet met vreugde begroet VISSCHERIJ-BERICHTEN Ook Japan verrast Toch een welwillende houding der Chr. Historische fractie Engeland's financieele politiek De ronde van Frankrijk Uit de Omstreken VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT Het onverwachte bericht, dat de Ver enigde Staten het verdrag met Japan van 1911 hebben opgezegd, heeft een koers- Ijaline °P de aandeelenmarkt te Tokio ten- Itevolge gehad. Het plotselinge optreden van Roosevelt heeft een einde gemaakt aan de verkeerde iepvattingen omtrent de houding van Ame- Inka jegens Japan. Een langdurige cam pagne van verkeerde voorstellingen, ge- Erond op de Amerikaansche verdraagzaam heid in China, had bij de Japanneezen de Cneening doen postvatten, dat de Vereenigde fe'taten niet ongunstig tegenover de politiek hunner regeering stonden. Toen de Amerikaansche nota op het ministerie van buitenlandsche zaken werd «verhandigd, zou Yosjizawa, het hoofd der Amerikaansche afdeeling van dit departe ment. die de nota in ontvangst nam, ver klaard hebben, dat de Amerikaansche finaatregel te betreuren is, en dat geen be vredigende resultaten kunnen worden ver wacht. zelfs al stellen de Vereenigde Sta ten voor, een nieuw verdrag te sluiten, zoo tang Amerika in zijn tegenwoordige hou ding ten aanzien van Japan volhardt. De Japansche bladen wijzen eT op, dat de landelsbalans tusschen Japan en de Ver enigde Staten beslist gunstig is voor de IVerecnigde Staten. Zij verklaren, dat poli tieke motieven en geen economische achter opzegging van het handelsverdrag staan [en dringen er bij de regeering op aan Bienovereenkomstlg op te treden tegen- tier den toestand. De Tsjoegai Sjoglo, het fcromlnente handelsdagblpd, neemt den landel van verleden jaar als voorbeeld, fapan korht voor 915 353.000 yen Ameri- liansche goederen, waaronder ijzer, olie, toper, ruwe katoen en verkocht aan Ame- fika voor 425.123.000 yen Japansche goe- leren, waaronder ruwe zijde, conserven in hhk, katoenen stukgoederen, porcelein. luwe zijde was van deze goedoeren het glansrijkste Met het oog op het feit. dat liide onontbeerlijk is geworden voor Ame nta en 200.000 personen werkzaam zijn in (de zijde-industrie, gelooft het genoemde Hid dat de Amerikaansche regeering n'.et ir. staat zal zijn een drastische beperking i den zijde-invoer op te leggen Het blad telooft dat de opzegging van het handels verdrag Amerika harder treft dan Japan „Jomioerl Sjimboem" wijst er op. dat opzegging door Amerika van het han delsverdrag mogelijk gevolgd zal worden or een wapenembargo tegen Japan, doch Sjimboem is van oordeel, dat zelfs een merikaansch wapenembargo niet zal tref- omdat de Vereenigde Staten reeds i den een of anderen vorm een wapen- mbargo toepassen tegen Japan. OOK EEN LEENING AAN JOEGO SLAVIË?! In gewoonlijk welingelichte kringen ge it men, aldus de „Finaïicial News", dat ingevolge de resultaten van het becoek, lat prins Paul van Joego-Slavië aan Lon kten gebracht heeft, de Inleidende bespre kingen voor een bewapeningsleening aan Foego-Slavlë eenigen vooruitgang ge maakt hebben. Het bedrag, dat genoemd toordt, ls vier millioen pond, hoewel men [ln sommige kringen dit bedrag te hoog jfceht. Aan Roemenië is tot dusver slechts 5 612.000 pond sterling verleend, hoewel, tegenstelling tot Joego-Slavië dit land »r Groot-Brittannië tegen een agressie [gegarandeerd wordt. Polen heeft niet meer dan acht millioen pond sterling ge kregen, hoewel het een pact van weder- Pjdschen bijstand met Groot-Brittannië leeft. Of het geopperde bedrag juist is of met. men acht