Waar de Vrouw belang in stelt Onze logeerkamer de Greef LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 27 Juli 1939 RADOX Hoe U van een vervelende kamer een gezellig vacantieverblijf maakt! Goedkoop en toch Smakelijk Een aardig oud gebruik EEN VETTE GUMMENDE HUID.... Een dag in lucht en zon Kleine wenken voor de huisvrouw De zomer en daarmede het hoogseizoen aller logeerpartijen staat voor de deur. En dus breekt meteen een nieuwe zorg aan voor menige huisvrouw; „het vorige jaar, och. toen ging het nog wel met de oude spulletjes. Maar dit jaar krijgen we die en die te logeeren en dan willen we liet toch tot in de puntjes voor elkaar hebben". „Maar waar blijf ik dan met mijn dier bare erfstukken?" Weg doen willen wij ze persé niet, dierbare herinneringen maken, dat wij ze niet kunnen missen. Maar de collectie én het huis zijn te klein om er een soort oudheidkundige kamer mee in te richten. Op de „logeer" stonden ze nu juist zoo goed uit den weg en deden ze toch nog een beetje dienst. Waarom geen compro mis? Dat kan immers best, zóó zelfs, dat heel onze collectie oude spulletjes nog den Indruk zal maken van modern. Laten we eens naar de nieuwste meubeltjes kijken en zien, hoe weinig deze maar verschillen met onze miskende bezittingen uit de oude doos! Piëteitsvol (niet ten behoeve van de oude spulletjes!) gaan we hier niet verder op in, maar wat we wel doen is ons eens terdege realiseeren, wat de moderne „noot" is, die we ons hebben te verschaffen. Want het is slechts die noot en daar is wel overheen te komen. Onze royale oude spiegel bijv.: is de lijst in den geest van de „noot?" Zoo neen, dan weg die lijst, maar de spiegel krijgt toch zijn bestemming en komt boven de kap tafel te hangen. Hiervoor zullen een paar latjes noodlg zijn, die hem op zijn goede plaats houden; een handige echtgenoot weet daar zeker raad op, anders de tim merman wel. En nu de kaptafel eronder, de naam kan weidsch zijn voor een oud verveloos tafel tje. dat we met een mooie, stijlvol bedrukte chintz camoufleeren. In strakke, gelijke plooien zetten we de stof met punaises vast tegen den tafelrand en bedekken deze weer met een aardig afgepast chlntzrandje in de kleur, dat we in verschillende breedten per meter kunnen koopen. Op het tafelblad komt een stukje op maat gesneden spiegel glas en zoo ziet het geheel er al zeer kost baar uit. De óuderwetsche kandelaars, waaraan we niet eens meer durfden denken, komen er zoowaar ook nog bij te pas. Als het moge lijk is laten we er de electricien electrlsche ..namaakkaarsen" op zetten en fabrieken er zelf van perkamentpapier en hetzelfde chintz-randje van de toilettafel strakke, statige kapjes bij. Een kristallen vaasje ge vuld met bloemen, dat zich tweemaal spie geltonze gasten krijgen we niet meer weg! We loopen echter nog wat te ver vooruit met deze voorspelling, want er is nog veel te doen voor het zoover is. Het belangrijk ste deel van alles moet nog komen, de slaapplaatsen. Kijken we eerst weer eens, vanwege de „noot", hoe onze bezittingen er uit zien. Gaat het niet aan ze zoo te ge bruiken en is het toch jammer van het mooie hout en de degelijkheid van één en ander? Wel, eere wien eere toekomt, het degelijke onderstel blijft gehandhaafd, slechts de omlijsting veranderen we iets. ..Inkorten" is het beste woord ervoor en wat wint een dergelijk ledikant niet aan moderne waarde erdoor! Het hoofdeinde kan zeer waarschijnlijk blijven zooals het is; er komt wat alpengras of kurkwol aan te pas, waarmede we met een lapje chintz een llchtwelvend vlakje maken tegen dezen' opstaanden kant aan. Met punaises steken we eerst de stof aan de onder- en zijkanten vast en vullen den verkregen zak dan vla den bovenkant. Na ook deze laatste