Kaagdag zonder wind LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 25 Juli 1939 Leidsche wandelaars naar de Vierdaagsche Friesch regenboogteam gehandicapt door protesten Afschaffing promotie- en degradatie-wedstrijden De competitie-indeeling L.Z.C. wint van Poelmeer Van Klaveren wint van Locatelli Opgewekte stemming ondanks regen O VOETBAL. De Kaagweek. Een spannende race in de Drakenklasse A. (Van onzen redacteur) De vierde dag van de Kaagweek valt in twee deelen te splitsen: een deel (de mor genuren), waarin er maar heel weinig wind stond en een ander deel (de middag), waarin nauwelijks van wind gesproken mag worden. Het was nagenoeg bladstil met af en toe een vlaagje uit het Noorden, zoodat zich het merkwaardige geval voordeed, dat de regenbogen op hun eerste route van de start naar het Zweiland voor den wind hadden, terwijl zij er in de tweede ronde moesten kruisen! Gekker kan het al haast niet! Die wind stilte had trouwens nog een tweede minder prettig gevolg. De donkere regenwolken, die al gedurig onheilspellend hadden gedreigd, kregen daardoor de kans zich te ontlasten en maakten daarvan een overvloedig ge bruik, zoodat allen, die niet op het water behoefden te zijn, ijlings een veilig onder komen zochten. Gelukkig was de bui van korten duur en brak een halfuur later de zon weer door het wolkendek. Zooals wij gisteren al schreven, was het voor- loopig resultaat van den Holland-Friesland regenboogwedstrijd afhankelijk van diverse pro testen Vrolijk werd als gevolg van het Zondag door De Vries tegen hem ingediende protest uitgesloten, zoodat de stand na deze race werd 26.1 punten voor Holland tegen 26 voor Fries land. Aangenomen, dat zijn teamgenoot Van der Sluis als gevolg van het door Van der Velde ingediende protest niet eenzelfde lot ondergaat, dan is de stand na den tweeden wedstrijd: Holland 53.1 punten. Friesland 54.1 punten. Mocht Van der Sluis wèl worden uitgesloten, dan wordt de situatie Holland 58,1 punten, Friesland 48,1 punten. Wie wel eens zeilwedstrijden zonder wind meemaakte, weet. dat ze weinig interessant zijn en dan ook weinig aanleiding tot een beschou wing geven. Het geluk speelt onder dergelijke omstandig heden een groote rol; wien Fortuna toelacht, schenkt zij een gelukkig vlaagje, dat den ge lukkige ineens doet wegloopen, terwijl de overige deelnemers op nauwelijks eenige tien- talllen meters afstand hulpeloos en volslagen onmachtig in een olievlek dobberen. De Olympiajollenklasse A was de laatste laatste klasse, die den geheelen wedstrijd met wind kon beëindigen, zij het ook, dat het ook toen al „mondjesmaat" was. De kranige Friesche zeilster mej. Van Gooi liet het geheele veld den spiegel van haar ..Fram" zien. en hoeveel moeite Bollemeyer, Lemstra en Coops zich ook gaven, „één vrouw was twaalf mannen te erg". In de parallelklasse voerde Danie Kagchel- land de spanning om den hoofdprijs ten top door de Jong achter zich te laten. Alles hangt hier af van het resultaat van de laatste race. In de B-klasse werd de ..Flossie" van Van den Berg al weer eerste. Het wordt haast ver velend op den duur! De 12 M. 2 Sharpieklasse A bracht tot twee maal toe een ongeldige start, doordat bijna het geheele veld te vroeg over de lijn van af vaart ging. De derde keer was het goed en toen trok Stap er onmiddellijk tusschen uit om van start af aan zijn voorsprong te vergrooten en met een „straat" verschil te winnen. C. Nauta, die reeds tweemaal winnaar werd, moest zich