STADSNIEUWS BUITENLAND DONDERDAG 20 JULI 1939 No. 24330 de OFFICIEELE KENNISGEVING HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoogieeraarsbenoeming aan Leidsche Universiteit Een nieuwe Andersen Algemeene Toestand Onveranderde situatie te Danzig De besprekingen te Moskou De Duitschers in Tirol en Hongarije De kwestie der vluchtelingen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht De strijd om de neutraliteitswet LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd ztjn. Voor alle andere advertenties 35 ets, per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week (.0.19 Franco per post 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland 0 80 per 3 mnd.> Mr. Dr. C. Westetrate, hoofd van de juridische afdeeling der Coöperatieve Ralffelsenbank te Utrecht, die zooals wij gisteren meldden, als opvolger van wijlen prof. mr. D. van Blom ls be noemd tot gewoon hoogleeraar aan de Leid sche Universiteit, waar hij onderwijs zal geven in de staathuishoudkunde en de sta tistiek. VER. „VOLKSONDERWIJS Comité van actie opgericht. Op initiatief van de Vereen. „Volksonder wijs", is hier ter stede opgericht een Co mité van Actie voor de openbare school. In dit comité hebben zitting voor „Volks onderwijs" de heeren Joh. W. Harting, L. Favier en J. H. van der Valk; voor den Centralen Ouderraad twee nader te benoe men leden: voor het N.O.G. de heeren J. G. Wilterdink, voor den Bond van Ned. On derwijzers de heer J. Wolfslag, voor de M.U.L.O.-vereeniging de heer P M. van Sermondt, voor den Bond van Onderwijze ressen bij het voorbereidend Onderwijs mej. M. H. C. Pels. Prof. Krom. waarnemend voorzitter van „Volksonderwijs", heeft de commissie ge ïnstalleerd waama het bestuur voorloopig werd samengesteld als volgt: De heer J W. Harting. voorzitter: de heer J. Wolfslag, secretaris, De Ridder straat 1: de heer J. G. Wilterdink, pen ningmeester. De geldmiddelen zullen worden bijeenge bracht door de aangesloten organisaties Het comité is aangesloten bij de lande lijke commissie voor de Openbare School. R.K. JONGENSSCHOOL VOOR U.L.O. PIETERSKERKHOF. Op den laatsten dag van de examens voor het MULO-diploma slaagden: C. Verhoogt, Th. v. d. Wereld, B. Kieuwe, W. Snijders. J. Noest, J. Slats en Chr. Noordman. Afgewezen één. COÖPERATIE „VOORUIT". Uitslag van den ballonwedstrijd. De door de Coöp. „Vooruit" op Zaterdag 1 Juli georganiseerde ballonwedstrijd heeft den volgenden uitslag opgeleverd. Van de 1000 opgelaten ballons kwamen er 200 kaar ten aan het Coöperatiekantoor terug. Hier uit blijkt, dat de meeste ballons op de Ve- luwe zijn gedaald. De winnaars waren: H. van Tongeren, 3-Octoberstraat 32, kaart gevonden in Zelhem; N. Boom, Leu venstraat 22, Toldijk; Stiena Blok, Prin senstraat 67, Beek bij Didam; L. van Wijk. Talssantkade 11a, Deventer; Tonnie Brax- hoven, Madoerastraat 7, Klarenbeek; Ma- rietje Polanen, Llndenstraat 27, Velp; Hen- nie Groenewegen, Llndenstraat 45, Apel- door; c. van de Spek, Resedastraat 27. Apeldoorn; J. Glasbergen, Oude Rijn 114. Oudewater: A. van Rossum. Parkstraat 34a. Evijk; B Kok, Waardgracht 42. Renswoude H Schouten, Lage Rijndijk 97. Renswoude; W Giebel. Pioenstraat 27a, Lunteren; H Pouw, Prinsenstraat 116. Ede; R. Guling, Hoefstraat 6, Lunteren; H. van Es, 2e Gor testraat 48, Ede; K. Tisseur, Parkstraat 18, Wolfheze; Corrie Harteveld. Bloemstraat35. Rnenen; J. de Keijzer, Noorderstraat 8, Wolfheze; W, Flanderhijn, Catharijnestraat 1. Eist; Nellie Verhoef, Jan van Houtkade 44 Eist; Gretha de Vos, Van Lennepstraat 7. Rhenen; K. Potters, Lindenstraat 27a. Achterberg (Rheneni; Netty Boerendonk. Leeuwkenstraat 8. Ede; J. Murk, Aioëlaan Ede. Er zullen 15 prijzen en 10 troostprijzen worden toegekend, voornamelijk bestaande Ut boeken. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Maandag 31 dezer hopen onze stadgenoo- ten Jac. Brokaar en mej. Lena van der Steen, wonende Hansenstraat 6b, hun 50-ja- rlge echtvereeniging te herdenken. De bruidegom is ongetwijfeld velen Lei- denaars bekend, daar hij gedurende vele jaren als gas- en waterfitter in dienst was van de firma's de Vries en Stevens en Frankhuyzen. Sedert ongeveer een jaar is hij noodgedwongen ambteloos burger. Mogen voor beiden nog tal van goede ja ren zijn weggelegd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma C. A. Franchimon, Haarlemmer straat 204a, Leiden. Tabakskerverij, tabak en sigarenhandel. Overleden eigenaar: A. B van der Reep, Leiden, d.d. 13 Juli. 1939. Nieuwe eigenaresse: Wed. D. C. van der ReepVan Sonderen. Lelden. Firma C. A. Franchimon. Haarlemmer straat 204, Leiden. Handel in gedistilleerd en wijn. Overleden eigenaar A B. van der Reep, Leiden, dd. 13 Juli 1939. Nieuwe eige naresse: Wed. D. C. van der ReepVan Sonderen, Leiden. Een 30-tal leerlingen van de Chr. Am bachtsschool te 's-Gravenhage, heeft gis termiddag een excursie gemaakt naar de bedrijven van de N.V. Eerste Hollandsche Schoorsteen fabriek, voorheen de Ridder en Co te Oegstgeest en de N.V. Gebr. van Hoe- ken's Houthandel alhier. Voor het examen Duitsche handels correspondentie voor de Ver. van Leeraren slaagden: mej. P. Koch en de heer B. Sloos. beiden alhier; en voor het examen Engel- sche handelscorrespondentie de heer J. Dit- mar alhier. Wij vestigen er de aandacht op, dat wij heden een aanvang maken met een nieuw sprookje van Andersen, getiteld: HET KLEINE MEISJE MET DE ZWAVELSTOKKEN. UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 14 Juli 1939 gehouden uitloting zijn uitge loot 234 obligatlën ad f. 1.000.en 8 obli- gatiën ad f.500.van de 3'/!°/o geldleening van 1937 II, groot f. 6.500.000.— Deze obligatiën worden 1 September met de tot dien datum verloopen rente afgelost, en houden met dien dag op rente te dra gen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de afdeeling Financiën ter Gemeente-Secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 20 Juli 1939. Voor het Mercurius-examen boekhou den, afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden, slaagden de heeren C. C. Sierag en J. Smit alhier. Uit Danzig wordt gemeld, dat aldaar om streeks 20 personen zijn gearresteerd, die lid zijn geweest van linksche organisaties Zij worden van hoogverraad beschuldigd, daar zij een dynamietaanslae zouden heb ben voorbereid op de gasfabriek. In Poolsche kringen verklaart men in- tusschen dat het aantal arrestanten min stens honderd bedraagt. Ook een beambte der Poolsche posterijen is te Zoppot gearresteerd. De „Danziger Vorposten" noemt nu ook de berichten, volgens welke Hitier zich wel licht tot hoofd van den staat Danzig zou laten kiezen, „fantastische verhalen". Het blad voegt hieraan toe, dat Duitschland leder compromis ten aanzien van Danzig verwerpt Naar aanleiding van de berichten, vol gens welke de senaat van Danzig binnen kort verschillende decreten zou afkondigen, onder meer een decreet, waarbij geconsta teerd zou worden, dat het volk bij Duitsch land wenscht te worden ingelijfd, schrijft de „Dobry Wiecsor": „Indien dit de bedoe lingen van gouwleider