Kaagweek eindigt zonder wind Prov. Staten van Zuid-Holland LEIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Dinsdag 25 Juli 1939 YISSCHERIJ-BERICHTEN De wet tegen terrorisme Holland wint den regenboogwedstrijd tegen Friesland SPORT Dl JIVENSPORT. Laatste Berichten Binnenland Dagbladreclame is niet te vervangen RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT WAIKI A., b. iiiitiTiN^; ENGELAND Minister Hoare heeft in het Lagerhuis de volgende verklaring afgelegd: Wij zijn in het bezit van een be trouwbare inlichting, waaruit blijkt, dat de campagne der Iersche terroris ten door buitenlandsche organisaties met aandacht wordt gevolgd en met terdaad wordt gestimuleerd. Ik zou het Huls echter willen vragen, er niet op aan te dringen, bijzonderheden te vernemen. Hoare heeft deze verklaring afgelegd bij de indiening ln tweede lezing van het wets ontwerp tot voorkoming van geweldple ging. Na gesproken te hebben over een docu ment, dat de politie in handen was geval len, waarin plannen voor de campagne van de Iersche terroristen werden onthuld, zei- de Hoare, dat sedert Januari 57 aanslagen van terroristen waren voorgekomen te Londen en 70 ln de provincies. Daarbij werd een man gedood, 75 perso nen werden gewond. Wegens terroristische activiteit zijn 66 mannen veroordeeld. De politie heeft 1500 geligniet-patronen, 1000 slaghoedjes, 2 ton chloorkali en ijzeroxyde, 7 gallons (een gallon is ongeveer 47s liter) zwavelzuur en bijna 20.000 K.G. aluminlumpoeder ln beslag genomen, die voldoende zouden zijn geweest, om een schade aan te richten van millloenen ponden sterling en, wat nog belangrijker is, voor het verlies van min stens 1000 mannen en vrouwen. Gehoopt wordt, dat het onderhavige wetsontwerp van tijdelijken aard zal kun nen zijn, om aan den noodtoestand het hoofd te bieden. Daarom wordt de geldig heid van de wet gesteld op twee jaren. Bij de volgende debatten zelde Green wood, dat ieder de gebeurtenissen zal be treuren, welke aanleiding geven, deze nieu we machtsbevoegdheden te vragen. Hij werd toegejuicht toen hij verklaarde, dat de methoden der terroristen njets zouden uithalen. Hoewel hij de wenschelijkheid in ziet van een vereenigd Ierland in eenlger- lei vorm, betreurt Greenwood het feit. dat de minderheid methoden heeft gekozen, welke hij moet afkeuren en die, naar hij gelooft, haar bedoelingen zou doen misluk ken. De labourcpposltie zou zich niet verzet ten tegen aanneming van het wetsontwerp in tweede lezing, hoewel zij op sommige punten niet voldaan ls en vreest voor de mogelijkheid van een breidel der vrijheid van de bevolking. Het wetsontwerp werd vervolgens in tweede lezing aangenomen met 218 tegen 17 stemmen. SPANJE. Berichten waren overdreven. Generaal Quel po de Llano blijkt rustig te Burgos te vertoeven. Alle berichten over hem waren dus valsch. Toch schijnt het eenigszlns onrustig in Spanje, al is het dan niet zoo erg, als gemeld werd. De leider van de Spaansche militaire missie naar Duitschland, generaal Granda, heeft een interview toegestaan aan de „Dario de Lisboa", waarin hij o.a. heeft gezegd een voorstander te zijn tot het her stel van de vriendschappelijke betrekkin gen met Engeland, Frankrijk, Zwitserland en België en buiten de vriendschap, welke het met de totalitaire staten bindt, moet het ook betrekkingen aanknoopen met de overige mogendheden. Hij zeide verder, dat Franco hem voor zijn vertrek naar Duitschland heeft ge zegd vóór