WITTE iOOilM Een Maginot-Linie is niet noodig! BROS mMams Nieuws uit de Filmwereld „Fra Diavolo Het verkeersplein bij vliegveld Ypenburg LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 Juli 1939 Vierde Biad No. 2433! TOMATENSAUS 80ste Jaargang Met betonnen kazematten, met prikkeldraad en „vreedzame" schaapskooien bereikt men ook ontzaglijk veel met LUCHTVAART Dagbladreclame is niet te vervangen Kazemat voor de kustverdediging. (Van onzen specialen verslaggever). II. Neen, een Maginot- of Slegfriedlinie be zit ons land niet. kan het ook niet aanleg gen, omdat de kosten en de bezetting van dergelijke muren van staal en beton onop losbare problemen zouden vormen. De le gerleiding heeft dus andere middelen te baat moeten nemen, heeft zich er op moe ten toeleggen gebruik te maken van de natuurlijke gesteldheid van het grondge bied langs onze landgrenzen. Laat ons ronduit erkennen, dat zij daarin op uitne mende wijze geslaagd is! Wij dat wil zeggen ons leger hebben niet de beschik king over onderaardsche forten, die ware I steden zijn. De versterking van onze gren zen is op heel wat eenvoudiger leest ge schroeid. Desondanks is er zeer veel be reikt, en loopt ons land geen kans plotse ling vijandelijke pantserwagens op zijn wegen te zien voortrazen. Gebruik makend van het feit, dat alleen langs de gebaande wegen een inval kan plaats hebben, is er in de laatste maanden door de grenstroe pen enorm hard gewerkt aan de afsluiting van deze wegen. Versperringen van beton, waarachter de gecamoufleerde kazemat ten zijn opgetrokken, gecombineerd met venijnig uitziend prikkeldraad en ijzeren staven, zijn thans in de plaats gekomen voor de semi-permanente opstellingen, welke in April van dit jaar gemaakt waren Op enkele honderden meters van de grens, daar waar de wegen loopen. zijn deze ver sperringen in den grond verankerd. Het I is hun taak om bij een inval een snelle I nadering te beletten. De versperring wordt bij het eerste alarm gesloten, en on middellijk daarop van één of meer zijden onder vuur genomen. Dat zal de invallers nopen om zware artillerie aan te laten rukken. Want alleen daardoor zal het mo gelijk zijn, dergelijke wegafsluitingen op I te ruimen. Dit zal tijd kosten, net zooals het tijd zal kosten om het vuur uit de meer I naar achteren gelegen opstellingen tot zwijgen te brengen. Niemand zal nu reeds kunnen zeggen, hoe lang de grensbatail- lons hun posten zullen kunnen bezetten, als het tot een overschrijding van onze grenzen komt. Maar een halve dag, één dag of twee maal 24 uur respijt beteekenen in zoo'n geval voor het achterland ontzag lijk veel. Zij, die reeds eerder kennis genomen hebben van de wijze, waarop het Neder- landsche leger aan onze kust en onze land grenzen zijn taak verricht, hebben terecht reden om zich te verbazen. Goed drie maanden geleden is een aanvang gemaakt met de beveiliging van onze grenzen. Nóg is men daarmede niet geheel gereed geko men Nóg wordt er op verschillende plaat sen de laatste hand gelegd aan de punten, van waaruit de versperringen met een regen van bommen en mitrailleur-kogels tegen een nadering beschermd kunnen worden. Op die plaatsen weerklinken de slagen van hamers op hout. Daar is men koortsachtig in de weer om zoo gauw mo gelijk gereed te zijn. Over enkele dagen zal men daar één of meerdere houten ge bouwtjes zien, met luiken van donkerbruin geverfd gaas. Een argelooze wandelaar loopt daar aan voorbij. Achter het gaas ziet hij niet den dreigenden loop van een ka non. Onder het hout vermoedt hij evenmin de aanwezigheid van dikke lagen beton, grond- of zandzakken. En op andere plaat sen zal diezelfde argelooze wandelaar met genoegen kijken naar een schilderachtige schaapskooi, zonder te beseffen, dat daar binnen een kanon staat of een mitrailleur. Hij ziet langs het water het houten gebouw tje, hij ziet een houten hek. Meer niet. Dat achter het hek een loopgraaf is gegraven