De Britsch-Japansche overeenkomst LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 24 Juli 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN De conferentie te Tokio Boodschap van den Paus aan Roosevelt? Moeilijkheden in het Memelgebied Nieuw grensincident Nog geen betrouwbare gegevens Installaiie van den commissie inzake werktuigencredief BEURSOVERZICHT Dagbladreclame is niet te vervangen Uit de Omstreken MA1KI GERICHTETER? onderteekenen. De bepalingen van deze wet zullen eveneens haar Invloed op de presidentsverkiezingen laten gelden. Jaren lang heeft de aan het bewind zijnde party vele federale ambtenaren als gedelegeer den gezonden naar nationale conventies. Indien deze wet geteekend wordt, zullen deze ambtenaren verhinderd worden actief aan de politiek deel te nemen. Vele waar nemers voorzien wijzigingen ln personeel en in de werkmethoden in de gelederen der democratische nationale organisatie. (Het Huis van Afgevaardigden heeft bo venvermeld wetsontwerp aangenomen met 242 tegen 133 stemmen. Voor het ontwerp stemden de republikeinen en de dissidente democraten De democraten, die aanhan gers zl)n van de New Deal hebben tegen het ontwerp gestemd). De Japansche en Britsche gedelegeerden zijn vanmorgen bijeengekomen om de af zonderlijke vraagstukken rondom Tientsin te bespreken. De besprekingen worden van middag voortgezet. De Japansche gedele geerde Katoh gaf een uiteenzetting van het Japansche standpunt, waarop Cralgle een kort antwoord gaf. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de bijeenkomst van hedenmorgen ge wijd was aan een algemeene bespreking der afzonderlijke kwesties van Tientsin. De be spreking verliep in een vriendschappelijken geest en met wederzljdsch begrip voor el kanders positie. De correspondent van de Times te Rome telefoneert: Men heeft reden om aan te nemen, dat kardinaal Gasparri, die Vrijdag Jjl. van Napels naar New-York Is vertrokken, een persoonlijken brief van den Paus aan president Roosevelt bij zich heeft. Deze brief bevat, naar men gelooft, voorstellen Inzake de middelen om den vrede te be waren. De Pooleohe dagbladen melden uit het Memelgebied, dat zich talrijke botsingen hebben voorgedaan tusschen landbouwers en nationaal-socialistisohe studenten uit Duitsohland. die te werk gesteld zijn op het land. De practijk heeft uitgewezen, dat de studenten slecht werken, maar zeer veel- eischend zijn. De boeren weigeren nu de studenten in dienst te nemen en eischen, dat de landbouwcommissarissen arbeiders uit Lithauen of uit Polen laten komen. De Gestapo is tusschenbeide gekomen en heeft een reeks arrestaties verricht. Hedennacht heeft zich een nieuw incident voorgedaan aan de Danzig-Poolsche grens. Volgens een bericht van het betrokken douanestation heeft een Poolsche verken ningstroep om halfdrie des nachts bij Ren- neberg de grens overschreden en is een kilometer ver op Danzigsch gebied ge drongen. Daarbij stieten de verkenners op een Danzigsche grenspatrouille. De Polen louden zich reeds in den rug van de Dan zigsche grenspatrouille hebben bevonden Op haar sommatie openden de Polen on middellijk het vuur, dat beantwoord werd. Daarop trokken de Polen ijlings op Poolsch gebied terug. De Danzigsche regeering heeft, naar ver luidt, bij de Poolsche diplomatieke verte genwoordiging in verband met dit incident energieke stappen gedaan en met verwij zing naar de nota van den Senaat betref fende het geval van Pestelau geéischt, dat de reeks vergrijpen van Poolsche ambte naren jegens de Danzigsche grens do' effectieve maatregelen van de Poolsche i geering wordt gesloten. VERGROOTING VAN «-TET EFFECTIEF DER BRITSCHE MARINE. In een gepubliceerd witboek wordt een raming gegeven van eén nieuw aantal man schappen, dat voor de Britsche marine noo- dig zal zijn, welke raming betrekking heeft op