Zoo brak de wereldoorlog uit... V BtscheijityHetl ad** Prov. Staten van Zuid-Holland LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 27 Juli 1939 De noodlottige gevolgen van den moord te Serajewo LN/T (NUTTIGEN De spanningsmaand 28 Juni—28 Juli Wijziging drinkwaterleiding-verordening Dagbladreclame is niet te vervangen WIELRENNEN. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE MILAAN. De sport-commissie van de Nederlandsche Wielren-Unie neeft besloten de volgende wiel renners af te vaardigen naar het jaarUJkscli tournooi om de wereldtitels, welke dit jaar te Milaan worden verreden van 26 Augustus tot en met 3 September a.s. Amateurs-sprint: J. Derksen. Zwolle; P. W. H. Smits, Tegelen en J. Pronk, Heiloo Professionais-spriut: A. van Vliet, Woerden, en J. J. v. d. Vijver, Roosendaal. Prófessionals-oOUO M. achtervolging: D. Klink, Wieringen «Den Oever). Amateurs voor den wegwedstrijd: J. Engel. Amsterdam en C. de Groot. Amsterdam. Professionals voor wegwedstrijd: J. J. Dem- menie, Rotterdam. Professionals 100 K.M. achter groote moto ren: C. Wals. Tilburg. AUTOMOBILISME. AMERIKAANSCH RENNER VERONGELUKT. Na verbetering van het record over 500 K.M. Uit Salt Lake City wordt gemeld: De Amen- kaansche autorenner Jenkins is gisteren tijdens een poging het duurrecord over 24 uur te ver beteren. op de autobaan van Bonneville veron gelukt. Zyn wagen vloog in brand en Jenkins werd ernstig gewond. Hij was te kwart over twee in den middag gestart met een wagen van 750 pK.. waarmede hij zijn record van een gemiddelde snelheid van 253.50 KM. per uur gedurende 24 uur hoopte te verbeteren. Drie uur na den start vloog de auto m brand, nadat de coureur het record over 500 K.M. had verbeterd door een gemiddelden tijd van 284,87 KM. per uur te maken. Het oude record was 278,4 K.M. per uur. WATERPOLO. A.Z.C. I—BOSKOOP I 10—2. A.Z.C. I heeft een groote overwinning weten te behalen op haar gasten en indien haai- pro test tegen Zwip «Den Haag) wordt toegewezen zal zij nog in aanmerking kunnen komen om een beslissingswedstrijd te spelen voor het kampioenschap van haar afdeeling. Reeds spoe dig wist A.Z.C. door een goed samenspel van v. d. Velde en Thim de leiding te nemen, 1-0. Weldra vergrootte Bijl den voorsprong. 20. De Boskoopers kwamen nu meer in den aanval en hun midvoor maakte het eerste tegenpunt, 21. Dit was echter aanleiding voor A.Z.C. om opnieuw het offensief te nemen en na eerst tweemaal tevergeefs tegen de lat te hebben ge schoten. bracht Thim voor de rust den stand op 31. Na rust kwam eerst recht de bui van doel punten los. Vooral Thim nam er talrijke voor zijn rekening. Van d. Velde scoorde 4—1. Na dat Thim achtereenvolgens den stand op 7—1 had weten te brengen, moest deze het water verlaten, daar hij al te forsch werd. Boskoop maakte van deze gelegenheid gretig gebruik en wist haar achterstand op keurige wijze door haar linksvoor te verkleinen tot 72. Het was A.Z.C. echter nog niet genoeg en door Jonge- leen en v. d. Velde werd de score nog opge voerd tot niet minder dan 102. A.Z.C. n—DE ZIJL II 1—4. Aanvankelijk had A.Z.C. het beste van het spel. maar spoedig bleek De Zijl toch sterker. Kort na den aanvang wist Kemp zich op keu rige wijze los te maken en deze gelegenheid te benutten om voor A.Z.C. de leiding te nemen. 