AKKERTJES Het Duitsche volk berekent zijn kansen Prins Bernhard in Limburg LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 2t Juli 1939 De propaganda heeft goed haar dienst gedaan Men begrijpt niets van Engeland's houding Eerst Danzig en dan een vredesaanbod Geestdriftige ontvangst door de bevolking Gemeentesecretaris in arrest Valsche bankbiljetten vervaardigd CORRESPONDENTIE Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. 20 dezer: De biertafel-strateeg, de luidruchtige, met zichzelf ingenomen chauvinist, die tij dens den wereldoorlog aan zijn stamtafel alle veldslagen won en de wereld onder den Duitschen adelaar bracht, Is nog steeds niet uitgestorven. Hij leeft ook nu nog. Maar er heeft tenminste deze groote ver andering plaats gevonden, dat zijn dave rende betoogen in het gunstigste geval in het luchtledige verklinken, terwijl ze meestal begeleid worden door het home- risoh gelach van zijn auditorium Zou net al tot een oorlog komen, dan rekent het Duitsche volk ditmaal niet op een „frischen fröhliohen Krieg". Heel de wereld staat met het geweer aan den voet en ziet vol spanning naar mannen in civiel wordt zlenderoogen klei ner en meer en meer ziet men vrouwen verschijnen in beroepen, die zij sinds den wereldoorlog niet meer uitgeoefend heb ben. En als men dan officieus verneemt, dat er op het oogenbiik vrouwelijke tram conducteurs, taxi-chauffeurs, brievenbe stellers en ambtenaren op allerlei bureaux worden opgeleid aJs men reeds vrouwen kleine vrachtauto's besturen en als glazen- wassehers optreden ziet, als men leest, dat er in de industrie in den uitgebreids ten zin van het woord tegenover minder dan 15 millioen mannen reeds ruim 7 millioen vrouwen werken, dan hoeft men heele- maal geen spion te zijn om te constatee- ren, dat het Duitsche economische ieven op oorlcgsvoet gebracht wordt en misschien zelf reeds gebracht is. DE OPVATTING OVER ENGELAND'S HOUDING. In het algemeen kan men zeggen, dat de gemiddelde Dultscher niets begrijpt van Engeland's houding. Het spreekt vanzelf, dat de kranten en de radio geheel in het kader van de Duitsche propaganda, die er zich altijd weer op toelegt om ook de Berliin of daar de oorlocsvlae cehe- meest gecompliceerde vraagstukken tot Berlijn, ot daar ae oonogsviag gene een llJetlgheld u reduceeren. er niet aan schen wordt. Desondanks is het op het oogenbiik in geen Europeesche hoofd stad zoo volslagen rustig als juist te Berlijn. Men begint den laatsten tijd denken om het Duitsche publiek te onthul len. dat het op het oogenbiik gaat om een nieuwe orde ln Europa. De Führer heeft uitdrukkelijk verklaard zoo heet het dat hij niets anders wilde dan een formee wel meer over den oorlog te spreken ]en terugkeer van Danzig binnen de gren zen van het Derde Rijk en een autoweg door den Corridor naar Oost-Pruisen. En om dit nu te verhinderen zou Engeland dan begonnen zijn een omsingelingsactie te organiseerenwaarbij het er zelfs niet voor terugschrikt om eventueel den bolsje- wistischen wereldvijand los te laten op een ontredderd Europa. Chauvinistische Pool- sche kranten drukken „historische" kaar ten af. welke, zooals vanzelf spreekt in Duitschland gretig gereproduceerd worden en waaruit dan zou moeten blijken, dat de Poolsche Westgrens eigenlijk over Neuren berg, Hannover en Lubeck zou moeten loopen. en degenen, die aan de mogelijkheid van een conflict zelfs weigerden te ge- looven. worden steeds zeldzamer. Maar dit verhindert niet, dat men in het algemeen den oorlog nog beschouwt ajs Iets, dat ver weg is, dat misschien zou kunnen komen, zooals er ten slotte ook een aardbeving kan komen, maar dat nog geenszins dreigend in de lucht hangt. Het vervult den nationaal-socialistischen machthebbers met trots, dat het Duitsche volk in dezen ernstigen tijd zoo rustig zijn gang gaat en geen oogenbiik geplaagd wordt door de zenuwen, welke anderen vol ken parten spelen. Eerlijk gezegd, lijkt het ons echter een open vraag, of het Duitsche volk in