het jaar dat 31 Maart a.s. eindigt. Twaalfduizend officieren, matrozen, scheepsjongens en mariniers zullen noodig zijn. De oorspronkelijke raming was 133.000 en de herziene raming wordt derhalve 145.000. Naar uiteen gezet wordt, is het nog vroeg om nauwkeurig de aantallen te ra men. die aan het einde van het dienstjaar opgenomen zullen zijn, doch het is moge lijk, dat een cijfer van ongeveer 138.000 zal worden bereikt. Later zal nog een aanvul lende begrooting worden ingediend voor de noodige uitgaven, die voorloopig gedekt zul len worden uit de gelden, welke voor het dienstjaar zijn gevoteerd. U het me niet kwalijk, dal het ochwl geduurd heeft, maar lk had net wntendgymnastiek, toen U belde Het memorandum inzake de over eenstemming tusschen Engeland en Japan over de algemeene kwesties, welke den achtergrond vormen van de geschillen over Tientsin is Zaterdag avond ondertcekend door minister Arita en ambassadeur Craigie. Dc Engelsch-Japansche ronde tafel conferentie zal vanmorgen om negen uur worden gehouden in de ambtswo ning van den onderminister van bui- tenlandsche zaken, waar de afzonder lijke vraagstukken zullen worden be sproken. De voornaamste onderhandelaren zullen zijn Stomatsoe Katoh, gezant met een spe ciale missie ten aanzien van China, Hikozo Tanaka, consul te Tientsin, als vertegen woordiger van de Japansche autoriteiten ter plaatse en de Britsche ambassadeur Craigie en majoor C. A. Herbert, consul van Groot-Brittannlë te Tientsin. De eerste zitting der rondetafel-conferen tie zal ook worden bijgewoond door gene- raal-majoor Akira Moeto, kolonel Saboera Kawamoera, overste Kimihlde Ohta en majoor Setichi Ohta als vertegenwoordigers der Japansche militaire autoriteiten ter plaatse en generaal-majoor F. S. G. Pig- gott, militair attaché bij de Britsche am bassade te Tokio. Indien noodig, zal ook minister Arita de eerste zitting de rondetafel-conferentie bij wonen, waar Japan concrete eischen zal voorleggen met betrekking tot de afwikke ling van het geschil te Tientsin. Een verklaring over de overeenkomst ten aanzien van de algemeene vraag stukken, welke den achtergrond vor men van het geschil over Tientsin zal gelijktijdig worden afgelegd te Tokio en te Londen. Van Japansche zijde blijft men berichten in reeds gemelden geest over de overeen komst publlceeren. van Engelsche zijde zwijgt men In officieele kringen te Londen verklaart men, dat alle mededeelingen met de noo dige reserve moeten worden behandelt» tot de minister-president zijn verklaring zal hebben afgelegd. Voordien zal het verstan dig zijn geen oordeel uit te spreken De Chineesche ambassadeur te Londen heeft reeds opdracht gekregen van zijn regeering bij de Britsche regeering inlichtingen te verzoeken over de bijzonderheden van den huldigen toestand, alsmede te protesteeren tegen iedere overeenkomst, welke ln strijd is met het beginsel van het negen-mogend- hedenverdrag en de resoluties van den Vol kenbond. Blijkbaar is men In Chineesche kringen dus allesbehalve gerust! Ook al schijnt hetgeen de „Financial News" Zaterdag meldde, zeer overdreven! De eischen inzake Tientsin. Volgens de Japansche bladen zijn van Japansche zijde de volgende eischen Inzake Tientsin gesteld: Ten eersteuitlevering van de vier moor denaars. Ten tweede: vervolging van de onge- wenschte elementen, welke zich in de ne derzetting ophouden en handhaving van orde en rust. Ten derde: opsporen van de anti-Japan- he elementen in de concessie. Ten vierde: afzetten van de Chineesche .btenaren, die Japan ongunstig gezind .n. Ten vijfde: uitleveren van het zilver, dat bij de Chineesche banken in de nederzet ting is gedeponeerd. Ten zesde: medewerking van Engeland voor de circulatie van bankbiljetten van de federale bank. Ten zevende: het recht vant oezicht op de Chineesche banken en wisselmakers