LAATSTE BERICHTEN IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 20 Juli 1939 De strijd in het Verre Oosten 22444 VISSCHERIJ-BERICHTEN Tweede oefenvlucht boven Frankrijk Craigie bij Arita Binnenland LUCHTVAART LAND- EN TUINBOUW ELTAX 886 Buitenland De New-Yorksche wereldtentoonstelling Ernstig incident bij Danzig Gezonde voeten met SK A 4S ïtilft VACANTIE-ADRES DAGBLADRECLAME SPORT FAILLISSEMENTEN ENGELAND Een honderdtal Britsche bombardements vliegtuigen. waaronder Wellington-, Whit ley- en Blenheimbommenwerpers, heeft gis teren een tweede oefenvlucht over langen afstand boven Frankrijk gemaakt tot aan Marseille een vlucht van 1500 mijl. Kapitein Balfour, de onderstaatssecretaris van luchtvaart, maakte deel uit van de be manning van een der Wellingtonbommen werpers, die aan den tocht deelnamen. In 8' i uur is de tocht heen en terug vol bracht, hoewel het weer niet zeer gunstig was. De vacantie van het Parlement. Chamberlain deelde in het Lagerhuis mee dat het in het voornemen der regeering ligt om Vrijdag 4 Aug. met zomervacantie te gaan. De premier hoopte dat het Huis zou willen meewerken om voor dien datum ook nog de financieele regeling met Polen af te handelen. Greenwood en Henderson zeiden, dat zij het werkprogram nog nooit in de war had den gestuurd maar dat het Huis niet op vacantie moest gaan voor tenminste het re sultaat van de besprekingen te Moskou en te Tokio bekend was. Sinclair ging namens de liberale oppositie nog een stapje verder en betoogde dat het een schandaal was als iemand aan vacantie dacht nu de interna tionale toestand zoo ernstig was als op het oogenblik met hoogspanning te Danzig, Moskou. Palestina en China. Chamberlain zeide dat het Huis natuur lijk bijeengeroepen zou worden als iets bij zonders zou geschieden, maar men kon toch de vacantie daarvoor niet blijven uitstellen. In tweede lezing is de wet tot steun aan de Britsche scheepvaart goedgekeurd. De conservatief Marsden pleitte voor een definitieve hulp aan de kustvaart teneinde te kunnen concurreeren met de buitenlan ders in de Britsche wateren. Hij voegde hieraan toe. dat er niet minder vraag is naar kustvaart, doch hierin wordt grooten- deels voorzien door de Nederlanders. In 1930 beschikten de Nederlanders over 232 schepen en in 1936 over 1673 schepen in de Britsche wateren. Spr zeide o.a., dat onlangs zelfs een Nederlandsch schip aardappelen heeft vervoerd voor de Britsche oorlogsvloot. Hij stelde voor. dat een ministerie zal worden opgericht, dat verantwoordelijk is voor alle s:heepvaart en dat zorg zal dragen, dat Britsche schepen worden gebruikt Marsden zeide ook, dat kleine schepen voor de kust vaart goedkooper gebouwd kunnen worden in Nederland dan in Engeland. Prins Paul van Zuid-Slavic onderscheiden. Koning George heeft prins-regent Paul van Zuid-Slavië verheven tot ridder in de Orde van den Kouseband. Na de tweede bijeenkomst van Craigie met Arita gistermiddag, die ruim een kwar tier duurde, meldt het Japansche nieuws agentschap, op grond van mededeelingen van bevoegde zijde, dat de atmosfeer, waar in de onderhandelingen plaats vonden even goed was als 's morgens. Er kan ech ter niet gezegd worden dat er eenige voor uitgang gemaakt is. Er is dan ook geen reden tot bijzonder veel optimisme. Men kan echter ook niet zeggen, dat er geen hoop meer zou zijn. In regeertngskringen houdt men zich zeer voorzichtig op de vlakte, ook al heet het dat de verschillen jnog groot zijn. Men heeft de volgende bijeenkomst op morgen gesteld „teneinde tijd te hebben om de zaak verder te overwegen". De Japansche bladen van vanmorgen be vestigen. dat ac uiteenioopendheid