1—0. De Zijl kwam nu sterk in het offensief, doch voor de rust wist keeper Laros goed stand te houden. Na rust was het weldra de midvoor. die op keurige wijze voor De Zijl ae partijen op gelijken voet bracht, 1—1. Het was toen dc linksvoor van de gasten, die zich keurig weerde en niet minder dan 3 keer het leder in het doel van A.Z.C. liet verdwijnen, zoodat het einde kwam met een verdiende overwinning voor de Zijl van 41. HET HORTHYBEKER TOURNOOI. Er zal bij het Horlhy-beker-tournooi dat Za terdag te Doelinchem begint, een noviteit wor den toegepast wat de tijdopneming betreft. Tot dusver bediende de tijdopnemer zich van een 7..g. stopwatch en hij gaf door middel van een fluitsignaal het einde van de belde speelhelften aan. Uiteraard waren de spelers tijdens het spel niet op de hoogte hoe lang er nog gespeeld moest worden. In Doetlnchem echter zal men zich bedienen van een groote, electrische klok. die voor iedereen zichtbaar is. De tijdopnemer zal deze door het indrukken van een contact bij elke overtreding kunnen stopzetten. Is een speel- helft verstreken, dan zal er automatisch een sirene in werking treden. De Hongaren zullen hedenavond reeds in Doe- tinchem aankomen en de Italianen arriveeren morgenavond. KORFBAL WILSKRACHT (NIEUWVEEN). Maandagavond te half acht speelt Wilskracht II thuis tegen Mijdrecht. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN. H. v. d. Linden behaalde het kampioenschap van Alphen met 4 pnt, gevolgd door C. Brunt met 3 pnt. TOONKUNST-CONCERTEN 1939/40. De Maatschappij voor Toonkunst zal in hef. komende seizoen drie gewone en twee buiten gewone concerten geven. De drie gewone concerten zijn vastgesteld als volgt: November 1939: Het Gemengd Koor der Mij. voor Toonkunst met medewerking van het Residentie-Orkest, Suze Luger «alt) en een nader aan te kondigen tweeden solist, het ge heel onder leiding van Frits Schuurman: uit gevoerd worden o.a. de Psalm ..Au Fond de l'Abime" van Lily Boulenger en de Polowetzer Tanze (voor koor en orkest) uit .Fürst Igor" van Borodin; December 1939: Wanda Landowska, clave- cimbel; Maart 1940: Quartetto di Roma. De buitengewone concerten zijn: November 1939: Voordracht-avond door Roosje Dr lessen; Mei/Juni 1940: Kerkconcert <a cappella', te geven door het Gemengd Koor dei" Maat schappij met medewerking van een nader aan te kondigen solist, o.l.v .Frits Schuurman. TIJDSCHRIFTEN. Maandblad „Historia". Het maandblad „Historia" is ditmaal geheel gewijd aan de Willibrord-herdenking te Utrecht. Na een inleiding van den Utrechtschen burge meester Ter Pelkwiik, volgen o.s de navolgende artikelen .Bij Willebvoro- 12de eeuwgetijde" dor rar. J W. C :°.n Camoc-u: ..De Wihibrord- tcrtoer-termg" door E. Lvgerwey; „De ten toonstelling van vrceg-middeleeuwsche kunst te Utrecht" door jonkvrouwe dr. C. H. de Jonge; „Tentoonstelling van Utrechtsche miniaturen in dp Utrephtsche Universiteitebibliotheek" door dr. A.4Hulshof. Het is Juli 1914. Ruim een week is het ge leden. dat de schoten van Gavrllo Princip in Serajewo vielen. Ruim een week geleden, dat geheel Europa werd opgeschrikt door de tijding van den ontzettenden moord. Wat is er in de week gebeurd? Nauwelijks iets van beteekenis. Men heeft de slachtoffers ter aarde besteld op beschamende wijze, omdat de Weensche hofetiquete niet toestond aan een morganatische echtgenoote, dezelfde eer te bewijzen als een ..ebenbürtige". Er zijn in Serajawo relletjes geweest en het is merkwaardig, dat