BINNENLAND Op de wereldtentoonstelling te New-York LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 18 Juli 1939 Derde Blad No. 24328 80ste Jaargang Ontvangsten directe belastingen hooger dan vorig jaar Sfrandboulevard te Hoek van Holland geopend Nu krijgt Tilburg zijn verkeerstunnel LUCHTVAART De ramp van de „Ijsvogel" Dagbladreclame is niet te vervangen De heer A. L. Deegenaars 70 jaar Enkele attracties Overige middelen ruim 6'/i millioen gulden hooger. GRONDBELASTING OVERTREFT VERRE DE RAMING. Aan het overzicht van de opbrengst dei- Rijksmiddelen ontleenen we het volgende: Op ultimo Juni van dit jaar was voor de directe belastingen in totaal op kohier ge bracht f. 73.786.364,36 bij een raming van f. 126.703.000. voor het geheele dienstjaar. Na het eerste halfjaar van 1938 was het zuiver kohierbedrag f. 61.665.705.05, zoodat thans een vooruitgang kan worden gecon stateerd met f. 12.120.659.31. Wat de onderscheidene middelen betreft, kan worden opgemerkt, dat de grondbelas ting, waarvoor de raming f. 10.703.000 be draagt, thans reeds heeft opgebracht plm. f.10 496 984.85 (V. j. f. 10.464.242.901De in komstenbelasting (raming f. 82 500.000) Is voor het eerste halfjaar ten kohiere ge bracht voor f. 46.261.363.48 tegenover plm. f. 34 944.225.15 op ultimo Juni van het vorig jaar, een vooruitgang derhalve van plm. f. 11.317.138.33. Ook de andere directe belastingen hebben de kohierbedragen van het vorig jaar over troffen en wel de vermogensbelasting met 1 694.627.95 i kohierbedrag thans de som 110 097 230.35). de verdedigingsbelasting met f. 11.010.08 (kohierbedrag thans de som van f. 5.465.214.68) en de belasting van de doode hand met f. 65.141 (kohierbedrag thans f. 1 465.571). Ook de overige middelen hebben bijge dragen tot een gunstig resultaat van de opbrengst over het eerste halfjaar 1939. Deze opbrengst bedroeg f. 223.999.813.18, bij een raming van f. 220.862.500 en tegen over een opbrengst van f. 217.234.116.95 over het eerste halfjaar van 1938, een vooruit gang derhalve van ongeveers f. 6.765.700. De maand Juni heeft in dezen vooruit gang een zeer groot aandeel gehad. Want bij een maandelijksche raming van plm. 1 36.810.416.67 bleek de opbrengst over Juni te hebben bedragens f. 38 914.441.81 of on- veer f. 2.104 000 meer dan de raming. Ten aanzien van de afzonderlijke midde len kan worden opgemerkt, dat de divi dend- en tantièmebelasting (opbrengst plm. f. 9.611.538) bij de raming f 3 888.461 ten achter is gebleven en f. 1.130 487 min der heeft opgebracht dan in het eerste halfjaar van 1938. De rechten op den invoer hebben de halfjaarlijksche raming met f. 8.517.826 over schreden en brachten het tot een opbrengst van f. 56.517.826, hetgeen in vergelijking met het vorig jaar een hoogere opbrengst beteekent van f. 9.386.114. Het statistiekrecht bracht ruim f. 43 000 meer op, de accijns op wijn f. 68.500, de ac cijns op het gedistilleerd f. 664.475, de ac cijns op bier f. 366 918, de accijns op suiker f. 1.265.871, de accijns op tabak f. 394.724, de omzetbelasting f3.038.003, De inkomsten ten bate van het verkeers- fonds hebben in Juni JJ. bedragen plm. f. 1 706.525 en over het eerste halfjaar plm. f 14.846 531 bij een jaarlijksche raming van f.32 miUloen. riteiten, bestuur en vrienden gehuldigd. Er bestond voor deze huldiging groote belang stelling. Mr. Bondam werd o m. toegespro ken door den burgemeester der gemeente Rheden, den heer W. Th C. Zimmerman, die hem de zilveren medaille van verdienste dezer gemeente aanbood Burgemeester Bloemers uit