het waarschijnlijk, dat de mgelsche regeering niet ongenegen is oego-Slavië te voegen bij de landen, welke [ceelhebben aan het bedrag van 60.000.000 ^>nd sterling, dat voor politieke leeningen uitgetrokken. Zelfs met Bulgarije wor- •n desbetreffende onderhandelingen >ortgezet, hoewel men in dit geval van peening is. dat het bedrag bescheiden zal Pjn. Totdusver zijn credieten tot een totaal pn ongeveer 21 millioen pond sterling min P meer voor politieke doeleinden ver- ptrekt. De hieraan deelhebbende landen zijn Vjoemenië, Griekenland, Polen en Nieuw- fWland. Zelfs met het geopperde bedrag pan vier millioen pond sterling voor Joego- pavie en een klein bedrag voor Bulgarije, jou de totaal toegekende som nog beneden millioen pond sterling blijven, zoodat een Wdo van 34 millioen pond sterling over- nft. Indien de moeilijkheden, verbonden j net contante crediet voor Polen van 5 ar! ?*11 sterling overwonnen zouden orden, zou dit bedrag niet genomen wor- fuV saïd° va" 34 millioen pond !a daar uitsluitend in den vorm n exportkredieten verleend kan worden, om dus een 1115111 overschot beschikbaar tpl leSemoet te komen aan de dringende loeften van verscheidene met Engeland ireces€nde landen gedurende het zomer- De besprekingen naar aanleiding van de regeeringsverklaring zijn hedenmiddag in de Tweede Kamer voortgezet. De heer van Houten (chr.-dem.) herin nert er aan, dat in 1937 de liberale staats partij de verkiezingen is ingegaan met de leuze „zet meer liberalen naast Colijn" Blijkbaar heeft dr. Colijn die leuze overge nomen, gezien het groote aantal liberalen dat in zijn kabinet zitting heeft verkregen Men zou eerder kunnen gewagen van het eerste kabinet-van Lidth de Jeude dan van het 5e kabinet-Colijn. Er zijn nu meer libe rale ministers dan liberale Kamerleden. Het kabinet schijnt verknocht aan de liberale ideologie. Misschien ziet de heer Kersten er een geuzenkabinet in omdat de katholieken er buiten zijn gehouden. Dwaasheid acht spr. het hier te gewagen van een zakenkabinet. Minder nog is het in overeenstemming met de, meerderheid van deze Kamer, van wie dan ook mag worden verwacht, dat zij zich met deze formatie niet zal vereenigen. Inconstitutioneel of fas cistisch kan spr. het niet noemen, doch evenmin acht hij het een kabinet om 's lands belangen te dienen. Spreker ge looft intusschen niet, dat de katholieken thans bereid zijn met de sociaal-democraten en vrijzinnig-democraten te zamen een de mocratische politiek te voeren. Uit de rede van dr. Deckers is hem niet gebleken, dat deze aanstuurt op zoodanige samenwerking. Indien echter het kabinet naar huis werd gestuurd, dan zou er een zesde kabinet-Colijn komen, dat wellicht I nog meer reactionnair zou worden samen gesteld. In die richting zal spreker stellig geen stappen ondernemen. Intusschen kan het kabinet rekenen op de sympathie van de fascistische en de li berale pers. Spreker gaat verder de verschillende pas sages van het voorloopige program na, zoo als die in de regeeringsverklaring zijn op genomen. Hij verwacht een verdwijning van de jeugddienst-administratie van den heer Romme. Overigens zijn de toezeggingen van socialen aard uiterst vaag, zoodat hij er geen waarde aan kan hechten. Ten aanzien van de middelen tot bestrijding der werk loosheid is alles koude zakelijkheid. Verder vraagt spr. zich af, hoe de uitbreiding van de defensie valt te rijmen met den wensch om de begrooting sluitend te maken Op den steun van sprekers fractie zal dit op een kleine minderheid berustende kabi net ln het algemeen niet kunnen