nu met de tweede plaats tevreden stellen. Bij de Noord-Nederlandsche 16 M. 2 klasse A staat Alberda uit Sneek. die gisteren derde werd het gunstigst voor den hoofdprijs. De jeugdige Willem de Vries Lentsch had ge- ruimen tijd de leiding in de Pampusklasse met bijzeilen. De windstilte bedierf zijn mooie kan sen totaal en hij eindigde in de laatste gele deren. Reitsma toonde zich op alle weer- en windmarkten thuis door beslag te leggen op den tweeden prijs achter den winnaar Van Werkhoven. Welgeteld 19 regenbogen startten er in den open middagwedstrijd, doch desniettemin was er van gedrang bij de boeien op het Zweiland geen sprake. Leen de Wit, die precies op het schot over de lijn ging. liep hard weg en alleen Warring en Tjebbe Maas konden hem bijhouden. Van Dijk nam Deichmann na de boei op het Zweiland een heel eind mee uit den koers, doch hij schoot, er zelfs niets mee op en Van der Mey en Bergsma waren er slechts dankbaar voor. Bij het ingaan der tweede ronde lag De Wit nog altijd een fiksch stuk voor op Warring en Maas. die vlak bij elkaar dobberden, terwijl Van der Mey door een sleep in de baan ziin in- geloopen achterstand weer zag vergrooten. Het werd toen een eindelooze drijfpartij, waarover met den besten wil ter wereld niets te ver tellen valt. Het duurde bijna 3 uur voor de deelnemers hun twee rondjes gedraaid hadden en toen bleek tot aller verrassing de Saender van De Wit afgezakt naar de zesde plaats. De kopgroep bestond uit: Maas. Van der Mey. Warring. Deichmann en Bergsma in de volgorde; de Friezen kwamen er bij dit lichte weer niet aan te pas. In de B-klasse was de zege ditmaal eens niet aan mej. Versluys, doch voor de Godewind van Englebert. Een uur nadat de 12-voetsjolletjes gestart waren, begon het nog even te waaien, doch veel had de wind ook al niet te beteekenen. De uitslagen van dezen voorlaatsten dag. voor zoover wij die gisteren nog niet meldden, waren als volgt: De uitslagen zijn: Holland-Friesland Regenboogwedstrijd: 1. S. Kuipers (Friesland); 2. R. v. d Sluis (Fr.); 3. J. V. v. d. Velde <H.>; 4. W. Z. v d. Mey (H.); 5. L de Wit <H->6. J. de Vries (H); 7. K. Vrolijk (Fr.); 8. R. Moedt «Fr.); 9. P. v. Dijk <Fr.)10. F. Theunissen (H.). 45 M. 2 klasse: 1. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts; 2. Blauwe Vogel. st. P. Molenaar; 3. Föhn, st. A. G. Sijthoff. Vrijbuiterklasse: 1. Graaf de Lumey, st. L. J. Fontevn; 2. Jan Brass, st. J. Dorsman; 3. Thedo, st. F. C. Bosman. Drakenklasse A: 1. Viking, st. ir. J. C. P. Hofkes; 2. Thedo n, st. A. Carpentier. Drakenklasse B: 1. Stormvogel, st. H. W. v. d. Steen; 2. Zenith, st. W. Bakker. Olympiajollenklasse A: 1. Fram. st. mej. C. v. Gooi; 2. Mop, st. H. Bollemeyer; 3. Wardy, st. G. Lemstra. Olympiajollenklasse A 2: 1. Glipper, st. D. Kagchelland; 2. Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong; 3. Little Jack. st. J. Barzilay. Olympiajollenklasse B: 1. Flossie, st. E. H. v. d. Berg; 2. Mayhorn, st. C. Bredius; 3. Tartane, st. P. J. G Furnée; 4. Roy, st. C. G. Vink. 12 M. 2 Sharpieklasse A 1. All Weather, st. Jac. F. Stap; 2. Wieko, st C. M. H. Nauta; 3. Ronny, 2. st. F. Overmans: 4. "t Geusje, st. B. E. Ott; 5. Dinges, st. W. J. H. Nauta. 