LAATSTE BERICHTEN De Ronde van Frankrijk Maandag 24 Juli 1939 De vierde Kaagdag OFFICIEEL! KENNISGEVING Friesland vergroot zijn voorsprong in den regenboog-teamwedstrijd Binnenland Het nieuwe kabinet Intocht der deelnemers aan den Vierdaagsche Auto reed tegen een boom Buitenland de Gallien wint dertiende etappe Wal gebeurt er in Spanje? Roosevelt confereert met Farley VEERTIGJARIG JUBILEUM DER KEISVEREENIGING GENOT EN VERMAAK De reisverecniging „Genot en Vermaal:" vierde Zaterdag haar 40-jarig bestaan bij den heer W. van Weizen aan de Vrouwen- steeg. De voorzitter der feestcommissie, de heer Mulder, opende dezen jubileumsavond, waarna het bestuur op eenvoudige wijze ge huldigd werd. De mooi geslaagde avond werd verder opgeluisterd door een band onder leiding van den heer Dreef, die er al spoedig de goede feeststemming in bracht. De vroolijke noot werd verzorgd door Nard Boer en enkele leden van het Leidsche Revue- en Cabaretgezelschap. Dezen droe gen er toe bij, den avond ten volle tot een succes te maken. Te ongeveer een uur werd met het dansen begonnen, waaraan eerst te drie uur een einde kwam. De heer Mulder sprak een dankend slot woord. Vandaag maakt de vereeniging een rij toer. waarmee de feestelijkheden besloten worden. CONCERT IX HET PLANTSOEN. Donderdag a s 's avonds te acht uur pre cies zal de Leidsche Christelijke Harmonie- Vereeniging, dir. de heer H. J. A. Bok hoven, het concert in het Plantsoen (Musis Sacrum! van den Bond van Leidsche Har monie- en Fanfare-Vereenigingen verzor gen. Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende het concert niet te loopen. Mocht het concert door slecht weer niet kunnen doorgaan, dan zal dit op de gewone manier vroegtijdig bekend gemaakt worden. Het programma luidt als volgt: 1. Loudspeaker, marsch, S P. v. Leeuwen 2 Fraternité. ouverture, D. Snceck. 3. Mondnacht auf der Alster, wals, Oscar Fretra. 4 La Flüte enchantée. fantaisie, Mozart. Pauze 5 Koning Voetbal, marsch. Willy Schoote- meijer. 6 Le Trésor des Incas. ouverture. Hoffman 7. Les Saltimbanques, fantaisie. L. Ganne. 8. Fantaisie Champètre. Aug. Eenhaar. 9. Death or Glory, marsch. R. B. Hall. GESLAAGDEN. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. taal. 130 lettergr. per min., afgenomen door den Alg. Stenografenbond. slaagden: de dames M. de Minjer. W. de Minjer. Warmond. W. F. Perquin, C. F. S. Ripken. E H. C. Reitsma, Oegstgeest, P. v. Weizen. Voor kantoorstenegraaf in de Ned. taal, 130 lettergr. per min.. de dames: E. Aalbers- berg. Zoeterwoude. R. Brandenburg, O. L. Bresson. P. J. Colpa. W. Wiggers en de heeren H. J. Brugman. C. v. d. Mark. Lisse, G. Rol Jr., P. A. J. Schamper. H. D. Vrie- sema Idem in de Fransche taal: mej. J. A. Pino Post. Voor Ned. Handelscorrespondentie: de heeren D. Meirink, Rijnsburg. C. v. Velzen, Letmuiden. Idem voor machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur): de dames M. A. v. Dorp, Sassenheim. M. T. G. Droog- leever Fortuyn. P. B. v. d. Ende, I. M. le Grand. Sassenheim, E. den Hartog, J. v. d Hoven v. Genderen, T. Kranenburg. Abbe- nes. J. E. de Minjer. W. H. M. Rahms. Oegstgeest, C. J. Welcker, A. E. M. Sanders. H Seret. A. M. C Schoonderwoerd, B. H. Swart, M. H C. Verhoog, Sassenheim en de heeren M. Aniba, H. Bloemen, G. K Boender, Q. J. Kouwenhoven, Voorschoten. A. Labordus. A. G. Schakenbos. Hazers- v>ude B. C. Storm. J. A Zwanenburg. voorhet middenstandsdiploma normaal exemen Algemeene Handelskennis: de heer A. B. Penseel. Voor Ned. Handelscorrespondentie „Li- teh": mei. L. Verloop, Katwijk aan Zee en de heer A. C. Fles. Voor boekhouden v. d. Ver. van Leeraren ln het Boekhouden: de heer P. Maaskant. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. (.Van onzen redacteur). Na de drukte van den Zondag leken de plas sen vanmorgen als uitgestorven. Een groot aantal jachten, dat tijdens de afge- loopen dagen langs de oevers gemeerd lag. was hedenmorgen weer verdwenen en alleen in de onmiddellijke omgeving van het stari- terrein en in de Baarzenkom is het nog even druk als de voorgaande dagen. Het weer tijdens deze Kaagweek is overigens een stimulans om ondanks de meest sombere perspectieven optimist te blijven. lederen morgen voorspellen donkere regen wolken weinig goeds, maar prompt klaart te gen den middag de lucht op en breekt de zon zich door het grauwe wolkendek. De windkracht is in vergelijking tot gisteren aanmerkelijk afgevlakt: bedroeg de windsnel heid gisteren nagenoeg der. geheelen dag 7 me ter per seconde, hedenmorgen om 9 uur be droeg zij nauwelijks iets meer dan de helft De wind kwam aanvankelijk uit het Zuid- Zuid-Westen en liep later in den morgen iets door naar het Westen, zoodat er twee kruis- rakken waren, te weten van de keerboei op de Dieperpoel en van het Zweiland naar de finish. Het wedstrijdprogramma zette vanmorgen in met den teamwedstrijd HollandFriesland m de Regenboogklasse, waarin de Friezen na den eersten dag met 31—23.1 punt de leiding had den Intusschen is het niet uitgesloten, dat deze verhouding nog een wijziging ten gunste der Hollanders ondergaat, want er is nog een pro test loopende van de Vries tegen Vrolijk, waar over het wedstrijd-comité gisteren nog geen be slissing heeft kunnen nemen. Wordt de Fries uitgesloten, dan wordt de zaak direct veel roos kleuriger voor de Hollanders, temeer waar de uitslag van hedenmorgen weliswaar den voor sprong der Friezen iets vergrootte, doch ook hierin werd tegen een hunner, n.l. tegen van der Sluis, die als no. 2 binnenkwam, een pro test ingediend wegens een overtreding bij een der boeien. Mocht dit protest uitsluiting tengevolge heb ben. dan zouden de Hollanders zelfs in het voordeel komen. In het voor-de-windsche rak na de start liep Kuipers onmiddellijk ongehinderd weg. gevolgd door van der Sluis. Theunissen. v. d Velde, v. d. Mey. Vrolijk, de Vries, de Wit. v. Dijk en Moedt. Koersende naar de keerboei op dc Dieperpoel profiteerde van der Mey dankbaar van een loefpartij tusschen van der Sluis er: I Theunissen door zich naar de tweede plaats op te werken. By terugkeer op het Norremec1- was de volgorde: Kuipers, v. d Mev, van dei- Sluis. Vrolijk, de Vries. v. d. Velde. Theunis sen. de Wit. v. Djjk en Moedt. In de tweede ronde slaagde v. d. Mey er evenwel niet in zich op de tweede plaats te handhaven: zoowel van der Sluis als v. d. Velde gingen hem voorbij, zoodat de volgorde van aankomst werd: Kui pers. v. d. Sluis. v. d Velde. v. d. Mey, de Wit. de Vries, Vrolijk, Moedt, van Dijk en Theunissen. Totaal Holland 27 punten; Friesland 28.1 pt Totaal-generaal Holland 50.1 pnt.Friesland 59.1 punt. De spanning in de 45 M2. kruiserklasse is toegenomen doordat Sieverts ditmaal eerste werd voor Molenaar en Sijthoff. Vermaat liet verstek gaan. zoodat de kansen voor den hoofd prijs momenteel het gunstigste zijn voor den stuurman van de Föhn. Aanvankelijk ging Sijt hoff aan den kop. gevolgd door Sieverts en Molenaar, maar al heel spoedig verhuisde hij raar de derde positie, welke hij niet meer ver liet. In de Vrij builerklasse