de volkswoede zich daar bij niet keerde tegen de Oostenrijkers, maar tegen de Serven, de stamgenooten van het volk. Er zijn strenge ordemaatregelen geno men in Bosnie-Herzegowina. De moorde naars zijn aan langdurige verhooren onder worpen. Maar reeds thans schrijven de bla den nauwelijks meer over den afschuwelij ken moord. Vaag verwacht men, dat de Oostenrijkschc regeering zich tot de Servische zal wenden in verband met het feit, dat de moordenaar en zijn medesamenzweerders Serven waren en vermoedelijk handelden op instructies uit Belgrado. Welicht zal er een nota worden gezonden. Daarmede zal de affaire geëin digd zijn, om langzaam aan vergeten te raken. DE EERSTE COMPLICATIES. Zoo verwacht men. En misschien zou het ook wél zoo gegaan zijn, als zich geen com plicaties hadden voorgedaan. In Oostenrijk hunkeren invloedrijke figuren naar een af rekening met het gehate Servië Men weet, dat Servië pas twee Balkanoorlogen achter den rug heeft. Het kan dus niet sterk zijn. Het zal bereid zijn om strenge Oostenrijksche eischen in te willigen, het zal genoodzaakt kunnen worden om het hoofd te buigen voor de oude Donau-monarchie. En weigert het zulks, dan zal men het op de knieën kunnen krijgen met het veel sterkere Oostenrljksch- Hongaarsche leger Zoo sterk voelde men zich in offlcieelen kring, dat men zich geen rekenschap meer gaf van de innerlijke zwakte van de Donau- monarchie, dat men zelfs hoe langer hoe minder aandacht schonk aan de vele bond genootschappen, die tal van Europeesche staten aan elkander bonden en ons wereld deel in vijandige kampen verdeelden. Men begon de mogelijkheid te verwaarloozen. dat Servië wel eens zou kunnen weigeren te bui gen en krasse Oostenrijksch-Hongaarsche wenschen in te willigen, dat het het hoofd in den nek zou werpen en zich verzetten. Wat zou er gebeuren, als Servië steun zocht bij de bevriende naties? Weenen vroeg het zich ternauwernood af. Was men te Weenen niet op de hoogte van de Europeesche vijandschappen? Kende men den naijver tusschen Rusland en Duitschland, tusschen Rusland en Oosten rijk niet? Had men nimmer gehoord van Fransche revanche-gedachten jegens Duitschland, van hechte Britsche vriend schap met Parijs? HET NOODLOTTIGE ULTIMATUM. De Oostenrijksche regeering overweegt, welke stappen zij tegen Servië zal onderne- Etlkclc weken geleden hebben wil den Z8sten Juni 1914 in dc herinnering teruggeroepen, den dag. waarop de schoten van Gavrilo Princip een einde maak ten aan het leven van den Oos- tcnrijksch-Hongaarschen troonop volger, aartshertog Frans Ferdi nand en diens echtgenoote. Pre cies een maand ligt er tusschen dezen datum en het uitbreken van den wereldoorlog. In een tweetal artikelen schctaen wij deze spanningsmaand en het uitbreken van den wereldoorlog. Het eerste artikel vindt de tezer hiernaast. men Men heeft den keizer en zijn naaste omgeving weten te overtuigen, dat als Wee nen niet zeer krachtig optreedt tegen Bel grado. het prestige van de Donaumonarchle een harden slag zal krijgen. Frans Jozef zoekt contact met Keizer Wilhelm, zijn bondgenoot. Wellicht is daarbij melding ge maakt en de plannen der oorlogszuchtigen in Weenen. In geen geval echter heeft de Duitsche keizer toen deze plannen in de hand gewerkt. Hij heeft den raad gegeven, geen crisis uit te lokken en de Oosten- rij kseh-Servische kwestie af te doen als een locale