en dat daarin een groot aantal soldaten met hun geweren kunnen staan kan hij niet vermoeden. Gecamoufleerd tot het uitersteDat is de indruk van iedereen, die toestemming krijgt om vrij rond te loopen op de plaat sen, waar militairen aan den arbeid zijn of geweest zijn. Daarnaast is er voor gezorgd, dat onder alle bruggen ladingen dynamiet zijn aan gebracht Eén druk op den knop en deze bruggen vliegen in de lucht, hetgeen de in vallers wederom eenigen tijd zal ophou den EN DE AFSLUITDIJK. Menigeen zal zich vermoedelijk wel eens afgevraagd hebben of de maatregelen, ge nomen ter beveiliging van onze grenzen en onze kust, zich ook uitstrekken tot den 30 K M. langen Afsluitdijk, welke de pro vincies Noord-Holland en Friesland ver bindt Zij kunnen gerust zijn! Ook déar zijn de gecamoufleerde kazematten aanige- bracht. En nog wel in dier voege, dat deze dijk stellig tot de best verdedigde stellin gen gerekend mag worden. Over een groo- te uitgestrektheid bevinden zich hier de bolwerken, van waaruit een onophoudelijk vuur gegeven kan worden. Zonder bepaald op te vallen liggen de kazematten half in den grond. Het modernste geschut staat er in opgesteld. En de betonnen pantsering is van een dusdanige kwaliteit, dat een be schieting met kanonnen van 15 c m. of een luchtbombardement met projectielen van 100 en 150 kg. daaraan weinig afbreuk kun nen doen. Het Nederlandsche leger be schikt hier over een verdedigingscentrum, dat niet alleen vrijwel niet te naderen is, maar dat zelfs onneembaar genoemd kan worden. Een langdurig bombardement? Het zal de bezetting weinig schade doen, temeer omdat in één der kazematten een hospitaaltje is ondergebracht, waar zelfs nood-operaties verricht kunnen worden. Een beschieting met kanonnen van zwaar der kaliber dan 15 c.m.? Dan zal de vijand eerst maar eens moeten uitzoeken, waar In Nederland de grond van voldoende stevig heid is, om dergelijke batterijen zonder verzakkingen in stelling te brengen. En... zal de vijand die zware artillerie in het ge weer willen brengen? Ziedaar de meening van de deskundigen die het noemen van den Afsluitdijk in dit geval toestaan, omdat het bijna onmogelijk is van de verdediging hiervan melding te maken, zonder den lezer te doen beseffen, waarover het gaat. Overigens behoeft de laatste zich daarover geen zorgen te ma ken. De dijk. welke de Zuiderzee tot een binnenmeer heeft gemaakt, is niet ver geten (Nadruk verboden). De K.N.A.C. schrijft: Automobilisten op den weg 's-Graven- hage-Rotterdam zullen nabij het vliegveld Ypenburg wel hebben bemerkt, dat er iets aan de hand is. Groote steenhoopen dui den op voorbereidingen voor omvangrijke werken. En dat is de aanleg van het ver keersplein zeker te noemen; want eener- zijds vormt het het beginpunt van den nieuw aan te leggen rijksweg No. 4a, welke beoosten Leiden voert en nabij Burgerveen in den Haarlemmermeerpolder zal aanslui ten op den autoweg van Amsterdam en anderzijds zal het vliegveld daardoor den zoo dringend noodigen veiligen toegang krijgen. Het bezoek immers is vooral bij demonstratietochten e.d. zoo groot, dat de tegenwoordige toestand zeer veel gevaar oplevert voor het verkeer op den Rijksweg 's-Gravenhage-Rotterdam en niet langer toelaatbaar is. Een derde functie zal in de toekomst zijn de aansluiting aan het bebouwingsplan van Rijswijk en aan het wegennet van het Westland. Teneinde aan deze eischen te kunnen voldoen en daarbij tevens het motorsnel- verkeer te scheiden van het plaatselijke en langzame verkeer, wordt een hooggelegen verkeersplein aangelegd, waarop uitsluitend de autowegen naar 's-Gravenhage, Rotter dam, Amsterdam en ev. later ook het West- land uitkomen, terwijl een laaggelegen ringbaan het overige verkeer bedient. De vrije hoogte van de onderdoorgangen in deze ringbaan onder het verkeersplein be draagt 3 M. De verbinding met het stra tenplan zal tot op het wegvak tusschen het plein en de