12 M. 2 Sharpieklasse B: 1. Ideaal, st. J. P. J. Schoten; 2. Kannibaaltje. st. S. Doyer; 3. Hoera II. st. J. Vlaming; 4. Pieternel. st. ir. v. d. Heyden. Noord-Ned. 16M.2 klasse A; 1. Nix, st. G. H. v. Harten; 2. Unrêst, st. C. G. Flemming; s. Reidhin II, st. G. de Boer; 4. Ahol, st. F. Oly; 5. Horzel II. st. J. E. Scharphuis. Noord-Ned. 16 M.2 klasse A2: 1. Kwaje Hoek II. st. K. L. v. d. Horst; 2. Ibis. st. P. C. v. d. Wilt; 3. Algri, st. J. Alberda; 4. Unrêst, st. J. S. de Vries; 5. Soekasarl. st. J. Ek Jr. Noord-Ned.. 16 M. 2 klasse B: 1. Dux, st. R. Ferwerda; 2. Roerdomp, st. J. Brunt; 3. Keewi, st. C. A. Toetenel; 4. Anak Angin, st. W. Bos; 5. Beatrix, st. S. de Wolf. Pampusklasse met Bijzeilen: 1. Norremeer, st. W. N. Th. v. Werkhoven; 2. Ruiter, st. R. Reitsma; 3. Wildebras, st. J. Key. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Oppassertje. st. H. J. C. Buising; 2. Spriet, st. J. M. G. Schra- ma; 3. Pinguïn, st. W. Klomp. Regenboogklasse A: 1. Tjebbe, st Fr. Maas; 2. De Leede III. st. W. Z. v. d Mey; 3. Pipa. s t.W. H. Warring; 4. Phecda, st. G. Deich mann; 5. Eelko, st. G. Bergsma. Regenboogklasse B: 1. Godewind, st. V. Engle bert; 2. Printer, st. W. J. Meyer. 12-Voetsjollenklasse A: 1. Dr. Knock, st. R. Kagchelland; 2. Hella, st. H. Evers; 3. Phoenix, st. J. v. 'tOever; 4. d'Artagnan. st. W. v. d. Valk; 5. Ans. st, G. Landsman. 12-Voetsjollenklasse B: 1. Repl. st J. Volle- breqt; 2. Alvertje, st. D. Ie Comte; 3. Snapje, st. A. Kok; 4. Semar. st. W. Kühne; 5. Lucky Rascal, st, D. van Eek. VOORSTEL DER VEREENIGING VAN 2e, 3e en 4e KLASSERS. De Vereeniging ter behartiging van de be langen van tweede, derde en vierde klasse voetbalverenigingen heeft aan den K.N.V.B. voorgesteld 1. dc promotie- en degradatiewedstrijden af I te schaffen 2.*in verband daarmede met ingang van het seizoen 1940 41 in die districten waar zulks ge- wenscht wordt of niet reeds Is geschied, het aantal clubs per afdeeling in de 1ste, 2de en derde klasse tot 12 uit te breiden. Afschaffing der promotie-degradatiewedstrij den is gewenscht, aldus dc toelichting, ten eerste omdat zij er toe leiden, de beoefening van het voetbalspel een specificate winter sport te vervormen tot een winter- en zomer sport. De beoefening der zuivere zomersporten door voetballers komt thans in het gedrang, met het gevolg, dat in tal van gevallen niet met de noo- dige frischheid de nieuwe competities worden aangevangen. Bovendien is het billijk, dat door het leidend voetballichaam, den K.N.V.B er toe mede gewerkt wordt, dat de leidende licha men der zomersporten het hun toekomende zomerseizoen onverkort worde toegemeten. Ten tweede omdat aan promotie-degradatie wedstrijden in het algemeen niet de waarde toegekend mag worden van een zuivere kracht meting tusschen de deelnemende elftallen. Het karakter dezer wedstrijden is niet te ver gelijken met dat van de gewone competitiewed strijden. Op de spelers van eerstgenoemde wedstrijden oefent het besef, dat in enkele ont moetingen beslist wordt het overgaan naar een hoogere, of het afzakken naar een lagere klasse een te grooten invloed uit, om normaal spel te verwachten. Dit, gevoegd bij de omstandigheid, meermalen in een voor voetbalspel ongeschikte (te hooge) temperatuur te moeten spelen, waardoor van de lichamelijke, maar ook van de geestelijke gesteldheid der spelers vaak te veel gevergd wordt, heeft tot droeve ervarin gen geleid. Ervaringen, welke niet alleen spe lers afschrikken, maar tevens anti-propagan distische gevolgen hebben voor ouders, voog den en opvoeders der jeugd, die wij toch zoo gaarne als actieve deelnemers tot onze sport zien toetreden. Indien tot afschaffing der promotie-degra datiewedstrijden besloten wordt kan