der standpunten van Japan en Engeland aan zienlijk blijft Sir Robert Craigie, aldus con- stateeren de bladen, is krachtig gekant te gen zekere eischen. welke het prestige van Engeland raken eh die ingediend zijn door i Arita. hoewel hij openhartig zekere andere eischen heeft aanvaard in een verzoenings- gezinden geest. De conferentie van morgen zal waarschijnlijk beslissend zijn. Van Ja- panschen kant is men, naar de bladen be weren, vastbesloten zich te houden aan de eischen. De Nitsji Nitsji verklaart, dat Arita gekant is tegen ieder compromis be treffende prlncipleele kwesties, waarop Groot-Brittannië zal moeten antwoorden met ja of neen. Chineesch minister terechtgesteld. Naar het Japansche persbureau Domei aan een bericht uit Hongkong van de Jo- mioeri ontleent, is Tsjang Kiang-soe, de minister van verkeerswegen van de Chi- neesche regeering te Tsjoengking. terecht gesteld door een vuurpeloton, nadat hij ter dood was veroordeeld wegens samenzwe ring met Wang Tsjing-wei. den oud-vice- president van de Kwomingtang. die op het oogenblik aan het hoofd staat van de be weging voor het sluiten van vrede met Japan Minister Tsjang had gestudeerd aan de Keijo-unlversitelt te Tokio en werd be schouwd als een van de pro-Japansche staatslieden in het moderne China. H.M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK. HM. de Koningin is te kwart voor twee per auto te Soestdijk aangekomen. De Thetisramp. Rechter Bucknill heeft het gerechtelijk onderzoek inzake den ondergang van de ..Thetis" voor een maand of langer ge schorst, omdat er goede kans is, dat het wrak binnen kort wordt geborgen. Admiraal Sir Martin Dunbar Nasmith, commandant van de oorlogshaven Ports mouth, heeft verklaard, dat de commissie, waarvan hij voorzitter is. reeds verschillen de aanbevelingen heeft gedaan voor de vei ligheid der bemanning van duikbooten. Zoo was de mogelijkheid overwogen de con structie van de achtersteven der duikbooten zoodanig te wijzigen, dat de bemanning daarlangs zou kunnen ontsnappen, indien alleen dat deel van het schip boven water zou uitsteken. Ook zou het mogelijk zijn de luchtcondities aan boord te verbeteren in dien veel menschen aan boord zijn. Een klep voor het brengen binnen het schip van gecomprimeerde lucht zal meer binnen het bereik van den duiker moeten worden gebracht. Nasmith verklaarde, dat verschil lende van deze aanbevelingen reeds in uit voering waren. Voorts zal de bemanning worden geoefend in het gebruik van het Davis-apparaat. Bij proefvaarten zal een duikboot worden vergezeld van een torpe- dobootjager, en een speciale boei meeslee- pen tijdens het duiken. De signaalboeien zullen worden voorzien van telefoonlijnen en van een signaallicht. De deuren in de wa terdichte schotten zullen alle voorzien wor den van een installatie, die snel sluiten mogelijk maakt. Het openen van de binnen- klep van een lanceerbuis zal onmogelijk worden gemaakt zoolang de buitenklep niet dicht is. Andere verbeteringen zijn nog in studie. SCANDINAVIË. Vredes bijeenkomst. Een groot? vredesbijeenkomst zal op 13 August us worden gehouden aan den voet van het vredesmonument, dat opgericht is bij het oude fort van Eda aan de Zweedssh-Ncorschs grens. De ministers van buitenlandsche zaken van Zweden, Nocrwegen, Denemarken en Finland zul- lro waarschijnlijk daarbij aanwezig zijn. r-t 1-hema der bijeenkomst zal ..Noord se V) samenwerking" zijn. De aanleiding tot de bijeenkomst is het 23-jarig bestaan van het monument. Lei ders van Seandinaafsdhe en Finsche vre de organisaties zullen het woord voeren, hun redevoeringen zullen per radio worden uitgezonden. DE POSTVLUCHTEN. De ..Uil" is van Tjililitan naar Nederland vertrokken met 296 Kg. post, 7 Kg. pakketpost en 118 Kg. goederen. Voor tusschentrajecten werden 24 passagiers geboekt, terwijl drie pas sagiers voor tusschentrajecten wegens plaats gebrek moesten worden geweigerd. Hedenmorgen om 6 uur vertrok de „Buizerd" van Schiphol Aan boord van dit vliegtuig be vond zich 389 Kg. briefpost. 