LEfDSCH DAGBLAD - Tweede Btad Donderdag 20 Juli 1939 Gemeenteraad Katwijk HB[5-)(CEÏH METSJE MET' DE ZWAVELSTOKKEN Idem 52 p., 3. H. H. Pels id. 51 p., 4. G. den Braver, Leiderdorp 51 p„ 5. W. Vroegrijp Hazerswoude 50 p., 6. Th. Nagtegaal Lei derdorp 45 p„ 7. G. C. Diephout Benthui zen 47 p„ 8. J. Nagtegaal Leiderdorp, 45 p Groep B.1. A Mets Benthuizen 51 p2. J. Ravensbergen, Koudekerk 51 p., 3. C Nagtegaal Leiderdorp 49 p.. 4. Cor Verkleij Hazerswoude 47 p., 5. C. de Wit Koudekerk d. Rijn 46 p., 6. J. Rijkaart Hazerswoude 46 p., 7. T. Hoogendoorn 46 p., 8 L Dorre- paal, Koudekerk 45 p., 9. N. J. Kapteln, Hazerswoude 45 p., 10. A. de Kort idem, 45 punten. C 1. A. Hoogendoorn, Hazerswoude 50 p., 2. L. van Teijllngen Zoeterwoude 49 p.. 3 C. D. Olljslager ld. 48 p., 4. H. Oostdam id. 47 p.. 5 G. van Vliet Hazerswoude 46 p.. A. Sehalkers Leiderdorp 43 p. Vrije baan: 1. W. Vroegnjk. 2. J. H Pels, 3 J. Dekker, 4. M. Klomp, 5. C. R van Velzen. 6. A. Hoogendoorn, 7. C Verkleij. 8. C. Nagtegaal, 9. C. Verdegaal, 10. J. Ver- bree. Revolverwedstrijd: 1. A. van Remmen, 2. G. C. Diephout. 3 J. Dekker, 4. J. Nagte gaal, 5. Mr. J. A. S. Holland, H. J. A. A. Smeets. Aanwezig waren de burgemeesters van Hazerswoude, Benthuizen, Zoeterwoude en Leiderdorp. ALPHEN. Een overpadkwestie met merkwaardige autoritten. Zooals velen zich zullen herinneren, be staat reeds eemge jaren een kwestie tus schen mej. v. Z. en de Ia. v. VI. aan de Hooftstraat over een overpad. Langs het huis van de Juffrouw loopt een poort, die de eigenaar van de firma moet passeeren wil deze per auto de garage bereiken. Reeds talrijke keeren is deze poort, waarvan een gedeelte aan de juffrouw moet behooren aanleiding geweest tot oneenigheld omdat door het aanbrengen van hindernissen ge tracht werd de firma het passeeren met auto's te beletten. Zelfs zijn de politie en de strafrechter reeds aan een en ander te pas gekomen, doch ook hiermede is de strijd nog niet beëindigd. Integendeel: zij Is thans opnieuw opgelaaid en wel op bij zondere wijze, zoodat telkens wanneer een of andere auto de poort moet passeeren talrijke buurtbewoners komen zien hoe een en ander zal verloopen. De juffrouw heeft groote kuilen gegraven die men daarna vol heeft laten loopen met water, om het passeeren onmogelijk te maken. Ook de fa. V. bleek vindingrijk en wist zich aan dien gewijzigden toestand aan te pas sen door in de kuilen bussen te deponeeren en daaroveT planken te leggen, zoodat, zij ;het niet gemakkelijk, toch kon worden ge poseerd. Gistermorgen was het hetzelfde spel, doch thans had de firma V. bovendien noe eenige palen of balken over het gat zelegd Tot nu toe heeft de politie zich nog niet. met deze zaak ingelaten, daar liei, in hoofdzaak een civiele kwestie schijnt te I betreffen. Autobotsing. Op den Kortstcekterweg kwamen twee personenauto's afkomstig uit Zwammerdam en Rotterdam met elkaar in botsing, waar op jciac wa c.js i ..uiga en et een kraanwagen moesten worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Onze plaatsgenoot J. M. Borgers be haalde op het Pensionaat St. Louis te Amersfoort het Mulodiploma B. Naar wij bij informatie vernamen, Is de toestand van den zoon van den land bouwer van Zwieten, die gisteren door een stier was aangevallen, thans naar omstan digheden redelijk Hij heeft een arm en eenige ribben gebroken. Tot concierge van het Groene Kruis- gebouw in de vacature mej. v. Erk is be noemd mej. Valster van Naaldwijk. Onze plaatsgenoot de heer M. Stapper slaagde te Gouda en Den Haag voor het examen boekhouden afgenomen door Ver van Leeraren en Mercurius. Voor het Mercurius