BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 21 Juli 1939 GEBR VAN ULDEN Eenige ontspanning in het Verre Oosten? Algemeene Toestand De kwestie Danzig Mac Donald over Palestina Afdoende reparaties Gafencu waarschuwt Hongarije Landbouw-overeenkomst met Duitschland Gelden voor vlootbouw Craigie weer bij Arita Laatste Berichten Binnenland Rond Danzig blijft de situatie bij voort during nog onveranderd. De „Figaro" meldt uit Berlijn: Men was gisteren alhier van-meening. dat de Fueh rer bij de conferentie t-e Berchtesgaden met Forster, den nationaal-socialistischen leider, belangrijke besluiten heeft geno men. Deze meening is gebaseerd op nieuwe instructies, welke Forster heeft gegeven aan de nationaal-socialistische strijdfor- xnaties in de vrije stad en die een ware mobilisatie zou voorbereiden, welke tot nog toe echter niet werd verwezenlijkt. Voor direct schijnt echter geen directe daad van geweld onder oogen te zijn gezien. Men heeft vernomen, dat alle nationaal-socia listische leiders van Danzig einde van de maand te Obersalzberg zullen confereeren. Van het incident, dat zich gisteren aan de grens van Danzig en Polen heeft voor gedaan. seint Havas uit Warschauw de vol gende lezing: Donderdag heeft zich een incident voor gedaan aan de Poolsch-Danzigsche grens, waarbij een Poolsch grenswachter door Danzigers gedood is. Om tien uur over schreden bij Trionski. een Poolschen dou anepost, gelegen op 30 K.M. van de grens bij Tozew. een Danzigsch douane-ambte naar en twee nationaal-socialisten de grens drongen op Poolsch gebied door en dood den met een revolverschot den grenswach ter Witold. die trachtte hen te arrestee ren. De moordenaars vluchtten naar Dan zigsch gebied. De Poolsche autoriteiten hebben een on derzoek geopend. Om 13 uur meldde zich een vertegenwoordiger van den Danzig- schen senaat aan bij het Poolsche commis sariaat-generaal, waar hij verontschuldi gingen der Danzigsche autoriteiten aan bood. De Dantzigsche middagbladen tracht ten het incident als van geringe beteekenis voor te stellen. Zij schrijven, dat de grens wachter slechts gewond werd. Minister Beek heeft met den minister president het incident besproken. Vermoe delijk zal het incident nog met maarschalk Smigly Rydz besproken worden, alvorens een beslissing genomen zal worden. In of- ficieele Poolsche kringen wrordt het inci dent zeer ernstig geacht en men veronder stelt, dat Polen een ernstige waarschu wing zal zenden en zal wijzen op de ern stige gevolgen, welke een herhaling zou hebben. De diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat de Britsch-Poolsche econo mische onderhandelingen zoozeer gevorderd zijn, dat binnenkort de teekening van een overeenkomst verwacht kan worden. Deze overeenkomst zal inhouden, dat een Britsche leening van 8 millioen pond door Polen gebruikt zal worden voor den aan koop van wapens en grondstoffen in En geland. Een leening van 5 millioen pond blijft ter vrije beschikking van de Poolsche re geering, met eenige kleine voorbehouden, die niet als belemmeringen zouden worden beschouwd. De Fransche regeering zal verder een leening van 600 millioen franc toestaan voor den aankoop van oorlogsmateriaal Generaal von Brauchitsch. de Duitsche militaire leider, heeft te Tannenberg een redevoering uitgesproken, waarin hij krach tig de beweerde Poolsche eischen betref- ende Oost-Pruisisch gebied verwierp. Wij zoeken geen conflict, aldus de generaal, maar wij vreezen het nog minder. Alle rechten, die men beweert te hebben op dit oude gebied vormen een dwaling, welke