onverwijld tot een uitbreiding der afdeelingen van 10 op 12 elftallen worden overgegaan. Hiermede wordt bereikt; 1, een opvoering van het aantal competitie wedstrijden van 18 tot 22. Als aaneengesloten wedstrijdreeks zal deze vermeerdering niet leiden tot een storende sei zoen-verlenging. De competitie kan zeker voor 1 Mei geëindigd zijn (abnormale weersgesteld heid voorbehouden) te meer daar in de laatste jaren alom in den lande terrein-verbeteringen tot stand kwamen en nog steeds allerwege op dezen goeden weg wordt voortgegaan. 2. dat de geluks (of ongeluks-) factor door liet spelen van 22 wedstrijden in plaats van 18 een belangrijk kleinere rol vervult in het spel om de hoogste en laagste plaatsen. Het voorstel is onderteekend door de afge vaardigden ter bondsvergadering. De indeeling van de Westelijke eerste klasse afdeelingen voor het sejzoen 19391940 luidt: Afdeeling I: D.W.S, Sparta. Stormvogels, Hermes D.V.S., K.F.C., Feyenoord, A.D.O.. D.H.C.. Gooi. DF.C. Afdeeling II: Ajax. V.U.C.. Haarlem. V.S.V.. R.F.C.. D.O.S., Blauw Wit, C.V.V., Xerxes en H.B.S. EINDSTRIJD L.V.B.-WISSELBEKER, Noordwijk IIKatwijk I 21. Door een 2—1 overwinning wist Noordwijk voor een jaar besiag te leggen op den L.V.B.- beker. Voornamelijk is dit te danken aan het uitmuntend verdedigen van de gebroeders Hoek. terwijl ook keeper D. Vink vooral vóór de rust goed werk deed. Katwijk is voor de rust bijna voortdurend in den aanval geweest. Toch is het Noordwijk dat door J. Nederveen de leiding neemt. De druk op het Noordwijk-doel neemt dan nog toe. Verschillende schoten van Verdoes en Zwitser moeten tot hoekschop ver werkt worden, doch doelpunten blijven uit. De kans van den dag wordt door Katwijk gemist als voor open doel juist over de lat wordt ge schoten. Eindelijk komt de gelijkmaker. Na de thee is Noordwijk iets beter op dreef, hoewel Katwijk in het veld de meerdere blijft. W. Vink weet dan voor Noordwijk te doelpun ten waarna dit elftal zich nog meer op ver dedigen gaat toeleggen. Katwijk verliest dan eenigszins den moed. wat de anderen de ge legenheid geeft om in het laatste kwartier nog enkele gevaarlijke uitvallen te doen. Een zucht van verlichting gaat op uit het Noordwijk- kamp als het eindsignaal klinkt en de zege veilig is. ZOMERAVONDCOMPETITIE L.V.B. De volgende uitslagen zijn verkregen: Rijnsb. Boys II—Roodenburg IV 3—0; A.Z.L. I—Noordwijk II 0—2; L.D.W.S. V—P.V.C. II 3—4; A.S.C. IV—Quick Boys III 6—1; Quick Boys IV—Sportman III 2—1; Roodenburg IV— P.V.C. II 2—0. Het programma luidt: 26 Juli: Afd. 2B: Noordwijk III—P.V.C. I, J. van Dam. 2 Aug.: Afd. 3: P.V.C. II—Quick Boys IV. P. Ju 27 Juli: Afd. 3: Sportman III—L.D.W.S V. P. Rietkerken. TOURNOOI TUSSCHEN LEIDSCHE CLUBS. Ter illustratie van dc goede verstandhouding. Er is een tijd geweest, dat de verstandhou ding tusschen de Leidsche clubs zeer veel te wenschen overliet. Gelukkig schijnt die tijd thans voorbij te zijn en om daarvan nu eens op duidelijke wijze uiting te geven, heeft men natuurlijk mede met het oog op de vooroe- relding van het nieuwe seizoen) voor Zondag 27 Augustus a.s. een tournooi georganiseerd, dat gehouden zal worden.op het A.S.C.-terrein. Deelnemende clubs zijn U.V.S., LF.C., Lugdu- num en A.S.C. R.B.F.N.R.M. Donderdag te kwart over zeven speelt R.B.F. op het N.A.S.B.