diploma boek houden te 'sGravenhage slaagden onze plaatsgenooten de heeren J. Beider en J Kersbergen. Bij de examens vanwege de vereeni- ging van leeraren in de handelsweten schappen, slaagden oa. voor Engelsche Handelscorrespondentie mej. D. K. M Ver donk. voor Ned Handelscorrespondentie de heer H. Bergshoeff, beiden alhier en voor boekhouden de heer J. Beider te Bode graven. De Commissie is geheel voldaan over Na behandeling van belastingreclames haar reis en ervan overtuigd dat de en een wijziging der gemeentebegrootlng plannen voor Katwijk met zorg zijn sa- 1839. volgde het voorstel tot het aangaan i van twee geldleeningen, in verband met menges eld en de juiste oplossing van decls reedsbpiaats gehad hebbende en deels dc vuilverwijdering zullen brengen. n0g in uitvoering komende uitbreidingswer- Evcnzcer spreekt zij als haar overtui- ken van het Electricileits- en Gasbedrijf, ging uit dat van rook, roet, vlicgasch of resP bedragende f. 50.000.— en f. 70.000 stank eccn hinder /al worden onder De CoöP Boerenleenbank is bereid de totale sianK geen Hinder zal worden onder- ]eening ad f 120.000— te verstrekken tegen vonoen. j een rer^e van 3 1/4-. 0t zulks onder zekere De heer C. van Rijs zeide geïnformeerd te vo°rwaaröen. B^en W. achten de gevraagde hebben te Amersfoort en te Amstelveen. De ren5e- &eiet op den huldigen rentekoers al- schriftelijke mededeelingen zijn niet zoo ïf»?5?s en stellen voor °P deze aan" gunstig als de commissie voorlegt. Spr juicht .ng &aan het systeem van vuilverwijdering toe, doch "c n dan niet in de kom der gemeente. Een sor- teerplaats zal noodig zijn van oud ijzer. Spr. verwijst naar het ongelukkig contract van Leiden met de waterleiding en waar schuwt. dat de nakomelingen zich niet zul len moeten beklagen over deze aangelegen heid. De heer Schoneveld vraagt of een zekere heer Noort te Leiden niet aangebo den heeft het vuil op te halen. Spr. rekent de kosten op f. 10500 p. j. De heer v d. Marei is nog zeer bevreesd om te besluiten volgens het voorstel van B. en W. en wil het Aldus besloten. Voorts is het noodzakelijk een geldlee- ning aan te gaan van f. 150.000.in ver band met aankoop, onteigening en egali- seeren van gronden ten laste van het Grondbedrijf en zulks ter gedeeltelijke be strijding der hieraan verbonden kosten. De totale lasten bedragen voor de onteigening van gronden in „Nieuw Zuid" f. 50399.01, voor egaliseeren van gronden in „Nieuw Zuid" f. 51.000.en voor aankoop van terreinen ten Noorden van den Zeeweg f. 80455.60, in totaal f. 181854.61. Door be- een jaar probeeren op andere wijze, b.v. middeling van het Bankierskantoor Staal breng de vuilverbranding aan de grens van en Co- _f?cn Haag. ontvingen B. en W. Noordwijk. (De voorzitter merkt od: „Er is e?n aanbieding tot het verstrekken oer lee- altijd nog een hinderwet!") ning ad f. 150.000.tegen 3' 2"onder be- Ook de heer v. Tongeren is nog bevreesd Paaloe voorwaarden. Het Bankierskantoor en wil bouwen buiten de kom. liever nog berekent 1 8" provisie. B. en V»stellen voor buiten het uitbreidingsplan. hierop in te gaan. Conform dit voorstel be- Dr. Hueting licht als commissielid deze slot€n. zaak nog eens toe en beveelt het voorstel B en w- stellen vervolgens voor tot toe- aan. Ook de heer J. v. d. Perk en de heer treding tot de gemeenschappelijke regeling Hoek. Nog enkele leden voeren het woordtot onderlinge hulpverleening in geval van doch nieuwe gezichtspunten komen niet brand. Bereids zijn 100 gemeenten tot deze naar voren. Ophalen door genoemden heer Fueling overgegaan. De contributie voor BOSKOOP. Door onachtzaamheid van den wiel