den huidigen „oorlog der zenuwen" zooveel meer weerstandsvermogen toont, als zijn leiders ons willen verzekeren. EENZIJDIGE EN ONVOLLEDIGE VOORLICHTING. Men moet nooit vergeten, dat het Duit sche volk slechts zeer eenzijdig en vooral zeer onvolledig op de hoogte wordt ge steld van hetgeen er ook in Duitschland zelf aan de hand is. De gemiddelde Duit- scher weet zoo goed als niets van de kolos sale militaire maatregelen, welke zijn land genomen heeft en die bedenkelijk dicht grenzen aan een soert mobilisatie. Hij wordt dag en nacht bewerkt door een propaganda, die niet ophoudt te verzeke ren, dat de Duitsche militaire macht on overwinnelijk is, dat het Engelsche we reldrijk zijn •oodstrtjd strijdt, dat het Fran- sche oorlogsapparaat een fictie is, wan neer het tegelijkertijd door Spanje. net- welk sinds jaar en dag als een militaire bondgenoot der mogendheden van de spit wordt afgeschilderd Italië en Duitsch land wordt aangevallen, dat Amerika er wel heilig voor op zal passen, zich aan een duel met de autoritaire staten te wagen, dat Polen reeds nu financieel, materieel en zoo goed als moreel uitgeput is, dat ten slotte Rusland een spelletje speelt van kat en muis met Engeland, dat volgens de Duitsche pers door zijn poovere figuur in China den lachlust der geheele wereld op wekt. Wanneer de menschen eens rustig bij elkaar zitten, dan hoort men nogal eens dc stelling verkondigen, dat Frankrijk een ge duchte tegenstander is en dat men met En geland nooit moet sDotten, omdat het ln laatste instantie toch altijd nog over cc verwante volken in Nocd-Amerika. Zuld- Afrlka en Australië beschikt, die het moe derland ln tijd van nood niet ten onder zullen laten gaan. DE PROPAGANDA BEREIKT HAAR DOEL. Maar In het algemeen is de propa ganda zeer doeltreffend gebleken en kon xe er in slagen den man van de straat ervan te overtuigen, dat al zijn vijanden in een eventueel conflict geen knip voor den neus waard zijn en dat de wereld open ligt om door Duitsch land en Italië veroverd te worden, in het geval de spil-mogendheden impe rialistische neigingen hadden. Men kan dan ook gerust beweren, dat de brievenschrijverij van den heer Klng- Hall c.s. volslagen overbodig is, omnat dergelijke betoogen alleen maar succes hebben bij een bepaalden kring van men sehen, die Engeland niet meer hoeft te winnen, daar zij Albion's r,art ij uit afkeer tegen het nationaal-socialisme reeds lang gekozen hebben VROUWEN NEMEN DE PLAATS DER MANNEN IN. Infcusschen blijkt den aandachtigen waar nemer uit dozijnen kleinigheden, dat er wel iets gaande is. Het getal weerbare Het ligt voor de hand. dat iedere Duit- soher den elsch .Danzig helm ins Reich!" en een verbinding tusschen het rijk en Oost-Pruisen door den Corridor volkomen gerechtvaardigd acht. Dat het eigenlijk een beetje onlogisch is, dat de heele beschaafde wereld zich prac- tisoh op een oorlog voorbereid, alleen en uitsluitend om 400 000 Danzlgers te beletten zich bij Duitschland aan te sluiten, dringt in den regel niet tot hem door. Hij voelt zich bedreigd door de Wester- sche democratiën en de propaganda heelt makkelijk spel, wanneer zij zegt dat ln 1914 Engeland eveneens bewust een wereldoor log ontketende om de Dultschers. die het zijn vrienden noemt, maar voor wier on tembare energie het bevreesd is, neer te slaan. Als gezegd, zijn er, die hoeg van den toren blazen. Ze eisehen niet alleen Danzig en den Corridor, ma arook een Poolsch protectoraat, om dezen brandhaard even als den Tsjechischen, voorgoed te blus- schen en daardoor den vrede in Europa te verzekeren. Het is wel overbodig hieraan toe te voegen, dat degenen, die zoo spre ken, een oogenblikkelijke teruggave aor koloniën als vanzelfsprekend beschouwen. Er zijn er echter ook en we zouden ons sterk moeten vergissen, wanneer ze niet de meerderheid vormden die volko men tevreden zouden zijn. wanneer het probleem Danzig geregeld werd in den zin der minimum-eisehen, die Hitier aan Polen heeft gesteld. Doch ook