STADSNIEUWS DE 8 GESLAAGDEN BUITENLAND Huldiging van dr. Hendrik P. N. Muller WOENSDAG 19 JULI 1939 No. 24329 J. A. JANSEN - LEIDEN HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Ter gelegenheid van zijn 80sten geboortedag Bijzondere leerstoel in de Vondelstudie Kamerlingh Onneslaan 15. Prof. dr. A. J. de Sopper Dii nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht Algemeene Toestand Geen ontspanning inzake Danzig LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordehufeplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnt per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.1# Franco per post1 f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 pet 3 mnd.t Foto van Vliet. De voorzitter van het comité tot huldiging van dr. Hendrik P. N. Muller op zijn 80sten geboortedag, mr. D. Fock, oud G.G. van NetL Indië (rechts) heeft zoo juist den oud-gezant zijn borstbeeld aangeboden en drukt hem thans de hand. In een der zalen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier is gistermiddag dr. Hendrik P. N. Muller, oud-gezant te Boekarest en te Praag, gehuldigd ln ver band met het bereiken van den 80-jarlgen leeftijd op 2 April j.L Aangezien dr. Muller zich op dat tijdstip ln het buitenland bevond, moest de huldi ging tot later datum worden uitgesteld. Onder de velen, die gekomen waren om dr. Muller persoonlijk geluk te wensohen, bevonden zich de oud-Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië. mr. D Fock, voorzit ter van het huldigingscomité, mr. Ph. Feith. oud-president van den Hoogen Raad, lid en jhr. H. A. van Karnebeek Jr.. secretaris van dit comité; voorts mr. J. A. N. Patijn, minister van buitenl. zaken. dr. H. D. van Broekhuizen, gezant van de Unie van Zuid- Afrika; de heeren mr. P. J. de Kanter en Ph. C. A. J. Quanjer, respectievelijk voor zitter en secretaris van het Algemeen Ne- derlandseh Verbond: mej. dr. Conradi van het Zuid-Afrikaansch Instituut: prof. Warnsinck uit Utrecht: ir. J. F. de Vogel, president-curator der Technische Hooge- school te Delft: dr. W. H. Rassers. direc teur van het Rijksmuseum voor Volken kunde alhier; mr. S. J. R. de Monohy. bur gemeester van 's-Gravenhage. de beeld houweres mej. Rueb uit Den Haag en vele vrienden van dr. Muller. Toespraak mr. D. Fock. Namens het huldigingscomité werd het woord gevoerd door mr. D. Fock. die zeide, dat ln breeden kring de behoefte was ge voeld om te doen blijken van aller vriend schappelijke gevoelens en groote waardee ring jegens het werk, dat door dr. Muller ls gedaan. Wie over Hendrik Muller spreekt, denkt in de eerste plaats aan den Zuid- Afrikaner, die ten tijde van president Steyn consul-generaal van den Oranje- Vrijstaat was Zijn publicaties bewezen, dat hij een diepgaande studie van de interna tionale toestanden maakte. Uit dien hoofde werd hij opgenomen in het corps diploma tique en achtereenvolgens benoemd tot ge zant te Boekarest en te Praag. Van de werkzaamheden van den gezant, blijkt in den regel weinig naar buiten Wijlen het Kamerlid de heer Coster heeft eens van hem getuigd, dat Muller een van de beste Nederlandsohe diplomaten was, die steeds op de bres stond, waar het gold de behar tiging van Nederlandsche belangen Het comité, aldus mr. Fock, heeft zijn waardeering door een daad willen laten blijken en daartoe de keuze laten vallen op een borstbeeld, een copie van hetgeen het vorige jaar door dr. Van Broekhuizen in het Universiteitsgebouw te Bloemfontein ls onthuldvervaardigd door de Haagsche beeldhouweres mej. Rueb, en dat zai wor den geplaatst in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, waaraan dr. Muller ook zijn ver zamelingen ethnografica en zoölogica schonk. Nadat dr. Rassers dit beeld met eenige passende woorden als een kostbaar ge schenk had aanvaard, werd