vastge prikt te hebben camoufleeren we de ont sierende punaises weer met een chintz- randje. Van de overige kanten van het le dikant laten we den meubelmaker een flink bovenstukje afzagen en hem meteen netjes het kale randje in de kleur bijbeitsen. Het beste doen we dit van tevoren even precies met potlood aan te geven op het hout; mooi staat het om de kanten bij de hoeken van het voeteinde iets naar omhoog te laten loopen. Op onze foto is dit ook dui delijk waar te nemen. Om de pooten, die doorgaans uit den toon vallen, te camoufleeren. maken we van effen chintz een keurig valletje, dat het ledikant een zeer waardig en solide aanzien zal geven. Een nauwsluitende, precies in het model genaaide bedsprei van de ge bloemde chintz bedekt zorgvuldig de glad- gespreide lakens en dekens, terwijl de hoofdkussens in speciale chintzku&sens ge stoken tegen het opstaande hoofdeinde ge zet worden. Aldus zal de logeerkamer over dag volkomen het slaapkamerachtige effect verliezen en kunnen de gasten er zich ook eens genoegelljk en rustig uit den huiselij- ken kring terugtrekken. Om het hun daartoe nog plezieriger te maken, schuiven we onder één der vensters nog een tafeltje, juist geschikt voor ontbijt of lunch of anders voor een handwerkje of wat schrijverij. Ook de gastvrouw zelf weet dergelijke rustige oogenblikken te waar- deeren, vooral wanneer zoo'n logeerpartij wat langer duurt dan gewoonlijk En thans de stoelencuderwetsche, of al leen maar „oudmodische" stoelen en fau teuils hebben we doorgaans allemaal wel. Met dezelfde gebloemde 01110(3 zijn zij vlug omgetooverd in den stijl van de kamer en kunnen zij nog vele jaren hun diensten aan de menschheid bewijzen. Het is een genot op zichzelf zoo'n leelijk ding, dat we eerst het aankijken niet meer waard von den, tot een vroolijk nieuw en comfortabel meubeltje te metamorphoseeren. Eerst knippen we voor ieder te bedekken deel een lap van een royale grootte, welke dan met spelden strak op het kussen gespannen wordt. Met groote rijgsteken zetten we het daarna vast en gaan dan tot het fijne werk over. n.l. het toespitsen bij de hoeken of, zooals bij fauteuils het tusschenstoppen in de gleuven. Zit alles goed recht dan spijke ren we langs den geheelen onderkant de stof op het hout van de stoel of fauteuils vast en bedekken dit met een chintz-rand je. Een klein bankje voor bij het voeteinde van het bed, een tabouretje of stoel bij de kaptafel en een gewone zitstoel bij het ta feltje onder het raam, dat zijn de drin gendste benoodigdheden op dit gebied Wat prachtig zal het dan zijn ook nog een heer lijke gemakkelijke „luie' VCKA pehjeöte ffahjdehoóe maAe-uf>! DONKERSTEEG 1 - TELEF. 20706 4132 Hnsvz Mea.i Een praatje over visch. Visch is een voedingsmiddel, dat in vele gezinnen éénmaal in de week gegeten wordt. Het zou niet verkeerd zijn, als dit wordt haar door den gemeenteraad aan de collectie toe te kunnen voegen! Bij een dergelijk interieur passen uitste kend de stemmingsvolle óuderwetsche kan ten gordijnen met de zwierige volants. Het was steeds met een weemoedig gebaar, als we die na den schoonmaak weer zorgvuldig in hun blauwpapieren jasjes schoven. Maar nu kunnen we ze fier als overwinnaars er uit te voorschijn laten komen! Van gebloemde chintz krijgen zij een waardige omlijsting in den vorm van een stel keurige overgor dijnen, die even zwierig, net als de kanten, opgehangen worden als in grootmoeders tijd! Wat zullen de „óuderwetsche" aan hangers der landhuisstofmode hun hoofden schudden! Maar zij nipt alleen.er zullen ook zwartkijkers zijn, die beweren dat het té- rugkeeren is tot de oude stofnesterijWe lachen ze tevreden uit en wijzen slechts op onze onvolprezen stofzuigers. NORA HANA. door iedereen