STADSNIEUWS Debat over de regeeringsverklar WOENSDAG 26 JULI 1939 No. 24335 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dif nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Dr. Deckers aan het tvoord Vergadering der Tiveede Kamer verwacht VACANTIE-ADRES LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zUn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewysnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden +- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) EXCURSIE COÖPERATIE „ONS DOEL". Gisteren was het voor de leden van de Coöperatie „Ons Doel" een aangename dag. zij hobben nJ. een bezoek gebracht aan het Hoofdgebouw van de Haka-pro- ducten-bedrijven te Rotterdam Zoowel de hartelijke ontvangst door de directie, als de duideiyke uiteenzetting van de wijze waarop alle producten worden vervaardigd en verwerkt, maakte op allen een gunstlgen indruk. Na den rondgang door de fabrieken was een koffietafel ln gereedheid gebracht, welke allen zich goed lieten smaken. Bij deze gelegenheid sprak de heer de Wolf, propaganda-leider van de Handels kamer een propagandistisch woord, dat met een hartelijk applaus werd begroet. Hierna werd verzameld om met de tram naar den Dierentuin te gaan. waar enkele uren begunstigd door het mooie weer wer den doorgebracht. De dag werd besloten met een gezamen- lijken warmen maaltijd. De voorzitter, de heer Ph. J. de Leeuw sprak een slotwoord. SCHOOLKINDERFEEST OP 31 AUGUSTUS. De Commissie voor de viering van den 31sten Augustus heeft voor de schoolkinde ren wederom een aantrekkeiyk feestpro gramma samengesteld. 's Morgens wandelen de kinderen van de verschillende scholen naar het Kaasmarkt terrein en vandaar onder leiding van den heer S. J. Koopmans en met begeleiding van trommelslagers, pijpers en een muziek korps vervolgens naar de Stadsgehoorzaal, waar het feest zal worden gevierd. Het pro gramma omvat o.m. optreden van een goochelaar, vertooning van een poppenspel, gymnastiek en zang, terwyi in de pauze allen zullen worden getracteerd. COÖP. „VOORUIT" U.A. Uitstapje naar Oisterwijk. Gistermorgen was het ondanks den re gen een heele drukte aan het station. De eerste groep van de 1200 leden van de Coop, „Vooruit", die hun jaarlijksch uit stapje zouden gaan maken, waren vroeg uit de veeren gekomen om een gezelllgen en nuttigen dag door te brengen, in een van de vele mooie streken van ons land, n.l, in Oisterwijk en Brabant- Toen de trein in beweging kwam. waren de verwachtingen van het weer niet schit terend, doch spoedig klaarde het op en brak de zon door. Dit was ook op de ge zichten merkbaar. De reis ging over Utrecht naar 's-Her- togenboseh. waar een kop koffie werd ge bruikt, waarna de tocht met een 14-tal autobussen werd vervolgd. Na een rit door 's-Hertogenbcsoh, werd gereden langs Brabants dreven, door Hees- wijk, waar het mooie kasteel werd bewon derd. over Veghel, St. Oederoode en Oir- schot, naar Oisterwijk. Dank zy de goede zorgen van den gérant der „Gemulle Hoeken" stond hier een Brabantsche koffietafel, die de deelne mers zich best lieten smaken. Onder leiding van gidsen werd vervol gens een flinke wandeling gemaakt