-veld tegen NE.M, WATERPOLO. TWEE OVERWINNINGEN MET 3—2. Nu Haarlem I en Poelmeer I reeds zeker zijn van promotie stond er in den wedstrijd L.Z.C. I—Poelmeer I gisteravond feitelijk niets meer op het spel. met het gevolg dat beide ploegen onvolledig te water gingen. Nochtans is het een aardige wedstrijd geworden, waarin L.Z.C. zoodanig domineerde dat de 32 zege er nog slechts een zeer flauwe afspiegeling van is. Direct sulsden schoten van Tegelaar en Lut, die dezen avond buitengewoon actief was. rakelings naast en over het Poelmeer- doel en toen Tegelaar even later de richting iets nauwkeuriger vond. zag keeper Ydens zich door het strakke schot geslagen. 10. Westen schoot aan de overzijde eens hoog over doch voor de rest kwam het gevaar steeds van de L.Z C.-voorhoede, die tallooze schoten afvuurde maar er niet in slaagde den sterk spelenden Ydens weer te passeeren. Daarentegen maakte Westen uit een strafworp gelijk, toen Ouwer- kerk wegens te zwaar spelen terecht naar den kant werd venvezen en met 1—1 kwam de rust. nadat Tegelaar nog eens tegen den paal had gekogeld. Weer was L.Z.C in de tweede helft gevaar lijker. maar toen Westen bij uitzondering eens de positie zocht, vanwaar zijn spel het ge vaarlijkst is. n.l. de 2 M liin, gaf de Poel meer-speler zijn club onhoudbaar de leiding. 1—2. Het was of dit L.Z.C. tot nog grootere in spanning inspireerde en Ydens kreeg onafge broken druk en moeilijk werk. Op alle mogelijke manieren poogde L.Z.C. hem te verschalken doch tevergeefs, totdat Lut ineens middenveld den. bal te pakken kreeg en een zoo hard. laag schot loste dat de keeper kansloos was. 22. Een moment later scheen de L.Z.C.-doelman gepasseerd door een ver schot uit het midden, doch de neutrale grensrechter zette een dom per op het gejuich der Oeirstgeestenaren door Pertinent „neen" te schudden, zoodat de ar biter het punt niet toekende. Vlak voor het einde ondernam L.Z.C. tenslotte nog eens een goed opgezetten aanval, waaruit de bal op den vleugel kwam bij Teegelaar. Listig liet deze na een schijnbeweging den keeper zijn sprong omhoog maken om direct cr na met eèn boogballetje onhoudbaar aan L.Z.C. de over winning te bezorgen 3—2. Vooraf had L.Z.C. II tegen Poelmeer II ge speeld. De rust kwam met 1—1. terwijl het slot een 3—2 zege bracht voor LZ.C. ATHLETIEK. POLITIEKAMPIOENSCHAPPEN. Bij de te 's-Gravenhage gehouden atletiek wedstrijden om de kampioenschappen van Ne derland voor de politie, werd deelgenomen door het lid der L.P.S.V., S. A. Meerburg. In het nummer speerwerpen werd hij tweede met een worp van 46,38 M, terwijl J. Knol uit Amster dam met een worp van 47,32 eerste werd. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN VAN „POELMEER". Niet J. Ydens. doch K. Ydens was verle den jaar bij de wedstrijden van „Poelmeer" winnaar van den door dr. Borgerhoff Mulder uitgeloofden beker. Verder werd op de 50 M. rugslag voor dames de beker gewonnen door mej. F. Passier en niet door mej. Witmans. BOKSEN. Ondanks den regen, die den geheelen avond in stroomen viel. was de belangstelling voor den bokswedstrijd tusschen van Klaveren en Locatelli in den Doelentuin te Rotterdam gisteravond vrij groot. Het is geen mooi gevecht geworden, daarvoor leent Locatelli's strijdwijze zich niet. De kleine, stevige Italiaan zocht maar steeds het gevecht op den koristen afstand Van Klaveren was echter zeer goed in conditie en het lukte hem in de eerste helft van het gevecht vrijwel steeds zich den tegenstander van het lijf te houden. Met snelle series op lijf en hoofd, met linksche stopstooten soms ook, wist hij den steeds maar weer opdringenden Italiaan tegen