dezen laten zich niet van het standpunt afbrengen.dat Duitschland zijn ontroofde koloniën terug moet hebben. In het buitenland is er sprake van be middelingspogingen, die nu eens van Ko ning Leopold van België, can weer van Mussolini zouden moeten uitgaan. Wij heb ben den indruk, dat hier de wensch de vader der gedachte is. En ook in Duitsch land worden de mogelijkheden van een vriendschappelijke oplossing gewikt en ge wogen. EEN GERUCHT.... Met groote hardnekkigheid doet een gerucht de ronde, dat Duitschland zich zal voorbereiden om eventueel tegen eiken aanval opgewassen te zijn, dit tijdstip zou binnenkort kunnen aanbreken, omdat er vrijwel niets meer te doen is dan de voltooiing van dc versterkingen aan de Oostgrens en het binnenhalen van den oogst waarna het Danzig zal bezetten om vervolgens een vredesaanbod te doen aan de Westersche mogendheden. De in dit vredesaanbod vervatte mini mumvoorwaarden zouden dan In hoofd zaak zijn: aansluiting van Danzig bij net rijk. een vrije verbinding tusschen het rijk en Oost-Pruisen, teruggave van de kolo niën en misschien ook nog een overeen komst der groote mogendheden nopens be perking harer bewapening. (Nadruk verboden). Prins Bernhard heeft gisteren zijn eerste bezoek gebracht aan de provincie L.mburg. Het bezoek droeg een informeel kaïakter, maar de ruitvangst was daar met mmdcr hartelijk om. Stralend zomerweer begunstig de zijn lucht door het Limburgsche lano. De Prins arriveerde omstreeks halftwaalf aan de grens der gemeente Roermond. Langs de straten de stad stonden de schooik.nderen met oranje getooid en wimpels :n de hand en de bevolking 1.1 dichte hagen opgesteld en men Juichte 3en Prins hartelijk toe. Het eerste bezoek gold het Landbouwhuis, het centrum van de crganisat.e van den Limburgscaen land- en tuinbouwkbnei Vervolgens werd gereden naar de Coöpe ratieve Roermondsohe Liermijn, een oer hoofdcentra van den eierenexport van Ne derland. Het personeel stond buiten ln een haag opgesteld. In de commissariskamer sprak de heer P. van Haren, voorzitter, een Dankwoord tot den Prins voor diens komst en gaf hij een beknopt exposé over den aard en omvang van net bedrijf, zijn doelstelling en zijn plaats in de groote standsorganisatie der boeren. De heer J. Breukers, directeur, gaf enkele techn.sche details over aanvoer en afzet van het product. Toen volgde een rondgang door het bedrijf, waarbij ae Prins vol belangstelling tal van vragen stelde en de machinale sorteering, schouwing en verpakking der eieren in oogenschouw nam. Door de bevlagde straten der stad werd daarna gereden naar „Hoosterhof" de proefboerderij van den L.L.T3. te Beesel. Toen te Roermond de slagboomen van een spoorwegovergang juist d.cht vielen voor een naderenden kolentrein drong het publiek in groote massa rondom de auto van den Prins en juichte hem luide toe. Deze nam het geval nogal gemoedelijk op en lachte hartelijk. Te Beesel begroette Ir. H. Bemelmans, directeur van den L L.T.B den Prins en gaf een uitleg van het selectiebedrijf, dat vervolgens werd bezichtigd, terwijl de Bee- selsehe Harmonie nationale liederen speelde Onder de breede takken van eeuwenoude noteboomen was in de open lucht een koffietafel ingericht, waaraan de Prins en zijn gevolg en verschillende autoriteiten 'aanzaten. Het was ongeveer twee uur, toen hij afscheid nam en zijn tocht voortzette naar Maastricht. Voor het Gouvernementsgebouw stond een eere-escorte opgesteld van Maatrlcht- sche padvindeis en Kathol eke Verkenners, die hun Kon'nklijke Commissai s het pad vinderslied toezongen De Prins dankte de groep'e'der? voor de hulde en g ng ver volgens het Gouvernementsgebouw binnen. Een halt uur later vertrok hii voor een be zoek aan de N.V Aardewerkfabriek „De Sph'nx" waar de Prins wederom met pad vinders-eerbewijzen werd begroet. Op de fabriek, waarvan de Ingangspoort en verschillende lokalen vers.erd waren, werd hij verwelkomd door de directeuren cn de leden van het bestuur van dit oudste