naar het natuurbad en door de bossdhen. Daarna werd gereden naar de „IJzeren Man", waar de thee werd gebruikt. Velen konden de verleiding niet weer staan en gingen zioh in het mooie natuur bad verfrisschen, terwijl anderen een dansje maakten. Om half zes werd de terugtocht aan vaard, uiterst voldaan en opgewekt kwa men allen om half acht te Leiden aan. Vele deelnemers dankten de bestuurs leden voor den prettigen dag. Het bestuur kan met voldoening op de zen tocht, welke door twee andere wordt gevolgd, terugzien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging Drukkery Rynland, van Boetselaerstr. 10, Alphen a. d. Ryn. De vennootschap en com mandite is met ingang van 15 Juni 1939 omgezet in een vennootschap onder firma, eveneens onder den naam: Drukkerij Ryn land (Beperkende Bepalingen). Vennooten1 W. Noomen en H. C. van der Spelt, Alphen aan den Ryn. EXAMENS M.UX.O. Geslaagd voor diploma B: N. M. Maan. Katwük aan Zee; A. A. Breebaart, Oegst geest: B. w. Vonk, Voorschoten; G. Ver luid. Leiden; G. Paes. Leiden. Afgewezen; geen. Geslaagd voor diploma A: A. van Duyn, Katwyk aan Zee; C. Korpelshoek. Katwük aan den Ryn; H. van der Marei, Katwük a. Zee; L. C. van der Marei, Katwyk a. Zee: A. Kommer, Hillegom; W. de Jonge, Lisse; J. H Teeuwen, Leiden; R. van Rooyen. Lei den; M Laman. Leiden: J. C. Spijker. Hil legom; H. A. Schoonderbeek, Hillegom: S. W. Dekker. Hazerswoude; M. Lanser. Sas senheim; A M. Delfos. Leiden: S. J. Braat Leiderdorp; E J. Deumer. Leiderdorp; W. J Koppier. Oegstgeest; J. Jonker. Leiden; P- ten Hooven. Leiden. Afgewezen: vier. EXCURSIE „NATUURGENOT". Begunstigd door goed weer hield boven genoemde vereeniging haar zevende excur sie in dit seizoen, waarvoor groote deelne ming bestond. Dezen keer werd een bezoek gebracht aan de siervisoh- en planten- kweekerij van den heer Vlerk te Voorburg, waar ruim 150 aquaira in een kassencom- Dlex zijn ondergebracht. De vele bezienswaardigheden om. ver schillende nieuwe importen en een groot aantal in Leiden minder bekende vischsoor- ten werden door den heer Vlerk getoond. Bij de invallende duisternis werd slechts noode afsoheld genomen. De thuisblijvers hebben veel gemist. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Overgang en diploma's. By de dezer dagen gehouden examens voor het 2e gedeelte van de akte N VIII (praktijk) zyn alsnog geslaagd de dames: J. M. M. Meyer, Voorburg; C. M. Schroder, Hillegersberg en M. A. M. Mönklng, Bus- sum. Het diploma „Huishoudkundige" werd be haald door de dames: A. van Cittert, C. Fles, J. v. d. Hoeven, F. v. d. Hoeven, D. v. de Kloes, A. Vinju, allen te Leiden; C. Kluytmans, Oegstgeest; W. v. Bockel en A. Dekker, Hazerswoude; M. van Dooren en J. van Harteveld, RoelofarendsveenP. Nie- man, Warmond; C. Persoon en M. de Vroo- men, Lisse; T. Zonneveld, Alphen a. d. Ryin; H. Eibers, Rotterdam; C. Sprey, Bo degraven. Niet geslaagd: 1. Het getuigschrift „Hulp in de Huishou ding" werd uitgereikt aan de dames; M. Beenker, J. Braakman, I. van Driel, M. Middelkoop. W. Vinju, S. van Zwieten de Blom, allen te Leiden; E. Rotteveel, Oegst geest; M. Barentsen, O. Krösschell en