rekenen. De heer de Geer (c.h.) kan niet zeggen dat hij de komst van dit kabinet met vreug de heeft begroet, al zitten er bekwame man- SCHEEPSRAMP IN HET KANAAL - ïjansche tankschip Sunik is op on- InroiT 30 mW te" Zuiden van den vuur- n»t a V.an Edciystone ln botsing gekomen bran/i ^weedsche s-s. Grangesberg en In L ^vlogen Men vreest voor het lot tien opvarenden, die vermist worden. DartfntaS een toer'cht van het Britsche ss. ■24 dat zich ter plaatse bevindt, zijn leeh»<.i eï',enden ongep'kt en is de tankboot Idle ju,a. ?ebrand. terwijl de Grangesberg. ];n,,Q.r" aan het voorschip heeft bekomen, 'onrir» naar Falmouth gal opstoomen, °dra de m'st is opgetrokken. EEN VLIEGTUIG PER DAG VOOR ENGELAND. I C^!v,P.r.<;Sid<int van de Lockheed Aircraft I Daiw T i Robsrt Gross, heeft, naar de t klaarrt *rap*1 uit New-York meldt, ver- chmpnt de 5everln? van de 250 bombar- En^ela jv?~,c:r'nln-<:vl'e^lul'Tsn. die nen in. Hij betreurt, dat aan het leven van het vorige kabinet een ontijdig einde is ge maakt. Het onoverbrugbare incident, dat de oor zaak daarvan is geweest, is voor de Kamer evenwel nog niet geheel duidelijk gewor den. Spreker hoopt, dat de regeering als nog de noodige opheldering daaraan zal geven. Wat de procedure van de kabinetsfor matie betreft, de meening is geuit, dat na de mislukking van de eerste pogingen van dr. Colijn en na dr. Kooien nog een ander met de vorming van een kabinet had be- hooren te worden belast. Ook hieromtrent vraagt spr. nadere inlichtingen. Hij her innert eraan, dat na de verwerping van den post voor een gezantschap bij den paus indertijd vijf formateurs aan het werk zijn geweest, alvorens een nieuw kabinet kon worden samengesteld. De christclijk-historische fractie zal ten opzichte van dit kabinet een wel willende houding aannemen. Zij is van nature gouvernementeel en zij hoopt dat ook andere fracties dat zooveel mogelijk zullen zijn, terwijl zij van de oppositie de grootste loyaliteit verwacht Dit kabinet wil het parlement niet ter zijde stellen, doch het wil met de uiteen- loopende samenstelling in elk opzicht re kening houden. De grootst mogelijke dwaasheid is het, te zeggen, dat dit kabinet in strijd zou zijn met het parlementaire stelsel. Wat de regeeringverklaring ten aanzien van de plannen van het kabinet inhoudt, meent spreker, dat het een krachtige poli tiek van werkloosheidsbestrijding wil voe ren. Niets wijst op het tegendeel. De regeering houdt er rekening mede, dat er reeds thans gebrek aan goed onder legde vaklieden is. De verschillende toezeggingen in de re geeringsverklaring hebben sprekers in stemming. Wat onderwijs betreft vraagt spreker of de toezeggingen ten aanzien van de leerlingenschaal en de kweekelingen met akte zullen worden verwezenlijkt door be sparing op andere onderwijsuitgaven dan wel door nieuwe gelden. Spreker hoopt dat ook de andere fracties goede samenwerking met het kabinet tot zegen van het volk zullen toonen. De heer Kersten (S.G.) heeft er zich niet over verwonderd, dat het in het vorige ka binet tot een breuk met de katholieken ls gekomen. Feitelijk botste het reeds lang. De Staatkundig-Gereformeerden hebben van de overmoedige katholieke staatspartij niets anders verwacht dan dat zij zich van de protestantedhe partijen zou afkeeren. Rome is een onbetrouwbaar bondgenoot. Het moest tot een breuk komen tenzij de protestanten zich hadden willen laten maken tot vazallen van Rome. WIELRENNEN. Bourg Saint Maurice, 27 Juli (van een specialen A.N.P.