De situatie in het Verre Oosten IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 19 Juli 1939 „Stemmings berichten' De besprekingen te Moskou Triëst vrijhaven voor Duitschland President Roosevelt en Huil geven toe Craigie weer bij Arita VACANTIE-ADRES BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN SPREEKCEL Dagbladreclame is niet te vervangen RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK voorstellen van den Fuehrer voor eenmaal golden. De stemming van Berlijn tegenover Warschau is ijzig en zeker en het Rijk kan op grond van het meerderheidsgevoel voor- loopig getroost den groeienden grootheids waan der Polen, die gekweekt wordt met Engelsche gifbacillen, als afwachtend toe schouwer gadeslaan." Uit Poolsche bron te Danzig wordt ten overvloede gemeld, dat de militaire voor bereidselen daar stelselmatig worden voort gezet. Men werkt zelfs niet meer in het ge- lreim.è Zoo heeft men te Langfuhr oefenin gen met veldbatterijen van de Reichswehr gehouden. Verder zijn alle scholen op het gebied van Danzig gevorderd en door Heim- wehrtroepen bezet. Er zijn maatregelen ge nomen ter verdediging van de stad tegen een luchtaanval. Op de heuvels van Bis- cauffs, Berg en Hagel zijn afweerbatterijen opgesteld. Op de daken van openbare ge bouwen zijn afweermitrailleurs in stelling gebracht. De heuvels bij Zoppot zijn ver sterkt en voorzien van luchtdoelbatterijen. Aan den mond van den Weichsel bij Schie- venhorst zijn loopgraven aangelegd en in de duinen Ls zwaar geschut opgesteld. Deze maatregelen zouden ten doel hebben in ge val van een conflict de Poolsche troepen trgen te houden, die zouden optreden te gen uit Oost-Pruisen oprukkende Duitsche troepen. Lr hun commentaar op de geruchten nvor onderhandelingen betreffende Danzig schrijven de Parijsche bladen eensgezind, dat men daarin een manoeuvre moet zien van den „zenuwenoorlog", welke door de spil wordt gevoerd. In de Jour Echo de Paris schrijft Pietri: ,.Wij weten niet. of zij. die dergelijke be lichten opnemen, vrienden van Polen zijn. Wij moeten terstond reageeren en met de grootste energie. De Polen hebben trou wens afgerekend met de kletspraatjes. Even kalm als op den eersten dag ver duidelijkt Polen opnieuw zijn standpunt, Het is geen duimbreed achteruit geweken. Dat verdient honderd en duizendmaal her- zcgd te worden." Havas meldt: Men heeft te Praag den indruk, dat bin nenkort het Oekrainsche vraagstuk in de 1 Duitsche propaganda weer naar voren zal l kcmen. Er zijn aanduidingen, dat Slowakije j als basis van uitgang zal worden gebruikt voor het scheppen van „een groote Oekrai- ne", waarvan Duitschland droomt. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat het officieele Slowaaksche persbureau weer meer berichten brengt over de Oekrainsche kwestie. Onlangs werd gemeld, dat geruchten de ronde deden, volgens welke 55.000 Oekrainsche boeren in de Poolsche Oekraine waren gearresteerd en raar concentratiekampen gezonden. Giste ren werd en artikel gepubliceerd over den toestand in de Karpatische Oekraine, waar in werd gezegd, dat nog herhaaldelijk ge vechten werden geleverd tusschen opstan delingen en Hongaarsche troepen. Deze berichten worden steeds overgeno men door de Tsjechische en Duitsche kran ten in Bohemen en Moravië. Ook de Hongaarsch—Roemeensche ver houdingen worden bestookt. Volgens het Hongaarsche regeeringsor- gaan Estiujsag is Roemenië een „schender van beloften". „Het leven der Hongaarsche minderheid is onduldbaar". Er zijn geen arbeiders om den oogst binnen te halen. Zij worden tewerk gesteld bij den aanleg van versterkingen en de bediening van kanon nen en luchtafweer geschut. De munitie fabrieken werken dag en nacht en de oefe ningen in bescherming tegen luchtaanval len zijn in vollen gang. Het blad beweert, dat een lijst is opgesteld van Hongaren die gedood zullen worden. De mannen, die deze dagen zullen plegen, zijn volgens het blad gekozen. Onnoodlgtezeggen.dat