door de Japaneezen. De politie van Tientsin had vernomen, dat heimelijk een Chineesche zilverschat uit de Britsch-Fiansche nederzetting werd weggevoerd en zij heeft derhalve het Brit sche schip „Siangwo'' op de Peirivier aan gehouden en een hoeveelheid zilver van 3750 kilo ter waarde van drie millioen yen ln beslag genomen. Een der Chineesche opvarenden is gear resteerd. De provinciale regeering te Pe king heeft het zilver geconfisceerd. Berlijn en Rome beschouwen den gang van zaken als een der grootste vernederin gen. die Engeland ooit heeft ondergaan er. een groot succes voor Japan. Maar tevens vreest men. dat Engeland ln bel Westen thans zijn handen vrijer zal krijgen Stemmen uit Japan. De Japansche eerste minister. Hiranoema heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard: „De Engelsch-Japansche conferentie is de crisis te boven gekomen middels een regeling der algemeene kwes ties, die den achtergrond vormen van den toestand in Tientsin. Hel. fund imenteele beginsel, dat uitgewerkt ia als resultaat van deze regeling. Is toepass»lljg op geheel China en niet beperkt tot Tientsin. Dit punt moet duidelijk zijn voor Engeland. De Britsche rechten en belangen zouden er kend kunnen worden, wanneer Engeland slechts de betrekkingen erlrennen wil van wederzijdschen steun en onderlinge afhan kelijkheid tusschen Japan. Mandsjoekwo en China." Hiranoema zeide voorts te denken, dat Engeland het regime van Tsjang Kai Sjek niet zou bijstaan door toekennen van cre- dleten of anderszins Wanneer het dat toch deed. zou zijn optreden beschouwd worden als vijandig Jegens Japan. „Wanneer En geland zich er van onthoudt, credieten toe te kennen aan het regime van Tsjang-Kai Sjek zou dat regime beroofd worden van de middelen tot financiering van den aan koop van munitie door middel van hande laars. die bereid zijn tot leveren. De fun- damenteele regeling tusschen Japan en Engeland zal niet alleen een groote schok j blijken te zijn voor de Tsjoengking-regee- 1 ring, ze zal tevens een gunstige factor wor den in het afwikkelen van het Chineesche incident". Hiranoema verklaarde voorts, dat hij ver trouwde en verwachtte, dat de Britsche regeering de noodige stappen zou doen om den geest van de nieuwe regeling met Ja pan niet slechts ter kennis te brengen van de Britsche autoriteiten, maar ook van de Britsche natie in het algemeen. Sprekende over de anti-Britsche agitatie ln Japan, zeide de premier, dat de regee ring voornemens is, die campagne, „welke tegen haar politiek ingaat, nu de Engelsch- Japansche conferentie dergelijke vorderin gen heeft gemaakt", te controleeren. Hiranoema voegde hieraan toe, dat de Japansche regeering reeds haar fundamen- teele politiek geformuleerd heeft ten aan zien van den Europeeschen toestand. Die politiek zou zij blijven voeren, onafhanke lijk van de resultaten der onderhandelin gen te Tokio. De militairen blijven hun oude standpunt I volledig handhaven en bewaren nog een zekere reserve, ten aanzien van de over eenkomst, die zij geheel en al in hun geest willen geïnterpreteerd zien. Gebeurt dit niet dan dreigen zij hun actie \*jrt te zetten. Van opheffing der anti-Britsche campag ne is nog geen sprake. De door de Japanneezen aangestelde bur gemeester van Peiping heeft een speciale waarschuwing uitgegeven aan de Engel- schen, waarin hun op het hart gedrukt wordt de grootste voorzichtigheid te be trachten, wanneer zij wandelen in de stra ten der stad en waarin hun wordt aangera den geen tochtjes meer te maken naar mooie plekjes. In hetzelfde document wekt de burgemeester op tot uitbreiding van de I anti-Britsche campagne. Hij verzoekt niet-Britschen vreemdelin gen hun nationale vlag op hun auto's te zet ten en ook op hun woning. De bedoeling is klaarblijkelijk de Engelschen mee r te doen opvallen. Totdusverre heeft