Nieuwe bomaanslagen Engeland in LAATSTE BERICHTEN 22444 LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 27 Juli 193) De landbouw-crisismaatregelen 16 gewonden, waarvan er een is overleden Queipo de Llano ambassadeur in Argentinië Het spaansche goud keert terug VACANTIE-ADRES Het conflict in het Verre Oosten Overneming door de bedrijfsgenooten Binnenland ELTAX 666 Buitenland profeten gevaarlijk zijn en dat zij in het Europa van thans ook overijld zijn. In zijn commentaar op in omloop zijnde berichten over onderhandelingen inzake Danzig zeide Burckhardt. dat er geen on derhandelingen over de vrije stad gaande zijn tusschen desbetreffende mogendheden. Wijzende op een passage in een Fransch blad. volgens welke hij onderhandelingen tusschen Berlijn en Danzig zou aanmoe digen, zeide de hooge commissaris: de pers doet mij te veel eer aan. Mijn werkzaam heden hier zijn van plaatselijken aard en lk heb geen rol in de wereldpolitiek. Op een vraag in het Britsche Lagerhuis, of hij er kennis van droeg, dat de nazi strijdkrachten in Danzig hardnekkig voortgaan met het versterken der vrije stad, heeft Butler geantwoord, dat hoewel eenige militaire voorbereidingen in Danzig getroffen zijn, de inlichtingen, die in het bezit zijn van Halifax hem op het oogen- blik geen aanleiding geven, den toe stand met overdreven bezorgdheid te be schouwen. De Poolsche autoriteiten hebben de ver spreiding van vijf Duitsche bladen, waar onder de „Deutsche Allgemeine Zeitung" en het „Neues Wiener Tageblatt", die de laatste dagen een zeer felle anti-Poolsche campagne hadden gevoerd, verboden De Poolsche douane-inspecteur Lipinski, die op 10 Juni werd gearresteerd, verdacht van spionnage en poging tot ontvoering van twee S.A.-mannen, is thans in kennis gesteld van de acte van beschuldiging. Tot zijn verwondering vond hij daarin geen spoor van de twee genoemde beschuldigin gen. Slechts wordt hem verweten, vijan dige kreten aan het adres van het natio- naal-socialistische regime te Danzig te hebben geuit De Dantzigsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt aan zijn Wad, dat op bevel van den Dantzigschen Senaat de schoolvacanties in de vrije stad ver lengd zijn van 6 Augustus tot 6 October. Deze twee maanden extra vacantie voor de schooljeugd worden veroorzakt door het feit, dat de schoolgebouwen gebruikt wor den als barakken voor de nat.-soc. mili taire formaties. DUITSCHLAND. Dollfuss ook herdacht! In het bagage-depot van hef Station Kings Cross te Londen is gistermiddag een tijdbom in een in bewaring gege ven koffer met groote kracht ontploft. De gevolgen waren verschrikkelijk. Van het personeel van het depot, vijf mannen, werden er drie met zeer ernstige hoofd- en vleeschwonden opgenomen door de politie, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was. De ravage onder de in depot gegeven stuk ken was van dien aard, dat nagenoeg geen stuk op zijn plaats is gebleven. Vele kleine handkoffers werden vernield, maar grootere stukken werden met kracht door ruiten en vensters gedrukt en op straat geslingerd. Hier werden tien voorbijgangers door vlie gende voorwerpen getroffen en een heer, die juist uit zijn auto stapte om een koffer aan te geven, werden de kleeren van het lijf gescheurd. Ten slotte zijn nog twee lieden gewond, die op het afgeven van bagage stonden te wachten. De treinenloop heeft geen vertraging ondervonden. De schade beloopt eenige duizenden ponden, maar was nog niet juist te schatten. Het station heeft op zijn grondvesten ge trild. een dichte wolk van donkeren rook bereikte een hoogte van meer dan dertig meter. Het bagagedepot werd totaal ver nield. Een der slachtoffers, de heer Donald Campbell die juist met zijn echtgenoote uit Edinburgh was aangekomen