Arnhem, bracht de gelukwen- schen van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten over. Een rij v. sprekers heeft den 80-jarige vervolgens gehuldigd, waarbij hem verschillende huldeblijken werden aangeboden. In een slotwoord heeft mr Bondam zijn dank voor deze huldiging betuigd. D.D.D. doet de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zoodat de huid zich kan heratellen. Flacona 6 75 ct. f. 1.50 en f. 2.50. Geneesmiddel!). D A TECEN HUIDAANDOENINGEN 5643 (Ingez. Med.) HERDENKING Dr. Ph. J. HOEDEMAKER. Ter herdenking van de geboorte van wij len dr. Ph. J. Hoedemaker, nu juist een eeuw geleden, is gisteravond in de Klooster kerk te Den Haag een openbare samenkomst gehouden. Na schriftlezing, gebed en gezang van psalm 138 vers 1, sprak de voorzitter van het comité, dr. mr. J. Schokking, een een openingswoord. Na een kort orgelspel sprak prof. dr. Th. L. Haitjema over het onderwerp .Hoedema ker en de Volkskerk Hierna sprak mr. J. J. R. Smal, lid van het college van Gedep. Staten van Zuid- Holland. over „Hoedemaker en ons staat kundig leven". Mr. dr. J. Schokking sprak het slotwoord. Na dankgebed werd de avond besloten met het zingen van Gezang 50 vers 4. De herdenkingsavond werd bijgewoond o.a. door den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Boeijen, R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, groot officier van het huis van H. M. de Ko ningin, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-voorzitter van den Raad van State, oud-minister jhr. D. J. de Geer, mr dr. S. de Vries Czn., president-curator van de Vrije Universiteit, den heer Heukels, hoofdbe stuurslid van de Chr. Hist. Unie, H. W. Ti- lanus en mevr. baroness Mackay—Katz, le den van de Tweede Kamer. W. Wagenaar, directeur van het dagblad „De Nederlander" dr. Ph. C. Idenburg, dr. Fuyckschot, hoofd bestuurslid van het Chr. Nationaal Vakver bond, dr. J. W. Noteboom. directeur van het A. Kuyperhuis, den Zuid-Afrikaanschen gezant, dr. Van Broekhuizen, door eenige hoofdbestuursleden van het Christelijk Werkgeversverbond en door vele anderen. Gistermiddag is in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten de nieuwe strandboule- vard te Hoek van Holland, die feestelijk met de Nederlandsche en Rotterdamsche kleu ren versierd was, door den burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, geopend. Voordat men tot de opening door door knipping van het lint overging, gaven en kele sprekers uiting aan hun gevoelens, nu na zeven jaar eindelijk de strandboulevard, die in werkverschaffing is aangelegd, ge reed is. EN LEIDEN KAN WEL WACHTEN! De gemeenteraad van Tilburg besloot eenigen tijd geleden tot den bouw van een verkeerstunnel onder den spoorwegovergang HeuvelKoestraat aldaar, met dien ver stande evenwel, dat de financiering van dit werk zou geschieden door een voorschot uit het werkfonds B en W. deelen thans den gemeente raad mede, dat op de door hen gedane aan vrage voor een voorschot een gunstige be schikking is ontvangen. De kosten van den tunnelaanleg zijn. afgezien van den aankoop van het benoodigde terrein van de N. V. Ned. Spoorwegen, begroot op f. 550.000, Bui ten de voorschotleening uit het werkfonds Wijven de mede in deze begrooting opge nomen kosten van de verlegging der distri butieleidingen, terwijl ook evengenoemde grondaankoop, niet voor financiering uit het werkfonds in aanmerking komt. Met inacht neming van een en ander is het aan de gemeente te verstrekken voorschot vastge- ste d op ten hoogste f 508.000. B en W. stellen