gedaan werd en bovendien nog een keer extra! Vergelijkt men het vlschgebruik in Nederland met dat in En geland, dan bedraagt het hier 5 K G. per hoofd per jaar en in Engeland 26 KG. Visch heeft bijzondere eigenschappen Ze bevat ongeveer evenveel eiwit als vleesch (plm. 19 De vette soorten zooals ma kreel, haring, paling, bokking bovendien nog 1928 n vet. Verder verschillende vitaminen en zouten, zeevisch vooral jo dium. dat ons tegen kropvorming behoedt. De hom en de kuit zijn evenals de visch- lever rijk aan laatstgenoemde voedings stoffen. Visch is licht en goed verteerbaar. Bij het koken valt visch spoedig uit elkaar, wat Wijst op heel dun, gemakkelijk oplosbaar bindweefsel, dat met door lang stoven (zooals b.v. runderlappeni zacht gemaakt moet worden. Na het eten van gekookte visch ontstaat weieens gauw honger; dit komt doordat de visch vlug verteert. Daarom is het goed na een vischmaaltijd een stevige toespijs te geven, die in dit bezwaar voorzien kan. - Men rekent per persoon 22'lt ons visch, stoeï"of^Yautéuil i wat misschien veel lijkt, maar men moet In het Fransche dorpje Bois Jeróme wordt een alleraardigst oud gebruik nu reeds bijna een halve eeuw gehandhaafd. In 1826 stierf daar de goedige, romantische priester Pierre Seyer du Grand-Val op 81- jarigen leeftijd en hij bepaalde in zijn tes tament, dat ieder jaar 250 francs moesten worden uitgekeerd aan het degelijkste meis je van de gemeente. 250 francs was in dien tijd een heele som en een aardige bruids schat. Dit is nu niet meer het geval, maar toch is „la rosière", het degelijkste meisje, dat door den gemeenteraad van Bois-Jeró- me wordt gekozen, erg blij met deze onder scheiding. Zij wordt, geheel in het wit ge kleed, door den burgemeester naar de feest zaal geleid, waar haar de „bruidsschat" wordt overhandigd. Ze wordt zeer bejubeld en bemusiceerd door het plaatselijk muziek corps en wanneer ze binnen het Jaar trouwt, een bruidsjapon aangeboden. Wat een kostelijk brokje romantiek in onzen weinig roman- tischen tijd! Recepten met kostenberekening. Zondag: Groentesoep, kalfslappen, snij- boonen. aardappelen, meloen. Maandag: Gebakken spek, capucljners, aardappelen, karnemelkvla. Dinsdag: Prinsesseboonen met gestoofde rekening houden met den afval, die voor tomaten, aardappelen, broodpap, groote visch 30 voor kleine 50 be- wordt frifióh en mat door (betten met Radox, in warm waschwater opgelost. Radox geeft Uw huid1 een zuurstofbad, waardoor vet- puistjes vanzelf verdwijnen. Bij apothekers en drogisten a f. 0.40 en f. 0.90 per pak en f. 0.15 per klein pakje. 4096 (Ingex. Med.) Soms zijn de vacanties kort, besteed ze zoo goed mogelijk! Vacantie! Het tooverwoord, dat ons ieder jaar dieper doet ademhalen. Het lokkende woord, dat telkenmale weeT de „laatste loodjes" van lnspannenden arbeid, die nog komen moeten, vóór het visioen tastbare vormen aanneemt, dragelijk en zelfs licht maken kan! Want de mensch ls van nature optimist. Nooit houdt hij gelukkig! rekening met mogelijkheden van regen en storm of van een zelfs totaal verregende vacantie altijd lokken hem de zon en de speelsche zomerwind, het water met de kleine rim pelgolfjes, de egaalblauwe hemel met hoog stens een paar lichte vederwolken, omdat die wel decoratief staan en prettig zijn vacantiedroomen onderstreepen En zoo is het precies goed. Wie de voor pret kent, heeft een zeer belangrijk deel van de vacantievreugd al van te voren geïncasseerd. Nu is het echter de kunst, de vacantie als ze komt ook waarlijk te genieten en niet koo lui te zijn. dat men aan het eind van de twee of drie weken totaal niet meer weet, wat men uitgevoerd heeft behalve dommelen en de krant lezen, zij het dan °ok in het zonnebad. Een passieve vacantie