te houden. Na vijf ronden stond van Klaveren er dan ook zeer goed voor. In de volgende ronden zakte hij wat af. Loca telli trachtte daarvan dankbaar gebruik te maken, maar erg veel succes kon hij toch ook niet boeken, daarvoor verzorgde van Klaveren te goed zijn dekking. In de negende en tiende ronde bevocht van Klaveren dén tegenstander met zijn eigen wa pens. Hij dwong Locatelli nu het lijf-aan-lt)f- gevecht op en richtte al zijn aanvallen op den maag. Geen moment liet hij nu den tegenstan der los. Het was geen fraaie strijdwijze maar zij bleek zeer nuttig. Locatelli kon tegen dezen voortdurenden stormloop geen effectieve ver dediging vinden en moest daardoor heel wat incasseeren. Volkomen uitgeput wankelde hij na de tien ronden naar zijn hoek. De uitspraak luidde, zooals zeer duidelijk was: van Klaveren winnaar. MOTORSPORT, DE NEDERLANDSCHE DEELNEMERS AAN DEN INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE. De K.N.M.V. deelt mede, dat aan den inter nationale motorzesdaagsche. die van 21 tot en met 26 Augustus a.s. in Dultschland wordt ver reden. de volgende Nederlandsche rijders zul len deelnemen: G. A. dc Ridder. Haarlem op BMW; C. van der Voort, IJmuiden op Triumph, J. Moejes, Heer Hugowaard op BMW; D. Renooy, Hint ham op Eysink; J. J. Bovee, Amersfoort op Velocette; J. van Rijn, Arnhem op Velocette; J. H. Sybrandy. Den Haag op Tryumph; J. Ffjma, Amsterdam, op Ariël; B. v. d. Berg, Voorburg, op Triumph; P. v. Dlnter, Arnhem, op DKW RT; A. van Dlnter, Arnhem, op DKW RT; F. Nagtegaal, Den Haag op DKW-RT en NN op BMW. Buiten beide, reeds bekende, landenteams, zal een BMW- en DKW-team worden gevormd en zullen tevens nog eenige clubteams worden samengesteld. Van de inschrijver onder NN is de naam nog niet definitief bekend, waarschijnlijk wordt dit de bekende crack J. Roest uit Ter Aar. Als manager van de ploeg is benoemd de heer P. J. Nortier uit Den Haag. BILJARTEN. DRIEBANDEN-KAMPIOENSCHAP LEIDSCHE BILJARTBOND. Door het groot aantal inschrijvingen voor het driebanden-kampioenschap moesten deze ge splitst worden in twee klassen. De winnaars van deze klassen zullen tegen elkander spelen voor het kampioenschap. Het programma voor deze wedstrijden, welke in het clublokaal van de B.V. T.O.P.. Langc- gracht worden verspeeld, luidt voor deze week: Klasse A. hedenavond: R. v. G. Jr.G. H.; B. Teegelaar—A. v. d. Helden; J. Bonnet--W. J. v. Leeuwen: G. M. TeegelaarB. Teegelaar; G. H.J. Bonnet. Klasse B. morgenavond: C. WinkelA. Ver- straaten; B. de RooJ. Ververs; A. Verstraaten A. L. v. I.; H. Teske—E Bakker; A. L. v. I. —C. Winkel. SCHAKEN. SCHAAK- EN DAMCLUB „AALSMEER". De uitslagen der zomercompetitie zijn: Dr. Bon—K. Mantel 1—0; W. de Waal—A. van Zijverden 10; J. HabermehlM. H. Meester 10; M. H. MeesterW. de Waal 10: A. van ZijverdenA. Schreuder 10; W. de Waal—J. Noordhoek 1—0; M. H. Meester—A. Schreuder 10; W. de WaalJ Habermehl 10; A SchreuderJ. Noordhoek 01; Dr. Bon J. K. Thierie 0—1; J. Noordhoek—J. Haber mehl V4; J. Habermehl—A. van Zijverden 0—1; K. Mantel—J. K. Thierie 0—1; A. van ZijverdenJ. Noordhoek 01; J. K. Thierie dr. Bon »/j Vrijdagavond as. geeft de heer C. Orbaan van Bilthoven een simultaan-seance tegen de leden van deze dam- en schaakclub. NIJMEGEN. 