de anti- Britsche beweging niet veel succes gehad. Van geloofwaardige zijde wordt gemeld, dat de betaling voor hen. die anti-Britsche massa-betoogingen bijwonen verhoogd Is van 20 tot 30 cents voor iedere vergadering, teneinde het bezoekersaantal te vergrooten. Gisteravond is te Tangkoe de haven aan de mond van de Hai-rivier. die haar ont wikkeling voor een groot deel aan de Brit sche scheepvaart- en mijnbelangen dankt, een ernstige antl-Britache betooging ge houden. Zeshonderd oproerkraaiers deden een aanval op de gebouwen van drie buiten- landsche firma's. Zij sloegen de ruiten ln en sneden de telefoondraden door. Ook hebben zich. naar gemeld wordt. anti-Brit sche betooglngen voorgedaan in het door de Japanneezen bezette deel van Tientsin. Geruchten te Shanghai. Buitenlandsche bewoners van de weste lijke voorsteden van Sjanghai deelen mede, dat tusschen Chineesche en Japansche troe pen gevochten is. Hieraan werd toegevoegd dat het de hevigste gevechten waren sedert de bezetting van de stad door de Japansche troepen in 1937. Volgens Chineesche berichten zijn 3000 man van het geregelde Chineesche leger in het geheim doorgedrongen in de stad. De Japanneezen gebruiken handgranaten, mi trailleurs en loopgraafmortieren in de be strijding van de Chineezen, die zich ten- I slotte terugtrokken. Wilson, een Amerikaansche barhouder. is in het ziekenhuis overleden aan de verwon^ dingen, die hij heeft opgeloopen tijdens een schietpartij in het hartje van de internati onale nederzetting, waarbij voorts drie Chi neezen werden gedood en een Russische chauffeur benevens drie Chineesche politie mannen werden gewond. Het schieten begon, toen een bende ter roristen een aanval ondernam op de bu reaux van een in het Chineesch gedrukt dagblad, dat Tsjang Kai Sjek steunt. De po litie kwam tusschenbeide en ruim vijftig schoten werden afgevuurd, terwijl ook handgranaten geworpen werden. Volgens berichten uit Kanton zal de Paarl-rivler vermoedelijk gedurende veer tien dagen gesloten zijn voor het scheep vaartverkeer in verband met militaire voor bereidingen. De rivier zal zoowel voor oor logsschepen als voor koopvaardijschepen gesloten zijn. Voorts hebben de Japanners het geheel verlaten stadje Tsjitsjau, ln Sjansi. bezet. Nieuwe botsingen met de Russen. In de streek van Nomcnhan is een nieuwe strijd tusschen Japansche en Russisch- Mongoolsche strijdkrachten ontbrand. Ver schillende berichten uit Hsiking melden, dat een duizendtal Mongoolsche en Russi sche infanteristen tot den aanval zijn over. gegaan bij de samenvloeiing van Khalka en Holsten Gesteund door een honderdtal tanks en zware artillerie trokken zij over de rivier en vielen de Japansche stellingen bij Balsjanger aan. Er ontwikkelde zich toen een hevig artilleriegevecht. De Rus sische luchtmacht bombardeerde ook de Japansche artilleriestellingen. Van belde zijden worden weer fantas tische berichten gegeven over het neer halen van vliegtuigen; we zullen de cijfers maar niet eens vermelden. I Drie Japansche houthakkers zijn door Sovjet-soldaten gearresteerd, terwijl zij aan het visschen waren in de Ma tree moe ra die langs de Japansch-Russische grens loopt. De arrestatie geschiedde Maandag J.l. vol gens een telefonisch bericht uit Tnyohara de hoofdstad van Zuld-Sachalin De regeering van Zuid-Sachalln heeft via het departement van buitenlandsche zaken, een krachtig protest Ingediend bij de Sovjet-ambassade. ERNSTIGE AUTOBOTSING TE NIJMEGEN. Drie gewonden. Vanmorgen is te Nijmegen op het kruis punt Johannaweg en Kwakkenbergweg een ernstige aanrijding geschied tusschen twee personenauto's, beide uit Nijmegen, welke zeer zwaar beschadigd werden. De oorzaak van de aanrijding is te wijten aan het feit, dat de bestuurders van de beide wagens elkaar te laat hebben opgemerkt. De chauffeur van de eene