dergelijke stem- mingsberichten" slechts de algeheele ver warring in de hand werken! Na een nieuw onderhoud van de ambas sadors van Groot-Brittanniê en Frankrijk met Molotof heeft men te Parijs den in druk, dat de toestand niet merkbaar ver anderd. Seeds en Naggiar hebben de standpunten van hun regeeringen uiteengezet ten aan zien van de vraagstukken, waarover men het nog niet eens is geworden, te weten: de te waarborgen staten, de definitie van indirecte agressie en de Russische euch met bs trekking tot militaire besprekingen paral lel aan de diplomatieke onderhandelingen. Men meent te weten, dat de regeeringen van Londen en Parijs hun standpunt heb ben gehandhaafd ten aanzien van deze drie kwesties en dat Molotof na afloop van het onderhoud verklaard heeft, de kwes ties aan de sovjet-regeering te zullen voor legden. Einnenkart zal een nieuwe ontmoeting priats vinden. De Duitsche ambassadeur van Schulen- b:rg zal waarschijnlijk volgende week uit Moskou terugkeeren. om Hitler verslag uit te brengen over de Engelsch-Russische on derhandelingen en de mogelijkheden ter verbetering van de Duitsch-Russische han delsbetrekkingen. King Hall volhardt. Havas meldt uit Berlijn, dat volgens ver klaringen van officieele Duitsche kringen de derde golf brieven van King Hall is aan gekomen. In die kringen toont men veront waardiging. Officieele instanties zien de mogelijkheden onder het oog van een diplo matieke actie bij de Britsche regeering. in dien voortduurt, wat zij een „vastberaden en niet uitgelokte poging van Britsche semi-officieele kringen tot opzetting van het Duitsche volk tegen zijn leiders" noe men. Ook blijft men in die kringen het Engelsche departement van buitenlandsche zaken en in het bijzonder Lord Halifax en Lord Perth ervan beschuldigen de actie van iKng Hall te inspireeren. Gearresteerde Zwitsers vrijgelaten. Drie Zwitsersche burgers,, die onlangs in Italië gearresteerd waren, zijn thans in vrijheid gesteld en te Lugano aangekomen. De vroegere commissaris van politie te Lu gano, Albisettt, die op 15 Juni in hechtenis werd genomen, ls echter niet vrijgelaten. DUITSCHLAND. Te veel eten ls hoogverraad. Dr. Wirz, lid van de nationaal-socialis- tische commissie voor de volksgezondheid, heeft critiek geoefend op de „neiging van het geheele Duitsche volk. te veel te eten, in het bijzonder vleesdh en vet". Hij zetde: „Elke Duitscher, die door onmatig eten bijdraagt tot verbreeding van de kloof tusschen productie en con sumptie. brengt de behoorlijke voeding van het geheele volk in gevaar. Voortdurend te veel eten schaadt dus niet alleen de ge zondheid. het moet noodzakelijk een soort van hoogverraad zijn". Uit het protectoraat. In het protectoraat Bohemen en Moravië is een decreet uitgevaardigd, waarbij de toegang tot de Duitsche scholen aan Joden streng is verboden. De Joodsche leerlingen, welke reeds staan ingeschreven, zullen de scholen onmiddellijk moeten verlaten. De helper van von Neurath, Herman Frank, heeft eenigen tijd geleden den TsjechisChen minister-president een ulti matum gesteld voor het afkondigen van een decreet, waarbij het tweetalig systeem wordt ingevoerd bij de autonome Tsjechi sche bestuurslichamen. Als uiterste datum had Frank 15 Juli gesteld, doch het decreet is nog niet gepubliceerd, uit vrees voor de gevolgen onder de bevolking. Om moeilijk heden te vermijden ls minister-president Elias met vacantie gegaan. De Duitsche pers wordt evenwel ongedul dig en de adjunct-burgemeester van Praag heeft gezegd, dat de Tsjechen niet moeten vergeten, "dat zij in het centrum van Duitschland liggen en dat het niet aangaat, dat het geheele Duitsche transportwezen stuit op de woorden: „Ik versta geen Duitsch". De „Prager Zeitungsdienst" schrijft, dat Indien het Tsjechische volk zijn passieve houding wil bewaren, Ihiitschland zelf de noodige maatregelen zal nemen om op krachtige wijze de nog hangende vraag stukken op te