een soldaat niet met woorden weerlegt. HET VLUCHTELINGEN-VRAAGSTUK. De Britsche minister sir Samuel Hoare, heeft het woord gevoerd in de commissie inzake het vluchtelingenvraagstuk. Hij ver klaarde, dat het probleem der vluchtelin gen een kwestie van weken is. Hij voegde daaraan toe: wij zijn bereid alle mogelijke faciliteiten te bieden binnen de grenzen van het rijk en mits andere regeeringen zich ook inspanningen zullen getroosten, zijn wij bereid verder te gaan en de mo gelijkheid onder oogen te zien van een financieele bijdrage. BEZOEK VAN BRITSCH ADMIRAAL. De correspondent te Ankara van de Daily Telegraph meldt, dat de Turksche regee ring er officieel van in kennis is gesteld dat de opperbevelhebber van de Britsche vloot in de Middellandsche Zee. admiraal sir Andrew Cunningham, op 20 Augustus een bezoek zal brengen aan Istanboel met zijn vlaggeschip ..Warspite". Politieke kringen in Ankara hechten het grootste belang aan dit bezoek, dat drie da gen zal duren. Alle Turksche bladen maken op opvallende wijze melding van het des betreffende bericht en schrijven, dat de aanwezigheid van Britsche schepen in de Turksche wateren de gelegenheid zal bie den voor een treffende demonstratie van het Britsch-Turksch bondgenootschap. DU1TSCHLAND. De studenten en de oogst. De oproep van den rij'ksstudentenleider heeft tot gevolg gehad, dat meer dan 45.000 mannelijke en vrouwelijke studenten zich hebben opgegeven voor hulp bij den oogst en naar het Oosten van het land zijn ver trokken. Deze 45.000 maken bijna 58 pro cent van alle Duitsche studenten uit. Luchtbeschermingsoefening. Van 1 tot 3 Augustus zullen in het Noord- Westen van Duitschland uitgebreide lucht beschermingsoefeningen gehouden worden. Het is verboden, dan over dit gebied te vliegen. Antisemietisme in het protectoraat. Het antisemietisme in' Bohemen en Mora- vië neemt toe. De kappers van Pilsen heb ben besloten voor hun Joodsche klanten aparte stoelen en instrumenten te reser veeren. Te Olomuc heeft een groep fascis ten in uniform een aantal Joden uit de gemeentelijke badinrichting gejaagd en in b&dcostuum door de straten der stad gc- f dreven. Het antisemietisme schijnt voor een deel het gevolg te zijn van het feit. dat de Joden sedert de stichting van het protectoraat geweigerd hebben Tsjchisch te spreken en zich alleen van Duitsch bedienden, in de hoop op deze wijze represailles van de Duitsche autoriteiten te voorkomen. ENGELAND Gisteren is in het Lagerhuis gedebatteerd over de politiek in Palestina inzake ca toelating der Joden. In antwoord op critiek van labour en liberalen zeide minister Mc Donald oa„ dat tusschen 1 April en 24 Mei 1300 Joden in Palestina zijn gearres teerd. In het half iaar. begonnen op 1 April zijn er in totaal 10.350 immigranten bin nengekomen, het grootste quotum gedu rende drie jaar. Sinds 24 Mei zijn 3507 clandestiene immigranten door de Engel- sche patrouilles en vaartuigen aangenou- den. 500 tot 1000 illegale immigranten zijn onopgemerkt binnengekomen en thans be vinden zich 4000 menschen op schepen, die eveneens illegaal willen immigreeren. Dit totaal van ongeveer 8000 doet het quctuni van legale immigranten, dat wij voor het nieuwe half jaar op het oog had- ö?n. wegvallen Aldus de minister. Ongeveer 40 pCt. der illegalen zijn niet afkomstig u.t groot Duitschland. maar uit Polen en Roemenië en men raadt dezen menschen aan, hun papieren over boord te werpen, zoodat zij, wanneer zij in Palestina aan komen, geen bewijzen hebben, op grond waarvan wij zouden kunnen bewerken, dat zij