Forster zijn, is het moeilijk niet versteld te staan Wat zou een decreet van den senaat van Danzig kunnen veranderen? Niets. Het zou een slag in de lucht zijn, die zijn eigen aanstichters be lachelijk zou maken Begrijpen zij dan nog niet, dat Polen niet. het minste deel van zijn levensrechten te Danzig zal afstaan? Generaal Ironside is zeer tevreden over zijn besprekingen te Warschau met maar schalk Smigly Rydz. Beek e.a. De Poolsche commissaris-generaal te Danzig heeft bij den senaat van de vrije stad geprotesteerd tegen de wijze waarop kolonel Sobocinski. militair attaché bij de Poolsche militaire missie in Danzig, is be handeld De kolonel en zijn vrouw reden in een auto langs de kust. zij werden aan gehouden door de politie van Danzig, die hen zeven uur te Bohnsack heeft vastge houden Toen Sobocinski, na zijn invrij- he'dsstelling te Danz'e was teruggekeerd, weTd hij opnieuw gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. In het Britsche Lagerhuis heeft Cham berlain in antwoord op een vraag naar de onderhandelingen in Moskou verklaard, dat de Britsche en Fiansche ambassadeurs Maandag een n'euw onderhoud hebben gehad met Mo'.otof 'lun rapport wo'dt than' bestudeerd doe de Britschr regee- rine in overleg met de Fransche regeering Het 'abourlid Dalton vroee vervolgens, of al die instructies en rapporten de drie mogendheden nader tot een overeenstem ming hadden gebracht dan een week ge leden het geval was. Chamberlain zeide: „wij hebben stellig nog geen overeenkomst". Op de vraag, of hij beschikte over inlich tingen betreffende een voorstel tot een leening van 25 millioen pond sterling, door de Duitsche regeering aan sovjet-Rusland te verleenen, antwoordde Chamberlain ontkennend. Op de vraag, of hij verwachtte, dat de onderhandelingen tijdig zouden worden af gesloten, om nog een aankondiging in het Lagerhuis te doen, voor dit op 4 Augustus op reces gaat. antwoordde Chamberlain, dat hij hoopte dat zulks het geval zal zijn. Officieus wordt vernomen, dat reeds door het Duitsche emigratie-bureau deskundigen naar Zuid-Tirol zijn gezonden om met de Italiaansche autoriteiten te spreken over repatrieering van de 220.000 Duitschers Eerst zullen de acht tot tienduizend Duitsche staatsburgers teruggeroepen wor den en vervolgens zullen de 220.000 Duit schers. wier voorouders reeds eeuwen in dit gebied woonden, repatrieeren. De pro- pagand'adiensten hebben nog geen poging gedaan om het Duitsche publiek de reden van dezen „vrijwilügen" uittocht uiteen te zetten. In Duitsche politieke kringen onder schat men het offer van Duitschland in deze zaak niet en men vraagt zich af. wat de tegenprestatie van Italië zal zijn Men veronderstelt, dat deze zal bestaan uit een onvoorwaardelijk steunen van de Duitsche eischen inzake Polen. De Zwitsersche bondsraad heeft kennis genomen van een rapport van minister Motta over den star.d der besprekingen tus- -chen de Zwitsersche legatie te Rome en de Italiaansche regeering. aangaande de uitwijzing der Zwitsersohe onderdanen in Zuid-Tirol. Twee verzekeringen werden den Zwitser - schen gezant gegeven: Alle Zwitsers, die Tirol hebben verlaten, zullen een passende schadeloosstelling krijgen. Anderzijds zul len zij in geen geval minder goed worden behandeld dan de onderdanen van Duitsch land. In regeeringskringen wordt verklaard, dat tengevolge van deze besprekingen een ontspanning in de betrekkingen der beide - -den is in-et-:d:i De Duiiechers in Hongarije moeten niet bevredigd zijn door d? jongste regeling. Het