9 Kg. pakketpost en 169 Kg vracht. Er zijn acht passgiers aan boord. Onderweg stappen vier passagiers in. DE DRAAI HARTIG HEID VAN KOOL. Dr. Leefmans uit Wageningen geeft kool planters tie volgende waarschuwing: De tweede vlucht van de draaihartmug wordt nu voor lecerf-bloemkool gevaarlijk en spuiten is dus thans raadzaam. Andere kool dan lecerf, die nog in het vatbare stadium verkeert, behoeft alleen op luwe plekken en in de nabijheid van banen of velden met draaiers bespoten te worden. VOORTAAN 3155 (ïnger Med.) DE FRAUDULEUZE HANDEL IN GOUD EN ZILVER. Nog drie aanhoudingen. Het aantal kooplieden van den onwetti- een handel in gouden en zilveren voorwer pen en andere art kelen, met welker ver koop de rechten worden ontdoken, is gis termiddag op het Waterloopleln te Amster dam weer uitgedund. Drie mannen, van wie twee steuntrekkers zijn zijn aange houden. Het onderzoek naar de herkomst van een fiets, welke een hunner op de markt wilde verkoopen. leidde naar een vierde persoon i in wiens woning een groot aantal f etsen cn rijwielonderdeelen werd aangetroffen Of deze laatste goederen van heling af komstig zijn, is echter nog geenszins vast gesteld. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TRUCK MET TRAILER. Een zwaar gewonde. Hedenmorgen om half acht is de onge veer 30-jarige reiziger G. uit Groningen, I door tot nu toe onbekende oorzaak in Vries bij Zuidlareni met zijn auto tegen een stilstaanden stuck met trailer opgereden. De bots'ng was zoo hevig, dat de auto geheel onder den truck terecht kwam. De heer G die alleen in de auto zat. werd met zware verwondingen opgenomen en naar het R K ziekenhuis te Groningen overge bracht De auto werd zwaar beschadigd SLEEPBOOTEN „ZtVARTE ZEE" EN „THAMES" TE ALEXANDRIA. Met 31.000 tons dok der Britsche admiraliteit. De Nederlandsche sleepbooten „Zwarte Zee" en „Thames" van L. Smit en Co.'s in- tennationalen sleepdienst, welke een 31.0UU tons droogdok voor de Engelsche admirali teit van Portsmouth naar Alexandrië sleepten, zijn heden met het dok behouden op haar bestemming aangekomen. De sleepboot „Witte Zee" heeft het transport geconvoyeerd De reis over den ruim 3000 mijl langen afstand heeft 26 dagen geduurd, zoodat een gemiddelde snelheid van 120 mijl per dag behouden is gebleven. De reis heeft zich door gunstig weder gekenmerkt, ter wijl zich geen bijzondere voorvallen hebben voorgedaan. VERLAGING DER LOONEN EN SALARISSEN, Whalen. de president van de wereldten toonstelling te New York heeft medege deeld. dat met ingang van 1 Augustus a.s. de salarissen en loonen van het personeel der wereldtentoonstelling, van hoog tot laag, met 10 procent zullen worden ver minderd Deze maatregel is genomen aangezien op de tentoonstelling weinig bedrijvigheid heersdht en het aantal bezoekers niet zioo groot is ais werd verwacht. Eenige honderden leden van het perso neel zijn ontslagen. Hoewel het Juiste aan tal niet bekend is, wordt gesproken van 500 tot 600, doch het kunnen er ook dui zend of meer zijn. De meeste employé's namen het volgens Reuter nogal kalm op, doch een groep studenten, die bij de af- deeling inlichtingen werkten of als gids optraden, hebben gedemonstreerd. Het verluidt, dat de geheele afdeellng inlich tingen, 'waaraan 