aangelegenheid. Desondanks neemt Weenen een noodlot tig besluit om een ultimatum te zenden aan Belgrado, waaraan binnen acht en veertig uur gevolg zal moeten worden ge geven. Dit geschiedt op 15 Juli. Aan het einde, van den op dien dag gehouden ministerraad wordt overeengekomen, spoe dig opnieuw te vergaderen, ten einde den tekst van het ultimatum op te stellen. Er schuilt echter ergens een lek in de offlcleele Weensche kringen. Of de splon- nagedienst van Engeland moet voortreffe lijk hebben gewerkt. In ieder geval is men te Londen reeds den 16en Juli volkomen op de hoogte van de Oostenrijksche voor nemens en daar men den ernst hiervan volkomen in ziet, brengt de Britsche regee ring haar bondgenooten Rusland en Frank rijk ijlings op de hoogte van hetgeen er te gebeuren staat. Codetelegrammen vliegen door Europa. De president van Frankrijk Poincaré en de Fransche premier Viviani vertoeven in Sint Petersburg. Van 19 tot 23 Juli. Aller oogen richten zich op Rusland. En inder daad: ln Weenen en Sint Petersburg vallen de eerste beslissingen. TEGENSTRIJDIGHEDEN. Inmiddels naderen de beslissingen. Nog voor Oostenrijk een definitieven vorm aan zijn ultimatum heeft gegeven, ontwikkelen de Russische diplomaten in Belgrado een koortsachtige activiteit. Zij trachten de Servische regeering ervan te overtuigen, dat het niet noodig zal zijn om toe te ge ven aan de krasse Oostenrijksche eischen, zoo die gesteld worden. Als Servië deze eischen afwijst, zal Rusland steun ver- leenen. Rusland kiest dus partij Ook Weenen neemt zijn besluit. Het stelt O NeUr'ALe r^ÜEN Vijf en twintig jaar geleden brak de Groote Europeesche Oorlog uit, waarvan wij nog heden ten dage de naweeën onder vinden. Op 28 Juli 1914, dus vijf en twintig jaar geleden, brak de Europeesche oorlog uit door de oorlogsverklaring van Oostenrijk aan Servië, naar aanleiding van de mis daad van Serajewo. Hiermede werd de lont in het kruit gesto ken, de gebeurtenissen maakten in Europa een diepen indruk. De kaart geeft de machtsverhoudingen weer van het Europa uit die dagen, waar van de Kampen verdeeld waren tyisschen de Geallieerden (zie de arceering op de kaart i en de Centralen iDuitschland. Oos- tenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije). De jaartallen der oorlogsverklaringen, die onvermijdelijk bleken bij het uitbreken van het conflict en zijn gevolgen, zijn in de landen aangegeven. Wij geven eenige data weer: 28 Juli 1914 verklaart Oostenrijk aan Ser vië den oorlog. 28 Juli 1?14 verklaren Servo en Monte negro den oorlog aan Oostenrijk. 31 Juli 1914 Mobiliseert Rusland en bleef bij zijn plan om Servië te helpen want het was verzekerd van de hulp van Engeland enFrankrijk. 1 Aug. 1914 verklaren Duitschland en Rusland wederzijds den oorlog. 2 Aug. 1914 verklaart Duitschland België den oorlog, dat gemotiveerd werd met „Kriegsnotwendigkelt". 3 en 4 Aug 1914, verklaarden Engeland en Frankrijk den oorlog aan Duitschland en Oostenrijk. 4 Aug. 1914 verklaarden Duitschland en Oostenrijk Engeland en Frankrijk den oor log. 4 Nov. 1914 kwam Turkije bij de cen tralen. 9 Mei 1915 schaarde Portugal zich aan de zijde van Engeland en Frankrijk. 