den raad voor tot een desbetreffende overeenkomst met het rijk te besluiten. Na Dordrecht. Hilversum en Eindhoven is tnans dus Tilburg aan de beurt. Van den rLeidschen lijdensweg" schijnt men van noogerhand nooit gehoord te hebben Mr. A. C. BONDAM TACHTIG JAAR. De zilveren medaille der gemeente Rheden ontvangen. ®'steren is mr. A. C. Bondam, oud-rüks- fj—ivarls in Noord-Brabant en in Gelder- and en voorzitter-directeur van het natuur- 'r!torisch streekmuseum voor den Veluwe- tom te Velp iGeld.) tachtig jaar geworden j'iJ" Bondam, die een belangrijk aan- hlnó, tt gehad in de oprichting en den van dit museum, is gistermiddag in der zalen van het museum, door auto GEDENKTEEKEN VOOR GENERAAL SNIJDERS. Ingevolge een oproep van het bestuur der vereeniging „Ons Leger" heeft zich uit vertegenwoordigers van meer dan 30 ver- eenigingen en openbare diensten een „comité gedenkteeken generaal Snijders" gevormd. Dit comité heeft een uitvoerend comité benoemd, waarvan mr. D. Fock, oud-gouverneur-generaal van Ned. Oost- Indië het voorzitterschap heeft aanvaard. Het secretariaat is gevestigd te 'sGraven- hage. Anna Paulownaplein 3. Vereenlgingen of andere organisaties, welke zich alsnog bij het comité wenschen aan te sluiten, kunnen zich hiertoe met het secretariaat in verbinding stellen. Het comité wil bereiken, dat ter nage dachtenis van generaal Snijders een waar dig gedenkteeken op een waardige plaats zal worden opgericht Het zal daartoe een beroep doen op alle Nederlanders en daar toe onder meer stappen doen voor de op richting van zustercomité's in de overzee- sche gebieden. Bijdragen kunnen worden gezonden aan de Nederlandsche handelmaatschappij te Amsterdam (postrekening no 7897 Amster dam). Men vermelde daarbij: „gedenk teeken generaal Snijders" en in duidelijke letters naam en adres van den schenker. STEWARD DOOR DEN RAAD VOOR DE LUCHTVAART GEHOORD. SPOORWEGEN RICHTEN EEN INLICHTINGENBUREAU IN. Nog niet zoo heel lang geleden heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen me degedeeld, dat het in het voornemen lag om in een aantal der voornaamste stations informatiebureaux in te richten ten dienste van het reizend publiek. Reeds is het eerste bureau officieel in gebruik gesteld. Het is gevestigd in de hal van het Centraal Sta tion te Amsterdam, rechts van den ingang. In betrekkelijk zeer korten tijd is men er in geslaagd op deze in het oog loopende en voor het gestelde doel zoo bijzonder ge schikte plaats een informatiebureau in te richten. Het zaaltje is modern en gezellig inge richt en reeds onmiddellijk bij het binnen komen ervaart men, dat alles op service is ingesteld. De officieele ingebruikstelling van dit eerste informatiebureau werd door een groot aantal belangstellenden, voor het meerendeel leidende figuren op het gebied van toerisme en verkeer, bijgewoond. Zij werden namens de directie der Nederland sche Spoorwegen welkom geheeten door den heer J. W. C. Wolterbeek, inspecteur eerste klasse van het vervoer, die vervolgens een uiteenzetting gaf van het doel van dit nieuwe instituut zooals men zich dat heeft voorgesteld. Letterlijk alle vragen, voorzoover die althans betrekking hebben op het reizen in binnen- en buitenland, zal men in deze bureaux kunnen beantwoor den. Namens het gemeentebestuur van Am sterdam heeft wethouder mr. G. C. J. D. Kropman, het bureau hierna officieel ge opend. Spreker noemde dit nieuwe insti tuut een schakel in de reeks van verbete ringen, die gedurende de laatste maanden door de voortvarende directie der Neder landsche