moge sommigen aanlokken; beter, gezonder en verkwikken der is een vacantie vol activiteit en afwis seling. Een vacantie, waarin we al onze spieren die vaak maandenlang vrijwel werkeloos geweest zijn, nu eens terdege in spannen, zoodat we iederen dag onzen avondrust verdiend hebben! Zulk en vacantie geeft voldoening en een maximum aan lichamelijke en geestelijke rijergie, die straks in werkkracht voor het winterseizoen wordt omgezet. .wat denkt u van een paar prettige spel letjes In de open lucht? Een ténnisveld is lang niet voor ledereen bereikbaar en inn ls tPnn;ssen een ideale oefening voor h 7? en °ud u kunt het ook uitstekend baifn k6n aan ^e' strand (en dan zijn een we? en gemakkelijke strandschoentjes u meest gewenschte kleeding Wist tén-ij huid ook ademhaalt? Door zoo'n nnisgpeiietje, waarbt! de rackets heel goed kunnen worden vervangen door een stevig slaghout en u geen dure tallen maar een gewoon stelletje uit een bazar gebruikt, krijgt uw lichaam een maximum aan lucht, licht en beweging! Na een inspannende match waarbij u zich vooral niet teveel moet be- j kommeren om het tellen der punten, is een zltspelletje ter afwisseling heel ge schikt. We gaan op een tamelijken afstand van eikaar zitten en nemen ieder een bal. die we elkaar vlug toewerpen. Opletten ls de boodschap, zoodat ook nog de hersens die stiefkinderen in de vacantie I toch eenigermate getraind worden! Een uitstekende oefening voor de spieren, die gedurende den langen winter verslapt zijn, ls een roei-apparaat. dat u in den tuin of een veldje kunt neer zetten. Oefen uw armen en beenen en haal vooral diep adem. Er is niets, dat zoo versterkt en verkwikt, behalve misschien een roeiboot of cano. Die is toch zeker wel ovetal op te duiken! Een uurtje roeien kost zeker niet veel, vooral als we met twee of drie personen ln het bootje plaats nemen! Vergeet niet. van tevoren uw huid. overal waar die aan de zon is blootgesteld, flink in te vetten, zet een grooten zonnehoed op en geniet met volle teugen! Als het niet te warm is zijn loop- en draafspelletjes een prachtige oefening. Liefst loopen we aan het strand "P bloote voeten. U zoudt misschien niet eelooven, als u hetzelf niet had ondervon den hoe prachtig de voetspieren, die altijd maar in de schoenen zitten opgesloten, versterkt en losgemaakt worden na e«n veertien dagen' van volledige vrijheid! Wat zullen we spelen? De beste loop- en sprlngspelletjes zijn: bokspringen, touwtje springen en allerlei soorten van krijgertje. Ook kan men een hardloopwedstrijd or- ganfseeren met een prijs voor de winnares. Dat houdt den moed erin! Na een welbesteden dag vol sport, spel en heerlijke verfrtssctvng in het water moet u bii het vallen van de schemering een half uurtje volkomen rust nemen Houd uw bad- of strandpakje maar gerust aan en ga languit op een matras liggen, nu werkelijk zoo lui mogelijk. Als u I Keurige broekspijpen houdt uw man of zoon steeds, indien u aan de pantalons aan den binnenkant van den zoom een knoop naait, overtrokken met de zelfde stof. De pantalon schuurt dan niet bij het loopen tegen de schoenen. Oude vllthoeden behoeven nooit te worden weggegooid! We kunnen er een keurig handtaschje uit ma ken. Eerst maakt U het vilt nat, daarna strijkt u er met een heete bout overheen, tot het geheel plat is. Knip er dan twee rechthoekige stukken uit van 25 cM. lang en 16 cM. breed. Knip ook een reep van 50 cM. lengte en 5 cM. breedte. Naai deze aan de beide kanten van 25 cM. vast om den bodem en de opstaande kanten te vormen. Van boven laat u een opening, waartegen u een treksluitlng naait. Naai uw initialen ln metaal in een hoekje van de tasch. Een dergelijk taschje komt U niet duur en ls ijzersterk! Pittige kruiderij