om hun vacantie in het Zuiden door te brengen is overleden; hem waren beide beenen afgerukt. Mevrouw Campbell is naar het St. Pancras ziekenhuis gebracht, waar haar verwondingen niet ernstig bleken. Men denkt uiteraard weer te doen te hebben met een aanslag van de Iersche terroristen. De heer Campbell is dan de tweede Engelschman, die door hun actie het leven verloren heeft. Op den vijfden verjaardag van den moord op bondskanselier Dollfuss werden te Weenen in verscheiden kerken stille H missen gelezen voor de zielerust van den „kanselier-martelaar". Velen trokken ook voorbij het graf van den kanselier en legden hier bloemen neer. Geen enkele hinderpaal werd dezen hoor'naareênpolitiebureau geleid. In alle betuigingen van aanhankelijkeid in den stationsgarderobes is onmiddellijk een on- weg gelegd. Vijf personen in burger be- j derzoek ingesteld naar de pakketten en kof- fers, terwijl in alle districten een razzia on der leden van het Iersche republlkeinsche Vijf verdachte lieden zijn voor een ver- waakten evenwel blijkbaar het graf. Het onderzoek tegen Draxler. Het gerechtelijk onderzoek tegen Ludwig Draxler. die m:nister van financiën is ge weest onder de regeering van Schuschnigg ls thans gesloten Draxler zal na de va cantie d.w z. na 15 September, verschijnen voor het gerecht te Weenen. beschuldigd van afpersing In het begin van het najaar zal ook de zaak tegen Ludwig, oud-chef van den re- geeringspersdienst. behandeld worden. ITALIË. Duitsch bezoek. Goebbels zal op 8 Augustus naar Venetië gaan om de opening hij te wonen van de internationale cinematografische tentoon stelling. Hij zal ontvangen worden door Alfieri en eenige dagen blijven. Generaal Pariani, de chef van den Ita- liaanschen generalen staf. heeft generaal Halder. den chef van den generalen staf van het Duitsche leger, uitgenoodigd om ae Italiaanse he manoeuvres in de Povlakte bij te wonen. Deze manoeuvres worden ge houden van 19 Aug. Generaal Halder heeft de uitnoodiging aanvaard. SPANJE. De regeering van Argentinië heeft haar agreement verleend voor de benoeming van generaal Queipo de Llano tot ambassadeur van Spanje in Argentinië. Trots officieele tegenspraak houden de geruchten over oneenigheid onder de gene raals nog aan, maar men zal goed doen, er niet te veel waarde aan toe te kennen. De Parijsche rechtbank heeft be slist, dat het Spaansche goud, dat de republikeinen indertijd bij de Fransche Bank hadden gedeponeerd, naar de Bank van Spanje teruggezonden moet worden. leger werd gehouden. Nog meer aanslagen. In het depot van het Victoriastation te Londen is gisteravond een bom ontploft. Drie kruiers en drie andere personen be vonden zich in de ruimte, toen de ontplof fing zich voordeed. Eén kruier werd naar een ziekenhuis overgebracht, terwijl twee anderen overstuur zijn. Een toeschouwer zeide, dat hij een ver schrikkelijke ontploffing had gehoord en een rookwolk zag komen uit de bagage ruimte. De menschen stoven in alle rich tingen uiteen. Een man en een vrouw, die even te voren waren geholpen, werden door de kracht der ontploffing tegen den grond geworpen. Hun gezichten werden roetzwart. Vanochtend vroeg hebben de Ira-terro- rlsten weer drie aanslagen gepleegd te Liver pool. Een ontploffing vernielde de brug over het kanaal van Leeds naar Liverpool te Maghull, 8 km. van Liverpool, waardoor de vaart volkomen is gestremd. De tweede ontploffing richtte groote verwoesting aan in het postkantoor te Mount Pleasant nabij Liverpool, waarvan de gevel geheel werd vernield. De derde ontploffing geschiedde in een brievenbus nabij het postkantoor. In verband met de aanslagen te Londen zijn tientallen menschen ondervraagd, doch totdusver zijn geen arrestaties verricht. Alle Londensche bruggen, alsmede