23 Mei 1915 koos Italië partij en sloot zich bij de .geallieerden aan. 5 October 1915 aangelokt door Turkije, sluit Bulgarije zich aan bij de Centralen. Januari 1916. Voegt Albanië zich bij Ser vië. 27 Augustus 1916 zag Roemenië meer zekerheid ln de Geallieerden, Het zijn neu traliteit varen en kwam bij de as der Geal lieerden. Het laatste land In Europa dat de zijde van Engeland en Fra-ikrijk koos was Grie kenland dat 29 Juni 1917 zijn neutraliteits politiek moest opgeven. Zooals de Kaart weergeeft beheerschten de geallieerden de afsluiting van de Noord- .Oostzee en van de Middellandsche zee. De, .len beheerschten de Dardanellyn. zijn ultimatum op Het wordt op den 21sten Juli. om zes uur ln den avond te Belgrado overhandigd. MERKWAARDIGE REACTIE. Als een loopend vuurtje verbreidt, zich deze tijding over Europa. Eensklaps schrikt men op en staat men voor het feit, dat de moord te Serajewo ernstige gevolgen zal hebben. De reactie? Zij is merkwaardig. Iedereen beseft eens klaps, dat de crisis, die reeds zoo vaak in Europa gedreigd heeft, nu uitgebroken is. Geen sterveling, die niet inziet, dat het nu op buigen of breken afgaat. Maar men vreest een oorlog niet. Het tegendeel is waar. In alle Europeesche hoofdsteden dat wil zeggen behalve die der neutrale, buiten ieder bondgenootschap gebleven staten laait een oorlogszuchtige stem ming op. Men begint eensklaps met elkan der te spreken over den komenden oorlog, terwijl er nauwelijks een halve week nog slechts ongeloovig over de mogelijkheid van een gewapend conflict werd gedacht. Het is, of men plotseling allerwege genoeg heeft van de vaak bijna ondraaglijke spanning, die sedert Jaren over dit wereld deel hangt. Men kan bijna zeggen, dat de volkeren van Europa aan het einde van Juli dankbaar waren, dat het tot een beslis sing zou komen, dat aan de spanning, naar men geloofde definitief, een einde zou wor den gemaakt. In Parijs sprak men over een snellen opmarsch naar Berlijn, in Berlijn juichte men „Nach Paris!", in Weenen hun kerde men naar afrekening met Servië. Het vreedzame Europa van zooeven was als bij tooverslag veranderd in een brandhaard, waarin het vuur reeds smeulde en op het punt stond hoog op te laaien DE STEEN BEGINT TE ROLLEN. De lawine der gebeurtenissen begint te rollen. Nauwelijks is het Oostenrijksche ultimatum te Belgrado overhandigd, of de Duitsche regeering richt zich tot de regee ringen van Engeland. Frankrijk en Rusland met het voorstel om Oostenrijk en Servië het conflict alleen uit te laten vechten. Deze stem wordt nauwelijks gehoord. Bijna tegelijkertijd wordt van Russische zijde ver klaard. dat men geen Oostenrijksche actie tegen Servië zal dulden. Te Parijs merkt men op, dat Frankrijk zijn Russischen bondgenoot niet in den steek zal laten, als Petersburg voor Belgrado op de bres springt. In Oostenrijk, in Servië, in Rusland en Frankrijk en eveneens ln Duitschland wor den de eerste militaire maatregelen geno menDe oorlogszuchtige stemming stijgt Gezonde voeten met Badzo voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloedcirculatie. Pak tan 1 K.G. a 20 ctnt, voldoende voor 3 a 4 voetbaden. N V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. 