Hoornbrug tot stand ko men. Daarnaast is de verbinding met Ypenburg zoodanig ontworpen, dat geen verkeer wordt gekruist. Auto's komende uit de richting Delft en auto's gaande in de richting Voorburg hebben in verband met de situatie aparten toegang, resp. uitrit. Voor het overige snelverkeer leidt de weg steeds via het plein. BROS ALS BESCHUIT üen&dorp volle melk chocolade BIJ UWEN WINKELIER OP IN ONZE VERKOOPFILIALEN EN DEPOTS 3798 (ïngez. Med.) Voetgangers en wielrijders hebben op drukke dagen een eigen controlehek op het vliegveld, op andere tijden zullen zij ge bruik maken van dat voor auto's. Uit het voorgaande blijkt wel. dat het hooggelegen verkeersplein zeer druk kan worden en dat de verschillende verkeers- richtingen elkaar dan snijden, hetgeen on der omstandigheden gevaar kan opleveren. Een in werkelijkheid kruisingsvrij knoop punt zou hier zeker niet misplaatst zijn geweest. Het huidige verkeer is reeds aan zienlijk en zal over reeds luttele jaren nog aanmerkelijk toenemen, wanneer de tra verse door Rotterdam ls voltooid en de weg naar Burgerveen kan worden bereden. Het geheele werk, dat 16 Mei 1.1. werd aanbesteed, zal 70 weken na den datum van aanvang moeten zijn voltooid, dus na jaar 1940. In dien tusschentljd zal het verkeer ter plaatse tijdelijk worden omgelegd. Deze omlegging voorziet in een rijwegbreedte van 12 M. en in 2 parallelwegen voor wiel rijders, voetgangers, enz. Een uitstekende maatregel, welke is ge nomen in het belang van de verkeersvei ligheid, is de bepaling, dat de vrachtauto's welke de materialen voor de werken aan voeren, den rijksweg in de omlegging op straffe van boete niet mogen kruisen, noch hierop linksafrijden of van de linkerzijde oprijden; niettegenstaande auto's uit de richting Hoornbrug daartoe een omweg moeten maken over Delft, zal dit naar de meening van de KNAC. ruimschoots op wegen tegen het feit, dat hierdoor vele on gelukken zullen worden voorkomen. Een regeling ter navolging! (CM //f/„ü// ïot/fld' OP HET BLIKJE VELERLEI KNAX-RECEPTEN U.K.31-0409* 3*800 (Ingez. Med.) VLIEGONGEVALLEN. Gistermiddag is bü Constanz een passagiers vliegtuig van de ..Suisse Air", dat op de liin ZurichWeenen vloog, neergestort. De bestuur der, de radio-telegrafist, een employé der lucht vaartmaatschappij en drie passagiers uit Weenen kwamen om het leven. Een Italiaansch militair vliegtuig is door onbe kende oorzaak in de nabijheid van Jesi. In de provincie Ancona, neergestort. De vier inzitten den kwamen om het leven. SCHEMA VERKEERSPLEIN BIJ YPENBURG ii Paar h ,aure' en Oliver Hardy, hét film- i Men ziet hen hier met Dennis King als at reeds zoo menig succes achter ..Fra Diavolo" (Markies de San Marco) heeft, speelt deze week in „Fra in een der komische scènes, onder regie va:i .oto Hal Roach. EEN PRINSES BEATR1X-FILMPJE. Het filmpje, dat Z.K.H. Prins Bernhard van de kleine Prinses Beatrix heeft ver vaardigd. is bij zijn vertooning in de Neder landsche bioscopen als een blijde verrassing door het publiek begroet. Met deze film is het ons veroorloofd een blik te slaan in het intieme huiselijk geluk van het Prinselijk Paar en de kleine Prin ses te volgen op haar eerste wankele schreden en in al die lieftallige gestes, die nu eenmaal de bekoorlijkheid van den kleuter uitmaken. Het is de pretentielooze weergave van een eenvoudig stukje huiselijk geluk, dat dit filmpje als het ware iets geeft van Victors Hugo's „Als het kindje binnen komt" en waarin ieder de zonnige tafereel tjes terug vindt, welke in den eigen kring soms zooveel liefs en genoegen kunnen schenken. Daardoor is ook het succes van deze ca. tien minuten lange rolprent verklaarbaar. Er wordt een hooge eer in gesteld, dat het Prinselijk Paar zijn dochtertje via de film, vervaardigd door den Prinselijken Cineast zelf, in de Nederlandsche bioscopen aan het volk heeft willen presenteeren. Dank zij de bemoeiingen van het Hoofd bestuur van den