BINNENLAND Het leger waakt aan kusten en grenzen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 20 Juli 1939 Een overrompeling is uitgesloten 1 J2ux toilet SCeep 'Jtijsuracaj GEMENGD NIEUWS De Kabinetscrisis Bond van Christelijke Oranjeverenigingen De a.s. blijde gebeurtenis VRAGENRUBRIEK s—s i. (Van onzen speclalen verslaggeve Er ls iets veranderd in het kleine, rustige Nederland, dat wel nog zoo gastvrij schijnt te zijn als het altijd geweest is, maar dat in werkelijkheid uitermate ongastvrij kan zijn, wanneer de omstandigheden dit zou den vereischen. Men weet het: de politieke verhoudingen in Europa hebben de Neder- landsche regeering genoopt in April van d:t jaar die maatregelen te nemen, welke nood zakelijk zijn om de neutraliteit van Neder land naar alle zijden onverzwakt te hand haven. De soldaten van de kust- en grens- bataillons hebben sinds lang hun posten betrokken, bewaken dag en nacht de we gen, welke toegang tot Nederland geven, daardoor de kans op een eventueele over rompeling uitschakelend en de mobilisatie en concentratie van het leger veilig stel lend. Want dat en dht alleen ls het doel van de legerelding. Daarom zijn overal In het vredige, wijde land. dat vreemdeling en land genoot altijd weer verrast door de bijzon dere bekoring, welke er van uitgaat, per manente versterkingen en versperringen verrezen. Daarom bevinden zich op alle in strategisch opzicht belangrijke punten di rect of indirect vurende batterijen. Uit nemend gecamoufleerd detoneeren zij niet, omdat men alles op alles gezet heeft het karakter van het landschap te bewaren. De ..stekelvarkens" en ,,spinnekoppen", zooals deze versperringen en versterkingen genoemd worden, richten hun dreigende vuurmonden en de loopen van zware en lichte mitrailleurs op alle punten, waar een vijand zou willen naderen. Zoo dicht mo gelijk bij hun posten gelegerd, bevinden zich de soldaten en hun meerderen, die aangewezen zijn om den eersten stoot op te vangen. En reken maar, dat zij zich vol- Wedcrom heeft de Nederlandsche pers een excursie achter den rug naar de versterkte land- en zee- grenzen van Nederland, daarbU opnieuw vergezeld van den heer J. D. S. Paters, die ook nu een even voortreffelijke als deskundige gids bleek. Nederland is paraat! Meer dan ooit mag dit gezegd worden. Het Nederlandsche leger bewaakt alle toegangswegen naar ons land uiterst scherp. Met het geweer aan den voet staan onze soldaten, die in verbluffend korten tijd hon derden en honderden permanente versterkingen hebben aangelegd, aan de kust of aan de grens, de kans op een overrompeling tot nul reduceerend. In enkele artikelen zal één onzer verslaggevers van zijn bevindin gen tijdens deze tweede excursie vertellen, zieh daarbij strikt hou dende aan de voorwaarde, dat plaatsnamen vermeden moeten worden, evenals het noemen van legeronderdeelen. Hierbij publicee- ren w|j de eerste bijdrage. komen bewust zijn van hun taak Reken er ook op, dat zij hun plicht zullen doen als dit geëischt zou worden! AAN DE KUST. „Daar en daar en daftr," zegt een kapi tein van het Nederlandsche leger. En hij Zwaar artilleriegeschut, gecamoufleerd opgesteld aan de kust. doelt ln het duinlandschap aan onze kust op een reeks van versterkingen, bestaande uit direct en indirect vurende batterijen, welke door eveneens verdekt opgestelde mi trailleursnesten tegen eventueele aanvallen uit de lucht beschermd worden. De pers vertegenwoordigers, die zieh om hun gids verzameld hebben, turen in de richtingen, waarheen zijn vinger wijst. Of zij iets zien? Niets! De batterijen zijn overdekt met een net van kippengaas, dat bedekt is met reepen stof van een kleur, die past bij de onmiddellijke omgeving. De loopen van de kanonnen zijn ook geschilderd in deze kleur. Vandaar die onzekerheid, welke pre cies strookt met de bedoelingen van de le gerleiding. In de verte ruischt de zee en spoelen de golven regelmatig over het uitgestrekte strand. Meeuwen spelen hun