Een oud Fransch recept voor het bereiden van een „geurtje" bij uw vleesch- en visch- gerechten moge hier volgen: Neem 5 of 6 knoflookbolletjes, steek in ieder een kruid nagel. doe er twee laurierbladen bij en een dessertlepel suiker. Breng dit alles aan de kook ln een flesch witte azijn en laat het tot op de helft inkoken. Filtreer het vocht zeer zorgvuldig en giet het ln een flesch. Deze essece kan, indien de wijze van be reiding goed is en u de flesch stevig geslo ten houdt, langer dan een jaar worden bewaard. Gebruik er 5 a 6 droppels van om aan uw visch- en vleeschgerechten een extra plttlgen „geur" te geven. draagt. De dure vischsoorten zijn wat voedings waarde betreft niet beter dan de goedkoope. Voor kleine visch betaalt men over het algemeen minder, wat zijn oorzaak vindt in den meerderen afval. Bij het koopen moet men opletten of de visch werkelijk versch ls De reuk is hier het beste controle-middel. Bedorven visch, of visch waar men aan twijfelt of ze nog goed is, moet nooit ge geten worden, daar visch vergiftiging doo- delijk kan zijn. (Ook oppassen met garna len. visch in blik enz.) Het is aan te raden de visch denzelfden dag dat men ze koopt, klaar te maken. De meest bekende manie ren voor het bereiden van visch zijn. het koken, het bakken en het stoven van een rest gekookte visch. Over het algemeen wordt platvisch (schol, bot) gebakken, rondvisch (kabeljauw, wijting, schelvisch) gekookt. Toch smaken gebakken mooten schelvisch of wijting heel lekker, als men maar zorgt, dat de visch goed gaar is. Dit bereikt men door de mooten in olie eerst bruin te bakken en ze dan op een zacht vuur gaar te laten worden tot de visch goed van de graat loslaat, als men dit voor zichtig met een vork probeert. Bij gebak ken visch behoeft niet altijd botersaus gegeven te worden. Tomatensaus smaakt uitstekend bij gebakken visch en is ln den zomer weer eens een goede afwisseling. Ingemaakte visch ls door het conservee- ren nog voedzamer geworden. Door het rooken en zouten ls water onttrokken, dus Woensdag: Ribstuk, postelein, aardappe len, rijst met boter en suiker. Donderdag: Haché (van de rest ribstuk), kropsla, aardappelen, custardvla. Vrijdag: Gekookte visch, wortelen, aard appelen, havermoutpap. Zaterdag: Macaronischotel met kaas, komkommersla, vruchtengruel. RECEPTEN. Berekende maaltijd voor 4 personen, be staande uit: slaboonen met gestoofde to maten, aardappelen en broodpap. 1. K.G. slaboonen ..w, 15 ct. 214 K.G. aardappelen 114 L. melk 200 gr. 1/4 brood 79 ct. Bereiding: De slaboonen afhalen, breken, wasschen en gaar koken in weinig water met zout, pl.m. 1 uur. Ze afgieten en uit laten lekken. De tomaten overgieten met heet water, schillen en in plakken snijden, bestrooien met peper en zout. Het spek in stukjes snijden en uithakken. De tomaten er bij doen en ze in het vet laten stoven tot ze gaar zijn. Het vocht binden met wat bloem. De boonen op een schaal doen, en de to- wordt de massa geconcentreerder Bokking, g*» De haring en makreel behooren tot de eiwit- dappelen er bij geven. haring en makreel behooren tot de eiwit rijke en niet te dure voedingsmiddelen, dus mogen bij de broodmaaltijden zeker niet ver geten worden. Stokvisch (gedroogde kabel jauw) ls door het drogen hard geworden en is daardoor, ook al is ze goed klaar gemaakt, moeilijker verteerbaar dan versche visch, waarmee echter voor gezonde, wer kende menschen geen rekening gehouden behoeft te worden. Visch, in verschen of in geconserveerden toestand ls een voedingsmiddel, dat op allerlei manieren afwisseling kan brengen, ln onze maaltijden, dus zeker mede tot een van de belangrijkste levensmiddelen gere kend mag worden. Zuinigheidswenken voor de keuken. Kleinigheden, waarop men letten moet, bij Bet klaar maken van de maaltijden, zoo dat gas en levensmiddelen bespaard worden. 