orgaan .Nagy Magyarorszag" brengt aan het lioht, dat de Duitschers op een ■bijeenkomst in Balaton Szantod in dertien punten hun nieuwe eischen hebben gefor muleerd. Deze eischen hebben betrekking op „administratieve autonomie" en op het sohoolregiem, opening van Duitsche nor maalscholen en op een sterker vertegen woordiging in het parlement. Volgens het genoemde blad wenschen de Duitschers 15 afgevaardigden in het par lement. Zij verzetten .zioh voorts tegen assimilatie en eischten toestemming tot het dragen van een insigne en het voeren van een vlag. De .Magyar Menzet", die commentaar levert op deze onthullingen, schrijft, dat er één oplossing is om het dezen ontevre denen naar den zin te maken: de oplos sing, die door de Italianen wordt toegepast en die er in zou bestaan „alle Duitschers, die zich verdrukt gevoelen, naar Duitsch land te expedieeren." Op de te Londen gehouden vergade ring van de intergouvernementeele commissie voor het vluchtelingenvraag stuk heelt de Amerikaansche vertegen woordiger, Myron Taylor, namens Roo sevelt den voorzitter en de ondervoor zitters uitgenoodigd tot een conferentie op het Witte Huis in de eerste week van September, voor de bespreking van het vraagstuk der vluchtelingen uit Midden-Europa. Op deze conferentie zullen dus de Veree- nigde Staten, Engeland, Nederland, Brazilië en Argentinië vertegenwoordigd zijn. Verder heeft de voorzitter voorgesteld, dat men afwijkt van het tot dusverre in acht genomen beginsel, volgens hetwelk geen enkele regeering den vluchtelingen directen steun zou verleenen De vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten, Frankrijk, Bra zilië en de Dominicaansche republiek wil den deze kwestie aan hun regeeringen voor leggen. Naar schatting hebben gedurende het jaar 1938 120.000 tot 140.000 vluchtelingen Duitschland verlaten. Voor de eerste vier maanden van 1939 wordt het cijfer op 29.000 geschat. Daarbij komen nog degenen die met hulp van andere organisaties Duitschland verlaten hebben en degenen, die zonder hulp of op illegale wijze zijn geëmigreerd. Slechts een deel van al deze menschen heeft zicil duurzaam gevestigd en het is van het grootste belang, dat ook de andere vluchtelingen permanente haard steden krijgen. De commissie is van oordeel, dat in San Domingo ruimte is voor 29.000 gezin nen, terwijl volgens de voorloopige rappor ten op het eiland Mindanao van de Phi- lippijnen tienduizend gezinnen zich zouden kunnen vestigen, mits zij geschikt zijn voor landbouw en industrie. Met toestemming van de Fransche re geering zijn onderzoekingen gedaan op Nieuw Caledonië. Verder zal binnenkort een nieuwe orga nisatie, bekend onder den naam interna tionale coördinatie-stichting, in het leven worden geroepen, welke met de indivi- dueele organisaties zal samenwerken tot het verbeteren van den toestand van per sonen, die in Duitschland benadeeld wor den. Door Amerikaansche en Britsche be langen is een oprichtingsfonds van 200.000 pond sterling bijeen gebracht en vermoede lijk zullen nog bijdragen van het vaste land volgen. DUITSCHLAND. Het binnenhalen van den oogst De chef van den Duitschen arbeidsdienst. Hierl, is in Oost Pruisen aangekomen om het werk der mannen van den arbeids dienst bij het inhalen van den oogst te or- ganiseeren. De leider van het district Ko ningsbergen heeft bevolen, dat alle staats ambtenaren een week beschikbaar moeten zijn voor het inzamelen van den oogst. Een aantal banken en verzekeringsmaatschap pijen heeft besloten het personeel