lossen, o.a. het vraagstuk der taal. De waarnemend minister-president, Havelna. heeft door middel van de radio een oproep gericht tot het Tsjechische volk de politiek der nationale solidariteit te erkennen en een einde te maken aan de fluistercampagne. ZUID-AMERIKA. Botsingen tusschen troepen van Ecuador en Peru. Er wordt melding gemaakt van bloedige botsingen, die zich zouden hebben voorge daan tusschen strijdkrachten van Ecuador en Peru aan de grens der provincies El Oro en Tumbes. die onderscheidenlijk behoo- ren bij Ecuador en Peru; er zouden dooden en gewonden zijn. Dit bericht is echter nog niet van offi cieele zijde bevestigd. ITALIË. Hoewel er geen sprake van is, daf Duitsch land de controle van Triest zal overnemen, is een overeenkomst getroffen tusschen Duitschland en Italië inzake den Duitschen transitohandel door de haven van Triest, welke zeer veel lijkt op een vrije zone. Duitschland heeft een minimum handel van anderhalf millioen ton per jaar gega randeerd. waartegen de Duitsche spoorwe gen enkele faciliteiten genieten. Te Triest zal een Duitsch douanestation worden ge vestigd. Een crediet voor Zuid-Slavië. De Italiaansche regeering onderhandelt op het oogenblik met Zuid-Slavië over het verleenen van een crediet van 600 millioen dinar, bestemd voor het koopen van Itali aansche producten. Een gedeelte kan wor den besteed voor het koopen van koopvaar dijschepen in Italië. VEREENIGDE STATEN. Volgens Associated Press hebben presi dent Roosevelt en Huil hun hardnek kige pogingen gedurende deze zitting van het congres de ncutraliteitswet in behandeling te nemen, opgegeven, na dat zij den toestand hadden besproken met de republikeinsche en democrati sche leiders van den Senaat. Aanwezig waren Garner, Barkley, Pitt- mann, McNary, Austin en Boral. Deze conferentie heeft drie uren geduurd. Senator Barkley heeft gezegd, dat de meeste der aanwezige senatoren van mee- i ning waren, dat in deze zitting van den Senaat niet meer kon worden overgegaan tot een behandeling van de neutraliteitswet en dat de meerderheid in den Senaat daar zoo over denkt. Mc Nary (rep. van Oregon» was het er mee eens dat de meeste sena toren voor een behandeling zouden zijn aan het begin, van de volgende zitting. Na afloop der conferentie werd de vol gende verklaring voorgelezen: De president en de secretaris van staat hebben hun standpunt gehandhaafd, dat een in gebreke blijven van den Senaat de wet in behandeling te nemen, de leiding der Vereenigde Staten bij het aanwenden van hun invloed voor de zaak van het be houd van den vrede tusschen de andere naties in geval zich tusschen nu en Januari a.s. een nieuwe crisis in Europa zou voor doen, zou verzwakken. De secretaris voor persaangelegenhe den heeft echter nadrukkelijk bevesti gend geantwoord op de vraag van een verslaggever, of hij uit het verklaarde moest opmaken, dat deze zitting geen verdere pogingen zullen worden onder nomen de neutraliteitswetten te her zien. Tijdens de bijeenkomst werd niet gespro ken over den datum, waarop het Congres zal worden verdaagd. President Roosevelt heeft langdurig en manhaftig geargumenteerd om den sena toren tot zijn standpunt te brengen, aldus verneemt de correspondent van Reuter te Washington. De president en Huil verklaarden nadrukkelijk, dat in Europa gevaar voor oorlog bestaat. Huil verklaarde dat zijn meening gegrond is op zeer betrouwbare berich ten van diplomatieke vertegenwoordi gers van de Vereenigde Staten in Europa. Speciaal Davies, de gezant te Brussel, voorheen te Moskou, zou zijn aange haald. De president verklaarde, dat de toestand in Europa veel gevaarlijker is dan alge meen wordt vermoed en dat Hitier iederen dag. week of maand een oorlog zou kunnen uitlokken. Indien het Congres in zijn haast naar huis te kunnen gaan in de volgende paar weken zijn zitting zou verdagen zonder de kwestie der neutraliteit volledig onder oogen te hebben gezien, dan loopt het