N. Zuiderduyn. Voorschoten; G. Dyksman, A. Parlevllet, J. Schouten, Katwük aan Zee; E. v. d. Eykel Rünsburg; L. Lommerse, Hil legom; L Roodenburg, Abbenes; A. Ruig- rok, Voorhout; W. Schouten, Lisse; C. War merdam, Noordwükerhout; N. van Zwieten, Langeraar; N. v Eeden, Noordwyk-Binnen. Niet geslaagd: 1. Het diploma „Coupeuse" werd behaald door de dames: N. van den Bos, J. Kreffer, J. Sülzle, allen te Leiden; A. Huizebosch, Voorhout; C. Parlevllet, Katwyk aan Zee; M. v.d Post, Zoeterwoude; F. de Roode. Leiderdorp; W. Slootweg, Hazerswoude; M. Touw. Alphen a. d. RUn en J. Warmerdam, Noordwykerhout. Geslaagd voor het examen „Costuum- naaien" de dames: A. Middelkoop, C. Min- derman, E. Rietbergen, E. de Vos en H. Wagemaker, allen te Leiden; M. Kranen burg, Leiderdorp; M. Legeer, Voorschoten; H. v d. Vlugt, Sassenheim: H Volwater. Woubrugge: C Driebergen. Rijnsburg. Niet geslaagd: 1. Geslaagd voor het examen van de 4-ja- rige Middagcursus de dames: J. Anneeze, J. Hagoort, N. Hoornweg, M. Rührwiem. A. Rutgers, A. Segaar, C. Treur en G. Zirkzee, allen te Leiden: C. van Egmond, Oegst geest: K. Haasnoot, Katwijk aan Zee. Het getuigschrift van de 2-jarige Dag- voorbereidende Cursus werd uitgereikt aan: A. van Haasteren, E. Kerstens. E Ouwer- kerk, M. van Riet, J. Prenen, E. Verheuvel, L. van Albada, J. van Groeningen, C. Kalk- hoven, A. Kooien, A. Mooten, J. de Neef, J. Planjer, T. v. de Pot, R. Uljee, R. Vlaar- dingerbroek. J. Wilschut en W. v. d. Zeeuw allen te Leiden: M. Damen, Voorhout; J. Drlessen, S. Stuifzand, Oegstgeest; L. Hil- lenaar, Hoogmade; E. Hol. A. v. d. Post, C. van Veen, C. Velzeboer, Zoeterwoude; M. Juffermans, Warmond: W. Kok, Hillegom; J. Mosseveld, Sassenheim; M. v. d. Eykel, Voorschoten; A. v. Osnabruggen. Leider dorp. Niet geslaagd: 2. Het getuigschrift van de 2-jarige Mid- dagvoorbereidende Cursus werd behaald door: J. Groeneveldl A. Guldemond, A. Ra- sink, S. Tegelaar. A. Versney, allen te Lei den; M Akerboom. A. v. d. Hoeven. Oegst geest; G. Mockx, A. Kwakernaak, J. Snel, Leiderdorp; A. v. d. Hulst, Voorhout; W. v. Ryn. Voorschoten; M. Schrama. Katwyk a. d. Ryn; M. Warmenhoven. Katwyk Zee. Niet geslaagd: 1. Het diploma van de 2-jarige Avondoplei- ding „Costuumnaaien" werd behaald door de dames: J van Beest, C. v. d. Berg R Herreur, C. Kroezemeyer. A. Leemans, J. Ponstein, J. Schouten en A. Zwetsloot, allen te Leiden; R. Duinhoven, Warmond: A. Dudink, Veur-Leidschendam; A. Guyt, K. Kulk, Katwyk aan Zee: G. Hakker, Oegst geest; A. van Leeuwen, Hazerswoude; C. Vromans en A. den Hertog, Zoeterwoude; C. Wijsman. Rünsburg. Niet geslaagd: 3. Geslaagd voor het examen van de 3-ja- rige Volledige Avondcursus: de dames: C. Massaar, J. Neuteboom. J. Rekelhof, N. Schipper, allen te Leiden; N. v. Heusden en J. v. d. Pol, Voorschoten; A. v. d. Kwaak Oegstgeest. Niet geslaagd: 4. Opleldim „HuishoudKunüige": Van de eerste naar de tweede klasse werden be vorderd: de dames J. Brouwer, L. v. d. Heuvel, M v. d. Werf, Th. Wobben. allen te Leiden; G. Day, Southampton: M Hoo- gendoorn. G. Kraan, E. v. d. Mey, C. v. d. Wal en M. de Wilde. Oegstgeest: T. Huit- kai\ Heiningen: N. Nysscn. Voorhout; A. Offvinga, Hazerswoude, A. v. Vliet, Noord