weer in hun land van afkomst zouden worden opgenomen. Deze lieden houden een deel der Joodsche vluchtelingen uit midden-Europa, die wij gaarne in Palestina zouden toelaten, buiten dit land. Men heeft hier duidelijk te doen met een georganiseerde beweging, die ten doelheeft de immigratiewetten te breken en de poli tiek van het witboek te vernietigen. Dat is een toestand, waarin wij niet kunnen be rusten. Het schenden der immigratiewetten schept een toestand in Palestina, die steeds ernstiger wordt. Het verwekt groote onrust onrust onder de Arabische bevolking en de aanstichters willen de Britsche regeering verdacht maken door twijfel te wekken aan haar oprechtheid bij de tenuitvoerlegging van de politiek van het witboek. Eens te meer verbreidt zich een wantrouwen aan onze goede trouw, niet alleen onder de Pa- lestijnsche Arabieren, maar ook in de aan grenzende landen. Dat kan slechts leiden tot een aanblazen van de vonken van het Arabische verzet tot een brand, waarvan de gevolgen voor de Joodsche gemeen schap in Palestina minstens even ernstig zouden zijn als voor wien ook. De regeering zal natuurlijk haar best doen de illegale immigratie tegen te gaan: Zij bestudeert de mogelijkheden tot het nemen van maatregelen in de landen waar de emigranten scheep gaan, alsook den toestand in Palestina zelf. Zij overweegt meer doeltreffende maatregelen dan het straffen van de kapiteins van de schepen, welke illegale immigranten aanvoeren en het aanhouden van deze sohepen. „Ik verberg niet aldus zeide de minis ter verder „det zij, die de grootste con trole kunnen uitoefenen op de onwettige immigratie, de Joodsche leiders en het Joodsche volk zelf zijn. Indien zij het wenschen. dan zouden zij inderdaad de onwettige immigratie aanmerkelijk kun nen beperken en wij vragen derhalve hun medewerking in deze." Minister Mc Donald zeide verder, dat het Britsche volk de beste vriend is van het 3799 MOOGE tt'JND'jk «6-TEL ??6iO GENERAL MOTORS SPECIALISTEN (Ingez. Med.) Joodsche volk en hij herinnerde eraan, dat alleen het Britsche volk heeft geholpen een nationaal tehuis in Palestina te vestigen en de immigratie van 300.000 Joden heeft vergemakkelijkt. Alleen het Britsche volk heeft dit nationaal tehuis verdedigd, de kosten hiervan zijn bestreden door de Brit sche belastingbetalers, terwijl Britsche sol daten hun leven ervoor hebben gelaten. Een motie van afkeuring, door Labour ingediend, werd met 188—119 stemmen ver worpen. De Thetis-ramp. Voor het vierde onderzoek inzake de Thetis-ramp, heeft prof. Haldane gisteren meegedeeld, dat hij zich veertien uur had laten opsluiten in een luchtdichten cylinder om de gewaarwordingen te ondergaan van de mannen die van het Davis-toestel ge bruik hadden willen maken en daarin niet waren geslaagd. Na zijn eigen proefneming had getuige nog vier vrienden in den cy linder opgesloten en get zelf en een dier vrienden was ook misselijk geworden door de verbruikte lucht toen hij weer in de bui tenlucht gekomen was. Get. veronderstelde dat de mannen die in de ontsnappingska mer verdronken waren, hetzelfde gevoei van misselijkheid en duizeligheid zouden hebben gehad weshalve ze geprobeerd had den de klep van het Davis-toestel te vroeg te openen waardoor ze verdronken waren. Get. veronderstelde aan de hand van zijn ervaring, dat het lot van de be manning niet zoo vreeselijk was ge weest, als de leek zich voorstelde. Als de lucht steeds slechter begint te worden krijgt men een gevoel van groote vermoeidheid alsof men een zware, physie- ke inspanning achter den rug