24 Juli'"39. (Van een bijzonderen medewerker) Zoo staan wij dus aan den vooravond van de 29ste Vierdaagsche, uitgaande van den Ne- derlandschen Bond voor Lichamelijke Oefening. Het puikje van de Nederlandsche Wandel- sporters is opgetrokken naar het vroegere No- viomagum, de oude Keizerstad, het tegenwoor dige Nijmegen, de parel van Gelderland, om vier dagen te kunnen genieten van bosch, heide, polderland en frissche lucht. Het spreekt vanzelf, dat hierbij de Leidenaars niet zijn achtergebleven en voor dc meesten van hen was het dan ook al vroeg dag. Tegen negen uur vertrokken ze gepakt en gezakt, uitgeleide gedaan door de onderschei dene familieleden, in uitstekende stemming in de richting Utrecht, Tot groot genoegen van de Leidsche politie-deelnemers was de heer R. J. Meijer, commissaris van politie, vroegtijdig op het perron aanwezig om zijn mannen per soonlijk goede reis en behouden terugkeer toe te wenschen. Wij behoeven niet te zeggen, dat deze geste bijzonder op prijs werd gesteld en mede als een goed voorteeken werd be schouwd. De stemming zat er al spoedig in. wat niet te verwonderen valt aangezien deze sportbroe- ders elkaar niet vreemd zijn. Onder gezellige kout en gesnap werd Utrecht bereikt, waar in den Diesel naar Arnhem moest worden over gestapt. Ook hier ging het er al wat rumoerig aan toe, aangezien vele Hagenaars en Rotterdam mers, allen met hetzelfde doel. zich bijeen voeg den. Voort ging het met een dieselvaartje en dra verkondigden luidruchtige stemmen „Wij loo- pen op UJn twee - Wie loopt er mee ons mee. waartusschen zich mengde het refrein van de kampliederen, door trekkende - op vacantie gaande - padvinders aangeheven. Het was Èil uiting van vreugde - en jeugdigen cvermoed. Hadden we het al getroffen met het weer, en waren er al stemmen opgegaan om den Mijnheer in De Bilt uit pure dankbaarheid een ansicht te sturen, het optimisme zakte tegen het bereiken van Arnhem, omdat dikke plens buien zich begonnen te ontlasten en de zon steeds meer achter een wolkendek schuil ging. Maar daarom geen nood. Echte wandelaars zijn nu niet van peperkoek en vreezen als het er op aankomt een weinig vochtigheid niet, al zij eerlijk gezegd, dat zo er ook niet bepaald op gesteld zijn. Het dit jaar ontbreken van een groot aantal militairen aan dit wandelfestijn valt uitermate op. Het ontbreken van trom en hoorn, de af wezigheid van commando's, alsmede het ont breken van de sfeer, welke ieder militair deta chement omhangt, ontneemt aan het geheel een mate van gezelligheid en bekoring, welke men noode mist Zoo gezegd in Arnhem was het met het schoone weer al uit. Een dikke Jumbo bracht hijgend en stootend een lange reeks van wa gens vol wandel-Mekka-gangers naar het be loofde land. Tot welk een groot aantal dat der deelnemers op dat vroege uur al was aangegroeid is moei lijk te zeggen, maar er zat al aardig de loop in; een vóórproefje van wat nog stond te ge beuren. Maar in Nijmegen: Wat ging het er daar eventjes van losHet leek wel of met bakken vol het voor den hoofd-opzichter van onzen plantsoendienst heerlijke nat naar be neden werd geworpen. Aan het station Nijmegen werden de Leide naars opgewacht door het vriendelijk toekom stig echtpaar Hendriks—Wiggers, dat zich steeds opoffert om langs den weg eventueele moeilijkheden van onze Leidenaars te verhel pen. De heer Hendriks de trouwe rechterhand van onzen directeur van den Geneeskundigen Dienst hanteert mes en schaar, als het een ander betreft met een welbehagen, dat geen voorbeeld kent, doch het moet gezegd en zon der grapjes ..Waar Hendriks helpt, wordt voet leed gestelpt," Terwijl enkelen de reis naar de kazerne reeds ondernamen, pikte en meer