alles handelsbetrekkingen aan te knoopen en op politiek gebied geen overeenkomst te behandelen, welke Spanje van zijn vrijheid van handelen op internationaal gebied zou berooven. (Van onzen redacteur) Het is niet bepaald een „happy-end", deze laatste dag van de Kaagweek. Vanmorgen vroeg was het al héél trooste loos, want niet alleen was er hoegenaamd geen wind, doch bovendien gutste de regen b(j stroomen neer. Een windwijzer is een vrecm dding; hij kan bezwaarlijk ln zijn schulp kruipen, wanneer er geen wind aan te wijzen valt en aangezien h(j vanmorgen tegenover de vele blikken, die op hem geworpen werden, met zijn figuur méér dan verlegen was, draaide hij binnen een kwartier tljds van Zuid-Zuid-Oost, naar West-Noord-West, toen naar het Zuid-Wes ten en vervolgens weer naar het Noord- Westen. Aldus het spreekwoord bewaar heidend dat niets veranderlijker is dan de wind, zelfs al is hij er zelf niet bij! De regenboogwedstrijd Holland—Friesland is geëindigd in een groote overwinning voor de gastheeren, die 93,1 punten verzamelden tegen de Friezen 68.1. Deze overwinning stond bij voorbaat vast, toen bekend werd, dat Van der Sluis als ge volg van het gisteren tegen hem door Van dei- Velde ingediende protest was uitgesloten, waar door Holland na de tweede race met 58,1 tegen 48.1 punt leidde. En toen vanmorgen elk zweem van wind ont brak. stond eveneens bij voorbaat vast, dat de Friezen geen kans zouden krijgen dien achter stand ln te loopen. Overigens heeft de protestenregen bij de Fi lezen aanleiding gegeven tot hevige ontstem ming, zóó zelfs, dat ze er vanmorgen over dachten om niet te starten. Gelukkig is het zoover niet gekomen, doch daarmede zijn de moeilijkheden niet uit de wereld. De voornaamste grief van de Friezen ls. dat het wedstrijdcomité h.i. den Indruk gevestigd heeft, dat het in de eerste race tegen hun team leider Klaas Vrolijk ingediende protest onbe slist was gebleven, terwijl hem eerst na afloop van de tweede race officieel werd medegedeeld, dat hij alsnog was uitgesloten. Het valt in ieder geval te hopen, dat de on derlinge bespreking, welke hedenmiddag zal plaats vinden, de in het belang van de sport zoozeer gewenschte toenadering zal brengen en dat de Friezen niet ..met een kwajenkop" naar het hooge Noorden terugkeeren. ..Blijf optimist" ls het parool van deze Kaagweek. Want al goot het vanmorgen om 9 uur bij bakken uit den hemel, een uur latei- klaarde de lucht, al bleef het Jammer, dat dit niet te danken was aan een fiksche bries. Het was en bleef bladstil, zoodat de regen bogen liefst 3 uur noodig hadden om één rondje af te leggen en het wedstrijdcomité dan ook terecht besloot om de op dat oogenblik bereikte volgorde als den uitelndélijken uitslag te beschouwen. Toen om 9 uur het startschot klonk, lagen de Kikker van J. de Vries en de Dolfijn van Vrolijk minder dan een meter van de startlijn verwijderd, maar toch duurde het een volle minuu.t voordat zij die lijn waren gepasseerd. De hekkensluiter van het veld. de Pipa, van Theunissen, ging eerst 10 minuten na het schot over de lijn! Commentaar overbodig. Er valt verder over deze „race" bitter weinig te vertellen. De Saenden van L. de Wit dreef aanvankelijk het snelste en ging het eerst rond het boelencomplex op het Zwieland. gevolgd door De Vries. v. d. Velde. v. d. Mey. Moedt, Vrolijk. Theunissen. v. d. Wey, v. Dijk en Kui pers. Het kruisrak naar het Norremeer bracht De Vries aan den kop. waar