wyk: M Wiedemeijer, Amstelveen; G. Wil- lemse. Wassenaar; C Zwetsloot. Sassen heim. Bevorderd 17, waarvan 3 voorwaar- delyk; niet bevorderd: 2. In de Tweede Kamer was vanmiddag aan de orde de bespreking naar aanleiding van de door de regeering gisteren afgelegde ver- klarinr. De heer Deckers (R.K.) zegt, dat het moeilijk zal vallen in de parlementaire ge schiedenis van ons land een voorbeeld te vinden van een crisis, die een einde maakte aan het leven van een kabinet als het thans heengegane. Tevens zal het onmogelijk zijn, sinds 1868 een kabinetsformatie aan te wij zen van het karakter als het onderhavige. In het geding was blijkens het regeerings- communiqué de bestrijding van de werk loosheid en de dekking van de gevolgen hiervan. Vast staat, dat het begrootingscij- fer voor sociale zaken voor 1940 reeds op lager niveau was gebracht dan dat van de begrooting voor 1939 op het moment van het aftreden van minister De Wilde. De meerderheid van het kabinet achtte wijzi ging van den bestaanden toestand noodig in verband met de uitgaven voor onderwijs, defensie, waterstaat en sociale zaken. De minderheid erkende dat eveneens, doch kon zich niet vereenigen met de daartoe door de meerderheid gedachte middelen. Spr. herinnert eraan, hoe de Christelijk- historische afgevaardigde Krol en de l;be- raal dr. Vos zich hebben geschaard achter de werkloosheldspolitiek der regeering. Deze werd schier door de geheele Kamer gesteund. Indien het vierde kabinet-Colijn die po litiek had voortgezet, dan ware geen dam geworpen in den arbeid van minister Romme. Het sociale effect van de maat regelen van dien minister van :ociale zaken was in ieder geval veel grooter dan wanneer men de „economische" methode zou hebben toegepast, al zou deze een mil- lioen goedkooper zijn. Wij willen aldus spreker voortgaan met de werkloosheids-politiek, zooals zij de laatste jaren is gevoerd, met inbegrip van de spaarregeling en de steunverhooging I voor kostwinners van groote gezinnen. I Zoo min als van deze zijde is te verwach ten. dat aan de defensie de noodige midde- ler zullen worden onthouden, zoo min zal zij zijn te vinden voor een aantasting onzer volkskracht. Tegemoetkomende toezeggingen ten aan zien van de leerlingenschaal en van de z.g. kweekelingen met akte had het kabinet eer der moeten doen. Dan ware een conflict met minister Slotemaker de Bruine ver meden. De Kamer heeft nu slechts rekening te houden met de kabinetsformatie van het oogenblik. Vast staat evenwel, dat het huidige kabinet geen rekening houdt met de parlementaire samenstelling. De for mateur heeft het staatsbestel, dat sinds 1868 geldt, niet geëerbiedigd Is er eenige rekening gehouden met de rechtsche meerderheid in deze Kamer? Spreker beantwoordt deze vraag ontkennend, evenals de vraag of de formatie berust op de parlementaire samenstelling in het algemeen Het kabinet berust slechts op den grondslag, dien door vier leden dezer Kamer kan worden erkend. Er zitten in dit kabinet bekwame mannen, doch veel zal nog moeten worden opge helderd op staatkundig gebied, willen wij aldus eindigde spreker in staat zijn onzen steun aan dit