-verslaggever) De zestiende etappe van de ronde van Frankrijk van Briancon naar Annecy werd in drie deelen verreden. Om vier uur vertrokken de renners in diepe duisternis voor het eerste gedeelte over de col du Galibier. Het was zeer koud en er hingen dikke wol ken. In wilde vaart vlogen de renners over de pashoogte. Zij hadden vreeselijk te lij den van de koude en menigeen kon het stuur wegens half bevroren handen niet goed vasthouden bij de afdaling. Op de pashoogte verscheen als eerste Gionello (Fr.), direct gevolgd door Ritse- veldt (B.) Op zeven seconden lagen S. Maes (B.) en Disscaux (B.). Op 1 min. 45 sec. kwamen Albert van Schendel en De Korver door. T. v. Schendel en Lambrichts hadden 2«/x min. achterstand, Hellemons bijna drie minuten, terwijl Dominicus daarachter lag. De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. S. Maes (B.) 5 uur 4 min. 39 sec. over 126 K M. 2. M. Clemens (L.) zelfden tijd. 3. Pagès (Fr.) 5 uur 7 min. 20 sec. 4. Disseaux <B.> 5 uur 7 min. 22 sec. 5. Albert v. Schendel 5 uur 11 min. 22 sec. 23. T. van Schendel 5 uur 22 min. 12 sec. 26. De Korver zelfden tijd. 28. Lambrichts zelfden tijd. 46. Hellemons 5 uur 32 min 47 sec. 50. Dominicus 5 uur 44 min. 2 sec. De handel in Rubberfondsen was zeer klelw. Amsterdam Rubbers werden iets hooger alge- daan; van openlijken handel was geen sprake; de incourante soorten konden zich meerendeeLs op peil houden. Industrieelen trokken nauwe lijks belangstelling. De koersen waren bijna onveranderd, de Philips-aandeelen werden wat lager afgedaan. De Scheepvaart-afdeeling lag geheel verlaten. De Amerikaansche Waarden waren prijshoudend en de toonaangevende aandeelen kwamen over het algemeen iets boven de vorige slotprfjzen uit. Rekening houdende met de kleine stijging in Wallstreet viel de Amerikaansche markt toch niet mee. Het zakenverkeer was niet groot en de handel bepaalde zich zooals gewoonlijk ln hoofdzaak tot staalwaren en Anaconda's. Op de beieggingsmarkt bestond wederom een prijs houdende stemming voor de Nederlandsche staatspapieren. Duitsche fondsen hadden een lusteloos voorkomen. Fransche obligatlën lagen bulten de belangstelling. WISSELKOERSEN. Londen 8.75V< (8.75); Berlijn 75.07V* <75.—); Parijs 4.95a/i (4.951/*); Brussel 31.80 131.771; Zwitserland 42.21 (42.17); Kopen hagen 39.12'/, <39.07'/,); Stockholm 45.15 145.10); Oslo 44.02'/, 143.97'/,); New-York 1.87 1/8 (1.86 7/8). Lire Bankpapier 6.55 (6.50) Prolongatie */iPart. disc. 7/16; Dag geld 1/4—3/8. Registermarken 25 13/16; Handels Sperr- marken 7 3/4; Reismarken 49'/,; Bankpa pier 26 7/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. stratie werden ten bate van het toestellen- fonds, steunpilaarspeldjes verkocht, door eenlge dames-leden. D.O.S. heeft weer ge toond, dat zij er zijn mag en hoe nuttig het is, de sport te beoefenen tot heil van lichaam en geest! VLAARDINGEN. 27 Juli. Binnengekomen totaal 6 schepen met 113 last. Maatjesharing f. 15.6021.40 en f. 14-16.60: volle haring f. 13.2015. Alles per ton. DE JAPANSCHE VLOOT. Verklaring van admiraal Kanaza. Met betrekking tot een kortelings afge legde verklaring van den Japanschen mi nister van marine, Yonal, dat Japan een nieuwe vloot samenstelt, heeft admiraal Kanaza heden als woordvoerder van de marine vastgesteld, dat deze nieuwe vloot reeds geheel opgesteld is. Haar taak is de heerschappij van Japan over het Westen van den Stillen Oceaan te verzekeren en tegelijkertijd den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Aziè te steunen. Bijzonderhe den omtrent de samenstelling der vloot kon de admiraal niet mededeelen. Hij