de spoorweg stations en de gebouwen der openbare diensten staan onder speciale politiebewa king. Minister Chamberlain heeft in het Lager huis, toen de ontploffing op Kings Cross bekend was geworden, het woord gevraagd en het Huis gewezen op de noodzakelijkheid om deze noodwet onverwijld aan te nemen. Minister Hoare heeft een amendement van de arbeiderspartij overgenomen, waarbij hij zich verplicht alle drie maanden verslag aan het Huis te doen over het aantal ge vallen, dat de politie van de noodwet ge bruik heeft moeten maken. Dingle Foot diende namens de liberalen een amendement ln om de rechtszekerheid beter te waarborgen, want zooals de voor schriften geredigeerd waren, kon vrijwel ledereen verdacht worden en ter fouillee- ring meegenomen naar een politiebureau. Ook waren er volgens Foot te weinig voor zieningen om abuizen en misvattingen van de politie te voorkomen. Over dit amendement ontspon zich tame lijk veel discusisie en de minister zeide. dat hij het niet noodig oordeelde, omdat de politie slechts in uiterste gevallen en bij zeer gegronde redenen van verdenking van de bevoegdheden gebruik zou maken. Foot antwoordde dat men nu niet onder den indruk van den nieuwen aanslag gefor ceerde wetgeverij moest vaststellen en hij handhaafde zijn amendement. De procureur-generaal merkte op. dat de jongste ontploffing toch wel aantoonde, dat de gewone methode ter bestrijding van mis daden en samenzweringen ontoereikend is. De reactie in Ierland. In de Iersche Dail heeft de onafhanke lijke afgevaardigde McDermitt de Valera verzocht nog eens met nadruk den afschuw van het volk van Ierland uit te spreken over de misdaden der Ierscfhe terroristen. In Engeland moet Ierland er weer onpopu lair door worden en het is niet te verwon deren dat Iedere Ier er met achterdacht wordt aangekeken. Misschien zouden* de terroristen door een krachtig woord van de regeering kunnen leeren inrien dat het Vereenigd Ierland, waarnaar zij zeggen te streven, verder dan ooit verwijderd zou zijn als zij deze heillooze actie niet staakten. Alle sympathie, die in Engeland voor het denkbeeld gewonnen was, ging nu met ver dubbelden spoed weer verloren. De Valera zeide, dat de houding van de regeering zeer duidelijk is, doch haar taak is moeilijk. „We zien twee zijden. We ken nen het kwaad, dat is gesticht door de ver- deeling van Ierland. Ongelukkigerwijze is de regeering niet in staat de oorzaken uit den weg te ruimen, welke hebben geleid tot de ongelukkige gebeurtenissen in Enge land". Hij zeide verder, dat er geen verontschul diging is voor de bomaanslagen en de regee- ring van Eire heeft geen sympathie hier voor. Zonder twijfel is de regeering van Eire door deze aanslagen achteruit gezet. De Valera wekte sensatie, toen hij als middel om de onrust, welke de beide landen in beroering brengt, voorstelde, dat de on geveer 80.000 bewoners van Noond-Ierland naar elders zouden worden overgebracht, wanneer zij niet in een vereenigd Ierland wenschten te worden opgenomen. FRANKRIJK. Generaal Skoblin bij verstek veroordeeld. De assizenrechtbank voor het departe ment van de Seine heeft generaal Skoblin bij verstek tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De generael werd ervan be schuldigd generaal de Miller den pre sident der organisatie van Russische oud strijders in September 1937 te hebben laten verdwijnen. Zooals men zich zal herinneren, werd mevrouw SkoblinPlevitzkaia. die vervolgd werd wegens medeplichtigheid, tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. SLOWAKIJE. Numerus clausus voor medici. De regeering heeft bepaald, dat het aan tal Joodsche geneesheeren niet meer dan vier procent van het totaal mag bedragen. In geheel Slowakije mogen derhalve niet meer dan 54 Joodsche medici zijn. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekendr icon rn Je week kwartaal abonne straatA'o. wenscJil het LEIDSCH DAGBLAD" vanaf Cm.opgezonden te "hebben aan onderstaand adres: tegen vergoeding van benoodigde portokosten. De Britsch-Japansche besprekingen Na de verdere besprekingen ter Britsch- Japansche rondetafelconferentie is, zoo meldt Domei, op de voornaamste in behan deling zijnde punten overeenstemming be- bereikt. Eenig verschil van meening bestaat nog over het voorgestelde ontslag van het anti-Japansche personeel van den gemeen teraad van Tientsin en over de uitlevering der vier mannen die beschuldigd worden van moord op een douane-ambtenaar. In het Lagerhuis heeft Butler ontken nend geantwoord op de vraag, of de regee ring de oorlogsdoeleinden van Japan in China thans had erkend en of alle verdere Britsch-Japansche onderhandelingen ge voerd zouden worden op den grondslag, dat een groot deel van China door Japan ver overd is en thans onder Japansche juris dictie staat. Op de vraag of de toestand niet zoo was. dat beide regeeringen niet het recht hebben een kwestie te beschouwen, die niet haar, maar China aangaat, ant woordde Butler: „Men moet soms de feiten onder oogen zien, hoe onaangenaam ze ook zijn". Voorts heeft Butler, na medegedeeld te heoccn. d?' leend voor den uitvoer van oorlogsmateriaal naar Japan uit isngeianu s_-.ieri, t reuman 1938, in antwoord op de vraag of hij er kennis van droeg, dat enorme hoeveelheden munitie door Duitschland aan China wor den geleverd, verklaard: „Ja, dat is stellig het geval". Zooals men zich herinneren zal. heeft de minister van economische zaken in Februari j.l. een rapport gepubliceerd inzake over neming der landbouw-crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten, hetwelk den mi nister was aangeboden door het college van regeeringscommissarissen en de drie cen trale landbouw-organisaties. Thans ls een rapport verschenen, samengesteld door een commissie bestaande uit drie leden van het college van .regeeringscommissarissen (den voorzitter, mr. dr. A. A. van Rhijn; den on dervoorzitter, ir. S. L. Louwes en den regee- ringscommissaris voor handel en nijverheid, dr. W. L. Groeneveld Meijer) en de vier leden van het dagelijksch bestuur van den Nederlandschen Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw (de heeren G. J. Blink, voorzitter; J. Schilthuis, onder-voor- zitter; A. H. v. d. Most en W. N Giessen, secretaris) dat het vraagstuk van de over neming der landbouw-crisismaatregelen behandelt voor wat betreft de positie, die de bedrijfsgroepen van handel en nijverheid bij de overneming zullen kunnen innemen. Minister Colijn laat dit rapport thans in druk verschijnen, opdat de betrokken groe pen op het gebied van landbouw, handel en nijverheid en de publieke opinie in het al gemeen zich over de daarin als proeve neer gelegde richtlijnen zullen kunnen uit spreken. Er wordt op gewezen, dat overneming van landbouw-crisismaatregelen niet wil zeggen, dat vérstrekkende bevoegdheden van de landbouwcrisiswet praktisch in handen zul len komen van op geen enkele wijze aan de volksgemeenschap verantwoording schuldig zijnde instanties. Mede in verband met de ministerieele verantwoordelijkheid tegen over de Staten-Generaal zullen de bedrijfs organen geen algeheele vrijheid van han delen kunnen krijgen. Zoo zullen sommige maatregelen, zooals het vaststellen van monopolitieheffingen, niet aan de bedrijfs genooten kunnen worden overgedragen, ter wijl anderzijds, o.a. door een ministerieel vernietigingsrecht en een deugdelijke rege ling voor objectieve beslechting van ge schillen afdoende waarborgen dienen te worden geschapen tegen een verkeerden gang van zaken. Moge al in