kabinet te ver- leenen. De heer Rost van Tonnignen (N.S.B.) critiseert het optreden van de R.K. Staats partij en van de SD A.P. en schetst den z. i. hachelij-ken toestand van de werk- loozen, tot verbetering waarvan minister Romme heeft nagelaten het noodige te verrichten. Het aantal zelfmoorden be droeg in de laatste jaren in ons land 5600. De R.K. Staatspartij en de S.D.A.P. hebben geen kans gezien eenige verbetering in den toestand te brengen. De S.D.A.P. heeft door haar neo-Marxistische politiek den grooten dichter Pieter Jelles Troelstra ge heel verloochend. Lijnrecht in tegenstelling tot de politiek der R.K. Staatspartij en der S.D.A.P. staat het beginsel van de nationaal-socialisti- sche beweging, die liefde voor ons volk heeft en het tot eenheid wil brengen. (De zitting duurt voort) BINNENLAND. Persstemmen over de regeeringsverklaring». (3e Blad). Overzicht der werkloosheid. (Binnenland, 2e Blad). Twee kinderen te Amsterdam onder een auto geraakt; één gedood, één gewond. (Gemengd, 2e Blad). De Kaagweek geëindigd. (Sport, 3e Blad). De Vierdaagsche; de Leidenaars hielden zich goed. (Sport, 3e Blad). De Ronde van Frankrijk. (Sport, 3e en le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille handel - Prijshoudende locale markt - Weinig veranderde koersen - Amerikanen weifelend Nederlandsche beleggingswaarden vast BUITENLAND. Gaan Fransche en Engelsche militairen thans naar Moskou? (Buitenland, le Blad). Handelsbesprekingen en credieten. (Bui tenland, le Blad). De EngelschJapansche conferentie werkt geregeld voort. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Opleiding „Hulp in de Huishouding"; Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames: W. Beekman, M. den Heeten, C. Kraan, C. v. Leeuwen, M. Men nes, C. Vermeulen. D. de Wit, G. Zandber gen, allen te Leiden; P. Bregman, G. van Til. Oegstgeest; G. Castemiller. Katwyk a. d. Ryn; M. Hulsebosch, Voorhout; C. Kroes H. van Zonneveld. Sassenheim; J. v. Steyn, Noordwykerhout: L. v. Veen, Voorschoten: B, Vink. Noordwyk; C. Akerboom, de Kaag gem. Alkemade Bevorderd 18, waarvan 1 voorw.; niet bevorderd 1. agvoorbereidende Cursus: Van de eerste naar de 2e klasse werden bevorderd: M. Al- bers, T. Binken, I. Frankhuizen, M. de Hei den, M. Hendriks, A. Hockx, A. v. d. Meer, R. Rombout, R, Rósmann, F. VarkevLsser, D Prenen, S. Voogdt, M. Weers, D. v. d. Wiel. M. Wittman, M. Zwetsloot, J. v. d. Berg, W. van Berkel F, Cornelissen, J. Dool M. Eveleens. T. Gordyn. R. Labordus, M. Kalkhoven. E. Knyff, H. Legeer. M. Lepe laar. M. Mark. M. v. d. Mey. M. de Neef, W. Neuteboom. J. Nolles, E Pardon, J. v. d. Ploeg. J. Pot, S. Ramak, M. Brenker, C. llasink. L Roose. M. Roosendaal. M. Schou ten. C. Valk. M. Verhoeven. T. Vlaardinger- broek. A. Vogelezang, L. v. d. Vos, C. de Vriesh. A Wakka, W. Zirkzee. allen te Lei den: A Borst. J. Lubbe. T. Dieseraad, G. Jonker. J. v. d. Kwaak, N. Nieuwkoop, Oegstgeest; N. v. Denzen. E. Geerlings, Noordwykerhout; H. Kok. Hillegom: A. Bo- gerd. J. v. Egmond, G. de Haas, A. Lepe laar, J. Spies. J. v. Winkel, E. Wolff, Lei derdorp; J. Buis, C. Haasnoot, M. Hofman, J. Holtrust, J. v. d. Marei, M. Otte. E. Post