rijder had gistermiddag aan den Zijdeweg, ter hoogte van het raadhuis een aanrijding plaats tusschen den wielrijder S. en een passeerende auto. Door s terk remmen wist de chauffeur zijn wagen spoedig tot stilstand te brengen, waardoor S. alleen een hoofdwonde opliep. Na door den dokter te zijn verbonden kon IS. huiswaarts keeren. VERKOOP EN AANKOOP VAN GROND DE ARBEIDERSWONINGBOUW HET VOORSTEL DEP VIP7-VERWIJDERING THANS A \"~FNOMEN GELDLEENINGEN. De Raad van Katwijk vergaderde gister- bezwaren tegen vuilverbranding in het mid- avond. Voorzitter was Burgemeester Wol- den van de bebouwing van Katwijk, dringh v. d. Hoop. Afwezig met kennisge- Deze commissie bestond uit de heeren: J. ving de heer B.v.d.Bent, M. v. 't Wout en Dubbeldam, dr. J. Hueting, J. van der Perk. D Meerburg. De voorzitter deelt mede d«t J Hoek en B. van der Bent Verder namen de heer B v. d. Bent afwezig is wegens em- deel aan de excursie de heeren: D. C. O. stige ziekte. Spr. hoopt, dat hij weer spoe- Boekhoven. Ir. J. H. de Bruyn, ir. F de Pont, dig In zijn gezin zal zijn en gezond moge E. A. van Daalen en ir. C. A. Doets. terugkeeren. De voorzitter doet dan mede- Eerst is een bezoek gebracht aan de vuil- Noort te Leiden heeft vele bezwaren. Bij dicht water b.v. is de ellende niet te over zien. Bovendien zou een af laadplaats ge zocht en gemaakt moeten worden en het is veel duurder. Na lange discussie werd dan besloten met 95 stemmen volgens het voorstel van B. en W. Tegen stemden de heeren C. v. Rijs, J. G. Schoneveld. H. W. Grimbergen, C. v. Tongeren en M. v. d. Marei. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van het „Rijnlands Lyceum'' te Was senaar om een gemeentelijke subsidie te mogen ontvangen in het exploitatietekort (n.l. f.100.per uit Katwijk daar school gaande leerling, terwijl er uit Katwijk 1 leerling dit jaar op die school zal worden toegelaten), stellen B. en W. voor, deze aan vrage goed te keuren. Uit den inhoud van het overgelegde prospectus, mag worden ge concludeerd. aldus B. en W., dat deze school in een behoefte voorziet. Ook Wassenaar, Voorschoten en Oegstgeest gingen tot het verleenen van een subsidie over. Z. h. st. en zonder discussie aldus besloten Hierop werden vastgesteld de uitkeerin- gen ex art. 104 der L.O.-wct 1920 en de vaststelling der vergoeding ingevolge art. 101 der L. O.-wet 1920 over 1935. Eveneens werden vastgesteld de bedragen bedoeld in art. 55 der L. O.-wet 1920 over 1938 voor de openbare school voor gewoon lager onderwijs. Katwijk bedraagt f. 1.80 per 1000 inwoners. De kosten der eigenlijke hulpverleening zijn uitvoerig vervat in de gemeenschappelijke regeling. De heer J. G. Schoneveld vraagt naar de directe voordeelen. De voorzitter meent: lo de ethische voordeelen en 2o. het feit dat later, na brand, zooals dikwijls gebeurt, geen moeilijkheden zijn op te lossen. Aldus besloten. Krachtens art. 21 van de Drankwet kan op voorstel van Ged. Staten door de Kroon worden bepaald, dat op grond van bijzon dere plaatselijke omstandigheden de split sing der vergunningen in tap- en slijtver- gunningen niet van toepassing zal zijn op een bepaald aangewezen deel eener gemeen te met een bebouwde kom van meer dan 5000 inwoners, indien dat deel buiten die kom ligt cn zelf geen bebouwde kom van meer dan 5000 inwoners bevat. B. en W. ge ven in overweging Ged. Staten te verzoeken wel te willen bevorderen, dat voor Katwijk aan den Rijn opnieuw dit artikel der Drank wet worde toegepast. De heer van Rijs merkt op dat onlangs bij de behandeling van een soortgelijk voor stel voor Katwijk aan Zee het badbedrijf een rol speelde. Nu. voor