sierlijk spel met wind en water, duiken krijschend naar beneden om luttele oogenblikken later met hun zilverglanzenden prooi in den bek triomfantelijk op te stijgen. Dat ls het beeld van vrede en rust, typeerend voor het Nederlandsche landschap. Zoo juist hebben de gasten met ontzag geluisterd naar eenige uitbarstingen van de moderne stukken geschut, waarover het leger op dit oogenbllk reeds beschikt. Hon derden en honderden meters verder be vindt zich de commandopost, waarvan de bezetting tot in een omtrek van 10 a 15 K.M. het vuur leidt van alle batterijen en waar men ook ln telefonische verbinding staat met de zoeklichtopstellingen, die bij nachtelijke aanvallen hun felle lichtbun dels moeten uitzenden. Een houten schuur, boven op een hoogen duintop, vlak aan zee: ziedaar de commandopost. Het hout ver bergt een meterdlkke, betonnen kazemat, waarbinnen de telefooncellen zijn aange bracht, die het contact met de batterijen onderhouden. Boven bevinden zich de twee belangrijkste Instrumenten: de machtig- groote, uiterst kostbare afstandsmeter en het eenvoudig-kleine, maar niet minder be langrijke vuurregelingsplanchet. In overleg met de zoogenaamde meetkamer, welke zich ln de „kazerne" op enkele kilometers af stand bevindt, wordt in den commandopost uitgemaakt, welke batterijen het vuur moe ten openen. In welke richting dit gegeven moet worden en op welken afstand. Het ls'te begrijpen, dat de zoo uiterst be langrijke commandopost bestand ls tegen een langdurig bombardement met zware projectielen. Hier wordt op het vuurrege lingsplanchet precies bijgehouden, welke batterijen vuren, en welk doel zij probeeren te raken. Zou deze post niet bestand zijn tegen een langdurige beschieting, dan zou de vijand binnen enkele minuten alle bat terijen, welke indirect vuren, tot zwijgen brengen. DE LEGERING EN VOEDING. De legering en de voeding der kustba taillonsKapitein Paters van den Gene- ralen Staf, die hieraan een groot gedeelte van zijn werkkracht heeft moeten geven, evenals aan de legering en de voeding van de soldaten aan de landgrenzen, mag te vreden zijn. In de „kazerne", een oud fort, zijn wonderen verricht. Niet alleen geven de dikke vestingmuren een gevoel van veilig heid, maar ook de Inriehting, waarbij soms met de ruimte gewoekerd moest worden, ls voorbeeldig. Daarover bestaat geen verschil van meening, noch onder de hoogere mili taire autoriteiten, noch onder de soldaten, noch onder de persvertegenwoordigers. En het bord soep, dat de bezoekers aangebo den krijgen, geurt zóó weldadig, dat de kok, wiens culinaire prestaties hoogelijk gewaar deerd worden, bloost over de vele loftuitin gen, hem en zijn maats toegezwaaid (Nadruk verboden t. OOK U KAN EEN PRACHTIG HORLOGE WINNEN MET DEZE Elke week stellen wij 30 fraele Zwitserse demei- of heren-horloges beschikbeer voor de verbruikers van Lui Tollet Zeep. de ongeivenaerde toiletzeep, die vermoeide huid' voorkomt. Al wat U te doen heeft is het volgende: Beschrijf In hoogstens 30 woorden Uw ervaring over Lu* Tollet Zeep voor de verzorging van het gelaat. Frankeer Uw Inzending als brief en vermeld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan: Lu* Tollet Zeep prijsvraag, postbus No. 7, Rotterdam en voeg bi] Uw inzending drie buitenomslagen van Lu* Tollet Zeep. U kon zo vaak Inzenden als U wil, Indien U bij elke Inzending 3 omslagen voegt. Op de uitslag Is geen beroep mogelijk en briefwisseling hierover kan niet worden gevoerd. Alle Inzen dingen worden ons eigendom en kunnen door 3756 lT5.t79-OJ»OS| Unges. Med.) FELLE BRAND TE MAASDAM. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. 