Ned. Bioscoopbond heeft de Prins immers goedgevonden, dat het filmpje, dat reeds popula'rweg Prinses Beatrlx-film genoemd wordt, in de Neder landsche bioscopen wordt vertoond op voorwaarde, dat de totale opbrengst, welke door het Hoofdbestuur gefixeerd is op een bepaald bedrag ten goede komt aan ont- spannings- er. ontwikkeiingsdoele'nden ten behoeve van militairen. In de week. aanvangende heden zullen ca 45 bioscooptheaters het Prinses Beatrix- filmpje in hun programma opnemen en in de daarop volgende weken zullen ongetwij feld noc vele bioscopen volgen, die het publiek deze bijzondere attractie zullen bieden. ANTON POINTNER. De man dte steeds onaangename menschen vertolkt. Men vindt Anten Pointner's naam reeds in de bioscoopprogramma's van 1922. Hij werkte ongeveer in alle Duitsche studio's. In Hollywood heeft hij zelfs voor de camera en microfoon gestaan. En ofschoon er tegen woordig heelemaal geen stomme films meer worden gemaakt, heeft Pointner tooh een J stomme rol te vervullen in de nieuwe Tobis- film „Renate en het kwartet". Vroeger, tijdens de opnamen der stomme film. mocht Pointner praten zooveel hij wilde, het kwam er toen niet op aan, want men hoorde er niets van. Maar nu heeft hij in bovengenoemde film een rol, waarin hij géén enkel woord mag spreken. Op alle andere manieren mag hij geluiden voort brengen. zooveel hij maar wil. „Wil" is niet juist. „Moet" ware beter, want dat hoort zoo bij zijn rol. Waar en wanneer hij ergens verschijnt, moet hij door een voortdurend hoesten, kuchen en keelschrapen iedere conversatie onmogelijk maken en de aan wezigen op de vlucht jagen. Zoo zit hij bij voorbeeld in den gezelligen j salon, dien de eigenaar van het landhuis- j hotel „De Leeuwerik" voor zijn gasten zoo I gemoedelijk heeft ingericht, zonder eenige belangstelling voor zijn medemenschen. Aan hetzelfde tafeltje zit eveneens een jong paartje, echte tortelduifjes, die alleen maar oog en oor hebben voor elkaar. Zij denken, dat de man opzettelijk geen notitie van hen neemt om hen niet te storen. Tot zijn gekreun een aanvang neemt. Zijn hoest buien doen hen rillen, zijn keelgeschraap overvalt hen als een steen in een stillen vijver. Het vervelende heerschap blijft eenvoudigweg zitten, zonder iets te gebrui ken, als de kwaadaardigheid in persoon. Of wordt hij misschien gedreven door overdre ven ijdelheid? Wil hij op deze manier de aandacht op zich vestigen? Hij blijft geen moment rustig zitten. Hij heeft voortdurend iets aan zijn kieeren in orde te brengen. Hij trekt- aan zijn das, die volgens zijn mee ning niet goed zit, maar in werkelijkheid héél keurig zit, hij wipt met zijn vinvers onzichtbare pluisjes van zijn jas of hij trekt aan zijn manchetten, die meer dan vol doende uit zijn mouwen steken. Onderwtil kucht, hoest en schraapt hij van je welst'e. Van verontschuldigingen is geen sprake, noch van verklaringen over zijn merkwaar dig gedrag. Hij blijft eenvoudig zitten en stoort. Een eigenaardige rol. Men wil er meer van weten en slaat dus het programma op: De hoester - Anton Pointner Een ander maal treffen wij Anton Point ner aan in de Tobis-ateliers te Jchannisthal Hij is volkomen veranderd. De zwijgzame kucher en hoester is nu een echte klets majoor. Minder onaangenaam! Integendeel! Dubbel! Wat heeft die ongelukkige Hans Moser van hem te verduren! Naast hem is Pointner als een reus uit een sprookje. Pointner is het type van den geüjkhebber en ruziezoeker. Hij loopt met hooge borst door het leven en iedereen voor de voeten. Hans Moser is zijn geliefd slachtoffer. Anton Pointner maakt zich dus ten twee den male onbemind in een film daar zijn rol het van hem verlangt. In „Renate en het kwartet" en nu weer in „Das Ekei" (Een onaangenaam menscht, een Tobis- film onder regie van Hans Deppe. Deze film. waarin de bekende Hans Moser de hoofdrol speelt, verschijnt binnenkort.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13