Katwijk a. d. Rijn, spelen de belangen van de inwoners, de be trokkenen een rol. Spr. noemt dit een meten met twee maten. Het voorstel werd aange nomen. Onderzoek van de geloofsbrieven der of 14 Juni 1939 gekozen raadsleden. Een com missie bestaande uit de heeren v. d. Zwan. Grimbergen en v. d. Perk adviseerde bij monde van den heer H. W. Grimbergen, tot toelating van de gekozen raadsleden Aldus besloten. Voordat de rondvraag aan de orde kwam hield de voorzitter een rede waarin hij er o.a.opwees. dat de afgeloopen periode van 4 jaren zich gekenmerkt heeft door een voort durende worsteling om onder steeds moei lijker omstandigheden de begrootingen slui tend te houden zonder het laatste restje van onze plaatselijke vrijheid en beschik kingsrecht te verspelen. Ongetwijfeld is het lofwaardig dat uw College in dat streven geslaagd is, ja zoozeer geslaagd, dat wij niet aan onze laatste reserve, een nog mogelijke belastingverhooging. hebben behoeven te raken. Bedriegen de teekenen niet. dan is er aan het einde van uw zittingsperiode wat de gemeente-financiën aangaat een lichte ontspanning merkbaar, zoodat de vooruit zichten voor de naaste toekomst iets beter zijn dan voorheen. Niettegenstaande den druk der tijden heeft uw college niet stil gezeten, maar leiding weten te geven aan den snellen groei op elk gebied in deze ge meente: het behoeft geen betoog dat niet aan alle wenschen is voldaan: ja. dat zeer ernstige wenschen onvervuld zijn gebleven, waarbij ik vooral denk aan de woningsa- neering er. het nijverheidsonderwijs. Het moge u echter een geruststelling zijn. dat aan deze belangrijke zaken uw opvolgers gelegenheid zullen krijgen te blijven arbei den. Spr dankte hierop de raadsleden voor hun arbeid in het bijzonder dr. Hueting en den heer van der Perk, die niet terug keeren, voor hun uitmuntende adviezen. Ook memoreerde spr. de verdiensten van dr. Lodder en de heeren van der Bent en van 't Wout. In zijn afscheidswoord memo reerde spr. ook zijn medewerkers in het da- gelijksch bestuur. Op een vraag van den heer v. d. Bent be treffende het contractloon bij de rijwielpa den in het duin, zeide de voorzitter dat zulks onder wegenbouw gerangschikt is en dat daar dit uurloon is ingevoerd. De heer M. v. d. Marei vroeg of B. en W. geen kennis droegen van het uitbaggeren op 4 M. diepte van de Buitenwatering en of B. en W. niet konden bewerkstelligen dat zulks thans in het drukke seizoen niet doorging. De heer van Tongeren had dezelfde vraag. De voor zitter zeide dat alles zonder medeweten van B. en W. is geschied. Dat zulks thans en onverwachts geschiedde zal wel een bijzon dere oorzaak hebben waarover de raads leden zich ook wel een gedachte zullen heb ben gevormd. In ieder geval heeft het ge meentebestuur er geen zeggenschap in en Rijnland beschouwt het als een Water- schapsbelang. B. en W. zullen alsnog trach ten gedaan te krijgen, dat gewacht wordt tot na het badseizoen. De heer Jac. van Elk vroeg waarom de boomen. die aan iepziekte lijden, niet eerder gerooid worden. De voorzitter zeide. dat de gemeente-tuinman druk bezig is. eerst te katwijk aan Zee, thans te Katwijk a. d.Rijn deeling van correspondentie met Den Haag over de gevraagde loonsverhooging bij de college heeft bij deze pogingen geen sufccts gehad. Een telegram is verzonden op den verjaardag van Prins Bernhard Het ge meentebestuur heeft een dankschrijven hierop terugontvangen. Na vaststelling der notulen volgde 't voorstel tot vaststelling van algemeene voorwaarden betreffende den verkoop van bouwgrond. De heer van Rijs kon zich met dit voorstel niet vereenigen en B en W. waren niet bij machte den heer van Rijs te overtuigen dat eigenlijk alles bij het oude bleef en dat het alleen een bezui niging was door verkorting van de acten. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen, doch dc heer van Rijs wilde geacht worden te hebben tegengestemd. Een voorstel tot verkoop van grond aan de gebr. v. d. Plas, N. J. van Duyvenbode. A. Haasnoot, G. de Best J. A.zn.. J. Hou- waard, W. Vooys en A. Verdoes werd met alg. st. aangenomen nadat een heftig debat gevoerd was tusschen de heeren van Rijs en Schoneveld eenerzijds en den voorzitter en den heer van Tongeren anderzijds, waar bij eerstgenoemde heeren het college van B. en W. en vorige raadscollege's verweet schromelijk tekort te zijn geschoten in den arbeiderswoningbouw. De heer v. Rijs vond het een schandaal om een dergelijke grond- politiek te voeren waardoor schromelijk hooge winsten werden gemaakt. De voorzit ter merkte op. dat de duurte veroorzaakt is door de hooge eischen en de wetten en voorschriften van hoogerhand opgelegd. De heer van Tongeren zeide. dat de reserve is gemaakt met den goedkoopen grond en goedkoope materialen bij den bouw der wo ningen in de Noord. De middenprljs der wo ningen van de Bouwvereeniging is, aldus de voorzitter f3.52, goedkooper dan ergens anders in de omgeving en dit doet zelfs schade om hooger uurloon te verkrijgen op het vliegveld. Tenslotte werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Dan volgde het voorstel tot aankoop van grond ten Noorden van den Zeeweg. Dit be treft de gronden, gelegen ten noorden van de trambaan in Duinoord, bekend als het „Witte Hek". B en W. zijn met de N V. „Het Witte Hek" tot overeenstemming gekomen tot aankoop a f. 1.90 per M2, onder voor waarde, dat de Fa. D. Parlevliet Lzn., de gronden ontvangt gedurende 2 jaren ln huur voor f 500.per jaar. zulks onder zekere bepalingen. Voorts deelen B. en W. mede verbranding te Amersfoort. Daar was de oven juist in revisie waardoor het mogelijk werkzaamheden op het vliegveld, doch hetr -was den oven van binnen en van buiten bezien. Gebleken is dat na een 7 a 8-jarig I bedrijf géén gebreken aan den oven voor kwamen. De roosters zijn als nieuw. De di recteur van de Gemeentereiniging te Amers foort. de heer Beenhakker, deelde mede dat het onderhoud van den oven, de gebouwen en mechanische inrichting per jaar niet meer dan f. 700.— a f800— eischt. Amers foort is een gemeente van ruim 50.000 zielen De oven heeft nimmer moeite of bezwaar gegeven. Nooit is eenige klacht ontvangen over stank of stof. Zelfs achtten de hoogste autoriteiten het geen bezwaar naast de vuil verbranding een abattoir te bouwen zooals ook is geschied. Een onzer Commissieleden de heer J. Hoek heeft de moeite genomen bulten de Commissie om, informatiën te nemen bij de direct omwonenden, die hem mededeelden dat ze van de vuilverbranding nooit eenige overlast ervoeren, ook niet van stank of stof. De heer Beenhakker achtte de Katwijk- sche plannen een bijzonder goede oplossing. De t>eide cellen van Katwijk zijn te samen grooter dan die van Amersfoort, hetgeen be- teekent dat het verbrandingsproces in Kat wijk ongeveer 2 maal zoo veel tijd gelaten wordt dan te Amersfoort. De verbranding is dus rustiger, niet geforceerd, hetgeen de vorming van vliegasch voorkomt en het neerslaan daarvan bevordert. Verder is de schoorsteen te Katwijk 5 M. hooger gepro jecteerd dan te Amersfoort, hetgeen de ver spreiding van de verbrandingsproducten be vordert. Wordt dus in Amersfoort géén hinder in welken vorm ook ondervonden, in Katwijk zijn de getroffen maatregelen tegen eventueelen hinder nog