276 personen werkten, is opgeheven. De studenten hebben uit protest tegen hun ontslag in het meer van de tentoon stelling in de buurt van het standbeeld vor George Washington gebaad. Zij vormden spreekkoren. Sedert begin Juli komen per dag 100 000 personen minder op de tentoonstelling dan noodlg is om haar te doen rendeeren, DANZIGER SCHIET POOL NEER. Bij Danzig heeft zich een incident voor gedaan. waaromtrent het D.N.B. de vol gende leging geeft Een Danziger beambte heesft op zijn ron de in de richting van het grensstation Pestelau een Poolschen beambte ontmoet, die van Poolsch grondgebied uit zonder voorafgaande sommatie zijn geweer aan legde op den Danziger beambte. De Danziger douanier werd daardoor gsdwongen zijnerzijds van zijn wapen ge bruik te maken en heeft in noodweer op den Poolschen beambte geschoten, direct begaf hij zich naar den blijkbaar gewon den Poolschen beambte om hem te helpen. Op dat oogenblik naderden twee andere Poolsehe grensbeambten, waarop de Dan ziger beambte om verdere botsingen te verhinderen, zich terugtrok en direct mel ding van het voorval maakte. Een nader onderzoek wordt ingesteld. MOREELE HERBEWAPENING. Groote bijeenkomst in Hollywood. Verscheidene duizenden personen, die 25 ianden vertegenwoordigen, hebben gasteren te Hollywood deelgenomen aan de prelimi nairs vergadering voor het congres over moreele herbewapening onder voorzitter schap van dr Frank Buchman. Talrijke telegrammen waren ontvangen, o.m. van Roosevelt. Hoover, Henry Ford enz. In zijn telegram zegt Roosevelt, dat het program tot moreele herbewapening niet zal nalaten het gevaar van een gewapend conflict in de wereld te verminderen „Om doeltreffend te zijn moet de moreele henbewapening den steun van de geheele wereld ontvangen", aldus Roosevelt. Hoover j zegt ln zijn telegram o.m.: „Sinds jaren leeft de wereld ln een atmosfeer van anta gonisme. Het ls van nu af aan onze plicht arbeidsterreinen te zoeken, waar een ge meenschappelijke actie vorm kan aan nemen". Koolzuurhoudende zoutwaterbaden zorgen voor een betere bloedcirculatie. De stoffen, die Uw voeten hinderen, worden afgevoerd. U zult geen last meer hebben van koude- of wintervoeten, van vermoeide of ge zwollen voeten. BADZO-lottbaden doen nieuwe kracht in Uu toeten ttroomen. Koopt nog htdtn bp Uw apotheker of erkende dregitt eert pak BADZO tan 1 Kg. èt 20 rent. ooi- doende voor 3 d 4 voetbaden. Voor kuipbaden pakken van 3 K.G. 43 cl.) N.V KON NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. 3768 (Ingez. Med.) ZUID-AMERIKA. Grensincident tusschen Ecuador en Peru bevestigd. Het grensincident tusschen Ecuador en Peru is thans bevestigd maar zooals daar steeds gebruikelijk ls, geeft men elkaar over en weer de schuld. Ecuador protes teerde dan ook te Lima, Peru te Quito. Of er slachtoffers zijn, ls niet bekend; Peru spreekt over 5 docden, doelt van andere zijde wordt ontkend dat er dooden zijn. Het incident had plaats in een der districten waar de grens niet te best is afgebakend. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. In de Deensohe wateren is het wrak van een Duitsch vliegtuig gezien met het ken- teeken „S. D. 6", drijvend op het water. De uit 4 personen bestaande bemanning is gered. DUITSCHE DESERTEURS. Uit Tolew wordt gemeld, dat wederom vier Duitsohe soldaten zijn gedeserteerd en naar Polen zijn gekomen. Zij hebben de Poolsehe regeering verlof gevraagd in Polen te mogen blijven. Zij beklaagden zich o.m. over de slechte behandeling, welke zij In het Duitsohe leger hadden gehad en ook over slecht voedsel. DE ONDERHANDELINGEN IN TOKIO. Er is bekend geworden, dat W. D Allan, secretaris van de Britsche ambassade in Ohina, op instructie van den Britechen ambassadeur, sir Archibald Kerr, op 10 Juli in Tokio is aangekomen, teneinde sir Ro bert Craigie, den Britschen ambassadeur te Tokio, bij te staan als adviseur bij de Engelsch-Japansche onderhandelingen. GROOTE BRAND IN ANKARA. 