STADSNIEUWS BUITENLAND 80ste Jaargang DONDERDAG 27 JULI 1939 No. 24336 Twee jongens bij spelevaren nabij de Vinkbrug verdronken Amerika zegt handels- en scheepvaartverdrag met Japan op HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tragisch einde van een uitgaansdag Groote verrassing gewekt Algemeene Toestand De besprekingen met Moskou. Di! nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sljm per 3 per Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 trrndj maanden f.2.35 week if.0.18 Een blijde uitgaansdag van een vijftien tal jeugdige misdicnaartjes uit Utrecht, die onder leiding van een kapelaan per autobus een reisje naar de omgeving onzer stad hadden gemaakt, heeft gisteravond op droevige wijze een einde genomen, doordat twee hunner, twee broertjes van elf en twaalf jaar, tijdens een spelevaartoeht op het Galgewater nabij de spoorbrug aan de Vink te wa ter zijn geraakt en jammerlijk verdron ken. De jongens hadden gistermorgen per autobus de Bisschopstad verlaten; den ge- heelen dag hadden zij in de omgeving van Lelden gespeeld en geravot en tot besluit hadden zij in een speeltuin te Voorschoten op de grens van de gemeente Lelden zich opperbest vermaakt. De leider van het ge zelschap, de 33-jarige kapelaan J. A. Mid delkoop uit Utrecht was met een viertal jongens in een roeibootje gaan spelevaren op het Galgewater. Uit de richting van de spoorbrug naderde omstreeks 10 minuten voor zeven een schuit, beladen met groenten en voortgedreven door een motor. Aan boord bevonden zich twee personen, de 23-jarige schipper J. van B. uit Gouderak en zijn knecht F. de J., die ons gisteravond beiden verklaarden, dat de schuit slechts een zeer matige snelheid had,. Op een zeker oogenblik evenwel zagen zij, dat een roeibootje, waarin een geestelijke en vier jongens gezeten waren, gevaarlijk dicht hun schuit naderde en pogingen deed nog vóórlangs te varen. De jongens verklaarden tegenover de po litie den kapelaan op de naderende schuit opmerkzaam te hebben gemaakt, doch deze, die zelf de riemen hanteerde, dacht blijk baar nog vóórlangs te kunnen passeeren en trok hard aan de riemen. De tijd ontbrak om nog met de schuit te manoeuvreeren; een aanvaring was onver mijdelijk: het roeibootje botste tegen de schuit en kantelde, waardoor alle vijf inzit tenden in het water terecht kwamen. De ijzeren roeiboot zonk onmiddellijk in de diepte. De kapelaan en twee jongens wisten zich even drijvende te houden; met be hulp van een haak slaagden de groen- tenschippers erin den geestelijke en den 13-jarigen Christiaan van Gaal aan boord van de schuit te trekken. De an dere knaap, de 12-jarige Hein van den Oudenrijn bleek een weinig te kunnen zwemmen en zette koers naar den wal, dien hij veilig wist te bereiken, doch de twee andere jongens, de 11-jarige Wil helmus Antonius Jungerius en zijn 12-j. broertje Sebastiaan zonken onmiddel lijk in de diepte. Van alle kanten kwam hulp toeschieten; een zandschipper C. van V. uit Zoeter- woude slaagde er na betrekkelijk korten tijd in het lichaam van den jongsten knaap aan de oppervlakte te brengen. De plaatselijke geneesheeren dr. van der Stoel, dr. de Boer en dr. Kerkhof waren spoedig ter plaatse en pasten, bijgestaan door leden van de E.H.B.O.