den beginne een meer intensief toezicht van overheids wege noodig zijn en de overneming meer het karakter van sterkere inschakeling van het bedrijfsleven bij totstandkoming en uitvoering der landbouw-crisismaatregelen dragen, op den duur zal de overheid gelei delijk kunnen terugtreden en het bedrijf meer op den voorgrond kunnen komen. Er moet komen een toestand van onder linge harmonie en samenwerking tusschen landbouw, handel en nijverheid. Spoedig moet er nieuwe kracht komen in deze groe pen, evenals meer initiatief en verantwoor delijkheidsgevoel daar. waar deze factoren te veel zijn vervaagd door een te veel leu nen tegen de regeering. In het rapport wordt verder de organi satorische opbouw behandeld. Wat de verhouding tusschen de landbouw coöperaties betreft, zal men niet de oogen kunnen sluiten voor het feit, dat op ver schillende punten het streven van de co- operaties en dat van den particulieren han del en nijverheid niet parallel loopen. Wil men dus beide groepen tot daadwerkelijke en actieve samenwerking brengen, dan zijn waarborgen tegen eventueele overheer- sching van de eene groep door de andere groep noodzakelijk. Er zal zorg moeten wor den gedragen, dat de door de organen te nemen maatregelen aan beide groepen steeds gelijke concurrentievoorwaarden la ten. De ontwikkeling van de verhouding co- operatie-particulier bedrijf dient aan de vrije krachten der maatschappij te worden overgelaten. Een belangrijke waarborg te gen overheersching is reeds gelegen in het vernietigings- en ou belangrijke punten voor te behouden goedkeuringsrecht van den mi nisters. doch ook reeds bij den opbouw der organen moet voor waarborgen worden ge zorgd. Telkenmale bij de overneming eener regeling zal overwogen moeten worden, op welke wijze dit dient te geschieden. HOTEL-RESTAURANT PAVILJOEN „DE LEEDE" VERKOCHT. Het bekende hotel-restaurant paviljoen „De Leede' te Warmond, ls gisteren ver kocht voor de somma van 1.17.500 aan den heer B. J. Huurman Jr. q.q te Leiden. Naar wij voorts vernemen, ligt het in de bedoeling de exploitatie van het hotel te beëindigen en het te verbouwen tot woon huis. Op den grond vóór het hotel, gelegen aan de Dorpsstraat, zullen drie winkelhuizen verrijzen. KIND VERDRONKEN TE UTRECHT. Op enkele tientallen meters afstand van het drukste verkeerspunt te Utrecht, de Catharijnebrug ls omstreeks één uur he denmiddag het dertienjarig zoontje van de familie Koch te Utrecht, dat op de kade met een schepnetje zat te visschen, te wa ter geraakt en verdronken. Vriendjes waar schuwden de politie, die na een uur het ontzielde lichaampje met een dreg op haalde. IN EEN ZEIS GEVALLEN EN DOODELIJK GEWOND. Hedenmorgen om ongeveer halfelf is te Waardenburg bij Zaltbommel een doodelijk ongeluk gebeurd. De 32-jarige landbouwer O. Pellegrom, die met een zeis gras aan het maaien was, is door onbekende oorzaak in de zeis geval len, waarbij hij ernstig aan de borst werd gewond Het slachtoffer, dat hevig bloedde, is aan de verwondingen ter plaatse over leden. P. was gehuwd en vader van twee kinderen. VOORTAAN 3155 ftnges. Med.) Mandsjoekwo in staat van verdediging Volgens Domei heeft de regeering te Hsin- king den staat van verdediging voor ge heel Mandsjoekwo afgekondigd. Sedert einde Juni had men zich beperkt tot het afkondigen van den uitzonderingstoestand in het district Holoen-Boeir. De Russische luchtaanvallen op Foelakl en Haloen-Ars- jan, op 150 kilometer van de grens, hebben echter, aldus wordt gezegd, maatregelen voor h geheele land noodig gemaakt. Door deze beslissing wil men niet alleen de geheele bevolking oproepen tot samen werking met de militaire autoriteiten bij de verdediging van het gebied, maar ook den Sovjet-autoriteiten de waarschuwing doen