hij zich verder hand haafde. De Friezen met uitzondering van Kuipers, lagen allen in het achterste gelid. De volgorde van aankomst was: De Vries. De Wit, v d Mey. Kuipers, v. d. Velde. v. d. Wey. Vrolijk. Moedt. Theunissen en Van Dijk. Totaal Holland 35.1 punt: Friesland 20 punten. Einduitslag: Holland 93,2 punt; Friesland 68,1 punt. Ook de laatste race der A-klassers werd tot één ronde afgekort. Bij de 1ste boeien ging Sieverts voorop gevolgd door Vermaat, Sijthoff en Molenaar. Er ontstonden hier moeilijkheden tusschcn de stuurlieden van de Föhn en de Blauwe Vo gel. waarop Sijthoff den steven wendde en zijn verdere kansen op den hoofdprijs prijs gaf. Vlak voor de boei op het Norremeer na het kruisrak van d ekeerboei op de Dieperpoel zag Vermaat zich zoowel door Sieverts als door Molenaar gepasseerd en reeds dacht Sieverts den eersten dagprijs en daarmede tevens den den hoofdprijs in zijn zak te hebben, toen hij vlak voor de finish door Molenaar werd voor bij gevaren en met eenige centimeters verschil werd geslagen. Hoe spannend de strijd om den hoofdprijs was geweest, bleek wel uit het feit. dat de on derlinge verschillen slechts één punt bedroegen. De omstandigheid, dat Molenaar alle vier races beëindigde, terwijl de overige deelnemers alle één keer opgaven, gaf tenslotte den door slag! De uitslagen van hedenmorgen waren: Teamwedstrijd Holland-Friesland Regenboog- klasse: 1. Kikker, st. J. de Vries <H.): 2. Saenden. st. L de Witt <H.). 3. Leede in. st. W. Z. v. d. Mey <H>. 4. Waterrot, st. F. Kuipers (Fr.). 5. Duke. st, J. C. v. d. Velde (H.). 6. De Bruiser, st. H. v. d. Wey <Fr.). 7. Dolfijn, st, K. Vrolijk (Fr.). 8. Louist II. st. R. Moedt (Fr.). 9 Plpa. st. T. Theunissen (H.). 10. Schelm, st. P. v. Dijk (Fr.). 45 M. 2 kruiser klasse: 1. Blauwe Vogel. st. P.' Molenaar 2. Coppelstock. st. J. H. C. Sieverts. UIT AALSMEER. Wedvlucht, vanaf St. Kath. Waver. Afstand 135 K.M. Uitslag „De Telegraaf": 1, 4. U. Dek ker; 2. 3. 6 C. de Horde; 5 J. van Looy; 7 W. Baars; 8. 9 10 A. Keessen. Aankomst eerste duif 1.52.20 uur. ALBANIË. Goederen van koning ,og in beslag genomen. Een commissie onder voorzitterschap van den commandant der koninklijke karabi- niers heeft besloten alle goederen van ko ning Zog en zijn voornaamste raadslieden te sequestreeren en verbeurd te verklaren. Het besluit wordt gemotiveerd met de anti-nationale actie", van den konkig en zijn raadslieden. „DE LUCHTKLIEVERS" (Lisse). Wedvlucht voor Jonge duiven vanaf St. Cha- I tal que Mane, afstand 132 K.M. In concours 150 vogels, waarvan de eerste om 13 u. 30 m. 13 sec. het hok bereikte. De uitslag was: N. J. Dol 1. 2. 4. 18. 20. 21: H. A van Keste- I ren 3 16; C. Paardekooper 5 26; N. Bouw meester 6. 22; H. J. van Diest 7. 24; A. de Wit 8. 15. 19. 23. 27; Th. Warmerdam 9. 12. 17. 30: P. J. v. Diest 10 25; T Assenberg 11. 29: P. v. d. Zwet 13. 14; J. v. Diest 28. VERWACHTE SCHEPEN. Verwacht te IJmuiden voor de Woensdag- markt: ..Maria van Hattem". IJm. 1, 40 manden schelvisch, 65 manden braadschelvisch. 25 man den gul en kabeljauw. 20 manden radio. 200 manden makreel. Totaal 350 manden. „Walrus", IJm! 24: 85 manden schelvisch. 65 m. radio, 15 m. wijting. 60 m. gul en kabeljauw. 15 m. platvisch. 30 m. makreel. 5 m. varia To- faal 351 manden, benevens 100 kleine kistjes makreel en 80 stuks stijve kabeljauw. „En Avant", IJm. 8: 65 manden schelvisch, 65 m. braadschelvisch, 35 m. gul, 25 m. radio. 