-brigade onmid dellijk kunstmatige ademhaling toe om te trachten de levensgeesten wederom op te wekken, waartoe ook gebruik werd gemaakt van een zuurstofapparaat. Helaas, na an derhalf uur van toegewijd pogen moest men tot de droevige conclusie komen, dat de dood was ingetreden. Intusschen werd door politie uit Leiden en Voorschoten, geassisteerd door tal van particulieren, met koortsachtige haast ge dregd naar het lichaam van den tweeden knaap. Aanvankelijk bleven deze pogingen zon der resultaat, doch eindelijk omstreeks hall negen werd ook het tweede lijkje opgehaald. Vanzelfsprekend verwekte het droevig on geval. zoowel bij de oudere en jongere be zoekers van den speeltuin als onder de tal rijke voorbijgangers op dezen drukken ver keersweg. groote verslagenheid. Burgemeester Berkhout van Voorschoten waarschuwde telefonisch de politie te Utrecht, die op haar beurt de familie van het ongeval in kennis stelde. De Leidsche politie onder leiding van in specteur de Gast stelde ter plaatse een on derzoek in en nam de eerste verhooren af De juiste toedracht van de zaak is heel moeilijk na te gaan. doordat de kapelaan door het gebeurde zeer overstuur was. Volgens sommigen is de roeiboot inder daad tegen de groentenschuit opgebotst sporen daarvan zijn intusschen nóch op de groenteschuit, nóch op de roeiboot gevon den! anderen beweren, dat de geeste lijke en de jongens, toen een aanvaring dreigde, allen naar dezelfde zijde zijn ge sprongen, waardoor het bootje kapseisde. De Leidsche politie achtte evenwel geen termen aanwezig om „dood door schuld" te veronderstellen. Aangezien kapelaan Middelkoop vrij veel water had binnengekregen, werd hij ter ob servatie naar het Sint Elizabeth ziekenhuis overgebracht; het stoffelijk overschot van de beide jeugdige slachtoffers is naar het politiebureau alhier overgebracht in af wachting van een nadere beslissing van den Officier van Justitie. Gisteravond laat is nog een oom van de beide Jongens naar hier gekomen. Deze verklaarde, dat beide slachtoffers uitstekend konden zwemmen. Vanzelfsprekend waren de jeugdige reis- genootjes van de beide broertjes Jongerius danig onder den indruk van het droevig on geval, dat twee van hun vriendjes het leven kostte. Stilletjes, met bedrukte gezichten en be huilde oogen zaten zij bij elkaar in de auto bus. die kort tevoren nog gevuld was ge weest van hun vroolijk gezang. De 12-jarige Hein van den Oudenrijn, die erin slaagde zwemmende den wal te bereiken, vertelde ons nog, dat hij sinds kort had leeren zwem men en spoedig zijn diploma hoopte te be halen. In den loop van den avond, nadat alle verhooren waren afgenomen, zijn zij naar Utrecht teruggekeerd. De uitgaansdag, die zoo heerlijk was be gonnen en zulk een prettige herinnering had kunnen zijn, werd een tragische ge beurtenis in hun jonge leven, waaraan de gedachte niet spoedig uit hun geheugen zal verdwijnen. Den geheelen avond bleven groepjes men- schen in de omgeving van de onheiisplek het droef gebeuren bespreken. J. L. BLOEMEN, t Te Wassenaar is in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer J. L. Bloemen, oud directeur van het telegraaf- en telefoon kantoor te dezer stede. De heer Bloemen, die te Maastricht was geboren, werd 1 October 1878 benoemd bij den dienst der P.T.T. als leerling-tele grafist te Rotterdam. Een jaar later volgde zün benoeming tot telegrafist 2e klasse, waarna hij op 15 April 1882 aangesteld werd als tijdelijk beheerder van het tele graafkantoor te Oosterbeek. 1 December van dat jaar werd hij weer te Rotterdam geplaatst. Op 1 Mei 1891 volgde zijn aan- iorPnB commies 2e klasse en op 16 Juni 1903 tot commies eerste klasse, waarna hij 16 Augustus 1910 benoemd werd tot hoofd commies bij de telegrafie. Op 1 April 1918 volgde zijn benoeming tot directeur van net telegraafkantoor alhier. Vier jaar later werd hem op verzoek eervol ontslag uit aen dienst verleend. He teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal morgen geschieden op de n-K. begraafplaats te Wassenaar, na af loop van de uitvaartdiensten, welke om 9 our in de R.