hetri- sico in den zomer voor een speciale zitting naar Washington te worden teruggeroepen, indien in Europa oorlog zou uitbreken, aldus zou de president nog hebben gezegd. De onmiddellijke reactie in welingelichte kringen te Washington was, dat Roosevelt gedurende zijn zomerreis door de westelijke staten zijn geval aan het volk zal voorleg gen. Tezelfder tijd is men van meening, dat de republikeinsche oppositie er bezorgd over is, dat men het zal doen voorkomen, alsof zij voor isolement is. Dit zou den democra ten in staat kunnen stellen in 1940 bij de verkiezingen van de buitenlandsche poli tiek een programmapunt te maken. Daar om gelooft men, dat de republikeinen zul len trachten de kwestie der neutraliteit bij den aanvang der volgende zitting te rege len, waarbij vrij zal moeten worden ge stemd. Hedenochtend om 9 uur Jap. tijd is in de ambtswoning van minister Arita te Tokio een tweede conferentie gehouden met den Engelschen gezant Cra'gle. Craigie zette de opvattingen van zijn regeering uiteen ten aanzien van verschel den kwesties, welke den achtergrond vor men van den toestand te Tientsin De minister van buitenlandsche zaken heeft de meening der Japansche regeering vol komen duidelijk gemaakt Het onderhoud heeft geduurd tot kwart over twaalf en zal om vier uur vanmiddag worden hervat, nadat Craigie nog den Britschen consul te Tientsin zal hebben gesproken Men gelooft dat Craigie den nadruk heeft gelegd op de neutraliteit van de Britsche concessie te Tientsin en de bescherming heef gevraagd van de Britsche rechten en belangen. Van gezaghebbende Japansche zijde wordt vernomen, dat de Britsche ambassa deur een verzoeningsgez ndo houding heeft betoond, hoewel hij duidelijk sprak van een in Groot Brittannië bestaanden wrevel. Gezien de verzoeningsgezinde houding, door Cra'gle betoond, wordt verder vernomen dat er geen aanleiding bestaat voor pessi misme over de vooruitzichten der bespre kingen te Tbklo. Chineezen melden successen. Het Chineesche persbureau meldt, dgt de Chineesche troepen de stad Tsjaustjau aan den spoorweg naar Swatau stormerderhand genomen hebben De Chineezen zijn verder tot het offensief overgegaan langs de Han in Hoepeh; zij hebben de stad Tsjinkiang. op 140 kilometer van Itsjang, genomen De minister van oorlog, generaal Tsjen- tsjeng, heeft verklaard, daj het Chineesche leger, dat bil het uitbreken der vijandelijk heden weinig meer dan een millioen man telde, thans tot 2 500.000 man is gegroeid Het land beschikt over tenminste 15 mil lioen strijdbare mannen, die eenige oefe- nlne hebben gehad en in zeer korten tijd kunnen worden ingelijfd Dit jaar wil men 4.500.000 mannen oefenen. Het is de over tuiging van lederen Chinees, aldus de ge neraal. aat China den oorlog zal winnen Verscherping der blokkade aan de kust van Foekien. De Japansche marine heeft besloten de blokkade aan de kust van Foekien te ver scherpen. Vice-admiraal Oikawa, de opperbevelheb ber der Japansche vloet in de Chineesche wateren, heeft doer tussohemkomst van den Japansohen consul-generaal, Yoshlski Mloera, aan de buitenlandsche consuls en de douane-autoriteiten te Sjanghai laten weten, dat de Japansche vlooteewheden nieuwe operaties zullen beginnen in de havens van Santoea en Loyoean (provincie Foekien) en SJasjengmoet, de noordelijkste haven van Foekien. onderscheidenlijk op heden om 8 uur 's ochtends en morgen om twee uur 's middags. De admiraal heeft er op aangedrongen, dat de oorlogsschepen en koopvaarders van derde mogendheden en buitenlanders de plaatsen voor den aan gegeven tijd zullen ontruimen. De Japan- neezen nemen geen verantwoordelijkheid op zich voor schepen van derde mogend- heden, welke aan het verzoek geën gevolg zrullen geven. Evenals tot dusver, zullen de mogend heden weigeren daaraan te voldoen De zaak Spear. De Japansche woordvoerder te Peking heeft verklaard, dat de berichten volgens welke te Kalgan het proces tegen den Brit schen