merkte echter op. dat de vloot in ieder geval uit eenlge eskaders met elk twee en meer een heden bestaat. De nieuwe vloot zal hoofd zakelijk in de thuiswateren opereeren. Ten aanzien van de kwestie-Sachalin verklaarde spr. dat de vloot geen eigen machtige handelingen van Moskou op Noord Sachalin zal dulden, maar de Ja pansche concessierechten met alle midde len zal verdedigen. door in Amerika zijn besteld met 2iin ™atlsche regelmaat geschiedt. Reeds de n/!im l140 toestellen afgeleverd, terwijl i draagt rulm één toestel per dag be- REDEVOERING VAN MAISKY. De Russische ambassadeur te Londen. Maisky, heeft in Cardiff als gast van het Engelsch-Russische genootschap voor cul- tureele betrekkingen een redevoering uit gesproken in den vredestempel, waarin hij o.m. het volgende zeide: „Wij hebben steeds geloofd, dat de vrede sterk moet zijn en dat het vredesbeginsel zoo noodig verdedigd moet worden tegen agressie. Het verheugt mij zeer, dat korte lings. en meer in het bijzonder in de afge- loopen paar maanden, velen van hen, die oprecht den vrede wenschen, tot dezelfde opvatting zijn gekomen. Zij zien in, dat het. niet voldoende is te zeggen: wij zijn vóór den vrede, maar dat het even be langrijk is den vrede te organiseeren. Wan neer dit verlangen naar de schepping van een sterk vredesfront met succes bekroond wordt, ben ik er zeker van. dat wij betere lijden tegemoet zullen kunnen zien en een grootere stabiliteit en veiligheid in inter nationale aangelegenheden Na nes verklaard te hebben dat de sov jet-unie kraebtie staat achter de pogingen om den internationalen vrede te behouden, herhaalde Maisky zijn recente waarschu wing, dat er geen sprake was van vrede tot lederen prijs. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Willem Vis, Z. van Jacob Vis en Marrigje Smlnk. HAARLEMMERMEER. De restauratie van het Cruquius Museum. De restauratie van het Cruquius Museum te Vijfhuizen is in vollen gang Ook het ke telhuis zal gedeeltelijk tot museum worden ingericht. Onder leiding der doktoren W. G. Schreuder en A van Haeringen te Nieuw- Vennep. hield de afd. Abbenes van de E H BO. een demonstratie-oefening. Helaas stortregende het, zoodat de patiënten ge holpen moesten worden onder bescherming van een paar hooibergen. De afd. gaf een prachtig bewijs van haar kunnen. De Zondagsdienst der doktoren te Nieuw-Vennep wordt Zondag a.s. waargeno men door dr. W. G. Schreuder, Hoofdweg. De heer G. R. te Vijfhuizen kwam bij het springen van zijn paard zoo ongelukkig terecht, dat hij een been brak. OEGSTGEEST. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. C. Roest. Endegeest; H. Vijf huizen. Endegeest; J. Vos Endegeest. J. Németh Rhfjng.str.w. 16; J. L. F. Buningh en vrouw, W. de Zwygerl. 11; T. Moolenburgh, Or&njel. 10; G. A R. BDleveld. Pr. Bernhardl. 54; P. C. Bij- leveld, Pr. Bernhardl. 54: C. Bijleveld, Pr. Bern hardl. 54; A. M. C. de Boer. Regentessel. 59; H. Flu en vrouw. Regentessel. 59; M. Löwen- stein, Juflermansstr. 11; A. L. J. Langeler. geb. van Hengel en gez. L. v. Oud-Poelg. 48; K. Oosthoek. Haarl.str.w. 2; A. H. Wassenaar, de Kempenaerstr. 78; H. C. Waterreus, de Kem- penaerstr. 12; S. Hoogteiling en gez.; Duiven voordestraat 51. Vertrokken: A. C. de Wilde en gez. n. Valken burg (Z.H.) Valkenburgerw. 102; W. F. Happé. n. Rotterdam Av. Concordia 124a; L. Rooden- burg, n. Hilversum. Soestdykerstr.w. 45; J. H. Wintraaken, naar Almelo: A. van der Sleet, naar Warmond. Heerengr. 104; W. C. J. Stou ten naar Leiden. Coornhertstr. 55; G. Mulder naar Zaandam. Fr. Halsstr. 