werd Fonteijn opnieuw winnaar, waarvoor hij de meeste aanspraken op den wisselprijs kan doen gelden. De ..Jean Bart' van Raasveldt ging geruimen tijd voor aan. maar zakte later af naar de vierde plaats. Jan Dorsman werd in deze race goede tweede Ir. Hofkes is in de Drakenklasse onbetwist de sterkste. Nadat Carpentier bij de eerste boeien de leiding had gehad, nam Hofkes deze van hem over om ze niet meer af te staan. Dc ..Anja Katinka" vap van Breemen legde beslag op den derden dagprijs. In de B-klassc werd W. Bakker, de stuurman van de ..Zenith" voor de derde maal no. 2. Onze stadgenoot H. W. van der Steen herhaal de zijn overwinning van Zaterdag. WERELDCONFERENTIE VAN CHRISTEN-JEUGD. Vandaag begint in Amsterdam een inter nationale conferentie van christen-jeugd uit 70 verschillende landen. De openingsplechtigheid zou hedenmid dag om half vijf in het Concertgebouw plaatsvinden en worden bijgewoond door Prins Bernhard. FIETSER DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dc uitslagen van hedenmorgen waren: Holland—Friesland Eegenboogwedstrijd: 1. Waterrot, st. S. Kuipers (F 2. de Bruiser, st. R. v. d. Sluis (F 3. Duke, st. J. C van de Velde (H.); 4. de Leede III, st. W. Z. v. d. Mey iH.); 5. Saenden, st. L. de Wit <H.); 6. Kikker, st. J. de Vries <H.); 7. Dolfijn, st. K. Vrolpk (F.): 8. Louisa II. st R. Moedt (F.): 9. Schelm, st. P. van Dijk (F 10 Pipa. st F. Theunissen <H.>. Totaal Holland 27 pnt.; Friesland 28.1 pnt. 45 M2. klasse: 1. Coppeistock. st J. H. C. Sieverts; 2. Elauwe Vogei. st. P. Molenaar. Vrijbuiterklasse: 1. Graaf de Lumey. st. L. J. Fonteyn: 2. Jan Bras. st. J. Dorsman. Drakenklasse A: 1. Viking, st. ir. J. C. P. Hofkes: 2. Thedo n, st. A. Carpentier; 3. Anja Katinka. st. J. A. v. Breemer. Drakenklasse B: 1. Stormvogel, st. H. W. v. d. Steen; 2. Zenit-h, ft. W. Bakker Olympiajollenklasse AI: 1 Fram. st. mei. Wardy* S°°R. H ^i^feh^Seur van de auto Gisteren te ongeveer elf uur ls op den Dolderseheweg, gemeente Zeist, een ver keersongeval gebeurd, waarbij de 46-jarige chauffeur J. Dorrenstein uit Baarn om het leven is gekomen. na^ina De man fietste rechts van den weg. j met naast zich zijn zoontje en achter hem zijn vrouw en dochtertje, allen op de fiets, toen een auto. bestuurd door mr. J A. Tl. uit Bergen op oZom uit tegenovergestelde richting kwam. De heer D. verzocht zijn zoontje voor hem te gaan rijden. Deze ging naar voren, maar bij die manoeuvre kwam hij ln aanraking met het rijwiel van zijn vader, die vlak voor de auto kwam te val len. De bestuurder trachtte neg door krach tig remmen een aanrijding te voorkomen, maar kon niet verhinderen, dat de heer D. een twintigtal meters werd meegesleurd. Ernstig gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd, waar hij. kort na aankomst, aan inwendige verbloe- dingen is overleden. Volgens getuigenver- BELANGSTELLING OP DEN KNEUTERDIJK. Vanmiddag bestond er voor de constl- tueerende vergadering van het nieuwe ka binet begrijpelijke belangstelling. Voor het gebouw van het departement van alge meene zaken aan den Kneuterdijk te Den Haag stond een schare nieuwsgierigen op gesteld. waaronder veel Journalisten en persfotografen. Naarmate het uur van half- drie naderde, werd stukje voor beetje de sluier, die hoewel doorzichtig, tooh de samenstelling van het kabinet tot nu toe had bedekt, opgelicht. Elke nieuwkomer immers, die de treden naar den ingang van het oude paleis aan den Kneuterdijk beklom, kon als een minister worden be schouwd. Wie er aankwamen vermeldden wij reeds 1 van dit Blad Wij merken er alleen bij op dat prof. ir. de Vooys, die zijn functie pas volgende maand kan aanvaar den, niet aanwezig was. Coop1 Olympiajollenklasse A n 1 Gl.pper. st, D. Kagchellar.d; 2. Zomerweelde st. J. H. H. J. de Jong: 3. Little Jack. st. J. Barzilay; 4 Goesting, st. W. Ritman. geen schuid. HEVIG ONWEER BOVEN HEERENVEEN. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat vanmorgen boven Heerenveen en omgeving woedde, werden drie koeien van den vee houder Hof te Tjallebert door den bliksem getroffen en gedood. Bij den veehouder Zwaarstra te Boven-Knijpe, werden twee kalveren, vlak achter de veehouderij, tegen den grond geslagen en gedood. Een arbei der. die in de onmiddellijke nabijheid aan het maaien was. werd eveneens getroffen cn bewusteloos tegen den grond geslagen. Zijn toestand is zorgwekkend. WANDELSPORT. DE STAD GEDEELTELIJK IN VLAGGENTOOI. zich dc Hedenmorgen te half twaalf ontlastte boven Nijmegen een zware regenbui e straten stonden blank. Dit deed wel eenigs- nns afbreuk aan den anders zoo feestelijkcn intocht van de deelnemers aan den Vierdaag sche. In tegenstelling met andere jaren, toen heele afdeelingen militairen Nijmegen binnenrukten, kwamen nu slechts kleine groepen, ciaar van ieder detachement slechts tien man aan aen marsch mochten deelnemen. In de Prins Hendrikkazeme, waar de staf van organisatie onder leiding van kapitein Breunesse zitting hield, was alles tot ln de perfectie georganiseerd. Zes inzittenden gewond, van wie twee ernstig. ZIJ KWAMEN VAN DE KERMIS. Vannacht te ongeveer vier uur is een personenauto uit Giethoorn, waarin een gezelschap van zes personen was gezeten, namelijk vijf jongelui uit Giethoorn en een uit Gorredijk, die gevraagd had mee te mogen rijden en die een bezoek gebracht hadden aan de kermis te Leeuwarden, nabij Haskerdijk, gemeente Haskerland, in een bcoht ln volle vaart tegen een boom gebotst. De auto werd geheel vernield, waarbij alle zes Inzittenden werden gewond. Twee Jongelui. K. Smit en A. Scholten uit Giet hoorn. liepen ernstige verwondingen op, zocdat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis te Heerenveen werden vervoerd, waar ope ratief moest worden Ingegrepen. De vier anderen konden, na ter plaatse door een geneesheer te zijn behandeld, ngar hun woningen worden overgebracht. De heer J. Gotthelp, tijdelijk hulppre diker bij de Ned. Herv. Kerk te Alphen, heeft het beroep tol predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Westmaas aangenomen. DE O 19 NAAR INDIË. De O 19. de nieuwste aanwinst van de i onderzrevloot van onze marine, zal mor- gedeeuïtok'senochtend elf uur onder commando van ^^n verwacht. dat mrngln ongeveer 3800 den luitenant ter zee eerste klasse K^ van deelnemers zullen uitrukken, onder wie slechts Dongen, van Nieuwediep naar Oost-Indie 600 militairen, tegen 1600 vorig jaar. vertrekken. Opel Super Six Coach f- 1750. In de Stedelijke Werkinrichting zijn ogenomen: Maandag 17 Juli 44, Dinsdag 18 Juli 44, Woensdag 19 Juli 44. Donderdag 20 Juli 44. Vrijdag 21 Juli 44 en Zaterdag 22 Juli 44 volwassen personen. Hedennacht zijn op het politiebureau ingesloten de 21-j. J. G. en de 26-j. D. de J.. bpiden alhier, die midden in den nacht na- bii den Stationsweg liedjes zongen. Zij ver zetten zich tijdens hun aanhouding tegen eenige agenten zóó hevig, dat overbrenging naar- en insluiting in het bureau noodzake lijk bleek. Gisteravond te halfzes is de 56-j. stuca- djor Th. W.. die met zijn vrouw wandelde op het