10 m. wytlng, 120 m. makreel. 25 m. platvisch. 5 manden diversen. Totaal 350 manden bene vens 25 stuks stijve kabeljauw. „Zwarte Zee". IJm. 94: 40 manden platvisch, 80 m. schelvisch, 65 m. braadschelvisch. 60 m. gul en kabeljauw, 50 m. wijting en radio, 5 m. varia. Totaal 300 m., benevens 190 stuks stijve Kabeljauw en 15 lengen. ..Caroline". IJm. 26: 440 manden haring. 200 manden makreel. 200 manden diversen. Totaal 8-0 manden, benevens 60 stuks stijve kabel jauw. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 25 Juli 1939 ^joI 94—56 ct. per K.G.; Tong 146—90 et. Pe KG.; Heilbot 106—100 ct. per K.G.; Groote schol f.26 pe,- 50 K.G.; Middelschol f.18 idem. Rtft ij f 16.50—14 Idem; Kleinschol f. 12.50— 0. 0 idem; Bot f. 12—4.20 idem Schar f. 4.90—2 Tongschar f.22—17 idem- Groote schcl- y)y - idem. Middel schelvisch f.0 idem: SrwiV?,c!d81 s°helvisch f. 8—6.7Ö idem: Kleine screlylsch f.6 80—3.70 idem; Groote gul f.5- f Y J K,p'ne gul f. 4.40—3 idem; Wiitiog vüu ,dem Makreel f.6.50—3.10 id*m; Lwïf hArin® f-2.75—1.75 idem; Middel hek - Per 125 K.G.; Klelnmiddel heek f. 13 per HAAGSCHE RECHTBANK. Logement-houder bestal ouden man ..Een misselijke streek", zoo noemde de officier van justitie bij de Haagsche recht bank, mr. Cohen Tervaert, wat de 35-jari- ge F, H., die heden voor dit college moest terecht staan, gedaan heeft. Verdachte Ihad een logement te Leiden en bij hem woonde een man van 84 jaar. die zijn spaarduitjes, waarvan hij zijn laatste levensdagen moest bekostigen, in een ijzeren geldkistje opgeborgen had. Het waren ongeveer f. 975.Op een middag Iwas de oude man gaan wandelen en H. maakte van deze gelegenheid gebruik om zich den inhoud van het geldkistje toe te eigenen. Het gestolen geld gebruikte hij om dadelijk aan de rol te gaan en in weinig tijd had hij het bedrag >n café's verbrast. Verdachte bekende volledig. Huilend ver klaarde hij in dronkenschap gehandeld te hebben. In nuchteren toestand zou hij I nooit tot zulke daden zijn gekomen. De president geloofde daar weinig van. te meer niet daar verdachte al vele malen js j veroordeeld De offerer van justitie kon in verdachte ook niet den berouwvoller) zondaar zien, cTen hij wil voorgeven en eischte een jaar I en zes maanden gevangen'sstraf. Uitspraak 8 Augustus 50 K.G.: Kleine heek f.10 per 50 K.G.; Kabe jauw f 33—15 per 125 K.G. leng f0.60 p. stul' Koolvisch f. 0.250.10 per stuk. Haring-aanvoer 24 Juli 2330 kisten. 25 Jul1 1428 kisten. Besomming trel'ers: Norm* M*rta T Jm. 6 13' manden, f 2310: Utrecht. I-Jm. 73. 560 mand- f. 1480 LoggersKW 74 f. 1450 KW. 114 f. 390. Kotters: E. 276 f.1040; E. *95 f i°*o- r f.770; Ostende 212 f.230. Vergadering der Tweede Kamer. MORGEN BEGINT HET DEBAT OVER DE REGEERINGS VERKLARING. (Zitting van hedenmiddag.) Bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer was het nieuwe kabinet vol tallig achter de regeeringstafel aanwezig. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken doet de voorzitter mededeeling van een Koninklijk Besluit van heden waarbij op de meest eervolle wijze ontslag is verleend aan de aftredende ministers Goseling, Slo- temaker de Bruine, Van Buuren, Steen- berghe, Romme en Welter, het aangeboden ontslag der ministers Colijn, Patijn, Van Boeyen en Van Dijk niet wordt aanvaard en tot nieuwe ministers worden benoemd de heeren De Visser, Schrieke, Bodenhau- sen, Van Lith de Jeude, Damme en Van der Bussche, terwijl ar. Colijn tijdens ontsten tenis van