heeft en men dommelt spoedig in zonder bijzondere pij nen. Alleen zenuwlijders, die zich willen verzetten hebben een zwaarderen doods strijd. Voorts is overste Oram nog gehoord over de vraag, waarom niet dadelijk een gat in den boeg van de duikboot was geboord om verbinding met de opvarenden te krijgen. Get. antwoordde onder groote spanning in de zaal. dat op het oogenblik, dat het nog mogelijk geweest zou zijn een gat te boren geen snijapparaat van voldoende sterkte aanwezig was aan boord van de Vigilant of de Brazen en toen het apparaat aangevoerd was was het te laat, want de Thetis was van positie veranderd en de boeg was weer on der water gegleden. Het bergingschip Zelo is er in geslaagd vijf trossen om de Thetis te bevestigen. Men zal pogen er ten spoedigste drie meer aan te brengen, daar het mooie weer alle kans biedt op succes bij een poging tot lichting van het wrak, die men vanavond wil ondernemen. Voor het fonds tot steun aan de nagelaten betrekkingen, gesticht door r^n Lord-ma yor van Londen, is totnuf "oor 126,400 p st. ingeschreven. ITALIË. Afschaffing van het grootgrondbezit op Sicilië. De pers maakt met veel ophef melding van het besluit van Mussolini een einde te maken aan' het grootgrondbezit op Sicilië en het verbeteren van den grond aldaar. Hiervoor is een tien jarenplan opgesteld, waardoor de landerijen, welke tot nu toe verwaarloosd werden, verbeterd zullen wor den. De financiering hiervan komt ten laste van den staat. Particuliere onderne mingen en de eigenaars van de gronden moeten evenwel deelnemen in een nader vast te stellen mate. Indien de grondeigenaren zich niet aan de voorschriften van den duce onderwer pen, behoudt de regeering zich het recht voor de gronden te onteigenen, HONGARIJE. Waarschuwing van Csaky. In een verklaring, afgelegd tegenover een vertegenwoordiger van het Hongaarsche te- legraafagentschap. heeft Csaky om. gezegd: „Ik zal van alle wettige middelen tot onder drukking gebruik maken jegens een iegelijk, die twijfel wekt aan de eerlijkheid van onze bultenlandsche poljtiek door op onverant woordelijke en onvoorzichtige wijze te trachten de betrekkingen van goede vriend schap met Duitschland te verstoren". Csaky verduidelijkte dit als volgt: ,,de laatste we ken heeft men in Hongarije pogingen opge merkt om de openbare meening in anti- Duitschen zin te beïnvloeden. De onbekende inspiratoren trachten te bewijzen, dat Duitschland jegens Hongarije geen oprechte bedoelingen heeft en dat Duitschland in een nieuwen oorlog het onderspit zou delven". Csaky verklaarde voorts, dat hij deze dub belzinnige pogingen veroordeelt en catego risch verwerpt. ÏOEMENIE. Minister Gafencu publiceert in de „Tim- pul" een hoofdartikel, waarin hij antwoordt op een herleefde campagne in de Hongaav- sche pers. Hij verzekerd, dat door de ga rantie van Frankrijk en Groot-Brittannië de houding van Roemenië, dat steeds vast besloten was zijn grenzen te verbeteren, geenszins veranderd is, zooals gebleken is uit de op 27 Maart door Calinesco gehouaen redevoering. Hij herinnert aan de woorden: voor de onschendbaarheid van zijn grond gebied zal Roemenië vechten tegen wien ook, zonder zich zorgen te maken over het mogelijk resultaat van een dergelijken strijd. De Roemeensche politiek aldus het ar tikel wordt niet geïnspireerd door vreemdelingen, het is een nationale poli tiek. Wij hebben onze onafhankelijkheid ver worven door hardnekkigen strijd. De waar borg van Frankrijk en Groot-Brittannië heeft slechts een stempel gedrukt op den wil, welke, met reden, beschouwd