Maastrichtsche bedrijf. Na een rondgang door de op voile kracht werkende fabriek, waarbij hij groote belangstelling toonde voor de verschillende phases der aardewerk- fabrikaten, werd den vorstelijken persoon een speciaal voor hem vervaard.gde groote vaas aangeboden, een pronkstuk van Maaslrichtsch ceramiek. In de Sint Servaaskerk, waarheen de Prins zich vervolgens begaf, werd hij ver welkomd door pastoor-dezen J. ingendael. Hij bezichtigde daar het oude monument van Sint Servaas, de historische crypten en de rijke kerkschatten. Op het ontspanningsoord Sint Pieters Fort werden de Prins en zijn gezelschap daarna ontvangen door het gemeentebe stuur. Op dit pittoresk bergplateau met zijn breed uitzicht over de stad en de Maas vallei was de pubieke belangstelling zeer groot. Te midden van de honderden Maas trichtenaren werd den Prins hier door het gemeentebestuur een thee aangeboden, waarbij de Javaansche Prins, Raden S. Hardjodiringo. eenlge dansen uitvoerde. Een fakkeloptocht vormde het besluit van den dag Tnen de Prins met het gezelschap, dat aan het intieme diner, door den Commis saris der Koningin aangeboden, aanzat, op het balcon van het gouvernementspaleis verscheen, kende de geestdrift van de menigte geen grenzen. De Kon.nklUke Zangvereeniging „Maas- treechter Staar" bracht hierna in den j fraai verlichten tuin van het gouvements- paleis een zanghulde aan den Prins, die het koor en zijn dirigent, den heer Henri Heijdendael speciaal complimenteerde. Het was 's Prinsen wensch, dat het „Domine salvam fac reginam nostram" van A. Glesen, dat een hulde was aan de Ko ninklijke Beschermvrouwe van de „Staar" werd gebisseerd. Prins Bernhard heeft uitdrukkelijk de verzekering gegeven, dat de buitengewoon hartelijke en spontane ontvangst der Lim burgsche bevolking, zoowel te Roermond als te Maastricht, hem bijzonder heeft ge troffen. Onder zeer groote belangstelling van de Maastrichtsche bevolking heeift de Prins hedenmorgen ln gezelschap van den com missaris der Koning'n, nu. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, zijn particulier secretaris, jhr. mr C. Dedel en zijn adjudant, kapitein J K. H. de Reo van Alderwerelt. omstreek" tien uur de Limburgsche hoofdstad ver- laten. Zoowel aan het gouvernementsgebouw waarvan dc Prinselijke standaard wapper de tot direct na het moment van ve trek als langs den geheelen weg dien de Prin- elijke auto's volgden door de stad op haar tocht naar Lutterade-Geleen, voor het be- 'oek aan de staatsmijn Maurlts, hebben d ehte rijen belangstellenden den Prins geestdriftig toegewuifd. VERDUISTERING TE AMSTENRADE. Het vredige landelijke mijndorpje Am- stenrade il.i is op ongewone wijze in op spraak georaent, aoor een ongewone ver duistering van een belangrijke geldsom, ten nadeele van ae R.K. Kerk gepleegd door den gemeente-secretaris. Saoert jaren genoot deze functionaris het vertrouwen van de geesteiijkneid, kerkbe stuur en bevolking, terwijl hij bestuurslid was van versclieidene maatschappelijke vereenigmgen. Allerlei geruchten begonnen toen de ronde te doen, die tenslotte er toe hebben geleid, dat hij van zijn nevenfunc tie als kerkontvanger werd ontheven. Ruim een jaar heeft het kerkbestuur deze functie reeds toevertrouwd aan den heer Jongen, onder wiens ontvangerschap ln opdracht van het kerkbestuur een minutieus onder zoek is ingesteld naar het door zijn voor ganger gevoerde beleid ln deze vertrou wenspositie. Spoedig bleek, dat deze op grove wijze misbruik had gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen. Gm het onderzoek niet te bemoeilijken, is dit eerst volledig beëindigd, ten einde de justitie met voldongen feiten te kunnen dienen. In verband hiermede is de verdachte in den nacht van Dinsdag op Woensdag door de marechaussee van Hoensbroek gearres teerd en aldaar in de kazerne opgesloten. Gisteren is hij voorgeleid voor den offi cier van Justitie te Maastricht. Men mocht ons omtrent de grootte van de verduistering geen inlichtingen