geworden, dat elke daad van aanval een antwoord zal uitlokken. Het is voor het eerst, dat de regeering van Mandsjoekwo een beroep op de betreffende wet doet. H~t Japansche agentschap Domei meldt verder, dat volgens een communiqué van het Kwantoengleger, de Japansche lucht macht gisteren 59 Russische vliegtuigen heeft neergeschoten. VEREENIGDE STATEN. Een verklaring van Huil Tijdens een persconferentie heeft de minister van buitenlandsche zaken. Huil. verklaard, dat Europa, dat 'edere cent voor bewapening uitgeeft, tot in hel one n- dige voort zal gaan ernstige moeilijkheden te verschaffen aan den economischen toe stand van de Vereenigde Staten. Al deze uitgaven voor bewapening vormen geen productieve onderneming en houden niet alleen het zakenleven in Europa tegen, doch ook droogt de koopkracht van de noodzakelijke behoeften op Uit de verklaring van Huil blijkt, dat hij niet veel vertrouwen heeft in de berichten over vredesonderhandelingen, welke in Europa zouden worden gevoerd. LIJK VAN VERDRONKEN SCHILDER OPGEHAALD. Hedenmorgen ls in de Waal onder Haaf- ten bij Zaltlbommel drijvende gevonden het lijk van den schilder W. de Jong, die de vorige week van de Waalbrug ls gevallen en daarbij is verdronken. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Hedenmorgen ls op den straatweg Deven terZutphen de 44-jarige fabrieksarbeider G. J. Hoekman, uit Gorssel, door een auto aangereden en op slag gedood. MEISJE STAK ONVOORZICHTIG OVER. Vanochtend om kwart over tien ls het 5-jarig meisje T. D. uit de Van Alkemade- laan op dezen weg, ter hoogte van de Mont foortlaan door een auto overreden. De oorzaak van dit ongeval was het onvoor zichtig oversteken van de kleine. Zij kreeg een hersenschudding, een hoofdwonde en brak het linkerbeentje In ernstigen toestand ls het kind naar het ziekenhuis Bronovo overgebracht. BENOEMING VAN GEZANTEN. Bij Kon. Besluit is Jhr. mr. E F. M. J. Michiels van Verduynen met ingang van 16 September a.s. benoemd tot Hr. Ms ge zant te Londen en is mr. E. N. van Kleffens in gelijke hoedanigheid benoemd te Bern met ingang van 1 Augustus a.s. Bij Kon. Besluit is aan Jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontsla? verleend als burgemeester der gemeente Zeist, met benoeming tevens tot officier in de orde van Oranje-Nassau. In het begin van deze maand is te Leldschendam plotseling een dame over leden, die in genoemde gemeente op ka mers woonde. Na haar overlijden werd zij begraven op de Obsterbegraafplaats te Voorburg. De dame was niet onbemiddeld en op het oogenblik van het overlijden gewikkeld ln een flnancieele procedure. Naar aanleiding van allerlei geruchten die ln verband met dit sterfgeval de ronde deden, heeft de justitie eein diepgaand on derzoek ingesteld. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken ls, voor het tijdvak van 1 Aug, 1939 tot 1 Aug, 1940 wederom be noemd tot assistent aan de Landhouwlioo- geschool te Wageningen en werkzaam ge steld aan het daaronder ressortcerende la boratorium voor Bloembollenondcrzoek te Lisse, dr. L. Algera, aldaar. SPAANSCH-NOORSCHE HANDELS- BETREKKINGEN. De Spaansche minister van buitenland sche zaken, Jordana, en de Noorsche ge zant hebben gisteren een overeenkomst onderteekend over een modus vivendi voor de regeling van het handels- en betalings verkeer tusschen beide landen. DR. WILHELM WOLF OMGEKOMEN. Dr. Wilhelm Wolf. de laatste Oostenrijk" schen minister van buitenlandsche zaken, is hedenmorgen om het leven gekomen bij een auto-ongeluk onderweg van zijn woon plaats Loosdorf naar Weenen. Tengevolge van het springen van een band, stortte de auto in de langs den v.ieg looiucnde sloot. Ook de chauffeur was op siag "dood.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2