een minister van economische zaken ad interium deze portefeuille zal voe ren. Na behandeling van de ingekomen stuk ken legde dr. Colijn de regeeringsverklaring af, welke men op pagina 1 van dit blad vindt vermeld. Na de verklaring stelt de voorzitter voor de beraadslagingen daarover mor gen te 1 uur te houden en den spreek tijd te bepalen op 45 minuten per spre ker. Tevens stelt hij voor de suppletoire kegrooting van defensie voor 1939 en 4e op de agendj» vonr'-or*»<»nde ron- •ingenteeringswetjes te behandelen *orgen na de bespreking der reger ingsverklaring. 'Tiertoe wordt besloten. ne vergadering wordt hierna verdaagd. OPLICHTING MET EEN OUDE VOORGESCHIEDENIS. Op verzoek van den burgemeester van gatenen werd te Winterswijk aangehouden f'p daar voorheen te Deventer woonachtige A O. Omstreeks 1931 tot 1934 bewerkte de aangehoudene in deze omgeving de boe- ren-bevolking met het doel premieloten te verkoopen. Velen werden toen het slacht offer en kochten stukken, die plm. f. 20 waarde hadden, voor 300 gulden. Regel matig moest op deze stukken geld gestort worden Toen op verzoek der politie de :oeren-leenbank regelmatig ging waar- chuwen tegen den aankoop van dergelijke tukker, verloor O. van lieverlede zijn -lanter die meerendeels weigerden verder fe bet.Rl~n Dezer dagen kwam O. echter weer naar Batmen om verschillende van zijn oude Het onderhoud der tertiaire wegen. De staten van Zuid-Holland kwamen he denochtend elf uur in het gebouw der Eerste Kamer in zomerzitting bijeen onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. van Kar- nebeek, commissaris der Koningin. Bericht van verhindering was ingekomen van jhr. ir. D. C. A. van Lldth de Jeude. Bij de behandeling van de door ged. sta ten voorgestelde wijzigingen in de verdee- lingsverordening voor de tertiaire wegen drong de heer Drost (lib.) erop aan. de mogelijkheid te openen, ook voor de weg- vakken gelegen binnen de bebouwde kom men bijdragen aan de onderhoudsplichti gen te verleenen. Er is, naar spr. heeft hoe ren verluiden, ongeveer een mlllioen gul den overschot uit het wegenfonds voor de tertiaire wegen aanwezig. Spr. deelt niet de opvatting van ged. staten, dat verleening van bijdragen voor de wegen in de be bouwde kommen tot onvoorzienbare conse quenties zou leiden. De heer Spronkers (s.d.) sloot zich ten deele hierbij aan. Er zijn verscheidene ter tiaire wegen, liggende binnen de bebouwde kommen, doch met zeer geringe bebouwing en eveneens zeer geringe kans, dat deze bebouwing zal worden uitgebreid, terwijl het den gemeentebesturen aan middelen ontbreekt om dergelijke wegen naar be- hooren te verzorgen Zou althans voor die wegen geen tegemoetkoming kunnen wor den verleend? De heer Vonkenberg (ar.) stelde een redactiewijziging voor. verband houdende met de renteberekening. De heer van der Weyden (r.k.i zou gaar ne een overzicht van de overschotten zien over de jare nl937 en '38, alsmede het over 1939 te verwachten overschot. Voorts gaf spr. aan ged. staten eenige uitbreiding van het tertiaire wegenplan in overweging om te kunnen tegemoetkomen aan verlangens van onderhoudsplichtigen, wier wegen daarvoor wellicht in aanmerking zouden kunnen worden gebracht. De heer de Bruin (ged. staten) wees erop, dat het tertiaire wegenplan ln Zuid-Hol land 520 km. bedraagt, waarvan 310 km. in de verbetering is betrokken. Inderdaad zijn er overschotten, doordat volgens de gren zen, voor de verleening der bijdragen