Spoorwegen zijn aangebracht. Het zal er toe bijdragen zoo zeide de wethouder dat de Spoorwegen weer zul len worden een dienst in het belang van de gemeenschap. Vervolgens spraken nog de eere-voorzitter van de A.N.V.V., C. R. T. Baron Krayenhoff en de directeur der American Express Company, de heer H. W. de Jong. die de Nederlandsche Spoorwegen met de opening van dit eerste bureau ge luk toewenschte, waarna ten slotte ir. W. J. Berdenis van Berlekom een woord van dank tot de sprekers en tot de belangstel lenden heeft gesproken. De Raad voor de Luchtvaart heeft gistermid dag te Den Haag nog een korte zitting gehou den in verband met het ongeluk op 14 Novem ber 1938 van het K.L.M.-vliegtuig „Ijsvogel" nabij Schiphol. Als getuige werd gehoord de heer B. Eys. die als steward in het verongelukte vliegtuig dienst heeft gedaan. Op vragen van den voorzitter mr. dr. D. A. P N. Kooien, zeide getuige, dat er geen stelsel be staat. dat een steward steeds met eenzelfde piloot meegaat. Hij heeft vrij dikwijls met Dui- melaar gevlogen. Op de reis van het ongeluk is getuige twee maal in de cockpit geweest, waarbij hij heeft kunnen oonstateeren, dat Duimelaar links zat en de tweede bestuurder, kapitein van Geme- ren. rechts. Daaruit volgt, dat Duimelaar stuurde. Ongeveer een kwartier voor het onge luk is Duimelaar uit de cockpit gekomen om zich naar het toilet te begeven. Hij heeft toen tegen getuige opgemerkt, dat het weer goed was. Ten slotte zeide getuige niet te weten, wie het laatst gevlogen heeft. De raad zal later uitspraak doen. KNILM BftNMAAL PER WEEK NAAR AUSTRALIË. Naar Aneta verneemt zal met ingang van X Augustus de K.NJL.M.-dienst van Indlë op Australië niet meer tweemaal per week, doch slechts eenmaal per week worden gevlogen. Van het plan voor charteren van toestellen van de K1.M. is voorshands afgezien, totdat nader overleg met de Australische regeering zal zijn gepleegd. HET N.V.V. EN DE KABINETSCRISIS. In de gisteren gehouden vergadering van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen, waarbij 320.000 werknemers zijn aangesloten, werden uitvoerige bespre kingen gewijd aan het werkloosheidsvraag stuk, in verband met de huidige regeerings- crlsis. De vergadering gaf als haar uitdrukke lijke meening te kennen, dat. hoe ook de samenstelling van het nieuwe kabinet zal worden, een krachtiger bestrijding van de werkloosheid en een doeltreffende wel- vaartpolitiek voorop dienen te staan zulks in het belang van het geheele Nederland sche volk. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag a.s. niet plaats hébben. 3630 (Ingez. Med.) OUD - G EME ENTEV ELD WACHTER VAN ZOETERWOUDE. De heer Deegenaars. Op Vrijdag a.s. wordt de heer A. L. Dee genaars, bekend ingezetene van Leiderdorp en indertijd Jarenlang gemeenteveldwach ter te Zoeterwoude, 70 jaar. De heer Deegenaars werd op 21 Juli 1869 te Haarlemmermeer geboren. Hij was van 26 Maart tot en met 13 Januari 1905 agent van politie te Leiden en werd op 15 Ja nuari 1905 benoemd tot gemeenteveld wachter te Zoeterwoude, welke functie hij tot 1 Mei 1930 bekleedde. Gedurende dien lijd was hij ook bode in dienst der gemeen te Zoeterwoude. Nadat hem op 1 Mei 1930 pensioen was verleend vestigde hij zich te Leiderdorp. De heer Deegenaars stond indertijd te Zoeterwoude bekend als een humane fi guur. die bij de bevolking zeer gezien was. Ook thans mag hij zich in de sympathie van veie vrienden verheugen. Nog steeds vervult hij met ambitie de functie van cor respondent van ons blad voor de gemeente Zoeterwoude (Hooge Rijndijk). Wij wen schen hem nog vele gelukkige Jaren toe. (Van een bijzonderen correspondent). De New-Yorksehe wereldtentoonstelling is de grootste en kostbaarste tentoonstel ling, die ooit in de geschiedenis der mensohheid is georganiseerd en opge bouwd. Zij heeft meer dan 300.000.000 gul den gekost en haar oppervlakte beslaat meer dan 1500 are. Dat wil heel wat zeggen. Het wil zeggen dat zij een der interes santste en machtigste schouwspelen biedt, die de hedendaagsohe mensch kan aan schouwen. (Dat het een van de schoonste schouwspelen is zou ik niet durven be amen). Het wil ook zeggen, dat deze ten toonstelling eigenlijk veel te groot is. De bezoekers hebben na een dag nog maar heel weinig van wat er te zien is, gezien en het eenige waar ze naar verlangen is een voetbad en een bed. Op alle wijzen is voor het gemak der bezoekers gezorgd. Er staan meer banken dan ik ooit op een wereld tentoonstelling heb gezien, overal zijn tentjes, waar ge voor een paar dubbeltjes een kleinigheid kunt eten en Coca-Cola na melk de meest nationale drank der Amerikanen: met een verbruik van 70 mil lioen fleschjes per dag kunt drinken. Er zijn aparte gelegenheden zalen met stoelen om even op adem te komen. Maar de man. die het aangedurfd zou heb ben een paar gelegenheden te maken, waar men voor tien cent een heet voetbad kon nemen, zou geld als water hebben ver diend. De geweldige grootte van deze fan- tastisohe „wereld van morgen" heeft ook het onverwachte gevolg, waarop ik reeds heb gewezen: zij is zoo onomvatbaar en onoverzichtelijk geworden, dat zij haar doel niet bereikt of voorbijstreeft. De „concur rentie" der exposanten zoowel de naties als de particuliere firma's is zóó groot, dat zij eigenlijk elkander dooddrukken. Dit voor oogen houdende is het wel de vraag of de groote sommen, die deze exposanten hebben besteed, wel haar rente opbrengen en ik wil dit „rente" niet alleen in mate- rieelen zin doen verstaan. De Nederland sche deelneming kost de niet geringe som van f. 1.850.000. Op zichzelf was het goed gezien, juist voor Nederland, zich hier op onbekrompen wijze te representeeren. Toch moet degelijk overwogen worden of op de zen weg moet worden voortgegaan. Het wezen der wereldtentoonstelling is ont aard in een welgeslaagde poging tot over troeven. waarmede het doel niet wordt be reikt Zal Rome nóg weer grooter worden dan New-York? Ik heb hooren zeggen, dat de eenige, die werkelijk voordeel van de wereldtentoonstelling heeft de bevolking van New-York is. Want zij brengt ongeveer 25.000.000 vreemdelingen in de stad. die te zamen naar ruwe berekening 1000.000.000 doller meebrengen en uitgeven. Men duizelt van zulke cijfers. Maar deze duizeling moge de koelte van het verstand niet op dwaal sporen leiden. Op deze tentoonstelling zijn alle denkbare superlatieven van toepas sing. Zij is een verbazingwekkende wereld van wonderen. Er is niets dan goeds en prijzends en schoons van te zeggen. Maar zij is overdreven. En alle overdrijving schaadt. Deze grootschheid brengt ook mede, dat een correspondent zich moet verontschul digen: hij kan niet alles voor U beschrij ven. Na dezen brief schrijft hij er neg eenige en zal trachten U het interessantste en voornaamste te laten „zien". Tot meer is hij niet in staat en het is zelfs niet ge makkelijk uit dezen overvloed van interes sants en moois een keuze te doen. Ik zal mij laten leiden door de stem des volks, die Immers die der goden heet te zijn. En als het interessantste en mooiste eerst dat gene uitkiezen, wat bij de