water vrees achtige. na even de bui te hebben afgewacht, een ledige auto-bus op en het spreekt van zelf, dat ook de anderen en als musschen op afvlogen. Toen nog een groep jeugdige Rotterdammers ingeladen en daar ging het regelrecht op de kazerne aan. Het duurde maar kort of het heelc koor had er al zingende de eenigszins ge daalde stemming weer danig ingebracht. Tegen half twaalf waren we binnen en was het evenals alle jaren aanmelden, logies zoeken, hier en daar handjes geven en toen naar de cantine. waar gezamenlijk aan een groote tafel het mede-gebrachte 12 uurtje werd verschalkt. Ver der troffen wij het nogal want het zonnetje kreeg weer de overhand, deed overjassen ver dwijnen en gaf weer den ouden gloed aan het komen en gaan van de vele deelnemers, welke met steeds overvolle treinen werden aange bracht. Na het gezellig koffiemaal ging ieder zijns weegs, om ook nog eens iets te zien van de gezellige drukte, welke de binnenstad waar het tevens op Maandag markt is den vreem deling biedt. Dat is dan ook wel de eenige dag. dat de binnenstad wordt opgezocht, want met net. verstrijken van de dagen wordt de lust om extra wandelingen te maken gaandeweg minder. De legering der deelnemers laat niets te wenschen over. Hoewel dit onderdeel den orga nisatoren ongetwijfeld veel hoofdbrekens heeft gekost, is het prachtig in orde. Een groot deel is onder de vaste kap. Zoo is de politie inge deeld en ondergebracht bij de afdeeling Hospi taal. wel op den zolder en drie hoog, doch beschut tegen mogelijk slecht weer. De overige heeren hebben het, zoo gezien, ook al niet slecht getroffen. Deze zijnyln een van de vele danstenten ondergebracht, welke ieder plaats bieden voor 160 personen. Loopt het weer wat mee dan zijn ze goed onder het zeildak, maar loopt het tegen, ja dan moeten ze maar een weinige oppassen vanwege de mogelijke lekkage. Te half acht vond de traditioneele vlaggen- parade op de Renbaan plaats; een gebeuren als van ouds. maar dat toch steeds op plechtigs wijze het 4-Daagsche-fcest inluidt. Vanzelfsprekend is zoowat heel Nijmegen hierbij op de been en het is dan ook wel een drukte van belang. Het kazerne-terrein, biedt gezien de gewij zigde omstandigheden, vanzelfsprekend een an der beeld. Militaire tenten zijn er nu maar weinig. Het hoog noodige is door de legerleiding afgestaan. Een nieuwtje is de wijze, waarop voor de post wordt gezorgd Nu geen behelpen meer. Het nieuwste snufje dat tante Pos heeft uit kunnen denken is hier present. Een groote vuurroode oplegger, welke van binnen en buiten is ingericht vooor den post dienst. Vier ambtenaren staan ter beschikking om alle mogelijke gewenschte inlichtingen te verschaffen. Er zijn loketten in den buiten wand. achter zjjn 3 telefooncellen ingebouwd, en aan de voorzijde is een ruim aantal vakken, dienende als lessenaar om daarop brieven enz. te schrijven. Keurig ziét het geheel er uit en een woord van hulde aan dezen Staatsdienst is hier op zijn plaats. Morgen Is het voor ons. stadsmenschen. vroeg dag. 4 uur, dat zal je overkomen, maar wij doen dat voor ons genoegen en dat verklaart veel. Onze eerste tocht is Groesbeek. Piasmolen, Cuyk. Mook, Nijmegen. Te 5 uur gaan wij op stap. tegen 3 uur weer thuis. Om te beginnen zoo n stukje als van Lelden over Zoetermeer— Delft, Den Haag naar Leiden. Aan het eind van den tocht hoop ik U iets naders van onze Leidsche deelnemers te kun nen melden. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10