86; J. Hemelrijk I naar Castricum. K. Wilhelminal. 37; S. Leuge- ring naar Zoeterwoude. H. Rijndijk 102 F; G. van Noordennen, naar Kethel en Spaland; M. J. Pelzer naar Katwijk. Burgersdijkst. 2a; Th. S Houtsm'a, naar Barradèel; D. Solinger. naar Barradeel; J. P. van Leeuwen naar Leiden. Mo- lensteeg 18; D. Derksen naar Aalten; L. P. Dul- laart en gez.. naar Leiden, J. Catsl. 50; C. Oul- demond, naar Wassenaar, v. Z. v. Nyeveldstr. 92b; W. A. van der Voorn, naar Warmond, Dorp B 318; F. E. Schiefer, naar R'dam, Ro- chussenstr. 341a; W. M. de Zwart naar Leiden, O. Rijn 79a; M. Brantenaar, naar Leiden. J. v. Goyenkade 10; Djajatoen. naar Batavia N.I.; H. J. Potharst, geb. Avenarius naar Batavia N.I.; E. van Bolhuis geb. Escher naar Deventer. Gr. v. Burenstr. 5; A. van Velzen. naar Alphen a. d. Rijn. Hortensiastr. 49; C. M. Kerkvliet, naar Lelden. Geeregr. 12; H. Punt. naar A'dam. Rh. Feithstr. 30 hs.; F. A. M. Bernefeld. naar Lei den. Hooigr. 11; J. W. Vianen, naar A'dam. Hillegomstr. 511; W. W. Broer, naar Sassen- heim. Zandslootkade 48: H. C. Geitenbeek geb. de Wilde, naar Ned. Indië; A. R. Moolenburgh. naar A'dam. J. Verhulststr. 187; J. de Josselin de Jong en vrouw, naar Zaandam, Fr. Hals straat 46. Burgerlijke Stand. Geboren: Laurentlus Willibrordus Marie, zn. van L. Th. Menken en A. H. M. v. d. Drift Petra. dr. van Th. J. Trip en E. M. J. C. Rein- ders Jan Gerrit. zn. van L. P. van Egmond en M. A. van Klaveren. Ondertrouwd: H. Swart. te Leeuwarden en P. M Bleeker W. Efjk. 23 j. en Sj. van der Meer 23 J. J. G. Baggerman. 24 j. te A'dam en H. M. Lahr, 24 j. Overleden: J. P. de Graaf geb. Wurzer 41 J. NOORDWIJK. Geslaagde Turndemonstratie D.O.S. De Gymnastiekvereeniging „Door Oefe ning Sterk" alhier, hield na een marsch van Noordwijk-Binnen naar Noordwijk a. Zee, voorafgegaan door trommelslagers, een turndemonstratie op het autopark voor het café restaurant „De Zeeleeuw" op den Noord-Boulevard. Aanvankelijk had deze demonstratie Maandag j.l. plaats moeten hebben, maar deze moest door de slechte weersgesteld heid worden afgelast. Begunstigd door prachtig zomerweer, had thans de demonstratie plaats. Het publiek verdrong zich in groote massa's rond het autopark, wat niet te verwonderen was. daar D.O.S. nog altijd in groote mate de belangstelling van het publiek heeft. On der leiding van den directeur den heer G. W. de Jong van Alphen a. d. Rijn werden in alle afdeelingen oefeningen vertoond, die uitstekend slaagden en menig applaus van de zijde van het publiek oogstten. Door de kleuters werden keurige oefenin gen gemaakt, alsmede door de jongens en meisjes-afdeelingen. die correct werden uitgevoerd. De oefeningen aan rek, ring en brug, alsmede Tremplin paardspringen dcor de dames- en heerenafdeellngen wa len wel de grootste attracties en werden door het publiek met zeer veel be langstelling gevolgd. Een zeer goed slot was wel de algemeene vrije oefening, mis schien wel één van de mooiste nummers van het programma. Tijdens de demon- F. G, te V. - De „Oranje"' is niet meer te bezichtigen. Allen voor hen. die in het bezit van kaarten z(jn. bestaat daartoe nog een enkele maal gelegenheid; voor anderen niet meer. D. v. d. D, te L. - Zulks is ons onbekend. Mej. C. F. te O. - Eerst den bruidegom gelukwenschen, die U dan aan zijn bruid zal voorstellen. De door U genoemde volgorae is juist Het is niet noodzakelijk allen een hand te geven. U kunt met een hoofdbuiging vol staan. U behoeft na het feliciteeren Uw rech terhandschoen niet weer aan te trekken. In het door U genoemde geval hoed op- en hand schoenen aanhouden. Witte handschoenen zijn niet verplichtend. AMSTERDAM. 