auto, zekere De G., kreeg wonden aan het hoofd, terwijl zijn moeder het sleutelbeen in den rech terschouder brak. Mevr. Sch., die met haar man T. Sch. in anderen wagen was gezeten, brak haar rechterbeen. Dr. Van Ewijk verleende geneeskundige hulp. Mevrouw Sch. werd per ziekenauto naar het Canisius ziekenhuis vervoerd. Mevr. de G. kon naar huis worden gebracht Mr. STEENBERGHE GEEN KAMERLID. In verband met andersluidende berichten deelt mr. Steenberghe ons mede, dat hij geen Kamerzetel ambieert. Op het departement van economische zaken is heden geinstalleerd de commis sie voor toewijzing van het „werktuigen- crediet", welke installatie namens den minister van economische zaken is ge schied door dr. Hischfleld, directeur van handel en nijverheid. Deze wees er op, dat dit crediet gezien moet worden als een onderdeel van een al gemeene positieve middenstandspolitiek, welke door den minister van economische zaken is voorgestaan. Het werktuigenerediet gaat een stap verder op den weg naar differentieering. Het zal speciaal dat deel van den midden stand, hctwe'k l:?n worden aangeduid met .ambacht en kleine industrie", in staat stellen tot het financieren van technische objecten. Verschillende omstandigheden hebben er toe geleid, dat bij deze beide groepen een sterke crediet behoefte wordt gevoeld. Niet alleen echter ten aanz'en van deze I kleine nijveren. doch ook uit een oogpunt van algemeen en industrieel belang leek het gewenscht hier hulp te bieden. Het zou te betreuren zijn wanneer hun productieve krachten niet tot ontwikkeling konden worden gebracht en een nijverheid, welker belang moet worden erkend, niet in staat zou blijken zich te handhaven. Ook sociaal gezien zal met deze hulp, nuttig werk wor den verlicht. Uiteraard zullen slechts degenen, die uit I hoofde van hun persoon en hun vakbe- kwaamheid en credietwaalrdigheid daar- i voor in aanmerking kernen, in staat wor den gesteld van het nieuwe crediet gebruik te maken, middels hetwelk zij nieuwe machines en werktuigen kunnen aansohaf- I fen en in het algemeen hun outillage zullen kunnen verbeteren. Het zal de taak der commissie zijn, de normen voor deze credietgeving vast te stel len en een beslissing te nemen op de aan vragen, welke haar, vergezeld van een praeadvies, door de Nederlandsohe mid denstand zullen worden voorgelegd. Men zie voor verdere Nagekomen Be richten pag. 4 van het Derde Blad. AMSTERDAM. 24 Juïl. Het weekend had op politiek gebied geen nieuws gebracht, waaruit voor de beurs met be trekking tot het koersverloop nieuwe conclu sies waren te trekken. Wat de binnenlandsche politiek aangaat, zoo kreeg men tenslotte de zekerheid, dat dr. Colijn er in geslaagd is, een nieuw ministerie samen te stellen, dat als een zuiver zakenkabinet mag worden gekenmerkt. Veel invloed ging hier ook niet van uit. De Nederlandsche gulden had in de achter ons liggende week reeds een uitgesproken vaste hou ding aan den dag gelegd, op de verwachting, dat dr. Colijn met de formatie van een kabi net zou slagen en de buitenlandsche munteen heden waren ten opzichte van ons nationale devies niet onbelangrijk gedaald. Zaterdag kon op de beurs te New York een vaste stemming worden waargenomen, waar van vooral de Staalaandeelen profijt wisten te trekken. Daarbij was de handel weer omvang rijker geworden en een omzet van ruim 800.000 aandeelen is voor een Zaterdag dan ook niet slecht, vooral wanneer de geringe affaire van den laatsten tijd in aanmerking wordt geno men. De berichten uit het Amerikaansche be drijfsleven blijven een gunstigen indruk maken. De prijzen van staalschroot, die voor de Staal- markt een goede indicatie vormen, zijn naar boven gegaan. Ook de koperprljzen zijn geste gen. De aankoopen van koper hebben den laatsten tijd betrekking gehad op aanzienlijke hoeveelheden, waardoor