3753 (Ingez. Med.) Dr. Colijn voert nog steeds besprekingen. MAAR DE KATHOLIEKEN DOEN NIET MEE. De ..Maasbode meldt dat geen overeen stemming inzake de werkloosheidspoli- ttek is bereikt tusschen de ministers OoHjn en Romme en dat het heengaan van den laatste hoogstwaarschijnlijk bet heengaan van alle katholieke mi nisters ten gevolge sal hebben en te vens zal meebrengen, dat de formateur geen prominente katholieken bereid zal vinden, een portefeuille te aanvaarden. Het blad bevestigt verder dat dr. Colijn portefeuilles heeft aangeboden aan de hee- ren Oh. J. I. M. Welter, en mr. M. P. L. Steenberghe, demissionaire ministers, als mede aan den heer prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta, hoogleeraar te Delft, vroeger Vrijz. Democraat, maar dat genoemde hee- ren alle drie hebben gemeend, gisteren het aanbod te moeten afwijzen. Van andere zijde wordt gemeld dat dr. Colijn besprekingen heeft gevoerd met de heeren C. W. Bodenhausen (oud-vice-presi- dent van den Raad van Ned.-Indië) mr. J. A. de Visser (procureur-generaal bij hei gerechtshof te Arnheml, minister Patijn. Prof. ir. I. p. de Vooijs (directeur Alg Kunstzijde-Unie te Arnhem), H. de Bordes (oud-burgemeester van Bussumi, minister van Boeyen en Zaalberg (oud-dlrecteur-ge- neraal van den Arbeidi. PREMIE ONGEVALLENWET. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank ia-ia me<*e- dat- bij beschikking van 18 Juli «39 van den minister van Sociale Zaken de oudrage over het jaar 1938 is vastgesteld op 3 PCt. van de voorschotpremie betreffende ue ongevallenwet 1921. dus een verrekening of restitutie hul i,, Pluats hebben van de voor 1938 taalde ongevallenpremie. BONDSDAG TE GOUDA. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Christelijke Oranjevereeniging te Gouda ls aldaar de bondsdag gehouden van den Bond van Christelijke Oranjevereeni gingen. Bij den aanvang van de vergadering heb ben het woord gevoerd de voorzitter van de Jubileerende afdeeling ds. J. J. Slmon en de bondsvoorzitter Is. Voorsteegh. Aangesloten zijn thans 118 vereenigingen. Uit het Jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat er een batig saldo is van f. 616.72. Aan het einde van de ochtendvergadering werden telegrammen van hulde en aan hankelijkheid verzonden aan de Koningin en aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Om twaalf uur heeft op het stadhuis de officieele ontvangst door het gemeentebe stuur plaats gehad. Hierbij waren de burge meester, de wethouders Koemans en Polet en de gemeentesecretaris, de heer G. J. J. Pot aanwezig. De burgemeester, mr. dr. K. F. O. Ja mes, sprak een welkomstwoord, waarin hij zijn vreugde er over uitsprak, dat de bond Gouda had uitgezocht voor zijn jaarlijksche bijeenkomst. Wanneer ik naga, aldus spreker, onder welke vaan uw bond zieh vereenigd heeft, dan kan een misverstand rijzen, zoowel bij hen, die buiten uw rijen staan als wellicht zelfs onder uw aanhan gers. Spr. zeide namelijk begrijpelijk te achten de terughoudendheid, waarmede menigeen zich stelt tegenover de leuze: Met Gor voor Oranje, voor koning en vaderland. Zijn hier met allen eer bied gevraagd geen ongelijksoortige grootheden samengevoegd? Moet men niet, aldus spr.. vreezen ee- ver heerlijking van mensch en grond op een wijze, die alleen tegenover den Schepper past? Gij ziet daarentegen, aldus vervolgde mr James zijn rede, als ik het wel zie en ik sluit me bij die zienswijze aan Oranje als een gave Gods. ons volk gesch nken als een onschatbaar goed. Wij voelen ons rijk gezegend door dit Huis. hetwelk door God gesteld ls, Nederland ten zegen. Aldus gezien, is de leuze voor God, voor Oranje en voor het Vaderland, wel verre van een bekrompen woord, één van dank baarheid en liefde. Ds. Is. Voorsteegh dankte voor de ont vangst, waarna het gezelschap een bezoek bracht aan de St. Janskerk ter bezichtiging van de gebrandschilderde ramen. In de namiddagvergadering zijn de aftre dende hoofdbestuursleden de heeren H. L. Glinderman, J. B. Netelenbos en C. Wilg van der Wal herkozen. De laatste, die reeds 27 jaren den bond als secretaris heeft gediend, deelde mede, dat hij zich wel herkiesbaar stelde, doch dat hij wegens zijn hoogen leeftijd het se- rretariaat niet meer zal kunnen waarne men. Nadat nog verschillende punten