27 Juli. De effectenbeurs had hetzelfde voorkomen als de laatste dagen. De handel was wederom van zeer geringe afmetingen en in de koersen kwamen geen veranderingen van beteekenis. terwijl de fluctuaties onder beurstijd onbe- teekenend waren. Voor geen enkele rubriek werd bijzondere belangstelling aan den aan gelegd en er waren dan ook geen specialiteiten, die uit den band sprongen. Op de locale markt werden de aandeelen Amsterdamsche Bank wederom in een open hoek verhandeld, waarbij begin beurs eenig materiaal aan de markt was. dat echter ge makkelijk kon worden opgenomen. Dc Petroleumafdeeling was zeer stil Ko ninklijken waren b(j de opening goed prijs houdend en bleven vervolgens vrijwel station- nair. Gedurende enkele tapes kwam geen notee ring tot stand. Voor Suikerfondsen bestond bijna geen belangstelling. H.V.A.'s waren prijs houdend Slechts nu en dan konden zaken worden gedaan. De incouranten waren geheel verwaarloosd. Op de Tabaksmarkt was niets 'e doen. Senembah's werden iets hooger afge daan doch zakten nadien in tot het peil van gisteren. Voor Deii-Batavia's cn aandeelen D?li Maatschappij waren onder beurstijd slechts ad- vieskoersen beschikbaar. Er waren eenige stuk ken aan de markt. Doch het scheen niet gemakkelijk om ver- koopers en koopers tot elkander te brengen. LEIDEN, 26 Juli 1939. Coöp. groenten-, frult en bloemenveiling-vereen. „Leiden en Omstr." Roode kool f 1.602.10; Groene kool f. 1.30 2.30; Prei f. 6.70—7^0; Kroten f. 0.80—1.80; Peen f. 1.503.20; Aardappelen f. 1.703.50; Druiven f.3848; Snijboonen f.5—14; Stokboo- nen f.1318; Pronkboonen f.36; Stamboonen f.511; Tuinboonen f. 1.504; Doperwten f.5 14, Peulen f.6; Postelein f.16; Spinazie f.1 5; Tomaten A f4—6. B f. 4.60—5.80, C f. 4—5.20, CC f.4—4.20 per 100 K.G. Andijvie f. 0.50—1.30; Komkommers f. 2—2.90; Bloemkool f. 1.508.80; Meloenen f.1032; Salade f. 0.501.60; Perzi ken f. 0.5011.90 per 100 stuks. Kroten f. 0.50 1.60; Pieterselie f0.300.60; Radijs f. 1.20—1.60; Selderie f. 0.30—0.80; Uien f. 0.70—2.20; Peen f. 2.505.10; Rabarber f. 0.602.80 per 100 bos. LEIDSCHENDAM, 26 Juli. Eng. komkommers le srt. f.2—2.90, 2e srt. f. 2—2.20. 3e srt. f.2; Gele komkommers le srt. f. 22.30, 2e srt. f. 2, 3e srt. f.2; Kropsla le srt. f. 0.701.40, 2e srt. f. 0.50; Stoofsla f,2; Peen f. 2.50-^1.20; Bloem kool le srt. f. 47.50. 2e srt. f23.50, uitschot f. 1.50; Tomaten, midd. f.22.20, groote ronde f. 22.50, 2e srt. f2. 3e srt. f. 2, bonken f. 2 2.10; Andijvie per 100 f.0.501.40; Spinazie per 4 kg. f. 0.08—0.18; Postelein f. 1.50—4.20; Rabar ber per 100 bos f. 2.504.50; Snijboonen f.8 12; Spercieboonen f.618; Radijs f.11.60; Prei f.1—1.20; Seldery f. 0.30—1.20; Peulen f.6— 14; Tuinboonen f. 1.503.50; Doperwten f.812; Meloenen f.638; Druiven f.1920; Roode en Witte Bessen f.7—11. GOUDA, 27 Juli 1939. Veemarkt: Aangevoerd ln totaal 1136 stuks, waarvan 55 slachtvarkens. Vette 24.5025.50 per pond, levend met 2% kor ting; 380 magere varkens 2535; 603 biggen 1015, Geldersche biggen 1518. handel stug; 3 runderen 175225; 69 nuchtere kalveren 49; 20 lammeren 56; 6 bokken en geiten 26. Handel redelijk. Algemeene markt: 473 partijen kaas, le kwal. met rijksm. 