wordt als een belangrijk element voor het behoud van den vrede en de orde in Europa. Roemenië en Duitschland hebben een protocol onderteekend, waarbij een uitge breid programma tot verbetering van den Roemeenschen landbouw is opgesteld. Het protocol ligt in het kader van de Duitsoh-Roemeensche economische over eenkomsten. welke in April j.l. zijn onder teekend. Het streven van de Roemeensche onderhandelaars was erop gericht te zor gen. dat het programma wordt uitgevoerd door particuliere Roemeensch-Duitsche maatschappijen, welke geen nationale basis hebben. In geval deze maatschappijen geen overeenstemming bereiken, zullen zij ge heel in Roemeensche handen overgaan. De overeenkomst is gebaseerd op de vol gende drie grondbeginselen: Ten eerste: verbetering van kwaliteit en kwantiteit van den Roemeenschen oogst, alsmede van de melkproducten. Ten tweede: organisatie van den land bouw door groepeering van de producten in regionale opslagplaatsen. Ten derde: stabilisatie van den uitvoer door toepassing van vastgestelde prijzen voor groote kwantiteiten producten, welke door Duitschland worden gekocht en door een systeem van vervroegde betalingen aan de boeren. Het protocol behelst verder een aantal bijvoegsels inzake het kweeken van olie houdende planten, wijnstokken, het produ- ceeren van melk en eieren. Als tegenprestatie voor het koopen van landbouw-producten en melk zal Duitsch land Roemenië groote hoeveelheden mate rieel leveren voor de melkindustrle. het op slaan van wijn en gedistilleerd e.d. POLEN. Korfanti vrijgelaten. Een der leiders van de christen-democra ten Adalbert Korfanti, is in vrijheid gesteld. Korfanti heeft langen tijd In ballingschap geleefd en is eerst naar Polen teruggekeerd, nadat Tsjecho-Slowakije, waar hij een toe vlucht had gezocht, ophield te bestaan. SPANJE. Franco begin September naar Italië. De reis van Franco naar Italië zou in de eerste week van September zijn bepaald. EGYPTE. De regeering heeft besloten, een begin te maken met den bouw van een Egyptische vloot, waarmede een bedrag gemoeid is van 3.500.000 pond sterling. De verwezenlijking van het bouwprogram zal twee jaar duren. Het eerste deel van het programma omvat den bouw van n kruiser, vier mijnenvegers en zes torpedobooten Inschrijvingen zijn opengesteld voor door de Britsche admirali teit erkende scheepsbouwers en voor scheeps bouwers in Egypte, welke inschrijvingen aan den ministerraad zullen worden voorgelegd. Reeds in November van het afgeloopen Jaar keurde de Egyptische regeering een crediet goed ten bedrage van 1.023.000 pond sterling voor het maken van een begin met de op richting van een Egyptische vloot. De Egyp tische vloot zal bestaan uit 36 eenheden, n.l. lichte kruisers, mijnenleggers, mijnenvegers en onderzeebooten. Naar gezegd wordt, zullen deze schepen tc zamen met de kustverdediging in staat zijn Egypte te verdedigen tegen een aanval uit zee. indien de Engelsche vloot elders vertoeft. Een groot aantal Egyptische zee officieren heeft reeds in Engeland een op leiding ontvangen. Overwogen wordt te Alexandrië een marine-krijgsschool op te richten, waarin deze officieren als instruc teurs zouden kunnen optreden. Volgens het vanochtend na het on derhoud van den Britschen ambassa deur Craigie met den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken Arita uitgegeven communiqué is daarbij eenige voortgang gemaakt in de rich ting van een overeenkomst. De besprekingen zijn verdaagd tot morgen. Arita had gisteren geconfereerd met den Japanschen premier, Craigie met den