militairen attaché, kolonel Spear, «eds begonnen zou zijn, onjuist zijn. Hij erkende dat Spear militair attaché was en dat hij een zekeren diplomatieken staat had. De kwestie waar het om gaat is of hij zijn diplomatieke functies en faciliteiten te buiten ts gegaan. Wanneer zou blijken, dat Spear Iets tegen het Japansche leger had ondernomen zou het moeilijk zijn zijn diplomatieke functie te erkennen. De woordvoerder zeide ten slotte te hopen, dat een Brltsch vertegenwoordiger het pro ces zou bijwonen. Het anti-kominternverdrag. In Maart van het volgende Jaar zal te Tokio een bijeenkomst worden gehouden van de burgemeesters van de hoofdsteden der landen, die het anti-kominternverdrag hebben geteekend. Het ligt in de bedoeling een liga van deze steden te vormen en de betrekkingen tussohen de landen te ver sterken. De Duitsche ambassadeur en de Italiaansche gezantschapesecretaris heb ben him medewerking toegezegd. Vergeet niet vóór Uw vacantie onderstaand biljet aan ons toe te zenden On derqetee ke n df week nbonné kwartaal wonende straatA'o. wenscJit hel „LEIDSCH DAGBLAD" vanaf t mopqezonden te hebben aan onderstaand adresi tegen vergoeding van benoodigde portokosten. De houding tegenover Japan. De Republikeinsche leider Vandenberg heeft in den Senaat een motie ingediend, waarin verlangd wordt, dat het ministerie van buitenlandsche zaken met inachtne ming van den termijn van zes maanden het vriendschaps- en handelsverdrag met Japan van 1911 opzegt. Met deze motie wil men blijkbaar den weg effenen voor de mo tie van Pittman. die den president de be voegdheid geeft den uitvoer van wapentuig naar een land. dat het negenmogendheden- verdrag schendt, te beperken. Beide moties zijn thans bij de commissie voor buitenland sche zaken. Hulp aan Venezuela. Overmorgen zal een Amerikaansche com missie naar Venezuela vertrekken om de regeering van Venezuela bij te staan op het gebied van handel, belasting, douane en monetaire zaken. GEBOREN: Jan, Z. van J. v. Vliet en M. C. Spierenburg Cornells Johan Peter, Z. van C. Monteban en M. Huigens .Tan. Z. van J. Faber en H. K. de Raaf Elisabeth Jacoba, D. van J. W. van Westrlenen en J. E. Weeda Arie Willem Jan. Z. van A. de Jong en S. Boonstoppel Pieter Jacobus, Z. van C. W. Paauw en A. H. F. Coster. OVERLEDEN: P. v. Dlemen, Wedn. 70 j. KLACHT VAN CONCERTBEZOEKERS. Eenige bezoekers van de orgelconcerten van Feike Asma beklagen zich over het feit. dat vooraf geen bekendheid gegeven was aan het feit, dat het orgelconcert van j.l. Maandag avond. dat plaats zou vinden in de Hoogland- sche Kerk, niet doorging. Zij hadden nu een vergeefsche tocht gemaakt. Zij hopen dat een eventueel volgende maal hiervan kennis zal worden gegeven, opdat zij niet voor niets komen. MEXICO. Repatricering van Mexicanen. Beteta, de Mexicaansche enderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, die zich op het ocgenblik in Californië bevindt, heeft verklaard, dat de Mexicaansche re geering voernemens zcu zijn 1.400.00 Mexi caansche boeren en renteniers, die in de Vereenigde Staten wonen, naar Mexico te doen repatrieeren. Men ls reeds begonnen met de inrichting van een gebied voer 500 gezinnen uit Texas. ENGELAND Tegen aanvallen uit de lucht paraat. Tijdens een diner, dat werd aangeboden ter gelegenheid van de oprichting van het 99ste London-Welsh regiment van het ter ritoriale leger tot verdediging tegen aan vallen uit de lucht, heeft minister Hore Belisha een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat de kanonnen en zoek lichten als een groot schaakbord zijn ver spreid over het land, bij boerderijen en heuvels in de moerassen, terwijl dag en nacht daar de wacht wordt gehouden. En geland heeft een strategische verandering ondergaan. Drie jaar geleden telde de ver dediging tegen aanvallen uit de lucht slechte 6000 man, thans telt deze 112.000 man. Bcnesj te Plymouth aangekomen. BenesJ is te Plymouth aangekomen. Hij denkt