-K. kerk aan de Kerkstraat tuilen aanvangen. NED. CHR. RADIOVEREENTGING. Excursie van de Leidsche afdeeling. Gisteren hebben de leden van de afdee ling Leiden der Ned. Chr. Radiovereeniging met een drietal autobussen een uitstapje gemaakt naai- het natuurpark „De Hooge Veluwe' Waar het vertrek uur reeds op 7 uur was gesteld, vormde utrecht het eerste oponthoud voor het nuttigen van eenige ververschingen. Daarna werd de reis voortgezet naar het Jagershuis Na aldaar den Gelderschen koffiemaaltijd ge bruikt te hebben vetrok men naar het ding het museum ..Króller" in- en uitwen- d'g werd bezicht gd Vervolgens ging de reis naar ,.St. Hubertus" jachtslot, met zijn bekende karpervijvers Tot 3 uur was het mooi weer geweest, jammer dat toen de de regen spelbreker werd, waardoor de uitzichttoren Juliana niet bezichtigd kon worden, maar op de stemming had het ge lukkig geen invloed In Utrecht werd gemeenschappelijk het middagmaal gebruikt. Omstreemks halfelf keerde het gezelschap in de Sleutelstad teruc AANBESTEDING. Ten overstaan van architects A. T. Kraan te Oegstgeest, heeft voor rekening van den heer Carstens alhier de aanbesteding plaats gevonden van het amouveeren van het perceel Donkersteeg 14. De uitslag dezer aanbesteding was: De Graaft f. 7100. Lmdehof f. 6940, M. E. Groenewegen f. 6890. Gebr. Guijt, Katwijk f6830, L. Zitman f. 6778 en H. Snip f 6755. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. De gunning is aangehouden. EXAMENS MULO. Geslaagd voor diploma B: T. van der Linden, Leiden. Afgewezen 1. Geslaagd voor diploma A: M. G. Riet kerk, Lisse. M. C. Verkuijl, Haarlemmer meer. J. Hoogendoom, Katwijk aan Zee. Ch. W. van der Sterre, Zoeterwoude. J. J. van Zonneveld Leiden. J. W. de Wekker, id. J. Roman, id. H. Redel. id. J. van der Lelie, id. J. P. Segers, Lisse. C. H. van Voorst, Lisse. J. H. van Dijk, Hillegom. J. J. Hijlkema, Hillegom. H. Hoek. Noordwijk a. Zee. Afgewezen 12. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. wijzigingen: N.V. Wijnkooperij, Distil leerderij en likeurstokerij „de Condor" voorheen Wilhelm Schudei en Co., Papen- straat 2. Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsn. in: N..V. Wijnkooperij, Distilleerderij en Likeurstokerij „de Con dor" v.h. W. Schudei en Co W A. Visch. Verl. Dorpstraat B. 336, Warmond, jachthaven. Bovengenoemde zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: W. A. Visch en Zonen (Beperkende Bepalingen). Vennooten: W. A. Visch, D, W. Visch en J. W. Visch, Warmond Dinsdag as. herdenkt de heer J. de Graaf, besteller bij de Ned. Posterijen aan het postkantoor alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft medege deeld, dat de regeering der Vereenigde Staten besloten heeft, het handels- en scheepvaartverdrag met Japan van 1911 op te zeggen. Dit besluit, dat groote verrassing heeft gewekt, werd om half tien in den avond aan de pers medegedeeld door een ambte naar van het staatsdepartement, die nader verklaarde, dat het doel is, „de Amerikaan sche belangen beter te ontwikkelen". De opzegging zal over zes maanden van kracht worden, waardoor het congres in staat zal zijn, in de komende zitting de kwestie van een embargo op voor Japan bestemde grondstoffen te bespreken. Het staatsdepartement beschouwde het verdrag namelijk als een hinderpaal voor de toe passing van zulk een embargo, dat het on derwerp vormde van een onlangs door se nator Pittmann ingediende resolutie. In den door Huil