het woord ge voerd door den voorzitter van het Alge meen Nederlandsch Verbond, mr. P. J, de Kanter. Rede van mr. P. J. de Kanter. Deze wees erop, hoe dr. Muller zijn leven vooral gewijd heeft aan de belangen van het land, dat eens het onze was en waar mede wij ons zoo nauw verbonden voelen. De liefde voor Zuid-Afrika was hem aan geboren. Zijn opvoeding heeft ze versterkt, dooh zijn persoonlijke studie van land en volk heeft ze eerst stevig gefundeerd. De liefde voor den Nederlandsohen stam was bij hem in de hoogste mate verbonden aan de liefde voor het vaderland. Dr Muller heeft gestreden voor het volk van Zuid-Afrika en vooor het algemeen Neder landsch belang en het spreekt dus vanzelf, dat het A.N.V. zijn werk steeds met de grootste sympathie heeft gevolgd. Als tastbaar blijk daarvan bcod spreker tenslotte een gedenkpenning aan. Dankwoord dr. Muller. Hierna sprak dr. Muller een dankwoord. Allereerst tot de leden van het huldigings comité en voorts tot de beeldhouweres. tot dr. Rassers en anderen. Spreker zelde zich ten volle bewust te zijn. dat hij zijn land slechts op een zeer bescheiden plaats heeft mogen dienen. Hij is dankbaar Nederlan der te zijn, een eersterangsnatie In alle opzichten en hij is vervuld met blijde er kentelijkheid voor de woorden van waar deering. gesproken uit tot oordeelen be voegden mond. Gij hebt. aldus besloot dr. Muller ont roerd. mijn oude leven omhuld met een zonnestraal. AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Gisteren is uitgegeven Staatsblad 1369, houdende Kon. besluit van 27 Juni 1939, tot aanwijzing, overeekomstig artikel 170 der Hooger Onderwijswet, van de Vondel stichting, gevestigd te Amsterdam, als be voegd om bij de f acuteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit alhier een bijzonderen leerstoel te vestigen in de Vondelstudie. De Vondelstichting, opgericht 28 Mei 1937 te Amsterdam, stelt zich ten doel de Vondelstudie in het algemeen te bevorde ren en in het bijzonder bij het universitair onderwijs. Het bestuur bestaat de heeren mr dr. D. Kooien, jhr. dr. Nico van Suchtelen, J. Bal, prof. dr. J. A. J. Barge en dr. J. Berg. AANGIFTE VAN VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie alhier brengt ln herinnering het KB. van 16 Augustus 1918, regelende het toezicht op de in Ne derland vertoevende vreemdelingen, waar bij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling nachtverblijf verschaft bin- en 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan het hoofd van politie in de ge meente in casu de Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveld straat alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur, en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste f. 500. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's, enz. MILITARIA. Bij K. B. is de 2e luitenant H. H. Jetten van 6 R.V.A. benoemd tot 1ste luitenant bij dat regiment en is cadet-sergeant M. Ver meer aangesteld tot 2de luitenant, even eens bij dit regiment. van „Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen", voorkomende in dit nummer, zijn allen leerlingen van 3739 (Insez. Med.) AFSCHEID BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. In verband met het feit dat de heer W. G. l'Ecluse, magazijnbediende bij Weg en Weiken der Ned. Spoorwegen alhier, heden wegens pensioengerechtigden leeftijd, den dienst der Nederlandsche Spoorwegen zal verlaten, heeft hij gisteren op het bureau van Weg en Werken afscheid genomen. Daar de ingenieur de heer H. K. C. W. v. d. Veen door dienst verhinderd was, had hü Maandag den vertrekkenden beambte op het hoofdbureau van Weg en Werken te Rotterdam, waaronder Leiden ressorteert, ontboden, om aldaar afscheid te nemen. Spr. wees er op dat de heer l'Ecluse met voldoening op zy'n 