2325, 2e kwal. met rijksm. f20 22; zware 27. Crisisaftrek 6.8 ct. Handel kalm. 345 ponden boter. Goboter 75—80; weiboter 70 —75 per pond. Handel vlug. 165000 eieren. Kip eieren 3.203.40; eendeieren 2.753 per 100 st. Handel matig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 147500 kipeieren. Prijzen: 56/58 K.G. f. 3.30—3.35; 58/60 K.G. f. 3.35—3.40; 60/62 K.G. f. 3.40—3.50; 62/70 K.G. f. 3.50—4; Bruine 58/70 K.G. f. 3.40—4.15; Kleine eiren f. 3.20— 3.30 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eendeieren. Prijzen f. 2.703 per 100 stuks. KATWIJK A. D. RIJN. 26 Juli 1939. Groen- tenveiling. Vroege aardappelen: bonken f.2— 3.40; groote f. 3.804.60; drielingen f. 2.40 3.80; eigenheimers groote f. 2.603.40; drielin gen f.2—2.60 per 100 kg.; Sla f. 0.90—1.60 bos- peen f. 2.503.50; Bloemkool I f7.2010.10; idem II f.2—3.80; Peen per kist f. 0.30—0.55. LEIDSCHENDAM. 26 Juli. Het Wapen van Veur. 21603 kipeieren f.3.754 35; 325 eend eieren f. 2.90; 16 ganseieren f. 6.50 per 100 st. 273 kippen f. 0.20—0.75; 19 eenden f.0.30—0.60; 10 duiven f. 0.100.20; 116 konijnen f. 0.202.50 per stuk. Vrije veiling. 26 Juli. 8312 kipeieren f.3.75— 4 10 per 100 stuks; Kippen f. 0.400.80; Duiven f. 0.090.18; Konijnen f.0.250.70 per stuk. NAALDWIJK, Bond Westland, 26 Juli. Toma ten A 5063 ct., B 5052 ct.. C 50 ct.. CC en bonken onverk..#per bak; alicante 40—48 ct., emile 39 ct., frankenthaler 4048 ct.. champion 0063 ct., muscaat 85 ct., aubb. boonen 810 ct., snjjb. 913 ct., augurk 1315 ct., morellen 1821 ct., zwarte bessen 3346 ct.. pruimen 6575 ct.. dubb. roode bessen 920 ct., kruis bessen 67 ct.. frambozen 37 ct.. postelein 6 ct., doperwten 89 ct. per kg.; netmeloenen 1421 ct.. suikermeloenen 2442 ct., ananasmeloenen 2129 ct., perziken 613 ct„ bloemkool 35 ct. p. stuk; roode fabrieksbessen 10.20. witte idem 7.60, roode kool 11.40. savoye 2.10 per 100 kg.; prei 1.80, kroten 801.00, peen 2.803.50, peterselie 60 ct., eieren 3.003.60 per 100 of 100 bos; aardappelen 75 ct., poters 4550 ct. per bak. andijvie 1.001.20 per 100 krop. Coöp. Centr. Westl. Snijbl.veiling, 26 Juli. Spectrum 1—2.10. salmon 1.10—2.30, wit 1.00— 1.80, gemengd 1.602.80, pelargonium 3.40—7.10, topsy 1.001.80, kersrood 1.202.20. zonalen 1.80. jap. lelie 2.402.90. margaretha 3.60, ama ryllis 4.005.00 per 100; plumosa 1329 ct., sprengerie 1519 ct., gladiolen 7—12 ct., dah lia's 59 ct. per bos. ROELOFARENDSVEEN. 26 Juli. Aardbeien 12 ct. per doosje; meloenen 1215 ct. p. stuk; sla f. 0.601.40 per 100; tomaten f.1 per bak; snijboonen f. 0.750.79; idem stek f.0.50; prln- sesseboonen f. 1.101.40; dubb. stamboonen f,0.600.95: pronkboonen f.0.300.31 per 10 K.G.; Augurken D f. 1.301.40; augurken E 60 65 ct.Stippel C-D 50—55 ct. per 25 K.G. TER AAR. 26 Juli 1939. Spinazie f.0 12; An dijvie f0.030.35 per kist 4 kg.; Tuinboonen f. 0.15; Snijboonen f. 0.731.01; Princesseboonen f. 1.402Dubb. stampr. f0.701Witte pronk boonen f.0.300.40 per 10 kg.; Postelein f.3.50 5; Breekpeen f. 1.502 p. 100 kg.; Kroten f. 0.70 —2; Rabarber f. 0.60—2.90; Peen f. 2.50—3; Prei f 0.40—1.70 per 100 bos; Sla f.0.50—2.10 per 100 stuks; Bloemkool f.128; Komkommers f.23 per 100 stuks; Tomaten A f.23 per 100 pond; Augurken bast. f. 1.05. grof f. 1.251.35, stipp. f0.50. komk. f. 0.60 per 25 kg. VEUR, 26 Juli. Aangevoerd 21.603 kip- eieren. prijs f. 3.754.35 per 100; 325 eendeicren f. 2.90 per 100; 16 ganzeneieren f.6 per 100; 273 kippen 20—75 ct.; 17 eenden 3060 ct.: 116 konijnen 20250 ct.; 10 duiven 10—20 ct. VOORSCHOTEN. 26 Juli 1939. Veiling V.P.V. Kippeneieren f. 3.80 -4.20: Eendeneieren f.3 per 100; Kalkoeneieren f 0.07; Eenden f.0.380.46; Hanen f. 0.60; Duiven f. 0.11 per stuk. WADDINXVEEN. 26 Juli. Aangevoerd aan de eierenveiling263 kipeieren. Prijs f. 3.403.60 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3