1. Maak de groente goed, maar zuinig schoon, en ljmt ze niet lang ln water staan, waardoor verschillende zouten verloren gaan. 2. Schil aardappelen, peren en appelen dun, of kook ze nu en dan met de schil, waardoor de voedingsstoffen behouden blijven. 3. Braad het vleesch niet te gaar, zoodat het erg slinkt, en men een klein stukje vleesch op tafel brengen moet. 4. Laat bouillon en soep heel zacht koken in een goed sluitende pan, zoodat er weinig vocht verdampt, en er geen geur verloren gaat. 5. Begin niet te vroeg met het koken, probeer op tijd klaar te zijn. Het warm houden van spijzen kost extra gas de spij zen gaan aanzetten, zoodat er verlies ont staat. 6. Gebruik weinig water bij het koken van aardappelen en de meeste groente, in geen geval meer dan noodig is. Het aan de kook brengen van 1V4 L. water kost pl.m. 3/4 ct. Kan het voedsel met b.v. 1/4 L. water gaar worden, dan kost dit weer minder, en op door het ruischen van zee of bosschen in slaap valt. ls het niet zoo erg. want dan den duur scheelt dit toch op de gasrekenlng ls de ontspanning volkomen. Houd echter Verder gooit men met het te veel aan kook een deken bii de hand. want u moogt geen kou vatten. Maak het ook riet te lang dat ls zonde van den avond. Er volgen nog een paar prett'ge uurtjes van lezen, praten, handwerken of uitgaan, vóór u zich te ruste begeeft. En morgen begint de pret opnieuw! FELICITAS. water, belangrijke zouten door de gootsteen ,aat men het water op de groente verko ken, dan blijven deze behouden. 7. Leg wanneer het kan 2 pannen op el kaar, b.v. rijst of pap die warm moet blijven op de aardappelpan 8. Draal het gas, zoodra het gerecht kookt op de spaarbrander. Een groote gasvlam Voor de broodpap de melk aan de kook brengen, het ln kleine stukjes gesneden brood toevoegen en de pap pl.m. 10 minu ten zachtjes laten koken tot ze gebonden is. Afmaken met suiker en kaneel. Berekende maaltijd voor 4 personen, be staande uit gebakken spek, versche capu- cijners, aardappelen en karnemelkvla. 2^4 ons rookspek 25 ct. 4 pond capucljners28 ct. 2 K.G. aardappelen 16 ct. 1 L. karnemelk7 ct. 1 ons rozijnen 6 ct. 3/4 ons suiker 3 ct. Maizena, zout 2 ct. 87 ct. Bereiding: De capucijners doppen, was schen en gaar koken ln ruim water met wat zout. Het spek klein snijden en vlug bakken. De aardappelen koken. De capu cljners met een deel van het spekvet sto ven. Voor de vla: de maizena (5 afgestre ken lepels) aanmengen met de koude kar nemelk Op een zacht vuur al roerende aan de kook brengen en er bij kleine beetjes tegelijk de rest van de melk bij gieten. De gewasschen rozijnen toevoegen en 5 minu ien mee laten koken (steeds roerende). De suiker er door roeren en de vla koud laten worden. gebruikt gemiddeld 4 cent gas per uur, de vlam van de spaarbrander V4 ct. Bovendien heeft men meer kans van aanbranden van de spijzen op een groote vlam, daar het wa ter. dat meestal het aanbranden voorkomen moet. vlug verdampt. 9 Week gedroogde vruchten en peul vruchten minstens 24 uur, wat zeker de helft van den kooktijd, dus gebruik van brandstof, scheelt. 10 Kook visch in weinig water of stoof ze gaar in boter. 11. Gebruik nu en dan rauwe groente voor stamppot, b.v. andijvie, sla. lof. Men heeft veel minder groente noodig, en alle voedingsstoffen blijven behouden. 12. Voorkom overkoken en aanbranden, door op te letten of de spijzen niet te hard koken. Onder het koken mag er geen stoom onder de deksels uitkomen 13. Gebruik goede pannen, voor het koken op gas, platte en breede. De vlag mag nooit grooter zijn dan de bodem van de pan. 3—3 -

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11