20 mlllioen schade. Vannacht is te Ankara. Turkije's hoofd stad. een gToote brand uitgebroken, waarbij tiwintig winkels en tien groote gebouwen, tot een totale waarde van 20 mlllioen fres.. benevens groote voorraden goederen, ver nield werden. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden On derqetee Jee v df week kwartaal A o. abonnf iL'onen h straat wensrhi het ..LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t mopqezonden te hebben aan onderstaand adres: tegen vergoeding van benoodigde portokosten. „Grensland", door J. P Zoomers- Vermeer. Uitgave van Holkema en Warendorf, Amsterdam 1939. Dit ls nog een roman van het oude stempel, gegoten in den vorm van dezen tfjd. De schrijf ster past zich aan! Een beetje spanning in het wisselvallige leven der helden een beetje ver driet ook en tenslotte een goed ein.de, dat. hoe wel het ook niet naar een rustig bestaan kan lelden, toch aan de sympathieke hoofdperso nen innerlijke tevredenheid brengt. Grensland dat is smokkelland en waar ligt de grens tus schen smokkelhandel en diefstal, waar tusschen zelfverdediging en doodslag? De schrijfster kent haar volkje goed en ze is evenals de bewoners zelf van het kleine grensgehucht, vrij van alle sentimentaliteit. Zonder ooit gróf of ruw te worden zegt ze de dingen zooals ze door de menschen beleefd worden, helaas nimmer zoo als ze worden doorvoeld. De beschaafdheid in toon wordt haast tot een fout, waar zij begaan wordt om de gevoelens van den lezer te spa ren ten koste van de innerlijkheid. Daardoor krijgt dit boek een zeker oppervlakkig glijden over de bewogenheid in het zieleleven; het ontroert wel eens even, maar het gaat niet heel diep en heeft men het uit dan hebben leed zoowel als geluk van deze grensbewoners den lezer aangenaam verpoosd. ,.Mordje de Jood", door Maurits Dekker. Uitgave A. W. Bruna Zn. Utrecht 1939. Mordje, Mordechai heet ie eigenlijk, is het type van den voddenjood, symbool van zijn volk waar het de bestaansstrijd en Joodsche „gein" betreft, symbool van den eeuwigen ver schoppeling en rusteloozen zwerver. Maurits Dekker schept dit symbool tot levend vleesch en bloed, maakt het tot slachtoffer van een moderne opgejaagdheid en verbanning. Een fictie van namen en plaatsen maken het den auteur mogelijk zijn scherpe pen den vrijen loop te laten overigens laat het boek niet den minsten twijfel aan den tendens. Het zal bij lezing op velen waarschijnlijk hetzelfde effect hebben als bijvoorbeeld een bezoek aan de Gevangenpoort ln Den Haag. t.w. een sterk ge voel van onpasselijkheid. Het is te waardeeren wanneer een schrijver zijn talent in dienst der menschelijkheid stelt en op zijn eigen wijze het publiek de oogen tracht te openen voor het leed dat de eene mensch den andere aandoet. Of Maurits Dekker zijn geloofsgenooten een dienst bewijst met een verromantlseerlng van gegevens, betwijfelen wij, omdat, het is reeds bij een vroegere bespreking in deze rubriek naar voren gebracht, wij nog te zeer beroerd worden door hetgeen dagelijksch in de wereld politiek plaats vindt, om thans reeds als rustig en objectief lezer daarover een romannetje te kunnen verwerken. ,.Het Klotsende Meer", door Evert Zandstra. Uitgave iopold's Uitg. Mij. Den Haag 1939. Band en om slag teekening van Mohr. Meren hebben hun eigen groote aantrekkings kracht, door