Franschen ambassadeur. Na afloop van het gesprek van heden begaf Arita zich weer naar zijn premier. Van eenige ontspanning getuigt ook het volgende Sprekende over de jongste verklaring van Chamberlain in het Lagerhuis, waarin de Britsche premier zeide, dat Groot-Brit tannië zijn buitenlandsche politiek niet zal laten beïnvloeden door een buitenlandsche mogendheid, zeide Harada. de woordvoer der van het Japansohe ministerie van bui tenlandsche zaken in een persconferentie, dat Japan geenszins de bedoeling heeft Groot-Brittannië te verplichten zijn politiek ten aanzien van China te wijzigen. Hij erkende de wettigheid van den sedert ver scheiden eeuwen door Groot-Brittannië in China uitgeoefenden invloed. Hij voegde daar eveniwel aan toe: het probleem van het Verre Oosten heeft zich in den loop der laatste jaren snel ontwikkeld en Japan moet er dus op aandringen, dat Engeland vrijwillig de nieuwe werkelijkheid erkent en dus zijn buitenlandsche politiek daarbij aanpast. REDE VAN HIRANOEMA. Hiranoema de Japansche eerste minister heeft een rede gehouden in de bijeenkomst van de commissie van Chineesche zaken welke verleden jaar werd ingesteld. Haguli. de minister van oorlog, Yona de min --ter van Justitie en Isjwata, d£ minister van Financiën waren aanwezig. Hiranoema ver klaarde nogmaals dat Japan geen plannen had een derde mogendheid uit China te stooten of om de belangen van derden aan te tasten De nieuwe toestand in Oost-Azië zal echter gegrond zijn op een vriend schappelijke samenwerking tusschen Ja pan, China en Mantsjoekwo. Vele Chinee- zen zijn thans reeds overtu:gd van onze goede bedoelingen en hebben alle betrek kingen met Tsjang Kai Sjek verbroken zeide Hieranoema Verder verklaarde de eerste minister nog. dat het oorlogsgevaar in Europa steeds dreigender werd. Japan VEREENIGDE STATEN. Kuhn veroordeeld wegens het uitspreken van liederlijke taal. De leider van den bond van Duitsche Amerikanen, Fritz Kuhn. heeft gisteren be kend dronken te zijn geweest en liederlijke taal te hebben gesproken. Hij werd voor het laatste feit veroordeeld tot een boete van vijf dollar. In de zaak van de dronken schap is geen vonnis gewezen. De politie kan hem deswege, wanneer zij dat wensoht, opnieuw laten dagvaarden. Kuhn wordt beschuldigd van onregelmatigheden in liet beheer van de financiën van den bond. Na borgstelling mocht hij op vrije voeten blijven. DE 4000ste WEGWIJZER VAN DEN A. N. W. B. zal alle noodige voorzorgen nemen om zijn veiligheid te waarborgen. Het wenscht een nauwe samenwer king met die landen, die begrip toonen voor Japans belangen en voor den nieuwen toestand in Oost-Azië. Japan voelt vooral zeer veel voor een nauwere samenwerking met de mogendheden van het anti-Kominternverdrag. DE WRIJVING MET DE RUSSEN. In de Japansche hoofdstad Is groote op schudding veroorzaakt door een vertraagd legerbericht, volgens hetwelk Zondag j.l. negen sovjet-Russische bombardements vliegtuigen zijn verschenen boven een Ja- pansch veldhospitaal op eenigen afstand van de grens tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mongollë en daarop eenige bommen hebben laten vallen, ondanks de Roode Kruis-vlaggen Het betrokken bericht meldt, dat ver scheidene bommen de tenten op het terrein van het hospitaal raakten, waardoor vier personen gedood en vijf gewond werden. In het bericht wordt hieraan nog toege voegd, dat het Zondag j.l. niet de eerste maal was, dat sovjet-Russische vliegtuigen non-combattanten en open steden bom bardeerden, doch dat zij dit herhaaldelijk elders in Mandsjoekwo