door de staten gesteld, niet de volle som is be steed. Maar dat wil niet zeggen dat men de grenzen naar de bebouwde kommen moet verleggen. Nog lang niet alle verbeterde tertiaire wegen voldoen aan den minimum eisch van 4meter wegdekbreedte. Ook zou men wel kunnen wenschen, dat de secondaire wegen door de provincie tot in de steden werden doorgetrokken. Spr. is bereid het door den heer Spronkers ter sprake gebrachte in overweging te nemen, doch meer dan een voorloopige bereidver klaring mag hierin niet worden gezien. Nadat spreker had toegezegd, zoo noo dig in de najaarsvergadering op de door den heer Vonkenberg bedoelde aangelegen heid terug te komen, trok de heer Vonken berg zijn amendement in. Het voorstel van ged. staten werd daar op zonder hoofdelijke stemm ng goedge keurd, evenals een voorstel inzake een pro vinciaal subsidie van f. 225.000 voor den bouw van een brug over de Merwede bij Baanhoek. Bij het voorstel van Ged. Staten inzake terleenverstrekking van kapitaal aan de sticht'ng „Ned. Herv. inrichtigen voor zenuw- en geesteszieken ten behoeve van den bouw van een Inrichting tot verpleging van geesteszieken onder de gemeente Leid- schendam gaf mevr. de Vries-Bruins iSD.) uiting aan haar bezwaren. Indertijd, aldus spreekster, heeft de pro- vinc e krasse bezuinigingsmaatrege'en moe ten nemen. Bovendien s het aan twijfel onderhevig, of uitbreiding van gestichts- verpleging voor zenuw- en geestssz'eken gewenscht is, waar 'n vele gevallen gezins verpleging de voorkeur verdient. Hierna werd pauze gehouden. (Wordt vervolgd). klanten te verrassen met de mededeeling, dat ze een grooten prijs hadden getrokken. Bij menschen, die al jaren niets meer ge stort hadden, verklaarde hij de mogelijk heid hiervan door het zoo voor te stellen, alsof de maatschappij zelf had doorbe taald om de winst voor haar klanten niet verloren te laten gaan. Aan de ontvangst van den gewonnen prijs zat nu de voorwaarde vast. dat weer een nieuw premie-lot moest worden ge kocht, waarop dadelijk f. 6.50 moest wor den betaaldl. Een der oude klanten van O. was nog zoo onverstandig hierop in te gaan. De gewonnen groote prijs bleef ech ter achterwege. Wegens oplichting is daarom thans O. aangehouden en is aan diens praktijken zoodoende een einde gemaakt. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 25 Juli. De handel op de Amsterdamsche effecten- beui's liet vandaag weer veel te wenschen over. De politieke toestand is nog te onzeker, dan dat men nieuwe engagementen durft aan tc gaan. De stemming was echter vast, hetgeen moest worden toegeschreven aan de iets hoop voller beoordeeling van de internationale ver houding. Het feit. dat zich gisteren In Wall- street een kleine daling had voltrokken, werd hierdoor geneutraliseerd. De Amerikaansche fondsen werden zelfs over de geheele linie boven de prijzen van gisteren afgedaan en onder beurstyd kon nog een kleine stijging worden waargenomen. Voor locale rekening bestond thans eenige vraag: in de Staalaandeelen ont wikkelde zich daarbij een geanimeerde affaire, terwijl ook de koperfondsen, meer in het bij zonder Anaconda's, geregeld handel te zien gaven. Ook diverse spoorwegshares konden zich in behoorlijke belangstelling verheugen. De locale markt had een stil verloop, maar was eveneens goed van toon. De bedrijvigheid in de aandeelen Amsterdamsche Bank en Rot- terdamsche Bank was sterk ingekrompen Wel iswaar gaven deze papieren nog duidelijke