trottoir ter hoogte van de ..Harmo nie" aan de Breestraat, aangereden door een auto, iuist toen hij van de stoep was afgestapt. Hij werd tegen den grond ge smakt en bekwam eenige snijwonden aan het hoofd en vermoedelijk een lichte her senschudding. W. is ter verpleging naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht. Den bestuur der van de auto, den heer E.A E. 5. v B. uit Den Haag treft geen schuld. De 21-jarige motorrijder J. S. V., kell- ner uit Den Haag, is Zaterdagavond tegen halftien geslipt op den Haagweg nabij de Genestetstraat. Hij bekwam een niet ern stige hoofdwonde en een lichte hersen schudding. MOOGE ttyNÖ'JK «tf TEL 226IO GENERAL MOTORS SPECIALISTEN 3231 „De ciici &an ieder oogeublik komen. Wilt U niet zoo lang plaats nemen, me vrouw?" ONTEIGENING. De Burgemeester der gemeente Leiden maakt bekend: lo. dat, ter voldoening aan artikel 72a m verband met de artikelen 63 en 10 der ont eigeningswet. een commissie uit Gedepu teerde Staten der provincie Zuid-Holland bijgestaan door den daartoe door het alge meen bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente in het gemeentehuis aldaar (Rapenburg 121 zitting zal houden den lien Augustus 1939 te 10.15 ure des voormiddags ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te hooren tegen het plan van onteigening ten behoeve van den aanleg van gedeelten van de Rijkswegen IAmsterdam)-Burgerveen- Rijswijk-(Rotterdam! en Voorschoten- Oegstgeest (resp. Nos. 4a en 4b van het Rijkswegenplan 1938) en van den verbin dingsweg tusschen den provincialen weg Rijswijk-De Vink (No. 16 van het Provin ciaal Wegenplan 1936) en den Kanaalweg onder Leiden, gelegen in de gemeenten Voorschoten, Leiden en Zoeterwoude. en noodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld .mon deling of schriftelijk aan genoemde com missie mede te deelen; 2o. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der onteigeningswet en ter voldoening aan artikel 72a in verband met de bepalingen van de artikelen 64 en 12 ter inzage van een ieder worden neder- gelegd ter secretarie der gemeente (Ra penburg 121, van 27 Juli 1939 totdat de commissie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; 3o. dat het uitgewerkt plan van het ge- heele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter griffie der provincie Zuid-Holland van 27 Juli 1939 totdat de commissie haar werkzaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. 3996 De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE BANDE BAKHUYZEN. Leiden, 24 Juli 1939. Albert v. Schendel eerst aankomende Hollander. MONTE CARLO. 24 Juli. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever). Klein, maar zwaar was de dertiende etappe van de Ronde van Frankrijk, welke heden morgen van Monte Carlo via Sospel en weer naar Monte Carlo terug over 101 K.M. werd gereden. Op dezen afstand moesten de renners verscheidene malen klimmen en dalen met aanzienlijke hoogteverschillen. Het sprak van zelf. dat deze etappe een kolfje naar de hand HET TWEEDE BERGTRAJECT .ALPES MARITIMES' 13* ETAPPE 24 JULI 101 KM K "j Jr CESCMÊNE was van de klimmers, die dan ook steeds in de voorste gelederen te vinden waren. Het begon al met de bestijging van de Turbie. Vietto klom uitstekend en bereikte als eerste het dorpje op de bergen voor Galateau, doch vlak daarachter zat een groote groep, terwijl op de Grande Corniche en in de afdaling naar Nice het grootste deel der renners bijeenkwam. De beslissing viel ook nog niet. tegen de ver wachting in, bij de