een extra verlof te geven, opdat het bij den oogst kan helpen BELGIË. Preident Lebrun te Luik. President Lebrun lavam om 11.15 uur te Luik aan. Hij begaf zich onmiddellijk naar de Fransche afdeeling der tentoonstelling De president gebruikte het noenmaal met Koning Leopold in het Provinciale Gouvernementsgebouw. Gisteravond om 18.45 uur vertrok de pre sident eer trein naar Parijs, waar hij half elf arriveerde. BINNENLAND. Langs de kust- en grensversterkingen (3e Blad). Vergadering van den Bond van Chr. Oranje-Vereenigingen (Binnenland, 3e Blad). De Ronde van Frankrijk; Lambrichts vijfde in het algemeen klassement (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Geringe affaire Prijshoudende markt Kleine koersverschillen Amerika oploopend Beleggingsmarkt kalm. BUITENLAND. Om Danzig hangt nog altijd dezelfde drei ging (Buitenland, le Blad). Een ernstig incident bij Danzig (Laatste Berichten le Blad). Conferenties over het Vluchtelingen, vraagstuk 'Buitenland, le Blad). De Engelsch-Japanscbe besprekingen te Tokio (Buitenland, le Blad). Tweede proefvlucht van Engelscbe vlieg tuigen boven Frankrijk (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. RUSLAND. Raskolnikof buiten de wet geplaatst. Het opperste gerechtshof van de sov jet-unie heeft 17 Juli j.l. de zaak van den vroegeren gezant van de Sovjet-unie in Bulgarije, Raskolnikof, behandeld en is tot de slotsom gekomen, dat hij zijn post heeft verlaten en is overgelcopen naar het kamp van de vijanden van de sovjet-unie. Hij heeft geweigerd naai* de sovjet-unie te rug te keeren en overeenkomstig de arti kelen 319 van het wetboek van strafrecht heeft het hof Raskolnikof buiten de wet geplaatst. Zwaarbewolkt met opklaringen. Enkele plaatselijke regenbuien met kans op onweer. Weinig ver andering in temperatuur. Meest matige Zuidwestelijke tot Zuide lijke wind. VEREENIGDE STATEN. De secretaris van het Witte Huis heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat een buitengewone zitting van het congres zal worden bijeengeroepen, indien 'zich in Europa een crisis voordoet. Op de vraag, of Roosevelt bij zijn aan staande reis door de Westelijke staten zich ten aanzien van de neutraliteitskwestie tot. het volk zou wenden, antwoordde de secre taris: „Van één ding ben ik zeker: de pre sident zal, zoolang het congres niet bijeen is. vuriger dan ooit bidden, dat het niet tot een nieuwe crisis in Europa moge komen". Intusschen schijnen eenige tegenstanders van Roosevelt volledig voorbereid te zijn op een debat over de neutraliteit ten over staan van de publieke opinie. Senator John son zeide tot de pers: ..Indien de president zich tot het volk wendt, zullen wij dat ook doen en wel met de leuze: „dit land wenscht geen oorlog". In de New-York Times komt een hoofd artikel voor onder het opschrift „uitnoodi- ging tot oorlog". Het blad spreekt over een ..nederlaag voor de regeering. welke paf doet staan en een harden slag voor allen, die zeer goede hoop meenen te hebben, dat de mogelijkheid den Vereenigden Staten den vrede te doen houden gelegen is in een politiek van gezamenlijk optreden, ten einde het uitbreken van een algemeenen oorlog minder waarschijnlijk te maken. Volgens het blad is dit een uitnoodiging aan agressieve staten tot oorlog over te gaan af er mede te dreigen om verrverin- gen te doen. Geen enkele neutraliteitswet kan volgens het blad voorkomen, dat het Amerikaan sche volk zijn natuurlijke bondgenoot»» begunstigt.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1