3336 (Ingez. Med.) OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN (Ingez. Med.) ln Europa en menschen met een juist in zicht ln de dingen vragen zich af, wat nog in staat is om een oorlog te voorkomen Eén ding was er vermoedelijk nog ge weest. Als Engeland toen verklaard had, zich bulten een oorlog te zullen houden, misschien, dat dan de andere staten zich van verdere daden hadden onthouden. Brit sche bemiddeling ware wellicht op 25 Juni nog mogelijk geweest. Zij bleef uit. De Brit sche regeering aarzelde, nam geen besluit, besloot tot afwachten. En toen dit eenmaal gebleken was, kon niets den loop der din gen meer veranderen. DE VONK IN HET KRUITVAT. In den avond van den 25sten Juli kondig de Rusland zijn gedeeltelijke mobilisatie aan, voor het geval Oostenrijk tot geweld jegens Servië zou besluiten. Reeds in den middag van denzelfden dag had Servië ge mobiliseerd. Nauwelijks was het bericht van de Russische maatregelen bekend, of ook Oostenrijk mobiliseerde ten deele. Om zes uur des avonds van den 25sten Juli had Servië het Oostenrijksche ultimatum beant woord: Belgrado deed belangrijke conces sies, maar Weenen verklaarde zich niet vol daan Hals over kop begaf zich de Duitsche Kei zer naar Berlijn, in alle hoofdsteden heerschte hoogspanning. Rusland zette zijn oorlogstoebereidselen voort. En nu mengde voor het eerst Duitschland zich in het de bat: Berlijn deelde op 26 Juli aan Rusland mede, dat als deze staat besloot tot volle dige mobilisatie, Duitschland denzelfden maatregel zou nemen. Tegelijkertijd richtte Wilhelm II zich tot Londen om Pe tersburg tot gematigdheid te bewegen, doch Londen stelde slechts voor, dat de groote mogendheden in conferentie bijeen zouden komen om over de moeilijkheden te beraad slagen. Engeland maakte intusschen zijn vloot gereed. Duitschland consigneerde eveneens zijn schepen. Frankrijk riep lich tingen onder de wapenenZoo nadert de 27ste Juli. Nog eenmaal doet Duitschland een poging om den vrede te bewaren. Wilhelm II wendt zich tot Koning George van Engeland en den Tsaar. Hij wenscht een minnelijke schikkirtg. Ook tot. Weenen wendt hij zich met hetzelfde doel. Maar Weenen is niet meer te remmen. Het laat zich door niets meer tegen houden. En dan, op 28 Juli, precies een maand na den moord te Serajewo, komt het einde. Het einde van den vrede. Als Servië verdere concessies geweigerd heeft, verklaart Oostenrijk aan Belgrado den oorlog. De eerste kanonschoten bulderen. De strijd be gint. Enkele dagen later zal Europa ln vlam staan Het lidmaatschap van den Leidschen Raad. In de gisteren voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land was aan de orde het voorstel van Ged Staten tot wijziging van de drinkwaterlei ding-verordening dezer provincie. Het voor stel strekt om in den'vervolge voor elke eenigszins belangrijke wijziging of uitbrei ding op waterleidinggebied in het belang der algemeene drinkwatervoorziening een vergunning van Ged. Staten vereischt te doen zijn, waaraan de ter behartiging van dat belang noodzakelijke voorwaarden kun nen worden verbonden. De heer de Geer (C.H.i diende als voor zitter van de commissie van onderzoek een amendement ln. strekkende om het voor stel minder ingrijpend te doen zijn, n.l. om bij uitbreiding van een bedrijf, dat ln 1924 reeds bestond, de voorgeschreven vergun ning alleen te doen gelden voor die uit breiding, doch de vergunning niet mede van toepassing te doen zijn op het oude ge deelte van het bedrijf. De heer Eisen (R.K.i bracht lof'aan Ged. Staten voor hetgeen zij in het belang van de verbetering der drinkwatervoorziening hebben verricht Spr. kon zich met de amen dementen van den heer de Geer c.s. ver eenigen. De heer Drees (S.D.) achtte de amende menten niet voldoende, aangezien nog het bezwaar blijft