ver schaffen, maar wel kon men ons verzeke ren, dat de som zeer belangrijk is en in de duizenden loopt. die maar nie» verdwijnen wil. Niet willen, zegt U Maar er zijn tach "AKKERTJES"! Neem zoo'n "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult U bemerken, dat "AKKERTJES" hoofdpijn en migraine vlug en radicaal verdrijven. "AKKERTJES" zijn beroemd vanwege hun uitstekende werking. Vaak nagemaakt, maar nog nooit geëvenaard. "AKKERTJES"zijn rond en elk draagt het "AKKER"-merk. Let daar dus vooral opl tegen pl|nen, nare dagen, koorts, kou. Doos 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. 3802 (Ingez. Med.i AANTAL PERSONEN TE APELDOORN GEARRESTEERD. Te Apeldoorn is een aantal personen ge arresteerd in verband met de vervaardi ging en (of) uitgifte van valsche bankbil jetten voornamelijk van f. 10.—. De omloop van deze bankbiljetten zou reeds vérstrekkende afmetingen hebben aangenomen. In het belang van het on derzoek kon de politie nog geen nadere In lichtingen verstrekken. Te Apeldoorn en ook in andere plaatsen zijn reeds verschillende valsche bankbil jetten van f. 10 ontdekt. De bankinstellingen zijn gewaarscivuwd. „Msb." AUTO-ONGELUKKEN IN DE RESIDENTIE Ecnige gewonden. Gisteravond hébben zich in den Haag twee vrij ernstige auto-ongelukken voorge daan. Omstreeks half acht zijn op den West duinweg, ter hoogte van de Bergenstraat, twee motorrijders tegen elkaar gebotst, doordat een van hen den ander geen voor rang verleende. Een der motorrijders, de 35-jarige J. F. B. uit de Zegveldstraat bekwam daarbij ?en schedelbasisfractuur en is in ernstigen (bestand naar het roode kruisziekenhuis vervoerd, waar hij in opgenomen. De ander, de 37-jarige P. J. V. kreeg geen noemenswaardig letsel. Om even voor half tien heeft zich op de kruising van Alkemadelaan-Pompstations- weg een tweede ongeval voorgedaan. Een personenauto, bestuurd door den 32-jarigen chauffeur L. H. G. uit de Copernicuslaan, kwam van den Pompstationsweg vrij wild de Van Alkemadelaan oprijden en kwam daarbij ln botsing met een verkeerszull. Het gevolg was, dat de auto eenlge malen over den kop sloeg. G. kreeg een hersenschud ding evenals zijn passagier, de 32-jarige koopman J. van 't O. uit dc Fultonstraat, die bovendien nog een arm brak Belden zijn naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. DE DOKTER STOND AL GEREED. Fraaie landing op Soesterberg. Met gejuich werd gistermiddag op het militaire vliegterrein te Soesterberg een goed uitgevoerde landing begroet van een Koolhoven lesVliegtulg, FK 52. bestuurd door een leerling-vliegenier. En daar was alle reden voor, daar het landingsgestel van het vliegtuig defect was, zoodat een normale landing niet meer mogelijk zou zijn. Vol angst en vreeze zag men dan ook het moment van. de landing tegemoet. En toen deze landing, dank zij de handigheid en de koelbloedigheid van den betrokken vliegenier goed uitviel, was het spontane hoerageroep van de vliegkampers niet zoo zeer een huldebetoon, doch meer een re actie op den goeden afloop: een uiting van opluchting. Sergeant-leerllngvlieger Mer- okelbach was boven het terrein aan het oefenen met een Koolhoven lesvliegtuig. Plotseling bemerkten enkele mecaniciens dat er iets met het linkergedeelte van het landingsgestel, den „linkerpoot", niet in orde was. Direot werd de eerste hulpdienst gealarmeerd en binnen enkele minuten waren dokters met den anvbulancewagen op het terrein en de speciale brandweer auto, bijgenaamd „rooie Sien" met enkele leden van het personeel in as'oestpakken gekleed ter plaatse. Daar het den vlieger zeer waarschijnlijk niet bekend was, dat het landingsgestel van zijn vliegtuig niet In orde was, steeg direct een vliegtuie op om hem te waar schuwen. Al spoedig cirkelde deze machine om het beschadigde toestel heen en door gebaren maakte men den betrokken vlieger duidelijk dat er iets niet in orde was met het linkerwlel. Vol spanning volgde men op den grond de verrichtingen van het be schadigde