aan den Japanschen ambassadeur Horinoetsji ter hand gestel den tekst wordt o.m. gezegd: de regeering der Vereenigde Staten is tot de slotsom ge komen. dat het verdrag van 1911 bepaalde clausules bevat, die een nieuwe bestudee ring noodig maken. Met het oog hierop en om de Amerikaansche belangen beter te beschermen en te ontwikkelen overeenkom stig de behoeften van de nieuwe ontwikke ling van den toestand, deelt de regeering der Vereenigde Staten aan de Japansche regeering haar besluit mede, het verdrag op te zeggen. De Vereenigde Staten zijn Japans grootste leveranciers van de voor oor logsoperaties noodige grondstoffen, in hoofdzaak katoen, ijzer, staal en petro leum. Voorstanders van het embargo gelooven, dat de toepassing er van voor Japan ten gevolge zal heben, dat het in zijn bewe gingsvrijheid in China wordt belemmerd en wellicht zelfs genoodzaakt zal worden, zich terug te trekken. De tegenstanders beschouwen het als een stap naar oorlog en gelooven dat wraakmaatregelen van Japan gevolgd zul len worden door weerwraakmaatregelen van de Vereenigde Staten en wellicht door een conflict. De eerste indruk van de opzegging is overigens dat het staatsdepartement een waarschuwing tot Japan heeft willen richten en bij dit land geen twijfel heeft willen laten omtrent het standpunt der Vereenigde Staten, dat na een gistermid dag door de commissie van buitenlandsche zaken genomen besluit de behandeling van het voorstel tot opzegging van het verdrag tot het einde der week op te schorten, ver keerd had kunnen worden uitgelegd. Men wijst te Washington in het bijzon der op het feit, dat, aangezien het verdrag in zijn geheel is opgezegd, het gebaar der Amerikaansche regeering vooral een politiek karkter draagt. Het zou namelijk voldoende zijn geweest, de clausule der meestbegunstiging op te zeggen om de aanneming mogelijk te maken van de mo tie van Pittman waarin een embargo op wapens en op alle industrieele grondstof fen voor Japan geëisoht wordt. Men herin nert er in dit verband aan. dat de opzeg ging door de regeering der Vereenigde Staten van een handelsverdrag uit poli tieke overwegingen vrijwel zonder prece dent is. Ten slotte toont het besluit van het staatsdepartement, dat, ongeacht de politiek, welke door andere mogend heden in China wordt gevolgd, de Vereenigde Staten de rechten van de „open deur" handhaven en, door dui delijk de mogelijkheid van retorsie- maatregelen aan te toonen, te kennen te willen geven, dat zij zich niet zullen neerleggen bij incidenten, welke in strijd zijn met de Amerikaansche be langen, zooals deze week de blokkade van Kantom Alvorens zich evenwel vast te leggen op een politiek van sancties door een embargo, laat de Amerikaansche regeering Japan zes maanden den tijd om zijn politiek in China tegenover Amerika te wijzigen. De heer G. S. van Druten alhier is ge slaagd voor het examen handelskennis L O. Op een vraag van de Lagerhuisleden Mander en Dalton, 'beiden van Labour, of hij thans verdere verklaringen kon afleg gen over de Britsch-Ruseieche onderhan delingen, heeft Chamberlain medegedeeld, dat nieuwe instructies naar den Britschen ambassadeur in Meskou zijn gezonden. „Ik hoop in staat te zijn, in het begin van de volgende week een verklaring te ■kunnen afleggen". (Men verwacht algemeen deze verklaring op Maandag). Toen Dalton verder vroeg, of thans over eengekomen was. dat militaire en vloot- officieren naar Moskou zouden gaan. om daar staf besprekingen te voeren, ant woordde Chamberlain: „Wij hebben zekere instructies gezonden aan dsn Britschen ambassadeur Seeds, maar ik heb nog