van huis- houdelijken aard waren afgehandeld, sprak Jhr. W. Röell. gep. luitenant-generaal, voorzitter van het Oranje-Nassaumuseum, over de totstandkoming en het doel van dit museum. Ter viering van het 25-Jarlg bestaan van de Christelijke Oranjevereeniging Gouda isf des avonds ln Kunstmin een feestavond gehouden, waar ds. Is. Voorsteegh de feest rede heeft uitgesproken. N. R. Crt. INTERNATIONALE WANDELWEG DEN BOSCH—LUXEMBURG GEOPEND. Hartelijke woorden van vriendschap en waardeering zijn er gistermiddag te Den Bosch gesproken door de vertegenwoordi gers van Nederland, België en Luxemburg ter gelegenheid van de openstelling van den internationalen wandelweg 's-Herto- genbosch-Luxemburg, welke geschiedde door den burgemeester van Den Bosch, mr. F. J. van Lanschot. Te half twaalf had zich aan het be ginpunt van den grooten weg te Vught een groote schare genoodigden verzameld om dc opening van het eerste gedeelte van den internationalen wandelweg Den Bosch Bazel bij te wonen. Daar waren naast de burgemeester en wethouders van de stad aanwezig dr. W. R. Groeneveld Meijer, vertegenwoordiger van den minister van economische zaken, baron Krayenhoff, en de heer De Waal resp. voor zitter en directeur van het A.N.V.V., de voorzitter van den ANWB., de heer Bloe- mers, alsmede vele leden van het dage- lijksch en algemeen bestuur. Ook buiten- landsche delegaties waren aanwezig. Tal van toespraken werden gehouden. De weg werd geopend door burgemeester Van Lanschot, die een gedenkbord onthulde dat bij het beginpunt ls geplaatst. Twee hofsteden in vlammen. Gistermorgen brak brand uit ln de kapi tale boerderij van den landbouwer P. M. Janse te Maasdam. De groote landbouwschuur met bijgebou wen werd een prooi der vlammen. Het woonhuis kon worden gered. Aangewak kerd door den wind sloegen de vlammen over naar de boerderij, bewoond door den heer P. van de Grient, welke eveneens ge heel door het vuur werd vernield. Ook hier kon het woonhuis worden behouden. Twee stieren, twee auto's, een landbouwtractor en vele landbouwmachines werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend De schade wordt door verzekering gedekt. DE ZENDER DROITWICH DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Gisteravond even na zeven uur werd de zender Droltwich van de B.B.C. door den bliksem getroffen, waardoor hij onbruik baar werd gemaakt. Korten tijd later werd de oude zender Daventry ln gebruik ge nomen. KINDERVERLAMMING. Drie gevallen in Twello. Te Twello, gemeente Voorst, hebben zich in enkele dagen drie gevallen van kinder verlamming voorgedaan. De patiënten zijn ln het ziekenhuis te Deventer opgenomen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag ls de elfjarige Andries van Schaften, wonende ln de Javastraat te Delft, bij het zwemmen in de gemeentelijke bad- en zweminrichting aldaar verdron- dronken. Vermoedelijk is de jongen, die aan toe vallen leed, onwel geworden en daarop ln de diepte verdwenen. Gisteravond is tijdens het zwemmen in het Bosbad te Den Haag de heer K. K. B. vermoedelijk door een hartverlamming ge troffen. Hoewel het slachtoffer direct op het droge werd gebracht, terstond kunst matige ademhaling werd toegepast en spoe dig een medicus ter plaatse was, mocht het niet gelukken de levensgeesten weder op -te wekken. BUITENLANDSCH GEMENGD. BERGBEKLIMMBRS VERONGELUKT. In de omgeving van Martigny is een En- gelsche toerist van eenige honderden me ters hoogte op de rotsen gevallen er. om het leven gekomen. Twee broers uit Zuerich zijn bij het be stijgen van den Matterhorn omgekomen. SOEST KRIJGT EEN CARILLON IN BRUIKLEEN. Ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeur tenis ten paleize Soestdijk heeft de firma Petit en Flitsen te Aarle-Rixtel (N.