36-jarige dienstvervul ling kan terugzien. Gistermiddag te ongeveer half vier had op het bureau van Weg en Werken alhier, in bijzyn van het personeel, voor zoover het niet door dienst verhinderd was het af scheid plaats De heer W. van Duyn op zichter van Weg en Werken 1ste klasse achtte het een groot genoegen te mogen zeggen, dat TEcluse altyd zijn werk op uitnemende wüze heeft verricht. Namens het kantoorpersoneel bood spreker een kist [sigaren en een zilveren sigarenaansteker aan. terwyl de heer Middelkoop namens het personeel eveneens rookgerei aanbood. Ontroerd dankte de heer l'Ecluse voor de hartelijke woorden en cadeaux en nam daarop met een handdruk afsclie'd wan de aanwezigen. 40 JAAR GELEDEN AANVAARDDE HIJ HET PREDIKAMBT. Prof. Dr. A. J. de Sopper. Zondag as. herdenkt prof. dr. A. J. de Sopper, hoogleeraar in de geschiedenis der wijsbegeerte, logica, metaphysica en ziel kunde aan de Rijksuniversiteit alhier, den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Arthur Joseph de Sopper werd 5 Dec. 1875 te Brugge geboren. Hy bezocht, het gymnasium te Doetinchen en studeerde aan de Rijksuniversiteiten van Utrecht en Lei den theologie. Aan laatstgenoemde univer siteit promoveerde hij in'07 tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „David Hume's kenleer en ethiek ivan Bacon tot Hume)". In 1898 candidaat geworden in Friesland, aanvaardde prof. de Sopper 23 Juli 1899 het predikambt te Hoogmade, van waar hij in 1903 naar Velsen vertrok. In 1911 werd de jubilaris predikant in de hoofdstad. 7 jaar heeft dr. De Sopper te Amsterdam gearbeid om in 1918 door de regeering te worden benoemd tot hooglee raar aan de Rijksuniversiteit te Groningen waar hij onderwijs gaf in de godsdienst wijsbegeerte en de ethiek. 25 Oct. 1925 werd hij hoogleeraar alhier als opvolger van wij len prof. Bolland om onderwijs te geven in de geschiedenis der wijsbegeerte, de lo gica, de metaphysica en de zielkunde. Prof. de Sopper, die een Kant-kenner bij uitnemendheid is, heeft meerdere geschrif ten het licht doen zien. Van zijn werken noemen wy: Hegel en onze tijd 1908 Leven (1912); Synthese 19141Oorlog (1914); Naturalisme en levensphilosophie (1918): Zaligheid (1916); Waardephiloso- phie (1922) en Vertrouwen (1924). BINNENLAND. De Beatrix-film wordt in alle Nederland sche bioscopen vertoond (Binnenland, 3de Blad) Het aanhouden van „verdachte" auto's (Binnenland, 3de Blad). Onze Indische luchtpostbrief (3de Blad). Het wereld-voortrekkerskamp in Schotland (3de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt Gedrukte stemming Lager koerspeil - Amerika zwakker - Beleggingsmarkt kalm. BUITENLAND. Geen ontspanning inzake Danzig (Buiten land, 1ste Blad). De Amerikaansche Senaat weigert, trots aandrang van Roosevelt en Huil, de neutraliteitswet in deze zitting te be handelen. (Buitenland, 1ste Blad) De Britsche gezant te Tokio weer bij Arita (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Enkele regen- of onweersbuien. Zwaarbewolkt met opklaringen. Iets koeler. Meest matige Zuide lijke wind. R.K. JONGENSSCHOOL VOOR U. L. O. PIETERSKERKHOF. Geslaagd voor het M.U.L.O.-examen: G. Kieft. P Alkemade, G. Hoogeveen, A. Eallaux, J. Burghouwt, P. de Wekker. P. Reizeveort. Ohr. Warmenhoven, P. Zwet- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J Boelee. Hooge Rijndijk 110. Leiden, handel in brandstoffen en grint. Uittredend sloot H Zwetsloot B Pleii A Romein Eigenaar: J Boelee, Leiden, d d. 1 Juni W Prins Kcme 1939. Wijz'gine handelsnaam in: Firma J Afgewezen 5 candidate.!. TBr°f'ee' Nleuwe Eigenaar: H. J. Boelee. Leiden Onze plaatsgenoote, mej. Martha C. Lantlnga, slaagde dezer dagen te Londen als associate voor het examen der Impe rial Society of Teachers of Dancing. Voor het practijk-diploma Engelsche Leeraren