bezoekers het meeste succes heeft, succes dat zich utt in de grootte van het bezoek en den geestdrift der loftuitingen. Het allergrootste succes en de grootste bewondering oogst zonder den geringsten twijfel de inzending der General Motors. Om eerst weer even., naar goud-Ameri- kaanschen trant, in millioenen te spreken: op het oogenblik, dat ik dit schrijf heeft de tentoonstelling 11000 000 bezoekers ge had en 5 500.000 daarvan zijn in het „Futu rama" der General Motors geweest, het „Futurama", dat3.000.000 dollars heeft gekost. Het „Futurama", dat ook genoemd wordt „Highways and Horizons" is de con ceptie van het verkeer der toekomst, voor een kunstenaar een bewonderenwaardige bijdrage tot de populariseering van het ver keer en tot dc ingenieurskunst van den weg. Ofschoon dit prachtige en ingenieuze schouwspel niet zoo oneerlijk is zich aan te dienen als het verkeersbeeld van de toe komst en er uitdrukkelijk bij wordt ver meld, dat het een fantastische artistieke voorstelling is, is het geheel niet zóó fantas tisch en zoozeer kunstenaarsvisie, dat het de sfeer der onwaarschijnlijkheid bezit Integendeel: het is zoo logisch en natuur lijk. dat het ons in het geheel geen moeite kost aan dit toekomstbeeld te gelooven. Op waarlijk-dramatische wijze vestigt dit reusachtige panorama waar de bezoekers op stoeltjes, die op een ijzeren band be vestigd zijn, gedurende twintig minuten langs glijden de aandacht op de teeke- ning en de structuur, die volgens den ont werper noodig zullen zijn om het steeds toenemende en sneller wordende verkeer te verwerken en in goede en vlugge banen te leiden. Dit is als het ware het beeld, dat de blik in de toekomst van een wegeninge nieur op zijn .geestelijk netvlies" opvangt. Trouwens: zij die met hun auto naar de tentoonstelling zijn gekomen zullen gemak kelijk vervolmaakte paralellen kunnen trekken met sommige wegen, waarover zij zoo juist zijn voortgesneld. Ge ziet hier veelvoudige autowegen, wegen boven an dere wegen, massieve bruggen, tunnels voor motorisoh vervoer, die illustreeren hoever w ij het reeds op dit gebied hebben ge bracht, als het ware ter voorbereiding van het verkeer in 1960. Het panorama is na tuurlijk in miniatuur gebouwd, doch wij wennen zoo snel aan de verkleining der verhoudingen, dat de lengte, die ongeveer een kleine kilometer bedraagt, ons voor komt zeker vijf kilometer te zijn. Er is hier ïog veel meer te zien. doch ik wil het bij deze globale beschrijving laten. Het is in derdaad een fascineerend, prachtig en uiterst knap tafereel. En de tentoonstel lingsbezoekers hebben er terecht veel voor over om het te zien en te bewonderenmen moet gemiddeld twee volle uren in de rij staan eer men aan de beurt komt om in een rijdend stoeltje plaats te nemen. Een maal gezeten krijgt de bezoeker gedurende den geheelen tocht automatische uitleg ging van wat hij ziet. In eiken stoel be vindt zich daartoe een verborgen microfoon. Tegenover het „Futurama" der General Motors bevindt zich een andere uitverkoren attractie in het grootste tentoonstellings gebouw. Op het grootste tooneel van de wereld en in het grootste, ooit vervaar digde diorama, wordt de lof van den spoor trein verkondigd: Honderd jaar Spoor wegen. Ge ziet erik zeide U reeds: de super latieven zijn hier niet van de lucht de grootste stoomlocomotief van de we reld in volle actie: trillend met de volle hartstocht van zijn 519 ton. zijn 9000 paardenkrachten, zijn acht ma chinisten en zijn 130 vierkante voet staal Ge ziet er ook de driftige locomotiefjes van