belangrijk omvangrijker dan te Amersfoort. Van Amersfoort ging de tocht naar Am stelveen, waar een oven in gebruik is voor een gemeente van 18 a 19000 zielen. Vermel denswaard is dat bij aankomst bij den vuil verbrandingsoven, in de auto de opmerking werd gemaakt dat ook deze oven wel bulten gebruik zou zijn, aangezien uit den schoor steen niets ontweek. Alras bleek echter dat de oven in vol bedrijf was, zóó zelfs dat in één cel 90 M3 vuil per werkdag van 81/, uur werd vernietigd, hetgeen tegenover de plannen van Katwijk beteekent dat de oven met bijna 300°'» overbelast werkte, i Immers wordt in Katwijk gerekend met 35 M3 vuil per werkdag in een grootere cel dan te Amstelveen). Copyright P. I. B. Boa 6 Coponhogen De laatste dag van het jaarVrwselijk koud was het toen de avond begon te vallen. Het had gesneeuwd en in de witte vacht, die de straten bedekte, liep een meisje, een klein, arm meisje op bloote voeten. Ja, ze had pantoffels aan gehad, toen ze van huis was gegaan, maar die hielpen niet veel, want de pantoffels waren het; laatst door haar moeder gedragen en haar dus veel en veel te groot. dat zij naast het bouwcomplex „Het Witte De oven bestaat daar uit één cel die alle Hek" gelegen gronden van de erven F. D vuil verwerken moet en heeft een schoor- Ouwehand kunnen aankoopen tegen f. 1.20 steen van 30 M. hoog. Ondanks deze zware per M2, eveneens onder bepaalde voorwaar- j overbelasting is van stof of stank niets ge- den. Deze aankoopen geschieden in het be- constateerd. Een regenscherm in den lang van de volkshuisvesting. De heer van Rijs vroeg, of de raad mede zeggenschap zal hebben in de egalisatie werkzaamheden en de aanbesteding het geen de voorzitter toezegde. Aldus werd dan besloten. Vervolgens was wederom aan de orde Het meisje had de pantoffels verloren, toen ze haastig weg moest II De eene pantoffel had zrj niet terug kunnen vinden en de anderè springen om een tweetal rijtuigen, die zeer snel reden, te ontwijken. was door een straatjongen meegenomen» die zei, dat hjj hem Voor wieg wilde gebruiken, als hjj later zelf kinderen had. schoorsteen voor stofvangen werd niet ge bruikt en bleek geheel overbodig. In Kat wijk worden 70 M3 vuil per dag verwacht cn daarvoor is een oven ontworpen van 2 cellen waarvan elke cel grooter is dan de cel die Amstelveen gebruikt. De schoorsteen is bovendien 10 M. hooger ontworpen dan te I Amstelveen. Ook heeft de Commissie gecon- net belangrijke voorstel met betrekking stateerd dat in de Katwijksche plannen tot de vuilverwijdering, waarover in de méér en afdoend gerekend is met een hy- vorige Raadszitting géén besluit was ge- giënische verwerking van het vuil dan in Amersfoort en Amstelveen. Moet in die plaatsen het voor den oven gestorte vuil in den oven gebracht worden met hand kracht, te Katwijk zal het vuil langs me- chanischen weg in den oven gebracht worden. J nomen. Volgens toen door den Raad genomen de cisie heeft thans een Commissie uit de Com- jjussie's van Fabricage en voor de Bedrijven ten onderzoek ingesteld naar de geopperde Daar liep het meisje nu op voetjes, die rood en blauw van dc koude wr.ren. In haar boezelaar had zij een aantal zwavelstokken, terwijl zij één bosje in haar hand hield. Niemand had tot nu toe echter iets vaD haar willen koopeu. Zij had honger en werd hoe langer hoe kouder. Het begon weer te sneeuwen en de witte vlokken vielen op haar blonde haar, dat zoo aardig om haar hoofdje krulde. Uit alle ramen scheen licht naar buiten en overal rook het zoo heerlijk naar gebraden gans. Het was immers Oudejaarsavond* 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7