bestaan, dat elke vernieu wing zal zijn onderworpen aan de goed keuring van Oed. Staten. Dit zou veel ad ministratieven omslag met zich brengen, terwijl de controle op de meest stringente wijze zou kunnen geschieden. Mede in ver band met de onderhanden zijnde uitbrei ding der waterleiding van 's-Oravenhage, welke vermoedelijk tegen het najaar zal ge reedkomen, zou spr. de wijzigng van de ver ordening tot de najaarszitting willen zien aangehouden. De heer Van Hoey Smith (N.S.B.i uitte zijn sympathie met het voorstel van Ged. Staten. De heer De Bruin (Ged. Staten) gaf een overzicht van de historie der provinciale verordening te dezer zake. Een regeling is volgens spr. noodzakelijk om te voorkomen, dat de voorziening van den een zou gaan ten koste van de belangen van den ander. En ook wat de tarieven be treft, is het gewenscht. dat een bepaald be drijf op zijn afnemers niet meer verhaalt dan op hen verhaald behoort te worden en -Jat in het t-mo-crge-ieldc gcvp.l zoo noo dig kan worden ingegrepen. Het ingedamde amendement beteekent een verzwakking van het voorstel van Oed. Staten en kan door dit college niet w.dfcden aanvaard. Dee^erlVan' dS^^ltjUiüblt, repKcepit.e» dient een motie van orde ln, om de be raadslagingen te stuiten, om Ged. Staten in de gelegenheid te stellen de zaak neg eens nader te overwegen, waarop de zaak dan in de najaarsvergadering opnieuw kan worden behandeld. De heer De Geer sluit zich namens de commissie van onderzoek bij deze motie aan. De motie wordt aangenomen met op een na algemeene stemmen tdie van den heer Van Voorst tot Voorst.) in de middagzitting is een Interpellatie gehouden door den heer Gardenier over de toepassing door Ged. Staten van art. 23 van het provinciaal ambtenarenre glement. De heer Gardenier (S.D.) merkt op. dat Ged. Staten op grond van genoemd artikel aan de ambtenaren Van Ilamelen en Man- ders verlof hebben geweigerd om zitting te nemen ln den gemeenteraad, resp. van Den Haag en van Lelden. Deze houding heeft spr in hooge mate verwonderd, aangezien beide ambtenaren reeds tal van jaren rit ting hebben ln den raad. waarvoor zij vroe ger wel verlof van Ged. Staten hebben ge kregen? Het lid van Oed. Staten, de heer Bolsius (R.K.) merkt op, dat art. 23 een positief verbod bevat met de mogelijkheid van toe stemming ln bepaalde gevallen. Oed. Staten hebben bij hun beslissing uitsluitend het dienstbelang In het oog gehouden en daar bij geenszins de persoon of politieke ge zindheid van beide ambtenaren laten mee spreken. Ged. Staten hebben in 1935 verlof gegeven, uit overweging, dat beide ambte naren reeds gekozen waren, toen zij toe stemming vroegen en dat de partij, waar voor zij waren gekozen, door weigering van het verlof gedupeerd zou kunnen worden. Thans staat deze zaak echter anders er. darom is het college tot de beslissing ge komen, dat de moeilijkheden, welke bet raadlldmaatschap van belde ambtenaren meebrengt, niet langer bestendigd mochten worden. Uitsluitend het dienstbelang heelt bij die beslissing een rol gespeeld. De heer Gardenier repliceert en dien1 oen motie in, waarin Ged. Staten worden uitje- noodlgd de verzoeken van beide ambtena ren in nadere overweging te nemen en deze verzoeken alsnog toe te staan. Deze motie wordt verworpen met 42 tegeu 24 stemmen. De vergadering wordt hierop gesloten. 3-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10