de wisseling van het uiterlijk, het peillooze onder den waterspiegel, in den schijn die vaak de werkelijkheid bedriegt. Het klot sende meer speelt in dit verhaal zijn eigen rol en is niet te scheiden van de menschen die aan zijn oevers wonen, er in visschen. er van leven. De zwervende strooper Lot die in de moerassen zijn huis bouwt, er zijn gezin sticht, een natuur wezen van ontembare kracht, dat slechts zijn instincten volgt, ls in den eenvoud van rijn bestaan tevens van een grootheid en sterkte, die zijn leven tot bijna een heldengedicht maakt. Daarnaast staat de mooie, stille figuur van zijn vrouw Hauk. de boerendochter, die zijn land bebouwt, hem kinderen schenkt, bij wie hij na al zijn omzwervingen steeds weer „thuis" komt om er de rust uit haar wezen te peuren, die hij zoo noodig heeft, voor wie hij na haar dood een brandstapel bouwt om haar lijk te ver branden. tegelijk met haar lievelingspaard. Het is goed dat de schrijver ons het proces, dat wegens schending van de begrafeniswet, nood zakelijk daarop volgt, bespaart, het zou te erg uit den toon zijn gevallen, Zoo is dit boek gegroeid tot een epos van water en wind, van menschen uit de stad en menschen uit het „Onland", stuk voor stuk groot en onvergetelijk in hun menschelijkheid, een samensmelting van oerkracht en liefelijk heid, die van alle tijden zijn en zich hier toe vallig afspelen in Friesland. Een goed en sterk en belangrijk boek. C. N. NIEUWE SCHIETPARTIJEN IN PALESTINA. Bij acht schietpartijen, die zich vanoch tend hebben voorgedaan in Palestina, te Tel Aviv, Rehovoth en Petaoh Tikwa en in de omgevin-g dezer plaatsen, zijn vijf Ara bieren gedood en acht gewond. Het in- en uitgaande verkeer naar en van deoe drie steden is verboden. DE OVERSTROOMINGEN IN MEXICO. Zes wijken van de stad Puetola ln Mexico zijn volkomen vernield door de overstroo ming van de San Francisco-rivier. Tot dus verre zijn ruim 100 slachtoffers gemeld. De materieel© schade is onberekenbaar. De autoriteiten organiseeren hulpverleening. RUSSISCHE VLOOTSCHOUW IN DE OOSTZEE. penheden van de Russische vloot, die in de Oostzee oefenen, zijn gisteren door Zhdanof, een lid van het politieke bureau en Kuzneteof, commissaris voor de marine, geschouwd. Kuzne-tzof heeft ln een toespraak ver klaard: „Wij hebben een schitterende vloot gereed, welke zoo noodig het land tot den laatsten druppel bloeds zal verdedigen". Op 24 Juli zal te Moskou een vlootdag worden gehouden, waarbij ook delegaties van de verschillende vlootgroepen aanwezig zullen zijn. JAPAN EN DE SOVJETS. De meeste schepen der Japansche marine bevinden zich thans in hun thuishavens, waar zij met ernstige bezorgdheid de on derdrukking gade slaan van de Japansche vlsschens in de Noordelijke wateren en het personeel van de Japamtsche steenkolen- en petroleumconcessies ln Noord-Sachalin door de sovjets. -De sovjetregeerlng aldus voegt de woordvoerder der Japansche admiraliteit hier aan toe schijnt voornemens te zijn de met Japan gesloten concessie-overeen- kom-sten met betrekking tot de steenkolen- mijnen en oliebronnen in Noord-Sachalin te verloochenen. o n c e n t r e e r op het krachti<jite reclame-middel KORFBAL. „WILSKRACHT" (NIEUWVEEN). „Wilskracht", speelde op eigen terrein tegen een Pernix Combinatie uit Leiden. Leiden was verreweg de meerdere. De rust ging in met 8—1 voor Leiden. Direct na hervatting maakte een onweersbui een einde aan den wedstrijd. Opgeheven wegens gebrek aan actief: S. W. Roman, Leiden. VLAARDINGEN. 20 Juli. Aangevoerd 28 last. Maatjesharing f. 16,30—27,90 en f. 14,80—20. On

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2