slaagde de heer Th. B. M. Win kelman, alhier. Geslaagd zijn voor het examen boek houden en aanverwante vakken der Ver eeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen: mej. L. H. Duval en de heeren J. W. Atteveldt, J. Bronsgeest, C. Kromhout, allen alhier. C. v. Nieuwkoop, Sassenheim. J. J. Sjardin, F. Swagers en Jac. de Vos. allen alhier. Onze stadgenoote, zuster KI de Brum is met ingang van 1 September a.s. be noemd tot directrice van de stichting „Het Ellertsveld" te Schoonoord (Drenthe). Dit >s een nieuw gebouwde inrichting voor verpleging van ouden van dagen. Mei J p Valkenburg alh'er slaagde aan een huishoudschool te Den Haag voor het diploma huishoudkundige. Alle optimisme over Danzig is weer ver vaagd, daar alle betrokken partijen zich hebben gehaast om een formeele ontken ning te geven over besprekingen als an derszins. Men oordeele: In Duitsche politieke kringen wordt na drukkelijk de opvatting bestreden, dat in het vraagstuk Danzig eenige ontspanning zou zyn gekomen. Verklaard wordt, dat een dergelijke opvatting door niets gerecht vaardigd wordt en dat van de zijde van Duitschland geen zwakkere houding kan worden verwacht. Men wijst er in dit ver band op, dat de anti-Poolsche propaganda in de Duitsche pers nog even fel is. Welingelichte Poolsche kringen nemen met verbazing en verontwaardiging kennis van bepaalde inlichtingen, welke in het buitenland verspreid zijn over de ontwikke ling van de Poolsch-Duitsche betrekkingen. In deze welingelichte Poolsche kringen wordt categorisch tegengesproken: 1. dat er politieke besprekingen tusschen de Poolsche en Duitsche regeering gevoerd zijn over de regeling van de tusschen de beide landen bestaande geschillen 2. dat de Poolsche regeering ooit een re geling van de Danzigsche kwestie zou kun nen aanvaarden, welke een verloochening van de vier punten zou beteekenen welke zyn en blijven de basis van de Poolsche houding tegenover deze vraagstukken: en 3. dat de Poolsche regeering nieuwe fei ten of toestanden, welke zich te Lanzig zouden kunnen voordoen, niet zouden kun nen aanvaarden, indien zij deze .'an een aard achtte, dat zij de onafhankelykheid en de levensbelangen van het land schaden zonder daarop op passende wijze te rea- geeren. Men wyst erop, dat de bron van deze inlichtingen, Rome en Berlijn, reeds ver oorlooft hen tot hun juiste waarde terug te brengen. Het bericht van de ,,News Chronicle", volgens hetwelk Hitier er in zou hebben toegestemd zich te laten kiezen tot presi dent van den „staat Danzig", wordt in po litieke kringen te Warschau beschouwd als een gewone canard. In dezelfde kringen wordt verder ver klaard, dat. onafhankelijk van den vorm, waarin Duitschland Danzig zou willen in lijven, reeds het enkele feit van een derge lijke inlijving beschouwd zou worden als een onduldbare schending van den be- staanden politieken en juridischen status en de iuiste reactie zou uitlokken. En de „Danziger Vorposten" tenslotte schrijft: „Wij kunnen slechts vaststellen, dat wij, hoewel het getuigenis van het buitenland ons onverschillig is, onze zoogenaamde ver andering van stemming slechts kunnen ac cepteeren als een wenschdroom der ande ven. Na het bezoek van den gouwleider aan den Fuehrer is er voor de bevolking van Danzig een aanleiding te meer om met rotsvast vertrouwen te gelooven In het be reiken van het doel, daa. de te Danzig ge voerde politiek in volledige overeenstem ming met de Duitsche opvatting js. Reeds herhaaldelijk hebben wy de uit Warschau afkomstige geruchten afgewezen volgens welke een Poolsche comprcmi«for- mule voor Danzig en den corridor ook maar de geringste kans van slagen zou hebben. Wij verklaren ook nu weer. dat de door Polen met laatdunkendheid afgewezen

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1