beklimming van de Col de Braus, een pashoogte van 1000 meter, berucht bij renners en volgers om zijn vele en scherpe bochten en korte rechte stukken. Er waren gedeelten in met een stijging van meer dan 12 pCt. Opnieuw was Vietto de beste klimmer, doch 5 K.M, voor de pashoogte liep zijn ketting af. Dit kostte hem de eerste plaats en het tal rijke publiek, dat zich in de vroege morgenuren reeds op dit wonderlijk mooie deel van de Riviera, met zijn schitterende vergezichten, had verzameld, kon de teleurstelling over de pech van hun favoriet moeililk verbergen. De doorkomst op den Brauc was nu als volgt.: Sylver Maes, "Vissers Gianello Thietard en Rit- serveldt, die kort achter elkaar kwamen. Op 15 seconden lagen Mathias Clemens en Kint, op 25 seconden Albert van Schendel en Disseaux. Vietto kwam met 32 seconden achterstand de pashoogte over, Lambrichts was ook in die groep, evenals De Korver, die met den dag beter wordt. Toon van Schendel noteerde toen 4 min. 25 sec. achterstand, Dominleus 5 mm. 7 sec. en Hellemons meer dan 10 minuten. Zoowel Hellemons als Dominicus hadden veel last van de warmte. En toen de laatste bij de afdaling naar Sospel nog moeilijkheden met zijn fiets kreeg, was het zeker, dat hij niet meer in de voorste gelederen zou eindigen. Voor Menton was nog de Col de Castillon in de route opgenomèn en eerst in de afdaling viel de beslissing. Gallien liep weg en wist alleen Monte Carlo te bereiken met ongeveer 1% minuut voor sprong op een groep, waarin behalve de leiders ook Albert van Schendel, Lambrichts en De Korver zaten. Dominicus' achterstand bedroeg bijna 15 min. op den winnaar. Anton van Schendel daalde te langzaam en alles wat hij met het klimmen gewonnen had, verloor hij weer bij de afzinking, zelfs nog meer. Groote spanning heerschte er of Hellemons nog binnen de marge van 15 pCt. van den tijd van den winnaar kon binnenkomen. De Neder- landsche kampioen haalde het nog juist, zoodat hij niet kon worden uitgeschakeld. De uitslag van de 13de etappe was als volgt: 1. Gallien (Fr.) in 3 uur 17 min. 56 sec. 2. Pagès (Fr.) 3 uur 19 min. 11 sec. 3. Hendrickx (B.) 3 uur 10 min. 17 sec. 4. Tassin (Fr.); 5. Gronello (Fr.); 6. M. Clemens (L.) allen zelfde tijd als Hen drickx. 7. Passat (Fr.) 3 uur 19 min. 40 sec. 8 .Cosson (Fr.) zelfde tijd. 9. Jaminet (Fr.) 3 uur 19 min. 48 se 10. Rltserveldt (B.); 11. Albert van Schendel (Ned.); 12. S. Maes (B 13. Vietto (Fr.); 14. Lambrichts (Ned.); 15. Vissers <B>; 16. Disseaux (B.>; 17. Archambaud (Fr.); 18. P. Clemens <L.); 19. Bernardoni (Fr.) allen zelfde tijd als Ja minet. 20. De Korver (Ned.) 3 uur 20 min. 51 sec. Dominicus arriveerde als een der laatsten in 3 uur 31 min. 4 sec., evenals Toon van Schendel met een tijd van 3 uur 34 min. 23 sec Helle mons kwam zeer laat te Monte Carlo binnen, met een tijd van 3 uur 41 min. 22 sec.. doch hij blijft nog juist binnen den limiet van 15 pCt.. welke voor deze etappe gesteld was. De algemeene rangschikking luidt: 1. Vietto: 86 uur 4min. 51 sec. 2. S. Maes: 36 uur 6 min. 40 sec. 3. Vlaemynck: 86 uur 12 min. 53 sec. 4. Vissers: 86 uur 14 min. 6 sec. 5. Archambaud: 86 uur 14 min 38 sec. 6. Lambrichts: 86 uur 16 min. 55 sec. 13. Albert van Schendel: 86 uur 34 min. 9 sec. 23. Dominicus: 37 uur 11 min. 55 sec. 31. De Korver: 87 uur 14 min. 38 sec 39. Toon van Schendel: 87 uur 38 min. 13 sec. 40. Hellemons: 88 uur 12 min. 10 sec. In het landenklassem^t staat Nederland nog op de 6de plaats. Een medewerker van de „Times" zegt: De voornaamste kwestie, waaraan