vroeger jaren, niet veel grooter en zwaar der dan een moderne vrachtauto. Er is door Engeland een complete trein gestuurd met zeven wagens en een locomotief. Al leen het vervoer van Engeland naar New- York heeft ruim f. 200.000 gekost dj krijgt door de kosten aan één zoo n klein on derdeel verbonden wel eenig denkbeeld van wat er aan de geheele tentoonstelling is besteed, nietwaar?) Italië heeft een ge- heel-electrische trein ingestuurd, 525 voet lang en gemakkeliik in staat een snelheid van 120 mijl per uur te bereiken Ook Po len, Rusland. Frankrijk en Zwitserland hebben heele treinen ingestuurd. Sommige daarvan spelen mee in het grootsche schouwspel, een reusachtige revue kan men wel zeggen, dat „De Parade der Spoorwe gen" heet en dat afgespeeld wordt op een geweldig groot tooneel. In een Amphithea ter, dat vóór dit tooneel is gebouwd, kun nen 4000 mensohen de geschiedenis van het Amerikaansche vervoerwezen gade slaan: van de huifkar af tot de gestroom lijnde locomotief toe. Het tooneel is 250 voet breed en 100 voet diep wat wel moet met zulke geweldige hoofdrolspelers als heele treinen en zware locomotieven. Het geheel is prachtig gedramatiseerd, uitmun tend geregistreerd en door machines en mensohen zóó gespeeld, dat de toeschou wers er geboeid, en soms zelfs wel: ge roerd, naar zitten te kijken. Een artistiek schouwspel van den eersten rang. Kurt Weill, de man van de Driestuivers-Opera, heeft er muziek bij geschreven. Ik houd niet van groote woorden en ik ken hun betrekkelijke waarde. Maar deze „revue van den trein" is werkelijk ongeloofelijk. Zij maakt een onvergetelijken indruk. Het middelpunt van deze „wereld van morgen" is ook zijn symbool: de Perispheer en de Tryloonde hooge spitse driehoek en de geweldige bol. Over deze symboliek en haar uitbeelding ware méér te zeggen. Zij zal niet iedereen duidelijk zijn in haar gematerialiseerde vormgeving. Doch waar om zouden wij dit niet. zonder bedenking, aanvaarden? In ieder geval kunnen wnj zeggen dat deze hooge, slanke spits en deze machtige bol in het geestelijke en archi tectonisch middelpunt van de „wereld van morgen" machtigen indruk maken, een in druk, die bij het vallen van den avond nog versterkt en verdiept wordt wanneer een violet licht zich er over komt vlijen. Dat is, in de toch reeds zoo prachtig ver lichte tentoonstelling, een tafereel, dat werkelijk even stil maakt. In dien bol en dat is het derde allergrootste succes nummer van een wereld, die davert van succesnummers ziet ge weer een profeti sche voorstelling: in diorama de stad van morgen. Onder het motto, dat ten grond slag ligt aan de ideëele bedoeling van de tentoonstelling„bouwend aan de stad van morgen met de hulpmiddelen van van daag". Ook dit tafereel-in-den-bol is de moeite waard, al wordt het ongetwijfeld toch wel eenigszins „doodgedrukt" door het machtige „Futurama" der General Motors Dit zijn de drie technische wondertafe- reelen. die iedereen gaat zien. En daarmede heb ik U natuurlijk eerst kennis laten maken. Maar er wachten ons nog vele bijzondere dingen méér: van electrisch gemolken koeien tot 64 landenpaviljoens: van een mooie revue, die voor een groot gedeelte in het water wordt gespeeld tot de vrouw met den baard; van een heel „villapark van de toekomst" tot een rots met duizend apen. Een groote stad van niet* dan bizarre wonderen, kleurig licht grillige architec tuur en modernste techniek In mijn volgende brieven gaan wij die verder bekijken. (Nadruk verboden) TW:-

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9