-Br.) door welwillende bemiddeling van den beiaardier van het Koninklijk paleis op den Dam te Amsterdam, den heer J. Vin cent, aan de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer „Soest-Voor- uit" in bruikleen afgestaan een nieuw door haar gegoten carillon, bestaande uit 30 klokken, opgesteld in een ijzeren frame. Dit carillon werd korten tijd geleden door verschillende toonkunstenaars gekeurd en ook de heer Vincent bracht dezer dagen een bezoek aan de gieterij. Genoemde firma verklaarde zich bereid dat carillon in bruikleen te geven en nam alle kosten voor haar rekening, zoodat „Soest-Voorult" en ook het gemeentebe stuur van Soest, ten zeerste met dit voor stel waren ingenomen. Waarschijnlijk zal het carillon worden opgesteld op het gras veld vóór het monument, opgericht ter na gedachtenis van wijlen H. M. de Koningin Moeder aan de TorenstraatKerkstraat te Soest, tegenover de oude Ned. Herv. Kerk, ir. het einde van deze maand. De heer Vincent zal het carillon dan op een nader bekend te maken uur bespelen, zéér kort na de blijde gebeurtenis ten pa leize Soestdijk. Voorts ligt het in het voor nemen, dat de heer Vincent ook nog op den geboortedag van H. M. de Koningin op 31 Augustus aa. een carillonbespeling zal houden. DE „TANTE" UIT AMERIKA. Het geval van de „tante uit Amerika" kom nog voor! vier personen uit de Fran- sche Vendée hebben bericht gekregen, dat zij erfgenaam zijn van een nalatenschap van 250 millioen frs. nagelaten door een tante, die 40 jaar geleden als danseres naar Amerika ging, aldus vertelt llntran- sigeant. En al zal de fiscus wel mee willen deelen er blijft toch nog wel iets over.... EEN AANRIJDING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Een zware vrachtauto heeft op den weg van Etampes naar Parijs twee rijtuigen aangereden en vernield. Gevolg 3 dooden, 7 gewonden. GROOTE BRAND Bi LONDEN. Bijna het geheele hoofdgebouw van de groentenmarkt van Londen bij de Theems stond gisteravond to brand. De vlammen waren tot op twee mijlen afstand te zien. Pogingen om te voorkomen, dat het vuur overslaat naar de Southwark-kathedraal. welke in de nabijheid is gelegen, slaagden geheel. Om 1 uur vannacht was de brand ge- bluscht. ;f<.i azijn 3739 <Xn«tt. 1M.) G. M, M. te L. Amersfoort, Voorthuizen, Apeldoorn, Teuge. Twello, Deventer, Holten, Rijssen, Nijverdal. Totaal 93 K.M. P. T. te L. Voor invoerbepalingen gelieve u zich te wenden tot de Kamer van Koop handel alhier, waar men u gaarne zal inlichten. A. V. te L. Een trekkerskaart der N.J.H.C. geeft wel toegang tot de Belgische jeugdherber gen. doch niet tot het land zelf. Daarvoor heeft u minstens een bewijs van Nederlander schap noodig. Een fototoestel mag men gerust meenemen. Welke belasting bedoelt U? Dat hangt ook af van uw inkomen! Zonder nadere gegevens kunnen wij deze vraag niet beant woorden. J. M. te V. Wij raden U aan deze vraag voor te leggen aan aen burgemeester. D. v. E. te R. Inlichtingen betreffende jeugdherbergen kunt u o.a. krijgen aan het informatiebureau van V.V.V, alhier Leiden. Zijl Leimuiden. Aalsmeer, Uithoorn. Mijdrecht, Loenersloot. Vreeland. Kortenhoef. Hilversum. Soestdijk. Baarn. Totaal 65 K.M. Leiden^ UtrechtArnhem is 115 KM. W. N. te L. Er zijn o.a. jeugdherbergen te Kortenhoef en Soest. Wendt u tot het infor matiebureau van V.V.V. W. M. te L. Leiden, Zoeterwoude. Stomp- wijk. Zoetermeer. Berkel, Rotterdam. Waal haven, veer naar Heinensoord. Numansdorp veer naar Willemstad. Dinteloord. Steenbergen, Nieuw Vossemeer. Totaal 60 K.M. De dienst regeling vindt u in de tramgids. Nieuw-Vosse- meer. Steenbergen. Oudenbosch. Breda. Tilburg, Eindhoven. Geldrop. Heeze. Someren. Meijel, Roggel. Buggenum. Totaal 155 K.M. Buggenum, Eindhoven (zie boven). Best Oirschot, Moer gestel. Oisterwijk. Totaal 89 K.M. Leiden, Utrecht. Den Bosch. Eindhoven. Buggenum. Totaal 195 K.M. Van W. te L. Lelden, de Zijl, Leimuiden, Aalsmeer Uithoorn. Loenersloot, Vreeland, Nederhorst den Berg. Totaal 53 K.M. F. K. te L. Voor deze vragen gelieve u zich te wenden tot de Nederlandsche Kampeer- kaarten-Centrale, Leidschegracht 44. Amster dam.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11