tot begin 1940 in Engeland te blijven Hij verklaarde zeer verrast te zijn door de vriendschappelijke houding van het Ame rikaansche volk. Allen geven uiting aan hun sympathie. Benesj zeide er niet aan te tv/ij - felen, dat Tsjecho-Slowakije het juk van het fascisme zal afschudden en zijn vrij heid zal herkrijgen. DE THETIS-RAMP. Het onderzoek naar de ramp van de duikboot Thetis is gisteren voortgezet. Nieu we gezichtspunten kwam daarbij echter niet aan den dag. De diverse getuigen wa ren van meening, dat gedaan was. wat ge daan worden kon. doch de situatie van de Thetis was zoodanig, dat de pogingen tot redding als van zelf moesten mislukken, vooral toen de kettingen, om de Thet's ge legd, braken de onderzeeër onder water kantelde. Ook een laatste wanhopige po ging waarvan eenige getuigen verklaarden, dat de kans op succes 100 tegen 1 was, in slechten zin, was tot mislukken gedoemd. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Aanrijding (e Hillegom. Voer deze Rechtbank stond terecht een 63-jarige kantoorbediende uit Leiden, die op den 7en Maart te Hillegom een 81-jari- gen wandelaar uit Hillegom met zijn auto heeft aangereden, waardoor deze vrij ern stig werd gewond. Het slachtoffer werd met een gebroken kuitbeen, enkele gebroken ribben, een hoofdwonde en een hersen schudding naar de Marlastichtlng te Haar lem overgebracht, kreeg na enkele dagen verpleging nog longontsteking, doch was medio April, dank zij zijn sterk gestel weer zoover hersteld, dat hij het ziekenhuis kon verlaten. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verd. niet hard gereden had. De president was echter van oordeel, dat verd. reeds had moeten remmen, toen hij zag dat de oude man den anderen kant op keek en de auto niet zag naderen. De officier van Justitie elschte tegen verdachte die de geheele zaak nog eens uitvoerig onder de loupe nam een geldboete van f. 50 subs. 30 dagen hechtenis en een jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. De verdediger concludeerde tot vrijspraak subs, een kleine geldboete, zonder intrek king van het rijbewijs. W. D. te V. - Voorschoten, Oegstgeest, Sassenheim, Amsterdam, Purmerend. Midwoud, Den Oever, afsluitdijk (gratis), Zurich. Harlin- gen, Franeker, Leeuwarden. Groningen. Ap- pingedam Totaal 2599 K.M. Over land ls de afstand 275 K.M. B. B. te L. - Vertrek van Amsterdam. De Ruyterkade, steiger 4, om 14 uur 30; van steiger 5 om 23 uur; Lemmer—Leeuwarden is 47 K.M. Van S. te N. B. - Harderwijk. Uddeler- meer, Apeldoorn, Teuge, Twello, Deventer. Pl.m. 46 K.M. Op weekdagen vertrekt om 8.35 voorm. een boot uit Amsterdam naar Harderwijk; op Zon dag om 9.30 u. v.m. Vertrek van de De Ruyter kade, steiger B. Retour volwassenen lste klas 75 ct., 2de klas 60 ct.; kinderen t/m. 14 jaar lste klas 50 ct., 2de klas 40 ct. Mevr. J. S. te L. - Afstand Leiden. Soest, over Alphen, Utrecht, De Bildt, Socstcrberg, pl.m. 72 K.M. Afstand SoestAmsterdam over Soestdijk en Naaiden bedraagt pl.m. 40 K.M. N. H. B. te L. - Leiden, Alphen. Utrecht. Amersfoort. Nijkerk. Putten, Ermelo. Harder wijk. Nunspeet, Pl.m. 118 K.M. Leiden, Amsterdam, Naarden', Baarn, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet. Pl.m. 125 K.M. W. te L. - a. In de heffing van de rUks- inkomstenbelasting is geen verschil; b. GemeentefondsbeiLd 2de klasse opc. ge meente 55. O. 3de klasse opc. 70; Lap. 2de klasse opc. 55; Z. 3de klasse opc. 75: V. 3de klasse opc. 55; N. 3de klasse opc. 55; c. Personeele belasting lste grondslag in de gemeente L. in hoofdsom f 28. Opc. 135; O. f. 30.50 opc 163; Ldp. f. 35.50 opc. 110; Z. f35 50 opc. 200. V .f.33 opc 185: N f 33 opc. 990—180. MobilairbelastJng in elle genoemde ge meenten in hnrfdsom f. 13.50 d. In de voorstellen ziln niet begrepen, die naar huurwaarde en mobilair. H. L. te L. - De becijfering van uw aan slag naar eer. zilver inkomen van f. 1199 ia iulst. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2