hebben gedaan. Niettemin zou de Japansche regeering, naar Havas uit wellngel chte Japansche bron verneemt, bereid zijn, de kwestie- Nomonhan aan de grens van Mandsjoekwo en Mongolië langs d plomatieken weg te regelen volgens de verleden jaar voor de kwestie van Tsjang Koe Peng goedgekeurde oplossing. Deze kwestie werd toen geregeld door neutraliseering en ontruiming door de be'de partijen van het betw'ste gebied en de benoeming van een gemengde commissie welke belast werd met de vaststelling van de grens. De Japansche regeering zou aldus de zienswijze deelen van het Japansch-Mand- sjoerijsche leger, welks woordvoerder te Hsingklng op 11 Juni heeft ve'klaard dat Mandsjoekwo met genoegen bere'd was alle voorstellen van Bu'ten-Mongolië voor de opening van onderhandelingen tot U"T- stel van de rust te aanvaarden TSJAUTSJAU DOOR CHINEEZEN WEER ONTRUIMD. Naar het Chineesch: persbureau me'dt lebben de Chineesche troepen vobens een bericht van het front de stad Ts.iautsjau na een hevle Japansch tegenoffensief weer ontruimd. Onthulling door Prins Bernhard. Op Vrijdag 28 Juli as. des middags om halfvier zal de 4000ste wegwijzer van den Kon Ned. Toeristenbond A. N W. B. ge plaatst worden te Biltthoven, aan den pro vincialen betonweg van Soestdijk naar Utrecht, waar deze weg zich splitst in de richtingen Maartensdijk en Bilthoven. Dit gedenkwaardige feit heeft Prins Bern hard, eere-voorzitter van den A. N. W. B., aanleiding gegeven, zich bereid te verkla ren dezen wegwijzer te onthullen. DE GEVOERDE CONTINGENTEERINGS- POLITIEK EN HAAR GEVOLGEN. Nota van den minister. De minister van economische zaken heeft aan de Stater.-Generaal een nota aangeboden over de gevoerde contlngen- teeringspoiitiek en haar gevolgen. Deze nota geeft een overzicht van de toepassing der crisisinvoerwet en sluit aan op den in houd der drie voorgaande nota's over de contingenteeringspolitiek, welke respectie velijk in November 1932, April 1934 en September 1936 aan de Staten-Generaal werden aangeboden. De nota bevat in de eerste plaats een algemeen overzicht, waarin minister Steenberghe een uiteenzetting geeft van de grondslagen der contingenteeringspoli tiek en van de wijzigingen, welke hierin in den loop der jaren zijn opgetreden. Vervolgens wordt een beschouwing ge wijd aan de verdere richtlijnen, welke bij de uitvoering der crisisinvoerwet worden gevolgd. In het bijzonder wordt daarbij aandacht gewijd aan de vaststelling en uitgifte dei- contingenten. In het derde gedeelte van de nota komen de resultaten der gevoerde contingentee ringspolitiek aan de orde. Hierin worden allereerst behandeld de omvang van den gecontingenteerden invoer en de bemoeie nissen ten aanzien van den uitvoer. Daar na worden de verschillende resultaten der contingenteeringspolitiek meer in het bij zonder nagegaan len aanzien van de ge steunde bedrijfstakken. Hierbij wordt vooral ook aandacht geschonken aan de werkgelegenheid, het verloop der productie cn van de prijzen Tenslotte bevat de nota een viertal bij lagen, waarvan drie met statistisch ma teriaal. Deze geven een uitgebreid over- zioht van het verioop van de werkgelegen heid en de omzetten in de gesteunde be drijfstakken en van het aandeel van de Nederlandsche indusrie in het binnenland- ehe verbruik, een en ander over d° bren 931 tot en met 1938. De thans gepubliceerde nota .evens is:lenen in de reeks „verslagen en me- ledeelingen van de directie van handel en nijverheid van het departement van economische zaïken", 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2