niet vernomen, wat de reacties daarop zijn.". Op de vraag van Mander. of de Fransche regeering zich ook voorstelt, een militaire missie naar Moskou te zenden, antwoordde Chamberlain: „Ik kan geen antwoord geven voor de Franseihe regeering. maar ik kan Mander wel verzekeren, dat de Fransche en Britsche regeeringen in volledige samen werking optreden". Intusschen is het zeker, dat het besluit onderhandeiingen te beginnen over het militaire protocol, dat als tegenhanger van het politieke verdrag kan worden be schouwd, te Moskou een aanzienlijke ver beterde atmosfeer heeft geschapen. Het schijnt met meer nadruk dan eenige tot dusver genomen sta.p. de overtuiging te hebben gewekt, dat het Engeland ernst is met zijn verlangen dit accoord tot stand te brengen en zich te houden aan de ver plichtingen. die het in den loop van dezsn zomer in Oost-Europa op zich heeft geno men. Bijgevolg wordt verwacht, dat snel lere vorderingen zullen worden gemaakt met het streven naar overeenstemming BINNENLAND. Het debat over de regeeringsverklarin? (2de en 1ste Blad). Twee broCVtjes verdronken te Slochteren. (Gemengd, 2de Blad). Sylver Maes heeft de leiding van de Ronde van Frankrijk (Sport, 3de Blad). Jaarvergadering Leidsche Voetbalbond (Sport, 3de Blad). Rapport inzake overneming van landbouw crisismaatregelen door de bedrijfsge- nooten (1ste Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire. Onregelmatige markt. Bijna onveranderde koersen. Amerika hier en daar iets hooger Beleggingsmarkt prijshoudend. BUITENLAND. Amerika zegt Japan het handels- en scheepvaartverdrag van 1911 op (Buitenland, 1ste Blad). Vorderingen ter conferentie te Tokio (Buitenland, 1ste Blad). Nieuwe aanslagen van Iersche terroristen in Engeland. Eén doode en vele gewon den (Buitenland, 1ste Blad). Volgende week verklaring van Chamber lain over de besprekingen te Moskou (Buitenland, 1ste Blad). Vóór 25 jaar toog Europa ten strijde (3de Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Helder tot licht of half bewolkt. Droog, warm weer. Zwakke wind. aanvankelijk veranderlijk, later uit Westelijke richtingen en iets toenemend. over de nog niet geregelde politieke kwes ties. Zoowel te Londen als te Parijs was men gisteren van oordeel, dat mogelijke aan- valler-staten thans zullen inzien, dat zij een geweldig blok van staten tegenover zich zullen vinden, als zij zouden doorgaan met hun politiek van het streven naar resul taten door middel van militaire geweld daden. Heden zal een nieuwe bespreking met Molotof plaats vinden. Er zijn al weer bla den, die het voorstellen, alsof een regeling morgen aan den dag zou kunnen worden afgesloten, doch dit lijkt toch voorbarig. Volgens de „Finantial Times" zal de on- derteekening van het eigenlijke pact waar schijnlijk gevolgd worden door Britsch- Russische economische besprekingen. Hst blad verwacht, dat een sovjet-delegatie onder leiding van den volkscommissaris van handel over eenigen tijd zal worden uitgenoodigd voor een bezoek aan Londen, ten einde de besprekingen, die bij het be zoek van Hudson aan Moskou zijn aange vangen, voort te zetten. ROND DANZIG. In antwoord op de directe vraag van Reuter of hij dacht, dat de kwestie van Danzig tot een Europeeschen oorlog zou leiden, heeft de hooge commissaris van den Volkenbond Burckhardt in een inter view verklaard: Ik aarzel een blanco cheque ïe geven op de toekomst, doch geen redelijk mensch zou kunnen beweren, dat een algemeen conflict over Danzig zou moeten ontstaan. Burckhardt zeide, dat naar zijn meening

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1