tee kenen van aanwezigheid, doch de animo was niet groot meer. De koersen, welke gisteren tot stand kwamen, sproten voort uit de berekenin gen, welke men omtrent de waarde der stukken had gemaakt, zoodat er niet veel ruimte meer was voor groote variaties De koersen kwamen een kleinigheid lager te liggen. Op de pelroleumafdeeling was weinig te doen Koninklijken waren vast gestemd, en trokken een kleinigheid, aan. maar de koers schommelingen waren niet groot. Op de rub- bermarkt ging zoo goed als niets om. Amster dam Rubbers werden iets hooger ingezet en ook voor diverse minder courante aandeelen kwamen hoogere noteeringen tot stand. Om streeks half drie werd bekend dat de interna tionale rubberregelingscommissie het rubber- uitvoerpercentage voor de restrictielanden heeft bepaald op 60 procent van de basisquota voor het vierde kwartaal van dit jaar. hetgeen ongeveer in overeenstemming was met de ver wachtingen Voor Tabakken bestond nauwelijks belang- stelling. De bekende Sumatra-aandeelen wer den wat hooger afgedaan. De affaire in In- I dustrieelen was van kleine afmetingen De Phillps-aandeelen waren vrijwel onveranderd, j Unilevers bewogen zich op een lichtelijk ver- hoogd peil. Aku's konden zich handhaven. Scheepvaartpapieren waren veronachtzaamd. De stemming was overigens prijshoudend. De affaire in Suikerfondsen beperkte zich tot H.V.A.'s waarin slechts enkele zaken tot stand kwamen, hetgeen gepaard ging met een kleine koersstijging. Een vaste stemming bestond op de beleg- gingsmarkt voor Nederlandsche Staatsfondsen Zoowel de obligatiën uit de jonge emissies als de oude schuld, en de obligatiën Nederlandsch- Indië werden wat hooger genoteerd. In Duitsche waarden en Fransche papieren ging maar wei nig om. De koersen waren niet veel veranderd. WISSELKOERSEN. Londen 8.75 (8.73); Berlijn 75.(74.80); Parijs 4.95": (4.94): Brussel 31.76 (31.68"*); Zwitserland 42.19 (42.10); Kopenhagen 39.07V2 (38.97'Stockholm 45.10 (45.—); Oslo 44.— (43 87".); New-York 1.8615/16 (3 87 7/16). Lire Bankpapier 6.45 '6 45». Prolongatie Part. disc. 7/16; Dag- - -5l<l l/j Registermarken 25 5/8 Handels Sperr- narken 8; Reismarken 49''s; Bankpaoier 26 3/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 24 Juli. Groentenveiling enz. Roode kool f. 1.50—2.10: Groene kool f. 1.602.50: Kro ten f. 1.301.40: Peen f. 1.503.70: Aardappelen f. 2.29—3.50; Andijvie f.2; Sla f.2: Druiven f.40 —44; Snijboonen f.5—13; Stokboonen f. 15—21; Pronkboonen f. o—6; Stamboonen f.7—11: tuin- boonen f. 1.502: Doperwten f.6—16; Peulen 1.6—14: Postelein f.2—7; Spinazie 1.2—5' To maten A f. 4.20—6.60. B f. 4.40—6.80. C f.4—5 20' CC f.4—4.60. alles per 100 K G, Andijvie f. 0.5Ó —2.10; Komkommers f.2—3.20; Bloemkool f150 —6.90; Meloenen 1.8—31; Salade 1.0.50—2' Per ziken f. 0.50—11.90, alles per 100 stuks. Kroten 1.0.50—1.80; Pieterselie f.0.30-0.60; Radijs 11.60. Selderie 1.0.301.10: Uien f.0.30—3: Peen 12.50 —6; Rabarber f. 110—1.80, alles per 100 bos. LEIDEN. 25 Juli. Vette varkensmarlet. - Ter markt aangevoerd 195 zwaar en 5 licht soort totaal 200 stuks. Prijzen: zware 50—51 ct. per K.G. levend gewicht. Handel goed, BODEGRAVEN. 25 Juli Aangevoerd 339 partijen Goudsche kaas. alle met R.Mtotaal 15.255 stuks. weg. 137.295 Kg. Ie srt met R.M. 20—24: 2e srt 21—22.50. KATWIJK a. d. RIJN, 24 Juli. Groenten- veiling Vroege aardappelen: bonken 2 40 3.20. groote 3.20—4.20. drielingen 2.40—3 20; Eigenheimers; groote 2—2.80, drielingen 2— 2.80; Dopers 12—15; Sla 0.80—1 65; Kroten 60 85; Bospeen 2.50—3.80; Bloemkool I 4.30—6; id. II 1.503.10: Peen p. kist 3560. LEIDSCHENDAM, 24 Juli Eng. komkom mers ie srt. 2—3.20 2e srt. 2—2.20. 