vliegtuig, dat lager en lager -lrkeldë. De aanblik van sergeant-majoor Van Drie in zijn witte jas en de ambulance en brandweerauto zal voor den vlieger, nog maai' een leerling bovendien, niet erg bemoedigend zijn geweest. Vlak over de (BtUcen verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al ol niet geplaatste stukken wordt niet teruRgegeven. SCHOONE TROTTOIRS. Geachte Redactie, Eenlge maanden geleden verschenen, naar aanleiding van een schrijven van den Directeur van den Gemeente Reinigingsdienst aan den hondenbezitters ln onze gemeente, verschillende ingezonden stukjes in uw blad. Het is heelemaal niet mijn bedoeling om hier op nog eens terug te komen, doch wel om te wijzen op het goede resultaat dat deze gcdach- tenwisseling heeft gehad. Tot genoegen der wan delaars moet worden geconstateerd, dat wij, behoudens eenige uitzonderingen, welke wel al tijd zullen blijven bestaan, in Leiden thans schoone trottoirs hebben. Het zou ondankbaar zijn nu te zwijgen en daarom vond ik het op zijn plaats, dat ln Uw blad thans ook waardeering wordt uitgesproken voor het ernstig streven naar zlndc-'jjkheid, zon der dat van hoogerhand verdere stappen be hoefden worden gedaan. Velen zullen met mtj, zoowel de gemeentelijke instanties als den hon- denllefhebbers, dankbaar zijn voor het verkre gen resultaat. U. Mijnheer de Redacteur, bedankt voor de verleende plaatsruimte. Een dankbare abonnée H. A. W. (e L. Hebt u zich. reeds rechtstreeks met de Lichtfabrieken in verbinding gesteld en uw kwestie besproken? Dat is toch de eerst aan gewezen weg. kogelvangers, kwam de Koolhoven binnen. Met een zoo gering mogelijke snelheid liet de vlieger zijn toestel doorzakken, het zoo veel mogelijk op den rechterkant houdend. Een keurige landing volgde, geheel op het rechterwiel. Door de snelheid liep het vliegtuig nog even recht door, maar- toen de snelheid verminderde, kwam ook het linkerwlel op den grond, waardoor het vliegtuig naar links overhelde en geheel omdraaide. Even leek het of het vliegtuig nog over den kop zou slaan, doch het viel weer terug, zoodat de kranige piloot zonder moeite en ongedeerd uit zQn toestel kon stappen. „Tel." UIT ZEE GERED. Gistermiddag om drie uur heeft een tien jarig meisje M. H. van W„ wonende ln de Beeklaan. te Den Haag, zich ter hoogte van het palacehotel te Schevenlngen te ver in zee gewaagd. Door deri krachtlgen stroom werd zij meegesleurd. De agent van politie J. A. Alkemade. die het meisje in gevaar zag, aarzelde geen oogenbiik maar sprong van den golfbreker af in zee. Met groote inspanning redde hij de drenkelinge. DE RIJKUNST NOG NIET MACHTIG. Gisteravond omstreeks negen uur is bij de Borgercompagniesterbrug onder Veen- dam een auto. bestuurd door den heer M., wonende te Veendam. die les kreeg in het chauffeeren en naast wien de heer B. als lesgever had plaatsgenomen, over den kop geslagen en in het kanaal terecht geko men. De heer M. kon zichzelve redden, maar de heer B. moest door toegeschoten voorbijgangers worden gered. Met moeite bracht men hem ln bewusteloozen toestand op den kant. Per ziekenauto werd hij naar zijn woning vervoerd. VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks zes uur is het zevenjarig zoontje van de familie Verwey te 's-Hertogenbosch bij het spelen in het water van de Breede Haven gevallen en verdronken. KIND IN GRASMACHINE GERAAKT. Terwijl de landbouwer G. W. ten Have te Vaassen (Ov.) met een grasmachine nabij zijn woning aan het maaien was. is zijn tweejarig zoontje in een onbewaakt oogen biik voor het mes van de machine geloopen. met het gevolg, dat een der voetjes van het kind werd afgesneden. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. De gemeentepolitie te Grijpskerk heeft aangehouden den eigenaar er bewoner van een j>erceel te Visvliet, verdacht van brand stichting in zijn boerenbehu>:ng, op Z"11" dagmorgen j.l. De man is op transport ge- steld naar Groningen en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14