Katwyk Zee, C. van Schie en K. Vermaas, Katwyk Ryn; N. Jansze. M. Mosseveld, E. Wagemaker, Voorhout; A. Molengraaf. Noordwyk B.; C. Spaargaren, Noordwyk Zee; G, Wassenaar, Alphen a. d. Ryn; A de Wit. Valkenburg: E. v. Egmond, F. Ver haar, Voorschoten; A. v Egmond. G. v. d. Eykel, A. Jungerius Hdr.. A. Jungerlus Wdr. Rijniburg. Bevorderd 87, waarvan 4 voor waardelijk; niet bevorderd: 9. Opleiding Costuumnaaien: Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: C. den Dubbelden. J. Hannaart, M. Kop. J. v. Leeuwen. M. v. Putten, M. Swanenburg, A. Zylstra, Leiden; N. Kapteyn, J. Spieren burg, Hazerswoude: Th. Kerkvliet., War mond: A. Nyg, Katwyk: A. v. Slingerland, Zoeterwoude. Bevorderd 12. waarvan 2 voor. waardelyk. Van de Middagvoorbereidende Cursus I naar Middagvoorbereidende Cursus II wer den bevorderd: T. v. d. Berg. T. Bösecke, C. v. d Eshof, T. de Groot. A. Herreur, C. v. d. Holst, N. Hoogeveen, C. Lemmerman, T. v. d. Meyden. A. v. Riet. J. Rossenberg, C. v. Steyn, W. Warmond, allen te Leiden; R. Koolloos, C. Langver. Oegstgeest; M. v. d Burg, M. v. Rooyen, C. v. Leeuwen, M. v. d. Akker, Voorschoten A. v. d. Eshof, W. v. Leeuwen, Katwyk Ryn; R. Haverkort, N. Koks, Warmond; S. Homan. Sassenheim: M. Kuilenburg. Leiderdorp; M. Lestrade. Voorhout; J. Remmerswaal en A. Remmers waal. Leidschendam. Bevorderd 28. waar van 3 voorwaardelykniet bevorderd 2. Van de Middagcursus 3e jaar werden be vorderd naar het 4e jaar: M. v. Kempen, C. Kuif, N. Mulder, J. v. Polanen, C. Velt- huizen. allen Leiden; R. v. d. Kley, C. Scholtes, Voorschoten; D. Kniest. Oegst geest; G. v. Schie, Katwijk; E. de Wit Val kenburg. Bevorderd: 10. Van de 3-jarige Volledige Avondcursus werden bevorderd: Van de eerste naar de tweede klasse: G. Baart, S. Bekooy, R. Boom. A. Bull, C. d. Dop. H Hoogeveen, W. Klinkhamer, J. Lems, D. Olivier, H. Prenen, G. du Prie, R. Sloos, A. Schroder, A. van Velzen, B. v. Vliet, C. Vos, A. in 't Woud, allen te Leiden: E. Brugman. M. Brugman. Leiderdorp: A. v. Heusden. Voorschoten; J. Jonker, Oegstgeest. Bevorderd 21, waarvan 1 voorw.: niet bevorderd 3. Van de tweede naar de derde klasse: G. v. Berkel. C. Hartman, M, Huntelman, C Voor de Noordelijke provincies Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Noordwestelijke wind. Betrok ken tot zwaar bewolkt. Waarschijn, lijk eenige regen. Weinig veran dering in temperatuur. Voor het midden en Zuiden Zwakke, veranderlijke wind, later uit Noordelijke tot Westelijke rich tingen. Betrokken tot zwaar be wolkt. Tijdelijk regen met kans op onweer. Weinig: verandering in temperatuur. Kuivenhoven, M. Lems. G. Lit, N. Martijn, C. Marijt, J. Prenen. W. v. d. Steen. J. Vos, C. de Vriend. T. en G. du Ru, J. Blikman, L. v. d .Voort, allen te Leiden; N. Hoger- vorst. Voorschoten; A. Siera, Oegstgeest. Bevorderd 18. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden Onderqeteekende u-eek kwartaal No. abonne wonende (straat) ivenscJit hel „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t'm.opqezonden te hebben aan onderstaand adres: 'eqen vergoeding van benoodiqde portokosten

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1