3e srt 2; Gele komkommers le srt. 2—3.40 2e srt, 2—2.10, 3e srt. 2; Kropsla le srt. 0.80—1.80. 2e srt 50— 60; Stoolsla 2: Peen 2.60—1.80; Bloemkool le srt 5—7.50. 2e srt. 2—4. uitschot 1.50: Tomaten: midd. 2—2.50. gr. ronde 22.80. 2e srt, 2—2 20 3e srt. 2, bonken 2—2.30: Andijvie ip. 100) 0.50—1.60, id. (p. Kg.) 2; Spinazie <4 Kg 6— 20: Postelein 3,50—6.20; Rabarber 2.50—4.50: Snijboonen 9—12: Spercieboonen 7—12; Selderie 0.5O1.10: Peulen 714: Tuinboonen 150- 4.20; Doperwten 8—17; Meloenen 7—10; Drui ven 18—20; Roode en witte bessen 7—9.50. NAALDWIJK. 24 Juli. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling Spectrum 1—2: Salmon 1—2.30; Licht 1-ose 1.80—2.60; Geel 1.60—2.30; Wit 11.70; Gemengd 1.602.80: Pelargonium 6.80: Regal 3.704.10; Topsv 1 40—1.90; Ger- bera 3—4.10, Zinnia 2.60—3.20; Zonalen 110— 1.70; Jap. Lelies 2—2.30; Amaryllis 4—5; Plu- mosa 11—28: Sprengerie 1318; Gladiolen 5— 15; Dahlia 816; Verbena 2—3; Alstrocmeria 1925; Lathyrus 47. RIJNSBURG. 24 Juli. Groentenvetling Aardappelen 60—90; Drielingen 40—60; Wasch- peen 4060: Kroten 60—70; Rabarber 1.40—2; Boschpeen 2.50—3.50; Bloemkool I 5—6.50; id. II 2.50—4: Sla 0.70—1: Tuinboonen 1.50—1.70. RIJNSBURG. 24 Juli. Bloemenveiling Achilleia 40—60; Asclepia 50—90: Dahlia's Ro- bpn 4060; Kop Godetia 25; Asters gemengd 40—60: Goudsbloemen 2—3; Anjers 2040' Go detia gepeld 50—70: Vuurbaak 40—80; Poaeh Blossom 20—70: Convilli Alba 50—80: witte Lelies 2.10—2.90; Gladiolen Polijst 1.301.60- Fleming zwart 1—1.20: Hallev 50—70: Picardië 1 40—3 10. ROELOFARENDSVEEN. 24 Juli. Aard beien 1013; Meloenen 11—14; Sla 0 502 60' Snijboonen 72—81; ld. Stek 50; Prinsesseboonen 1.151.50; Dubb Stamboonen 1.05—1.15 Tuin boonen 20: Augurken. D 1.30—1.45. E 7580. stippel C-D 60—70. ROTTERDAM. 25 Juli. Veemarkt Aan voer 223 paarden. 102 veulens 662 mag. runde ren. 818 vette runderen 70 vette kalveren 205 graskalveren 864 nucht, kalveren 475 schapen en lammeren, 4 varkens. 64 bokken en gelten. Per Kg Vette koelen 75 60. 32—46; Vette ossen 64. 53 34—46; Stieren 53, 47 42; Vette kalve ren 92 70. 48—56; Schapen 40. 35 30: Lamme ren 45 40. 35: Graskalveren 43 37; Nucht. kalveren 41. 36. 31; Slachtpaarden 46, 40. 32. Per stuk: Schapen 17. 15, 13: Lammeren 11. 8. 6: Nucht, slachtkalveren 9. 7, 6; Nucht. fok- kalveren 20, 15 10; Slachtpaarden 210 170, 105' Werkpaarden 320. 240, 110: Hitten 210. 180 100- Veulens 60, 45 35; Stieren 250 200 140' Kali- koeien 260 190, 140: Melkkoeien 250 185 110- Varekoeien 185. 140. 120. Vaarzen 150 130. 90: Pinken 110. 90 70; Graskalveren 55. 38, 20' Bokken en geiten 8 6, 3. TER AAR 24 Juli. Centr. Velling Spinazie 15—17: Andijvie 11—26; Tuinboonen 15: Snij boonen 0.70—1; Princesseboonen 1.35—1 90; Dubb Stampr. 0.90—1.05: Witte Pronkb 38— 44: Postelein 4.50: Breskpeen 150: Kroten 110 —1.80 Peen 50—3: Prei 0 30—1 60; Sla 0.50— 1.60: Bloe1' z o] 1.5011: Komkommers 23: Tometen 2—5 50; Augurken: fjin 1.S1 fijnbas terd 12C basterd 105. grol 1.25—1 45 stiopel 5? komkommers 80: Spitskool 1—1.63. ZOETERWGUDE 24 Juli Elerenvelliilg Aanvoer 2900 eieren Kippeneieren 3.50—3.60; Eendeneieren 3; Kaas 26. Kippen 55—60; Ha nen 60; Konijnen 0.20—1; Duiven 16.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3