gene- :aal Franco thans zijn aandacht moet wij den. is die van de keuze van een minister president. Er zijn, naar men gelooft, twee candldaten: Serrano Suner, thans minis ter van binnenlandsche zaken, en gene- ïaal Jordana, vice-voorzitter van het oorlogs kabinet. De moeilijkheid voor Franco is, dat deze twee trouwe medewerkers tegen gestelde tendenties hebben. In zijn streven de ï.igemeenc eenheid te bewaren, kan Franco moeilijk een van beiden kiezen zon der tegelijkertijd pro- of anti-phaiangis- tisch te zijn. Men meent eveneens te weten, dat An dres Amado,'de minister van financien, cn graaf Rodezno, de minister van justitie, hun ontslag willen indienen. Over de gebeurtenissen in Spanje, schrijft de „Epoque", dat het feit, dat Quiepo de Llano in ongenade is gevallen, bewijst, dat Franco, die tot dusver scheen te weifelen tusschen het leger en de phalanx, zie aan dc zijde der laatste schaart. Frankrijk mag ztch hierover niet verheugen. Het zijn de asmogendheden, die zegevieren, doch. al dus de .Epoque", generaal Franco volgt den verkeerden weg. Hij zou verkeerd doen. zich af te wenden van een belangrijk deel van zijn eigen land. Het is Inderdaad twij felachtig, of de maatregelen, die hij op het oogenblik neemt, de discipline ln Spanje kunnen herstellen. Volgens de „Excelsior" ls het in onge nade vallen van de generaals Queipo ds Llano en Yague, die zoo nauw met het werk van Franco verbonden zijn, een binnen- landsch-polltieke aangelegenheid, die de Fransche vriendschap niet kan waardee- ren. Het zou evenwel geen nut hebben, zien de gevaren te verhelen, die voor Frankrijk zouden schuilen in de opening van een nieuw tijdperk van stuiptrekkingen in Spanje, waar het in alle opzichten wenoche- üjk zou zijn, dat een regime der verzoening tot stand komt, dat los staat van alle bui- tenlandsche invloeden. President Roosevelt en de voorzitter der democraten, James A. Farley, hebben gis teravond ten huize van den president een bespreking gehouden, welke een belangrij ken politieken terugslag kan hebben op de campagne voor de presidentsverkiezingen van 1940, aangezien berichten In omloop gekomen waren, dat Farley hun politieke bondgenootschap vóór de bijeenkomst der democratische conventie zou willen ver breken. Evenwel heeft Farley geuite beweringen tegengesproken, dat hij besloten heeft zich ertegen te verzetten, indien Roosevelt een derde bewindsperiode zou ambleeren. Hij zeide voor dergelijke verhaaltjes niet ver antwoordelijk gesteld te kunnen worden. Politieke kringen zijn er echter van over tuigd, dat de verhouding tusschen Roose velt en Farley een beslissende factor kan worden bij de bepaling der houding van de democratische partij voor de komende ver kiezingen. Woensdag vertrekt Farley naar Europa en hoewel niet verwacht wordt dat het onderhoud van gisteravond terstond tast bare resultaten oplevert, verwacht men niettemin, dat het er toe zal hebben bijge dragen de richting vast te stellen, waarin de vooruitzichten voor dc presidentsverkie zingen zich zullen ontwikkelen. Het bezoek van Farley aan Roosevelt was reeds afge sproken vóór dat de berichten zich ver spreid hadden dat hit met den president van nieenlng zou verschillen over de wen- schelljkhetd eener derde ambtsperiode. Het bezoek valt samen met de voltooiing der debatten in het congres over de wet, welke federalen ambtenaren verbiedt aan politiek te doen en welke president Roose velt, naar men verwacht, Donderdag zal Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2