de statistische positie van het roode metaal niet onaardig is vooruit gegaan. Men verwacht voorts, dat de bedrijvig heid in de Staalindustrie nog verder zal toe nemen. De verkoopen der warenhuizen zijn ge stegen. niet alleen ten opzichte van de laatste weken, doch ook vergeleken?met het overeen komstige tijdvak van verleden jaar. Ook voor andere takken van bedrijf wordt van. verbete ring gewag gemaakt. Alleen de internationale politiek blijft voor de Amerikaansche beurs een factor van onbe rekenbaarheid. terwijl ook de interne politiek van de Ver. Staten een element van onzeker heid is. De middagbeurs. Hoewel de effectenbeurs te Amsterdam heden een kalm verloop had. maakte de markt toch een levendiger indruk dan aan het einde van de afgeloopen week. Daarbij bestond een goed prijshoudende stemming die verband hield met de rustiger beoordeeling van den internationa len politieken toestand, de oplossing van de kabinetscrisis hier te lande en de stijging in Wallstreet. Het groote onderwerp van gesprek v/as vandaag de vorgestelde belangengemeen schap tusschen de Rotterdamsche Bank en de Amsterdamsche Bank. Voor de aandeelen dezer instellingen werd goede belangstelling aan den dag gelegd en gedurende de middaguren wer den zij geregeld in een open hoek verhandeld. Eeide aandeelensoorten kwamen hooger te liggen, in het bijzonder dc aandeelen Amster damsche Bank. een en ander overeenkomstig de calculaties inzake de terugbetaling op de aandeelen. Een vrij geanimeerde affaire viel op te merken in Amerikaansche waarden, waarvan vooral de staalaandeelen Anaconda's en diverse spoorwegshares de aandacht voor zich opeischten. In overeenstemming met Wall street werd op een flink verhoogd koerspeil gehandeld. Voor locale rekening kwam vrij veel materiaal aan de markt, doch de buitenland sche arbitrage trac' aanhoudend Is ko./per op. zoodat de veikoopen voor binnenlandsche reke ning onder beurstijd de koersen niet naar be neden drukten. Op de locale afdeelingen was door elkander genomen niet veel te doen. Ko ninklijken waren goed van toon en liepen op tot- 304fidoch nadien trad een kleine reactie in. De Scheepvaartmarkt lag geheel verlaten, de koersen waren ten slotte weinig of niet ver anderd. Waar echter verschillen vielen op te merken, kwamen die neer op kleine verbete ringen. De affaire in Tabakken was bijna tot stilstand gekomen. De koersen waren nauwelijks gewijzigd waarbij de stemming echter prijs houdend kon worden genoemd. Op de Suiker-afdeeling ging alleen nu en dan iets om in H.V.A.'s, die een kleinigheid hooger kwamen te liggen. Industrie-papieren waren bij geringe omzet ten goed prijshoudend. De Rubbermarkt was stil. Amsterdam Rubbers liepen een paar punten naar boven en werden daarbij vergezeld dooi de meeste minder courante soorten. De handel in beleggingswaarden was van kalmen aard. De Nederlandsche Staatspapieren waren in over eenstemming met de prijsbeweging van aen Nederlandschen gulden meerendeels hooger. hetgeen eveneens kon worden gezegd van de obligatiën Ned. Indië. Voor buitenlandsche beleggingswaarden be stond slechts geringe belangstelling. WISSELKOERSEN. BENTHUIZEN. De Luchtbescherming. Onder leiding van den burgemeester werd een bijeenkomst gehouden in de Ohr. School ter oprichting van een vereeniging tegen luchtgevaar. Nadat de burgemeester het doel der bijeenkomst had uitetngezet. en den spreker, den heer A. M. de Witte, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Wad- dinxveen, welkom had geheeten, verkreeg deze het woord. De heer de Witte zette de gevaren uiteen die de bevolking uit de lucht te verwachten heeft en wat daar tegen te doen is. Tevens gaf hij de plaats aan welke de bevolking bij luchtbescher ming heeft in te nemen, om daarna krach tig op te wekken tot aaneensluiting, om ge zamenlijk het luchtgevaar te bestrijden en de gevolgen van luchtaanvallen te vermin deren. De burgemeester dankte spr. harte lijk, Ruim 60 personen gaven zich als lid op. zocdat een afdeeling werd gesticht. Hierop volgde sluiting. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonia Maria Jacoba, d. van H. M. Hoogervorst en J. M. van Denzen Antje. d. van H. Dannjjs en J. M. van Schaik Alida I Johanna, d. van H. van Reenen en H. J. Kruit 1 Theodorus Jezef Nicolaas. z. van Tli. A. A. van der Voort en F. Ruigrok Cornelia Jo hanna Maria. d. van S. Verdegaal en A. G. Beelen. Overleden: A. A. Mooijman, 84 j., wed. van C. Koot. Ondertrouwd: L. van Duin, 28 j. er. M. Sta ring 28 j. M Staring, 24 j. en J. Bette 23 j. Gehuwd; R. G. J. van Rijn. 28 j. en E. J. M van Reisen, 28 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. Visser. Hoofdstraat 271: L. Vis- scher. Hoofdstraat 368; D. N. Zoet. Westerstr. I 1; M. Passchier, Westerstraat 1; M. van der Stelt, Weltevreden 7; J. Goddijn, Bijdorpstraat 20; M. J. Hoogenstraten. Tijlloosstraat 20; G. J. 1 Lamboo, geb. Parlevliet. Hoofdstraat 82: C. M. D. van Reiser. Hoofdstraat 335: M. C. van der S'ar Zandslootkade 32. Vertrokkenn: C. J. Schram a en gezin, naar Leiden. Uiterstegracht 159 E. van den Berg en gezin naar den Haag. Hooftskadc 177 K.Oosthoek. naar Oegstgeest. Kanaalbrug 2 J. B. Spree. nna>* Driebergen. Jacob Gelsbeek- laan 14 F. Piepenbrink, naar Voorbuig. Park weg 70 a H. J. Kok en gezin, naar Hillegers- berg. Grindweg 30 P-Hij zeiendoorn. n. Voor schoten, Parkstraat 2. Londen 8.73. Berlijn 74.80. Parijs 4.94 Brus sel 31.68V*. Zwitserland 42.10. Kopenhagen 38.97' Stockholm 45.Oslo 43 87' New York 1.8627/16. Lire Bankpapier 6.45. Prolon gatie 3/4. Part. disc. 7/161/2 Daggeld 1/4 Vs. Registermarken 25 5/8. Handelssperr- marken 8. Reismarken 49 1/2. Bankpapier 26 3 '8. AMSTERDAM, 24 Juli. Veemarkt 426 Vette koeien 72—80, 62—70, 50—58; 40 Stieren 4452; 100 Melk- en kalfkoeien 180—260; 40 Vette kalveren 48—56. 40—46; 139 Nucht. kalveren 7—12; 132 Schapen 10—18: 432 Var kens. vleeschvarkens (90—110 Kg.) 62—63. zware 6061. vette 5859. Aangevoerd 2 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. BOSKOOP 22 Juli. Coöp. Vereen. De Bos- koopsche Veiling' Rozen per bos: Pechtold 22—38; Wendland 35—40: Hadley 17—29: Briar - clif 15—23; Butterfly 13—18; Wilh. Kordes 15 —20; Rosalandia 18—23; Florex 2030; Vier- landen 19—26; Edith Helen 25—30; Aug. Noack 12—16; Else Poulsen 22—38; Gloria Mundi 30— 50; Ellen Poulsen 2432; Paul Grampel 40—60; Rosa Mundi 5672; Men. v. Straaten van Nes 18—23; Ingar Ohlson 2035; Queen Mary 19— 26. Diversen: Dahlia's 2026; Lathyrus 24: Roode Lelies 70—90; Gerbera 1418: Clematis Durandii 3556; id. Pr. Hendrik 7090. NOORDWIJKERHOUT. 22 Juli. De Een dracht" Aardbeien 0.93—1; Zwarte bessen 8998; Tuinboonen 1568: Krombekken 1.20 1.35; Blauwe schokken 1—1.40; Peulen 1—1.50; Doperwten 1.90—0.95; Rentegevers 1.05—1.60; Capucijners 0.85—1; Snyboonen 8095: Dubb. Heerenboonen 0.95—1.20. ROELOFARENDSVEEN. 22 Juli Aardbeien 12—13Meloenen 49; Bloemkool 48. Sla 80; Snijboonen 7071; id. Stek 50; Princesseboonen 1.10—1.05; Dubb. Stamboonen 1.10; Augurken: D 1.35—1.40. E 70—80. stippel 50—55. ROTTERDAM. 24 Juli. Veemarkt Aan voer 648 vette runderen. 283 vette kalveren. 5 nucht kalveren 911 schepen en lammeren. 622 varkens Per Kg.: Vette koeien 75. 60. 32—45; Vette ossen 64 58. 34—46; Vette kalveren 92. 70. 48—58: Varkens (lev. gew.) 50. 49. 48; Scha pen 40. 35, 30; Lammeren 45. 40 35. Per stuk: Schapen 17. 15, 13; Lammeren 11, 8, 6. TER AAR. 22 Juli. Centr. Velling Snij boonen 67—90. Princesseboonen 1.35—1 65: Dubb. Stampr. 70—90; Witte Pronkboonen 30; Augurken: fijn 2.10, fijnbasterd 1.10. basterd 95. grof 1.301.45, stippel 50, komkommers 5L

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3